Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2310. Woensdag 0 Juli 1887. 27e Jaargang, Donkere wolken. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ■tit bind verMcliijjnt Uin»das- en Vrljdagavoud hij den uitgcver P. J. VAN D E S A X B E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. De vergadering van de Ligue des patriotes te Parijs wordt over het algemeen gelaakt door de Eransche pers en zeer terecht. Er zijn vergaderingen, die ontijdig zijn, op zijn zachtst gesproken. Eene belangrijke mededeeling doet de Koln. Zeit. Een Eransch hoofdofficierdie met personen te St. Petersburg in nauwe betrekking staat, heeft aan dezen het een en ander medegedeeld over generaal Boulanger. Volgens hem, zou deze plan gehad hebben op een ,/Coup d'etat,die hem aan het bewind moest brengen. Kort voor zijn val had hij troepenmanoevres bij nacht bevolenbij een van deze, waaraan de geheele bezetting van l'arijs moest deelnemen, zou de slag worden geslagen. Alle rollen waren reeds verdeeld. Generaal Saussier echter de gouverneur van Parijs, kwam achter het plan en verbood nog op het laatste oogenblik het uitrukken der troepen. Alle bewijsstukken bevinden zich in handen der Regeering en dat is ook de redeu waarom Boulanger zoo met stille trom is afgezakt. Dit kan waar zijn, maar dan is het toch vreerad, dat de Regeering zoo'n man het commando opdraagt over een heel legercorps, gelijk dezer dagen geschiedde. De Ministers kuunen nu beginnen met het opmaken van de lijsten der decoratien. Menigeen vlamt op een lintje. Ecu lastige zaak voor de Regeering. Gelukkig dat het aantal steeds kleiner wordt, tengevolge van de wet, die ze tot de verhouding van de helft der openvallende plaatsen verminderd heeit. In Spauje gist het nog door. Twee republikeinsche bladeu, organen van Zorilla, worden vervolgd wegens artikelen tegen de door de Regeering ingediende militaire wetsontwerpen. De „hervor- mingspartij," d. i. de partij van generaal Martinez Campos, zal een aantal dringende voorstellen ter tafel brengen en de Regeering zal in eene ge- motiveerde verklaring de vertraging der discussie over belangrijke onderwerpen toeschrijven aan de houding der oppositie, die het er op toelegt, om de Koningin gedurende de vacantie te bewegen tot het kiezen van nieuwe raadslieden. Opmerkelijk is het, hoe vol wantrouwen onze goede Zwitsers zijn op den wereldvrede. Zij maken zich op alle mogelijke gebeurtenissen klaar door het nemen van militaire maatregelen. Rusteloos wordt doorgewerkt, met algemeene stemmen heeft de Bondsvergadering de gevraagde credieten voor het orgauiseeren van den landstorm toegestaan. Nieuw geschut, doelmatig moordtuig als iemand er heeft, wordt ingevoerd; ze kunuen er mee schieten misschien wel dwars door den St. Gothard heen. Konden die producten van Krupp de tunnelboringen overbodig maken, dan was de vinding zoo kwaad niet. Maar wat het vreemdst is? De staatsrekening over 1886 sluit toch nog met een batig saldo van drie millioen. Vandaar FEUILLETON. 13) Toornig antwoordde hij//Sire, vijftiu jaren van mijn leven heb ik in den dienst Uwer Majesteit ge- staanelke dag dier vijftig jaren, gedurende welke ik al mijne krachten aan mijn vaderland heb gewijd, bewijst hoe on waar de verwijten zijn, die Uwe Ma jesteit me zooeven deed. Met trouwe opoffering heb ik arm en hart aan het vaderland gewijd, gelijk eenmaal de Waldemar's en Kuud Vonved het hadden gedaanUwe Majesteit wil van geene genade weten ter wille van haren ouden dienaar, uit achting voor de grijze haren van haren generaal, misschien zult ge eer geneigd zijn, genade voor recht te laten gelden ter wille van eene ongelukkige vrouw, van een onschuldig kind!" En terwijl hij alle etiquette, alien eerbied jegens zijn koninklijken meester uit het oog verloor keerde de generaal zich om en ijlde de deur, die hij achter zich openliet, uit naar het voorvertrekde Koning was bijna buiten zichzelven van toorn en met moeite weerhield hij zich om de lijfwacht te roepen, ten einde den generaal de deur te wijzen. Doch voor Erederik nog tot een recht besef van den toestand was gekomen, verscheen de generaal weer in het vertrek des Konings, terwijl hij aan zijn rechterhand eene jonge, schoone, bleeke vrouw in dan ook misschien dat de Bondsvergadering niet alleen alle militaire credieten eenparig goedkeurde, maar het departement van oorlog bovendien aan- spoorde met de toerusting nog verder te gaan en bij de kantons er op aan te dringen dat zij hun voorraad en hunne uitrusting voor rekruten ver- dubbelen, de uitrusting van den Landstorm bespoedi- gen, een groote reserve aan schanswerktuigen,spaden, louweelen, karren, enz. aanschaffen, kisten voor nieuw te bouwen mijnkamers, enz. Het komt zelden voor dat een vertegenwoordiging een departement van oorlog als een man aanzet tot meerdere uitgaven. Laten de Zwitsers zoo maar voortgaan, dan zullen ze den bodem van hun schatkist wel vinden, tenzij elke Zwitser een vorstelijk inkomen hebbe, waaruit het geld onder den naam van belasting bij stroomen in de schatkist vloeit. Maar zoo dik zit het er niet aan. Niet zulke wolken, die den weldadigen regen voorspellen, waarnaar gesnakt wordt door al wat leeft. Maar donkere wolken aan den politieken horizont, wier uitwerking op den staatkundigen toe- stand des lands zich nog wel niet voorspellen laat, maar die het vaderlandslievend hart van den Staats- burger toch zorg baren en vullen met weemoed. "Vier voile jaren heeft het politiek leven hier te lande schier uitsluitend geteerd op grondwetsher- ziening. Men heeft daarvau veel verwacht en nog meer gehoopt. En alsof ons dierbaar vaderland niet evenzeer deelde in de algemeene malaise, alsof ook hier industrie en landbouw niet kwijnden, alsof economische en sociale hervormingen zicli niet even zeer, zoo niet meer, als dringende beboeften gelden deden, men hoorde en zag slechts van grondwets- herzieniug, van grondwetsherziening en anders niet Zelfs de gehouden enqucte omtrent den toestand der werklieden zou weiuig of geen aandacht hebben getrokken, hadde zij niet eenige piquante gevallen aan het licht gebracht. Of wij tegenstanders waren van deze grondwets herziening Yeeleer het tegendeel. Doch niet omdat wij daarvau zooveel heil verwachtten als hare voor- vechters ons wilden voorspiegelen. Het kwam ons voor, dat er heel wat meer behoefte was aan so ciale en economische hervormingen, aan herziening van ons gebrekkig belastingstelsel en eene breedere wettelijke regeling van de verhouding tusschen werklieden en werkgevers dan het wetje-Aau Houten ons geeft. Wij vonden de bestaande grondwet ook nog zoo zwart niet als genen haar geliefden af te schilderen. Wij ontkennen niet, dat er verbeteringen aan konden, mochten, ja behoorden te worden aange- bracht. Doch die zijn grootendeels van vormelijken rouwgewaad geleidde en zijne linkerhand reikte aan een aardig knaapje. „Dit is het eenig kind van Orvig, die voor den Koning van Denemarken stierf, en hier is zijn klein- zoon; de vrouw smeekt genade voor haar man, het kind voor zijn vader," sprak de generaal. Amalia sloeg haren zwarten sluier op en viel den Koning te voet. De tranen stonden haar in de oogen, hare wangen waren bleek, ze had de handen gevouwen Genade, Sire!" riep zij met trillende, deernis- waardige stem. //Genade voor mijn man, genade voor den vader van mijn kind De Koning zag met onverbiddelijk gelaat naar de vrouw, maar geen geluid kwam hem over de lippen. „Kniel neder, Willem, smeek den Koning om het leven van uwen vader!" ging zij voort, terwijl zij zich tot haar kind wendde. De kleine scheen geen lust te gevoelen gehoor te geven aan de woorden zijner moeder en haar voor beeld te volgennu eens staarde hij den Koning, dan weer zijn knielende moeder aan. ffHet kind is wijzer dan gij met u beiden," zei de Koning met een bitteren glimlach//hij knielt niet en verlangt geen vergiffenis." z/Willem, mijn kind, kniel neder! Smeek dat de Koning uwen vader niet laat dooden." Bij deze woorden had Amalia den knaap gegrepen en hem naast zich doen knielen. De kleine zag den aard en daar behoefde men niet zooveel en niet zoo lang beweging voor te maken. En al was er de ad- ministratieve rechtspraak bij gekomen, zou er zooveel en zoolang beweging toch niet zijn gemaakt. Maar de uitbreiding van het kiesrecht en de defensie Nu ja, wij zijn volstrekt niet tegen eene uit breiding, eene zeer groote uitbreiding van het kies recht, zelfs niet erg bang van het algemeen stern- recht met de beperking voor de bedeelden en ge- vonnisden. Als wij bedenken, dat juist in de grootste steden, die zg. middelpunten van verlichting en beschaving,betrekkelijk de minste kiezers ter stem- bus verschijnen, dan zal het op den duur met die nieuwe kiezers uit de lagere lagen wel zoo'n vaart niet nemen, zouden wij denken. En het vaderland zou er i. nog niet in gevaar door komen, als van daaruit eenigen, gekozen door de werkliedeupartij of zelfs door de socialisten, 's Lands Wetgevende Vergadering binnentraden. De afgevaardigde Heldt is daar veel gematigder en gemoedelijker gebleken. Daar zijn landen, waar de socialisten heel wat tal- rijker zijn dan hier en ook heel wat meer leven maken. Toch gelukt het hun niet een in verhou ding met hun getalsterkte matig aantal zetels in het Parlement te bemachtigen. In Duitschland zelfs, waar het aantal socialistische volgelingen in de laatste jaren merkelijk toenam, slonk het getal Parlementsleden van die richting in dezelfde mate. Intusschen meenden wij, dat 't de grootste kwaal niet was dat er niet genoeg ter stembus gingen, maar dat zij, die trouw kiezen, toch hun man niet in de Kamer krijgen, zich niet vertegen woordigd zien. En daar kan uitbreiding van kiesrecht niets aan doen. Dat ligt aan het kiesstelsel en aan de kiestabel. Het in de Tweede Kamer aangenomen herzieningsontwerp heeft daaraan weinig of niets verbeterd. Defensie Men moet, dunkt ons, van //Soldaatje spelen" houdeu of aan de verdedigbaarheid van ons land gelooven, om in te knnnen stemmen met het ge- schreeuw van de herzieners op dit stuk. Maar het een noch het ander is met ons het geval. Daarenboven werd eene aanmerkelijke uitbreiding van do levende strijdkrachten, zelfs de invoering van persoonlijke dienstplicht door de bestaande grondwet niet verhinderd. En nu hebben onze militairisten bij deze herziening nog niet eens hun zin gekregen. Kortom wij dachten aanvankelijk, dat wij het met de bestaande grondwet, behoudens enkele ver beteringen, die geen hoofden warm zouden hebben gemaakt en als van een leien dakje zouden zijn gegaan, nog best eenige jaren konden stellen. Dat men in dezen tijd van kwijnenden landbouw en industrie beter deed met die grondwet verder toe te passen in zoovele dingen, die het stoffelijk Koning aan, vouwde de handjes en smeekte//Koning Erederik, schenk mijnen vader vergiffenisLaat hem in het leven blijven!" //O Sire," snikte Amalia, ,/verhoor ons. Betoon ge nade de hemel zal uwe grootmoedigheid vergelden, en ik beloof u eeuwige trouw uit naam van mijn gade, altijd trouwe toewijding uit naam van mijnen zoon." z/Trouw?" riep de Koning, terwijl hij toornig met den voet op den grond stampte, //de Waldemar's zijn al geslachten na geslachten trouwelooze verraders geweest, en de laatste van zijne familie is erger dan een verrader, hij is een laaghartig misdadiger, een zeeroover en moordenaar." Het doorgaans bleek gelaat van den Koning vlamde van toorndoch nauwelijks had hij de laatste woorden gesproken, toen de kleine Willem uit zijne knielende houding opsprong, tot vlak voor den Koning naderde en, terwijl hij hem toornig aanzag, hem toeriep//Het is niet waar, Koning Frederik Mijn vader is geen zeeroover en geen moordenaar Mijn vader is een prins, en MadsNielsen heeft gezegd, dat hij eigenlijk Koning moest zijn en niet gij De indruk, dien deze woorden van een kind op den Koning, den generaal en zijne moeder maakten was onbeschrijfelijk in 't eerste oogenblik staarden ze alle drie den knaap aan, zouder een woord te spreken. De Koning was de eerste, die van zijne verbazing bekwam, welke aanstonds plaats maakte voor eene blinde woede. welzijn en de materieele belangen der Natie be- treffen, als verbetering van het belastingstelsel, het grenstarief en niet te vergeten bezuiniging in schier alle takken van bestuur en beheer. Zoo bekroop ons ook wel de vrees, dat, terwijl onze beschrevene vaderen zich in de dingen der hoogere en hoogste rolitiek zouden gaan verdiepen, Saguntum (wij sedoelen onze O.-I. kolonien) kon vergaan. Maar waarom dan ingestemd met de grondwets- rerziening, toen zij aan de orde gesteld was? Juist daarom omdat zij aan de orde was ge steld. Daar was zij nu niet meer af te brengen. De politieke strooming in den lande ging nu een maal naar grondwetsherziening. Zij moge kunst- matig zijn opgewekt geweest en gekweekt, zij was er. De geschiedeuis heeft geleerd, dat het immer gevaarlijk, meestal onmogelijk is, tegen zulke strooming op te roeien. Met haar mede te gaan en haar ten goede pogen te leiden is een eiseh van voorzichtige en wijze staatkunde. In 't Jauuari—nummer van De Gids van 1881 waarschuwde de gevierde staatkundige publicist, Prof. Buijs, ook nog tegen die beweging naar grondwetsherziening, die dest.ijds eerst in wording was. Hij deed dat op de volgende gronden: 1°. wijl het altoos gevaarlijk is aan de fundaraenten van den Staat te tornen 2°. wijl de tegenwoordige grondwet, voor men haar wijzige, eerst dient toe- gepast, om te weten waar zij wel wijziging behoeft. Reeds drie jaren later verdedigde hij de grondwets herziening in een standaardwerk en bij de beraad- slagingen over de herziening vernam men schier dagelijks zijn naam als eene autoriteit waarop men zich beriep. Om kort te gaan, met zoo vele anderen zijn wij voorstanders eener grondwetsherziening geworden door de overweging, dat 's Lands welzijn vorderde dat hoe eerder zoo beter een einde kwame aan die beweging, die niet meer tegen te houden was en zelfs met den dag in omvang toenam. Was zij eenmaal ten goede geleid en van de baan gebracht, dan zouden zoovele andere gewichtige belangen en dringende hervormingen, die inmiddels op den ach- tergrond geraakten en en souffrance bleven, frisschere belangstelling wekken. en dadelijke b^hartiging on- dervinden. Helaasook deze bescheiden verwachting dreigt eene ijdele te zullen blijken. De eerste indruk, dien het herzieningswerk van de Tweede Kamer heeft te weeg gebracht, blijkt over't algemeen niet gunstig in den lande. Wel is waar wordt niet ontkend, dat er veel goeds mede is aangebracht, maar op enkele hoofdpunten, omtrent de voornaamste spillen, waarom de beweging naar herziening heeft gedraaid, zijn de meest bescheiden verwachtingen teleurgesteld, de matigste eischen onbevredigd ge- bleven. Zoo zal dan veel nationale tijd zijn verspild en ,/Een echte Waldemarriep hij uit. //Oproer- makers, opruiers reeds van kindsbeen. Dat was dus uw doel, en daartoe verleende generaal Gam zijne hulp, mij in mijn eigen vertrek, mij, een Koning, in zijn eigen slot te laten beschimpen Doch wacht Hij greep de schel en de oude kamerdienaar trad binnen. //Haal de lijfwacht om deze samen- zweerders in hechtenis te nemen riep Frederik zijn dienaar toe. Deze wist niet of hij goed gehoord had en zag onthutst, aarzelend en angstig nu eens den generaal, dan weer den Yorst aan. z/Koning Frederik riep de generaal, en op zijn gelaat wisselde doodelijke bleekheid met't hoogrood af, //gij hebt mij samenzweerder genoemd, 't is de eerste smaad, dien generaal Gam in zijn gansche leven heeft moeten hooren 1" Bij deze woorden rukte de generaal zijn degen uit de schede, boog hem als een veer over zijne knieen en twee stukken vielen voor de voeten van den Koning neer; daarna haalde hij uit den borstzak van zijn rok een papier, zijne aanstelling, te voor- schijn, verscheurde het en wierp de stukken op den grond. z/Neem u in acht, Otto Gam," sprak de Koning van woede trillend, //anders kost het uw hoofd z/Neem het, het is in uwen dienst vergrijsd." Hij keerde zich om en verliet met Amalia en den knaap het vertrek, zonder dat de Koning of TER IEIIZENSCHE CQHANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1