Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 1 Brieven nit 'tHaaije. No. 2201. Zaterdag 4 Juni 1887. 27e Jaargang. Gemengde bericliten. BDRGtERLIJKE STAND" RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbank te Middelburjr. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Juni de volgende vonnissen uitgesproken L. J. v. H., oud 50 j., arbeider te flontenisse, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden ge- vangenisstraf. A. D., oud 51 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens bedreiging met doodslag veroord. tot 7 dagen gevang. j. v. d. H., oud 22 j., werkinan te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. A. W., oud 11 j., te Hoek, is wegens diefstal veroord. tot 8 dagen gevang. A. v. F., oud 32 j., metselaar te Zaamslag, is wegens beschadiging en beleediging veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Naast of tegenover het (allopatisch) middel tegen neusbloeding, opgenomen in ons nommer van 26 Mei 11., doet men ons eeuvoudiger (homoe- opotiscb) recept aan de hand, dat proefondervindelijk is gebleken guustig te werken, althans bij jongens. Men ueemt namelijk den patient, zonder iets te zeggen, ongegeneerd de pet of den hoed van bet hoofd en zet zijn eigen hoofddeksel daarvoor in de plaats; bet bloeden boud kort daarna op. Deskundigen kunnen vermoedelijk wel verklaren welk proces deze behar.deling bij den lijder te weeg brengt. G. C. Daar men thans over het voorloopig benoodigd kapitaal kan beschikken, zal men hoogstwaarschijn- lijk in den loop van den zomer een aanvang maken met bet herstellen in Romaanschen stijl van de Onze-Lieve-Vrouwe-kerk te Maastricht. Dit ge- bouw, waarvan de oorsprong niet met zekerbeid bekend is, staat op de plaats waar voorheen een afgodstempel stond, gewijd aan Dianasommigen beweren zelfs, dat bet oostelijk gedeelte der kerk een deel van dien tempel uitmaakte. Het vinden aldaar van hertenhorens en slagtanden van wilde zwijnen bevestigt de meening, dat er aan die godin geofferd werd. Volgens oude oirkonden beeft bis- schop Monulfus, die in 597 begraven werd, op de plaats van dien heidensehen tempel een kapel ge- bouwd, gewijd aan Onze Lieve Vrouw, en volgens het oordeel van deskundigen zou de thans daar staande kerk door den bouwmeester Heino, die in de 10e eeuw leefde, gebouwd zijn de zicb op een steen in de kerk bevindende naam van dien archi tect geeft grond voor deze meening. Te New-York is in hechtenis genomen de gezagvoerder van de Fransche stoomboot Cberibon, die daar met 1100 tusscbendekspassagiers was aangekomen, 400 meer dan bij wettelijk mocht inuemen. Op een enkel scbip 400 passagiers te veelAangename passage. Een schatrijke inbreker werd voor eenige dagen op heeterdaad betrapt in het huis van den industrieel Peter Davies, te Seacombe, in Sheshire. De vrouw des buizes werd nl. gewekt door een ongewoou geluid, en weldra bemerkte zij tot baar grooten schrik, dat er een inbreker in de kamer kwam. Zij riep om hulp, wekte baar man, die zicb zonder aarzelen op den krachtig gespierden dief stortte, en hem na een langdurig worstelen de handen wist te binden. Toen de politie kwam, ontdekte zij dat de inbreker den hot hond vergiftigd, en behalve verscheiden kostbare voorwerpen, ook 30 pd. st. aan baar geld gestolen had. Onder de werktuigen, die hij bij zicb bad, vond men ook een dievenlantaarn en ook een dolk. De ver- bazing van de politie en van de iuwoners der stad was evenwel grenzenloos, toen men in den inbreker den eigenaar herkende van een prachtig uitgerust pleizierjacht, dat bij Franemore voor anker lag. Natuurlijk stelde de politie op dit vaartuig een onderzoek in, en vond een buitenr gewoon rijke verzameling van allerlei kostbaarheden, kunstvoorwerpen en juweelen, die bij waarschijnlijk alle heeft gestolen. De Senaat van Belgie heeft het wetsontwerp betreffende de invoerrechten op vleesch enz., met 38 tegen 23 stemmen aangenomen. Men acht het waarschijnlijk, dat tusschen de werklieden en patroons te Molenbeek zal over- eengekoraen worden, zicb gemeenschappelijk met een adres tot de Regeering te wenden ten gunste van de staatkundige verlangens der werklieden. De rechtbank te Brussel heeft verschillende socialisten, in deze hoofdstad in hechtenis genomen, tot verschillende straffeu (8 dagen tot 1 raaand gevangenisstraf) veroordeeld. Dinsdagavond heeft te Hamburg een hevige brand gewoed. Zes loodsen aan de Haebenerkade zijn in de asch gelegd en de beide Engelsche booten City Dortmund en Gladiator zijn geheel uitgebrand. Andere schepen hebben hun masten, touwwerk enz. bij den brand ingeboet. Na een uur in den nacht was men den brand meester. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De aan- genchte schade beloopt millioenen. Te Brussel heeft te midden van de botsingen tusschen de oproermakers en de arme politie-agenten, die thans dag en nacht in de weer zijn, een uit Aalst gekomen ellendeling zonder eenige aanleiding een revolverschot op een agent gelost, die op post stond voor een der katholieke schoolinrichtingen. Indieu de agent niet het schot had zien lossen en zich daardoor snel had weten te bukkeu, ware hij verloren geweest. De ellendeling werd door een paar andere agenten, die toegeschoten waren, gevat; hij weerde zich als een bezetene en trachtte een der agenten te bijten. De agent hield hem onder de kuiemaar toen kwamen er revolutionaire hulptroepen en ontstond een gevecht, waarin de agenten zich met den sabel moesten verdedigen. Een hunner kreeg met een bullepees een slag op den arm, die hem belette, zijn wapen verder te ge- bruiken. Toen versterking van politiemacht kwam, vlood de bende weg als een troep musschen. Terwijl inraiddels de twee gevangen genomen personen naar het commissariaat werden overgebracht, had een hunner, de man van het revolverschot, de onbe- schaamdheid, zich er op te beroemen de daad ge- pleegd te hebben, en meteen schopte hij links en rechts zijne bewakers. Hij zag de drie agenten eens brutaal in 't gelaat. „Als ge met je beiden waart, zou ik je wel krijgen." Aan het commissariaat bleek, dat de kerel een doos bij zich had met 45 revolverpatronen. Tengevolge van deze voorvallen en met 't oog op mogelijke herhaling van wanordelijkheden, heeft de burgemeester openlijk doen afkondigen, dat voorloopig samenscholingen van meer dan 5 personen verboden zijn en, als dit noodig mocht zijn, met wapengeweld uiteengedreven zullen worden. De heer Guillot, die belast is met het onderzoek naar de oorzaken .van den brand in de Opera Comique te Parijs, heeft zijn bureau in een klein vertrekje van den schouwburg, dat behouden is gebleven. Hij had Zaterdag nog slechts eenige artisten Loges bezichtigd, waar een paar geheel oubesehadigde kostumes gevonden zijn. Het eigenijk onderzoek echter is Maandag aangevangen. Ieder, die bij den brand tegenwoordig was wordt verzocht den beer Guillot schriftelijk of mondeling mede- deeling te doen van hetgeen hij omtrent de volgende punten aan het licht weet te brengen Waren de voorzorgsmaatregelen genomen, die bij politieverordening zijn voorgeschreven Waarom heeft men het ijzeren scherm niet late n zakken Waarom werd door hen, die het vuur het eerst zagen, niet terstond daarvan kenuis gegeven aan de directie en de voorstelling gestaakt P Yoorts zal een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop het reddingswerk geleid werd en naardeoorzaak van dete late komst derbrandspuiten. Het staat vast, dat de regeering de grootste schuld draagt aan de verschrikkelijke ramp. Zij heeft niet het geringste gedaan om de ellendige inrichting van den schouwburg te verbeteren. Het wegruimen van het puin gaat uiterst langzaam. Vooral kost het veel moeite de lijken te voorschijn te halen, die dikwerf zoo vast zijn ingemuurd, dat het soms lauger dan een uur duurt eer men er een uit het puin heeft losgemaakt. Twee machinisten zijn nog levend in een kelder gevonden. Zij hadden niet het minste letsel bekomen, maar de angst had hen waanzinnig geraaakt. Onder de laatste lijken, die gevonden zijn, waren die van den bankier Dessauer en zijn echtgenoote. Zij lagen onder aan de trap, die naar de eerste loge leidt en waren gered geweest, indien zij nog twee stappen verder waren gegaan. De jonge vrouw had een smaakvol baltoilet aan, rijk met edelgesteenteu getooid. De Weener bankier had een portefeuille met ongeveer 5000 frcs. aan geldswaardig papier en 1000 frcs. aan Fransch goudgeld bij zich. Beiden waren geheel ongekwetst. Ze moeten dus zijn gestikt. Het aantal lijken beliep Zaterdag houderd. Ook enkele ledematen, een mannenvoet, een hand met een ring aan den viuger werden gevonden. De menigte op den boulevard blijft steeds het akelig schouwspel der verwoesting aanstaren. Onder haar zijn velen, die bloedverwanten bij de ramp hebben verloren. Een jonge man, wiens vader, moeder en zuster nog onder het puin bedolven liggen heeft sedert Woensdagavond de plek des onheils niet verlaten. Vele lijken zijn reeds begraven. De begrafenis van de artisten en geemployeerden der Opera Comique, die in dien vreeselijken nacht den dood hebben gevonden had ook plaats. Op het uit- drukkelijk verlangen van den aartsbisschop van Parijs, is bij die gelegenheid de mis gediend, niet in de Madeleine, maar in de Parijschen Dom, de Notre Dame. 2 Juni 1887. Ik had een buitengewoon landerige bui en dat nog wel met de Pinksterdagen in't vooruitzicht. Mijn waardige wederhelft, die, dank de ondervinding, nog meer op mijn gezicht vertrouwt dan op de barometers van Heijnen, welke men aan bijna elk spoorwegstation aantreft en die bijna altijd z/mooi weer" wijzen zelfs al stortregent het, keek me zoo eens van terzijde aan en waagde de veronderstellingniet in je hum. Neen, voor den drommel val ik uit. Wie zou in zijn humeur blijven wanneer hij jaar op jaar maar meer belasting mag betalen, hoofdzakelijk omdat heeren leden van den gemeenteraad jabroers zijn. Praten doen ze een boel maar als het er op aankomt en de burgemeester met een kabinetskwestie dreigt, kruipeu ze in hun schulp en voteeren maar bij twintig, dertig, ja honderdvijftigduizend gulden tegelijk. Wie heeft 't ooit beleefd dat ik voor een voetenkrabber in mijn eigen stoep f 2,50 per jaar belasting moet betalen. z/Maar man dat haal je aan matten en kleeden uit," volgt er met tergende bedaardheid. Best, zeg ik, maar wat zal je zeggen als je eerstdaags f 2,50 moet betalen voor een spionnetje voor je raam? En dat is in de pen. Ja, daar zal mijn practische vrouw, want haar spionnetje missen, neen, dan in vredesnaam maar weer 5 gulden geofFerd bij de velen welke naar Rijks- en gemeente-ontvanger verhuizen. z/Maar 't zal waarschijnlijk wel anders worden, want je hebt toch zeker gelezen dat de Vereeniging Handel en Nijverheid in hare jongste vergadering besloten heeft geen der 13 periodiek aftredende leden van den Raad candidaat te stellen en ook andere Kiesvereenigingen zal uitnoodigen dit voor- beeld te volgen als een protest tegen den tegen- woordigeu gang van de gemeentezaken." Gelezen heb ik het, antwoord ik, maar of 't er van komen zal? Yan harte hoop ik het, want 't wordt meer dan tijd. 't Is inderdaad treurig gesteld hier. Wat onze burgervader zich in het hoofd zet krijgt hij gedaan. Daar hebben we eerst, de afschaffing van de kermis gehad en als je die nu zoo achteraf eens hoort bespreken hebben er geheel andere motieven voorgezeten dan juist moraliteitsgronden. Ver- volgens heeft die brandweergescmiedenis kwaad bloed gezet en eindelijk nog eenige kleiuigheden, te veel om op te sommen. Onder die kleinigheden reken ik mede den flater dien onze politie weer dezer dagen gemaakt heeft en waarvan eeu achtens- waardig grijsaard de dupe is geweest. De man, een oud-rijks-ontvanger, wordt's middags in een onzer hoofdstraten door eene duizeling over- vallen en slaat tegen den grond. Een politie— agent schiet toe en in plaats van den ouden hier behulpzaam te zijn pakt hij hem bij den kraag en sleept hem mede naar het politiebureel. Nu zou elk mensch met gezonde hersenen natuurlijk veronderstellen dat de inspecteur van dienst, iemand dien men toch eenige meerdere ontwikkeling of althans wat meer doorzicht mag toekennen, onmiddellijk maatregelen zou genomen hebben om de fout te herstellen maar waarschijnlijk was die mijnheer want het zijn hier heele meneeren op een plaats waar men die ambtenaren 's middags geregeld kan vinden, doch waar zij niet hooren, en werd de zeer respectable ontvanger naast een beschonken kerel in het cachot gestopt om, verbeeld u, ziju roes uit te slapen. Na zes uren achter slot gezeten te hebben werd de arrestant ontslagen en begaf zich dadelijk naar den Hoofd-Commissaris van politie die eene schrif- telijke verklaring gaf waarin hij zijn leedwezen uitdrukte over het voorgevallene. Daarmede niet tevreden en ik geloof niet dat veel menschen na zoo behandeld te ziju zich daarmede vergenoegen zouden schreef de persoon in kwestie een scherp artikel in een der Haagsche bladen, waarschijnlijk in de hoop dat eeu der raadsleden, na kennisname daarvan, den burgemeester als hoofd der gemeente- politie, zou interpelleeren, doch de Raad is ver- gaderd geweest en geen enkele der gemeentever- tegenwoordigers heeft zich de moeite getroost voor zijn gemeentenaar op te komen. Zoo zou ik u nog verschillende staaltjes kunnen melden, waaruit blijkt dat wij hier een gemeenteraad hebben waaraan de burgerij niet veel heeft en waarmede zij dan ook niet bijster ingenomen is, getuige het plan om de tegenwoordige leden er bij gelegenheid uit te knikkeren. Met de Pinksterdagen is het hier drukker ge weest dan in jaren het geval was. Toen de Scheveningsche kermis, welke juist met Pinksteren samenviel, nu een 5 h 6 jaren geleden werd afge- schaft werd het telken jare slapper en de traditioneele Pinksterdrukte scheen met de kermis verdwenen. Dit jaar echter kwamen de boeren weer met hunne meisjes uit het Westland en brachten die gezelligheid mede waaraan wij hier wel behoefte hebben. Alle mogelijke egards heb ik voor de Haagsche dames, maar als ge het mij vraagt zie ik op den duur liever de gezonde prettige gezichten van de West- landsche meisjes dan die van onze Haagsche schoonen waarvan men nooit zeker is of de gezondheid wel dien bios op de wangen bracht, en die hare elegante figuurtjes iu den regel ontleenen aan de mode- magazijnen. Op Scheveningeu vooral was de drukte ongekend, hetgeen reeds blijkt uit het enorme vervoer der trams. Het Cafe ,/Seinpost" kon on- mogelijk de talrijke bezoekers herbergen en zoo zag men geheele gezelschappen sans gene in het zand langs het strand zitten. Met verlangen zien de echte Hagenaars de opening van het kurhaus te gemoet dat thans nagenoeg gereed is. I iterlijk zou men niet zeggen dat het een groot halfjaar geleden nagenoeg afbrande. Inwendig moet het evenwel eenige verfraaiingen en verbeteringen ondergaan hebben. Zoo gauw mij een kijkje vergund is, deel ik u eenige bijzonder- heden daaromtrent mede. Yan 16 tot 31 Mei 1887. TER NEUZEN. Huwelijks—aangiften. 21 Mei. Augustus de W'aele, oud 24 j., jm. en Prudentia van Hecke, oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Aloisius, z. van Alphonsius van Hecke en van Cornelia de Danschaert. Cornelis, z. van Adriaan de Ridder en van Adrians Klaassen. 22 Mei. Pieter Adrianus, z. van Pieter Cornelis Bal en van Jacoba Adriana Wieland. 28 Mei. Arij, z. van Louis van der Kuijl en van Johanna Dina Minnik. Overlijden. 26 Mei. Janna Dieleman, oud 23 j., d. van Jan en van Elizabeth de Putter. HULST. Overlijden. 26 Mei. Cornelia Boogaert, oud 51 j., d. van Josephus en van Catharina Polfliet. 27 Mei. Philippina de Paepe, oud 69 j., wed. van Pieter Boel. 28 Mei. Francies Reinier Hamerlinck, oud 49 j., z. van Petrus en van Sophia de Vilder. AXEL. Huwelijks-aangiften. 26 Mei. Cornelis Hame- link, oud 22 j., jm. en Geertruij de Feijter, oud 22 j., jd. 27 Mei. Francis Rinn, oud 22 j., jm. en Elisabeth Mertens, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Mei. Jan Pieter Riemens, oud 19 j., jm. en Janneke Overdulve, oud 19 j., jd. 26 Mei. Francois Dekker, oud 22 j., jm. en Catharina Johanna de Klerk, oud 18 j., jd. Jan Zegers, oud 24 jjm. en Adriana Rie mens, oud 21 j., jd. Jacobus Drabbe, oud 24 j., jm. en Catharina Cornelia Eekman, oud 26 j., jd. Geboorten. 21 Mei. Adriana Paulina, d. van Francois Wiest en van Pieternella Jacoba van den Broeke. 23 Mei. Carolus Petrus Eduardus, z. van Eduardus Johannes de Greve en van Adelaide Carolina Francisca Willaert. 28 Mei. Magdalena Maria, d. van Josephus Savoij en van Paulina van Looij. Overlijden. 19 Mei. Pieter Geelhoedt, oud 9 m., z. van Johannes en van Maria Willemsen. 25 Mei. Pieter Willemsen, oud 65 j., echtg. van Jacomina Oppeneer. 26 Mei. Adriaan jansen, oud 64 j., z. van Nicolaas en van Leuntje Brouwers, Jozias Pieter de Kraker, oud 60 j., echtg. van Maatje de Koeijer. 27 Mei. Levinus Deij, oud 6 w., z. van Jacob en van Geertruij Susanna de Pooter. 31 Mei. Eduardus Oderie, oud 46 j., z. van Laurentius en van Maria Coletha Guinau. BOSCKHAPELLE. Huwelijks-aangiften. 20 Mei. Jan Francies Jansen (van Stoppeldijk), oud 28 j., jm. en Josina Johanna Piessens, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Mei. Cornelis Johannes Marcus, oud 22 j., jm. en Rosalia de Bakker, oud 26 j., jd. 26 Mei. Petros Vermast, oud 30 j., jm. en Ludovica Philomena Piessens, oud 26 j., jd. Overlijden. 16 Mei. Josephus van Wolffelaar, oud 44 j., echtg. van Anna Catharina Truijman. G R A A U W. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Petrus Lossie, oud 25 j., jm. en Rosalie van Dosselaar, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Mei. Johannes van der Klooster, oud 36 j.,jm. en Maria Johanna Boogaart, oud 30 j., jd. 26 Mei. Theodorus de Smaele, oud 26 j., jm. en Rosalia van Bunderen, oud 29 j., jd. 31 Mei. Johannes Peter van Rooid (van Rotterdam), oud 34 j., jm. en Maria Kwanten, oud 38 j., jd. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 5