Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herziening; der lelastlare oplrengst No. 2314. YVoensdag 20 Juli 1887. 27e Jaargang, ongebouwde eigendommen. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Uiugdag- en Vrijdaaravond bij den uitgever P. J. V A SI D E I A SI D E te Ter Neuzen. IPolfler SStoppelclijli. De BURGEMEESTER'van BOSCHKAPELLE, gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25 April 1879 (Staatsblad N°. 89); breugt ter kennis van belanghebbenden, dat eeue opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belast- bare opbreugst der ongebouwde eigendommen in bovengemeld waterscliap wegens kosten van onder- houd der waterkeerende en waterlozende werken behoort te worden verrainderd, op de secretarie der Gemeente gedurende dertig dageu voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Boschkapelle, den 14 Juli 1887. De Burgemeester voornoeind, K. J. A. G. COLLOT n'ESCURY. L'olitieli Overzicht. Bij het feest, waarbij Praukrijk de inueming der Bastille herdenkt, kon Boulanger niet tegenwoordig zijn wegens ougesteldkeid Zoo werd uit Clermont- Ferrand getelegrafeerd. Uit vrees voor ongeregeld- heden waren militairen onder de wapenen, terwijl de Duitsche ambassade in het bijzonder bewaakt werd. Zelfs wil men, dat den Duitschers iu Frankrijk geraden is, zich binnen bun gesloten huizen te houden. 't Is al ergIn de Kamer is zelfs een voorstel gedaan, strekkende om aan de fabrikanten en patroons, die vreemdelingen in dienst hebben, eene belasting op te leggeu, welk voorstel naar eene comraissie is verzonden. Vele van die feeste- lijkheden, die haat en wraak weer iu 'tleven roepeu, moest men begraven, ook dit van den verjaardag der republiek. Dank zij de voorzorgsmaatregelen der regeering is het feest zouder noemenswaardige stoornis afgeloopen. Toen Grevy zich naar de groote parade te Longchamps begaf, werd hij overal toegejuicht. Rochefort, Laisant en Laguerre waren op den voorgrond gedroegen en riepen wel„Leve Boulanger maar daar bleef het bij. De meuigte beautwoordde dezen uitroep metvWeg met Roche- fort Naar Nieuw-Caladonie met hem Waar de manefestanteu eenige beweging maakten, was de politie bij de hand, maar liet naar hartelust de lui zich de keel heesch schreeuwen. 't Ging overigens prettig toe, te drie uur 's morgens danste men nog op de straten. Het nieuwe Bulgaarsche kabinet bestaat uit Sto'iloff, justitie en a. i. financien; dr. Stransky, binnenlandsche zakeuNatchevitch, buitenlandsche zakendr. Tchomakotf, openbare werken en majoor FEUILLETON. 17) -*■ „Ik zal hier op uwe terugkomst wachten, gravin," zei Jetsmark, die bij Magdalene bleef. Petersen ging Araalia voor door eene lange, met blauw fluweel bekleede gang, aan welker uiteinde zich eene witgelakte, met gouden randjes omlijste dubbele deur bevond. Veit opende deze deur zachtjes en Amalia trad de kamer van Knud Vonved binnen. Het was een ruim vertrek, eene groote zaal, waarvan de wanden met gobelins waren bedektdaar tegen hingen eenige fraaie schilderijendie tafereelen uit de Heilige Schrift voorsteldeu. Doch dit was ook het eenige, dat den hoogen stand des bewoners van dit vertrek zou kunnen doen vermoedenrieten stoelen, een gesneden eikenhouten tafel, een bed met een bemel van blauw damast, daarnaast een taleltje van ebbenhout, waarop een maarschalksstaf, een paar oude pistolen en een met kostbaar gevest versierde sabel lagen. Dit was het vertrek van een der aanzienlijkste onderdauen in het Deensche koniukrijk. Eene augstwekkende netheid heerschte in het vertrek, ofschoon buiten de twee genoemde lieden niemand meer Knud Vonved bediende. Petrotf, oorlog. De Porte zal de benoeming van den Prins van Coburg goedkeuren, zegt men, even als Engeland, Oostenrijk en Italie, de Vorst zal daarop naar Sofia gaan, zonder het oordeel van Rusland, Frankrijk en Duitschland af te wachten. Het Journal de Petersbourg" noemt de verkiezing van den Coburger eene onvruchtbare daad van het op sterven liggende regentschapRusland zal op zijn oud standpunt blijven staau, en uit Weenen bericht men, dat de Prins tengevolge van incidenten in den familieraad definitief van het aanvaarden van den Bulgaarschen troon afziet. Wat waar is, zal spoedig blijkeu. De voorzitter van den Minister- raad heeft de invrijheidstelling gelast van alle personen, die op bevel van zijn voorganger in hechtenis waren genomen. Waarscbijulijk wordt ook de staat van beleg opgeheven. De Egypt'.sche kwestie blijft nog aanhangig. De Sultan heeft weder wijzigingen gevraagd, waar- door eene nieuwe overeenkomst noodzakelijk zou worden en den Sultan het uitsluitend recht zou worden toegekend, bij het ontstaan van gevaar in Egypte tusschenbeiden te komen. Sir Drummond Wolf, het voortdurend uitstel moede, heeft aan de Porte mondeling roedegedeeld, dat hij op den gestelden tijd vertrekt. John Bull laat niet lauger met zich sollen. Bismarck is weer naar Varzin en zijn baas naar Ems. 't Is vruhig" in Duitschland. Engelands Vorstin mijmert over de kosten van het jubileum. Voor de ontvangst harer gasten heeft de. arme weduwe 200,000 pond uitgegeven- Volgens de Pall Mall zou het Harer Majesteit zeer aangenaam zijn, in dien deze gemaakte kosten door de jubelende onderdanen werden gerestitueerd. Lord Salisbury moet al een wenk hebben gekregen, dat een votum in dezen geest, door het Parlement uitgebracht, door de Koningin zeer „op prijs" zou worden gesteld, doch de premieT schijut aan dat oor doof te zijn gebleven. Tbans verhaalt men, dat het bezoek door Victoria aan den Lord op diens kasteel gebracht, geen ander doel zou hebben, dan deu Minister in deze financieele kwestie gun- stiger te stemmen. Als 't waar is, »gaat het mooie van't feest af," zal onze premier wel zeggen. Op de Sandwichs eilanden heeft eene geheele omwenteling plaats gehad. De bevolking van Honolulu was het wanbestuur moede en eischte ontslag van het ministerie en afzetting van den Koning. Kalakoua is echter op den troon gebleven en heeft een paar Ministers in de gevangeuis lateu zetten, en een nieuw ministerie is opgetreden. De baas zelf is van alle macht beroofd. Of 5t noodig was? Zieliier. Een Chinees had den Vorst twee vette varkens gezonden en 75000 dollars ter ver- krijging van het opium-monopolie. Zijne Majesteit behield de dollars en de varkens, liet een anderen Chinees voorstelleu doen omtreut een hooger bod, In een grooten zetel naast de warme kachel zat volkomen onbeweeglijk een grijsaard, gekleed in een lange kamerjapon, die van binnen met marterbond gevoerd was. Lauge sneeuwwitte lokken vielen hem over de schouders, en zijn niet minder witte baard reikte hem tot aan het middenzijn kin was op zijne borst gezonken en zijne oogen hield hij gesloten. Met verwondering bespeurde Amalia, dat op het hooge voorhoofd van den grijsaard ter nauweruood eenige rimpels zich vertoonden de kleur van zijn gelaat was frisch en zachtrood, en zijne ronde wangen getuigden er van, dat hij nog al zijne tanden bezat. Slechts zijne haren bewezen, dat hij oud was; met blijde verrassiug ontdekte Amalia onrniddellijk de gelijkenis, die er tusschen den grijsaard, haren man en haren zoon bestond. Petersen trad op zijn meester toe en kondigde hem met luider stemme de aauwezigheid der gravin van Elsinore aan. Laugzaam hief Knud Vonved het hoofd op, en een paar diep blauwe, heldere oogen ontmoetten den blik van Amalia, die aan de deur was blijven staan. Onrniddellijk snelde zij naar den grijsaard en riep, terwijl ze voor hem neerknielde ¥0 graaf Vonved, red hem, gij alleeu kunt hem redden 1" Wie zijt gij vroeg langzaam en duidelijk de oude man. ,/Ik ben Amalia, de vrouw van uw kleinzoon Lars Vonved. eu antwoordde, toen de eerste naar zijn geld kwam vragen, dat dit zeker onderweg in handen der bedienden was weggeraakt. Zou de Koning nog de raarste Chinees niet zijn? Te Vlissingen liep Zaterdagmiddag met het beste gevolg te water van de werf der Kon. M]j. „De Schelde" de stalen raderstoomboot Walchereu," voor rekening van de proviucie Zeeland gebouwd voor den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde. De hoofdafmetingen van dit schip zijn lengte tusschen de loodlijnen 41,15 M., breedte 6,10 M., holte 2,90 M. en diepgang 1,83 M. Het schip zal op de meest moderne wijze voor het vervoeren van 1* en 2e klasse passagiers worden ingericht. De machine, die er in zal worden geplaatst, is van het triple compound oseilleerende type en de stoomketel geheel van staalmachine en ketel worden mede in de werkplaatsen der Schelde vervaardigd. Gisterenochtend te negen uren zijn te Middel- burg voor het door de vereeniging Excelsior" te houden festival aangekomen het fanfaren-muziekge- zelschap „St. Cecilia" van Maldeghem de muziekge- zelschappen „Oefening kweektkunst" uit Wemeldinge ,,Ons Genoegen" uit Vlissingen„Eendracht maakt Macht" uit Kortgene en ,/Constantia" uit Leur. Na eene wandeling door de stad met eenige tamboers en hoornblazers aan het hoofd, vereenigden zij zich in een der lokalen van de societeit De Vergenoeging" op de Groote Markt, alwaar de eerewijn werd aaugeboden. Vervolgens werden in de op de Groote Markt opgestelde muziektent eenige stukken uitgevoerd en de wandeling door een ander gedeelte der stad voortgezet, waarna de eene helft zich begaf naar de „Buiten-societeit" op het Noord- bolwerk en de andere naar de Markt, op beide welke plaatsen weder muziekstukken werden opge- voerd. Na afloop zijn iu genoemde Buiten-societeit onderscheiden premien en medailles uitgereikt. Uit Maastricht schrijft men De Maas voor onze stad is thans zoo laag, dat hare bedding zichtbaar is en aan varen niet te denken valt. Binnen eenige dagen wordt ook de Zuid- Willems- vaart voor eenigen tijd gesloten, zoodat onze stad alsdan van scheepvaart geheel zal verstoken zijn. Onze Belgische naburen hebben door het karialiseeren van de Maas gezorgd, dat zulke toestanden daar niet kunnen plaats hebben. Door sluizen wordt het water daar op zulk een hoogte gehouden, dat de rivier ten alien tijde bevaarbaar is. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat de Neder- landsche familie, die eenige dagen geleden werd gevangen genomen op verzoek van het parket der Haagsche rechtbank als verdacht van ontvreemding „Zijt gij de dochter van den overste Orvig „Ja, hij was mijn vader." „Ik heb hem gekendhij was een braaf man. Wie heeft u hier gebracht „Karel Jetsmark." ffJetsmark was altijd een vertrouwd dienaar in onze familie. Waarom zijt ge hier gekomen ,,Mijn man heeft het me bevolen." ,/Kunt ge me dat bewijzen Amalia reikte hem den zegelring van haren man over; hij bekeek hem eu gaf hem aan haar terug. „En hoe nog meer Mijn man droeg mij op te zeggen, dat de adelaar eindelijk zijn oogen op het dek van deu snelzeiler liet vallen." „Ik weet het. Zoo was het bepaald. Wat verlangt ge van mij Amalia bracht het verzoek van haren man in dezelfde bewoordingen over, als waarin deze het haar had medegedeeld. vHebt ge uw man lief?" „Meer dan mijn leven." Knud Vonved legde de hand op het hoofd der voor hem geknielde jonge vrouw en sprak pleclitig: ,/God zegene u, mijne dochter, en Hij moge u de trouw en liefde vergelden, die gij aan mijn kleinzoon betoont; hij zal u steeds dankbaar zijn, dat ge hem gered hebt." „Zult gij hem redden Ja mijn kind, vrees nietsuw man zal gered worden." Braziliaansche regeering heeft dat verzoek van geldswaarden tot een bedrag van f 120,000, in vrijheid is gesteld op eene verklaring van de rechtbank, dat er geen termeu bestaan tot vervolging. Den 30 September e. k. zal te Rio Janeiro worden aanbesteed de uitvoering der havenwerken te Rio-Grande do Sul, in Brazilie, waaromtrent door den hoofd-ingenieur van den waterstaat P. Caland indertijd advies is uitgebracht. Een matroos van het Nederlandsche fregat //Van Speijk" heeft te Rio de Janeiro aan wal een kameraad, met wien hij twist gekregen had, doodgestoken. Hij zoowel als de vermoorde was aeschonken. De Nederlandsche consul heeft, naar het Brazi liaansche blad Etoile du stud bericht, uitlevering van den schuldige verzocht, opdat hij door Neder- iandsche rechters gevonnisd mocht worden, maar de geweigerd. Volgens gerucht heeft de 30jarige moordenares K. v. d. PL, te Heinkenszand, bekend dat zij tusschen 2 en 3 ure in den nacht nadat haar man vertrokken was, haar zoontje uit zijn slaap heeft geroepen met bevel haar te volgen naar de aan de woriing grenzende schuur, waar zij het opgenomen heeft en in het geitenhok geplaatst met den rug tegen een planken schot. Het hoofd van den kleinen achteroverbuigende heeft zij met een scheer- mes de gruweldaad begaan. Kort tegen het hoofdje was een kleine kerf. (Op dat oogen blik heeft het denkelijk de woorden uitgesproken ^Moedertje wat doe je met me.") Een 2de snede wat lager had nagenoeg den strot en slagaders gespletendaarop heeft zij het losgelaten en is het snorkende voor- overgevallen om kort daarop den geest te geven. Onrniddellijk daarna wiesch zij zich en gaf de politie kennis dat haar man haar kind vermoord had. Zij moet tot den moord gekomen zijn door gedurige oneenigheid met haar man. Het kind had nu en dan voor vader dienst moeten doen als verklikker van wie af en toe bij diens afwezigheid iu huis kwamen waarvoor het dan een versnapering kreeg. Om daaraan een einde te maken besloot zij het kind van kant te maken. Een hond, die verleden week eenige andere honden gebeten heeft, is Maandag op de landhoeve „Veldhuis" onder Harmelen, door een landbouwer doodgeschoten, daar hij in die weide eene koe en twee schapen gebeten had. Opgezouden naar de Veeartsenijschool te Utrecht, werd geconstateerd, dat hij aan hevige dolheid lijdende was. Het vierjarig dochtertje van den heer G dat ook door dien hond gebeten was, gaat nu naar Parijs ten einde onder behandeling van professor Pasteur te komen. Uit het jaarverslag der Weesinrichting te Neerbosch blijkt, dat sedert de 24 jaren dat de Op den toon en met de waardigheid eens konings beval Knud Vonved Petersen een doosje uit een kast in den muur te voorschijn te halen de kast bevond zich achter den gobelin, en Petersen bracht het verlangde. De grijsaard deed zelf het doosje open en reikte aan Amalia den door Lars Vonved aangeduiden walrustand over. Knud Vonved nam weer het woord „Hebt gij kinderen ,/Een zoon." ,/Breng hem bij mij." ffMorgen vroeg zal ik hem bij u brengen." 0Mijne oogen zullen het zonlicht van den vol- genden dag niet meer aanschouwen mijne taak is vervuld. Ik moet u zoon dadelijk zien want ik wil hem aanschouwen, eer ik sterf." Tegen dezen wensch kon Amalia zich niet verzetten ze gaf Jetsmark bevel, den kleinen Willem in het huis van den gouverneur af te halen, en ten einde de zuster van den gouverneur niet te doen twijfelen, gaf zij den oudgediende eenige regels schrift mee. Nog geen half uur daarna kwam Jetsmark met den knaap op zijn arm terug. Lang bleef de blik van Knud Vonved op zijn afstammeling rusten trots en liefde waren op zijn gelaat te lezen. „Zoo was ik nu bijna eene eeuw geleden," zeide hij zachtkens voor zich, het bloed is niet ontaard." Hij liet zich den knaap reiken om hem te kussen en legde toen de handen op het hoofd van het kind, terwijl zijne lippen een zacht en innig gebed TER \EH/jE\S('HE rout VI VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1