Binnenland. Landbouwberichten. Gemen^de berichten. ook veel nationaal geld vruchteloos zijn uitgegeven. Maar, wat het ergste is en zeker wel het meest zal worden betreurd door elk, die, van ons stand- punt, met eene lierziening instemde, de beweging naar grondwetsherziening zal voortduren, de natio- nale belangstelling en zorgen in beslag blijven nemen, tot groot nadeel van zoovele andere, reeds genoemde belangen en behoeften en dus tot groot nadeel ook van het heil van den Staat en het stoffelijk welzijn der burgeren. Vraagt men ons echter of wij met het in de Tweede Kamer in de eerste lezing aangenomen her- zieningsontwerp de beweging zouden willen bezweren en de daarop volgende betrekkelijke rust, met af- doening van andere dringende staatsaangelegenheden, zouden willen koopen, dan antwoorden wij met een volmondig neeri. Wij zijn met't aangenomen ont- werp zoo weinig ingenomen, dat wij het hoe eerder zoo liever van de baan wenschen en ons dus aan- sluiten bij hen, die het door de Eerste Kamer verlangen verworpen te zien. De grunden, waarop onze meening rust, deelen wij in een volgend artikel mede. Uit Den Haag wordt gemeld De Minister Heemskerk wendde zich ten tweeden male tot den heer Bastert, ten einde hem te bewegen de portefeuille voor Waterstaat, Handel en Nijver- lieid te aanvaarden. De heer Bastert liet zich over- halen en besloot als opvolger van den heer Van den Bergh op te treden. Nader wordt gemeld Z. M. de Koning heeft bij besluit van gisteren eervol outslag -verleend aan den heer Van den Bergh als Minister van Water staat, Handel en Nijverheid en bij datzelfde besluit met ingang van heden tot zijn opvolger benoemd den heer J. N. Bastert, oud-lid der Tweede Kamer. Naar men verneemt zou de heer Bastert zijne functie over 8 dagen aanvaarden. De ex-Keizerin van Frankrijk zal vermoedelijk in het Amstel-Hotel, te Amsterdam, verblijven tot 15 dezer, den dag waarop Dr. Mezger de jaarlijksche vacantie begint te nemen, die voor hem den rusteloos werkzamen man onontbeerlijk is. H. M. leeft daar zeer eenvoudig en afgezonderd. Tusschen 7 uur en half acht wordt het ontbijt gebruikt, te 9 uur en te 1 uur behandelt Dr. Mezger zijne belangwekkende patiente. Na de tweede behandeling volgt het dejeuner. In de namidd iguren doet de gravin De Pierrefonds geregeld wandelingen in of om de stad, nooit anders vergezeld dan door mevr. Lebreton en den heer Pietri. Een gids is tot dusverre niet meegenomen, ook niet bij de enkele rijtoertjes, die zich niet verder dan de gewone rit door het Vondelpark langs de Kalfjeslaan en den Amsteldijk hebben uitgestrekt. Te 7 uur wordt het diner opgediend. Slechts eentnaal heeft Keizerin Eugenie nog in den avond een wandeling gemaakt, anders blijft zij na het diner thuis om zich tegen halftwaalf ter ruste te begeven. Deze week kon men H. M. op den Dam zien stappen uit een tramwagen der Sarphatistraat-lijn, den weg langs het Damrak nemende. Prins Victor vertoefde slechts een nacht in het Amstel-Hotel, maar verbleef den geheelen avond in het gezelschap van haar, die acbttieu jaren lang Keizerin der- Franschen was. Tal van vorstelijke familien houden wederom verblijf in Amsterdam, dank zij der groote en welverdiende reputatie van Dr. Mezger. Dat die groote toevloed van patienten van hoogen rang uit alle landen niet onopgemerkt blijft, valt niet te verwonderen. zijn kamerdienaar, die dit tooneel had bijgewoond, zich eene schrede verplaatsten. Ofschoon aldus de poging van generaal Gam geheel mislukte, verkreeg Amalia toch door zijne bekendheid met den minister verlof om haar man in degevangenis te bezoeken, en natuurlijk maakte zij zoo spoedig mogelijk van deze vergunning gebruik. Toen zij op de citadel kwam, werd zij terstond voor den overste gebracht die met groote verbazing's Konings toestemming doorlas hoe ongelooflijk hem echter de zaak ook voorkwam, er kon niet getwijfeld worden aan de echtheid van het stuk, en al deed hij het met tegenzin, toch gaf de overste bevel om de jonge vrouw onmiddellijk bij den gevangene toe te laten. De officier van de wacht belastte zich met de uit- voering van dit bevel en vergezelde Amalia door de verschillende gangen, de verschillende trappen op en af, tot v6or de deur der eel, waarin Lars Vonved was opgesloten. ,,Ge hebt twee uur tijd," zeide de officier, „om half acht kom ik u weer halen." Hij liet door den cipier, die hem gevolgd was, de deur openen. Amalia meende dat hare krachten haar begaven, toen de zware ijzeren bouten van de deur werden weggeschoven en deze op hare verroeste hengsels knarsteT was haar alsof een dichte nevel haar belette te zien en het scheelde weinig of ze was neergevallen. Toen ze echter de omtrekken van Vonved bespeurde, die op zijne harde legerstede uitgestrekt lag en eerst opsprong toen hij de bezoekster herkende, vloog ze hem met een luiden kreet tegemoet en sloeg hare armen om zijn hals. Het was wellicht de eerste maal in zijn leven dat hij schreide en snikte als een kind. Geen woord kwam over beider lippen. (Wordt vervolgd.) Onze beroerade stadgenoot wordt dan ook telkens door tal van Bade- en Curanstalten aangezocht om zich slechts in naam, aan het hoofd te stellen van sanotoriums. Deze week zijn hem, naar men gelooft, wederom door eene Bad-inrichting te Wiesbaden schitterende aanbiedingeu gedaan. Amsterdam mag zich gelukkig achten dat Dr. Mezger doof blijft voor aanbiedingen, gelijk ook de stad Parijs hem een paar jaar geleden deed. Het Wbl. v. Zvl. geeft, na ingesteld onderzoek, de volgende inlichtingen omtrent het nieuwe artikel over de verkiezingen, dat in de door de Tweede Kamer aangenomen wijziging der Grondwet voor- komt In gemeenten, wier kom beneden de 3000 in- wouers telt, zijn vrij van de eerste drie grondslagen der personeele belasting degenenwier woning slechts eene huurwaarde heeft van f 18 of daar beneden. Is de huurwaarde meer dan f 18 tot en met f 21, dan betalen zij slechts een derde deel der belastingen. Is de huurwaarde van f 21f 24, dan betalen zij twee derde deel der belasting. Is de huurwaarde f 24 of meer, dan wordt de voile belasting betaald. Zij nu, die de voile belasting betalen, Nederlander zijn door geboorte of naturalisatie, meerderjarig, van de mannelijke afdeeling en in 't voile bezit hunner rechten, z ij n k i e z e r. Voor gemeenten, wier kom van 30005000 inwoners telt, zijn de sommen, waarvoor geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van belasting wordt gegeven, f 22, f 25 en 28. Telt de kom der gemeedte van 50008000 inwoners, dan verhoogen die sommen tot f 25, 30 en 33. Al degenen, die f 10 in de grondbelasting betalen, zijn eveneens kiezer. Verder zijn nog kiezer al degenen, die op kamers wonen, mits het geheele pand voor hoogere huur waarde is aangeslagen dan het dubbel, dus in de drie aangehaalde gevallen voor meer- dan f 48, f 56 of f 66, en het gedeelte, dat de kamerhuurder bewoont, zonder de meubels, eene huurwaarde vertegenwoordigt van f 24, f 28 of f 33, terwijl hij daarin 9 maanden, voorafgaande aan den 15den Eebruari, moet gewoond hebben. Nog zij hierbij opgemerkt, dat hij, die zijne belasting niet op tijd heeft aangezuiverd, niet op de kiezerslijst komt voor 't volgende jaar. Het kiesrecht is daardoor een premie op het nauwkeurig betalen der belastingen. TER NEUZEN, 1 Juli 1887. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de afdeeling der liberale kiesvereeniging „Een- dracht maakt macht" is met 7 tegen 6 stemmen besloten bij de a. s. verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad alhier geen candidaten te stellen. Gisteren hield de duiven-societeit #Ark van Noe" alhier wederom een wedvlucht, ditmaal van uit Panjs, alwaar de duiven vermoedelijk's morgens ten 4 ure zijn losgelaten. De eerste prijs behaalde de duif van D. van Tatenhove, die ten 1,30, de tweede en derde prijs die van J. Heijens, die ten 1,31 en 2,8 uur 's namiddags alhier terug waren. De beide beroepen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij de legger der wegen en voetpaden in de gemeente Zaamslag is vastgesteld, zijn door Z. M. den Koning onge- grond verklaard. Het besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling is dientengevolge gehand- haafd, zoodat dit dezer dagen kan afgekondigd worden. Daarmede is dit omvangrijke werk geheel afge- loopen. Gedurende de eerste helft der maand Juni is door het hulppostkantoor te Zuiddorpe de vol gende onbestelbare brief verzondeu, aan het adres van B. Geers, te 's Hage. Axel, 4 Juli. Heden had alhier door burge- meester en Wethouders bij inschrijving plaats het vervoer van pi. m. 100 kub. Meters grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg Axel-Zaamslag, waarvoor werd ingeschreven doorW. Dieleman voor f 0,94, E. Dieleman voor /0,75, D. de Blaaij voor f 0,75, J. Jansen van Rosendaal voor f 0,74J en C. Gerritsen voor f 0,6 91, alien per kub. Meter; alsmede het vervoer van 10,000 kei- steenen van het station Axel naar het begin der Lange Noordstraat, waarvoor werd ingeschreven door: F. Dieleman voor f 1,45, J. Jansen van Rosendaal voor f 1,20, W. Dieleman voor 1, F. Dieleman voor 1 en C. Gerritsen voor f 0,80, alien per 1000 stuks.Aan den laagsten inschrijver is het vervoer toegewezen. Sas van Gent, 4 Juli. Gisteren namiddag had bij de Ned. Herv. gemeente alhier, beide in eene godsdienstoefening, de bevestiging en intrede plaats van den uit Maria-Hoorebeeke tot ons overgekomen predikant J. H. C. Israel, die bij zijne intrede tot tekst had gekozen de woorden uit 2 Cor. 1 24, na bevorens bevestigd te zijn door den consulent, Ds. A. van Veen, van Ter Neuzen, sprekende uit Jes. 52 7. Kanton Oostburg. Or.der voorzitterschap van den heer Arr' Schoolopziener J. G. Gerritsen werd in het logement van de wed. De Puij te Oostburg Zaterdag 11. eene vergadering gehouden van de onderwijzersvereeniging in ons kanton. Nadat door den Secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen waren, werden deze na goedgekeurd te zijn, geteekend. Stappen door de feestcommissie gedaan voor de aanstaande feestvergadering welke op 28 Juli a. s- te Blaukenberghe zal gehouden worden, werden besproken en de deelneming opengesteld aan de reis en aan een gemeenschappelijken maaltijd. Na afdoening van nog eenige huishoudelijke werkzaamheden werden de volgende punten be- handeld: 1° Plaatsbespreking2° De vormleer in de lagere school; 3° Socialisine en nihilisme. Tot lid van 't bestuur werd dhr. De Buisonje van Oostburg herkozen. De vergadering werd voor een deel bijgewoond door den heer distncts-schoolopziener den heer Van Visvliet. Biervliet. In de voormiddaggodsdienstoefening van Zondag jl. maakte onze predikant de heer K. Straatsma aan de gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Dussen had bedankt. Tot groote blijdschap der meeste ingezetenen is deze kennis- geving ontvangen. Vijf jaren mocht zijn Eerwaarde tot ons aller genoegen in ons midden verkeereu. Borssele. De heer J. A. van Tuijnen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Kats. TER VEI ZEV 5 JLTLI. Het volgende wordt ons medegedeeld omtrent de verwachtingen van den aanstaanden oogst enz. in onze omgeving. De wiuter-granen, als tarwe, rogge en gerst, staan niettegenstaande de aanhoudende droogte, uitmun- tenddaarentegen lijdt de haver er veel door paardeboonen staan tamelijk goedook eenige partijtjes winter-paardeboonen, in navolging van nabij gelegen strekeu ook hier geplant, beloven een goed beschot; erwten komen ook zeer voldoende voorkoolzaad, hoewel niet veel voorkomende, geeft eene goede verwacbtingvlas heeft ook veel door het koude voorjaar geleden, doch kwam later veel bij, gevende nu slechts een middelmatig gewas; de bestede prijzen loopen zeer uit een, omdat de kwaliteit zoo verschiltvan f 310 tot f 325 per hectare werd gemiddeld besteed; suikerpeen, wederom veel voorkomende, staan vooralsnog tamelijk goed, zoo ook paardepeenmet het rooien der nieuwe aardappelen wordt een begin gemaaktde kwaliteit is vrij goed, doch het beschot zal niet groot zijn was de eerste snede der klavers naar wensch, de droogte werkt zeer nadeelig op de opbrengst der tweede snede, zoo ook op het grasgewas, zoodat de hoop op een goeden hooibouw zeer verminderd is. Van de appel— en pereboomen zal niet veel geplukt worden, niettegenstaande de bloesems zich goed gezet en niets door de nachtvorsten geleden hebben. Ook alle steenvruchten lijden onder den invloed der droogte. Kan men van den veestapel zeggen dat die gezond is, voor den landbouwer dus van groot gewic.ht, daarentegen zijn de veeprijzen laag, zelfs die der varkens zeer laag, trouwens daarin deelen nu alle landbouw-voortbrengselen. Ten gerieve van de veehandelaren in deze streken deelen we hieronder de wet mede stellende inkomrecht op het vreemd vee enz., in Belgie. Art. 1. Inkomrechten op het vee en het vleesch zijn vastgesteld als volgt Hoornvee. Stieren en jonge stieren, 4 centimen per kilo levend gewogenossenjonge ossen kalverenmelkkalveren, koeien en vaarzen, 3 centimen per kilo levend gewogen. Schapenras. Rammen en schapen, fr. 2,50 per stukhamels en lammeren, 1 fr. per stuk. Versch vleesch. Geheele beesten en halve, 15 centimen per kiloander vleesch en wild, 30 centimen per kilo. Te beginnen van 1 Januari 1888, zal het versch geslacht vleesch alleenlijk aanvaard worden, wanneer de beesten nog in hun geheel zijn, of in twee, of wel in vier deelen gesneden zijn en op voorwaarde dat de longen er nog aan gehecht zijn. Art. 2. De regeering is gemachtigd om, volgens de door een koninklijk besluit te bepalen voorwaarden tijdelijk vrij van rechten te laten inkomen,het vee van vreemden oorsprong dat in Belgie ter jaarmarkt of ter markt wordt gezonden en tot den wederuitvoer is bestemd. Art. 3. De regeering is gemachtigd om, bij koninklijk besluit, in den voorbehouden tol-omtrek, die maatregels voor te schrijven welke zij noodig acht om te beletten dat het vee binnengesluikt worde. Elke wet treedt, volgens de Belgische Grondwet, in werking 10 dagen na de afkondiging in den Moniteur. Zoodat de wet den 11 Juli uitvoerbaar zal wezen. Yolgens een algemeen verspreid gerucht heeft de heer S. een eisch van schadevergoeding ingediend van f 36,000 tegen het Rotterdamsch gemeente- bestuur, omdat de politie, die in den laatsten tijd een ware razzia onder de losloopende honden heeft gehouden, ook zijn smoushondje heeft opgepakt en afgemaakt. De heer S. beweert, dat men het diertje niet gedurende twee dagen heeft bewaard, zooals de verordening luidt, opdat het door den eigenaar kan worden opgeeischt, maar het voor het verstrijken van dien termijn heeft gedood. Een uitgebreide heidebrand woedt in de heidevelden gelegen tusschen de gemeenten Assen en Smilde. De gemeentebesturen nemen maatregelen tot beteugeling, doch bij de droogte en het weinige water kunnen er nog wel rampen door ontstaan. Een 14jarige knaap geraakte te Hansweerd onder het zwemmen van den oever, en worstelde ruim twintig minuten in de stroomende Schelde. De 17jarige Marinus Kramer sprong in de rivier, om na een inspannenden zwemtocht den jongen te helpen, en vervolgens kwam de havensleepboot juist in tijds om den drenkeling en diens redder in triomf aan wal te brengeu. Sedert eenigen tijd heeft zich onder den troep die te Amersfoort in garnizoen ligt eene onte- vredenheid geopenbaard, die te voren nimmer is waargenomen. In het laatst der vorige week hebben een 55tal manschappeu den troep verlaten. Zaterdag werd op de deserleurs onder de gemeente Hoogland, eene formeele jacht gemaakt, waarbij het slechts gelukte 6 h 7 man aan te houden, die, met de fouragestrik aan het paard gebonden, bij het korps werden teruggebracht. De overigen wisten in de korenvelden te ontkoinen. Van een 13tal zijn verzoekschriften ingekomen om bij een van de escadrous huzaren te worden overgeplaatst. Ook onder de gegradueerden moet ontevredenheid bestaan, die evenwel nog niet uit daden is geblekeu. Omtrent de vreeselijke misdaad te Spa ge- pleegd, verneemt men In de buurt staat het voor eenige jaren door mejuffrouw Van der Auwera gesticht kasteel Val Rose. De eigenares overleed ten vorigen jare zonder rechtstreeksche erfgenamen na te laten en de zegels werden gelegd, in afwachting dat hare nalatenschap, die naar't schijnt zeer aanzienlijk is, geregeld was. De heer Lambrette, een acbtbare ouderling van 65 tot 7 0 jaren werd aangewezen om den eigendom te bewaken. Hij vestigde zich in eene der kamers van de villa en vertoonde zich op bepaalde uren, om water te halen of zijne maaltijden te gebruiken. Dinsdag zag men hem niet. Woensdag evenmin en zijne afwezigheid trok de aandacht zijner familie. De deuren werden geopend, de meubelen verbrijzeld gevonden, en de grootste wanorde heerschte in al de vertrekken. Eene som van 3000 fr. was gestolen. In de slaapkamer van Lambrette gekomen, werd men door een gruwelijk schouwspel getroffen. Het bebloede lijk van den armen waker lag in een zetel, overdekt met de matras van zijn bed, die men er opgeworpen had. Drie revolverkogels, in het hoofd en in de borst hadden den ongelukkige gedood. De moordenaars moeten beproefd hebben het lijk bij de tafel te zetten om te doen gelooven dat hij se'nrijvende verrast werd, want het lijk hield eene pen in de hand. De matras was geheel met petroleum doortrokken, hetgeen doet gelooven dat zij voornemens zijn ge- weest het huis in brand te steken, om de sporen der misdaad te doen verdwijnen. Geheel Spa is door deze misdaad in opschudding gebracht. Twee kogels zijn teruggevonden van zwaar kaliber. Te Antwerpen doet een geschiedenis die een tegenhanger vormt van de zaak Mielvaque-de Campos, veel van zich spreken. Een jongmensch zonder eenig vermogen is er in geslaagd een jong meisje te huwen van ouden Russischen adel en met een onmetelijk fortuin. Z ontmoette te Ostende de schoone Ivanovna de S en had reeds dadelijk zijn plan gereed. Het gelukte hem een gelegenheid te vinden om zich aan het meisje en haar moeder voor te stellen en hij maakte een gunstigen indruk. Om de zaak tot een goed einde te brengeu had hij geld noodig. Een huwelijksagent leende tegen buitensporig hoogen interest eene som van 10,000 fr. op voorwaarde, dat hij voor een vriend zou doorgaan en zich zoo overtuigen of het huwelijk werkelijk kans van slagen had, al dan niet. Hij was weldra gerust gesteld. Z viel zeer in den smaak der beide dames. Hij had aan zijn burgerlijken naam dien van een dorpje nabij Antwerpen toegevoegd en maakte verteringen, gelijk het een zoon van aanzienlijken huize past. Zijn aanzoek werd aange nomen en er werd bepaald, dat het huwelijk in Rusland plaats zou hebben. Z vernam, tot zijn groote vreugde, dat de bruidschat zijner verloofde ruim een millioen zou bedragen. Maar alvorens naar St. Petersburg te vertrekken, moest Z zich met zijn ouders die te Antwerpen een kroeg hielden verstaan en hun zijn aanstaande voorstellen. Weder geholpen door zijn kassier huurde hij een gemeubileerde villa in het dorpje waarvan hij den naam had aangenomen, en verzocht zijn ouders er zich heen te begeven. Hij huurde een muziekkorps, bestelde bij een restaurateur in Antwerpen een copieus diner en nam voor een dag een aantal lakkeien en kellners in zijn dienst. Ten slotte huurde hij een fraai rijtuigje met een koetsier in vergulde livrei op den den bok om het gezelschap van het station te Antwerpen af te halen. Alles was gereed. Z met zijn kassier en de beide dames kwamen vroolijk en wel te W aan, waar een muziekkorps hen opwachtte. Natuurlijk was het geheele dorp op de been en daar met milde band geld en levensmiddelen onder de menigte werden uitgedeeld, ontbrak het niet aan toejuiching, die Z met een beschermend knikje beantwoordde. De beide dames dachten niet anders of de avonturier was een aanzienlijk man, die niet slechts zijn landgoederen, maar ook zijn onderdanen had. De ouders werden voorge- r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2