Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2317. Zaterda^ 30 Juli 1887. 27e Jaargana;, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. IMt blad verschljjnt Dinitilas- en Vrljdagavoud bij den ultgever P. Jl. VAN OE S A N D E te Tep Neuzen. Iti.j deze couraiit belioort een bijvoegsel. lr*olitieli 4>verzicht. A1 meer en meer wordt het Engelsche Kabinet lastig gevallen. De Pall Mall staat vooraan en eischt dat Lord Hartington formeel de verantwoor- ding op zich moet nemen. De Ministers zijn „en place," zegt het blad, maar Lord Hartington regeert zij vullen de departementen, maar Lord Hartington dicteert hun de poiitiek. De Iersche landwet, zooals zij ten derden male gewijzigd is, zegt de Daily News, is geen Ministerieele maalregel meer. Zij is de wet van Lord Randolph Churchill, van de heeren Chamberlain en Russell en van Lord Hartington, welke heeren alien buiten het Ministerie staan. Dit verschijnsel is niet zoo vreemd meer. We hebben ook gehad een Ministerie-Gambetta zonder Gam- betta, een Ministerie-Clemenceau zonder Clemenceau, en in ons land een conservatief Heemskerk, die regeert met eene liberale meerderheid. Nu, dat doet er ook niet toe, als 't maar goed gaat. Hoe het in Bulgarije gaat? Prius Ferdinand heeft door zijne dubbelzinnige houding alle sym- pathie verspeeld. 't Is altijd eene aangenaine herinnering voor den ouden dag, V orst van Bul garije geweest te zijn, zei Von Bismarck tegen den Battenberger, die hem om raad vroeg omtrent het aannemen der Bulgaarsche kroon. En de Battenberger heeft de eer volop aan zich gehouden, maar de Coburger, of hij eene aangenaine herin nering aan zijne candidatuur zal houden, dat staat te betwijfelen. Na de verzuchtingen, aan de Bul gaarsche deputatie geopenbaard, willen de Bulgaren hem vrijwillig zijn paspoort wel geven. De toestana in Bulgarije wordt er onder de bedrijven niet beter op. De Temps beweert, dat de tijdingen door de regenten worden onderscliept. Uit Roest- schoek wordt gemeld,dat het regentschap is afgetreden, en tegelijk dat over een nieuwen candidaat wordt gedacht en wel over den Hertog van Alen^on, 43 jaar oud, zoon van den Hertog van Nemours. De Czaar zegt, dat de prinsen het best doen „zich niet af te geven met lieden die niets, zelfs geen reputatie meer te verliezen hebben." Wat zoo'n Czaar onder //reputatie" verstaat, dat' is nog de vraag. Katkoff en Zankoff hebben ook reputatie" in RuslandHm Russisch onderdaan te wovden, dat is de wensch van geen enkel edit Bulgaar. Hij behoeft slechts acht te geven op de gebeurtenissen in Esthland, Lijfland en Koerland. De bijna geheel Duitsche bevolking in Riga vraagt zich af, of men haar wil tergen tot zij een wanhopigen ,/Coup" waagt, oin dan haar Duitsche elementen geheel te kunnen uitroeien, dan wel of zij in hare gouverneurs nihilisten moet zien, die de aanstaande omwenteling voorbe- FEUILLETON. 19) Inmiddels begon de onafzienbare menigte de minuten te tellen, die er nog moesten verloopen voor de aankomst van den beruchten zeeschuimer, en elk geluid uit een der straten, die op de Kongens- Nytore uitliepen, werd met groote spanning gehoord. Plotseling ontstond er aan het eind van het plein een ongewoon gedruisch, dat doordrong tot de omheiningen bij het schavot, zich naar alle kanten uitbreidde en steeds luider en luider werd, evenals het loeien van den storm, dat voor het onweer elke seconde toenemend, ieder met angst en schrik de volgende, zegen of ramp verbergende, uitbarsting doet tegemoet zien. Een hooggeplaatst officier, door eenige ruiters gevolgd, draafde naar het schavot toe. Daar is hij Daar is Vonved had eene stem geklonken, en als een duizendvoudige echo had deze tijding zich verder verbreid tot in de uiterste hoekjes der straten. Plotseling verstomde het rumoer. Allen hadden gemeend, dat de bewuste officier met zijne ruiters eene soort van voorhoede uitmaakte van Vonved met zijn geleide, doch nieraand volgde hen. De officier riep den kapitein van de wacht, die bij het schavot stond, en deelde dezen met luider stemme iets mee, dat den diepsten indruk op de omstanders maakte. Het nieuws vloog van mond tot reideu. Sedert lang werd al wat niet Russisch orthodox was tegengewerkt, nu kwelt men de be volking ook in allerlei andere opzichten. Te Reval bestond eene oude adellijke club, gesticht in den tijd, toeu nog niet alles notarieel en wettelijk be- schreven werdde club had geen statuten. De gouverneur nu legde haar het Russische model van statuten op, met gedwongen benoeming van den gouverneur als eere-president; de club besloot toen zich te ontbinden. Te Riga bestond een stadsgarde, die bij intochten den Keizer inhaalde; de gouverneur ontbond haar, als gevaarlijk voor den staat. In dezelfde stad zou een huis voor het stedelijk bestuur gebouwd wordende stad betaalt dit, en overal in het rijk beslist de gemeente zelf daarover. Terwijl de gemeenteraad er over vergaderde, kwam eene Keizerlijke ukase, waarin de plaats, waar het huis staan moest en onteigend moest worden, met allerlei andere bepalingen werd voor- geschreven. Voor het onderwijs is voorgeschreven, dat op alle scholen, behalve op de laagste volksschool van eene klasse, en de universiteit, het onderwijs in de Russische taal moet gegeven worden. Te Mitau ontving de eerste praeceptor aan het gym nasium, die latijn doceerde, eenige dageu geleden bevel, in plaats van latijn, geschiedenis en aardrijks- kunde te geven, en wel in het Russisch, op straffe van ontslag. De leeraar heeft zijn ontslag genomen, even als vele onderwijzers zullen moeten doen, omdat zij geen Russisch kennen. Van vele re- geeringscolleges zijn een derde of de helft der leden om verschillende redenen geschorst in de Oostzee- provincien. Dat men over deze maatregelen ook in Duitschland zeer ontevreden is laat zich den- ken maar wat Von Bismarck in Posen tegen de Russen en Polen, en in het Rijksland tegen de Elzassers en Lotharingers gelijke handelingen uit- voert wordt vergeteu. Wij leggen hierbij de pen neer, na nog even aangestipt te hebben, dat de dikke Emir, Ab- doerrahman, protesteert tegen de grensregeling naar de overeenkomst tusschen Rusland en Engeland. De baas, die natuurlijk niets te zeggen heeft, moet erg verstoord zijn op de Britten. Nu, John Bull vertrekt er geen oor om Een merkwaardig getuigenis voor de voor- treffelijkheid der stoomvaartverbindiug met Engeland over Vlissingen levert het bericht uit Antwerpen dat de bekende firma Van Maenen Co. aldaar eenige snelvarende stoomschepen in de vaart zal brengen, om reizigers, die den weg over Antwerpen nemen, naar Vlissingen te vervoeren. Uit die schepen zullen, met goedkeuring der Nederlandsche mond, op duizenderlei wijze werd bet herhaald, en daarna begon de menigte op Kongens-Nvtore zich in allerlei richtingen te verdringen. //Vonved is dood 1" Dit waren de drie woorden, die in eene enkele minuut tienduizend menschen op de meest verschil lende wijze deden ontstellen. Men wilde het niet gelooven en toch moest het waar zijnwant de officier had het helder en verstaanbaar uitgeroepen, zoodat ieder het hooren kon. ,/Dood? Maar hoe dan? Waaraan is hij gestorven?" klonken de vragen dooreen z/Men heeft hem dood in zijne gevangenis gevonden," riep de officier. Terwijl opKongens-Nytoreduizendennieuwsgierigen in angstige spanning de aankomst van Vonved en diens terechtstelling afwachtten, hadden er in den kerker van den veroordeelde tooneelen plaats gehad, welke op hem, die ze hadden bijgewoond eenen onbeschrijflijken indruk maakten. Vonved had den cipier verzocht hem niet te storen voor het oogenblik, waarop hij voor zijne terechtstelling afgehaald zou worden. Dientengevolge kwam eerst een paar minuten voafr negenen de cipier om Vonved aan te kondigen, dat de noodlottige ure was gekomen. Met het gewone gedruisch ging de zware deur open. Langzaam betrad de man den drempel, en vond den veroordeelde, rustig slapende op zijne bank, welke hij zachtjes naderde. Hemel I" mompelde hij, nadat hij een oogenblik de onbeweeglijke gestalte van den zoo gevreesden man had beschouwd, ,/wat slaapt hijEen kind in moeders autoriteiten, de reizigers onmiddellijk op de mail- booten der maatschappij Zeeland kunnen overstappen, zonder aan onderzoek van hun bagage te zijn on der worpen. Aldus wordt, nog wel uit Belgie, de lijn van Vlissingen gevoed, ten koste natuurlijk van die over Ostende, met welker exploitatie het trouwens al heel ongelukkig gaat. Telkens komen de booten niet bijtijds aan de nieuwe booten, die de Bel- gische postadministratie uit Engeland heeft laten komen, voldeden niet, zoodat enkel het oude ma- terieel weder in den dienst moet voorzien. De Ind. Beige heeft bovendien reeds aangetoond, dat vooral de haveninrichtingen te Ostende onvoldoende zijn en slechts met groote opofferingen de mede- dinging zal zijn vol te houden. Wederom moet aan den Vlietepolder (Noord- Beveland) ongeveer een halve ton gouds tot ver- dedigiug van den oever tegen de werking der Ooster—Schelde, besteed worden. Het groote werk, dat bij het begin van 'tjaar voltooid is geworden, zal hierdoor in sterkte en doelmatigheid toenemen. Men meldt uit Amsterdam Gisteren werden alle veroordeelden ter zake van het zoogen. palingoproer tengevolge van een besluit tot gratie, in vrijheid gesteld. De heer O. Carre gaf te Leeuwarden gedurende de nu afgeloopen kermis zeer aantrekkelijke voor- stellingen, die druk zijn bezocht door tallooze per- sonen, die uit vele oorden der provincie avond op avond zijn circus vulden. De beer Carre, even goed zeiler als rijder, werd eenige jaren geleden beschermbeer der ,/Zeilver- eeniging" te "Wartena. Toen hij dezer dagen met een boeier Wartena bezocht, noodigde hij de school- kinderen van Wartena op de wedrennen en bij een zijner voorstellingen. Onder geleide der onderwijzers en van eenige der notabelen bezocht de Wartena'sche jeugd Zondag de voorstellingen. Hunne dankbaarheid gaven zij te kennen door eene hartelijke dankbetuiging in de L. Crt. Door Ds. W. R. Pooiman te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft, Mr. G. Baggerman te Am sterdam en 20 anderen is aan Z. M. den Koning het verzoek gericht, aan F. Domela Nieuwenhuis kwijtschelding van zijn verderen straftijd te verlee- nen, op grond dat de opgelegde straf volgens de meer en meer veldwinnende overtuiging veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aangenomen misdrijf en de gelegenheidswet, welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toeliet, reeds lang door de openbare meening was veroordeeld en tot hare afschaffing door de Wetgevende macht was besloten, toen de vervol- ging tegen D. N. werd aangevangen. armen kan niet vaster slapen Hoe is het mogelijk dat een mensch een uur voor hij ter dood wordt gebracht, zoo slapen kan Zou ik werkelijk nog moeite hebben met hem wakker te doen worden Bij deze woorden greep de man vastberaden Vonved bij den arm en schudde hem ruw heen en weer. Von- veds lichaam bewoog zich, doch zijne oogen bleven gesloten en geen geluid kwam er over zijne lippen. ,/Wat drommel!" riep de cipier verbaasd uit, z/Zulk een slaper heb ik nog nooit ontmoet. Vonved kapitein Vonvedwordt wakkerHet is tijd en hij schudde hem opnieuw. Maar als een steenen beeld bleef Vonved onbeweeglijk. Plotseling schoot er eene gedachte door het brein van den cipierhij legde de hand op het voorhoofd van den slapende, doch snel als een weerlicht trok hij haar met een kreet van schrik weer terug. Het voorhoofd was koud als marmer. z/Dood! hij is doodriep hij en liep op de deur toe, waar de schildwacht op zijn geroep hem reeds te gemoet snelde. z/Vonved is dood!" herhaalde de cipier met ver- bleekt gelaat, terwijl hij het gevelde geweer van den soldaat terzijde schoof en ijlings de trap opliep; in een paar seconden was hij aan de blikken van den verbaasden soldaat onttrokken. Reeds een mi nuut daarna kwam hij terug, vergezeld door den officier van de wacht, een der soldaten en den com mandant zelven. Ontsteld traden ze alien den kerker binnen en schaarden zich om het ontzielde lichaam een korte poos bleven ze zoo staan, zonder een Bij de internationalen scherpschutters-wedstrijd te Geneve zijn in den persoonlijken wedstrijd de meeste punten geschoten door den heer Van Mens, voorzitter der scherpschutters—vereeniging te Rotter dam. De heer Van Mens werd dan ook als grand vainquer uitgeroepen. De rechtbank te Haarlem heeft J. B., die zich, na het ongeval te Oostzaan met den visscher Hottentot, in eene worsteling met twee veldwachters gedood, niet ontzag de menigte op te ruien tegen den burgemeester van Oostzaan, met het gevolg dat in het raadhui3 de glazen werden ingeslagen, veroordeeld tot de tegen hem geeischte gevangenis- straf van 3 maanden. Aan de N. R. Ct. schrijft men uit Batavia, dd. 26 Juni De laatste beriehten van Atjeh gelden Troemon. Troemon is een staatje op de westkust, aan de zuidelijke grens van het Atjehsche rijk. De vorst van dat staatje was reeds voor den Atjeh-oorlog met ons bevriend, en heeft die vriendschap steeds onderhouden. Thans echter wordt hij bedreigd door Toekoe Oemar, die op de westkust bezig zijnde met allerlei pogingen om aan geld te komen, zeker geen reden zag om Troemon te sparen. Het is dezelfde geschiedenis als op Sumatra's Oostkust nu in Groot-Atjeh geen gelegenheid meer bestaat om te vechten en te rooven, wordt het gebied onder ons gezag, of dat ons vriendschappelijk gezind is, bedreigd. Het logische gevolg zal zijn, dat men te Troemon, evenals men op Atjeh's zuidoostelijke glens heeft gedaan, eene versterking opricht, die men behoorlijk bemant. Aangenaam is dit niet, maar het zal noodzakelijk blijken, en wanneer men wellicht daarna Singkel, thans onze voorpost, be- langrijk kan verminderen en misschien opheffen, dan zou men het voordeel hebben, van dat ongezonde nest als militaire bezetting af te zijn. Of er eene expeditie naar Troemon zal gaan, is bij de regeering nog een open kwestie; men zou m. i. wel doen, daarvan af te zien. Zulke expedities kosten menschen en geld, maar wat erger is, zij dragen geen vrucht, want de vijand wil niet in een geregeld gevecht worden gewikkeld en is, vrij zeker, niet te vervolgen. En elke expeditie zonder succes is eene fout, door den vijand als eene nederlaag beschouwd. Bovendien, nu we op Groot-Atjeh zulk een voorzichtig spel spelen, is er geen reden, op de buitenste grens met slechte kaarten een sans prendre te wagen. De gouverneur-generaal vertrekt overmorgen vergezeld van alle vier zijne adjudanten, en niet van twee, zooals ik vroeger schreef, naar Samarang met de Bromo van de Ned. lud. Stoomvaartmaat- schappij. Den 22 Juli zal hij teruggekomen zijn via Tjilatjap. Men zegt, dat hij zijne reis bekort, woord te kunnen uitbreugen. Eindelijk verbrak de commandant het stilzwijgen. yDat is eene verpletterende tijding !"riephij,„doch het is onmogelijk hij is niet dood, het is eene list, hij houdt zich maar zoo I" De officier had zijne hand op Vonveds voorhoofd gelegd. ,/Overste," zei hij op eerbiedigen toon en toch vast en beslist, ,/bier heeft geen bedrog plaats, de man is dood." De overste schudde ongeloovig het hoofd, hij legde de hand op Vonveds hart en ofschoon dit niet meer klopte, was hij toch niet zeker van zijn dood. Brengt me een spiegel en een gelader, pistool en roept den dokter!" beval hij aan twee soldaten. Men hield den spiegel voor Vonveds mond, doch toen men hem na een oogenblik weer bekeek was hij vol- strekt niet beslagende gevangene ademde niet meer. z/llij is werkelijk dood!" zei een der omstanders. z/Geduld!" klonk het uit den mond van den overste. Hij hield den mond van het pistool vlak bij het oor van onved. Een doffe knal, oorverdoovend in deze enge ruimte, volgde, doch het lichaam op de houten brits bleef oubeweeglijk. Op dit oogenblik trad de dokter binnen. Hij bekeek zorgvuldig het gelaat van Vonved, klopte hem op het voorhoofd, opende zijne lippen enoogleden; langzaam sloten de eersten zich weer over de witte rijen tanden en even langzaam vielen de oogleden weer over de oogen, waarin geene uitdrukking te bespeuren was en die van glas schenen te zijn. TER \EIZEASCHE (0UR41VT t*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1