Binnenland. Landbouvvberichten. Gemengde berichten. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken overwegende dat de schaapspokken opgehouden hebben in Zeeland te heerscben heeft met ingang van beden ingetrokken zijne bescbikkingen van 23 Maart en 4 April jb, waarbij de artikelen 1 en 2 van het Kon. besluit van 7 Nov. 1886 zijn toegepast op de gemeenten Kapelle en Groede, uit of naar welke gemeenten bet vervoer van scbapen en versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleescb, mest en afval van scbapen en het aldaar houden van schapenmarkteu en openbare verkoopingen van scbapen verboden zijn. Toen de Ministers Heemskerk en Sprenger van Eijk Donderdag de Kamer verlieten, kwam eeu gepensionneerd oliicier op hen af en vroeg op dreigenden toon om teruggave van papieren enz. De heer Heemskerk riep een politie—agent, die den officier verzocbt zijn woorden te berlialen, wat deze ecbter weigerde. Hierop verwijderden zich de Ministers, en ging de vertoornde officier links en de politie-agent recbts. Yoor lieden die grieven meenen te bebben is het Binnenbof dunkt ons niet de beste plaats, om bun bezwaren ter kennis van Ministers te brengen. Men schrijft uit Bennekom Dank zij de tegenwoordigheid van infanterie, artillerie en Rijks- veldwacbters, kon Zondag de ringpredikantDs. Creutzberg uit Arnhem, alhier in het kerkgebouw optreden. Eenige aanbangers van den afgezetten predikant, den heer E. Eisma, hebben nog getracht, onder het zingen, de godsdieustoefening te verstoren door het aanbeffen uit Ps. 68 van //De Heer zal opstaan tot den strijd." Het orgel en de niet- doleerenden zwegeu toen en zetten later bun gezang voort. Circa 90 personen waren in de Herv. Kerk tegenwoordig en de orde werd bewaard door de Rijksveldwachters. Ouderwijl badden de aanbangers van den afgezetten predikant zich in den tuin van de pastorie (naast bet kerkgebouw gelegen) verzameld. De heer Eisma sprak daar voor eene talrijke menigtevoor de woorden in de kerk was het zingen in den turn zeer biuderlijk. Ten halt elf vertrokkeu de mihtairen, terwijl het kerkgebouw bleef onder bewaking van eenige Rijksveldwachters. Voortaan zal iederen Zondag te 10 ureu worden gepreekt, Zondag a. s. door Ds. P. Romijn uit Arnhem. Naar aanleid'mg van de gerucbten omtrent een geregelden stoombootdienst tusschen Antwerpen en Vlissingen meldt men aan de Midd. Ct. nader, dat daaromtrent tusschen eene groote, in Nederland welbekende firma te Antwerpen en sommige heeren te Vlissingen onderhandelingen gevoerd worden. Reeds herhaaldelijk zijn in vroegere jaren vergeefsche pogingen in dien geest gedaan, maar tlians hoopt men, iu verband met de uitbreiding van den dienst der /Zeeland," de zaak tot stand te brengen. Het zou zeker in bet belang van Vlissingen zijn, wanneer alle nog bestaande bezwaren uit den weg geruimd werden. - Keizerin Eugenie bevindt zich sedert rijdag te Amsterdam, onder bebandeling van Dr. Mezger, pnder den naam van gravin De Pierrefonds. De Keizerin, die met baar gevolg en bedienden eeu acbttal vertrekken in gebruik heeft, neemt den grootsten eenvoud in acht. Zij is geheel in net zwart gekleedbet haar is zilverwit, de gestalte vrij gezet maar statig. Zaterdagavond vandelde zii, licbt steunende op een stokje, geruiinen tijt door de voornaamste winkelstraten. ermoedelijk blijft gravin De Pierrefonds nog eenige weken te Amsterdam. De fabrikanten van tabak en sigaren en de tabakplanters hebben in een vergadering besloten tot het zenden van een request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin o. a. wordt verzocbt afschaffing van den accijns op de inlandsche tabakscultuur en intrekking van de verhooging der belasting op bet fabrikaat; wedennvoering door de scheen of bij met den blik dien hij op baar wierp, haar in de ziel wilde lezen. Mevrouw Winterdalen sidderdedoch aanstonds greep ze moed en antwoordde: „Ge hebt straks Lproken over zijne vrouw. Hoe oordeelt zij over de handelingen van baar man? Keurt zij ze goed En hoe kan zij haar lot verbmden aan dat van een man, die zoo door bet noodlot vervolgd werd r Lars Vonved heeft zijne Amelia bet leven gered en daarom wijdde zij dat leven aan ham, gaf Winterdalen langzaam ten antwoord, terwijl hij op elk woord nadruk legde. Aan den mond zijner vrouw ontsnapte een kreet. ,/Amalia! Heet Vonved's vrouw zoo? En bij heeft baar het leven gered „Evenals ik het uwe," antwoordde onved op scbijubaar kalmen toon; „en dat haar redder Lars Vonved heette, kwam ze toen nocb later te weten. .Maar dat is onmogelijk, Winterdalen Deze man wiens ridderlijke trouw, wiens edelmoedigheid en grootbeid gij zoo pnjst, zou zijne vrouw neb- ben bedrogen en zou haar nog zoo bednegen P Het bloed week uit Winterdalen s gelaat, a s bad de bleeke dood zijne koude hand daar reeds opgelegd. Doch spoedig herstelde hij zich en ant woordde a i .Welnu gesteld eens, dat hi] aan zijne Amalia had medegedeeld wie hij en hoe zijn geschiedema was, wil ik u dan eens zeggen, hoe uwe naamge- *oot deze mededeeling zou ontvaugen hebben Regeering van een ernstig patent voor de debitanten van tabak en sigaren en intrekking van de vergunning van de gemeenten om een dergelijke belasting te lieffen; streng verbod door de Regeering te geven aan elk harer ambtenareu en beambten benevens aan hunne vrouwen om handel in tabak en sigaren te drijven; herstel van de verbodsbepaling van 1846, om in verkooplokalen, koffiekamers enz. tabak en sigaren te verkoopen zonder patentstrenge maat- regelen door de Regeering te nemen tot beteugeling van smokkelarij en bedrog. TER NEUZEN, 21 Juni 1887. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de levering van petroleum voor de straatverlichting gedurende 1887/88. Hiervoor badden ingeschreven de heeren Arie H. Donze, voor 7,50, A. Wie- land, voor 6 ,86 en P. J. Versluijs, voor 6,85 per 100 Lalien te Ter Neuzen. Voortaan zal op Zon- en feestdagen geen post- vervoer plaats hebben met de laatste treinen naar Gent en Mechelen en zal ook geene correspondentie per laatste treinen Mechelen en Gent worden aan- gebracht. - Op 22 dezer wordt het 5jarig bestaan her- dacht van het Ter Neuzensche ziekenfonds, opge- richt den 22 Juni 1882. Meer en meer blijkt deze nuttige instelling aan het daarmede beoogde doel te beantwoorden, als tellende nu reeds een getal van ongeveer 448 leden. Mogen velen bij de vestigiug zich teruggehouden hebben, om de werking daarvan af te wachten, alsnu blijkt het dat die in alles voldoet, en men over de bediening zich ten alien deele tevreden gevoeld. De te Ter Neuzen bestaande duiven-societeit „Ark van Noe"hield op 20 dezer wederom een wed-vlucht, ditmaal uit Arras, bij Calais, van waar de duiven ten 6 ure 's morgens werden los- gelaten. De*eerste prijs werd behaald door J. Heijens, wiens duif arriveerde ten 10,5 uur, de tweede prijs door D. van Tatenhove ten 10,8 uur en de aerde prijs weder door J. Heijens, welke ten 10,23 uur 's morgens arriveerden. Door de stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen zal over het boekjaar 1886 een dividend van 6 uitgekeerd worden. Zaamslag. In de gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, den 17 dezer, werd, na mededeeling van ingekomen stukken, eene beslissiug genomen omtrent het bezigen van nieuwe ijzeren paaltjes voor de graven op de algemeene begraafplaats, over welk pant in de vorige zitting de stemmen staakteu. Dit voorstel is thans met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vervolgens werd goedgekeurd de af- en over- schrijving" van- en op eenige posten der begrooting van 1886, alsmede eene beschikking over den post van onvoorziene uitgaven van de begrooting over 1887. Daarna werd overgegaan tot de benoemmg van een ouderwijzer aan de openbare school te Othene. Op de voordracht was geplaatst het volgende zestalP. C. de Moor, te Axel, C. van der Linde, te Kapelle, J. Jansen, te Ter Neuzen, J. de Voogd, te Maastricht, G. M. van den Ende, te Wolfaartsdijk, en H. Cransberg, te Axel. Na gehouden stemming bleek, dat op den heer IC. de Moor waren uitgebracht 4 stemmen, op J. Jansen 2 stemmen en op H. Cransberg 1 stem, zoodat eerstgenoemde gekozen werd. Ten slotte werd door den Voorzitter nog mede deeling gedaan, dat in de nabijheid van het Zaamslagsche Veer op de gronden van de weduwe A. Dieleman, goed drinkwater zal te bekomen zijn althans een voorloopig onderzoek heeft tot zeer bevredigende resultaten geleid, zoodat eene oplossing van de drinkwater-kwestie voor de bewoners van dat gehucht Jran te gemoet gezien worden. Oostburg, 17 Juni". Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer P. Elieriuga, predikant te Babylonieubroek, gemeente Meeuweu, in Noord- Braband. z/Ik bid u, Winterdalen, zeg het me," antwoordde ze in de hevigste ontroering. Winterdalen stond van zijn stoel op en staarde zijn vrouw strak iu de oogen. Ook zij was opgestaan en keek haar man in gespannen verwachting aan. ,/Zij zou tot haar echtgenoot gezegd hebben, dat ze hem voor God en de menschen trouw en liefde had gezworen en dat ze haren eed gestand zou doen tot haar dood. Zoudt ge oordeelen dat ze anders had moeteu doen, Amalia ,/Als goede echtgenoot had ze slechts zoo kunnen spreken; want niet de vrouw is de rechter van haar man, God zal ons alien oordeelen," antwoordde zij op zachten toon. ,,0, mijn geliefde vrouw!" nep Winterdalen ,,Ik ben Lars Vonved, graaf van Elsinore." Een hartverscheurende kreet drong tot in alle vertrekken der villa door en bewegeuloos lag de ionge vrouw op den grond uitgestrekt. Toen Amalia, door de onverwachte onthulling getroffen bewusteloos ter aarde storttewilde Lars Vonved haar ijlings opheffendoch wie schetst zijne ontsteltenis daar voor den breeden insane van het prieel stond een officier met den blanken sabel in de hand, en achter hem twee soldaten met geveld geweer. „Grijpt hem, levend of dood nep de officier, ,/t is de zeeschuimer met zijne geliefde Grijpt hem. (Wordt vervolgd.) van en Schoondijke. Mej. M. Risseemv alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Cadzand. Oostlmrg, 19 Juni. Tot leden der commissie belast met de regeling der te houden tentoonstelling ooft- en tuiubouw te Oostburg op 24, 25 26 Sept. a. s. zijn benoemd: Iz. van Houte, Burgemeester Eere-voorzitter, C. le Nobel, Voorzitter, Van Ham, Penningmeester, M. M. Meijer, K. Sanderse, F. Piankeel, J. J. Risseeuw, J. A. Weisfelt, J. Noest, R. J. Versluijs en De Buisonje, Secretaris. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 56 centimen tot fr. 0,87stieren, koeien en runderen 52 tot 69 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 65 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,76 tot fr. 0,86. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. H., oud 19 jaar, werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling en wederspannigheid ver- oordeeld tot 2 maandeu gevangenisstraf. J. R., oud 33 jaar, klompemnaker te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. M. J. van der K., weduwe van F. R., oud 57 jaar, werkvrouw te Clingeis wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hecht. D. v. D., oud 34 j., vrouw van J. R., te Clinge, is wegens smaad veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hecht. R. V., oud 13 jaar, arbeider te Clinge, is wegens beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. In zake J. d. K., oud 52 j., vrouw van J. C., arbeidster te Clinge, beklaagd van beleediging, is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard in deze strafvorderiug. KANTOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 17 Juni 1887. VernordeeldW. B., herbergierster te Ter Neuzen, ter zake van het gesloten hebben harer herberg na des avonds elf uren in eene boete van f 2, subsidiair 1 dag hechtenis. J. G., visscher te Ter Neuzen, ter zake van het verstoren van de nachtrustin eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. R. S., herbergierster te Sas van Gent, ter zake van het laten loopen van kippen op eens anders bezaaiden grondin eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. Blandbouwersknecht te Assenede, ter zake van het zonder recht gaan over een afgesloten over weg van een spoorwegin 2 boeten, elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. L.,' F. H. en H. T., werklieden te Hoek, ter zake van het graven in een polderdijkieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. L., schipper te Ter Neuzen, ter zake van het niet gehoorzamen aan eeu hem door de kanaal- beambten in 't belang der vaart gegeven bevel en het niet voeren na zonsondergang van een helder wit licht op zijn in een vaarwater gemeerd liggend vaartuig in 2 boeten, elk van f 3, subs. 2 dagen hecbt. voor iedere boete. F. L., schipper te Hoek, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een zeedijk; in eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. R. v. D., C. M. en F. M., alien te Stoppeldijk, ter zake als voren ieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecbt. M. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het als getuige wederrechtelijk wegblijven in eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. d. R., kanaalloods te Ter Neuzen, ter zake van den invoer van versch vleeschin eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. P., schipper te Bouchaute, ter zake van het zonder vergunning bejagen van eens anders grond in eene boete. van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. d. B., zonder beroep te Axel, ter zake van het in gesloten jachttijd niet beletten, dat zijn hone wild opdrijftin eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. S., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning oprichten eener inrichting welke gevaar, schade of hinder kan veroorzaken in eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht. A. d. L., koopman te Koewacht, en C. v. D. koopman te Stekene, ter zake van het niet zorgen dat zijn aangespanneu bond is voorzien van een behoorlijke muilkorfieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. F., werkman, en C. L. D. timmerman, beiden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap; ieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. N. H., winkelbediende te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. v. D. en F. J. v. d. B., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder in eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. D. M., gepens. O.-I. soldaat, zonder bekende woonplaats, T. T., leurder te Axel, en A. I. H., touwslager te Zaamslag, ter zake als voren ieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht, A. P., bakker te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht. R. B., slager te Axel, ter zake als voren in eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. L. P. en P. S., werklieden, J. R. en Th. M., zonder beroep, alien te Hoek, A. P. en N. v. L arbeiders, A. V., E. V., J. v. B. en L. W., zonder beroep, alien te Westdorpe, ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom ieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. P. G., visscher te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verstoren der ordein eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. P. J. V., winkelier te Ter Neuzen, ter zake als voren in eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. L. d. P., schildcr te Sas van Gentter zake als vorenin eene boete van f 3, subs. 3 dagen recht. P. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren in twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen lecht. voor iedere boete. Juni schijnt vergoeding te willen schenken voor al de kou, die de Lente ons heeft gebracht. Klaagt er bij ons al de een of ander over de hitte, zooals gewoonlijk hebben wij het vergeleken bij de buren, nog zoo slecht niet. In Engeland was de hitte deze week zoo groot, dat te Portsmouth het werk gestaakt werd en een uitgeschreven parade niet kon doorgaan. The Standard discht zelfs een aandoenlijk verhaal op van een leeuwenpaar eener rondreizende kermistroep, dat in Cornwall door de hitte gestorven is. Het blad voorkomt de opmerking, dat woestijnbewoners anders voor een beetje zon niet bang plegen te zijn, met de mededeeling, dat de gevangen staat, waarin het dierenpaar verkeerde wellicht het weerstandsvermogen der beesten tegen de zonne- warmte zeer had vermiuderd. Langs den Duitschen Rijn schijnt het ook zeer warm le zijn. Reizigers, die Ems, Wiesbaden en Frankfort bezochten deelen mede, dat de hitte er bijua ondragelijk is. Baggeren en direct wegperscu van het opge- baggerde zand was tot voor korten tijd een onop- gelost vraagstuk. Verschillende stelsels, daartoe ontworpen, stuitten bij de uitvoering af op het bezwaar, dat de persbuizen verstopten en daarmede het zandvervoer eiudigde, of wel de buizen sprongen. De heer P. A. Bos, aannemer te Gorkum, heeft thans eene goed geslaagde oplossing van het vraagstuk gegeven en een baggerwerktuig doen bouwen bij de heeren Srnit te Kinderdijk, waarmede dezer dagen bij Vlaardingen in tegenwoordigheid van den ingenieur W. F. Leenraansproeven genomeu werden, die uitmuntend voldeden. Met het werktuig werden 180 M3. zand in een uur op eeuen afstand van 70 meter weggeperst. De mond van de persbuis lag op 4J meter boven den waterspiegel. De pokkenlijders in den kermiswagen te Koevorden zijn alien hersteld. Zij zijn overgebracht naar eene in de nabijheid gelegen schuit, die opzettelijk tot dit doel was aangekoclit. Vooraf echter zij ze op duchtige wijze gereinigd en van versche kleeren voorzien. Dat alles is geschied door de zorg en de werkdadige hulp van den gemeentelijken arts, den heer Lokker. Het gansche kleerenmagazijn, in de kar aanwezig, is daarop aan de vlammen prijs gegeven en de wagen van boven tot beneden gereinigd en ontsmet. Eeu groot aantal Vorstelijke personen uit Duitschlaud zijn over Vlissingen naar Engeland vertrokken, om het gouden jubelfeest van Koningin Victoria bij te wonen. De Midd. Ct. zegt naar aanleiding daarvan, dat het wel opmerking verdient, dat bij dit jubile van Koningin Victoria Keizer Wilhelm door drie generaties in de mannelijke lijn vertegenwoordigd is, namelijk door zijnen zoon, zijnen kleinzoon en ziju achterkleinzoon, en boven- dieu nog door vele kleinkindereu en een achter- kleinkind, Prinses Theodora van Saksen-Meiningen. Het is wonder, dat hieruit ook niet politieke gevolgtrekkingen worden gemaakt. Als Keizer Wilhelm zoo zijn geheele familie naar Londen zendt, om Koningin Victoria hulde te bewijzen, dan moet het boudgenootschap tusschen Duitschland en En geland wel zeer innig wezen Wat wil echter het toeval De zoon van Keizer Wilhelm is de schoonzoon van Koningin Victoria, zijn kleinzoon tevens haar kleinzoon, zijn achterklein zoon tevens haar achterkleinzoon en al die andere achterkleinkinderen van den Keizer tevens Victoria's kleinkinderen en de kleine Prinses Theodora te gelijkertijd achterkleindochter van de feestvierende Koningin. En de Koning van Saksen, hij gaat niet naar Engeland als levende getuige van de innigheid van het boudgenootschap tusschen Duitschland en Engeland, maar omdat hij het hoofd is van het Vorstelijk geslacht van Saksen, waartoe ook de Koninklijke familie van Engeland behoort (de Ko ningin zelve, alleen door haar huwelijk met eenen hertog van Saksen.) Na vele slachtoffers te hebben gemaakt in het departemeut der Vienneheeft zich thans O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2