Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAMiESTEDIXG n ww m Di warn. No. 2304. Woensdag 15 Juni 1887. 27e Ja&rg AFSLUITIfflG AANBESTEDEN ang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Araerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ■Ht blad venchlint Diiisdag- en Vrijjdajjavoi»d blj den ultffever P. J. VAN E S A N 1» E te Ter Nenzcn. van den weg over den binnenberm van den Dijk van den Pierssens- polder in Ter Neuzen. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND maken bekend, dat het gedeelte van den weg tusschen de Pierssenspolderstraten I en II voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten van 15 Juni tot 1 Augustus a. s. Het verkeer kan plaats hebben over de ge- noemde straten. Middelburg, 10 Juni 1887. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 21 Juni a. s., 'smorgens 11 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedurende 1887/88. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 14 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De heer Chance, lid van het Engelsche Parlement voor het Iersche district South-Kilkeny, heeft te Glasgow medegedeeld, dat men den persoon had ontdekt die den aan Parnell toegeschreven brief had geschreven en dat men eveneens de persoon kende, die het valsche document aan de Times had bezorgd, en dat men wist welke sommen gelds dat blad er voor betaald had. Chance uoemde de houding van de unionisten, de Tories en de Times oneerlijk en schandelijk, doch voegde er bij, dat de Iersche partij dezen laster met volkomen onver- schilligheid zou beantwoorden, te meer, omdat zij wist, dat elke groote beweging in het Vereenigd Kouinkrijk in de Times zijn bittersten vijand had gevonden. De Home Rule beweging zit in FEUILLETON. Alle lieden op het dek werden door dit tooneel getroffen, en alien drongen zich om hem heen om hem de verzekering te geven, dat zij hem hoog achtten en vriendschap toedroegen. De beide vaartuigen naderde Thoro tot op een mijl afstands, en daarna verlieten Vonved en Mads Nielsen het schip, om in de boot van den laatste naar het land te roeien. Zwijgend zaten de mannen naast elkaar, en eerst toen ze op Fiinen aan wal stapten drukte Vonved den visschers de hand. //Mads," zeide hij, „ge hebt uw broeder verloren voortaan zal ik uw broeder zijn." Mads Nielsen zweeg, doch drukte hem even warm de hand, en daarna begaven zij zich op weg in de richting van het Kongegrave. Reeds tien dagen geleden had mevrouw Winter- dalen het bericht ontvangen dat haar man weldra van zijne reis teruggekeerd zou zijn. Terwijl zij bij den haard zat te mijmeren werd de deur eensklaps geopend, en kapitein Winterdalen trad met uitge- breide armen binnen. ,/AmaliaWilhelm klonk het van zijne lippen. de lucht. Na Ierland komt Wales een eigen regeering vragen, en nu doet ook Schotland dien wensch hooren. De aanvallen op de pachters te Bordvke, waarbij onlangs de sheriff door een toeval was getroffen, zijn hervat, en nu met meersucces, Het gold ditmaal een zekeren pachter Hussey, die zijn huis met steenen, boomen, mest en zand ge- barrikadeerd had, en belegerd werd. Duizenden bewoners uit den omtrek omringden de plaats, en iedereen wist, dat de strijd hard zou ziju. De politie-agenten trachtten een gat in het huis te slaan, maar werden telkens met kokend water of vuil overgoten en moesten terugtrekken. Van het dak regende het flesschen op de aanvallers. Eerst toen kapitein Turner dreigde op het huis te laten vuren, gelukte het den sheriff binnen te dringen. Hier begoot men bem echter weer met vuil water en liet toen een bijenzwerm op hem los. De bijen vluchten echter voor het vuil en staken de menschen die op het dak zaten, waarna Hussey en zijne zonen werden gearresteerd. In Midden-Azie kunnen de Britten eerstdaags ook werk krijgen. Abdurrahman, de emir van Afghanistan, kan zich niet staande houden, waarom de Engelsche regeering zich gereed maakt om gewapenderhand tusschen beide te treden. Zal Rusland dat lijdelijk toezien De Britten in Kaboel P Weer een zaakje voor Katkoff. In het Pyreneensche schiereiland hebben onge- regeldheden plaats gehad bij gelegenheid van eene door de Carlisten georganiseerde bedevaart. De politie was genoodzaakt de bedevaartgangers te beschermen tegen"het gepeupel, dat de wiukels plunderde, waarin heiligenbeelden worden verkocht. Te Barcelona is een wijd vertakt stelsel van postdiefstallen ontdekt, waarbij de beambten zelf de schuldigen bleken te zijn. Men had zich al lang beklaagd over de verliezen bij post- verzendingen, vooral op de route naar Frankrijk. Tot nu toe vonden die klachten geen gehoor, en weinige dagen geleden stelde de postmeester-generaal in de Cortes eene herziening van het postwezen als geheel overbodig voor. Misgezien Zij rusten niet. Langs de huizen van Berlijn is een socialistisch pamflet uitgedeeld en ditmaal voorzien van handteekeningen der opstellers Gril- lenbergerHasenclever, Liebknechl, Meister en Singer. Het vlugschrift is niet onhandig geschreven om aan de strafwet geen vat te geven. Het begint bij de verkiezingen voor den Rijksdag, sluit zich bij het socialistisch verkiezings-manifeft op den dag der Rijksdagontbinding aan, schildert uitvoerig de vervalschte verkiezingsleuze „vrede of oorlog," de daarmede samenhangende verkiezingspraktijken der verbonden regeeringspartijen, en het stelsel van de leiding der verkiezingen. Intusschen bestaat het septennaat en de meerderheid, dat product van den angst voor een Fransch generaal. Boulanger is met stille trom afgetrokken, maar de meerderheid /WinterdalenVader!" was het antwoord, en zalige vreugde blonk op aller gelaat bij het weder- zien waarna men zoo verlangd had. Toen de echtgenooten den volgenden dag in het prieel van hun tuin zaten en de kleine Wilhelm kapellen naliep over de grasperken, merkten mevrouw Winterdalen zoo in 'tgesprek op, hoe ze er zich in verheugde, dat haar man niet op de Oostzee voer, doch op de Oceaan. z/Ik zou doodsangst uitstaan, als ik wist dat ge in de nabijheid van dien vreeselijken Lars Vonved waart zeide zij. //Ge hebt toch zeker wel gehoord, lieve van dat ontzettende onheil, dat die man heeft aan gericht?" z/Ik las in het Fadrelandet, Amalia." //Is het niet ongehoord? Zijt ge ook niet van meening, dat deze Lars Vonved een duivel moet zijn?" »Dat nu juist niet, lieve vrouw," antwoordde Winterdalen met een eigenaardig glimlachje. //Men moet zoo liefdeloos niet om een mensch voor zoo slecht te houden, als het gerucht hem maakt. Ik lioud hem niet voor zoo slecht als men beweert en ik zou zelfs er niets tegen hebben om heel vriendschappelijk een glas wijn met hem te drinken." Toe, spreek toch niet zoo lichtzinnig, man zei Amalia bijna knorrig. z/Wel zoo, omdat iedereen het zegt en omdat de kranten het vertellen, daarom houdt mijue anders zoo zachte, goede, vergevensgezinde Amalia vol, dat Lars Vonved een zeeroover, een raoorde- in den Rijksdag zit tot 1890. Of Bismarck kwanswijs geruster is, nu Ferron de plaats van Boulanger heeft ingenomen Uit de brochures, door den nieuwen minister van oorlog voor eenige jaren geschreven blijkt, dat ook hij een oog op Duitschland houdt. Hij meent, dat Luxemburg en Belgie de wegen zijn, die Duitschland zal inslaan, wanneer het opnieuw een inval in Frankrijk waagt. lij gelooft niet aan een bondgenootschap van Italie met Duitschland en Oostenrijk, doch wel aan eene ondersteuning van Frankrijk door Rusland en Italie. Verder verklaart hij zich tegen de thans toegepaste, volgens hem voor de verdediging schadelijke, verdeeling in armeecorps-districten lij wijst er op, dat Nancy moet worden verst.erkt, dat in het Noordoosten van het land een aantal sperforten moefen worden gebouwd en dat de vesting-artillerie eene belangrijke uitbreiding moet ondergaan. Eindelijk toont hij aan, dat de mobilisatie, in geval van oorlog, niet geleidelijk, maar over let geheele land gelijktijdig moet plaats hebben, dat Parijs moet worden verdedigd door de landweer- troepen uit het Westen en dat het veldleger, in geval van eene nederlaag, niet op Parijs, maar in zuidelijke richting, evenwijdig met de grens moet worden teruggetrokken, en dat dus groote depots moeten worden gevestigd in BourgesNevers Moulins, Dyon en eenige andere plaatsen. Spoedig kan blijken of de minister Ferron nog de kolonel Ferron is. Maar waar is T ook //als 't getij verloopt, verzet men de bakens." Volgens den Haagschen Kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. is het zoo weinig waar dat de Koning minder welvarend is, dat Z. M. zich sedert geruimen tijd niet zoo druk met de regeeringszaken moeten hebben bezig gehouden als juist in den allerlaatsten tijd. Daardoor moet dan ook, naar men hem verzekert, de oplossing zijn verkregen van een sedert geruimen tijd nog onbesliste vraag hoe aan de jongste promotie bij 't wapen der in- fanterie de billijkste aanvulling is te geven zonder kundige hoofdofficieren te passeeren en zonder de formatie te overschrijden. De Engelsche visschersboot „Belle of the Fleet" kwam te Ramsgate beschadigd binnen. De kapitein verklaarde dat, terwijl hij Zaterdagnacht in de Noordzee aan het visschen was, een smak, thuis behoorende te Ostende, met opzet door zijn netten zeilde en een gedeelte daarvan wegsleurde. Hiermede nog niet tevreden, zeilden de Ostenders tegen de Belle" aanbeschadigden de boot verjoegen de bemanning met steenen van het dek, sprongen toen over op het Engelsche schip, sneden het grootzeil in stukken en stolen verschillende zaken. naar, een duivel in menschengedaante is en zonder na te denken of te onderzoeken neemt ze maar voetstoots aan, wat liaat en domheid hebben uitgedacht." Verschrikt staarde mevrouw Winterdalen haar man in het gelaat. z/Maar, beste man, wat ziet ge me boos aan Ge kunt toch niet verlangen, dat ik goede gedachten koester van en opgetogen spreek over een man, die nog maar weinige uren geleden want er is nog geen sprake van dagen de bemanning van een schip heeft vermoord en eene ramp voor hunne weduwen en weezen is geweest z/Ge weet niet, Amalia, wie en wat Lars Vonved is, en daarom kunt gij zijne daad ook niet beoor- deelen. Ik verzeker u, dat deze man niet slechter, zoo al niet beter is, dan ik, uw man. Ik ken hem reeds lang, hij is mijn vriend." Een kreet van schrik ontsnapte aan de bleeke lippen der jonge vrouw. ,/Ge kent dus den zeeroover Vonved met deze woorden zette Amalia het gesprek voort, terwijl zij van opgewondenheid zwaar adem haalde. //En waarom hieldt ge steeds deze vriendschap voor mij verborgen, Winterdalen P Ik ben uwe vrouw en heb het recht, vertrouwen van u te eischen," voegde zij er verwijtend aan toe. j/Ik hield het voor beter, dat gij het niet wist, en ook nu nog oordeel ik het beter, u niets naders over hem te zeggen, want ik vrees, dat ge Het publiek, dat zich Zaterdagmorgen in de zoogenaamde Loterijzaal bevond, was talrijker dan gewoonlijk. Geen wonder trouwens van de 21,000 nummers waren er nog slechts 100 in de" bus en op een van dit honderdtal m o e s t de „f 100,000" en de premie van f 30,000 vallen Sedert 1856 had zich een dergelijk geval niet voorgedaan. Men zal dus begrijpen dat de belangstelling groot was. Het buitenkansje is ten deel gevallen aan den louder of de houders van n°. 14205. De nagemelde Rijkstelegraaf- en Rijkstele- ihoonkantoren zullen, met ingang van 15 dezer, open zijnop werkdagen, Breskens en Groede, van 8x/3 tot llx/3 uur voor- en van 121/3tot41/3 en 6 tot 7 uren namiddags; Schoondijke, van 8'/2 tot 11Y3 uur voor- en van 12x/3 tot 4% uur namiddags IJzendijke, van 8x/2 tot 12 uren voor- en van lx/3 tot 2x/3 en 3X/S tot 6x/3 uur namiddags; Hoofdplaat, van 9 tot 12 uren voor- en van 4x/3 tot 6x/3 uur namiddagsop Zon- en feestdageu, 3reskens, Groede en Schoondijke, van 8 tot 9 uren voor- en van 121/3 tot 2x/3 uur namiddags. De Zondagsdienst te IJzendijke en Hoofdplaat ffijft onveranderd. Men schrijft aan het Batav. Hbld. Tot de eigenaardige Indische toestanden behoort ook het verkwanselen van jonge meisjes. Zoo werd in een der kazernes op Weltevreden een door een sergeant-schrijver opgevoed vijftienjarig meisje van Europeesche afkomst, voor de ronde som van londerd gulden aan een sergeant-raajoor verkocht. Als in Europa spraak is van den „handel in blanke slavinnen" dan heeft men al thans nog slechts het oog op schurken, die van dien handel hun beroep maken. Hier zijn het echter de Europeesche(l) nabestaanden, die de hun toevertrouwde kinderen tegen een geldelijk voordeeltje van de hand zetten. Groepjes Scheveningsche visschers hebben zich Zaterdag aan het Departement van Marine en aan dat van Buitenlandsche Zaken aangemeld om vergunning (aangezien zij militieplichtig waren) en een vrijgeleide om zich naar Engeland te begeven, waar zij zich op Engelsche vischschuiten willen rioen aanmonsteren. In den stand der werkstaking is sedert eergisteren overigens geen verandering gekomen. De reederij heeft omtrent het bemiddelingsvoorstel van de delegatie uit de Kamer van Koophandel nog niet geantwoord. Er werden weder oproerwekkende blaadjes onder de visschersbevolking verspreid. Dezer dagen heeft langs het strand bij Falga en in de Texelsche gronden opnieuw de beproeving plaats gehad van de Reddingsboot voorzien van in- richtingen voor oliestorting, nadat deze de noodige voorzieningen had ondergaan. Thans voldeden boot en inrichting volkomen aan de gestelde eischen. er berouw van zoudt hebben, wanneer ge alles hoordet." „Nooit zou ik er berouw van hebben," gaf zij kordaat ten antwoord. Heldhaftig onderdrukte zij den angst, die haar de borst als het ware toeschroefde, en alsof ze haar man tot zijn verhaal wilde aanmoedigen, dwong ze haar lippen tot een glimlachje. Winterdalen zag haar aan met een vorschenden, doordringenden blik, dien ze kalm doorstond, schoof zijn stoel toen wat nader en zeide #Uw wensch zal vervuld worden, Amalia; ik zal u Vonved's geschiedenis verhalen en ik hoop, dat de hemel uw oordeel over hem gunstig moge stemmen." En zoo begon hij zijn verhaal, dat eerst eenige malen werd afgebroken door verbaasde uitroepen van Amalia, die zich maar niet kon begrijpen hoe de geschiedenis van Denemarken in eenig verband stond tot die van Lars Vonved. Spoedig echter was het haar helder. „Ge weet," zoo begon Winterdalen, „dat onze Deensche monarchic eene der oudste van Europa iseen reeks beroemde heerschers bestuurde het land voor Waldemar II overwonnen en gevangen genomen werd, en Kurland en andere bezittingen verloor. Onder den scepter van Margaretha Waldemar's kleindochter, verhief Denemarken zich tot nieuwe macht. Maar door de onbekwaaraheid harer opvolgers kwam de troon later in handen der graven van Oldenburg, welk huis er nu nog regeert. TER \EIZEVS( 0E (0IICAIXT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1