Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDiNG. No. 2302. YVoensdag 8 Juni 1887. 27e Ja&rgang, aan te besteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad ver«ch|jjnt Dinsda;- en Vrijd.igavond bij den ultgcver P. J. VAN D E S A N l» E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van STOPPELDIJK maken bekend, dat zij op Zaterdag 25 Jlllli 1887, des nainiddags 1 uur in de Gemeente- kamer te Rapenburg, zullen trachten in bet openbaar Het verbouwen en uitbreiden der onderwijzerswoning te Pauluspolder. De plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 18 Juni 1887, des namiddags 1£ uur. Bestek en teekeniug liggen op de Gemeente— Secretarie tot op den dag der besteding ter iuzage en zullen aldaar in afsckrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Stoppeldijk, 6 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. D. YSEBAERT, Secretaris. IPolitieli Overzicht, Na heeten strijd heeft Erankrijk weer een Minis- terie. Bouvier's overwinning is te grooter. Hij heeft met moed eene veTplettereude, afschrikkende taak aanvaardhij heeft honderd stappen gedaan, die hem konden ontmoedigen, maar volgehouden en ondanks de weigeringen telkens zijne pogingen hervat. Frankrijk heeft een kabinet van mannen, die vertrouwen verdienen en met achting dienen behandeld te worden. Het zijn fatsoenlijke, brave lieden, zonder een vlekje op hun bijzonder of politiek verleden. De radicalen zijn er wel op aangevallen met een haat en woede, zooals zij sedert de ergste dagen van Ferry niet getoond hebben, maar het kabinet zit en beeft eene repu- blikeinsche meerderheid verkregen. De radicalen hebben nu een onverzoenlijken verdelgings-oorlog verklaard aan ieder, die niet tot hun clubje behoort. In Italie gaat bet voor het Ministerie ook goed. Met eene aanzienlijke meerderheid zijn de ingediende militaire wetsontwerpen aangenomen. Engeland en Turkije zijn de zaken eens en zullen desnoods een offensief verbond sluiten. Ziet Charles Dilke door een goeden bril, dan zullen Engeland en Erankrijk geen hooggaande ruzie krijgen over de Egyptische kwestie, terwijl volgens zijn zienersblik aan geen oorlog tusschen Engeland en Rusland behoeft gedacht te worden, daar Rusland in langen tijd niet in staat zal wezen om Indie aan te vallen en leger en vloot van Engeland in zeer onvoldoenden staat verkeeren. Sir Dilke beweert zelfs, dat de Britten bezwaarlijk eene ontscheping van vreemde troepen door eene vijandige mogendheid op Engel- schen bodem kunnen beletten en dat de tegen woordige FEUILLETON. 5) vLees den brief voor, Dunraven," luidde bet volgende bevel. Het was een brief van den com mandant der Valk, waarbij aan Jorg Nielsen hon- derdvijftig daalders voor het verraad aan Vonved gepleegd, vijfhonderd daalders voor de uitlevering van het schip en de manschappen aan de overheid en stralfeloosheid voor zijn medeplichtigheid aan ver- schillende misdaden der zeeroovers en smokkelaars beloofd werd. De woede der matrozen kende geen grenzen meer, toen Dunraven had geeindigd. n Breng Jorg Nielsen voor mij," gebood Lars Vonved. ffBekent ge schuldig te zijn aan datgene, waarvan ik u heb aangeklaagd vroeg Vonved. „Genade, kapitein, genadejammerde de onge- lukkige. vDe klank van het geld beeft mij verleid." ,/Niet ik wil u vonnissen, verrader," gaf Vonved ten autwoord. „Uwe kameraden, die ge evenals mij hadt willen verkoopen, zullen u antwoord geven op uw gejammer. Vrienden wat moet er met hem geschieden P Laat ieder op zijne beurt zijn oordeel uitspreken." In zee met hem vloot, zonder hulp van Italie, de Middellandsche Zee en Egypte niet tegen Frankrijk zal kunnen verdedigen, en in oorlogstijd zich niet in Egypte kunnen handhaven en het Suez-kanaal verdedigen. Als 't waar is, stond het John Bull ook beter om wat minder te snoeven. Aangenaam is het ook te vernemen, dat Europa's oudste monarch, de grijze Wilhelm, om zijn lichamelijken toestand aanwezig kan zijn bij het aanvangen der werkzaamheden, noodig voor de kortste verbinding van de Noord— met de Oostzee. Het groote kanaal zal spoedig gereed zijn en daarmee een nieuwe handelsweg, die een tocht om geheel Denemarken, door Skagerak, Kattegat, Sont of Belten overbodig maakt op de reis naar Stettin, Dantzig, Koningsbergen, Riga, Petersburg en Stokholm, zoo het egoi'sme den Duitscher niet verleidt tot zware tolheffingen of doorvoerrechten. Voor 't septennaat zijn Marken noodig! Wij volgen in elk geval den Duitscher, in wien het leven ver- roest schijnt, bij de plechtige opening van dit werk des vredes. Ook uit het land der Bulgaren hebben we iets goeds te melden. De regenten des lands zijn van hunne reis in de provincie te Sofia teruggekeerd. De stedelijke autoriteiten, vergezeld door eene talrijke menigte van belangstellenden, gingen hun een uur gaans tegemoetjonge meisjes boden hun bloemruikers aan, en de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden staken de vlag uit ter eere van het heugelijk feit. Daar kan de Czaar niets aan doen De circulaire van de Porte over de Bulgaarsche aangelegenheden is door verschillende mogendheden beantwoord. Curieus Rusland blijft zijne vroegere verklaringen handhaven, en beweert, dat eerst na het aftreden van het tegenwoordig regentschap een candidaat kan worden aangewezen. Duitschland raadt de Porte aan, zich over de kwestie der candidatuur eerst met Rusland te verstaan. Oosten- rijk wil gaarue met de Porte medewerken tot oplossing der kwestie, maar graaf Kalnoky geeft in zijn antwoord op de Turksche circulaire te kennen, dat de houding van Oostenrijk zal afhangen van die, welke Rusland tegenover deze mogendheid aanneemt. Italie maakt geenerlei reservehet belooft alleen, met de overige mogendheden in overleg te zullen treden. Engeland dringt er op aan, dat de Porte zelve een candidaat zal aanwijzen dit zou, volgens Lord Salisbury, de onderhandelingen veel gemakkelijker maken. Ons ongevraagd advies luidt: geen Kaulbars mag ooit weer een voet tusschen de Bulgaarsche limieten zetten en de regenten met de Sobranja regeeren voort, totdat er zich een Battenberger of iemand, zijner waard, als pretendent opdoe. „Ge hebt uw vonnis gehoord, Jorg Nielsen," zei Vonved, „ik bekrachtig heteen kwartier sta ik u toe om u tot den dood voor te bereiden." Ettelijke oogenblikken nadat dit kwartier verloo- pen was, had Jorg Nielsen zijn graf in de golven gevonden. ,/Zoo moge het alle verraders gaan riep Vonved dreigend. Zwijgend begaven alle manschappen zich weder op hun post. De officieren keerden naar de kajuit terug en met voile zeilen stevende de Schildpad met de Ainalia naar de kust. Op het zuid-oostelijk gedeelte van het eiland Ffinen men weet niet of men zou moeten zeggen aan een kleine haven of een kleinen zeeboezem ligt de stad Svenborg. Voor de golf strekken zich twee in 'toog vallend smalle eilandjes uit, Thoro en Jaasinge, die, onbewoond als ze zijn,hoogstens voor smokkelaars eenig belang kunnen hebben. Aan den tegenovergestelden kant der stad ligt, op ongeveer een kwart mijl afstands eene villa op een hoogtedie het Kongegrave, het Koningsgraf, heet en reeds sinds jaren bij oud en jong in den slechtsten reuk stond. Het heette dat het in het huis spookte, en zulk een gerucht was al voor de bijgeloovige bevolking van Svendborg voldoende om het den eigenaars onmogelijk te In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is het amendement-Vos de Wael aange nomen met 45 tegen 39 stem men. Ook is aan genomen het amendement-Greeve, luidendehet onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Ten slotte is het voorstel- Schaepman aangenomen met 43 tegen 40 stemmen. Het nieuwe Grondwetsartikel luidt dus nu als volgt Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in bet algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhou dende zorg der regeering. De Koning doet van den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten—Generaal geven. Door de Departementen van Oorlog en Marine zullen zeer belangrijke bijdragen worden geleverd tot de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Am sterdam. De voeding van den soldaat en den zeeman zullen aanschouwelijk worden gemaakt, niet door statistische tabellen of dergelijke dorre opgaven, maar door al wat daarbij te pas komt zoo veel mogelijk in natura en misschien in werking te doen zien. Indien niet nog onderscheidene tentoonstellers, vooral uit het buitenlaud, zeer achterlijk waren met hunne inzendingen, zou deze tentoonstelling eene uitzondering kunnen maken op den regel, dat men nooit bij de opening gereed is. Het hoofdgebouw is zoo goed als voltooid en het marktplein met zijne oude huizen zal het spoedig zijn. Reeds nu men nog bezig is met het hard maken van de paden ziet het er bizonder gezellig uit. Voor de muziek- uitvoeringen zijn de beste korpsen geengageerd. De ochtend-concerten beginnen onmiddellijk na de opening en in de volgende maanden zullen ook avond-concerten worden gegeven; vermaarde korpsen zullen dan zich laten hooren. Er komen ook andere uitspanniugen, die nader zullen worden bekend gemaakt. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met het verzoek, dat een ernstig onderzoek worde inge- stcld naar de maatregelen, die zouden genomen kunnen worden, om de voor den mensch zoo ge- vaarlijke en voor den landbouw zoo schadelijke trichinenziekte onder de varkens tegen te gaan. Zooals bekend is, zijn de examens voor sur- maken de villa te verkoopen of te verhuren. En zoo kwam het dan ook, dat al sedert jaren het huis onbewoond was en hoe langer hoe meer een slechten naam kreeg. Groot was dieutengevolge de verbazing der goede stad Svendborg, toen men op een vroegen morgen vernam dat Mads Nielsen, een visscher, die tot dat oogenblik op Thoro had gewoond, besloten had, tegen eene vergoeding van honderd rijksdaalders de villa op het Kongegrave gedurende een jaar en een dag te bewonen en op deze wijze het vooroordeel van het volk tegen het landhuis te overwinnen en te schande te maken. Inderdaad betrok Mads Nielsen eenige dagen later de woning, en lioezeer men, en vooral de dames van Svendborg, alle moeite in het werk stelden, om iets naders over het spookhuis te vernemen, men kreeg geen woord los van den ouden visscher, dien men bovendien nog verdacht van het smokkelaarsbedrijf beter te verstaan, dan wie ook in het gansche koninkrijk Denemarken. Dit vermoeden had ook werkelijk ten gevolge, dat men op een goeden dag vertelde: de eenige reden, waarom Mads Nielsen op het Kongegrave was gaan wonen, was deze, dat hij, wegens de algemeen ver- spreide vrees voor zijne woning, des te ougestoorder zijn smokkelaarshandwerk kon uitoefenen; en het gevolg van dit praatje was, dat gedurende een geheele maaud de tolbeambten met de grootste opmerkzaam- heid zijn gangen nagingen, wat trouwens slechts numerair der directe belastingen veranderd. Voor- taan hebben de adspiranteu twee examens te doen 1". een voorbereidend, vergelijkend examen in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde enz. en 2°. een examen in het vak der directe belastingen enz. zelf. Het 26 examen is niet vergelijkend. Reeds dit jaar, Juli, wordt het l8 examen afge- nomener zijn 25 plaatsen. De commissie heeft zitting te 's Graven'nage en wordt gepresideerd door den heer Moll, referendaris aan het departement van financien. In de jaren 1887, 1888 en 1889 blijft echter de oude wijze van examineeren ook nog bestaan; de oud-adspiranten leggen dit jaar (in Augustus waarschijnlijk) hun gewoon examen nog af. de commissie daarvoor is nog niet benoemd. Uit 's Gravenhage wordt bericht Naar men verneemt zal de veiligheidsdienst bij het leger eenige uitbreiding ondergaan door aanvulling met maatregelen tegen verslaggevers of »couranten- schrijvers gelijk de uitdrukking in de militaire bureautaal luidt. Bij het reg. grenadiers en jagers is reeds in de afgeloopen week het lokaal waar de bespreking van eene manouvre zou plaats hebben, op daartoe ontvangen bevel, door een officier, bijgestaan door een onderofficier, van boven tot onder doorzocht om te zien of zich ook ergens een ,/Couranten— schrijver" verscholen had. Hoewel de doorzoekingspatrouille bij een nauw- gezet onderzoek niemand van dien aard vond, hadden toch de bladen Js avonds uitvoerige verslagen van de gehouden bespreking. Reeds in de vorige week legden de visschers te Scheyeningen ongeneigdheid aan den dag, om de bemanningen, die gezind waren de bommen tot het haringvisschen gereed te maken (het zoogenaamde graaien) daarmede vreedzaam te laten voortgaan. Aan enkele gelukte dit niettemin, onder toezicht der marechaussee. Men weet, dat het verschil tusschen de visschers en reeders loopt over het afschaffen van het zoo genaamde graaigeld, een voorschot, dat de visschers ontvingen tijdens het in gereedheid brengen der schuiten voor de haringvisscherij. Intusschen werd de Schrobnetvisscherij in de laatste weken geregeld voortgezet, ofschoon men vele visschers bij den weg zag loopen of zich in groepjes hier en daar posteeren. Reeds Zaterdagavond deden zich kenteekenen voor, dat een groot deel der visschers ook hen, die Zondagnacht weder ter Schrobnetvisscherij zouden uitvaren, dit wilden beletten, wat vooral bleek doordat de mannen, die bij de bakkers brood in- kochteu voor den tocht, door de anderen daarin bemoeilijkt werden. Intusschen deed dit niet voorzien, dat de be- weging gisterennacht een begin van uitvoering zou hiertoe leidde, dat Mads Nielsen van de verdenking die op hem rustte bevrijd werd, daar deze ongegrond bleek te zijn. Kort voor de twaalf maanden, die Mads Nielsen zich had verplicht op het Kongegrave door te brengen, om waren, verbreidde zich in Svendborg het gerucht', dat een rijk zeekapitein uit Hamburg of Bremen de villa had gehuurd, om ze met zijne familie door- loopend te bewonen. Mads Nielsen had dus blijkbaar het doel der eigenaars, nl. het landhuis weer in goeden roep te brengen, bereikt. Echter liepen de ineeningen omtrent de nieuwe bewoners van het Kongegrave uiteen; terwijl sommigen beweerden, dat kapitein Winterdalen de villa had gehuurd, ten einde daar een minder kostbaar leven te kunnen leiden, dan hem door zijn gewoonte en stand te Hamburg veroorloofd was, hielden sommigen vol, dat hij ze gekocht had ter wille van het klimaat', en weer anderen meenden uit de beste bronuen gehoord te hebben, dat hij ze der vroegere eigenaars in het spel had afgewonnen. Hoe het zij, de bepaalde twaalf maanden en een dag waren verstreken en Mads Nielsen ruimde zijne woning voor kapitein "Winterdalen, die na de huizinge allerweelderigst te hebben ingericht, zijne familie daarheen overbracht. Mads Nielsen echter was van het eerste oogenblik een vriend der familie W interdalen, dien men er gaarne in huis za<*, vooral daar de kapitein hem aan zijne vrouw voor- stelde als een bekende van jaren hier, dien hij reeds TER SEIIZEMSCHE (01114 VT to

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1