Binnenlaud. Gemengde bericlilen. met neutraal onderwijs volkomen genoegen nemen, en andere leden, volgens wier overtuiging of ge- weten, daaraan nog een lioofdelement ontbreekt, die er dus geen gebruik van maken en op eigen kosten scholen bouwen. Enisdeonderwijsstrijd eigen- lijk een strijd om de keersckappij over de geesten, dan stemmen wij met die liberalen ook volkomen in, dat de Nederlandscbe regeering de verplichte onzijdiglieid dichter nabij komt met dan zonder subsidiestelsel. Maar ook betzelfde beginsel van Staatsonzijdiglieid geeft den burger het recht, van de overheid eerbiediging zijner godsdienstige be- grippen te eischen, als zij hem, bij gebrek van voldoende bijzondere scholen, onderwijs verschaft of open bare scholen opent. Niet alleen dat wij 't offerfeest van dat be ginsel niet willen vieren, om met een dier liberale voorstemmers, den heer Gleichman, te spreken, maar den grondwettelijken waarborg, die dat beginsel toe- past en het daaruit voortvloeiend Staatsburgerlijk recht handhaaft, zouden wij aan den toekomstigen, onbekenden wetgever willen afstaan utegen geen prijs"nog minder tegen deze grondwetsherziening. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland wijdde de Voorzitter een woord aan de nagedachtenis van de overleden leden de heeren Mazure en De Glopper. Medegedeeld werd o. a. dat onderhands aanbesteed was het maken van eene nieuwe boot voor de sora van f 89000 het maken van eene nieuwe machine in de stoomboot vde Westerschelde" voor f 35000 en het maken, leveren en in de spoorweg-buitenhaven te Vlissingen vast leggen van eene drijvende aanlegplaats ten gebruike van de Provincialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde voor f 16900. Deze werken zijn aangeuomen door de Kon. M'J. ,/De Schelde" te Vlissingen. Daarna doet de voorzitter de reeds vroeger in hoofdzaak vermelde mededeeling omtrent aanvragen van C. van der Bent en A. Hartog Az. om subsidie voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer Van Waesberghe—Janssens het woord om den wensch te keunen te geven dat het Ged. College bij eene eventueele aanvraag om concessie voor den aanleg van tramwegen eerst de zaak onderzoeke en zijne voorwaarden stelle en eerst dan de betrokken gemeenten zullen te beslissen hebben over een te verleenen subsidie. Hierover wordt breed gediscussieerd door den genoemden heer en de heeren Eransen van de Putte, Walter, Buteux en Heijse en daarna de mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Na nog eenige andere, eveueens reeds vroeger vermelde, mededeelingen worden de onderscheidene voorstellen van Gedeputeerde Staten naar de afdee- lingen verzonden en wordt daarna overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdeelingen. In de gisteren gehouden zitting is tot bui- tensrewoon lid der Ged. Staten benoemd de heer J. M. Kakebeeke. In behandeling kwamen ook Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de grenzen der werken tot zeewering of oever- verdediging van den calamiteuzen Stad Philippine polder, hetwelk werd aangenomen. Dientengevolge zal de grenslijn gaan door het midden der kruinen van den zeedijk van den ca lamiteuzen Stad Philippine polder en den in 1884 aangelegdeu zeedijk van den Vergaertpolder. Zij deeit den hoek, door beide middenkruiulijnen ge- maakt," groot 87° 58', midden door. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot wijziging van de grenzen van de werken tot zee wering of oeververdediging van de calamiteuze Murgaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders. De grenslijn gaat door rhet snijpunt van het midden der kruinen van den zeedijk van den Een- dragtpolder en van den in 1876 aangelegdeu zee dijk van den Van Lijndenpolder. Zij deelt den hoek, door beide middenkruiulijnen gevormd, groot 92° 4', midden door. Het voorstel van Gedeputeerde Staten betrekkelijk het verleenen van een subsidie ter voorziening in de genees- en verloskundige hulp (vroeger mede gedeeld) wordt aangenomen met 30 voor en 7 stemmen tegen. Er zijn in Nederland zeker weinig plaatsen, waar men naar verhouding van de bevolking zulk een groot getal rijwielen aantreft als te Veendam. Alle oogeublikken ontmoet men daar op de wegen kooplieden, die per twee- of driewieler hun waren rondbrengen, een dokter, die zijn patienten bezoekt, een ambtenaar op weg naar zijn bureau, klerken naar hun kantoren, fabrikanten naar hun fabrieken wielendejongelui, die een toertje maken, en wie niet al meer? Zelfs de leider der Vrije Evangelisten versmaadt dit middel van vervoer niet, maar rijdtevenals ouderen en jongeren, wakker op een rijwiel rond. En wat al verscheidenheid van vormen geven deze rijwielen te zien Men ontmoet ze in allerlei afmetingenmet het groote wiel voor of achter, by- en tricycles, tandems, cangaroos, ja, men wil er zelfs gezien hebben met een sjees. De meeste van deze velocipedes zijn Engelsch of ook wel Deventer fabrikaat, maar men begint zich ook te Veendam en in de omgeving op de vervaardiging toe te leggen, en daarvan hebben wij, zegt de V. Ct. reeds enkele goede proeven gezien. Een landbouwer uit Zaamslag werd bij her- baling door iemaud op straat om voldoening van eene beweerde schuld aangesproken. Dit begon hem te vervelen, waarop hij zich naar de moeder van den schuldeischer begaf en deze waarschuwde dat, wanneer haar zoon het hem daarover op straat weer lastig maakte, hij zich dan van zijn mes be- dienen zou, om er een einde aan te maken. De Middelburgsche Bechtbank verklaarde hem schuldig aan bedreiging en veroordeelde hem tot 7 dageu gevangenisstraf. Bekl. stond voor het Gerechtshof te's Gravenhage in hooger beroep terecht. Hij erkende wel gedreigd maar tegen de moeder van den schuldeischer niet die uitdrukking gebezigd te hebben, welke hem bij dagvaarding ten laste werd gelegd. Hij drukte er vooral op, dat hij alleen gewaarschuwd had voor het geval hij weer werd lastig gevallen. Mr. Vaillant wees er, met het oog op de bekentenis van bekl., op, dat deze vervolgd moest zijn geworden wegeus bedreiging met voorwaarde. Dit was niet geschied en pi. geloofde dat hij nu ontslag van rechtsvervolging had kunuen vragen, omdat het feit, waarvoor bekl. thans terecht stond, zijns inziens uiet strafbaar is. PI. hoopte evenwel dat het Hof ook buiten die conclusie gunstfg over bekl. beslissen zou. Mr. Telders was van oordeel, dat in deze slechts sprake kon zijn van eenvoudige bedreiging en achtte de schuld van bekl. daarom voldoende bewezen, op grond waarvan hij bevestiging van het vonnis requireerde. Het Hof sprak gisteren, met vernietiging van het vonnis der Middelburgsche Bechtbank, den bekl., op grond dat het wettig bewijs niet was geleverd, vrij van de aanklacht wegens bedreiging. Als bewijs dat onze Nederlandsche nijverheid ook in het buitenland gewaardeerd wordt, kunnen wij melden, dat de heer Maurits Prins, die zoowel te Dinksperloo (Gelderland) als in het tegenover- liggende Suderwick (Westphalen) tapijtfabrieken bezit, door de Japansche regeering de levering van ruirn 1200 M2. zijner beste kwaliteit, geheel wol tapijt is opgedragen, te leveren in Tokio. Keizerin Eugenie zal 14 dezer van Amsterdam vertrekken. In November e. k. wordt zij in het Amstel-IIotel terug verwacht. De Keizerin zal zich dan opnieuw onder be handeling stellen van Dr. Mezger. Volgens de Londensche World heeft Koningin Victoria de Keizerin den raad gegeven daarheen te gaan bij Dr. Mezger, in plaats van te Wiesbaden genezing te zoeken. Door den Koning van Belgie, als hoofd van den Congostaat, in West-Afrika, is den heer Dr. I. M. Hoogvliet, leeraar aan het gymnasium te Doetinchem, uitgenoodigd in dat gebied de neger- talen te gaan bestudeeren. Deze uitstekende taal- kundige kent en spreekt 37 talen. Bij de aanbestediug, op den 6 dezer van het bouwen eener kerk met bijbehoorende werken voor de Nederduitsche Gereformeerde kerk (doleerende) te Middelburg, was daarvoor de laagste inschrijver de heer D. Bijl te Vlissingeu, voor f 15,470. Het Synodaal Convent heeft besloten, dat de doleerenden zich zullen aansluiten bij de Christelijke Gereformeerde Kerk, en eenheid te zoeken met de dusgenaamde wvrije kerken." Deputaten zijn be noemd om de vereeniging met eerstgenoemde tot stand te brengen. Onwillekeurig rijst de gedachteals men daarmede eens begonnen ware. Als een bewijs dat de waarde der landerijen in Noord-Beveland belangrijk gedaald is, diene het volgendeDe vorige week werden, onder meer, eenige perceelen bouwlaud in het openbaar verkocht voor de volgende prijzen: 8 gemeten 296 roeden in den Sophiapolder voor f 51 per gemet; eenige andere perceelen voor /107, /lllen/131 per gemet. Over het geheel bleek de grond weinig meer dan een vierde deel op te brengen van hetgeen hij bij aankoop gekost had. TER NEUZEN, 8 Juli 1887. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft dit jaar in de volgende gemeenten de daarachter gevoegde sommen opge- bracht Axel f 22,03 Boschkapelle j 1,30 Clinge /1,28; Graauw 2,44Hengstdijk f 1,13 Hoek f\ 2; Hontenisse /"8,334; Hulst f 12,27 Koewacht f 1,25 Ossenisse f 2,594 Overslag f 1,084; Philippine f 4,16Sas van Gent/4,30; Sint Jan Steen f 2,95 Stoppeldijk f 3,484 Ter Neuzen f 42,59Westdorpe f 5,614Zaamslag 8,174 en Zuiddorpe f 5,374 De hoofdcommissie van het Ondersteunings- fonds, opgericht door het Nederlandsch Onderwij- zersgenootschap heeft als resultant van de Verloting van voorwerpen van Kunst en Smaak aan welke verloting in deze gemeente een vijftigtal personen hebben deel genomen, waarvan er twee een prijs hebben verkregen dezer dagen zuiver ontvangen de som van 30015,om bij het vaste fonds te voegen. Het hoofdcomite, bestaaude uit de heeren J. Coninck Westenberg, W. Degenhardt, J. Jeigerhuis Swilders, J. C. Beijens, J. Strau'o en A. L. Boest, heeft dus alle eer van zijn werk en de nuttige instelling een krachtigen steun te meer. In de vorige week werd als een zeldzaam voorrecht in de bladen vermeld, dat een Amster- dammer 82 jaar in een huis had gewoond. Dat zeldzame voorrecht valt, voor zooverre ons bekend is, ook drie onzer ingezetenen te beurt, als bewo- neude nog van at hunne geboorte elk hetzelfde huis waarin zij geborsu zijn. Het zijn onze eer- zame medeburgers J. van den Ouden, oud bijna 88, J. Kamerliug, oud 87, en B. Wiskerke, oud 84 jaren. Van jongstaf tot heden nog oefent Van den Ouden het vak van schoenmaker en Wiskerke dat van broodbakker uit in het huis hunner geboorte. Jl. Woensdag werd alhier, bij enkele inschrij- ving, in het openbaar aanbesteed, het maken der gewone onderhoudswerken en van werken tot dijks- verbeteriug aan de waterkeering van den De-Loose- polder, gemeente Hoek. Daarvoor werd het mi list ingeschreven voor f 1760,door den heer D. Tholens, te Ter Neuzen. Gisteren werd te Goes, door de notarissen C. J. A. Eercken, te Ter Neuzen, en L. A. P. Overman, te 's Gravenpolder, ten verzoeke van den heer J. Scheele Sr. c. a., te Zaamslag, geveild eene hofstede enz., ter grootte van 314 hectaren. Het hoogste bod voor de massa bedroeg f 302 per gemet, waarvoor het niet gegund is. De vol gende week herveiling. Zaamslag, 7 Juli. De kermisdagen spoeden weder ten einde, en met deze ook de kermisvreugde, welke tot hiertoe nog door geen enkele wanklank is verstoord. Veel was er dit jaar te zien en te smaken, wat men bij vorige gelegenheden ontberen moest. Beeds de eerste dier feestdagen was rijk aan afwisselend genot en veredelende ontspanning- Even als gewooulijk werden ook thans de feestelijk- heden voorafgegaau door de aangekondigde paarden- en veemarkt, waarop waren aangebracht14 paarden, waaronder 2 hengsten, 40 stuks hoornvee, waarvan 21 stuks alleen van den landbouwer L. Dees, benevens een zestal varkens. Hierbij zijn door de commissie van keuring de navolgende prijzen toegekend, n.l. aan Abr. Dees Jz. voor het grootste getal paarden /2,50; L. Dees voor het grootste getal hoornvee f 2,50 H. Ongheua (Zuiddorpe) voor den schoonsten dekhengst f 5.A. Dees voor het schoonste vierjarig paard f 5,Matth. de Bruijne voor het schoonste driejarig paard 2,50 P. van Tatenhove voor het schoonste tweejarig paard f 2,50Abr. Haak (Axel) voor het schoonste eenjarig paard f 2,50 B de Kegele (Ertvelde) voor de vetste os f 5,P. van Tatenhove voor de schoonste melkkoe f 5, Onmiddellijk na afloop van de veemarkt nam de voorgenomen ringrijderij eenen aanvang, waarvoor zich 10 deelnemers hadden aangegeven. Daarbij behaalde S. de Mul Az. den eersten prijsterwijl de toekenning van den 2den, 3dea en 4den prijs, uithoofde van een gelijk aantal punten, door het lot toegewezen werd aan E. Dekker, E. de Moor en J. de Mul, en de 5de prijs gewonnen is door W. Dekker Cz. Iutusschen waren de muziekvereenigingen „St. Cecilia" van Axel en ,/Amphion" van Stoppeldijk onze gemeente genaderd, die achtereenvolgens op hartelijke wijze werden verwelkoind door de heeren A. Kok en M. Thielman, beiden bestuursleden onzer fanfaren-vereeniging „De Volharding." Genoemd drietal vereenigingen heeft door eene nette uitvoering van eenige prachtige muziekstukken de feestvreugde en het kunstgenot van dien dag aanraerkelijk verhoogd. Alle verdienen in dit opzicht den lof en dank van Zaamslags ingezetenen, die eenparig getuigden, dat dergelijke muzikale samen- werking vooral strekken kan tot veredeliug van het kunstgevoel, tot verhooging van waar feestgenot en tot versterking van den broederband. Behalve door verschilleude vertooningen van anderen aard werden de feestbezoekers dien avond nog aangenaam verrast met een buitengewone voorstelling door het IIoll. Tooneelgezelschap van de wed. Bakker. Een beroemd historisch drama, getiteldMaria Stuart, koningin van Schotland" werd op treffende en boeiende wijze, tot in de kleiuste bizonderheden nauwkeurig voorgedragen. Even zoo was het den volgenden avond met de opvoering van ffOranje en Vrijheid" of /7 Her tog Alva in Nederland in 1570." Dit stuk, voorge dragen ten aanhoore van een talrijk publiek ondervond den grootsten bijval, en eenparig moest men getuigen, dat alle rollen meesterlijk werden vervuld. Gelukkig, dat de tranen van medelijden en aandoening, bij de opvoering van dit drama aan meuig oog ontlokt, weldra werden afgewischt door gevoelsuitingen van lach en scherts bij de voorstelling van „Klaveren-vrouw," prachtig blijspel in een bedrijf. Lof en dank aan de dilettanten, die op zoo'n treffende en meesterlijke wijze het hunne hebben bijgedragen om ons, dorpsbewoners, een genot te doen smaken, dat den mensch waarbjk veredelt en hem in juiste beelden plaats voor de feiteu van het verleden, het heden en de toekomst. We wenschen daarom van harte, dat ieder, die gevoel voor het ware, schoone en goede heeft, ruimschoots gebruik moge maken van de weinige gelegenheden, die de Wed. Bakker onze ingezetenen door haar Tooneelgezelschap nog hoopt aan te biedenterwijl het ons hart goed doet, dat ook de schooljeugd het genot smaken zal hare schouwburg- tent te mogen bezoeken. Iloek, 6 Juli. Door het bestuur van den Kouden- polder werden heden alhier, bij enkele inschrijving, aanbesteed, de gewone jaarlijksche onderhouds— en vernieu wings werken aan de waterkeering van dien polder, waarvoor het laagst werd ingeschreven door den heer Jac. Meertens, alhier, voor f 1160. In de Woensdag 6 dezer te Kloosterzande gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Hengstdijk c. a. werden vastgesteld de rekening over 1886/87 in ontvaugst op 7557,89 en in uitgaaf op f 6711,15 en de begrooting voor 1887/88 in ontvangst en uitgaaf, beiden op f 7730,09 het dijkgeschot werd als voor 1886/87 vastgesteld op f 5,50 per hektare. Tot gezworen werd herbenoemd de heer C. van Esbroeck. Oostburg, 7 Juli. De heer P. Elieringa, predikant te Babylonienbroek en Hil, in Noord Brabant, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg* De rechtbank heeft in hare zittiDg van 8 Juli de volgende vonnissen uitgesprokeu A. d. S., oud 17 j., arbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. 1°. A. J. M. Y., oud 21 j., molenaarsknecht 2°. A. B., oud 24 j., metselaar, en 3°. H. P. J. B., timmerman, alien te Hulst, zijn wegens mishande- ling veroord. ieder tot 7 dageu gevang. 1°. A. v. D., oud 18 j. en 2°. K. D., oud 19 j., beiden boerenkuecht te Zaamslag, zijn wegens mis- handeling veroord. ieder tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Eene dienstinaagd te Groningen was beschon- ken, en bij onderzoek werd uit haar bed eene ledige wijnflesch en eene flesch, gedeeltelijk gevuld met cognac, te voorschijn gehaald, en wel van hetzellde merk als aanwezig op de kainer van een inwonend student. Van deze voudst werd kennis gegeven aan de politie, die al spoedig in de dienstbode eene oude bekende der justitie en politie ontmoette. Een nader onderzoek werd alsnu noodig geoordeeld en achtereenvolgens werden uit bovenbedoelde legerstede te voorschijn gehaald vijf verschillende boekdeelen (prachtbauden) en een wekkerklokje, welke de dienstmeid zich in den laatsten tijd van den student en van haren patroon had toegeiiigend. Toen zij ontnuchterd was, gaf zij voor de flesch wijn geheel en de flesch cognac voor de helft te hebben genuttigd, terwijl zij van plan was de boeken, waaronder n.b. een paar Eugelsche werken, te lezen. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. Naar door den inspecteur van het geneeskuudig staatstoezicht in de provincie Utrecht wordt mede gedeeld, is in April te Baarn een jongen van 6 jaren aan hondsdolheid overleden, waarvan den inspecteur echter geen kennis werd gegeven. De jongen was 9 weken voor zijn overlijden aan de onderlip verwond (eene zeer lichto huidwond) door den beet van eenen hondwelke hond denzelfden dag door den eigenaar was gedood, omdat de hond vreemd en lastig was, maar zonder dat de eigenaar den hond als dol aanmerkte. Binnen twee dagen nadat bij den jongen ge- neeskundige hulp was ingeruepen, overleed deze onder de hevigste verschijnselen van lyssa. Jlet feit bleek uit de invulling der sterftelijsten. Bij de laatste voorstelling door het tooneel gezelschap Stoete Co. op de kermis te Hellevoet- sluis, op jl. Maandagavond, bevonden zich in den schouwburg slechts 5 personen. De tooneel- voorstelling (Jauns Tulp zou men geven) ging natuurlijk niet door en het ,/publiek" ontving zijn entreegeld terug. Omtrent het ongeluk, dat Diusdagavond op de fabriek „de Schelde" te Vlissingen plaats heeft gehad, meldt men aan de Midd. Ct. de volgende bizonderheden. Uit een tjalkschip werden met de stoomkraan, die een langen arm heeft met draaiende beweging, platen gelost, die, nadat ze uit het schip zijn opge- licht, met den bedoelden arm op den wal worden gezwaaid. Dit had op het ongelukkige oogenblik met een gewoon getal platen plaats, toen door het breken van ijzerwerk, waarmee de kraan bevestigd was, deze begon te waggeleu. Twee personen be vonden zich toen op de kraan, de drijver of stoker en een sjouwerman H. v. d. B. De laatste, die kort te voren als hulp bij de lossing was aan het werk gesteld, sprong dadelijk tot zelf behoud van de kraan ongelukkig kwam hij aan den verkeerden kant terecht, en viel kort daarna de kraan geheel omver, op zijn lichaam. V. d. B. was op eenige staven hoekijzer neergekomen en lag eenigen tijd daartusschen geklemd, totdat een aantal werklieden, met behulp van vijzels, hem van onder de kraan kouden te voorschijn brengen. Toen bleek, dat V. d. B. verschillende ver- wondingen bekomen had. Spoedig waren eenige geneesheeren aanwezig en nadat de eerste hulp in het militair hospitaal was verleend, werd de man, die vreeselijke pijuen leeddoch steeds zijn bewustzijn bleef behoudenper brancard naar het stedelijk gasthuis overgebracht. De onge lukkige is 36 jaren oud, en heeft eene vrouw met 3 kinderen. Hij was den volgenden morgen zeer kalm en, dank zij zijn gezond en sterk gestel, heeft men eenige hoop op levensbehoud. Wat den 2™ persoon betreft, den stoker, deze heeft den val met de kraan medegemaakt, en kwam uit den stoom, die zich uit den ketel ont- lastte, te voorschijn met zeer weinig letsel; alleen was eene hand door stoom en kokend water een weinig verbrand. De kraan zelve is voor een groot gedeelte ver- nield en zal eene aanzienlijke reparatie moeten ondergaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2