Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herzienini ier jielastlare optjrengst Herzieninc fler Masttare optofiDist No. 2316. Woensdag 27 Juli 1887. 27e .Taargang, ongebouwde eigendommen. ongebouwde eigendommen. Binnenland. SPECIALITEITEN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit blad vepHcliijnt Dlnsdag- en Vrljdasavoud folj den nltgcver P. J. V A N O E 8 A M D E te Tee Weazen. Radastrale gemeente Overslag. De BURGEMEESTER van OVERSLAG, gelet op art. 25 in verband met art. 19 en bet laatste lid van art. 33 der wet van den 25 April 1879 (Staatsblad n°. 89); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarveor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, beden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Overslag, den 26 Juli 1887. De Burgemeester voornoemd, D. MATTELE. Kadastrale gemeente Zuiddorpe. De BURGEMEESTER van ZUIDDORPE, Gelet op art. 25 in verband met art. 19 en bet laatste lid van art. 33 der wet van den 25sten April 1879 (Staatsblad n°. 89); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoe ging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd; dat ieder die meent, dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in ver- houding staat tot die der eigendommen, blijkens die opgaaf als typen gescbat, de grouden van zijn bezwaar zelf of door een gemachtigde kan mede- deelen aan de afdeeliDg der Commissie, in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelk onder bij voeging van de kennisgeving, portvrij, binnen dertig dagen na heden moet worden bezorgd bij den ondergetee- kende, die daarvoor een gedagteekend ontvangbe- wijs geeft dat ieder die meent, dat zijn geschat eigendom krachtens art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening bad moeten zijn uitgezonderd, binnen gelijken termijn zelf of door een gemachtigde in een aan Gedeputeerde Staten gencbt ongezegeld verzoekschrift vernietiging der sehatting kan vragen dat verzoekschriften waarbij bezwaren worden ingebracht tegen de berekening van het bedrag per hectare wegens aftrek voor polderlasten, op onge zegeld papier geschreven, binnen gelijken termijn, portvrij behooren te worden bezorgd bij den Yoor- zitter der Commissie, den heer E. Ermerins te Middelburg, die daarvoor een gedagteekend ontvang- bewijs geeft dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hier- boven bepaald, naar de wet buiten behandeling blij ven. Te Zuiddorpe, den 26 Juli 1887. De Burgemeester voornoemd, A. VAN HAELST. Uilenspiegel had gelijkWij bedoelen niet den Rotterdaraschen, maar den wezenlijken Uilen spiegel van 'tjaar zooveel. Zooals gij weet, hield Uilenspiegel er van om den belachelijken kant der dingen op te merken en dien nog belachelijker voor te stellen. Als hij nu leefde, zou hij gewis volop werk hebben. Hoe de wereld in zijn tijd geweest is, weten wij niet. Doch thans is de heele rominel zoo belachelijk, dat men waarlijk geen moeite heeft te doen om het grappige in de dingen der werelc op te sporen. Hoe men ze keert of wendt, men moet er om lachen. Daar bebt gij onze verkiezingen. Maar Wij vragen u wel excuus, geleerde en geeerde heeren collega's krantscbrijvers, ook u geachte en gevierde heeren verkiezingsagenten en dito rede- naars, en niet minder u Weledele heeren kiezerstw (dit woord hebben wij geleend). Wij koesteren eerbied voor den inkt, dien gij stroomen doet in die dagen, ja zelfs voor de gal, die er onder door looptook voor het vuur, heilig of niet heilig, waarvan gij blaakt. Wij staan verwonderd over de kracht uwer longen, en over de grootte (misschien ergert dit woord, maar grootheid paste toch ook niet, dus) grootte uws monds bij 't oreeren en over de vaardigheid uwer vingeren bij 't voeren van de pen. Wij staan verstomd over de gretig- heid en het Jobsgeduld, waarmede gij, laatst ge- noemde Weledele heeren, alles aanhoort en leest, en ook over de kalverachtige gedweeheid, waarmede gij u naar de stembus drijven laat. Wij hebben innig medelijden met de talrijke voetstappen, die gij hebt moeten zetten op slijkerige, onwelriekende wegen. Nog eens, wij vragen u alien excuus. Nietteminde verkiezingen zijn belachelijk. Gij denkt, omdat eene verkiezing voor 9/io een marionnettenspel is, of wel omdat gij uw man toch niet gekozen krijgt? Daarom ook wel, maar om andere redenen nog Luistert slechts. meer. Wie heeft er ooit gedacht, dat ons klein landje zooveel knappe, erg knappe menschen bezat? Men klaagtde wereld is slechtmen kan niemand meer vertrouwen; het land is in noodhandel, landbouw en industrie kwijnende schatkist is leeg en geld is er niet in te krijgen, euz. enz. Gekheid Leest in den verkiezingstijd de kranten, onverschillig welke, die van een blaadje of van drie of meer groote bladen, en gij zoudt evenals wij verstomd moeten zijn, omdat er zoovele kundige, geleerde, praklische, ervarene, soliede, recht- schapene, eerlijkeonafhankelijkezelfslandige, welbespraakte manuen van allerlei ondervinding en met allerlei tale?iten in ons nietig landje zijn, op den koop toe geboreu uit Nederlandsche ouders 't laatste is geen kleinigheid. En zouden wij dan wanhopen met zulke inannen, mannen zoo kundig en geleerd, dat we nu eerst gaan begrijpen, hoe er zooveel domme menschen in de wereld zijn mannen, zoo rechtschapen dat(de bloemlezing van de kranten en verkiezingsredenaars is liier wat te lang voor onze beschikbare ruimte, maar een wijs Romein zou misschien gezegd hebben, dat ze elkaar niet kunnen aanzien zonder te lachen) mannen zdo onafhankelijk dat, als men hen in de gelegenheid brengt om met anderen iets uit te werken, zij uit loutere onafhankelijkheid het niet doenmannen zoo zelfstandig dat ze ten slotte alleen staan. Busken Huet zegt in eene studie over Lamar- tine, die een blauwen Maandag aan het hoofd van zijn land heeft gestaan: ,/Frankrijk vroeg een man en kreeg een dichter." In ouzen tijd hebben wij van een Eransch schrijver dit woord vernomen #Erankrijk vraagt een man." Wat zijn wij gelukkiger dan de grande nation, dan ErankrijkWij hebben wel geen dichters meer, volgens de opinie van Alberd. Thijm, maar wij behoeven ook niet om een man te vragen. Daar is meer aanbod dan vraag. Bij honderdtallen en meer dringen zij zich aan ons op. Mannen, wat zeggen we Genien zijn het, als gij hoort wat hun lofredenaars bij verkiezingen zeggen. Met uw verlof, zegt iemand, specialiteiten, dat woord is wat langer. Juist vriend, specialiteiten Daar hebt ge de onderwijsspecialiteiten. Bij elke nieuwe onderwijswet waren er meer noodig, zoo orakelden en beslisten die onderwijsspecialiteiten zelven. Nu geen gebrek. Er waren er zoovelen, dat, indien ze half zooveel aan 't onderwijs hadden gedaan als zij er over praatten en schreven, men zeker nooit voor gebrek aan onderwijzers zou vreesd hebben. En wilt gij weten, tot welk ras van tweevoetige zoogdieren ze behooren De ge. wezen Minister Kappeyne heeft het aan de groene tafel indertijd gezegd: Wat het ambt van school- opziener betreft, er zijn altijd nog genoeg leden van de rechterlijke macht, die dat ambt begeeren Advokaten dus, zegt ge. Juist, en liefst advokaten zonder praktijk, die zich uit pure zucht naar kennis, ook praktische kennis, hebben opgewerkt tot specialiteiten in anderer vak. Dat is een soort specialiteite, waar- door zich ons land boven alle andere landen onder- scheidt. Als eerlang wetten op den arbeid in fabrieken enz. worden ingevoerd, zal vermoedelijk datzelfde ras zijn specialiteiten op dit gebied in overvloed leveren kunnen. Yoorts o or logs specialiteiten. Een onzacht soort en zeer kostbaar ook. Het zijn echte dooddoeners. Doodeters zijn er ook al onder. 't Dooden is hun eene hebbelijkheid geworden. Kunnen zij 't niet met het zwaard, dan doen ze 't met woorden. Wee dengenen, die zich verstouten hen tegen te spreken. Zij sparen niemand, een wapenbroeder zoomin als een bedienaar van Gods woord. Domine Winkler, te Veendam, moest er aan zij hebben hem dood verklaard. Met Generaal Enderleijn scheelde het niet vefelhij heette een sul, wiens woord geen aandacht verdiende, omdat hij de rem- placeerir.g verdedigde. Als wij 'tgoed begrijpen, dan kah men in het krijgswezen tegenwoordig geen specialiteit meer zijn, indien men niet voor den persoonlijken dienstplicht is. Daarmee, zeggen ze, zal het gehalte van het leger beteren. Nu, vraagt een gewoon raensch, of zij die zich laten vervangen zooveel beter zijn dan degenen, die thans soldaat moeten worden Het antwoord van de oorlogs- specialiteiten luidtZij zijn fatsoenlijker. Pincoffs en zijn zoons waren ook heel fatsoenlijk. Maar gesteld dat ze beter zijn, zullen dan die jongelui door den omgang met slechtere ook niet slecht worden Immers een rotte appel Als je met rotte appeleu gooit, valt er niet verder met je te redeneeren. Nu ja, we wilden ook geen betoog houden voor het remplafantenstelsel, maar alleen eenige van de specialiteiten aanwijzen, waaraan ons landje zoo rijk, o zoo rijk heet bij gelegenheid, of misschien beter vanwege de verkiezingen. Dan: waterstaats-, handel- en nijverheids- specialiteiten. Een lang soort. Helaas op den huidigen dag staat het getal wederom in omge- keerde reden tot de lengte. Er is er namelijk maar een meer. Die is dus eenig in zijn soort. Wederom, want dat treurig geval heeft zich nog eens voorgedaan. Het was juist bij de oprichting van 't Ministerie van Waterstaat, Handel en Nij- verheid tot een afzonderlijk Departement. Hoe .wij er toen en nu andermaal toe gekomen zijn, kunnen wij niet zeggen. Maar dat er voor en na '"t eerste geval toch zulke specialiteiten in overvloed waren is ontwijfelbaar zeker. Al ware het bij iedere verkiezing voor Gemeenteraad, Prov. Staten zoowel als voor de Tweede Kamer het geheele land door met woord en pen niet verkondigd, men zou het mogen opmaken uit de weelderigheid, die van ge- noemd Ministerial Departement is uitgegaan over het heele land, zoowel wat deszelfs personeel als de uitgevoerde werken betreft. Elke gemeente moet wel een of meer specialiteiten van dit soort rijk zijn geweest, te oordeelen alleen naar de schoollokaleu. Zooveel luxe bij de algemeene klacht over slechte tijden en gebrek aan geld in de open- bare kassen inderdaad het moeten wel specialis- simi geweest zijn, die dat hebben tot stand gebracht. Helaas! die goede tijd schijnt voorbij. Het hoofd van 't Departement, waaronder vroeger al die specialiteiten ressorteerden, heet Bastert. Dus ver der basta. Nu komen we aan de financieele specialiteiten. Daar moet ons landje al zeer rijk aan wezen. Of hebt gij een kandidaat bij verkiezingen gekend, van wien niet met alien raogelijken op'nef werd rondgebazuind, dat zijn financieele kundigheden en adviezen bij eventueele verkiezing het richtig beheer van de openbare gelden waarborgdenj* Die finan cieele specialiteiten zijn echte wonderkinderen onzer eeuw. Wij zeggen dat maar bij wijze van spreken, want kinderen zijn het niet. Moet men hun lof redenaars bij verkiezingen gelooven, dan zijn alien voor Minister van Einancien in de wieg gelegd. De Regeering kan niet over geld genoeg be- schikken. Nu worden genoemde specialiteiten voor de Kamers gekozen, om te zorgen dat er geld kome, zonder dat de belastingen verhoogd of ver- meerderd worden. Is dat kinderwerk Wel, zult gij zeggen, dan roepen ze zeker de Regeering toeZet de tering naar de nering. MisDat moet een huisvader doen en de Staat is geen huisvader, zeggen die financieele speciali teiten. De Staat kan leenen. En de huisvader dan Die moet maar zien hoe hij het aanlegt. Yreemd, dat er financieele specialiteiten zijn, waarvan hun lofredenaars bij verkiezingen getuigen, dat ze den boel wel in orde kunnen brengen zonder leenen en zonder vermeerdering of verhooging van belasting. Een gek die 't gelooft, zegt gij. Goed, maar ze worden toch gekozen, en meestal juist daarom. Had Uilenspiegel dan geen gelijk Het mooiste komt nog. Die financieele specia liteiten worden vooral gevonden onder commissa- rissen van financieele inrichtingen, maatschappijen en vereenigingen, met van die razend knappe directeuren aan t hoofd. Daar hebben ze juist de gelegenheid gehad om te leeren, meent gij. Met uw verlof, vriend, alweer mis. Maar uw opmerking brengt mij daar zoo, zonder grooten sprong, op de specialiteiten(lie er niet zijn. Dat zijn vooreerstcommissarissen, die hun plicht doen, althans wat een gewoon mensch hieronder verstaat. Commissarissen, die kunnen nagaan hoe de zaken bestuurd worden, of de boeken in orde zijn, of de directeuren ook de boeken vervalschen, of de balausen flatteeren ze zijn er niet heeft bij zekeren financieelen krach Mr. Reepmaker te Rot terdam gezegd, zelf een commissaris en die] 't dus kan weten. Misschien denkt menig lezer, dat we commissa rissen van politie bedoelen. Wat de Nederlandsche politie betreft, daar hebben we ook geen speciali teiten onder, wel spiritisten. De kleine dieven worden gevat. En de groote. Die zijn gevat. Of om een woord te gebruiken van wijlen Mr. Tels, uit Rotterdam, een echte specialiteitenstad „Nie- mand krijgt ze te pakken." Indertijd heeft men zich verwonderd, dat niemand te voren in den lijmigen, van vetheid waggelenden Pincoffs een Tartuffe heeft gezieu of zelfs vermoed. Ziet, zulke specialiteiten, die Tartuffes ontdekken, voor zij zich ontmaskerd hebben, zijn er evenmin. Wel vindt men tal van menschen, die na iemands ontmaskering, tuimeling of val beweren Ik heb het altijd gedachtik had het verwachtik wilde er gister nog voor waarschuwen, enz. Indien er eene specialiteit bestond, die uit een portret vooruit een Tartuffe kan ontdekken, dan zouden wij alle kiezers zeker aanraden, hem te gaan vragen Zeg, vriend, wat is er toch van al de kunde, geleerdheid, ervaring, doorzicht, soli- diteit, rechtschapenheid, onafhankelijkheid, zelj- standigheid, welbespraaktheid, talenten en be- gaafdheden, kortom van al dat specialiteit-zijn van al de mannen, wier namen zoo herhaaldelijk en met zooveel vuur en geestdrift gister genoemd werden en bij volgende verkieziugen zullen genoemd worden Wij zouden hen nog eerder willen laten vragen, of de lofredenaars van gister en heden niet de kandidaten in spe zijn en de gelijksoortige specialiteiten der toekomst Wie weet of 't antwoord niet luiden zouDenkt aan Uilenspiegel, die had toch wel gelijk, toen hij enz. Gelijk men weet, meldde de Gazette de Liege, dat de Nederlandsche regeering besloten had Belgie's voorbeeld na te volgen en tot versterking der Maas in Limburg over te gaan, ten einde bij een schending onzer neutraliteit een vijandelijk leger den doortocht te kunnen betwisten. De Brusselsche correspondent van de Times voegde er zelfs bij, dat de regeering reeds de officieren had aangewezen, die de uitvoering van dit plan moesten voorbereiden. COIIRANT. VAN DE VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1