Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Het getal Onderwijzers. TER IVEITZEiV, 14 Tmii 1887. De Hooge Raad te 's Gravenhage heeft gisteren niet-ontvankelijk verklaard het beroep van den ambte- naar van bet openb. min. bij het kantongerecht te Ter Neuzen in zake P. D. te Koewacht, betreffende het rijden met honden zonder muilkorven en ver- worpen het beroep van den officier van justitie te Middelburg in zake J. W. te Ter Neuzen, veroordeeld wegens overtreding der wet op jacht en visscherij. Naar wij vernemen heeft het Muziekgezelschap Apollo alhier eene uitnoodiging ontvangen tot deelneming aan het Pestival voor Harmouie- en Pan fare n gezelschappen, dat te Middelburg zal plaats hebben op Maandag 18 Juli a. s. De Engelsche bark British Empire, kapt. Row, van Rnsario naar Gent bestemd en 10 Juni hier binnengekomen, is in het Engelsche kanaal bewesten Dungeness, in aanvaring geweest met de Pransche sloep Marco, kapt. Hamon van Legue naar Antwerpen bestemd, waarbij laatstgenoemd schip den bezaansmast verloren en andere schade bekomen heeft. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid van het bestuur van het watersohap voor de Nol tusschen den Kouden- en Lovenpolder, de heer L. W. de Jongc; tot gezworen van den Melopolder, de heer H. Prankentot gezworen van het waterschap Cadzand de heer J. Risseeuw Jz. en tot gezworen van den Nieuwe Passageulepolder de heer C. J. Sturm. Aan de hoofden van scholen, openbare zoowel als bizondere in dit arrondissement is tennis gegeven dat hun in het begin van 1888 enkele vragen zullen worden gedaan omtrent het schoolverzuim van kinderen beneden de 12 jaar wegens veld-en anderen arbeid. Hieruit blijkt dat alsdan een nauwkeurig onder- zoek zal worden ingesteld omtrent den arbeid van kinderenevenals dit door de enquete— commissie uit de Tweede Kamer heeft plaats gehad omtrent den arbeid der volwassenen. Hock. 13 Juni. Na des voormiddags door den heer A. van Veen, predikant te Ter Neuzen, be- vestigd te zijn met de woorden uit Mark. 4 vers 3^, deed onze nieuwe leeraar de heer J. H. van 't Hoff gisterennamiddag bij de Hervormde gemeente alhier zijne intrede, sprekende over 1 Cor. 2 vers 2. Bij beide plechtige gelegenheden was de kerk overvol. (Hiermede is deze vacature vervulsl en daar ook die te Sas van Gent eerlang staat vervuld te worden, zal alsdan in dezen ring Axel nog vacant blijven.) Zir.unsliig. In de geineenteraadszitting van 10 Juni jl. zijn de navolgende punten behandeld: 1°. Ingekomen een verzoekschrift van den heer A. Kok en andere bewoners van het gehucht Othene om verbetering van twee straatjes en een voetpad, ten gerieve der schoolkinders. Dit verzoek is in handen gesteld van burgeraeester en wethou- ders, om bericht en raad; 2°. ingekomen een bezwaarschrift van den heer H. W. Brandt, predikant bij de Nederd. Herv gemeente alhier, tegen zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag, daar in bewerende, dat zijn inkomen geen f 2000, maar slechts f 1475 bedraagt. Dit bezwaar is ongegrond verklaard op grond, dat de adressant niet heeft meegerekend het voordeel van vrije woning en tuin, benevens de inkomsten, voort- vloeiende uit de vacaturen te Axel, Hoek en Sas van Gent, welke voordeelen op grond van het hef tlngsbesluit bij de berekening van den aanslag in aanmerking komen; 3°. zijn tot leden van het algemeen burgerlijk armbestuur herbenoemd de heeren G. de Visser Sr., P. de Ruijter en Matth. de Bruijue, alien met algemeene stemmen; 4°. zijn, tot aanmoediging der paarden- en vee markt, dezelfde premien uitgeloofd als ten vorigen jare en is voorts benoemd eene commissie van keuriug.voor de bekrooning, bestaande uit de heeren P. Dieleman Jz. als president en E. de Moor en A. Wolfert als leden 5°. is overgelegd, ouderzocht en goedgekeurd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1886 in ontvang op 1605,51^ en in uit gaaf op f 1466,61, alzoo met een batig slot van 138,904; WelnuVonved stamt in rechte linie af van Waldemar den Groote, Lars Vonved is het recht inatige hoofd van het doorluchte huis, dat zoovele koningen en heldeu telt. Hij zelf en Koning Prederikdie nu den scepter der voorvaderen van Vonved zwaait weten dat beiden even goed. #Den naara Vonved droeg in het huis Waldemar elke eerstgeborene, nadat Waldemar III de eenige erfgename van den in de volksliederen zoo veelvuldig bezongen Even Vonved had gehuwd. Later ver- leende de Deensche Koning uit het huis Oldenburg elken eerstgeborene der Waldemar's den titel en de waardigheid van graaf van Elsinore (dat, zoo- als ge weet, de sleutel is der Oostzee) en het recht tot het heffen van tol op de schepen die de Sont iu- en uitvoerenzoo was het onttroonde koningshuis zeker van inkomsten in overeenstemining met zijn stand. De graven van Elsinore waren steeds erken telijk voor dit alles en nooit hebben sinds 1480 de Deensche Koningen trouwer Ministers en be- proefder generaals gehad, dan de graven van Elsinore Aan dsn *ndere» kant hebben deze ook nooit hunne koninklrjka afkomst vergeteneerst de laatste huwde 6°. is op voorstel van burgemeester en wethon- ders aan den pachter van het straatvuil eene vermin- dering van pachtsom toegestaan, ten bedrage van zoodat door hem verschuldigd blijft de som van 20,zulks nadat was verworpen een voorstel van den heer Berman, om de pachtsom met 20,en alzoo tot 11,te verminderen 7°. is besloten tot het doen verven van het buitenhoutwerk aan en de zoldering in de onderwijzerswoning op het dorp, alsmede tot het verven van het binuenhoutwetk der onderwijzers woning te Othene. 8°. is verworpen het in' de vorige zitting gedane voorstel, om de bestaande grafpaaltjes opnieuw te gebruiken, waarover toen de stemmen staakten terwijl nu over het voorstel van den heer Berman, tot aanschaffing van nieuwe ijzeren paaltjes, de stemmen staakten, zoodat, aangezien de vergadering niet voltallig was, hierover in eene volgende ver gadering raoet worden beslist 9°. werd nog ter sprake gebracht het gebrek aan drinkwater op het nabij gelegen gehucht//het Zaamslagsche Veer." Na eenige gedachtenwisse- lingen werd, op voorstel van den heer Berman, aan burgemeester en wethouders machtiging ver- leend, om, ter bereiking van het beoogde doel, te handelen, zooals in het belang der belaughebbenden behoort te geschieden. Ten slotte werd nog besloten tot verruiming der raadzaal, te verkrijgeu door het verplaatsen van den buitenmuur. Ilulst, 13 Juni. Bij de aanbesteding op heden alhier, van het afbreken van een huis en schuur en het ter plaatse bouwen van een woonhuis met magazijn en poort in de Gentschestraat, voor den heer F. de Moor Jz., schreven in de heeren Duijvesteijn en Wisse, te Zaamslag, voor f 5600 C. L. Bleijenberg, te St. Jansteen, voor f 5240 J. van der Walle, te Ilulst, voor f 5048 P. Preijser, te Hulst, voor f 5025 M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 4982 en P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor f 4622. Aan den laatsten inschrijver is het werk gegund. Philippine, 11 Juni. Heden werden alhier aan- besteed de onderhouds-, vernieuwing- en herstel- lingswerken voor het jaar 1887/88 aan de zeewering en oeververdediging van den Philippinepolder. Ingekomen waren 6 biljetten n 1. van de heeren J. Bertou, te Biervliet, voor 734 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 645 L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 630J. de Meester, te Hoek, voor 623 A. Tholens, te Ter Neuzen, voor 590 en A. J. Dhooge, te Philippine, voor f 534,25 voor het waterschap Groote en Kleine Isabella waren ingeleverd 5 biljetten, van de heeren J. de Meester, te Hoek, voor f 1512 A. J. Dhooge, te Philippine, voor f 1420; D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1347 A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 1297 en L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 1197. Walsoorden, 14 Juni. Zondag j.l. gingen 3 jongelingen van Kloosterzande in de Schelde zwemmen. Een hunner, de 21jarige D. v. K., een braaf en oppassend jongeling, waagde zich te ver en verdronk. Niettegenstaande zijne kameraden daartoe pogingen aanwendden, mocht het hun niet gelukken hem te redden, en werd een hunner bijna zelf het slachtoffer van zijn edelmoedig pogen. Het lijk van den ongelukkige werd Maandag- namiddag met dreggen opgehaald. In de laatste jaren maken de jongelui alhier er gebruik van om, soms in gezelschap van 8 a 12jarige kinderenin de Schelde, en ook in binnenwaters, te gaan baden en 1 e e r e n zwemmen, ongetwijfeld wel zonder medeweten van hunne ouders. Zal er aan die zucht tot baden en zwemmen thans een einde zijn gekomen Wij hopen het van harte. Catlziind, 11 Juni. Heden had alhier de aan besteding plaats van het onderhoud van den Tienhonderd en Zwarte polder. Raming f 7425,50. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. P. van Praeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 7347 A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 7178; M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 6980 P. Monje, te Breskens, voor f 6954 en A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 6890. beneden zijn stand, deze eene is Lars Vonved." z/En dus is Lars Vonved graaf van Elsinore en de eenige van zijn geslacht die geen vrouw van koninklijken bloede heeft gehuwd?" vroeg verrast en nog ongeloovig de jonge vrouw, die levendig belang in het verhaal begon te stellen. ,/Ja, Amalia." ,/De arme vrouw riep mevrouw Winterdalen uit, terwijl zij hare handen vouwde en diep zuchtte. Op het gelaat van den kapitein vertoonde zich een pijnlijke trek, en een onbeschrijflijke blik vol angst en liefde trof de vrouw bij dezen uitroep, die toch zoo natuurlijk was. Hij vervolgdeJa, hij is gehuwd en de eerste van zijn geslacht, die geen Prinses als vrouw zijn huis binnenleidde; en toch heeft zeker geen zijner voorvaderen een edeler gade de zijne genoemd dan Lars Vonved en zeker heeft geen enkel der graven Elsinore meer liefde en toewijding aan zijne vrouw betoond dan hij." (Wordt vervolgd.) Biervliet. Tn de voormiddag-godsdienstoefening van eergisteren deelde onze predikant, de heer K. A. Straatsma, ons mede, dat hij Zaterdagavond eenen brief ontvangen had, waarbij hij beroepen is te Dussen in Noord-Brabant. Gisterenavond half zeven ure hield mevrouw De Klerck, gravin van Hogendorp van 's Gravenhage, eene lezing in het kerkgebouw, over het belang der zedelijke verhooging van de vrouw. Een teeder maatschappelijk vraagpunt ter bespreking in een tempelgebouw De toegang was vrij. IIonfdphi.it. Als eene bizonderheid der laatste verkiezing voor de Provinciale Staten mag gemeld worden, dat op den dag der stemming in de geheele gemeente geen vleesch te verkiijgen was voor de ra,adsleden, die het stembureau vormden, welk geval zich te voren nog nooit heeft voorgedaan. 's Gravenhage, 14 Juni. Tweede Kamer. De uitslag der stemmingen over het kiesrechtartikel is, dat alle amendementen op litt. A en B der Regeering zijn verworpen; over het ameudement— Van der Peltz op litt. C (kamerbewoners) staakten de stemmen, terwijl het amendement tot opneming der capaciteiten is verworpen met 50 tegen 32 stemmen. Het regeeringsvoorstel is dus aangenomen be- houdens de beslissing over het staken der stemmen. RECHTSZAKEN. Arrottdisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Juni het volgende vonnis uitgesproken J. d. Z., werkman te Hoek, is wegens het slaan van een beambte veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Men herinnert zich de vraag, of bij de bepaling van het aantal onderwijzers, die volgens het besluit van 3 Oct. 1884 in verhouding tot het getal kin deren in de school moeten zijn, het hoofd der school onder dat getal moet worden medegeteld. De Minister Heemskerk is van oordeel, gelijk hij ook in de Kamer heeft verklaard, dat het hoofd niet medetelt. In deze belaugrijke kwestie is nu dezer dagen een met redeneu omkleede beslissing genoroen, naar aanleidiug van het beroep op den Koning, door den gemeenteraad der gemeente Hoek ingesteld tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring aan de begrooting dier gemeente was onthouden. Wij zijn in de gelegenheid het Koninklijk besluit, dat den ge meenteraad in het ongelijk heeft gesteld, in zijn geheisl mede te deelen. Het luidt als volgt: Veriradering van (le Maatscliappij tot bevorde- ring van Ooft- en Tuinbonw in 't kanton Oostburg, o]i Zondag 12 Juni 11. te IJzendijke gehouden. (Part, correspondentie). Het is een opmerkelijk verschijnsel dat de men- schen gewoonlijk zelden overeenkomen in't bepaleu van afstanden. Vraag bijv. iemand hoe ver de eene plaats van de andere ligt en hij zal u zeggen hoe hij er over denkt, een tweede geeft u een ander antwoord geheel verschillend van 't vorige en ik verwed er een lief ding onder als numero drie niet een antwoord zal geven dat 't midden houdt tusschen het eerste en het tweede. Sommi- gen zelfs weten den afstand in meters te bepalen met een juistheid, die u in de verzoeking zou brengen te gelooven dat zij zoo pas thuis gekomen zijn van de opmeting. Die overweging hadden wij ook Zondag jl. toen we de wandeling deden van Schoondijke naar IJzen dijke om de vergadering bij te wonen van de Mjj tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in 't kanton Oostburg, die in het logeraent van den heer Aerts zou gehouden worden. Wij wisten toen wij er aankwamen precies hoe ver en tevens hoe warm het was, want //de zon liet als een koningskaars haar verkwikkende straleu" op ons neerdalen. 't Was dus zeker wel geen wonder dat de verzuchting uitgesprokeu werd //Oeh dat ook IJzendijke aan de traralijn verbonden wareDie hoop wordt door velen gekoesterd en men wil, weten ofschoon wij geen zekerheid daarvoor hebben, dat reeds pogingen daartoe in het werk gesteld. Intusschen wenschten wij een en ander mede te deelen omtrent de vergadering, die te 3 uur door den voorzitter, den heer Steenhart, werd geopend. Nadat de notulen der vorige bijeenkomst waren gelezen, goedgekeurd en geteekend, deed de pen- ningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De heeren Den Bouwmeester en De Bats werden uitgenoodigd de bescheiden na te zien. Uit de rekening bleek dat de inkomsten bedroegen 449,17^ de uitgaven f 69,13, zoodat een batig saldo bleef van f 380,04U Daar er geen aanmerking gemaakt en de bescheiden in orde werden bevonden werd de rekening onder dank- zegging aan den penningmeester goedgekeurd. Aan de orde is nu de verkiezing van een lid van bet bestuur. De penningmeester raoest aftreden. Na stemming bleek dat 23 stemmen waren uitge- bracht op den heer P. Roozendaal en 1 op den heer D. Benteijn; zoodat de aftredende titularis herkozen is en na dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen zijne plaats weer inneemt. Vervolgens wordt mededeeling gedaan dat de algem. vergadering bij de op 24 Sept. a. s. te houden tentoonstelling zal gehouden worden in den Eenhoorn bij den heer J. C. Kense, waar tevens de prijsuitdeeling zal plaats hebben en dat in de Stadsherberg bij de wed. Joz. Risseeuw een dine zal gehouden worden waartoe de deelneming zal open staan tegen betaling van 2,50 per persoon. Het bestuur zal de Directie van den tram ver- zoeken de kosten der verzending van vruchten en planten zoo goedkoop mogelijk te doen zijn en tevens extra feesttreinen te laten loopen op de feestdagen. (Slot volgt.) Zwerraen grasmaaiers uit Westphalen en Olden burg zijn weder ons land binnengerukt, om de gras- rijke streken van Friesland te maaien. Onder den invloed van j,foesel" zijn de lui gewoonlijk doof, wanneer hun aan de grensstations aan het verstand wordt gebracht, dat zij inkomende rechten van belastbare goederen moeten betalen. Aan dreige- menten ontbreekt het daarbij gewoonlijk niet. Yerleden week had te Apeldoorn de inwijding plaats van het Kinderziekenhuis Mary, door mevr. Wij Willem III .enz. Beschikkende op het beroep door den Gemeenteraad van Hoek ingesteld tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 18 Febr. 11. no. 33 le afd., waarbij aan de begrooting dier gemeente voor 1887 goedkeuring is onthouden. Den Raad van State enz. overwegende dat op de begrooting der gemeente Hoek voor het jaar 1887, zooals zij door den Raad bij besluit van 9 Oct. 1886 is vastgesteld, is uitgetrokken een post van /2700 voor jaarwedden van onderwijzers, waarvan blijkens de memorie van toelichting 900 bestemd is voor het hoofd der school en het overige voor drie onderwijzers en twee onderwijzeressen in de handwerken dat Gedep. Staten van Zeeland na hun beslissing bij besluit van 28 Dec. 1886 tot 1 April 1887 te hebben verdaagd. bij besluit van 18 Feb. 1887 hun goedkeuring aan die begrooting hebben onthouden, op grond, dat zij niet de uitgaven bevat door de wet op het lager onderwys aan de gemeente opgelegddat toch art. 24 en 88 dier wet en in verband daarmede art 1 van ons besluit van 3 Oct. 1884 (Stbl. no. 207) naar de uitlegging door den Minister van Binnenl. Zaken bij schrijven van 19 Nov. 1886, no. 3522, afd. O, gegeven, vorderen dat in de school te Hoek, waar het getal kinderen als werkelijk schoolgaande bekend staande op 15 Januari 1886 en op 15 Januari 1887 319 bedroeg, het hoofd der school door 4 onderwijzers worde bijgestaan; dat de Gemeenteraad tegen deze beschikking onze voorziening heeft ingeroepen, zich grondende op den financieelen toestand der gemeente en op het z. i. toereikende van het onderwijzend personeel voor het te geven onderwijs en bovendien aanvoerende dat het getal onderwijzers, waarop bij de begrooting gerekend is, aan de wet en het Kon. besluit van 3 Oct. 1884 (Stbl. no. 207) en de laatstelijk daaraan gegeven uitlegging voldoet; dat toch. rekent het hoold der school mede, onder de onderwijzers, bedoeld in de 3e al. van art. 24 der wet op het L. O., hij dan ook moet mederekenen onder de onderwijzers, bedoeld in art. 2 van voornoemd Kon. besluit en ten gevolge hiervan weder ook mederekenen onder de onderwijzers, bedoeld in art. 1 van dat besluit, aangezien in beide laatstgenoemde artt. wordt ge- sproken van aantal onderwijzers zonder de minste aanwijzmg, dat in het eene artikel een ander aantal dan in het andere artikel zou worden bedoeld; dat voorls kennelijk de eerste alinea van art. 24 der ouderwijswet ziet op kleinere scholen en de 2e alinea op grootere, terwijl de laatstgenoemde alinea niet aan de laatste woorden van de vorige vasthangt, maar integendeel het getal 86 opzettelijk loslaat en zich vastknoopt aan het getal 85 en bijgevolg aldus moet worden gereduceerd voor 85 kinderen bij stand door 1 onderwijzer en voor elk 45tal boven de 85 1 onderwijzer meer; alzoo voor 130 kinderen bijstand door 2 onderwijzers, voor 175 kinderen door 3, enz. overwegende dat in de derde alinea van art. 24 der wet op het L. O., waar bepaald wordt hoevelen van het aantal onder wijzers aan een school verbonden den leeftijd van 23 jaicn moeten volbracht hebben en den rang van hnofdonderwijzer moeten bezitten, onder dat aantal ook het hoofd der school be- grepen is, zooals volgt zoowel uit den aard der zaak als uit de memorie van toelichting van het wetsontwerp, in Maart 18/8 ingediend, waarin onder lie gezegd werd: „wanneer er vijf on derwijzers zijn, moet behalve het hoofd der school ten minste een der anderen den rang van hoofdonderwijzer bezitten, enz. dat daarentegen de eerste alinea van het artikel uitdrukkelijk handelt over het aantal onderwijzers, waardoor het hoofd in de daar genoemde gevallen wordt bijgestaan, dus over de onder wijzers, die behalve het hoofd der school aan de school moeten verbonden zijn; en dat de tweede alinea van het artikel, met de eerste onmiddellijk samenhangende, de verdere regeling be- helst van hetzelfde onderwerp, zoodat ook daar sprake is an het aantal onderwijzers, buiten het hoofd der school vercischt; dat de Gemeenteraad van Hoek ten onrcchte beweert, dat de tweede alinea van art. 24 der wet niet.met de laatste woorden def eerste zoude samenhangen, omdat zij het getal 86 loslaat en zich vastknoopt aan het getal 85 dat toch de eerste alinea, door het getal 86 te noemen, ln- gewikkeld ook een hepaling inhoudt omtrent het getal 85, nl. deze, dat zoolang het getal van 85 schoolgaande kinderen met overschredcn wordt, met een onderwijzer tot bijstand van het hoofd der school kan worden volstaan, doch dat er ten minste twee moeten zijn, zoodra het getal van 85 schoolgaande kinderen, al is het ook maar met een, is overschreden dat nu tot verdere regeling van dit punt de tweede alinea bepaalt, dat zoodra de boven dc 85 aanwezige kinderen een 45tal uitmaken, er een onderwijzer meer vereischt wordt en voor ieder volgend 45tal weder een meer; zoodat de twee alinea's in verband met elkander beteekenen, dat tot bijstand van den hoofdonderwijzer voor het minst moeten aanwezig zijn 1 onderw. voor ten minste 41 en ten hoogste 85 kinderen. 86 130 175 220 265 310 129 174 219 264 309 354 dat volgens de schoolstatistiek en de mededeeling van burge meester en wethouders van Hoek de schoolbevolking aldaar op 15 Januari 1886 325 en op 15 Januari 1887 319 kinderen bedroeg dat dus volgens art. 24 der wet behalve het hoofd der school 7 onderwijzers worden gevorderd dat waar het voile getal tot bijstand gevorderde onderwijzers 7 bedraagt, er volgens art. 1 van ons besluit van 3 October 1884 (Stbl. no. 207) op 1 Januari 1887 de helft van 8, dat is 4, behooren in dienst gesteld te zijn dat derhalve op de begrooting der gemeente Hoek behalve de jaarwedde van het hoofd der school hadden moeten zijn uitge trokken de jaarwedden niet van drie, maar van vier onder wijzers dat die begrooting dus niet de uitgaven bevat waartoe de gemeente volgens de wet op het lager onderwijs verplicht is en Ged. Staten mitsdien terecht hebben geweigerd haar goed te keuren gezien de wet van 29 Juni 1851 (Stbl. no. 85) en de wet tot regeling van het lager onderwijs, waarvan de gewyzigde tekst is bekend gemaakt bij ons besluit van 24 Juli 1884 (Stbl. no. 182). Hebben goedgevonden en verstaan: Met bandhaving van het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 18 Februari 1887 no. 33, het door den Raad der gemeente Hoek daartegen ingestelde beroep ongegrond te verklaren. Onze Minister, enz. zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2