Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2295. Zaterdag 14 Mei 1887. 27e Ja^rgang, HAVEN TE PHILIPPINE. Het bal te Kippenburg. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdixecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Itit blad verftchijnt Dinsdas- en Vrijdasravond bij den niteever P. .1. V A IV BE S A IV D E te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER van PHILIPPINE brengt ter kennis van belanghebbeuden, dat de aanbesteding van de vergrooting der Haven van Philippine is UITGESTELD. Philippine, 12 Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, J. B. DHOOGE. JPolitieli Overzicht, Volgens de Justice nadert in Frankrijk eene ministerieele crisis, daar de uiterste linkerzijde heeft aangekondigd, dat het met de bescherming dezer fractie gedaan is. De oorzaak ligt in het uitblijven van bezuinigingen, waarop de linkerzijde had gehoopt. Frankrijk heeft eene begrooting van drie milliarden, de grootste begrooting der wereld. Rusland met zijn honderd millioen inwoners, betaalt nauwelijks zooveel. Meer dan een derde van de begrooting wordt verslonden door een staatsschuld zonder gelijke. Ieder jaar moet er eerst 12 a 1500 millioen worden afgenomen om de rente van vroegere leeningen te betalen, terwijl elk jaar de schuld met een half milliard toeneemt. Dat zegt het blad. Het gevolg is, dat de Fransche arbeid, met zooveel kosten bezwaard, niet kan concurreeren en het crediet des lands gevaar loopt. De Kamer moet iets doen en wat zal zij doen Constitutioneele hervormingenMen zegt: die zijn niet aan de orde. De godsdienst-kwestie, scheiding van Kerk en Staat. Men zegtdie is nog niet rijp. Politieke hervorming, decentralisatie, nieuwe vrijheden Men zegtdie moeten we nog overwegen. De Ministers zeggen//wijs eens aan, welke bezuinigingen wilt gij „Ja," zegt een leek, „hoe zou ik die.aan- wijzen Gij zijt aan het hoofd geplaatst om het raderwerk aan den gang te houden, dat gij elke minuut kunt beproeven." Spreekt de Justice waarheid, dan is meer dan Colbert noodig om het roer in handen te nemen. Misschien zou die groote financier nu zeggen: tfSchaf die groote legers at." Op de tentoonstelling te Havre heeft de Fransche Minister-president Globet het woord gevoerd en van de vreuelievendheid der natie getuigd. Hij noodigde alle volken tot deelneming aan de tentoon stelling van 1889 uit. Naar luide van een telegram heeft Engeland echter geen plan om officieel deel te nemen. Ook wil men dat in de Fransche Kamer een stem zal opgann, met het doel de voorgenomeu tentoonstelling te verdagen. Over de toenadering van Servie loopen insgelijks geruchten. Zij vinden hunnen grond in de voor- genomen reis van Koningin Nathalia naar de FEUILLETON. Vlak bij het logement woonde een oud vriend van mijn vader, die ziekelijk was en daarom het luisterrijke bal niet kon bijwonen. Ik had nog tijd over voor een praatje, en liep dus even bij hem op. A1 pratende vergaten we den tijd, en op eens schrikte ik op, toen de torenklok kwart na acbten sloeg. Bewaar oris daar had ik aan het heele bal niet meer gedacht. En ik had de polonaise met de oudste dochter van den notaris Ik rende naar den Gouden Leeuw. Alles was er doodstil. Natuurlijk, ik was veel te laat. Met een kloppend hart ging ik naar binnen. De eerste dien ik zag, was de notaris. ;/Is u niet in de zaal vroeg ik hem, om toch maar wat te zeggen. Want ik voelde mij alles behalve op mijn gemak, bij de gedachte aan de blikken der dames, die ik had ,/laten zitten." ffIk wacht hier nog op mijne vrouw," zei de notaris. „Watis mevrouw er nog niet riep ik verbaasd. hZe had belangrijke redenen, om niet vroeger te komen," zei de notaris met veel deftigheid. Een oogenblik later kwam de burgemeester uit de zaal, en voegde zich bij ons. »De hemel mag weten waar mijn vrouw zoo lang blijft riep hij knorrig uit. Ook de dokter kwam ons zijn nood klagen. Krim, waar zij den Czaar en diens gezin zou ontmoeten. Zij is de dochter eens Russischen generaals en moet veel sympathie voor Rusland gevoelen, vandaar de oorzaak, zegt de een, terwijl een ander die zoekt in hare ontevredenheid op den heer gemaal, die aan de schoone gemalin van een der bij zijn hof geaccrediteerde gezanten in het oogloopende attenties bewezen heeft. Eene heftige scene tusscheu de gekroonde eehtgenooten volgde en H. M. gaf te kennen, dat zij eene lange reis met den elfjarigen kroonprins zou maken, en zich tijdelijk of in de Krim, of in den Kaukasus zou vestigen. Koning Milan, die deze reis althans uit een politiek oogpunt niet wenschelijk achtte, riep de tusschenkomst in van den Russischen gezant. De Koningin gaf in zooverre toe, dat zij de echtgenoote van den gezant weder met de gewone voorkomendheid bejegende, maar het plan der reis werd niet opgegeven. Of er iets van aan is, namelijk van die toegezonden loukjes en knip- oogjes, dit is niet zeker, maar wel is 't waar, dat sommige dames wat erg jaloersch zijn. Milan zal 't in elk geval zoo slim niet gemeend hebben, dat houden wij er maar voor. De Italianen krijgen het met de Spanjolen aan den stok. De laatsten willen aan de Roode Zee een kolenstation oprichten, waartoe reeds een kleine zeeboezem is gekocht van inlandsche stammen. De Spaansche gezant te Rome beweerde hiervan niets te weten en daarom heeft de Italiaansche Minister van buitenlandsche zaken te Madrid ophelderingen laten vragen. De Italianen dulden niemand in de omstreken van Massowah. Graaf Savoiroux is nog altijd in handen der Abyssiniers en nu de regeering hem niet loskoopt, zal de familie van den gevangene daartoe pogingen aanwenden. En oom is naar Massowah vertrokkeu en heeft als losgeld geboden27000 Maria-Theresia-Thalers, 200,000 francs in goud en papier en wissels op huizen in Massowah, tot een bedrag van 100,000 fr. 't Is te liopen dat de koop aangaat. De vreedzame Zwitsers zullen de Duitsche soci- alisten en anarchisten ook achtervolgen. De Bonds- raad oordeelt het noodig, omdat er inisbruik gemaakt wordt van het recht van asyl en hierom de be- trekking tot Duitschland in gevaar wordt gebracht. Vooral de drukkerijen zullen onder streng toezicht komen, aangezien bewezen is, dat lionderdduizenden exemplaren van het orgaan der socialisten in Duitschland worden binnengesmokkeld. In Amerika neemt men maatregelen tegen de verzending van de ontplof bare stoffen, waarvan deze lieden zich bij voorkeur bedienen. In den staat New-York is een wetsontwerp aangenomen, waarbij het heimelijk verzenden van dynamiet, nitro-glvce- Zijn vrouw, die hem anders nooit alleen liet uitgaan, was ook nog niet gekomeu. En toen ik den dokter naar de reden vroeg, antwoordde hij tfWel, mijn vrouw wil niet de eerste zijn die op Jt bal komt. Ze behoeft ook niet minder te zijn, dan de anderen 1" Dat zei mijn Lientje ook, riep nu Janssen de zeepzieder. Jammer maar, dat met dat alles de kostelijke tijd verloren gaat. 't Is nu al bij half negen." Wij gingen de balzaal binnen. Goede hemel welk een droevig tooneelDaar stond de dlite der Kippeuburger heeren, in onberispelijk baltoilet, als een regiment vraag- en uitroepteekens Ergernis en nijdigheid waren op menig aangezicht te lezen de heeren der schepping, die reeds anderhalf uur op vrouwen, zusters, nic'ntjes of liefjes hadden gewacht, toonden zich alles behalve geduldig onder die beproeving. Zeg eens vriend riep de surnumerair mij toe, „begrijpt ge wat dit moet beduiden P" ,/Ik ben een boon, als ik er wat van begrijp," antwoordde ik. „Nu dan zal ik het u uitleggen geen van de dames durft de eerste op het bal te zijn, omdat zij in dat geval zeker uitgelachen zouden worden. Nu hebben zij alien haar mannen of broers vooruit gestuurd, om te zien of er al dames zijn. Als er maar eene hier was, zou de pret binnen tien minuten kunnen beginnen 1" Een vreeselijk licht ging voor mij op! Ik rampzalige, ik had al dit onlieil gesticht. Met siddering en beving herinnerde ik mij het avondje bij de vrouw van den ontvanger rine, buskruit of andere ontplofbare stoffen met spoorwagens, stoombooten en andere middelen van vervoer wordt gestraft met eene boete van 300 tot 1000 dollars en met gevangenisstraf van eene maand tot vijf jaren. Bovendien zal ieder, die schade heeft geleden door overtreding van deze wet, schadevergoeding kunnen eischen van den overtreder. De afzender van ontplofbare stoffen is gehouden eene nauwkeurige opgave van de samen- stelling over te leggen. In eene nota aan de Tweede Kamer bericht de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de Nederlandsche regeering, ongeveer gelijktijdig met het geven der inlichting in het Britsche Lagerhuis omtrent den vee-invoer, eene mededeeling van de Britsche regeering ontvingwaaruit bleek, dat laatstgenoemde in den doorvoer van Duitsche schapen, zooals die met toepassing van art. 3 van het Koninklijk besluit van 8 December 1870 (Stbl. n°. 194) van tijd tot tijd plaats vindt, een bezwaar ziet tegen het toelaten van vee, uit Nederland aangevoerd, zonder de verplichting om in de haven van aankomst te slachten. Hieruit volgt echtSr niet dat de Regeering kan verzekeren, dat het onvoorwaardelijk verbieden van doorvoer der schapen uit Duitschland dadelijk den geheel vrijen invoer van Nederlandsch vee in Groot—Brittannie zou ten gevolge hebben. De onderhandelingen met de Britsche regeering over dit onderwerp duren nog voort, en wij hebben daarbij te letten op verschillende met elkander strijdige Nederlandsche belangen. De Regeering laat geen middel ongebruikt om zoo wel door officieele als door officieuse mededeelingen de aandackt van het buitenland op den gunstigen gezoudheidstoestand van den Nederlandschen vee- stapel te vestigen. De gezondheidstoestand der Duitsche schapen op dit oogenblik geeft echter geen aanleiding, op grond van genoemd Koninklijk besluitthans elken doorvoer te beletten. Is het noodig, dan kan daartoe onmiddellijk worden overgegaan, zooals in Maart 1885 geschied is. De Britsche regeering kan steeds overtuigd zijndat geen maatregel van voorzorg wordt verzuimd, zoodat zij met volkomen gerustheid het Nederlandsche vee op al hare markten kan toelaten. De Minister wijst tevens op den omvang van den uitvoer van vee uit Nederland naar andere landen. Op last van den Minister van oorlog zal in den a. s. zoiner, bij de normaal-schietschool te 'a Hage, een geweer worden beproefd, dat in de ,/Ik zou wel eens willen Weten, wie de ezel is, die de dames zulke zotheden heeft wijs gemaakt riep Jansen nijdig. „Mijn vrouw en mijn Lientje waren anders altijd iedereen vooruit, en nu kijk ik mij de oogen uit, zonder schijn of schaduw van een muts te zien Hoe diep mij dat woord ezel griefde, laat zich beter denken dan beschrijven. Maar achik zweeg, en ik moest zwijgenwant bitter waren de verwijten van mijn geweten. 't Viel niet te loochenen, mijne schuld was het, ofschoon ik het waarlijk niet bedoeld had. De muzikanten begonnen zich te vervelen. Ze hadden zoo vlijtig geoefend en gerepeteerd, dat ze zich nu ook wel wilden laten hooren. 't Ging heel mooi de dansmuziek klonk prettig en opgewekt Maar 't baatte niet. Elk van de heeren had strenge bevelen ontvangen, om zijne dames eerst dan af te halen als er andere dames in de zaal zouden zijn. De ongeduldigen verdeelden zich in groepjes, en allerlei plannetjes werden gemaakt en weer verworpeu. Daar kwam een kellner uit de eetzaal binnen, en plotseling viel mij een gelukkige gedachte in. De dames had ik er in laten loopen, nu moest ik het ten minste bij de arme heeren weer goed zien te maken. Als we eens naar de eetzaal gingen, en daar onder een glas wijn de zaak verder bepraatten Zoo gezegd, zoo gedaan. De wijn was goedhet eten gaf nieuwen dorstmen begon ijverig elkanders gezondheid te drinken de kelluers vlogen been en weer en binnen weinige minuten hadden wij, ondankbare mannen, de arme vrouwtjes, kolf voorzien is van een magazijntje, ingericht tot berging van 8 patronen, die op het oogenblik van het beslissende vuurgevecht, zeer gemakkelijk voor het grijpen zijn. De vinding is van den eersten luit. S. L. Woutersen van het 3e reg. inf., onlangs benoemd tot kapitein bij het 7" reg. Over de gevolgen van het jongste rapport van den Board of Trade betrekkelijk de conflicten tusschen Engelsche en Belgische of vreemde visschers (welk rapport tot een nieuwe internationale over- eenkomst adviseert) werd de Engelsche regeering in het Lagerhuis geinterpelleerd. Sir James Fergusson heeft, namens de regeering, het volgende verklaard „Het land dat in de kwestie der geweldpleging door vreemde visschers in de Noordzee zich het meest betrokken acht, is Belgie. De Britsche gezant te Brussel meldt ons, dat de Belgische regeering het rapport der commissie van het Engelsche Departement van Koophandel aan een nauwkeurig onderzoek heeft onderworpen, zij het bestannde euvel erkent en de noodzakelijkheid beseft om daarin te voorzien. Yan Nederland en Frankrijk, aan wie het bedoelde rapport eveneens is gezonden hebben wij nog geen antwoord ontvangen." De oorsprong van „Artis" te Amsterdam is wellicht aan velen onbekend. Zij ontstond uit de menagerien van Martin en Yan Aken, bij ouderen van dagen welbekend. De heer G. F. Westerman, toen boekverkooper en eigenaar van eene verzame- ling zeldzame vogels, vernam in 1836, dat Yan Aken zijne dieren wilde verkoopen, ontwierp het plan voor de vormiug van een vennootschap, kocht de menagerie en opende in het voorjaar van '38 de diergaarde „Artis Natura Magistra," thans onder de leiding van Dr. Westerman de schoonste van Europa geworden. De Maasb. verneemt nu, dat men het halve eeuwfeest zal vieren en dan ook aan den grijzen Westerman de welverdiende hulde hoopt te kunnen brengen. Martin was later directeur van den Dierentuin te Rotterdam en hij, de vermaarde dierentemmer, stierf te Overschie als rozenkweeker. De gewezen stationschef-assistent E. J. de Vries te Leeuwarden, wien indertijd beide beenen werden afgereden, welke vervangen zijn door kunst- beenen voor rekening van de exploitatie-maat- schappij, heeft thans eene uitkeering ontvangen van f 6500 in eens, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van f 125 door genoemde maatschappij is toegezegd. Deze ongelukkige, die het overigens goed maakt wat zijne gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrijven en een kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. die zich thuis zaten te verkniezen, glad vergeten. Zoo was ongeveer een uur voorbijgegaanr De muziek uit de balzaal klonk steeds vroolijker en opgewekteren hier en daar was er een vopgewonden standje" aan onze tafel die als de bekende lieve Chris van Alphen, ,/paarde stem aan snaren. Doch tusschen al deze tonen mengden zich ook minder melodieuse geluiden. Luidruchtig geschreeuw en vroolijk geroep drongen, allengs sterker, in onze ooren door, en weldra hoorden we duidelijk de schuifelende en stommelende beweging van dansende paren. Wat moest dit beteekenen Waren de dames eindelijk toch gekomen. Hadden zij in hare veront- waardiging over de schandelijke wijze, waarop de mannen haar verwaarloosden, zelve onder elkander het bal geopend Trachtten zij door die ongewone kreten, de smart te verdrijven, die aan haar teedere hartjes knaagde? Eene ijskoude rilling overviel mij, en, met de wanhoop der vertwijfeling, snelde ik de balzaal binnen. Welk een tooneel. Er waren dansers en danseressen, voorzeker! maar het waren niet de langverwachte dames. Wij zagen geen waaiers, geen bloemen, geen haudschoenen, geen rokspanden, niets van al hetgeen de welop- gevoede mensch op een bal pleegt mede te brengen, neen meiden en knechts, kellners, naaisters, loop- jongens en loopmeisjes sprongen juichend en jubelend op de maat der dansmuziek rond. 't Was een oorverdoovend spektakel, een dolle heksensabath en ik stond daar bij als een Beelzebub, de overste der duivelen, wiens machtwoord dien ganschen chaos deed ontstaan TER SEIZEISCHE <0 lilt VI (S L O T.) t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1