Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2297. Zaterdag 21 Mei 1887. BRANDSCHOUWING. Een Eriefje in lie Tnilerien. 27e Jaargang, Binnenland. ABONNEMEKT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind ver#chljjnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever P. JL V A SI UE 8 A SI U E te Ter Sleazen. In den loop der volgende week zal, ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer, aan de buizen der ingezetenen in de kom dezer gemeente eene brandschouwing plaats bebben. Ter Neuzen, 20 Mei 1887. Burgeineester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgeineester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht, In het groote Britscbe rijk mogen de Ieren blijven grommen en mokken, doch John Bull houdt altijd eeu oogje naar buiten. De verdeeldheid wordt er ecbter grooter. Gladstone beeft zicb in eene vergadering van predikanten zeer bekiaagd over den loop der parlementaire geschiedenissen. Hij noemde de dwangwet baldadig en arglistig en negeerde al de beschuldigingen ten opzicbte van Parnell en diens ambtgenooten als medeplichtig aan de misdaden der Ieren. De Parnellisten stemden natuurlijk tegen een post van uitgaaf op de begrooting groot 17000 pd. st. voor bet jubelfeest in de Westminster-Abdy, terwijl de meerderheid van het Lagerhuis er voor was. Dat de regeering niet officieel wil deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling in 1889 was wel te denken, nu ook Duitschland, Oostenrijk en Italie geen deel nemen. De Lohengrin-zaak is voor Bismarck een nieuwe steen des aanstoots, terwijl Oostenrijk zicb, met duidelijke zinspeling op het lot van Maria Antoinette, heeft beroepen op de pijnlijke herinneringen, die door het eeuwfeest der Fransche revolutie bij de Habsburgsche dynastie worden opgewekt. Men doet in Frankrijk best, de wereldtentooustelling een jaar te verschuiven en daartoe leidt men het reeds. Men beeft er wel aan gedaan door Schaebele te verplaatsen van Pagny naar Laon, aan de grenzen behooren die heetgebakerde nationaliteiten niet, ze zouden elk oogenblik aauleiding geven tot bet ontstaan van con- flikten van ernstigen aard. In de volgende week zal de Kamer inoeten beslissen tusschen de regeering en de commissie van rapporteurs. Het miuisterie heeft zijn program, in December 1.1. beloofd nog niet uitgevoerd. Toen zei Globet, sprekende nainens al zijne ambtgenooten, dat bezuinigingen noodig waren het belastingstelsel moest worden herzien, daar de druk te zwaar wasen dat de voorstellen van wetgeving tegelijk met de begrooting voor 1888 zouden komen. Maar het ministerie draagt de schuld van den tegenwoordigen toestand niet alleen. Wanneer ook de Kamer wetten aanneemt, die enorme uitgaven vragen tengevolge van verandering in personeel en pensioneering der aftredenden door bet verstrekken FKlXJILLK/rON. yEn heeft zij daartoe voorspraak noodig ^Daartoe is haar zaak te rechtvaardig. Maar gij zult wel wetenhoe langzaam zulk een kwestie gewoonlijk gedreven wordt en dat zij dik- wijls geheel en al in het vergeetboek geraakt. Er is dus niets noodig, dan dat men haar zaak wat aanzet." //Wel, als men den minister zelf dan eens een korte, bondige memorie stuurde." Juist, maar zulk een memorie is niet gemakkelijk ge- steld Zou ik u daarom mogen verzoeken vroeg Eugene beschroomd. „0, zeker. Had ik geweten, dat er slechts van zulk een kleinigheid sprake was, dan zou ik mij daar al voor aangeboden hebben. Maar ik zal eerst moeten onderzoeken, hoe zulk een stuk ingericht moet wezen." Ja, dat is goed." <,Maar ik ben ook nog te weinig op de hoogte van de zaak." ,/Dienaangaande zal ik u alles mededeelen." Juist trad nu Eugenes vader binnen. Zij vertelde hem, waarom de jonkman bij haar was en zij gaf den vader genocg te verstaan, dat deze den bezoeker eens ten eten moest vragen. Dit gebeurde ook en de dag werd bepaald. Dumont kwam stipt op tijd, want hij hoopte, dat hij ook de noodige ophelderingen zou ontvangen. Men van groote sommen voor havens zonder verkeer en spoorwegen, die niets vervoeren en niets opbrengen, maar alleen als reclame bij verkiezingen dienen, dan kan men nagaan waar het geld blijft en wie anders de schuld draagt van een hoog budget. De positie van generaal Boulanger in de Kamer en in de toongevende militaire kringen is niet eene bijster aangename. Daarentegen staat hij bij het volk en bij de groote massa van het leger zeer hoog aau- geschreven. Het grootste gedeelte van de rechter- zijde in de Kamer is tegen den minister van oorlog; de opportunisten zijn evenmin op hem gesteld, omdat hij te veel van zich doet spreken, en daar- door de leiders der oude regeeringspartij geheel in de sohaduw stelt. De militairen van hoogeren rang meenen, dat generaal Boulanger gevaarlijk spel speelt, door meer werk te maken van den bijval der massa, dan van de sympathie der weinigen, die der zake kundig zijn staatslieden van verschil- lende richting houden den minister van oorlog voor de naaste aanleiding van de spanning in de buiten- laudsche betrekkingen. Slechts de radicalen en de iutransigenten scharen zich steeds aan zijne zijde, maar bij hen geven politieke en geen militaire overwegingen den doorslag. Boulanger heeft de Kamer gevoeld, toen deze de beraadslaging over de suikerbelasting voor het voorstel tot invoering van omvangrijke militaire nervormingen schoof. 't Was een bittere pilEn toen Boulanger zei, dat het ook beter was de reorganisatie van het leger uit te stellen tot rustiger tijden, was dit slechts een verguldsel voor de pil. De gouverneur van Creta heeft de wetgevende vergadering geopend. De afgevaardigden tot den Christelijken eeredienst behoorende ontwikkelden de grieven, die zij hebben, en waarop tot dusver niet is gelet. Als laatst en afdoend protest daar- tegen verklaardeu zij, niet aan de beraadslagingeu te willeu deelnemen, totdat aan hunne klachten recht zou zijn wedervaren. De Czaar heeft zijne gevangenis verlaten en heeft zich met zijne gemalin, den grootvorst-troonopvolger en grootvorst George naar Zuid-Duitschland begeven. 't Is een waagstuk, want de nihilisten zijn ook daar, waar men ze niet zou zoekenbuiten de vijf hoofdaanleggers van den aanslag op 13 Maart tegen den Czaar, die Maandag jl. zijn ter dood gebracht, telt men er nog meer. In ons land is alles rustig, de socialistische bewegingen zijn van geenerlei be- teekenis meer. Inheemsch zijn ze ook nooit geweest, het Nederlandsche volk is voor eene bewerking door nihilisten, anarchisten of hoe ze ook heeten niet geschikt. Zooals men weet waren de Belgische auto- teiten naar Berlijn vert.rokken, om daar al het dineerde vroolijk en ongedwongen en sprak over allerlei zaken, maar niet over de reden van de komst des gasten, die Eugene zeer verstandig en hartelijk en eindelijk ook zeer lief begon te vinden. Toen het diner afgeloopen was, verhaalde zij hem uitvoering, hoe het met de zaak stond, waarvan hij de behandeling op zich had genomen. Zeer oplettend luisterde hij en hij beloofde dat hij binnen twee dagen zijn memorie gereed zou hebben. Er werd woord gehouden; zijn opstel was kort, bondig en dringend. Eugene las het met veel genoegen en zei daarna//Gij hebt met vuur en gevoel geschreven. Als ik minister was, dan zou uw verzoek niet vruchteloos zijn." Dumont bloosde en stamelde eenige onverstaanbare woorden. Eugene ging voort»Nu moet gij ook verder de zaak uitwerken. Gij weet weet, dat zulk eeu verzoek- schrift eigenlijk door de verzoekster moet iugeleverd worden, wier woorden en gebaren den inhoud eerst zijn rechte kracht kunnen geven. Zorg dus, dat mijn vriendin een audientie bij den minister krijgt, dan kan zij hem zelf haar memorie overhandigen." Dumont vertrok en acht dagen lang was hij onvermoed bezig en stelde hij alles in het werk ora een audientie te krijgen. Eindelijk kwam hij met een vroolijk gelaat bij Eugene en sprak z/Morgen kan uw vriendin bij den minister komen. Zij behoeft dit briefje maar te vertoonen en on- middellijk heeft zij vrijen toegang. Eugene bedankte hem hartelijk en zei//Maar ik vrees, dat zich mogelijke te doen ten einde de verzending der Duitsche post over Ostende te behouden. Thans wordt gemeld, dat deze heeren onverrichter zake weder vertrokken zijn, daar juist gedurende hun verblijf te Berlijn de verzending over Ostende tot veel klachten aanleiding gaf. De Duitsche post- administratie zal dan ook voortaan de Duitsch— Eugelsche post over Ylissingen verzenden. A olgens de Kdlnische Zeitung is regeliug tusschen de «Duitsche post-administratie en de Nederlandsche maatschappij ,/Zeeland" eene voorloopige en strekt om het verkeer tusschen Duitschland en Engeland ,/Voor een deel" via Vlissingen te doen plaats vinden. Het blad voegt daarbij, dat het bezoek van Belgische ambtenaren te Berlijn het gevolg gehad heeft, dat te Brussel de noodige maatregelen genomen zijn om het verkeer via Ostende te ver- beterenzoodat men te Brussel hoopt het ,/hoofd- verkeer van reizigers en post" over Belgie te behouden, zelfs al werd de //voorloopige regeling met Nederland bestendigd; die hoop echter kan alleen verwezenlijkt worden, als de te Brussel genomen maatregelen doeltreffend blijken te zijn; m. a. w. Vlissingen heeft kans het ,/gedeeltelijk verkeer" te behouden en //het hoofdverkeer" te verkrijgen. De Belgische Regeering heeft hesloten tot aan- koop te Glasgow van twee nieuwe stoomschepen, die een snelheid van 20 knoopen per uur hebben. Inmiddels is in Engeland een snelvarend stoomschip gehuurd. Met die middelen hoopt de Belgische regeering althans nog een deel van de Duitschen maildienst over Ostende te behouden. De regeling welke den postdienst over Vlissingen leidt, betreft immers slechts het noorden van Duitschland met Oberhausen als demarcatiepunt. Deze bedrijvigheid van Belgie prikkele ook ons tot te meer ijver. Ten einde de vuursnelheid van het geweer klein kaliber te verhoogen, tot tijd en wijle onze infanterie met een repeteerwapen zal zijn uitgerust, is door den luitenant—generaal Pfeift'er, inspecteur der infanterie, aan de chefs der korpsen eene cir culate gezonden, waarin met den meesten nadruk het beoetenen van het snelladen wordt aanbevolen. Te dien einde zal het aantal exercitie—patronen, bij de eOmpagnien ten getale van slechts 40 voorhanden, aanmerkelijk worden vergroot; zoodat steeds de sol- daat, van een tiental dier patronen voorzien, ge- oefend kan worden in het vlug inbrengen daarvan in de kamer van 't geweer. Tevens wordt medegedeeld, dat door den ge- noemden inspecteur aan den Minister van Oorlog een voorstel zal worden gedaan tot aanmaak van exercitie—patronen, die in vorm en zwaarte zooveel mogelijk overeenkomen met de in gebruik zijnde scherpe patroon n°. 2. In stede dat de zaaioesterperceelen in Zuid- de beschroomde vrouw niet gunstig zal voordoen, als zij alleen gaat, omdat haar zorg en kommer zoo diep terneer gedrukt hebben. Zoudt gij vrien- delijk genoeg willen zijn om haar te vergezellen Dit was voor Dumont wel een zwaar offer, maar hij kon Eugene niets meer weigereu en daarenboven was hij nieuwsgierig, omdat hij de geheimzinnige arme wilde leeren kennen. Hij beloofde dus dat hij den volgenden morgen terug zou komen en dan zou Eugenes beschermelinge ook verschijuen. Eugene had intusschen al dikwijls gedacht dat Dumont stellig een goed en zacht karakter had omdat zijn voorkomeu goed en edel was. ,/IIoewel hij in den beginne weinig acht op mij sloeg, geloof ik toch, dat daarin een verandering te mijnen gunste is gekomen. Hij schijnt mij te beminnen, maar mijn vader.... O, die heeft mij immers vrijheid gelaten in mijn keus. Hij zal dus wel niets tegen Dumont hebben. Daarenboven is deze zeer oprecht. Volgens ingewonnen information heeft hij mij altijd de zuivere waarheid gezegd. Maar men kan ook wel dadelijk zien, dat hij openhartig is. In hem stel ik dan ook veel vertrouwen. Hij bevalt mij goed. Maar zou ik hem bevallen Misschien is hij reeds verliefd of verloofd. Maar neendan zou hij tegenover mij wel anders handelen." Dien nacht sliep Eugene weinig. Zij stond vroeg op, kleedde zich netjes en was bekoorlijker dan o°it. Dumont was stipt op zijn tijd tegenwoordig, Beveland hooge prijzen opbrengen, worden thans perceelen voor niet in gebruik aangeboden. Ook worden er eenige duizenden oesterpannen aan de liefhebbers om niet gepresenteerd. In weerwil dezer gunstige aanbiedingen heeft niemand lust om ze te aanvaarden. Wij voegen er de volgende verklaring bij. Nu de hooge pacht moet betaalt worden, blijkt bij sommigen gebrek aan voldoend bedrijfskapitaal te bestaan, en worden de een of tweejarig oeslers te koop aangeboden aan gevestigde maatschappijen of particulieren, die evenwel hunne eigen pannen vol hebben en de aanbiedingen afslaan. Naar de Amst. verneemt, heeft het besloten examen voor den rang van opzichter 4e klasse van den waterstaat, waartegen door velen, en ook door het personeel van den waterstaat geprotesteerd werd eenen tragischcomischen afloop gehad. Van de drie opzichters bij den aanleg van staatsspoorwegen, die van hoogerhand voor het bedoelde examen waren aangewezen, trok een zich terug, omdat hij eene andere betrekking kon verkrijgen, terwijl de kundigheden van de beide overigen door de com missie ad hoc onvoldoende werden bevouden. Ten gevolge van dezen onverwachten uitslag is thans het gewone examen voor den waterstaat uitge- schreven, waaraan een ieder kan deelnemen, en dat door de gewone permanente commissie wordt afgenomen. Naar men aan de N. Rott. Ct. mededeelt, is het besluit van den president der Vereenigda Staten van Noord-Amerika, waarbij de tonnegelden zijn afgeschaft voor schepen, komende uit Nederland en eenige havens in Ned.-Oost-Indie, behalve aan de krachtige werkzaamheid van onzen tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Karnebeek, hoofdzakelijk te danken aan bet groote beleid en de vasthoudendheid van onzen tegenwoor digen gezant te Washington den heer Von Weckherlin, die niet heeft gerust voor hij, steeds wijzende op de afschaffing der tonnegelden ten onzent, de regeering der V. S. heeft overtuigd van het billijke van wederkeerige vrijstelling der Ne derlandsche schepen. Voor de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart- maatschappij levert deze afschaffing een gunstig verschil op van ruim 10,000 per jaar. Het is niet onbelangrijk om de aanleiding mede te deelen van den vreeselijken moord, Zondag- avond te Leeuwarden gepleegd, zooals men dien daar algemeen vrij gelijkluidend hoort vertellen. De vermoorde, de werkman B., was 1 a 2 jaar geleden eens wegens openbare dronkenschap ver- oordeeld. Kort daarna zag hij hoe de gebroeders A d. II. in een vigilante tot dicht bij hun woning gebracht werden en toen verder dronken naar huis sukkelden. Toevallig stond in de nabijheid dezelfde politie- keek rond en vroeg,/Is uw beschermelinge nog niet hier? //Neen," antwoordde Eugene verlegen. z/Dan zal ik maar wat wachten." Hij nam een stoel en ging bij Eugene aan tafel zitten. Men begon over koetjes en kalfjes te spreken, maar het gesprek wilde niet recht vlotten. Doch tijdens de veelvuldige pauzen, werden beider blikken steeds welsprekender. Dumont begon te blozen en zou daarover verlegen geworden zijn, als Eugene ook niet gebloosd had. Dit gaf hem moed en hij sprak ,/Gezegend zij het toeval, dat mij met u kennnis deed maken." Eugene antwoordde met neergeslagen oogen„Uw weldadigheid heeft een diepen indruk op mij gemaakt en gij zult mij steeds onvergetelijk blijven." ,/Nu keek hij verlegen en lnj zweeg eenige oogenblikken. Eindelijk zeide hij: //Misschien handel ik niet goed, maar ik kan niet langer verbergen, wat er in mij omgaat. Maar gij zult dat al wel geraden hebben." Dat had zij ook, maar dames zijn gewoonlijk zoo onmeedoogend, dat zij haar minnaars liefst lang verlegen laten. Deze moeten haar alles eerst recht duidelijk aan het verstand brengen en derhalve moest Dumont ook onomwonden met zijn liefdesverklaring voor den dag komen. Daarna was alle beschroomdheid verdwenen en men sprak zoo vertrouwelijk en zoo veel, dat er ongemerkt twee uren voorbijgevlogen waren, eer Dumont er aan dacht, dat 'de arme vrouw nog^ niet gekomen was. Eugene zeide fl/Zij zal ook niet komen. Verbaasd en vragend ter \ei msniimum l (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1