Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2296. Woensdag 18 Mei 1887. 27e Jaargang, Een briefje in de Tnilerien. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zieh bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad verachijnt Uinttdag- en Vrijdsigavond bij den aitgcver P. J. V A M 1) E 1 N D E te Ter Nenzen. JRolitiekt Overzicht, Kaulbars is te Berlijn en praat met Von Bismarck. "Waarover, dat mag Joost weten. Alle reporters en interviewers worden onbarmhartig afgewezen, en zoodoende hangt er niets aan de klok. Wij hebben weinig acbting voor dien Kaulbars en ronduit gesprokenhet valt ons tegen dat de Rijkskanselier dien vent ontvangt. Te gelijkertijd is Graaf Herbert naar het land der Britten afgereisd, juist niet naar Londen maar naar Dublin, om daar 14 dagen lang de gast te zijn van den onderkoning Lord Londondery. De zittingen van den Duitschen Rijksdag worden zeker interessant, Richter, de leider der Duitsch- vrijzinnigen, verklaarde zich tegen het brandewijn- ontwerp. Richter meende ook, dat de regeering mis was in de becijfering, want terwijl zij de inkomsten, die zij van het ontwerp verwachtte, op 96 raillioen Mark begrootte, stelde hij die op 150 millioen daarbij gerekend de opbrengst der suiker- belasting, dan zou de natie den belastingdruk met 200 millioen zien vermeerderen. Kon men de hoogere belasting op het gedistilleerd laten samen gaan met een vermindering der belasting op de eerste levensbehoeften, dan zou de partij eene gehecl andere houding aannemen, zei Richter. Men zou den landbouw tegemoet willen komen, maar feitelijk bevorderde men slechts de belangen van 3 of 4000 stokers van aardappel-spiritus. Richter, Windhorst en Hasenclever kunneu zich schrap zetten zoo ze willen, het regeeringsontwerp zal in 't einde de stemmenmeerderheid hebben. In de Elzas heeft men ook weer een boosdoener ontdekt. Het is de heer Grad, lid van den Rijksdag, die beschuldigd wordtdat hij zich in zijne redevoeringen tijdens de verkiezingscampagne schul- dig heeft gemaakt aan beleediging van sergeant- majoors van het Duitsche leger. Is het niet ijselijk De stadhouder Ilohenlohe zegt, dat het waar is en zal misschien wel adviseeren dat die schoelje over de grenzen moet worden gezet. Dat zou afgevaardigde nommer twee zijn. Dan nog dertien en al de „afgevaardigden-prutestler" waren uitgezetIlohenlohe maakt zich zoo populair bij de Fransehe Duitschers als poes in het honden- theatre. In Italie slaapt de politiek, maar als zij wakker wordt is er niet veel gunstigs te voorzien. De be- grootings-kwestien wekken veel bezorgdheid. Men vraagt nieuwe belastingen en wil die, tot wier op- heffing was besloten, continueeren. In het noorden des lands wordt veel bijgedragen tot de belastingen, het zuiden betaalt weinig en vraagt spoorwegen, van daar strijd. De Afrikaansche kwestie is mede lastig en vraagt veel geld. De afstand tusschen het Vaticaan en het Quirinaal blijft even groot en de invloed der clericalen verderfelijk, van het ver- leenen van concession is geen sprake. Er zou een FEUILLETON Op een schoonen herfstmorgen wandelde Linval, de beroemdste danser uit Parijs, in de Tuilerien. Hij vond een open briefje met den volgenden inhoud,/Indien hij, die dit briefje vindt, een goede daad wil verrichten, zoo moet hij in de straat Saintonge no. 140 naar Eugene de Mirande vragen. Wie aan dit verzoek om bijstand voor een ongelukkige moeder geen gevolg wil geven, mag dat ten minste aan geen auderen beletten, maar legge het briefje weer daar, waar hij het gevonden heeft." Linval neuriede juist een nieuwe aria, neurieend las hij het briefje, slingerde het met zijn wandelstok weg en ging voort. De tweede, die het briefje zag, was een eenvoudig gekleed, bejaard man, een ambtenaar, die in allerijl naar zijn kantoor ging, omdat hij ongaarne te laat kwam. Toch nam hij den tijd om het briefje te lezen, waarua hij zijn schouders optrok, omhoog keek en het weer netjes op den grond legde, terwijl hij mompelde //Dat is niet voor mij geschreven." Op hem volgde een pachter der belastingen, een tevreden man, die dagelijks schatteu verdiende en daarom met verachting neerzag op anderen. Eerst schopte hij het briefje met den voet weg, maar hij werd nieuwsgierig, raapte het op en las het, onder storm onder de nationaal-gezinde Italianen ontstaan, wanneer door het Vaticaan de minste tegemoet- koming werd gedaan. Dan nog de sommen, die gevraagd worden voor legerversterking, die noodig is volgens Depretis op het voorbeeld van andere staten, ten einde den invloed op de Europeesche politiek niet te verliezen. Magliani, Minister van financien, verklaarde zelfs, dat de voorgestelde be lastingen nog niet eens genoeg zouden opbrengen, waarom hij desnoods schatkistbiljetten zou uitgeven. De commissie heeft nu met 8 tegen 5 stemmen zich tegen de continuatie der tienden verklaard en zoodoende zit ook het Italiaansche Kabinet tot over hals en ooren in moeielijkheden. In Frankrijk staan Kabinet en Kamers al zoo dwars tegenover elkaar, ook al om de dubbeltjes of liever om de francs. De begrootings-commissie is in openlijken strijd met het kabinet. Op voorstel van den radicaal Pclletan, die het vuur opende, is het geheele budget stoutweg door het kabinet terug gezonden. Het schijnt er om te doen te zijn den Minister van financien den kraaien-marsch te laten blazen. De slimme Picardier is niet de echte financier, maar Globet, zijn landsman, wil hem houden, daarom zal hij nog eens gelegenheid hebben met de commissie in overleg te treden. Een crisis is op handen, zoo staat het. Over de Bulgaarsche zaken, waarmee Rusland zoo nauw is verbonden, vernemen wij thans weinig of niets. Wel is er sprake van een nieuwen can- didaat voor den troon, en wel vorst Wilhelm van Nassau, maar men zegt zoo veel, dat later weer- sproken wordt. Wilhelm is kolonel van een Oostenrijksch dragonderregiment. Hij is de zoon van hertog Adolph van Nassau, wiens land in 1866 door Pruisen is geannexeerd. Eene verzoening tusschen de hertogelijke familie en de Hohenzollern heeft plaats gehad in 1885, bij gelegenheid van het huwelijk van de jongste dochter van den hertog met den erfgroothertog van Baden, kleinzoon des Keizers In de Nieuwe wereld zijn het Mexico en Brazilie, die thans de aandacht trekken. In het eerste land zal eene grondwetsherziening plaats hebben, hoofd- zakelijk om den president te kunnen behouden, die volgens de thans fungeerende wet niet her- kiesbaar is. Porfiro Diaz is in 't oude goudland zeer gezien, omdat hij veel gedaan heeft tot aan- moediging van handel en nijverheid en tot ver- betering der financien. In het tweede is de slaven- handel nu aan kant. Volgens een vroeger register waren er in 1885 nog wel 1,768,000 slaven. Na aftrek der zestigjarigen en der intusschen gestorvenen had er dus nog wel een millioen moeten overblijven. Dit cijfer zal echter lang niet bereikt worden, want er hebben vooreerst talrijke vrijlatingen in massa plaats gevonden, terwijl ook op vele plaatsen de slavernij in een vier- of vijfjarig huurcontract voor een spotlach vluchtig door, waarna hij het in duizenden stukjes fecheurde, terwijl hij 'oromde ,/Dat is een scbelmstuk." Den volgenden morgen lag er weer zulk een briefje op dezelfde plaats. De eerste, die het las, schreef het aangegeven adres in zijn portefeuille en lei het briefje weer op zijn oude plaats. Daarna nam een jong pas getrouwd paar het briefje op. De vrouw, Julia, sprak //Laat ons eens derwaarts gaan. Wij kunnen maar weinig geven, doch dikwijls is zelfs de geringste gift voldoende om een arme voor wanhoop te behoeden. Kom, laat ons derwaarts gaan." Zij giugen. Nadat zij in de straat Saintonge het aangeduide nummer hadden gevonden, hoorden zij, dat het bewoond werd door een oud geneesheer, die zeer rijk genoemd werd en die een eenige, knappe dochter had. Zij klommen een mooien trap op naar een smaakvol gemeubileerde kamer op de eerste verdieping en vroegen naar Eugene de Mirande. Een schoon, bevallig gekleed meisje verscheen en bracht haar gasten in een salon, waarin de grootste orde neerschte. Het jonge paar begreep niet waar de behoeftige moest wezen en Julia zei: „Ik vrees dat men ons misleid heeft. Wij hebben een briefje op de Tuilerien gevonden, waarin uw adres stond. Wij meenden hier armen te vinden, die onze hulp noodig hadden, maar alles wat wij hier zien, doet ons meer aan genot dan aan armoede denken." Eugene antwoordde loon veranderd is, waarbij de meesters afstand ge daan hebben van hun recht om de slaven te ver- koopen of te tuchtigen. Vele slaven zijn in den werkmansstand opgenomen of drijven eenigen klein- handel. Mestelaars, timmerlieden, ook schoen- en kleermakers, stoelenvlechters en smeden, zijn meest zwarten. Het dagloon staat er, al naar gelang van vak en bekwaamheid, tusschen drie of vijf gulden. In vergelijking met de kosten van de levenswijze hebben deze loonen dezelfde waarde als in Europa f 1,50 of f 2,50daarentegen ontvangen werklieden die pas aankomen veel geringer loon. Dat onze zwarte broederen nu maar toonen de vrijheid waard te zijn, dan maken zij menig blanke beschaamd. Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd- onderwijzer en hoofdonderwijzeres zal plaats hebben op 21 en 22 Juni e. k.de mondelinge examens zullen aanvangen op 11 Juli daaraanvolgende. De commissien, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Gra- venhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. In de comm. te Arnhem is o. a. tot lid benoemd, de heer J. Vermeulen, direct, der R. H. B. S. te Middelburg. De Staats-Ct. van Zaterdag bevat een advies der Landbouw-commissie betreffende maatregelen tegen knoeierijen in den boterhandel en aangaande regeling van het landbouw-vakonderwijs. Betreffende het eerste is het resultaat der overwegingen dat de Commissie tot het besluit is gekomen dat het belang van den Nederlandschen boterhandel dringend vordert dat zoo spoedig mogelijk een wet tot stand worde gebracht welke op de volgende grondslagen zou moeten berusten 1°. Onder het woord boter wordt verstaan dat vetartikel, welks bestauddeelen uitsluitend uit melk verkregen zijn 2°. Surrogaten van boter worden niet als boter, noch onder een gelijkluidenden naam bijv. butter of butterine, noch onder een samengesteld woord waarin het woord boter voorkomt, in den handel gebracht3°. De vaten of verpakkingen, waarin voornoemde surrogaten ver- kocht of verzonden worden, moeten voorzien zijn van den voor het surrogaat verkozen naam in duidelijk zichtbare letters, terwijl die zelfde naam ook vermeld moet zijn op de facturen, de vracht- brieven en cognossementen, die de verzendingen der surrogaten moeten vergezellen4°. Verder zal moeten worden voorgeschreven dat alle handelaren in surrogaten van boter zorg moeten dragen dat de door hen voor hun artikel gekozen naam duidelijk leesbaar voor het publiek geplaatst is voor hunne verkoophuizen of winkels; 5°. Op openbare marktplaatsen voor den verkoop van boter eenigszins verlegen, dat zij de beschermster was van een ongelukkige vrouw, die zeer veel medelijden verdiende, maar te hooghartig was om zelf iets te vragen. Julia wenschte die vrouw te kenuen en zei Ook mij is armoede niet vreemd. Voor mij behoeft zij niet te blozen." Eugene weigerde echter een naam te noemen, omdat, volgens haar, de ongelukkige zoo beschroomd en wantrouwig geworden was, dat een vreemde haar vertrouwen onmogelijk kon winnen. Julia vroeg nu Heeft zij kinderen //Drie. Haar man, die met noeste vlijt karig den kost voor alien verdiende, is nu juist na een lange, kostbare ziekte overleden." „0, hoe treurigHoe oud zijn de kinderen?"//Nog zeer jong. Het oudsteis een meisje van vijf jaar." //Ook weldra hoop ik moeder te worden," zei Julia. //Dus zult gij wel begrijpen, hoezeer mij die kinderen ter harte gaan. Als mijn eigen kind mijn moederlijke zorgen niet vorderde, zou ik ze gaarne bij mij nemen. Maar nu kan ik niets doen, dan u een pakje met kleedij en allerlei kleinigheden zenden, want nu dat gezin door u ondersteund wordt, zal er aan de voornaamste levensbehoeften wel geen gebrek zijn."Eugene dankte haar hartelijk uit naam van de onbekende en beloofde, dat zij Julia's ge- schenk zou bezorgen, wier naam en woonplaats door haar werden opgeschreven. Nauwelijks was het jonge paar weg of er trad een jonkman binnen. Hij zeide tegen Eugene,/U zoek ik niet, maar Eugene de Mirande." //Die ben ik." De bestemd zal het verboden moeten zijn surrogaten te verkoopen, ten verkoop aan te bieden of voorhanden te hebben 6°. Op de nakoming van al deze voorschriften zal een behoorlijke preventieve controle moeten worden uitgeoefend. Het tweede advies betreft de vraag, of het wenschelijk is vakscholen van Staatswege te sub- sidieeren, naar aanleiding der adressen van de Friesche maatschappij van landbouw en de maat- schappij van W eldadigheid om subsidien resp. voor een op te richten zuivelschool en een op te richten bosch bou wschool. De commissie is van oordeel, dat de oprichting en inrichting van vakscholen moest worden over- gelaten aan het particulier initiatief. Aan den anderen kant echter is het onderwijs een zaak van algemeen nut en behoort het tot die belangen waarvan de behartiging tot de eerste plichten van den Staat wordt geacht te behooren. De betrekking van den Staat tot de vakscholen zal derhalve behooren te zijn, dat de Staat aan die inrichtingen, opgericht door particuliere krachten, geldelijken steun zal moeten verleenen. De uittocht naar Noord—Amerika neemt dit jaar enorme verhoudingen aan. Te New-York kwameu in Januari 8000, Februari 11000, Maart •31,000 en in April meer dan 37,000 landverhuizers aan, te zamen toen reeds 3000 meer dan in het geheele jaar 1886. Het waren meest Ieren, Zweden, Noren, Denen en Duitschers. In de vorige week werden te New-York door 12 stoomschepen op eenen dag 10,000 landverhuizers aangevoerd. Het hoogste cijfer van aanvoer op eenen dag was 8000. In de laatste jaren is de bevolking van Cocksdorp, op het eiland Texel, met de helft verminderd, door landverhuizing. Te Goes maken zich vrijgezellen gereed om de reis naar Noord-Amerika te ondernemen, terwijl te Wemeldinge een gezin ook op het punt staat daarheen te gaan. Mossels. Er zijn mensehen, die maar slecht kunnen tegen 't gebruik van mossels. Zij moeten zich daarvan geheel onthouden. Anderen kunnen de mossels doorgaans goed verdragen, maar weten soms van eene opzwelling tengevolge van een zoogenaamd giftig exemplaar. Over dat giftig zijn bestaan verscheidene lezin- gen sommigen schrijven het toe aan een spoedig bederf door de warmte, anderen aan krabben. De juiste oorzaak moet men zoeken in de voort- teling. De eitjes waardoor de mosselen voorttelen, bevatten op 't punt van rijpwording bestanddeelen, die min of meer nadeelig zijn voor den mensch. Die voortteling begint in voor'oarige jaren in 't laatste van Maart, doorgaans in April, zeker in Meizij eindigt in Augustus, September. Van daar, dat door de ondervinding geleerd, jonkman stond even verbaast als Julia en kreeg dezelfde inlicbtingen. Onverwijld bood hij zijn hulp aan en zeiHoe wel ik niet rijk ben, toch kan ik, omdat ik ongetrouwd en zuinig leef nog al eenig geld overhouden, waarmede ik armen kan ondersteunen." Maar mijnheer," antwoordde Eugene, //met geld alleen is men niet altijd geholpen. Als men zijn best wil doen- om de belangen van ongelukkigen te bevorderen, helpt men dikwijls beter dan met geld." Heeft uw vriendin dan iets anders noodig. Zeg het mij dan en omdat gij het vraagt, zal ik alles voor haar doen, wat in mijn macht staat." //Vergeef mij dan een onbescheiden vraag, die ik u doen moet, omdat ik anders mijn beschermelinge niet kan helpen. Zoudt gij mis schien ook vrijen toegang hebben tot den minis ter „Neen, mejuffrouw. Mijn vader heeft een klein buiten bij Parijs, waar wij gelukkig en tevreden leven, zoodat wij geen jacht behoeven te maken op de gunst der grooten. Wij zijn zoo rijk, dat wij wel nooit met een minister zullen behoeven te spreken. Maar als uw beschermelinge misschien iemand noodig heeft, die haar belangen bij den minister moet voorstaan, dan ben ik volgaarne tot dien dienst bereid. Wat wil zij van den minister p" #Maar een kleinig'neid. In het belang van 's lands verdediging beeft men een plantsoen, dat haar man met groote kosten had doen aanleggen, omvergehouwen en nu wil zij schadevergoeding gevraagd hebben." (Slot volgt.) TER \EI m.M HE <0111 i VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1