Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2300. Woensdag 1 Juni 1887. 27e Jaargang. vFSJill AAgBHSTEDIBTG. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT EN TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit bind vcrMchijjnt cn Vrljdasavond bij «len uitgevcr P. J. V A IV I» E S A 81 1) E te Ter Keuzeu. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Donderdag, 3 Jrnii a.s., 's morgens 10 ure, op bet gemeentehuis in bet openbaar bij enkele inschrijving A AJSTBEST.EC D E N het maken van riolen en bijbehoo- rende werken, met bijlevering van materialen. De voorwaarden liggen ter inzage op de ge- meente—secretarie. Inlicbtingen zijn te bekornen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 24 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. I'olitielt Overzicht, Lord Salisbury beeft in het Hoogerbuis ver- klaard, dat de onderbandelingen met de Porte goed marcneerden, bij kon echter niet veel mededeelen, aaugezien het telegram heel onduidelijk was. Howell heeft in het Lagerbuis aangekondigd, dat hij een appeltje heeft te schillen met bet Londensche gemeeutebestuur, dat misbruik rnaakt van openbare gelden. Bradlaugh zal eene motie indienen, inhou- dende, dat zekere beambten bij het Londensche gemeeutebestuur zich aan scbending der privilegien van het Parleinent hebben schuldig gemaakt. Den ganschen uacht heeft men in bet Lagerhuis gede- batteerd tot vijf uur in den morgeu. Nu houdt men vacantie gedurende veertien dagen. Parnell beeft in de laatste weken slechts een paar raalen de zitting bijgewoond, ter wille zijner gezondbeid, zeggen de vrienden. Van het vervolgen van de Times schijnt niets te komen en dat is velen een doom in 't oog. Als een bewijs, dat de Parnellisten aan de feiten eene valsche voorstelling geven, wordt het volgende gemekl In het Lagerhuis beweerde de Ier Hartington onlangs, dat de Liga seder! 1879 nose geen 4000 pd. st. aan yeld uit Amerika had ontvangen. Hartington is secretaris van de Liga en kan er dus alles van weten. Maar in het Lagerhuis deed men hem opmerken dat op eene enkele vergadering, in Januari 1887, 5000 pd.st. uit Amerika was ontvangen, waarvoor in tegenwoor- digheid van Hartington quitantie was gegeven. Het Parlementslid Colomb verzekerde dat de uit Amerika ten behoeve der Liga gezonden gelden niet minder dan 254898 pd. st. bedroegendat Parnell, Sexton, Hartington en eeuige andere leiders hiervau als eeregeschenk 39600 hadden gekregen dat voor het parlementaire partijfonds 6500 pd. st., E ETJILLETON 3) Het luidde: vEen vreeselijke tijding wordt van het eiland Boruholm gemeld. De beruchte Lars Yon- ved, dien men sinds verscheidene maanden ver- dwenen waande, heeft plotseling zijn vaderland een onheil toegebracht, zoo ontzettend, als men zich maar bij mogelijkheid kan denken Hij heeft, zonder dat iemand het vermoedde, op Bornholm geleefd, tot hij voor ongeveer tien dagen door een zijner man- schappen aan den commandant van het oorlogsschip de Yalk, dat juist voor Bornholm ankerde, werd verraden. De commandant nam zijne maatregelen en het gelukte den misdadiger te doen grijpen; hij was echter zoo onvoorzichtig om de gevangene op te sluiten in de ruimte naast de kruitkamer. On- getwijfeld moet het Lars Yonved gelukt zijn, den wand, die zijn kerker en de kruitkamer scheidde, met het een of ander werktuig te doorboren en daarna zijn vreeselijk plan ten uitvoer te brengen. ffEven voor middernacht, den 27 Juni eenige uren na de gevangenneming van Yonved, hoorde men op Bornholm een ontzettenden knal van den kant, waar de Yalk voor anker lag. Verschrikt snelden alien naar het strand; in piaats van het statige oorlogsschip dreven balken en wrakkout op het voor niet-gespecificeerde gerechtskosten 167724 pd. st. waren verbruikt, terwijl slechts 9442 pd. st. waren gebruikt tot ondersteuning van pachters, die op raad der Liga geweigerd hadden hunne paclit te betalen, en daarom uit huis en hof waren gezet. Is dit juist, vdan is 't mooie er af." Dan is het begrijpelijk waarom de Parnellisten thans stil zijn. Maar schorten wij voorloopig ons oordeel op. A1 weer mis! De crisis duurt in Frankrijk langer dan men eerst had ondersteld. President Grevy heeft in zijne verlegen'neid tot zonderlinge middelen zijn toevlucht. genomen. Op een en den- zelfden dag heeft hij Rouvier, Floquet en Duclerc uitgezonden en elk hunner de opdracht gegeven om hem een stel Ministers op te scharrelen. Waren ze alle drie geslaagd dan zoudeu er thans drie Kabinetten zijn. Doch Rouvier eu Duclerc hebben spoedig ontdekt hoe de vork in de steel zat en zich van verdere bemoeiingen ontslagen ge- rekend. Als reden daarvoor geven zij op, dat hun slechts een Kabinet-De Freycinet mogelijk scheen en dat deze in zijne weigering bleef volharden, daar hij stuitte op de vijandige houding van Clemenceau. Floquet wil liever president der Kamer blijven, waarin hij zich door onpartijdigheid en tact zoowel bij de rechter- als bij de linkerzijde geacht heeft weten te maken. Toch liet hij zich door Grevv overhalen. Na zijne vrienden te hebben geraad- pleegd en met tal van sfcnatoren en afgevaardigden te hebben gesproken, meende hij de opdracht tot vorming van een Kabiuet te moeten aannemen, doch kwam later tot de ontdekking, dat hem van ver- schillende zijden medewerking werd onthouden en dat de overige eombinatien, die men had beproefd, nog niet voor goed waren opgegeven. Dus Floquet bedankte ook voor de opdracht. Hoe nu Wie weet of Grevy niet zeker iemand in den Haag gaat raadplegen, op het torentje scharrelt men grif een Ministerie bij elkaar. Bismarck, die de kunst van annexeeren ook ver- staat, ondervindt dat niet alle zegen op dat bedrijf rust. In de twee wingewesten inoppert men immer door, waardoor strengere maatregelen noodig worden geacht. De burgemeesters, die tot nog toe door de gemeenteraden werdeu benoeind, zullen vervolgens hun mandaat uit Berlijn ontvangen. Wat de kiezers voor het septennaat zullen zeggen, als zij tegen half Juli gewaar worden hoe hoog de rekening is, die zij ten gevolge van den afloop der laatste ver- kiezingen hebben te betalen De nieuwe belastingen op gedistilleerd en suiker moeten nagenoeg 200 millioen mark meer opbrengen. De regeering zal in alles haren zin krijgen; het centrum, onder leiding van Wiudthorst, wordt geheel overstemd. Dat de onthulliugen van generaal Le Flo in Rusland grooten indruk gemaakt hebben, laat zicb denken. De Novoje Vremja constateert, dat er groote overeenkomst bestaat tusscheu den tegen- watermen klom in sloepen en schuitjes om te redden wat er nog te redden viel, doch men vond slechts lijken; slechts een enkel matroos werd half dood opgevischt en van dezen vernam men, dat de kruitkamer en daarmee het geheele schip in de lucht was gesprongen. Alle nasporingen in dien nacht en den volgenden dag om het lijk van Lars Vonved te vinden waren tevergeefs en men kan slechts verinoeden dat hij bij de door hem ver- oorzaakte ramp verbrand is. Men ziet verlangend naar verder nieuws uit." De kapitein liet de krant op tafel vallen en on- dersteunde zijn hoofd met beide handen. „En dat duivelskind heeft bij mij aan tafel gegeten mompelde hij, doch plotseling zag hij verschrikt in het rond of ook iemand zijne woor- den gehoord kon hebbende moedige zeeman zou niet hebben durven bekennen, wien hij in den nacht van 27 Juni het leven had gered, en in aller- ijl veiliet hij het koffiehuis. Hoe nietig het jacht, waarop Lars Yonved was overgaan, ook in vergelijking met de Camperdown scheen, zoo belangwekkend was het, wanneer men het nader beschouwde. De geheele bouw van het schip was op buitengewone snelheid berekend; bij weiuig diepgang en even geringe breedte had het eene lengte van ongeveer vijftig voet. Precies in het midden stond de eenige mast, die slank en woordigen toestand en dien van 1875, zooals die door den generaal is afgeschilderd. Alleeu gaat Duitschland tegenover Frankrijk thans nog onheb- belijker te werk zooals blijkt uit het iucident Schnaebele en uit de intrigues tegen generaal Bou- langer. Er is bericht gekomen, dat het met de expeditie Stanley goed gaat. Den 30 April is zij van Stanley- pool vertrokken in vier stoomschepen den Congo op; en, wat ons verblijdt, Dr. Junker heeft bij zijn aankomst te Brussel op 16 Mei jl. aldaar een schrijven gevonden van Emin Pacha (Dr. Schnitzer), gedagteekend van 18 December jl. Die berichten luiden zeer guustig. Emin Pacha was te Wadelai eu in goede gezondheid. Hij had door tusschen- komst van een bekend Arabier berichten en voorraad ontvangen. De Koning van Uganda, die in 1886 geweigerd had Emin Pacha door zijn land te laten trekken, had dit den Arabier toegestaan en hem zelfs vergund door zijn land terug te reizen, om nieuwen voorraad van alien aard over te brengen. Op de Staatsbegrooting van 1887 is een post van f 6000 gebracht ter subsidieering van artsen en vroedvrouwen, die zich in plattelands- gemeenten vestigen en van gemeentewege geen voldoend traktement genieten. In de toelichting op dien post heeft de Regeering evenwel uitdrukkelijk verklaard dat geen subsidie zal worden verleend, tenzij ook de provincien bijdragen verleenen. Door het hoofdbestuur de //Nederlandsche Maat- schappij tot bevordering der Geneeskunst" is thans aan Gedeputeerde Staten der verschillende provincien een adres gericht, waarin verzocht wordt op de provinciale begrooting een post van dezelfde strek- king als die op de Staatsbegrooting te brengen. Met nadruk wijzen adressanten er op, dat daardoor tegemoet zal gekomen worden aan het groote gebrek aan genees- en verloskundige hulp ten platten lande, daar het aantal artsen in ons land voldoende is, maar de geneeskundigen zich zonder behoorlijke vaste toelagen niet willen vestigen op plaatsen, waar de voordeeleu die de praktijk kan afwerpen, gering zijn. Zaterdag vierde generaal Yan Swieten zijn 80n verjaardag. Hij is 28 Mei 1807 te Mainz geboren. Op 20jarigen leeftijd nam Yan Swieten als officier deel aan den Java-oorlog, en verwierf daarin de Militaire Willemsorde. Na het einde van den Java-oorlog keerde hij naar Nederland terug, nam deel aan den tiendaagschen veldtocht en diende bij het mobiele Nederlandsche leger tot 1834, toen hij zich weder naar Indie begaf. In de jaren 1844 hoog zich in de lucht verhief. Evenals de geheele scheepsromp was het strak gespannen zeil donker- zwart. Eene voorbeeldige orde, die van de voor- treffelijke tucht op het schip blijk gaf, heerschte op het dek. En toch droeg alles een zeker eigen- aardig karakter, daar het jacht bezwaarlijk voor den handel kon dienen daartoe was het blijkbaar niet ingericht en nog minder, wanneer men de be- manning in aanmerking nam voor een pleiziervaar- tuig kon doorgaan. z/Welkom op de Amalia, kapitein" riep een jonge man, van ongeveer deuzelfden leeftijd als Lars Vonved, dezen tegemoet, toen hij het jacht betrad, terwijl de zes matrozen, die de bemauning uitmaakten, eerbiedig den nieuwaangekomene begroetten. »Hartelijk dank, kapitein Lundt; dankje jongens voor je oplettendheid," was het antwoord. //Je hebt me nog juist van pas bevrijd." „Bevrijd, kapitein?" vroeg kapitein Lundt verbaasd. Ja, nu wel niet alsof ik op dien driemaster daar gevangen geweest ben, integendeel, den braven kapitein May van de Camperdown ben ik mijn leven verschuldigd, en ik zal hem er al mijn leven dankbaar voor zijn denkt er om, jongens, waar jullie de Camperdown ook mocht ontmoeten, de bemanning van de Camperdown heeft me het leven gered. Koin even mee naar de kajuit kapitein Lundt; we moeten wat met elkaar bepraten," met deze laatste woorden wendde hij zich tot den commandant van het jacht. Ze gingen naar de kajuit. Lars Yonved voorop, en 1845, bij de krijgsverrichtingen ter Westkust van Sumatra, bewees hij zoo belaugrijke diensten, dat hem later de in die dagen vooral hoogst ge- wichtige post van gouverneur ter Westkust werd toevertrouwd. Aan de tweede expeditie naar Bali nam hij als chef van den staf een zeer belangrijk aandeel, en toen een jaar later eene derde expeditie noodig bleek om de Balineezen tot onderwerping te bren gen, werd die onder zijne bevelen geplaatst. In 1858 werd generaal Yan Swieten commandant van het Indische leger, en een jaar later trok hij opnieuw met de troepen te velde, als commandant der tweede expeditie naar Boni. De rust, die hij na zijne pensioneering genoot, werd onderbroken, toen hij, in 1873 aangezocht om het opperbevel op zich te nemen over de tweede expeditie tegen Atjeh, zich bereid verklaarde om opnieuw in actieven dienst te treden, en die expeditie met succes ten einde bracht. Die expeditie en de gebeurtenissen, die daarop volgden, behooren tot een tijd, die nog versch in het geheugen ligt. Scherp is de strijd geweest over de door generaal v. Swieten tot beeindiging van den Atjeh-oorlog aanbevolen staatkundemaar ook zij, die in dezen strijd het scherpst tegenover hem stonden, zullen aan zijn persoon de hulde niet onthouden die hem toekomt als een man, die in moeilijke tijden het vaderland steeds met eere en met zijne beste krachten heeft gediend. Door een honderdtal kellners is aan het gemeeutebestuur van Amsterdam een adres gericht, waarin geklaagd wordt, dat zij steeds meer en meer door kellnerinnen uit hun betrekking ver- drongen worden. Niet alleen de adressanten worden daardoor be- nadeeld, maar ook die koffie— en bierhuizen, waar men geen vrouwelijke bediening aantreft. Adressanten verzoeken deswege het gemeentebe- stuur „een onderzoek in loco" te willen instellen omtrent de hoofdoorzaak hunner werkeloosheid Zij besluiten hun verzoekschrift met de verwachting uit te drukken, dat hunne grieven tegen hunne vrouwelijke collega's gegrond inogen bevonden wor den en hun schrijven tot eenig gunstig resultaat moge leiden en „de belangen van een groot deel onzer bevolking door ons gemeentebestuur nader mogen worden besproken." Uit Utrecht wordt gemeld Eene soort van doodsbeenderen—vallei is ontdekt in een achterhuis van het Hotel Garni alhier. Dit hotel ligt aan de oostzijde van de Biltstraat, op den hoek van den Wittevrouwensingel, het eerste huis rechts, uitgaande van de vroegere Wittevrouwenpoort. Wat hier vroeger gestaan heeft, is of schijnt alien onbekendwellicht is het geweest het Marthagasthuis, waarop iets verder het Kruit- gasthuis volgde. Dit is echter slechts eene onder- terwijl de matrozen weer aan het werk togen en het jacht zoo snel als een meeuw over de golven schoot. Lundt volgde, na eerst den kok te hebben bevolen twee flesschen wijn in da kajuit te brengen. Dit was een matig groote ruimte, die naar beide kanten door lage deuren met andere vertrekjes in verbinding stond. In het midden bevond zich een sierlijk bewerkte ovale tafel van eikenhout, waarop boeken en kaarten verspreid lagenrondom de tafel stonden stoelen met glinsterende koperen schroeven aan den grond bevestigd, kussens met roode zijde overtrokken lagen er op. Ter rechter- en ter linkerzijde der beide deuren waren tusschen het glanzend gepolijste houtwerk spiegels ter manshoogte gevoegd, en zelfs versierden verscheidene voortreffelijk geschilderde zeestukjes den wand vlak tegenover de trap; in het midden van dien zich in de lengte uitstrekkenden wand bevond zich eene keurige bibliotheek, die tal van prachtig gebonden boeken liet zien. Het geheel maakte den indruk van een van alle mogelijkegemakken voorziene gezelschapskamer. De beide mannen zetten zich neder. Lundt ontkurkte een der gebrachte flesschen. ,/IIadt ge wel gedacht, dat ik op dien driemaster zou zijn, Lundt ,/Waarachtig niet, kapitein, en ronduit gezegd brand ik van verlangen om te hooren hoe u daar verzeilt kwaarnt," gaf de aangesprokene ten ant woord. „Ik kon mijn oogen ook niet gelooven, toen ik plotseling uw signaal zag, en in 't begin dacht jVSCHE C0I1AWT IT' a on

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1