Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2301. Zaterdag 4 Juni 1887. 27e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit blad vernchljnt Din*dns- en Vrljjdaffavond bij den iiltgcver P. J. V A M PE S A K 1> E te Ter Mcnien. Itij deze courant behoort een bijvoegsel. lPolitiel* Overzicht, De toestand in Elzas-Lotharingen is verre van bevredigend. De werkkring van alle Duitsche autoriteiten is eene zeer onaangename. Het over de grenzen zetten van personen, het ontbinden van vereenigingen, het bestraffen van onruststokers, die door oproerige kreten of teekenen, door beschimping van de Duitsche vlag, enz. tegen de tucht en de orde zondigden, dat zijn geen zaken, die sympathie voor Duitschland kunnen wekken. Ook de scherpe bepalingen waarbij het uitreiken van jachtacten aan Franschen is verboden, het verblijf van Fran- schen in de Rijkslanden op allerlei wijze is be- moelijkt, hebben op de bevolking een zeer onaange- namen indruk gemaakt. De haat tegen Duitschland stijgt met den dag en men is er veel vijandiger gezind dan in 1873 en 74. 1 let bezit der Rijkslanden is voor Duitschland gedurende 16 jaren niet benijdenswaard. Bismarck maakt van den Elzasser evenmin een Duitscher als de Czaar van de bewoners der Oostzee provincien Russen, niet- tegenstaande al de ukasseu van den Moskoviet. llet verbod van grondbezit aldaar door vreemdelingen heeft Bismarck's toorn vrij wat gewekt. Maar wat zal hij er tegen aanvoeren en wat doet hij zelt .J De Czaar staat tot zijn Duitschers als de Rijkskanselier tot zijn Polen. Naar de Daily News uit Weenen verneemt, heeft de politie aldaar gedurende de afgeloopen week vele mannelijke en vrouwelijke anarchisten gear- resteerd. De bij deze lieden gehouden huiszoekingen brachten eene groote hoeveelheid valsch zilvergeld aan het licht, alsmede socialistische geschriften. Op dit alles werd beslag gelegd. De politie houdt de vangsten die zij gedaan heeft voor zeer gewichtig. Onder de gearresteerden bevinden zich vier vrouwen, waarvan eene de gade is van eeuen pas veroordeelden anarchist. De justitie vond tevens in de woning van eenen der gearresteerden eene drukpers met valsche banknoten en teekeningen daarvan, alsook eene groote hoeveelheid ontplof- bare stoffen en gevulde dynamietkisten. In Albion zelf is de rol van den ouden Hout- hakker ook niet zoo schitterend meer. De teekenen des ouderdoms beginnen zich te openbaren. Zijne stemdat verbazingwekkend orgaan, dat zoo dikwijls luisterende senaten heeft betooverd, is onbetrouwbaar geworden. Zelfs de doorborende blik van zijn arendsoog is niet meer, wat die vroeger was. Zijn hart is nog even dapper, zijn verstand nog even scherp, zijn hoop nog even levendig als in zijn rijk begaafde jongere dagen maar het blijkt dagelijks duidelijker, dat hij, hoe voortreffelijk hij zich ook in den strijd moge weren, niet langer de rol van vroeger kan speien. Al heeft de laatste zitting kort geduurd, zegt de Pall Mall, hij heeft FEUILLETON. 4) ,/Ge ziet hieruit wat de trouw van een schurk waard is," had de commandant spottend aan dat verhaal toegevoegd; had hij geweten dat de gevangene, om aan zijn zucht tot wraak te voldoen, volkomen in staat en bereid was om zichzelf met zijn vijanc in de lucht te laten springen, dan zou hij we anders gehandeld hebben de ondergang van hem zelf, van de gansche bemanning van het schip was het gevolg van zijn onnadenkende handeling terwijl de zeeschuimer door zijn gelukkig gesternte werd gered. Sedert zijne redding had Vonved slechts eene gedachte wraak te nemen op den verrader en hem zijn verdiende straf tegeven. Denzelfden dag koos de Amalia het ruime sop om de Schildpad daar op te zoeken, waar zij op bevel van Vonved moest kruisen. Na lang heen en weer varen kreeg Vonvec den kruiser in 't gezicht, die ten gevolge van zijn zwartgekleurde romp en zijne zwarte zeilen, slecht door een geoefend oog bespeurd kon worden. Evenzoo had de bemanning der Schildpad reeds de Amalia opgemerkt en snel naderden de beide bevriende vaartuigen elkander. Vonved nam Lundt even ter zijde. den ouden eik wederom van een tak beroofd. Bijna even ongelukkig is het met Parnell gesteld, die telkens, zelfs als men hem hoogst noodig had, wegens ziekte afwezig moest zijn. Zoo zijn ziekte en ouderdom bondgenooten der regeering. Balfour valt als secretaris voor Ierland nog al medeLord Randolph Churchil is op den achtergrond geraakt; Chamberlain is in de schatting van zijn vroegere vrienden nog dieper gezonken; Lord Hartington daarentegen is vooruitgegaan. men hoopt dat hij zal inzien, dat „Homo Rule" de eenig mogelijke oplossing is voor een meer bevredigden toestand in Groot Brittanje. De Pinksterdagen, door geheel Europa, zelfs door de werkstakende mijnarbeiders in Belgie als rustige feestdagen gevierd, hebben aan Frankrijk een nieuw ministerie gebracht. Het belang van dat feit bepaalt zich niet tot de republiekhet ministerie Rouvier zal in het buitenland met belangstelling worden begroet. De mannen die het nieuwe ministerie samenstellen, dragen goede maar geene klinkende namen van Europeesche vermaard- tieid. De heer Rouvier wordt minister-president en tevens minister van financien. Hij was de voorzitter der begrootings-commissie die door haar rapport let ministerie-Globet heeft doen vallen. In de kamer behoort hij tot de Union des Gauches. Het ministerie van posterijen en telegrafie wordt met dat van financien verbonden. De heer Etienne, afgevaardigde van Oran, wordt als onderstaats- secretaris belast met het laeheer van het eerstge- noemde departement. De heer Fallieres (Uuion des Gauches) wordt minister van binnenlandsche zaken en van eeredienst. Zijn geestverwant Spuller krijgt de portefeuille van onderwijs en schoone kunsten. Het ministerie van koophandel is opge- dragen aan den heer Dautresne, afgevaardigde van de Seine-Inferieure en oud lid van het kabinet- Brisson en dat van openbare werken aan den heer De Hdredia (gauche radicale); minister van justitie wordt de heer Mazeau, van landbouw de heer Barbe (van de gauche radicale). De heer Flourens behoudt de portefeuille van buitenlandsche zaken. De portefeuille van oorlog is, na het bedanken van generaal Saussier, opgedragen aan generaal Ferron, bevelhebber der 13® legerafdeeling, te Chaumont. Generaal Boulanger is dus van het tooneel verdwenen. Als minister van marine zal geen ofiicier, maar een civiel persoon optreden, en wel de heer Barbey, senator voor Tarn. Het blijkt, dat de pogingen van den heer Rouvier om een coalitie-ministerie samen te stellen, tamelijk wel zijn geslaagd, maar tevens, dat dit niet zonder groote moeite is geschied. Minstens een paar dozijn uitnoodigingen zijn afge- slagen. Bizonder krachtig zal het nieuwe kabinet dus zeker niet zijn. „Ik zal alleen in de sloep naar de Schildpad roeien," zei hij, en eerst wanneer ik met Dunraven heb gesproken, zal de Amalia door de Schildpad op sleeptouw worden genpmen en alle manschappen komen dan aan boord van de Schildpad. De jonge man groette op militaire wijze ten teeken, dat het bevel opgevolgd zou worden, en juist op dat oogenblik waren de beide schepen elkander zoo dicht genaderd, dat Vonved gemakkelijk naar het andere vaartuig kon roeien. Hij steeg in de boot af, en na weinige minuten bevond hij zich aan boord van de Schildpad. Een nog jong scheepsofficier begroette hem terwijl de manschappen eerbiedig de hoeden afnamen. Vriendschappelijk reikte Lars Vonved den jongen man de hand. Alles wel aan boord, Dunraven 1" vroeg hij. u Alles wel, kapitein; ge zijt vroeger bij ons, dan de afspraak was; is daar een bizondere reden voor?" „Dat zult ge hooren, Dunraven. Vierentwintig uren geleden was het meer dan waarschijnlijk, dat ik nooit meer aan boord der Schildpad zou komen." „Wat wilt ge daarmee zeggen, kapitein Lars Vonved ging zijn vriend voor naar de kajuit en verhaalde hem de gebeurtenissen van den laatsten dag, die de jonge man met ingehouden adern aanhoorde. ,/En de verrader bevindt zich op de Schildpad vroeg hij met toornigen blik. ffJa, Dunraven, en dadelijk zullen alien hem Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de heer Van den Bergh, Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, uiterlijk den 10 Juni naar Ems zal vertrekken om, op aanraden van zijn geneesheer, eene gezondheidskuur te ondergaan. De Minister moet bij zijn voornemen om wegens gezondheidsredenen af te treden zijn gebleven, maar zijn aanvragen om ontslag eerst wenschen in te zenden zoodra er zekerheid bestaat dat een opvolger kan worden aangewezen. Tot dusver zijn wel reeds vele personen, onder anderen een bekwaam liberaal afgevaardigde ter Tweede Kamer, over het aannemen der portefeuille van Waterstaat gepolst, maar alien maakten bezwaar in de tegen- woordige omstandigheden zich met die taak te belasten. Het Militaire blad meldt onderstaande be- richten uit Ned.-Indie Naar men in Indie meent te weten, zou de op- dracht zijn ontvangen tot indiening eener raming van de som, welke met de verdediging der drie hoofdplaatsen van Java, zoomede Tjilatjap, zal ge- moeid zijn. Onze volksvertegenwoordiging zal in het najaar vermoedelijk verrast worden met het verzoek voor 1888 11. 15,000 toe te staan, tot het houden van groote manoeuvres in Midden-Java. Het plan is te ageeren, zooals zulks tegen een Europeeschen vijand zou geschieden, indien deze ons in Midden- Java geconcenteerd leger zou willen aanvallen. Naar aanleiding van het heugelijke feit dat Woensdag de dagraaildienst VJissingenQueenboro v.v. door de Maatschappij „Zeeland" zou worden geopend, heschen de meeste in de havens van Vlissingen liggende schepen, waaronder natuurlijk ook de booten van genoemde Maatschappij zelve, dien ochtend reeds vroegtijdig de vlaggen in top en werd ook in de stad van bijna alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen de driekleur ontplooid. De opening zelve van bedoelden dienst had overigens zonder eenig feestbetoon plaats. De van Vlissingen het eerst vertrekkende boot het stoomschip Duitschland", gezagvoerder S. Brouwer Jr., voer op den bestemden tijd, te 12,10 u. n.m., naar Queenboro af, met passagiers, mails en lading. Een groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen was bij dat vertrek tegenwoordig. Ook van Queenboro vertrok de eerste dagmailboot de //Engeland", gezagvoerder H. L. Stasse op het bepaalde uur. Zij arriveerde te Vlissingen, na eene zeer voorspoedige vaart, ook een bevre digend aantal passagiers, de post en eenige lading aanbrengende. De Nordd. Allg. Zeit. spreekt de bewering tegen, als zou tijdens het bezoek, door eenige leeren kennenlaat nu de geheele manschap op het achterdek aantreden de bemanning der Amalia zal ook aan boord van de Schildpad komen, en de Amalia wordt in dien tijd door de Schildpad op sleeptouw genomen." Dunraven begaf zich op het dek en liet het signaal tot appel geven. De manschappen traden op het achterdek aan de Amalia was al heel spoedig aan de Schildpad bevestigd en Lundt besteeg met zijne mannen het schip. Lars Vonved trad voor het gelid, terwijl naast hem Dunraven en Lundt zich bevonden. Op aller gelaat stond verwachting te lezen, want ieder bagreep, dat er iets buitengewoons plaats zou hebben. Dunraven liet de naamlijst atroepen. z/Alle manschappen present 1" meldde hij, terwijl hij op militaire wijze aansloeg. Vonved dankte hem en groette zijne manschappen. ,/Officieren en matrozen," zoo begon hij, reeds lang heb ik gelegenheid gehad de ervaring op te doen, dat velen uwer met onvoorwaardelijke trouw mij zijn toegedaan. Tot gisterennamiddag heb ik steeds geloofd, dat gij in staat waart voor mij uw leven te wagenen ook nu nog geloof ik dat van vijfenzestig uwer slechts de zesenzestigste is gebleken een Judas te zijn Een bliksemstraal, die bij heldere lucht voor hunne voeten in het dek ware geslagen, zou geen grooter indruk op de in weer en wind beproefde zeelieden hebben kunnen maken, die ontsteld en deels van schrik verbleekend, nu eens hun kapitein, Belgische hoofdambtenaren der posterijen te Berlijn gebracht, een overeenkomst zijn gesloten over het arievenvervoer naar Engeland. Het officieuse blad der Pruisische regeering zegt, dat zulk een over eenkomst reeds daarom niet bestaat, omdat over de richting waarin brieven worden verzonden, geen contracten worden gesloten. De verzending geschiedt eenvoudig langs den weg, die ze hun bestemmings- plaats het vroegst doet bereiken. Voor de Rechtbank te Amsterdam verscheen een 65jarig man. Hem werd landlooperij ten aste gelegd. Luid weenende gaf hij te kennen, dat het armbestuur van West-Souburg zijn geboorteplaats hem naar Amsterdam had ge- zonden, om hem maar kwijt te zijn. Ter terecht- zitting werd door een politie-beambte verklaard, dat dergelijke praktijken meerrfialen door vreemde armbesturen worden gepleegd. Men zendt arm- lastigen, van wie men zich wenscht te ontdoen, naar de hoofdstad. De gemeente-veldwachter gaat dikwijls als geleider mede, bren'gt den ongelukkige op den Dam en laat hem dan aan zijn lot over. Zoo worden zelfs z i e k e n naar de hoofdstad geexpedieerd. Alleszins wenschelijk is het, dat de Regeering door hare tusschenkomst aan zulke praktijken een eind wete te maken. Door den Minister van Waterstaat enz. is bepaald, dat de nagenoemde surnumerairs bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefenen als volgt: I. le Grand te IJzendijke en K. A. Heyblom te Ter Neuzen. Indien, gelijk men verwacht, de Grondwets- herziening omstreeks de helft van deze maand zal zijn ten einde gebracht, bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten-Generaal den 2 08ten Juni a. s. te doen samenkomen voor het onderzoek der Grond- wetsvoorstellen in hare afdeelingen. Deze zouden het nog in dezelfde week ten einde brengen. Daarna zou de Kamer uiteengaan gedurende den tijd, noodig tot voorbereiding van het openbaar debat, die zou geschieden hetzij op de gewone wijze (voorloopige verslagen en regeeringsantwoorden), hetzij door benoeming van eene zelfstandige commissie van rapporteurs. Loopt alles naar wensch, dan is de berekening dat de Kamer Woensdag 6 Juli de Grondwetsher- ziening in openbare beraadslaging kan brengen. Het Hollandsche Zeebanket is in aantocht. Werden reeds eenigen tijd Schotste haringen ver- kocht, thans zullen de liefhebbers zich spoedig kunnen vergasten aan de echte, de beroemde /Hollandsche" haring, waarvan de verschijning door de fijnproevers zeker met gejuich zal worden begroet. De //Stella Maris," reeder de heer J. Waterreus te Scheveningeu, heeft haar last over- gegeven aan de stoomboot Amulet" die morgen binnenkomt. De Haagenaars zullen dus weer een primeurtje hebben. dan weer elkaar aanstaarden. Men las in hunne trekken twijfel aan de zooeven gehoorde woorden, die hun des te ongelooflijker voorkwamen, hoe meer ieder zich van zijne trouw bewust was en ook meende van die zijner kameraden verzekerd te kunnen zijn. Een dreigend gemompel liep gedurende de pauze, die Vonved op zijne woorden liet volgen, door de gelederen. Een wenk met de hand was voldoende om dit te doen verstommen met krachtige forsche stem ging hij voort, en er klonk bitterheid uit zijne loon: ffHet doel waarvoor ik u hier bijeen liet komen is, den verrader bij u aan te klagen en hem door u te laten veroordeelen. Voor ik u echter den naam van den verrader noem, zult ge, om des te onpartijdiger te kunnen vonnissen, het verraad leeren kennen." En hij verhaalde aan de ademloos luisterende man schappen, hoe hij door de soldaten van de Valk in zijne woning gegrepen en op het oorlogsschip ge bracht was, hoe hij daar van den kapitein den naam en het loon van den verrader, benevens diens opdracht, om de gezamenlijke manschap te verraden, te weten was gekomenhoe hij er de voorkeur aan had gege- ven om gemeenschappelijk met de bemanning van het oorlogsschip zich zelf ten ondergang te doemen, liever dan op het schavot te sterven als het slacht- offer van een onverzoenlijk vijand, op welke wijze hij alleen van alien den dood was ontkomen en door de Amalia in veiligheid was gebracht. //Voor bonderdvijftig daalders heeft de ellendeling TER \EimS(HE 101 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1