Geinen»'de berichten. zoodat een persoon, of ander voorwerp tusschen de vleugels eu de rails bekneld zou worden. Dit bezwaar is gegrond, maar men houde in het oog, dat vereweg de meeste ongelukken voorkomen op straten eu overwegen, waar de grondslag altijd gelijk is met de rails. Het allerbelangrijkste der zaak isde vinding komt niet uit Parijs of Londen G. C. De meermalen vermelde nieuwe stoomvaartlijn tusschen Ylissingen en Antwerpen zal, naar men ons meldt, geschieden door de snelvarende rader- stoomboot Telegraaf III, onder directie van de reederij der firma Van Maenen Van den Broek, expediteurs te Antwerpen. In plaats van den ge- melden datum 1 Juli, lioopt men met 15 Juli e. k. gereed te zijn om den dienst voor passagiers en goederen aan te vangen. M. C. TER NEUZEN, 1 Juli 1887. Naar wij vernemenzal Zondag 10 Juli een pleziertrein alhier arriveeren uit Brussel en wel des morgens te 8,15 ure. Ongeveer 300 per- sonen, waaronder de //Cercle Instrumentale" zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om zich naar Vlissingen en Middelburg te begeven. Des avonds denkt men circa half acht alhier terug te keeren, daarna in den Theetuin gedurende een uur een concert te geven, om weder om half negen te vertrekken. Bij de visscherij-politie op de Schelde zijn bevorderdtot opziener eerste klasse J. Caljouw, thans 2e klasse tot opziener tweede klasse C. van den Berge, thans 3e klasse, en tot opziener derde klasse W. M. Wesdorp, thans eerste schipper op 's Rijks stoomschip Argus. Met iugang van 1 Juli is o. a. bevorderd tot opzichter van den waterstaat 2e klasse, de heer O. A. Koorevaar, thans opzichter 3e klasse. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. G. Gerritsen, te Groede, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwvliet, ridder der Leopolds-orde van Belgie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen dier orde. Bij Kon. besluit van den 24steu Juni is aan den heer P. S. Hamel, eertijds onderwijzer te Groede, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, onder dankbetuiging voor de goede diensteu door hem als zoodanig bewezen. Het consulaat—generaal wordt waargenomen door den zaakgelastigde en consul-generaal van Frankrijk in het Koninkrijk Siam, graaf de Kergaradec. Axel, 30 Juni. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer P. W. J. Wolf, te Odijk (Utrecht). Zmimslag, 1 Juli. Onderscheidde zich het vorige jaar onze kermis in meer dan een opzicht ganstig bo veil vele harer voorgangsters, ook dit jaar belooft zij veel te zullen aaubieden, wat zij sedert jaren haren bezoekers niet aangeboden heeft. Wie van ware kermisvreugde houdt en eene goed gevulde geldbeurs bezit, kan hier de volgende week, zoo we hopen, volop genot smaken, een genot, dat door den handwerksman, wien het meestal aan wat beters ontbreekt, toch wel eens wil gesmaakt wor den. Men prate wat men wil, maar onze werklui, hoe ook aan arbeid en inspanning gewoon, verlangen ook wel eens naar eenige uren van rust en ont- spanning, waarin zij als het ware voor weinige oogenblikken alle aardsche zorgen ter zijde leggen. Daarom verheugt het ons inderdaad, dat onze kermis, die aanstaanden Dinsdag aanvangt, dit jaar veel goeds belooft eu aan belangstellenden eene rijke verscheidenheid van genietingen zal aanbieden. Naar men uit goede bron verneemt, zal haar ditraaal de eer te beurt vallen, te mogen prijken met de schouwburgtent van de weduwe Bakker, het caroussel van den heer Van de Water, het accrobatenspel van den heer Osman, benevens met een paarden— eu vlooienspel en onderscheideue kramen. bemerkte hij den buitengewonen ernst op Gam's gelaatdoch niet alleen ernstig zag de gouverneur zijn Vorst aan, er lag ook een trek van vastberaden- heid om zijn moud. „Wat voert u tot me, generaal vroeg de Koning minzaam. „Mijn plicht, sire, jegens eenen in den dienst Uwer Majesteit gevallen vriend, en tevens mijn recht dat ik zelf bezit." „Spreek duidelijker, Gam." //Mijn vriend, Majesteit, heette overste Orvig Denemarken telde hem onder zijne edelste en beste zonenUwe Majesteit onder hare trouwste en dapperste officieren. Hij heeft eene eenige dochter achtergelaten, en deze dochter is het, die zoo gaarne de genade Uwer Majesteit wenschte in te roepen voor haren echtgenoot, die zonder twijfel ter dood veroordeeld zal worden. Sire, Orvig heeft eenmaal mijn hoofd bewaard voor het lot, door eenen Zweedschen cavaleriesabel in tweeen gespleten te wordenik houd het voor mijn plicht, zijn schoouzoon te redden van den bijl des beuls. Mijne in den dienst Uwer Majesteit vergrijsde haren, de litteekenen op mijn hoofd en mijne borst geven mij het recht op de genade Uwer Majesteit en op dit recht zou ik gaarne heden aanspraak maken." „Wie is de schoonzoon van Orvig Wat misdreef hij vroeg de Koning, die verrast was over den ougewonen ernst van den generaal. Vooral de eerste van het drietal feestdagen, de zoogenaamde stille Dinsdag, die gewoonlijk zoo on- opgemerkt ten einde spoedt, belooft dit jaar rijk te zullen zijn aan uitspanniug en edel kunstgenot. Na atloop toch van de gewone paarden- eu vee- markt zal er, door medewerking van onderscheidene ingezeteuen, eene ringrijderij gehouden worden, bij afwisseling opgeluisterd door de feesttonen van de jeugdige muziekvereeniging //Concordia" uit Axel, het muziekgezelschap „Amphion" van Stoppeldijk en de fanfaren-vereeniging ;/De Volhardiug" uit onze gemeente. We hopen nu maar, dat ieder bij zoo veel en velerlei ware kermispret moge smaken en geene wanklanken de feestvreugde mogen storen. Men meldt ons uit Graauw dd. 30 Juni jl. Gisterenavond omstreeks 10£ uur, ontstond plot- seliug brand aan de schuur van de wed. Kint alhier, en was het de gemeenteveldwachter die, op zijne ronde zijnde, op slechts korten afstaud den brand zag uitbreken. Dadelijk door dezen de bewoners, zijnde een zoon en een dochter van ge- noemde wed., gewekt zijnde, bestond nog tijd om het zich in de schuur bevindende vee, bestaande uit drie koeien en een paard, te redden, hetgeen dan ook gelukte, maar overigens de schuur, met het zich daarin bevindende stroo en landbouwge- rief, een prooi der vlamuien werd. Mede geraakte door het vliegen der vonken, de op eenige meters afstand staande schuur van den landbouwer Josephus van Eerdenburg in brand, doch door de inraiddels aangerukte brandweer, werd dit gebouw grootendeels behouden, en werd verder geene brandschade aangericht. Hoe de brand kan zijn ontstaan, blijft als altijd weder een raadselgelukkig echter dat een en ander door assurantien gedekt is en ware de gemeen teveldwachter niet zoo spoedig ter plaatse geweest, de ramp zoude, bij de thans heerschende droogte, en een bewoonde buurt, niet te overzien zijn geweest. Itiervliet. Op de door onkruid beruchte hof- stede is een garnisaire gevestigd. De pachter- bewoner is met den sterken arm van de hoeve verwijderd. De meeste partijen vlas zijn verkocht. Waar dit gewas in het algemeen te dun staat en de noodige lengte mist, zijn de prijzen een 40 a 50 gulden minder dan het vorige jaar. 300 frs. per gemet is meest besteed voor het vlas, dat dit jaar nog goed werd geheeten. Het vlas van geringe hoedanigheid, alsmede het laat gezaaide vlas, bleef tot hiertoe on verkocht. Hoofilplant. Door het vertrek van den heer Aug. Dossche, landbouwer, naar IJzendijke is hier eeue vacature als raadslid. Drie raadsleden treden in Juli af, dus zal het bij de stemming heet toe gaan, indien beide partijen optredeu. Dit zal eveuwel het geval niet zijn. De partij die altijd tegen de burgemeester was, heeft door versterking van haar kiezerscorps verreweg de overhand. Bovendien zijn de beide machtige familien, die sinds een halve eeuw onze gemeente in polder- en gemeentezaken overheerschten, doch voortdureud in elkanders vaarwater zaten, met elkander verzoend. Door het bestuur der waterkeering van het calamileuse waterschap Walzoorden werd Dinsdag te Walzoorden in het openbaar aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1888 van de aarde-, krarn-, rijs- en glooiing- werken aan de waterkeering van bovengenoemd cala- miteuse waterschap. De begrootiug was/"23813,414. Ingeschreven werd door de heerenC. Bolier Cz., te Bruinisse, voor f 24500; D. Bolier Cz., te Rilland—Bath, voor 24300; B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 24000C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 23895; A. van Popering, te Bruinisse, voor f 23445; P. J. Yerbist, te Hontenisse, voor f 23197; J. Tol- lenaar, te Ter Neuzen, voor f 23058; C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 22600D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 22500; J. Cambeen, te ,/t Is de vertegenwoordiger van een der oudste geslachten in Demarkeneen man, dieu het ongeluk vervolgde, gelijk het zijn naam reeds vervolgd had, vdor hij geboren waseen man, die eens zijn Koning vol toewijding en trouw heeft gediend, doch tegen zijnen wil uit den dienst Uwer Majesteit gejaagd werd, meer als slachtoffer dan als misdadiger, en dien zijn noodlot dwong tegen zijn souverein oorlog te voeren ,/Ongelukkige, van wien spreekt ge?" riep de Koning, terwijl hij verbleekte. „Majesteit, ik spreek van Lars Vonved, graaf van Elsinore, den echtgenoot van Amalia Orvig!" ,/Zwijg, verrader /Majesteit, ik smeek om genade voor den zoon van den edelen Waldemar Yonved, die vdor Kopenhagen voor zijn Koning, voor zijn vaderland stierf." De Koning trilde van woede. ffGeen woord meer samenzweerderklonk het van zijne lippen. //Ha, hadat is een heerlijke geschiedenis De gouverneur van Kopenhagen, de oudste generaal van het Deensche leger, de vriend en de verdediger van den zeeroover, den oproermaker Lars Vonved, die de menschen niet een voor een, maar bij honderden vermoordt Eene hoonende lach vergezelde deze woorden van Frederikdoch de generaal liet zich niet van zijn stuk brangen. (Wordt vervolgd.) Hontenisse, voor f 22400; P. J. Verbist, te Hon tenisse, voor 22000C. de Wilde Az., te Kat- tendijke, voor J 21748; J. van Eck, te Hardinx- veld, voor f 21500, en II. Klaassen, te Zaamslag, voor f 21490. In de vorige week zijn door den commissaris van politie huip-officier van justitie, te Scheveniugen, den heer Vernee, een aantal personen gehoord met betrekking tot, een bij haar ingekomen klacht van een 's Gravenhaagsch ingezeten, den iudustrieel C. F., inhoudende dat hij in den nacht van 16 op 17 Juni door de politie aan't Kurhaus gestationeerd, wederrechtelijk zou zijn opgesloten en ernstig mishandeld. Dit onderzoek, waarvari het lijvig dossier in hauden is gesteld van den burgemeester van's Graven- hage moet de klacht niet slechts in elk opzicht bevestigd hebben, maar tevens ernstige bezwaren en tekortkomingen aan 't licht gebracht hebben, zoo omtrent 't gedrag van den dien nacht gefungeerd hebbende iuspecteurs, als van de dienaren van politie. Het moet gebleken zijn dat de aanhoudiug en opsluiting van den industrieel, die der politie werd overgeleverd door bedienend personeel van het Kurhaus, geheel op misverstand berustte; dat hij, hoezeer hij zware pijnen leed, tot in den ochtend in het cachot doorbracht, waaruit hij eerst door tusschenkomst van den Directeur-generaal van 't Zeebad, die 't geval vernomen had, werd ontslagen. De betrokken politie-beambten zijn in de afge- loopen week herhaaldelijk gehoord en geconfronteerd voor den burgemeester, den hoofd—commissaris en den commissaris Vernee, terwijl ook de heer Reiss bij onderscheidene van die verhooren tegeuwoordig is geweest. Men schrijft uit Rotterdam z/Het adres der Rotterdamsche kelluers, waarin bescherming wordt gevraagd tegen de kellnerinuen, is nog niet bij den gemeenteraad ingekomen, ofschoon het reeds sedert geruimen tijd in omloop is geweest. Misschien zijn onze koffiehuisbedienden eenigszins met hunne zaak verlegen geworden, sedert het Algemeen Politieblad gemeld heeft, dat een hunner collega's met achterlating van vrouw en zes kinderen, op den loop is gegaan met een Duitsch meisje. Wanneer het waar is, wat hier verzekerd wordt, dat dit Duitsch meisjekellnerin is, dan is het inderdaad wel om met de zaak verlegen te zijn. De bezoekers der bierkneipen, die bij de kellnerinnen-kwestie de naastbetrokkenen zijn en met leede oogen zien, dat de kellners eene beweging tegen hunne vrouwelijke collega's op touw zetten, vragenwanneer de schoone oogen eener kellnerin zelfs voor eenen kellner zoo groote aantrekkings- kracht heeft, dat deze ter wille daarvan vrouw en kinderen verlaat, is het dan wonder dat wij, terwijl we ons van een glas bier laten bedienen, gaarne in die oogen schouwen? Spotvogels zeggen, dat de kellner Wilson (die met eene kellnerin wegliep) daarmede het meest practische middel heeft aan de hand gedaan, om de kwestie langs minnelijken weg op te lossen en, zonder tusschenkomst van het gemeentebestuur, de kelnerinnen tot vertrekken te nopen." De heer Kiderlen heeft ook in Engeland zijnen roem als wielrijder schitterend gehaudhaafd. Na eerst te Grimsby verleden week een eersten en een tweedeu prijs behaald te hebben, nam hij deel aan het Jubile Tournament en won tegen de beste Er.gelsche rijders 11. Vrijdag de 1 mile tricycle Handicap van af /scratch" in 2 minuten 59Y5 seconde, en 11. Zaterdag de 2 miles tricycle scratch race in 6 minuten 22'i/6 seconde, en de 3 miles Tandem scratch race, te zamen met den heer J. English, in 9 minuten 54/s seconde. Pasteur heeft zijn pleit gewonnen. De Konink- lijke commissie, door de Eugelsche regeering be- noemd om verslag uit te brengen over de Pasteursche methode ter behandeling der watervrees, heeft een- stemmig haar volkomen vertrouwen in die methode uitgesproken. Yerschillende leden hebben nauwkeurige proef- nemingen gedaan en zijn niet alleen tot dezelfde uitkomsten gekomen als Pasteur, maar hebben zich tevens overtuigd, dat de practische toepassing der methode de beste is, die zich denken laat. Wanneer een groot aantal physiologen onder wie mannen als sir James Paget, sir Joseph Lister, sir Henry Roscoe, prof. Burdon Sanderson, prof. Victor Horsley en Dr. Quain, volkomen eenstemmig zulk eene verklaring afleggen, dan kan men zeggen, dat de kwestie is opgelost. Er is thans zekerheid. Men weet nu dat het vergif, indien het niet een al te grooten voorsprong heeft, door het tegengif van Pasteur achterhaald en vernietigd kan worden. Natuurlijk is de patient niet in alien gevalle zeker gered te wordenmaar in de groote meerderheid wel. Watervrees behoort dan ook voor 't vervolg niet meer tot de ongeneeslijke ziekten. Voor de leeken, die in den laatsten tijd door al de tegenstrijdige meeningen niet meer wisten waaraan zij zich te houden hadden, is de uitspraak der kundige Engelsche commissie een ware weldaad. Juist in de zomermaanden, wanneer de watervrees het meeste voorkomt, is het goed te weten, dat dadelijke behandeling volgens de Pasteursche me thode de vreeselijke ziekte kan voorkomen. Te Stavoren is groot gebrek aan driukwater. Putten zijn er niet en de regenbakken moeten in alle behoeften voorzien maar ze zijn leeg. In gewone tijdeu reeds ontbreekt het hier aan bruik- baar water. De locomotieveu moeten gevoed worden met water, dat in wagens wordt aangevoerd van Heerenveen, en wanneer nu en dan een oorlogsohip de haven binnenloopt, dan kost het soms vrij wat moeite, het te voorzien van het noodige drinkwater. Het is wel vreemd, dat nooit een poging is aan- gewend om door boring bruikbaar water te verkrijgen. Er is zoo dringend behoefte aan, en volgens veler gevoelen zou zulk een boring waarschijnlijk met goeden uitslag worden bekroond. In de beide laatste maanden, waarvan Juni nu geeindigd is, heeft, aldus lezen we in het weerbericht der Leidsche Crt., een paar dagen de Zuidenwind met onweder en regen verkwikking aan het aardrijk gebracht. Anders was steeds de bovenwind heerschende met groote droogte. Zelfs nu de langste dag voorbij is, werd de weergesteldheid niet zomerachtig. De zwarte wolken, die steeds uit het Noorden opkomen, doen smeltende ijsbergen vermoeden en de weergesteldheid bleef volgens den thermometer gemiddeld 20 graden te laag. Mei wa^ guur en somberJuni had verschroeienden zonneschijn met een ijzigen wind. Geen wonder dat het veldgewas snakt naar regen. De weilanden zijn dor, het gras komt niet aan voor het. vee en de hooibouw gelukt niet. Er staat weinig gras voor de zeis, dat ten gevolge van de koude spichtig is opgeschoten, en het hooi droogt wel, maar 'tsterft nietdaaraan ontbreekt zomerwarmte; het wordt half groen binneugehaald. Intusschen jaagt de wind langs wandeldreven en straatwegen geduchte stofwolken op, die planten eu kreupelhout met een grijze laag bedekken, waarbij de stralende hoog staande zon, iedere wolk, die regen deed verwachten, wegvaagt. Zoo krijgen de groenten ook hun beurt, die stug zijn en niet aankomen; de bloemkool o. a., die vocht verlangt, wordt gesneden, maar met scheepsladingen bijna zonder bloem verzonden armzalige bloemkool derhalve, waarbij de kool de sop niet waard is Uit alle oorden des lands kwamen berichten over den voorbeeldeloozen bloei der vruchtboomen; zeer waar niet overdreven eu met de blijde hoop op eenen ruimen oogst. Maar de vruchtzetting is bedrogen uitgekomen. Pruimen en kersen zijn klein, kleurloos en droog; aardbezien zijn niet veel beter, missen geur en zullen spoedig gedaan hebben aardappeleu ontwikkelen niet, de knolleu zijn als stuiters en het beschot is klein. Met de peren en appelen gaat het niet veel beter. De zooge naamde zwarte vlieg, die de Noordewiud overbrengt, zet zich in de vrucht, of de rupsen verwoesten deze met de bladereu door hare vruchtbare nesten. Wat er te wachten staat als de wind keert, is duidelijk op zonneschijn volgt regen. Menigeen kon dan wel eens zeggen wat valt er een water, of welk een nat najaar Een juffrouw in de Lombardstraat te Rotter dam moest dezer dagen tot de treurige ontdekking komen, dat de liefde niet altijd bestendig van duur is. Weduwe zijnde en in het bezit van eenig geld, alsook van een netten inboedel, had zij kennis aangeknoopt met iemand, die voorgaf met haar in 't huwehjk te willen treden. Het paar leefde samen in de beste verstandhouding en meermalen was over den huwelijksdag gesproken, toen den huwelijks- candidaat het buitenkansje ten deel viel, f 13000 te erven. Eensklaps veranderde daarop toen de smaak van den trouwlustige, hij zag van zijn bruidje af en verkocht zij alles, wat aan haar ex-bruidegom behoorde, hetgeen door uitdragers onder een toevloed vau menschen werd weggehaald. Eergisterennacht is door de Dordsche politie een persoon aangehouden, in het bezit van een ooievaar. Hoewel hij opgeeft het dier gekoeht te hebben, rust de verdenking op hem, den vogel, die zeer jong is en nog niet kan vliegen, in de gemeente Dubbeldam uit een nest ontvreemd te hebben. Reeds vroeger moet deze persoon, die te Ant werpen woonachtig is en tevens een behendig strooper schijnt te zijn, door de politie elders met ooievaars zijn aangehouden, terwijl gebleken is dat hij een niet onbelangrijken handel in die dieren drijft. Dezer dagen had te Amsterdam het niet alledaagsch geval plaats, dat iemand, die in het water was gevallen, door zijn redder een arm uit het lichaam werd getrokken. Door het te kort nemen van zijn draai, reed een voerman met kar en paard in de gracht. Natuurlijk lokte dit eenige nieuwsgierigen op den walkantonder die kijkers bevond zich ook een heer en deze was door het schouwspel zoo geinteres- seerd, dat aan zijn voet het steunpunt ontglipte en ook hij in de onwelriekende gracht het paard gezelschap ging houden. Maar kon dit laatste alleen door Zincks werktuig gered worden, de gespierde vuist van een matroos, die plat ter aarde gelegen, den duiker bij den schouder vatte, volbracht deze menschlievende daad. Met een forschen ruk trekt hij den bemodderden heer aan den rand der gracht, doch op eens klinkt een kreet van afgrijzen hij hield den arm van den geredde in de hand. Gelukkig bekwam de matroos van den schrik, toen hij bemerkte dat het een houten arm was, dien hij in zijn ijverig pogen den drenkeling uit de jas getrokken had. Op de Buitensingel voorbij de Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam, had eergisterenmiddag een komisch voorval plaats. Een groote hond werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2