Landbouwberichten. (lemengde berichten. BURGERL1J KE STAND inriehting nu bestaat, meet dan 1800 weezen zijn verpleegd, waarvan zeer vele de stichting liebben verlaten, die in goede betrekkingen zijn geplaatst. Ook in het afgeloopen jaar heeft men belangrijke giften ontvangen, als een van f 10,000 voor aan- koop van zes hectaren land. Ook zijn nog boven- dien belangrijke giften voor den bouw van bet nieuwe weeshuis gezonden. Dit nieuwe liuis, '/s grooter dan het grootste der weeshuizen, die tot nu toe gebouwd zijn, zal, wanneer bet voltooid is, 6 schoollokalen bevatten, benevens twee slaapzalen voor 150 kinderen. De tegenwoordige schoollo kalen worden in eetzalen veranderd, en zoo kan men bovendien aan 150 kinderen plaats geven. Vijftien weezen zijn reeds in Amerika gevestigd, terwijl weder vier daarheen zijn vertrokken. De ontvangsten nemen gestadig toe Over 1886 werd aan giften en legaten ontvangen de som van 127,000, terwijl over de drie eerste maanden van dit jaar weder inkwam de som van f 40,780,81 de drukkerij gaf over hetzelfde tijdvak nog bovendien een opbrengst van f 25,277,26^- Op twee puuten worden onderzoekingen ge- daan aan den oever der Wester—Schelde onder Borssele ten einde te bepalen, waar het geschikst een steiger tot aanleggeu der stoombooten zou kunnen gemaakt worden. Wegens de diepte des waters en den steilen kant van den oever zal het een tamelijk moeilijk en kostbaar werk zijn, maar tevens om die redenen dringend noodig. TER XEUZEX, 10 Juli 1887. Bij de heden gehouden verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad hebben 199 van de 301 kiezers hunne stem uitgebracht. In Juli 1885, eveneens een periodieke aftrediug, stemden 182 van de 268 stemgerechtigden. De heer J. Bierle, onderwijzer aan school A alhier, is heden te Breda geslaagd als hoofd- onderwijzer. Naar wij vernemen heeft heden morgen alhier een diefstal met inbraak plaats gehad en wel bij A. d. Z. aan den Kanaaldijk De vermoedelijke dader is heden namiddag door de rijkspolitie onder de gemeente Zaamslag gevat en naar het huis van bewaring alhier overgebracht. De heer L. A. H. Vermeulen, gepensioneerd wachtmeester bij de Marechaussee alhier, is met insrang van 1 September a. s. benoemd tot inspec- teur van politie te Noordwijk. Velen zullen den bezadigden ambtenaar met leede oogen zien vertrekken, en wenschen hem in zijn nieuwe betrekking alles goed. Indertijd vermeldden wij dat eenige kooplui voor ybuitengewone prijzen" linnen te koopaanboden aan de woningen der ingezetenen, daar de stukken ,/bij toeval" in 't water gevallen waren en voor zoo goed als niemendal werden weggegeven. Heden loopen alhier weder kooplui die zoo ongelukkig waren bun linnen „in de slijk te lateu vallen. Waar ze dit goedkoope linnen van daan halen, vatten we niet maar nog tniuder waar thans de slijk te vinden is. Men zij op zijn hoede. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdtot gezworen van den looswijkpolder de heer 1. de Jougevan den Pierssenspolder de heer G. Dees Pz.? van den Willem lllpolder de heer P. Dieleman; van den Van Lijndenpolder deheer W. Scheele Jz.; van het waterschnp de Vereenigde polders van Ossenisse de heer J. C. Lemsenvan den Van Alsteinpolder de heer PBauwens van het waterschap Groot en Klein Baarzande de heer A. A. Becu van het waterschap Groede en Baanst de heer J. B. Becu van den Clarapolder de heer F. H. J Geeraertvan het waterschap Groot St. Anna en Nieuwenhoven de heer A. de Hullutot dijkgraaf van den Willem Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte) de heer J. Basting Jz van den polder Beoosten- en Bewestenblij de heer E. Verhelst. /amusing. Naar men uit goede bron verneemt, is door het Diaconie-armbestuur der Nederd. Herv. gemeente alhier bericht ontvangen, dat het op ons dorp zoo zeer bekende legaat van Agatha Porenaar over 1883, na zoo langen tijd een twistappel tusschen gemeente en predikant geweest te zijn, onlangs door den daarin betrokken predikant, Ds. Brandt, is uitbetaald. Het vermoeden, dat de ontvanger—diaken, de timmerman Wisse, zich destijds in zake genoemd legaat aan eene onuauwkeurige administratie zou htTbben schuldig gemaakt, is daardoor gebleken ten eenenmale ongegrond te zijn. preveldeneen diep, plechtig zwijgen heerschte in het vertrek, totdat een luide kreek van Amaha eensklaps de stilte verbrak. De hand van Knud Vonved gleed langzaam van het hoofd van den knaap, zijne oogen sloten zich en zijn hoofd viel zwaar neer op zijne borst. Hij was dood. Zoo stierf een afstammeling der oude Komngen van Denemarken, eens geeerd en groot onder de grooten, een held in den oorlog, een vader in vredestijd. In eene opwelling van grootmoedigheid had Koning Frederik op het verzoek van den minister, aan de ongelukkige gade van Vonved verlof gege- ven, om dezen tot zijne terechtstelling elken dag twee uren lang te bezoeken. Den volgenden dag werd zijn vonnis, de dood, uitgesproken en de terechtstelling werd bepaald op den derden dag na de veroordeeling des morgens te negen uur. 't Was vier-en-twintig uren v6or het noodlottig Axel, 15 Juli. Heden avond 8 ure arriveerde alhier begeleid door eene eerewacht te paard, Z. D. H. de Bisschop van Breda en stapte door de tot ont- vangst opgerichte sierlijke poort en het rijk met groen versierd terrein de woning van den heer pastoor biunen. Na den nacht aldaar te hebben doorgebracht begaf Z. D. H. zich des morgens ten 8 ure naar Koewacht alwaar aan 370 kinderen uit Koewacht, 87 uit Zuiddorpe en 72 uit Axel het H. Vormsel werd toegediend. De sierlijk opgerichte poort prijkte met het opschrift Ook boven den ingang der kerk stond het volgeude te lezen Koewacht, 18 Juli. Zaterdag wapperde van bijna alle huizen der iugezetenen de driekleur. Men verwachtte Z. D. H. den bisschop van Breda, die den vorigeu avond te Axel plechtig door eene eerewacht was verwelkomd en nu naar onze gemeente zou komen om het H. Vormsel toe te dienen. Om circa half negen arriveerde hij, voorafgegaau door tal van rijtuigen en wagens, die de kinderen uit Axel aanbrachten, welke hier gevormd zouden worden. Die uit Zuiddorpe waren reeds vroeger aangekomen. In de net versierde kerk werd Z. D. H. door de H.H. Geestelijken verwelkomd en begon de plechtigheid, die tot bijna een uur geduurd heeft? Na den middag maakte de bisschop nog een uitstapje naar Zuiddorpe en vertrok vandaar naar Iiulst om ook daar het II. Vormsel te gaan toedienhn. lioewacht, 18 Juli. De zomer van het jaar 1887 zal in de geschiedenis wel als een regenlooze geboekt worden. In bijna twee maanden is er als het ware geen drupje nat gevallen en ieder kan dus begrijpen hoe de schrale zandgrond er hier moet uitzien. 't Is alles stof. De weilanden iiggen zoo kaal, alsof het winter is, vele vruchten vallen uit gebrek aan sappeu van de boomen en de bladeren der aardappelplant worden geel en vallen dood. De knol is klein en zij die geene oude aardappels bezitten moeten voor een maal evenveel struiken uitdoen als andere jaren voor vier of vijf maaltijden. Het vlas is uitgedaan en grootendeels geleverd. Over het algemeen is dit gewas nog al meegevallen, ofschoon er hier en daar partijen door de felle zonnewarmte verbrand zijn. De rogge staat treurig, doc'n de gerst, tarwe erwten en boonen beloven nog al een bevredigende opbrengst. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Midilellmrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juli de volgende vonnissen uitgesproken C. v. K., oud 24 j., kleermaker, te Ter Neuzen, is wegens mishandeling zijner moeder veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. C. v. C. huisvrouw van C. L. J., oud 38 j., werkster te Sint Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. Gedurende de verrledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 60 ceutimeu tot fr. 0,92; stieren, koeien en runderen 55 tot 74 centimeu; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 60 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,75 tot fr. 0,86. Uit Wons wordt aan de N. R. Ct. gemeld dd. 16 Juli: Terwijl de kerk in het bezit der svnodaal-ge- zinden was en door een twintigtal mannen bewaakt werd, waagden de doleerenden heden Zaterdagmiddag eene 'poging om de kerk in bezit te krijgen. Twee hunner begaven zich in de kerk om de klok te luiden, doch werden door de bewakers daarin ver- hinderd, waarop een tiental doleerenden, die buiten stonden te wachten, hunne breeders te hulp kwamen om de kerk te bestormen. Dewijl alien met knuppels en andere voorwerpen gewapend waren, ontstond er spoedig een bjoedig gevecht, dat al meer algemeen werd, °daar van buiten het dorp, op het sein van oogenblik, waarop het vonnis van het gerechtshof voltrokken zou worden, toen Lars Vonved kalm op zijn brits zat, met den rug tegen den muur ge- leund, en droomerig voor zich staardewie hem in deze houding gezien en den bijna opgeruimden trek op zijn gelaat had bespeurd, zou het iets oncelooflijks hebben geacht, dat deze zelfde man biunen vier-en-twintig uren zulk een smadelijken dood zou hebben te verduren; hij zou met kalmer tecen de kussens in zijn kajuit hebben kunnen leunen, dan hij hier in zijn onderaardscheu kerker deed, en een andere uitweg dan met het schavot voor oogen moest hem toch gausch en al onmogelijk schijnen? Geen spoor van angst of ontroering was op zijn gelaat te bespeuren, veeleer speelde er menigmaal een onbeschrijflijk glimiachje om zijne lippen, van tijd tot tijd luisterde hij aandachtig en riehtte den blik zijner blauwe oogen naar de deur der gevangenis, zoodat het scheen; alsof hij iemand verwachtte. (Wordt vervolgd.) eene witte vlag op de schuur van een der doleerenden, anderen kwamen aangevlogen om deel te nemen aan den strijd. Zelfs vrouwen, met luiwagens en bezems gewapend, vochten verwoed mede. Een man, die een slag met een knuppel op het hoofd had gekregen, werd bewusteloos weggedragen. Men heeft dezen (een ar'oeider uit Sexbierum) echter 's namiddags weder op het land gezien. Een ander werd de wang geheel ingescheurd, een derde de baard uit het gezicht getrokken. Verscheidenen zag men met bebloede gezichten. De doleerenden hadden gebruik gemaakt van het oogenblik dat er in het geheel geen politie aauwezig was, terwijl de gansclie week een paar agenten de wacht hadden gehouden. Naar men zegt, zou thans door den burgemeester militaire hulp gerequireerd zijn. De voortnalige keizerin van Frank rijk heeft 's Gravenhage verlaten. Zij bezocht Zaterdag het Huis ten Bosch, wooude Zoiulagochtend de gods- dienstoefening in de H. Jacobuskerk in de Park- straat bij en maakte. vervolgens een rijtoer door de Scheveningsche Boschjes. Zij outving niet in haar hotel. Op reis naar Rotterdam stapte de Vorstin te Delft uit om een bezoek aan den konink- lijken grafkelder te brengen. Gistereuavond is zij vertrokken over Vlissingen naar Engelaud. De politie te Amsterdam heeft een goeden slag geslagen. Zij legde de hand op een gezelschap van elf inbrekers, dieven, ladelichters en dergelijken, die sedert eenigen tijd de kleiue inbraken en diefstallen pleegden. Reeds lang had de politie het oog op deze heeren gevestigd, waarvan eenigen nog zeer jong, anderen reeds recidivisten in het vak ziju en waarbij zich ook twee Duitschers beviuden, waarvan een reeds over onze grenzen gezet, doch weder teruggekeerd is. De heeren opereerden niet alien in vereeniging, doch vier aan vier; twee werkten voor gezamenlijke rekeniug en een stal voor eigen risico. Ze werden ook niet alien te gelijk gevat, doch op verschillende plaats en tijd, en zijn door de politie naar het parket van den officier van justitie gebracht. Alfred Krupp, eigenaar van de wereldvermaarde groote staalfabriek en kanonnengieterij te Essen, is Donderdagavond op zijne villa bij Essen overleden. Krupp erfde de fabriek van zijn vader, die haar in 1827 had opgezet en met 2 werklieden begon. Hij bracht de inrichting tot grooten bloei, en maakte haar tot de eerste dergelijke fabriek ter wereld. Herhaaldelijk werden reeds bizonderheden omtrent haar medegedeeld. Wij willen hierbij kortelijk het een en ander daarvan heriuneren. Er werken tusschen de elf en twaalf duizend arbeiders, en in de mijnen 8 h 9000, welke arbeiders, met hunne gezinnen, eene bevolking uitmaken van 65,000 h 66,000 persouen. Er ziju 446 stoomketels, 398 stoommachines, van 2 tot 1000 paardenkrachten, 82 stoomhamers met een gewicht van 100 tot 50,000 kilogr., 25 pletrollen, 1622 werktuigmachines en 1556 ovens. De oppervlakte van de fabriek is 400 hectaren, waarvan 75 hectaren met overdekte gebouwen. Er is daar een spoorweg ter lengte van 41 kilometer en nog een met een smal spoor 22£ kilometer, waarvoor 9 locomotieven en 230 wagens in gebruik zijn. Yoorts is er een telegraafgeleidiug van 56 kilometer met 53 stations, telephoongeleidingen enz. Zijn fabriekstad bij Essen heeft 3250 gezonde woningen, waar ongeveer 16,000 persouen gehuisvest zijn. Men vindt daar winkels voor de werklieden, een zieken- huis, badinrichtiugen, een spaarbank, scholen enz. Yoorts is daar een scheikuudig laboratorium, een boekdrukkerij, een photolithographisch atelier enz. Krupp had 14 hoogovens, 4 steenkolenmijnen en 547 ijzer-steengroeven in Duitschlaud en nog onderscheidene mijnen in Spanje. Hij legde zich vooral toe op het vervaardigen van groote blokken staal. Op de tentoonstelling te Londen in 1862 leverde hij een blok van 5000 kilogr., en thans worden in zijn fabriek blokken van 50,000 kilogr. gemaakt. Groot is het aantal kanonnen door den „kanonnen-koning" aan de verschillende mogend- heden geleverd. Twee jaren geleden bedroeg het reeds meer dan 200,000. Men weet, dat hij eigen schielbanen van uren omtreks had, waar vaak met tal van gasten uit de hoogste rangen proeven met nieuwe geschutwerken genoraen werden. Nog meer staal dan voor kanonnen verwerkte hij tot spoor- wegmaterieel. Krupp werd door den Koning van Pruisen tot „geheim handelsraad" benoemd, maar een aanbod van verheffing tot den adelstand, hem in 1864 gedaan, wefis hij van de hand. Scheveningen telde Krupp onder zijne vaak terugkeerende badgasten. Van zijne voortbrengselen heeft men hier te lande o. a. op de tentoonstelling te Amsterdam van 1S83 het een en ander te zien gekregen. In het Hongaarsche dorp Osabaszek, een der bloeiendste gemeenten van hetcomitaat Zala, speelden kinderen met lucifers in een varkensstal. Het stroo vatte vuur en met ontzachlijke snelheid ver- breidden de vlammen zich, terwijl er gebrek aan water heerschte en aan blusschen dus niet te denken viel. Niet meer dan 11 huizen bleven gespaard, 122 woonhuizen en 192 stallen of schuren werden in de asch gelegd. Eene vrouw stikte in den rook; drie vrouwen bezweken aan de bekomen brandwouden en een aantal kinderen worden vermist. De door den Paus gewijde „gouden roos/ die het vorige jaar werd geschonken aan de Koningin regentes van Spanje, viel dit jaar ten deel aan mejutfrouw Cladwell te Waddington in de Vereenigde Staten, die tot stichtiug van eene Roomsch-Catholieke uuiversiteit een som van 1,500,000 dollars ge- geven had. TEXTOOXSTELLIAT, VAX VOEDIXGSMDDELEK TE AMSTERDAM. IV. Het Oud-Hollandsch Marktplein. De antiquiteitenwinkel van den heer Delanoy, telt vele bezoekers. De typische luifel werd geheel gevolgd naar dien aan een te Makkum bestaand huisje. Zoo spreekt de heer Petit van de Uijtersestraet (Utrechtsche straat) u toe. Ieder, die de Tentoon stelling bezoekt, verzuime niet een kijkje te nemen in dezen keurig iugerichten Toebackwinkel. Een bordje, met de woorden Op de reclame-biljetten van den heer Petit staat o. a. dat bij hem wordt „verkoft" alderhande soorten van echte verinas ende Porto— rico Toeback, Leckere Toeback van Habaua, Bresiel ende van de Manillen, ende verders velerley In- ende uytlaudtse Toebacken, Na eyders keur, in cauassers ende in blaedeu, gesponnen ende ge- sneden ofte gemalen, dat men se genoegelijck ende gevoegelijck kan smoocken, kaeuwen en de snuyf- ven. Nogh oock Verinasproppen om in de pijp te stoppen. Oock vindt men hyer te koop, alderley schone Amsteldamse en Goudtsche pijpen, met doppen ende souder, lange ende stompe, oock Bruygoms- pijpen, etc. Omme de Calanten te geriefven schaffe ick enen yegelicken, dieder nae vraecht, de cortelinghs ge- inventeerde toebackx rolletgens, die men gemeiju- lick Cigaerren hiet, omme in de mondt te suyghen. Deselve hebbe ick by hondert in fijue mahagony- houten kistgens gepackt, daerop ick hebbe doen steilen: Woodville, BeneurellePor Laranagx ende Sanco Panza, wordende jaerlycx van over See aangebracht." De kooper van cigaren krijgt deze gewikkeld in een stukje papier waarop een versje van Ter Gouw staat Behalve de „Silveren plaeten van 't Pijpen- maeckersghilde tot Gouda," vindt men er vele antieke „saeken"; van de kleinste tot de grootste gouwenaars, waarmede de heer Petit zeer scheutig is. De Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij heeft haar pakhuis naar motieven van huizen te Hoorn en Brabantsche huizen doen optrekken. Het interieur ziet er typisch uit. Zelfs de takkebosch, het zwavel- klompje en de steenen doofpot op de getrouw nagebootste schouw zijn niet vergeten. De heer Sabel zorgde in zijn keurig afgewerkt huis voor een goed potje bier. Wanneer hij de bel doet luiden ten teeken, dat een frisch vat aaugestoken is, blijven de liefbebbers niet weg. Van de bierslede met zijn karakteristieke voerman, het watertonnetje en de ;/smeerlap," waarmede de ijzers gesmeerd worden, spraken we reeds in een vorig artikel. Op het bord van „de Koecketer" leest men het volgende van coucurentie getuigende versje In ,/d'Allemausvrint" worden u Italiaansche wijnen aangeboden door Italiaansche meisjes in Italiaansch costuum. Naast dit wijnbuis staat het bloemenhuisje van de M'l tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Menigeen zal zich hier gaarne met een bloempje tooien, met de wetenschap een iiefdadigheidsinrich- ting te steunen. Bij het schoone past het goede! (Wordt vervolgd.) Van 1 tot 15 Juli 1887. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Juli. Abraham Jansen, oud 25 j., jm. en Pieternella Dubbeldam, oud 30 j., jd. Johannes Josephus Anthonie van Rossum, oud 23 j., jm. en Apolonia Uijtdenhof, oud 24 j., jd. Abraham Hamelink, oud 22 j., jm. en Willemina Jauneke Wieland, oud 21 j., jd. 14 Juli. Krijn Dees, oud 19 j., jm. en Maria Rouw, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Elisabeth Adriana, d. van Philippus Ilaak en van Suzanua van Doeselaar. 6 Juli. Dirk Jacobus, z. van Jacobus Johannes Heijgelaar en van Jacoba Versluijs. Janneke Pie ternella, d. van Adriaan Bootsgezel en van Cornelia Geertrui Harms. 9 Juli. Cornelis Hendrik Al- bertus, z. van Jacob Vermeulen en van Maria Wisse. 11 Juli. Cornelia Maria, d. van Hubertus Johannes Harinck en van Janna de Visser. 12 Juli. Pieter, z. van Aart Sijbrands en van Louisa den Breeden. 13 Juli. Angelina Anna Maria, d. van Josephus Alexander Mobach en van Philo- Heil en zegen juicht ons tegen Welkom gij gezalfde en Christus uitverkorene. Axels kerke yrijke in Zilverreine pracht, Bij de eersle liulde aan U, o Kerkvoogd toegcbraeht. ,,Pitje, Patje, Poe, die hyer trou toeback koopt, krijght Sondaegs een Pijpie toe." wDe grootte Kervbangk ist In de Kelder. Ingangh Deurt* Pothuijs," wijst u den weg. Alles suyver eedel goedt. Neemt de gebrackige ongebruijckt terugh. Ghij Toebackdrinckers verheven Die Toeback suyghen tot aant end van haar leeven, Hier Toeback believe te haalen en te betaalen, Seij sullen Sondaghs een pijp hier tot rente haalen. (Segt het voort)." wMen hoefft nu tot Amsteldam op ten Nijendijck niet te gaen, «Om Confytekoeck of Boercbedrieghers te halen, wNaasje-motze daer also duur als bij mij te betaelen j „Maer je hoefft hier geen quartier aen de toonbanck te staen wEn ze selleu je daer niet berechten dan ick doe, „Want die hier een schellinghskoeck koopt, krijgt een half- blancks korsje toe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2