Landbouwfeesten te Hulst, Telegrafische berichten. Gemengde berichten. In den toestand der werkstaking is tot heden geen verandering gekomen. De nacht ging rnstig voorbij, ofschoon socialistisehe raddraaiers zich gisterennaclit onder het zeevolk bewogen. De commissaris van politie en waterschout Venice, heeft, hoewel ongesteld, zijn functies in haar volleu omvang hervat. Juist in deze dagen is zijn tegen- woordigheid, door zijn vertrouwelijke bekendheid met de zeeliedeu, meer dan ooit vereischt. Avondp. De rechtbank te Maastricht heeft den drukker- uitgever van den Limburger ikankondiger, te Sittard, wegens verduisteriug van een brief tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zooals men weet bad de beklaagde een brief, bestemd voor de redactie van het weekblad Limburg en inhoudende het ver- zoek van den heer Regout, om diens ^open brief" aan de enquete-commissie in zijne courant op te neraen, in ontvangst genomen en den ffopen brief' in den Aankondiger gepubliceerd. Uit particuliere berichten vernemen wij, dat er nog steeds, door de aanhoudend nieuwe goud- ontdekkingen in verschillende deelen van de Trans vaal, groote behoefte bestaat aan goede stamp- machines en delversgereedschappen, en men richt tot ons de vraag, of Nederlandsche machine-fabrikanten nu nog den tijd niet gekomen achten vertegen- woordigers naar den Transvaal te zenden om daar de behoeften aan machinerien op de. delverijen te bestudeeren? De Engelsche machines voldoen niet bijzonder, die van Duitsch fabrikaat ietwat beter, maar de beste zijn de Amerikaansche. Deze nu zijn duur en men vraagt zich in de Transvaal af, waarom Nederlandsche fabrikanten op dit vrnchtbaar terrein den Yankees niet het hoofd zouden kunnen bieden? Wij vragen het ook, maar het antwoord zullen wij schuldig blijven. Wij knnnen alleen het feit de behoefte onder de oogen van Ned. fabrikanten brengen. Zij zelven dienen dan te weten wat hun te doen staat. TER NEUZEN, 10 Juni 1887. Gisteren arriveerden alhier per specialen trein van St. Nicolaas, de heer Best, uit Antwerpen, vergezeld vau twee administrateurs en den directeur der Spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, ten einde de gplegenheid tot lossen en laden alhier in oogenschouw te nemen, met het oog op het aandoen onzer haven der tusschen Gent en Liverpool varende booten. Wat zullen de Antwerpsche bladen wel zeggen van dit nieuws, daar de heer Best altijd behoord heeft tot de felste bestrijders onzer haven en nu plotseling van meening schijnt te zijn veranderd Of is het misschien eene poging om de tot nog toe tusschen hier en Liverpool bestaande lijn dood te maken De tijd zal het leeren. In ieder geval kunnen wij de firma Best niet anders be- schouwen dan als een vijand onzer haven. Aan onze lezers binnen deze gemeente en aan die van Hulst, Axel en Sas van Gent meldden wij reeds per bulletiu den uitslag der verkiezing voor een lid der Prov. Staten in vervanging van den heer Mazure, overleden. Ziehier den volledigen uitslag. Uitgebracht zijn 577 stemmen waarvan 9 van ouwaarde. Volstrekte meerderheid 285. Fliervan hebben verkregen de heeren Iz. van Houte 329, J. F. Hennequin 188 en J. G. Gerritsen 44 stemmen. Axel, 9 Juni. Yoor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier is door den heer H. J. P. van der Linden, predikant te Schoonrewoerd, bedankt. Hoek, 9 Juni. De heer J. H. van't Hoff, onze toekomstige predikant, hield jl. Zoudag namiddag in zijne gemeente te Goudswaard, als eerste stand- plaats zijne afscheidsrede, tot tekst kiezeude Hand. 4 vers 12. RECHTSZAKEN, Bij vonnis der Arr.-Rechtbank te Middelburg dd. 10 Juni 1887 is het door den kantonrechter te Ter Neuzen op den 8 April 1887 tegen A. v. C., oud 24 j., werkman te Axel, gewezen vonnis, waarbij deze wegens overtreding der jachtwet werd veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis, in hooger beroep bevestigd en de appellant ver oordeeld in de kosten, ook door T hooger beroep gevallen. 's Gravenhage, 10 Juni. Tweede Karaer. Een- parig is aangenomen het ontwerp tot aanleg van den spoorweg op Sumatra's westkust voor de ont- ginning der Ombilien-kolenvelden. De inlichtingen der Regeering op de klachten van den heer Salomon over het gesticht Kruisberg zijn voor kennisgeving aangenomen. Met 30 tegen 20 stemmen werd verworpen de overeenkomst tot overneming door den Staat van de aangevangen werken voor landaanwinning op de Friesche Wadden. Maandag grondwetsherziening. niet over zijne straf treur ik, maar over zijne daad. O, kapitein Vonved, wat moet ik doen, om aan u goed te maken, wat mijn boeder jegens u en zijne kameraden heeft misdreven En de oude beproefde zeeman, de smokkelaar en agent van den zeeschuimer Lars Yonved, snikte als een kind, dat zijne moeder is kwijtgeraakt. (Wordt vervolgd.) Dinsdagnamiddag had de voorgeuomen rijtoer plaats. Wij waren verhinderd dien bij te wonen maar vernamen, dat deze uitstekend is afgeloopen. De heer D. Dekker te Zaamslag heeft zijne gasten op een echte Zeeuwsche wijze onthaald. Men meldt ons ook dat de heer Buls, burgemeester van Brussel, den heer Dekker en vrouw alsmede hunne woning fotografeerde. Om ongeveer half zeven waren de leden te Ilulst terug. Waren Maandag en Dinsdag meer gewijd aan de wetenschap Woensdag was de feestvreugde aan 't woord. Te ell uur toen door het muziekgezelschap en later door de zangvereeniging op het feestterrein een concert werd gegeveu was er reeds tamelijk veel volk, maar toen later op den dag de muziek - gezelschappen uit Hontenisse, Temscbe en Ter Neuzen arriveerden, was het uitgestrekte terrein een zwarte menschenmassa. Yooral toen de bekroonde dieren in de afgesloten ruinate verschenen, was het bij de muziektent wel wat te nauw. Het weder was prachtigde zon verschool zich nu en dan achter wolkjes terwijl zij, die het warm hadden konden rusten onder schaduw van zoovele schoone boomen. Hieronder geven wij den uitslag van den wedstrijd LANDBOUWPAARDEN. (Onverschillig van welk ras). 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs, uitgeloofd door Jhr. Mr. W. M. de Brauw, com missaris des Konings in Zeeland, f 25, H. Kerk- hove Lippens te Gent. 2e prijsf 20, dezelfde. 3e prijs15, L. Steyaert te Graauw. 4e prijs: /"10, F. Onghena te Boschkapelle. 2. Merriepaarden, minstens 3 jaar oud, eerste prijs, uitgeloofd door den algemeenen voorzitter der maatschappij, den heer Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee, f 25, L. B. Plasschaert te St. Jansteen. 2e prijsf 20, T. Bahliaud te Hontenisse. 3e prijs: f 15, J. van Haelst te Kieldrecht. 4e prijs: f 10, F. Dierick te Koewacht. 3. Tweejarige merriepaarden, eerste prijsf 15, J. T. Kegelaar te Hontenisse. 2e prijs: f 10, P. Verhaegen te Graauw. 3e prijsf 5, A. B. Plasschaert te Koewacht. 4. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, eerste prijs: 15, L. Steyaert. 2e prijs: 10, T. Termote te Zuiddorpe. 5. Eenjarige paarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijsf 15, C. H. Steyaert te Graauw. 2e prijs: f 10, J. C. van Driessen te Koewacht. 3e prijsf 5, C. F. de Deckere te Clinge. 6. Een span werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs, uitgeloofd door den voorzitter der afd. Hulst, den heer J. Vogelvanger, f 25, T. van Haelst te Stoppeldijk. 2e prijs: f 20, P. Cattoir te Hontenisse. 3e prijs: 10, P. C. Serrarens te Stoppeldijk. Verder zijn de volgende bestuursprijzen toege- kendeen van f 7,50 aan L. van Waesberghe Janssens te Hulst voor een ruin, een van f 10 aan Ch. Dieleman te Graauw en een van f 7,50 aan J. C. van Driessen te Koewacht, beide voor een merrie met veulen. RUNDVEE. 7. Springstieren van Durham ras, eerste prijs f 15. A. Hombach te Hulst. 2e prijsf 10, M. W. v. Arenthals te Hengstdijk. 8. Springstieren, minstens 2 jaar oud, onver schillig van welk ras, eerste prijs, uitgeloofd door Jhr. Mr. Roell, lid der Eerste Kamer, f 25, J. Ramondt te Axel. 2e prijs f 15, L. Steyaert te Graauw. 3e prijs 5, P. Cattoir te Hontenisse. 9. Minstens 3 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk rasvan een eigenaareerste prijs uitgeloofd door den alg. voorzitter, den heer Mr. J. Moolenburgh f 25, G. van Overmeire te Hulst. 2e prijs f 15, P. Verhaegen te Graauw. 3e prijs 10, P. Cattoir. 10. Minstens 2 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van Sen eigenaar, eerste prijs/15, M. W. van Arenthals. 2° prijsf 10, P. Verhaegen. 3e prijsf 5, P. Vereecken te Hontenisse. 11. Minstens 2 stuks vaarzen, tweetands, on verschillig van welk ras, van een eigenaar, eerste prijs: f 15, P. Verhaegen. 2e prijsf 10, P. Cottoir. 12. Minstens 2 stuks melktandsvaarzen, van een eigenaar, eerste prijs f 15, G. van Overmeire. 2e prijsf 10, P. Cattoir. Nog werd een bestuursprijs ad f 5 toegekend aan G. van Overmeire. SCHAPEN. (onverschillig van welk ras). 13. Rammen, eerste prijs: 10, P. Verhaegen. 2e prijs: f 5, L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Hulst. 3" prijs: f 2,50, J. van Wesemael te Hengstdijk. 14. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs, uit geloofd door den alg. penningmeester der maat schappij, den heer M Volkrijk Liebert te Middel burg f 10, T. van Haelst te Stoppeldijk. 2e prijs f 5, P. Verhaegen. Een bestuursprijs werd toegekend aan den heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens. VARKENS. (onverschillig van welk ras.) 15. Beeren, eerste prijs, uitgeloofd door den algemeenen secretaris der maatschappij, den heer J. H. Snijders te Middelburg: f 10, A. Janssens te Hontenisse. 2e prijsf 5, niet toegekend. 16. Zeugen, eerste prijs: f 10, J. Verstraeten te Hontenisse. 2e prijsf 5, niet toegekend. De rubrieken Geiten en Konijnen nos 17, 18 en 19, waren niet ingezonden. PLUIMGEDIERTE. 20. Voor de schoonste verzameling, eerste prijs een bronzen medaille en f 6, T. van Haelst te Stoppeldijk. 2e prijsf 3, niet toegekend. 21. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Haau eerste prijsf 3, T. van Haelst. 2e prijsf 1,50, P. Verhaegen. 22. Ganzen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 gent, eerste prijs f 3, T. van Haelst. 2e prijs f 1,50, J. Kriekhaert te Stoppeldijk. 23. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 woerd, eerste prijs f 3, P. Bruggeman te Koewacht. 2e prijs f 1,50, T. van Haelst. 24. Kippen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waaronder 1 Haan, eerste prijseen bronzen medaille en f 3, E. C. Verwilghen te Hulst. 2e prijsf 1,50, C. F. Deckere te Clinge. Bekroningen bij den internationalen wedstrijd toegekend: Het beste Zwingelwerktuig voor de bewerking van ongebraakt vlas, door stoom- of eene andere natuurkracht in beweging gebracht, een prijs van f 450, benevens een getuigschrift. Niet toegekend. Het beste door stoom- of eene andere natuurkracht bewogen zwingelwerktuig voor de bewerking van vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden en daarmede al of niet gecombineerd braakwerktuig, mede door stoom- of eene andere natuurkracht in beweging gebracht, een prijs van f 350. Niet toegekend. Het beste zwingelwerktuig voor handkracht voor de bewerking van vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden braakwerktuig voor handkracht, eerste prijs f 100, E. van Overloop te Stekene. tweede prijsf 50, J. B. Gregoire en Zn te Berlaere. Het beste braakwerktuig voor handkracht, eerste prijs f 25, E. van Overloop. 2e prijs: f 10, L Mulier Toye te Moorsele. Verder werd nog toegekend een bestuursprijs ad f 40 voor een zwingelwerktuig met braakwerk tuig aan genoemden L. Mulier Toye en vijf gulden aan J. B. Gregoire en zonen voor een vlasbollenbreker voor handkracht. Bovendien werden aan Gregoire en zn en Bakker en c°. te Ridderkerk belaugrijke tegemoetkomingen verleend in de door hen gemaakte onkosten. Te half vijf begaven de leden zich naar de benedenzaal van het stadhuis om den inwendigen mensch te versterken. Aan mej. de wed. De Booij was de taak opgedragen de grondstoffen daarvoor te leveren, te bereiden en ze op te dienen. En tot hare eer, zij heeft die taak goed volbracht. Vlug en vriendelijk werd ieder door de hupsche meisjes op zijn wenken geholpen. De maaltijd was eenvoudig maar de spijzen waren delicaat De vroolijke toonen daar buiten van de muziek - vereenigingen hielpen alles nog gemakkelijker naar binnen spelen. Ongeveer 80 personen w. o. de Commissaris des Konings, het lid der Eerste Kamer Mr. Roell, de burgemeester van Brussel, Karel Buls, en meer andere autoriteiten waren aangezeten. Bij het dessert wijdde de voorzitter een dronk aan Z. M. onzen Koning, aan de leden van Ged. Staten. De heer Hombach bracht hulde aan den heer Mr. Roell en herdacht Z M. Leopold II. De heer Buls sprak eerst in't Vlaamsch, naderhand in't Fransch over de vriendschap tusschen de Belgen en de Hollanders die hij noemde een „peuple energique." De Commissaris des Konings wijdde een toost aan de Maatschappij van Laudbouw in't algemeen, aan de afd. Hulst in 't bizonder. ZEx. noemde die maatschappij een hulpmiddel voor de regeering en drukte de beste wenschen uit voor den welstand der Maatschappij. Nog meer toosten werden ingesteld. De algemeene Secretaris gaf op humoristische wijze lezing van den uitslag der bekrooningen en ten laatste sprak ook de heer Roell een rede die we gaarne van woord tot woord zouden willen me- dedeelen. 't Was gespierde taal, vol kernachtige uitdrukkingen, eene schitterende improvisatie. ZEd. dankte voor de gastvrijheid, voor de guile ontvangst door Hulstenaren en de Maatschappij van Land- bouw. Ook was hij dankbaar in de gelegenheid gesteld te zijn geweest een deel van dat schoone land, Zeeland, dat hij tot zijn spijt en schade mis schien, nimmer had bezocht. Hij haalde het roem- rijke verleden van Hulst aan, herinuerde aan de malaise, ook hier te bemerken en de middelen die er waren om in den toestand verbetering te brengen, waarschuwde tegen maatregelen, die in 't eerst schoon schijnen maar later slechts ,/fata morgana" blijken te zijn en eindigde met een wensch voor het welzijn van Zeeland en van Hulst. Nadat nog enkelen gesproken hadden werd door den voorzitter medegedeeld dat de officieele toosten geeindigd waren. Gedurende het diner werd door den Voorzitter der Afdeeling, den heer J. Vogelvanger, het volgende telegram aan Z. M. den Koning gezonden ,,Z. M. den Koning. De Zeeuwsche Maatschappij van Landhouw te Hulst vergaderd hrengt Uwe Majesteit bij monde van den voorzitter der Maatschappij de verzekering van hare aanhgnkelijkheid aan Uwe Majesteit en het Koninklijk Huis. Gisteren morgen is daarop ontvangeu het vol gende antwoord Wildungen, 9 Juni '87. 8 u. 25 m. I oorzitter Zeeuwsche Maatschappij van Landhouw Hulst. Ontvang den hartelijken dank des Konings. Adjudant GROVESTINS." llierna begaven alien zich langzamerhand naar het Marktplein om te genieten van den schoonen zomer- avond en de muziek en zang van de Hulstersche vereenigingen. Daar onder het dichte loover van de schoone kastanjeboomen waren reeds honderden aan 't wandelen. Op eens geeft de muziek een dansje ten beste en als op tooverslag verschijnt een bal champetre. Hier zagen wij onze zuiderbroeders eene rondedans doen met Hulster— en Axelsche boerinnetjes, daar waren vroolijke jongens bezigde carmagnole te dansen ginds vormden ouderen een quadrille 't Was ongedwongen feestvreugde van een ecbt merkAlles woelde en krioelde dooreen en van naar huis gaan droomde geen een. t Was volkomen harmonie, zonder de rninste stoor- nis als alleen maar dat kennen wij daar buiten den kring van het schoone Marktplein klon- ken de liefelijke toonen van troepjes exemplaren van ons geslacht, die stampend en brieschend en in de vuisten slaande het gevoelvolle „veel liever zes jaren" en wat daar meer volgt uitgilden Wat een contrastDaar binnen reine feest vreugde daar buiten zoo'n soort van beest- achtigheid W ij hadden er overigens, dank zij de goede zorgen der politie, geen last van, verlustigden ons in het interessante gezicht en verwijlden aldaar tot het muziekgezelschap van de schoone kiosk verdwenen was en de menschenmassa zich bewoog naar de zijde van de Houtmarkt. De eerste vuurpijl schoot plotseling omhoog outlokte aan de schare het gebruikelijke „hS" en de heer Vogelvanger was bezig met den aanvang van het einde der feesten het afsteken van het vuurwerk. Alle vuurwerken bij dergelijke gelegenheden ge- lijken zoowat op elkaar als twee druppsls water. Maar water en water is twee, en zoo ook vuurwerk. t Was klein, maar schoon Begunstigd door prachtig stil weder, gelukte alles. Schoon was het slotstuk, voorstellende in schitterende kleuren een ploeg, waaronder HULDE AAN DEN LANDBOUW en verrassend het laatste dat donderde om er bang van te worden en alien beurtelings bleek, groen, blauw en niet van schaamte rood deed worden. Het laatste sprankje van den laatsten vuurbal ging uit en biermede ook het landbouwfeest, zoo goed georganiseerd en geslaagd Hierna verlieten wij het feestviereude Hulst, en met ons honderden. Aan 't station was't gedrang groot. Toch ging alles geregelden toen wij zoo gelukkig waren een plaatsje in den trein te vero- veren konden wij niet nalaten, bij 't vertrek, uit te roepen //Leve Hulst" en wij dachten er bij //leve de schoonste stad uit Zeeuwsch-Vlaanderen, leve haar kuustminnend bestuur, Leve de heeren Hombach, Vogelvanger en Van Waesberghe Leve de Hulstenaren De aardappelen worden alom zeer schaarsch en de prijzen dientengevolge stijgende. In Zuid-Beve- land besteed men voor goede reeds van 3,75 tot 4 per hektoliter. Daar het uitzicht bestaat dat men de nieuwe dit jaar veel later zal kunnen be- komen, zal het gemis der oude zooveel te meer worden gevoeld. Als een bewijs hoe sterk de veeprijzen in de laatste dagen zijn gerezen, kan worden ge'meld, dat o. a. in Gelderland vette vaarzen en koeien, die voor eenige maanden werden verkocht voor f 160 a 175 thans reeds gelden 190 a 210 per stuk, van dezelfde kwaliteit en zwaarte. Het aantal gevallen van pokziekte te Am sterdam, sinds het eerste geval dier ziekte in April werd waargenomen, bedraagt thans 14, waarvan in 2 gevallen de dood is gevolgd. De meeste pa- tienten worden in het ziekenhuis verpleegd. De pokken-epidemie te Berchem begint lang zamerhand tot staan te komen. Wel zijn er nog enkele lijders bijgekomen, maar alleen in gezinnen waar de ziekte heerschte, terwijl in geen enkel gezin nieuwe gevallen voorkwamen. Een jongeling is bezweken onder zeer treurige omstandigheden. De ongelukkige kon namelijk van niemand hulp erlangen zijne zuster #bedankte er hartelijk voor" om de pokken te krijgen en aan een stok werd hem het noodige door een raam toegereikt. In den nacht, waarin hij stierf, moest de lijder zelf drinken gaan halen, en toen er 's morgens op aan- dringen van de meid naar hem omgezien werd, vond men hem ineengekrompeu dood liggen. De zuster werd later zelve door de ziekte aaugetast.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2