Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2298. Woensdag 25 Mei 1887. 27e Jaargang, AAHBBSTEDIKf 6. fetjilletonT Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verachljnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nltgcver P. Jl. VAN DE SANDEte Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Donderdag, 2 Juni a. s., 's morgens 10 ure, op het gemeentehuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, AANBESTEDEN het maken van riolen en bijbehoo- rende werken, met bijlevering van materialen. De voorwaarden liggen ter inzage op de ge- meente-secretarie. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden Zaterdag 28 dezer, 's namiddags 3 ure, terwijl verder in- lichtingen te bekomen zijn bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 24 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht, De kogel is door de kerk. Het ministerie Globet is na een' leeftijd van een half jaar bezweken. Radicalen en monarchalen zijn bezig de derde Repu- bliek te ondermijnen. De groote slag tusschen de begrootingscommissie en de regeering is geleverd. 't Was doodstil in de Kamer onder de kalme dis- cussie over de suiker. 't Ging voor ledige banken. Voor het Palais Bourbon en in de couloirs stond eerie talrijke menigte, die binnen stroomde toen de Camille Pelletan, de rapporteur der begrootings commissie, in de zaal trad. Dat de toestand ernstig, moeilijk en verward was, kon men vernemen aan de diepe stilte, die er heerschte onder het voorlezen van het rapport, dat tintelde van geest en kracht. De man van de /extreme gauche" komt op tegen de inmenging der afgevaardigden in de taak van het ministeriehij wil voor de begrootings-com- missie de eenvoudige rol van controle, en hij eischt voor de regeering het monopolie van het groote initiatief, dat van nature saraengaat met de groote verantwoordelijkheid. Clemanceau luisterde oplet- tend en scheen er veel smaak in te vindenRibot, Roynal, Carnot knikten goedkeureud. Jules Ferry zat onbeweeglijk in zijn bank, Globet was geagiteerd, praatte been en weer, onderhield zich met zijne buren, schreef aanteekeningen op, glimlachte en scheen geergerd en slecht op zijn gemak. Pelletan antwoordde, dat er geen sprake was van buitenlandsche politiek, maar van bezuinigingen, die door alle afgevaardigden en alle ministers waren beloofdvan die bezuinigingen was niets gebleken in de begrooting, en daarom was deze door de com- missie afgewezen. De voorzitter der Kamer, Floquet, 1) 't Was in den zomer. Na een brandende hitte, die eenige weken had geduurd, was een woeste storm over de Oostzee komen razen en had de golven schuimend huizen hoog opgezweept. Het hevigste was voorbij, maar toch gingen de golven nog hoog en danste de Camperdown, een Engelsche driemaster, die zwaar geladen van Petersburg naar het vaderland terugkeerde, op de baren. De morgen begon te lichten, toen het schip beoosten het Deensche eiland Bornholm voorbij zeilde. Vorschend staarde het scherpe en geoefende oog van den stuurman over de wateren, om nauwkeurig het vaarwater te bespieden, dat ten gevolge van de nabijheid van het eiland en door den onrustigen golfslag velerlei gevaren kon verbergen. Plotseling voer den man een schok door de leden; zijn geoefende blik had een donker voorwerp ontdekt, dat in de richting van het schip door de hooggaande golven werd voortgestuwdsnel nam hij zijn verrekijker voor de oogen en even snel had hij zich overtuigd, dat, niet ver van den driemaster, een man, aan een balk zich vastklemmend, met de golven een strijd om het leven streed. 't Eene oogenblik verdwenen man en balk in de baren, om't volgend oogenblik weer op de oppervlakte der zee geslingerd te worden. deelde nu mede, dat zes motien waren ingediend" De voorrang werd gegund aan die van Delaforge, waarmede de regeering zich had vereenigd, en die den volgenden inhoud had„De Kamer, vertrouwen stellende in de vaderlandsliefde van de regeering en de begrootings-commissie, de noodzakelijkheid erkennende eener politiek van spaarzaamheid, en verwachtende, dat de regeering met de begrootings commissie zal samenwerken om het evenwicht van het budget te herstellen, gaat over tot de orde van den dag." De motie werd met 275 tegen 257 stemmen verworpen. Daarop verklaarde Goblet, dat hij en zijne collega's geen deel meer konden nemen aan de beraadslagingen en alle Ministers verlieten de zaal. Daarop werd de conclusie der commissie van rapporteurs in stemming gebracht. Zij luidde //De Kamer, overwegende dat de be zuinigingen, in het begrootings-ontwerp voor den dienst van 1888 aangebracht, onvoldoende zijn, noodigt de regeering uit nieuwe voorstellen in te dienen." Met 312 tegen 143 stemmen werd zij aangenomen. En hier is voor ditmaal de hoofdschotel van den politieken disch. Of het Duitsche volk tevreden zal zijn met het besluit, dat het kostbaar stelsel der uitvoerpremien ten bate van een 400 suikerfabrieken gehandhaafd blijft? Wij gissen neen; want de belasting- schuldigden zullen 't voelen. Maar ontevredenen blijven er, 'tis niet ieder naar den zin te maken. 't Minst rustig is men thans in Belgie. De werkstakers spelen daar op hun poot. Te Le Croyere heeft eene botsing plaats gehad tusschen hen en gendarmes. Twee van de oproerigen zijn gevallen, terwijl de bendebaas in hechtenis is ge- nomen. Ongeveer 6000 werklieden hebben het werk gestaakt en wijl men vreest voor ongeregeld- heden zijn drie escadrons lanciers uit Doornik in Namen aangekomen en is een escadron naar Gilly vertrokken. Dat de Czaar en zijn familie behouden te Nowotcherkask in het Kozakkenland zijn aaugekomen vermelden wij slechts ter loops, eveuals het aannemen van het alcohol-monopolie door de meerderheid van het Zwitsersche volk. Ook in het Engelsche Lagerhuis is een belangrijk besluit genomen het amendement, door sir William Harcourt voorgesteld, waarbij het boycotten niet onder de termen der strafwet zou vallen, werd met 242 tegen 180 stemmen verworpen, en daarna art. 1 yan de dwangwet met 171 tegen 89 stemmen aangenomen. Koningin Victoria heeft op pleehtige wijze het reusachtig gebouw, het volkspaleis te Londen geopenden daar H. M. zeer zelden uitgaat, heeft de bevolking haren tocht tot eene groote feestelijkheid gemaakt. De geheele weg was met eerebogen, Venetiaansche masten, bloemen en vlaggen versierd. De vorstin scheen echter niet zoo buitengewoon vriendelijk. Volgens de De schipbreukeling had blijkbaar de nahijzijnde redding bespeurd, want met de kracht en den moed der wanhoop zocht hij zijn balk zooveel mogelijk in de richting van den driemaster voort te sturen. A1 heel spoedig was de scheepskapitein van het ongeval onderricht en werd er een boot uitgezet. Vier krachtige matrozen stegen er in af en als een pijl uit den boog schoot de sloep over het water den man die daar met den afgrond worstelde, tegemoet. 't Was hoog tijd want de krachten begaven den ongelukkige; in zwijm en zonder bewustzijn werd hij, niet zonder gevaar voor zijne redders, uit het water getrokken en aan boord gebracht. De kapitein liet hem in zijne kajuit dragen, uitkleeden en in wollen dekens wikkelende scheepsdokter zorgde vervolgens voor hem, en al spoedig was hij in een vasten slaap verzonkenslechts bij tusschenpoozen stamelde hij, hardop droomende, woorden in eene vreemde taal. Den kapitein was het bevallige zij ner kleedij niet ontgaan; wel had hij noch jas, noch vest, doch zijn zeemansbroek was van het fijnste blauwe laken vervaardigd en zijn gordel was met een prachtig en rijk borduursel op een grond van roode zijde versierd zijn hemd was van het fijnste batist. Zijn konsen waren van bont, ijslandsch weefsel, en zijne sierlijke, lichte schoenen prijkten met gouden gespen in zijn gordel stak een dolk met kostbareu greep en in zijn zak bevond zich, behalve eenige vreemde gouden muuten, een bijzonder fraaie, oude, gouden tabaksdoos met een Deensch opschrift in zijne ooren Pall Mall zag zij er landerig uit. Toen zij naar den rooden troonhemel aan het eind van de Queens Hall stapte, scheen haar gezicht te zeggen//Nu, goede menschen, die mij hier gebracht hebben, laat het nu in '"s Hemels naam wat vlug gaan, ik ben dood op van het buigen en snak naar een kop thee. Dus asjeblieft wat haast gemaakt." Zij scheen nauwelijks te zien naar de fraaie zaal en scheen het schitterend gezelschap niet op te njerken. ,/De arme oude dame, wat zal zij weer blij zijn, als zij thuis aan haar theetafel kan zitten," merkte iemand op. Laat een statisticus ook eens uitrekenen, hoe dikwijls zij den hals heeft moeten uitrekken tusschen Windsor en Whitechapel met knikjes en groeten. De dwaasheid om ,/den eersten steeu" te leggen was voor H. M. gespaard. De vorstin nam den blinkenden troffel en volbracht dat werk met vaste hand, en nadat de aartsbisschop een gebed had opgezonden, verdween de Keizerin van Iusulinde den meest weidschen titel van der Britten Koninginonder het gejuich der menigte, om in den huiselijken kring weder te keeren. De wereldstad had voor een enkele maal haar Vorstin gezien en dat was alles. Volgens een Haagsch correspondent der Midd. Ct., moet de Minister Van den Bergh tot herstel van gezondheid voor geruimen tijd naar eene bad- plaats en zal hij daarom zijne portefeuille neer- leggen. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belangheb- bendeu, dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleg- gen der examens, ter verkrijging van een getuig- schrift als apothekers-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon ge- vestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan voor 1 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen zij die te Breda wenschen geexamineerd te worden, behooren zich te weuden tot den inspecteur voor het geneesk. Staatstoezicht voor Noord-Braband en Limburg, Dr. A. van der Loeff, te Breda, en zij die Kampen verkiezen, tot den inspecteur van het geueesk. Staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe, Dr. D. Lubach, te Kampen, met over- legging van een extract uit de registers van den burgerlijken standwaaruit blijkt, dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. Vertegenwoordigers van verschillende Neder- droeg hij smaakvolle, eenvoudige ringetjes en aan zijn rechterhand stak een zware gouden zegelring. Wel is waar was hij slechts van middelbare lengte, doch zijne borst en de spieren zijncr armen getuigden van buitengewonen kracht; zijn gezicht had men bijna vrouwelijk schoon kunnen noemen, ware het niet dat in de trekken om zijn mond zulk een groote energie te lezen stond. Op zijn gelaat geen spoor van knevel of baard; zijn hoofdhaar was zilverblond. Op zijn ontblooten schouder was een diep litteeken zichtbaar, zoo ook op den linkerbovenarm. Oogen- schijnlijk al het scheepsvolk was het daarover eens was de geredde een zeeman van deftigen stand en had hij nauwelijks de dertig overschreden. Inmiddels was het volkomen dag geworden en de zee begon van lieverlede tot kalmte te komen. Van tijd tot tijd ging de kapitein der Camperdown naar de kajuit om eens naar den vreemdeling te zien. Eerst tegen den middag, toen de kapitein aan zijn tafel zijn dagboek bijschreef, ontwaakte de ander en nam met verbaasden en verwarden blik zijne om- geving en den schrijvende op. Met een glimlach stond de kapitein van zijn stoel op. ,/Ge vraagt u zelf af, waar ge u toch wel bevindt, niet waar Wees onbezorgdge zijt volkomen veilig. Spreekt ge Engelsch?" »Een beetje, meneerklonk het aarzelend. Nu, misschien wel meer dan ge wilt bekennen," zei de kapitein lachend. ,/Hoe voelt ge u op 't oogenblik landscne, Duitsche en Engelsche spoorwegbesturen en redacteurs van eenige dagbladen, hebben Zaterdag op uitnoodiging van de directie der stoomvaart- maatschappij Zeeland, met het nieuwe stoomschip z/Duitschland", commandant de heer Brouwer, eenen proeftocht gedaan in het Vlissingsche zeegat, een eind de Noordzee in tot aan het Belgische licht- schip „de Wandelaar", en terugkeerende op de Schelde tot Hoedekenskerke. Het fraaiste weder begunstigde dezeu tocht welke te ruim drie uren afgeloopen was. Over de prachtige en doelmatige inrichting van het schip en over de genoegens welke een tocht naar ol van Engeland op deze wijze oplevert, waren alle reizigers vol lof en bewondering. De directie der maatschappij Zeeland heeft hare gasten tot een feestmaal in het Badhotel te Vlissingen genoodigd. D. De hooge raad der Nederlanden, waar hij de doleerende partij van Amsterdam afwees in haar verzoek om intervenientie in het proces der wettige kerkelijke commissie tegen den Staat, heeft tevens de doleerende heeren veroordeeld persoonlijk, uit eigen zak de kosten te betalen. Eene waarschuwing voor kerkvoogden, die kerkgebouwen aan deu dienst van wettige predikanten pogen te onttrekken. Omtrent een moord, gepleegd te Haarlem, wordt aan de N. R. Ct. het volgende gemeld Eene ongehuwde moeder van een 2 ^jarig knaapje had het aan eenen der buren ter verzorging gedurende den dag toevertrouwd, terwijl zij uit werken was. Het knaapje werd vroolijk en gezond door een persoon, met wien de moeder in nauwe betrekking stond, weggehaald. Eenige oogenblikken nadat die persoon de kamer, door de moeder bewoond, doch waar deze zich op dat oogfenblik niet bevond, was binnengekomen, hoorde men eenig leven en was het knaapje overleden. De persoon, die reeds lang een haat tegen het kind en het, volgens eigen verklaring, wel eens had geschopt, is gear- resteerd en met het lijkje geconfronteerd. De lijkschouwiug is in tegenwoordigheid der justitie geschied in het ziekenhuis door de heeren Maas en Brouwer. Niet minder dan 12 groote en kleinere wonde werden bij het knaapje gevonden, terwijl twee tanden de tong waren ingedrongen. De moeder is aan het gruwelijke feit onschuldig, en de gearresteerde ontkent den moord. De vereeniging tot behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft een adres aan den Minister van Waterslaat gericht om aan te dringen op verbetering van het vaarwater in het Hellegat. De verondieping van dit vaarwater gaf in de laatste jaren groote belemmering in de groote vaart naar Brouwershaven en Belgie en is thans zoo toegenomen dat ook de binnenvaart er mede te kampen krijgt. Zoowel het vervoer van ,/0, heel goed. Ik weet niet, hoe ik u mijn dank voor mijn redding zal brengen." //Wat wij gedaan hebben, dat doet elke brave zee- man voor zijn medemensch. Gij zoudt uw plicht evenzeer gedaan hebben als ik. 't Had overigens niet veel gescheeld, of ge waart voor de haaien geweest." Daarop vertelde de kapitein, terwijl de ander hem met de grootste kalmte aanhoorde, hoe hij ontdekt en gered was. Daarentegen klonk zijn stem eeuigs- zins zenuwachtig, toen hij den kapitein naar den naam en de bestemming van den driemaster vroeg. n't Is de Camperdown uit Leith we komen van Petersburg en zeilen naar Londen. Mijn naam is Charles May. Maar daarover kunnen we op ons gemak praten, als ge weer heel en al hersteld zijt. Kunt ge opstaan en hebt ge trek Beide vragen werden toestemmend beantwoord en de kapitein gaf bevel een goed maal op te disschen De kleeren van den vreemdeling waren intusschen droog geworden en hij kleedde zich nu met een te vreden gezicht aan. Vervolgens ging hij met den kapitein aan tafel en bewees door een bewonderens- waardigen eetlust dat hij weer volkomen in orde was en de beste gezondheid genoot. De kapitein wenschte hem hiermede geluk, waarvoor de ander hem met eene buiging dankte. Daarna bracht de kapitein het gesprek op de persoon van zijn beschermeling. z/U is blijkbaar zeeman? Wat voor landsman?" »Ik kan niet ontkennen dat ik een zeeman ben; verder een Deen." TER 1EIIZENSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1