Gemengde berichten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. De Heeding van de leiders der oefeningen be- staat, gelijk met weet, uit een blauwe broek en jas met rood vest. Op de kraag staat eeu of ander teeken, als S(aved) S(inner), gered zondaar. TER NEUZEN, 1» Rei 1887. Sedert eenigen tijd is tusscben enkele iuwoners onzer veste, ernstig sprake, de uitmuntende haven van Ter Neuzen dienstbaar te maken als haven voor zeevisscherij, waartoe de verbinding met hoofd- plaatsen van Belgie als Gent, Mechelen, Brussel en andere plaatsen zeker van invloed is geweest. Zondag is tusscben eenige energieke mannen onzer plaats, eene vergadering gehouden en tot dat doel eene, maatschap opgericht, een bestuur benoemd en een alhier gebouwde hoogaars aangekocht, terwijl zeilen, want en fleet in bewerking zijn. Tegelij- kertijd werd de equipage aangeworven, zoodat deze eersteling spoedig zee zal kunnen kiezen. Het bestuur is voorloopig saamgesteld uit de heeren L. Schalk, voorzitter, en R. Walraven, secretaris- penningmeesterterwijl voor het opzicht voldoende zal worden zorg gedragen door een deskundig aan- deelhouder. Bij eenigen gunstigen uitslag denkt men weldra meerdere en grootere vaartuigen in zee te brengen, terwijl elke vangst alhier zal worden binnen gebracht en verkocht of van hier verzonden. Het zal wel geen betoog behoeven, dat wij groot belang stellen in deze echt Hollandsche ook voor de gemeente belangrijke onderneming en de wakkere ondernemers alle heil en voorspoed toewenschen op hun pogen. "Wij ontvingen heden het programma van de algemeene vergadering en den internatioualen wed- strijd van vlas-, braak- en zwingelwerktuigen, benevens van de tentoonstelling van paarden, rund- vee, schapen, varkens, pluimgedierte enz., te houden den 6, 7 en 8 Juni te Hulst, door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De prijzen, die hierbij behaald kunnen worden, zijn vele. Wij vernemen dat behalve vele genoodigden ook ZExc. de Commissaris des Konings in Zeeland en twee leden van Gedep. Staten de tentoonstelling zullen bijwonen. Het feest zal waarschijnlijk opgeluisterd worden door de muziekgezelschappen uit Hulst, Ter Neuzen, Temsche en Hontenisse. Het vuurwerk belooft allerprachtigst te zijn. Voorts zij nog medegedeeld, dat des avonds extra-treinen zullen loopen. De scherpschutters-vereeniging ,/Voor Vader- land en Koning" alhier mag zich in voortdurende toename harer leden verheugen. Het getai eere- leden is thans 4, terwijl dat der buitengewone leden 34 en dat der gewone of werkende leden is ge- stegen tot 47. Tegen de op 1 Juni a. s. te houden balotage zijn reeds weder eenige aangiften. Zoodra de te bestellen 20 hoeden zullen gereed zijn, zijn alle korpsleden in uniform gekleed en blijven nog eenige uniformen in voorraad. De vereeniging bezit bovendien eene trom, ter wijl haar door een paar belangstellende personen 2 signaalhorens ten geschenke zijn toegezegd. De oefeningen in het marcheeren en ill de be- handeling van het geweer hebben geregeld twee- raalen per Week plaats, terwijl, wanneer binnen eenige dagen de aangevraagde en reeds beschikbaar gestelde patronen arriveeren, een aanvang met de schietoefeningen wordt gemaakt. Tot voorloopige oefening in het schieten wordt reeds sedert een 3tal weken gebruik gemaakt van de ontvangen kamer-schietcilinders, waarmede reeds eenige vor- deringen zijn gemaakt. Door ue aangroeiing van het korps is behoefte aan meerder kader ontstaan, waarom korporaalsen manschappen zich theoretisch en practisch oefenen om voor eene benoeming respectievelijk tot sergeant en korporaal in aanmerking te kunnen komen. Het bestuur denkt er ook reeds aan, binnen waren haar waaiers, en of u zoo goed zou willen zijn, om ze eens na te zien, en te zeggen, welke ze in Den Haag het mooist zouden vinden." Ik had werk om mij goed te houden, maar bekeek de waaiers met den grootsten ernst. Tot mijne schande moet ik bekennen, dat ik niet kon nalaten, met de goede vrouw eeu loopje te nemen. De waaier, dien ik uitzocht, was groot genoeg om er een molen mee aan 't maleu te brengen, en prijkte met al de kleuren van den regenboog. Eene kunstvaardige hand had er de historie van Jonas in den walvisch getrouwelijk op afgebeeld, en ongetwijfeld had de overgrootmoeder van de waardige dame met dit meubel in haar tijd een goed figuur gemaakt. Met eeu vriendelijk bedankje ging de meid weer weg, en ik sloeg, in compleet baltoilet, den weg in naar het hotel de Gouden Leeuw, waar het bal zou plaats hebben. Mijn weg voerde mij door de hoofdstraten van het stadje, enjuistlangs het huis van den apotheker. Eene donkere gestalte sloop voorzichtig langs den hoek van het buis, ik herkende de meid van den ontvanger. ,/Goeden avond meneer!" flnisterde zij angstig, toen zij merkte wie ik was. Ik vroeg haar, waarom ze in dit gure weer op zoo'n tochtige plek heen en weer liep. ffOch, weet u," zei de meid, „mijn mevrouw wil niet de eerste zijn, die op het bal komt, en nu heeft ze mij hier op de wacht gezet, en ik moet blijven totdat de familie van den apotheker het huis uitgaat, en haar dan dadelijk waarschuwen." Ik ging verder, zonder hier iets vreemds in te vinden. kort eene voordracht aan Z. M. den Koning in te zenden tot aanvulling van het korps officieren. Aan reeds ontvangen aanvragen ter bijwouing van elders in ons vaderland te houden schietwed- strijden kon natuurlijk vooralsnog geen gevolg worden gegeven, vermits nog te weinig schietoefe ningen zijn gehouden. Men heeft het plan om met het a. s. najaar ook aan te vangen met het verrichten van scherm- oefeningen op het geweer, om deze later tot de overige wapens uit te breiden. Zeeuwsch-Vlaawderen, Westelijk deel. Onver- getelijke dag de 7de van Bloeimaand 1887. I Onvergetelijk en schoon voor de gansche heerlijke streek van Zeeuwsch—Vlaanderens Westelijk deel, het afgelegen en vergeten hoekje, dat thans, dank zij de ijverige pogingen van den lieer Gerritsen, verbonden werd met het Belgisch spoorwegnet, door den aanleg van den tram Breskens-Maldeghem. Gesteund door invloedrijke mannen is het aan zijn rustelooze werkzaamheid te dauken, dat na tal van moeilijkheden en bezwaren, de tram onze vruchtbare streek doorkruist en naar wij hoped en verwachten, leven en welvaart zal brengen in ons gewest. Een //lang leve Gerritsen" is een welge- meende wensch, is een toon in het blijde accoord, dat heden onze dorpen en gehuchten doorruischte. De Belgische genoodigden werden des morgens te Maldeghem afgehaald en gecomplimenteerd door den heer Gerritsen en den ingenieur den heer Schotel. Te Breskens kwamen te 10 uur de genoodigden aan van gene zijde der Schelde onder wien wij tot ons genoegen opmerkten Z. E. den Commissaris des Konings en den Minister van j Buitenlandsche zaken den heer Van Karnebeek, die I vroeger 's vorsten vertegenwoordiger in Zeeland was. De gemeente Breskens was in feestgewaadde toonen der muziek weerklonken en een daverend ,/hoera" uit honderden kelen bewees, dat men met de inwijding van ons nieuw vervoermiddel was ingenomen. Schoondijke, ook aan de tramlijn ge- legen, vierde feest en droeg zijn schoonste kleed. Ooslburg's fanfaren haalde den tram in en het korte doch hartige woord van den burgervader vond weerklank in aller hart. En weer zette het stoom- paard zich in beweging en bracht de genoodigden Kalveren onveranderd 65 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,80 tot fr. 0,90. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,30 tot fr. 3,90Mechelen fr. 4,00 Ware- gem fr. 2,95 tot fr. 3,00; Thielt fr. 3,50; Deiuze tr. 3,00 tot fr. 4,36 St. Nicolaas fr. 3,36 en te Brugge fr. 3,99. 's Gravenhage10 Mei. Tweede Kamer. Bij voortgezette grondwetsherziening is met 39 tegen 36 steinmeu aangenomen het stelsel te behouden, waarbij de nominaties van den Iloogen Raad door de Tweede Kamer geschieden. Het geheele hoofdstuk V is daarna aangenomen met 55 tegen 17 stemmen. Morgen voortzetting. naar de Draaibrug, waar de nette remise, de zeer volledige werkwinkel met zijn tal van machinerien in oogenschouw werden genomen, en eenige verver- schingen werden aangeboden. Het oude trouwe Sluis, met een zijtak aan de lijn verbonden, ontving de genoodigden op waardige wijze en thans zette men koers naar het net versierde Aardenburg en toen door naar Maldeghem, dat eveneens in feestdos was. In Aardenburg teruggekeerd, werd den ge noodigden een gastmaal aangeboden, dat uitmuntte door keurigheid. Tegen 6^ uur waren alien weer in de gelegenheid gebruik te maken van de stoom- boot van Breskens naar Vlissingen, opdat ieder zich zou kunnen begeven naar de plaats zijner bestem- ming. Naar het algemeen gevoelen zal ieder van dit I schoone feest een aangename herinnering raeenemen. In elke gemeente aan den tram gelegen was het feest, bestaande in muziekuitvoeringen, volksspelen, vuurwerk enz. En zoo zal de tram onze streek doorkruisen, de reisgelegenheid vergemakkelijken, de afstanden ver- korten en afgelegen plaatsen te zamen brengen. Heil zij de onderneming, en zij brenge vruchten voort, al der moeiten waardig, die aan de tot stand- koming verbonden zijn geweest. Een nieuwe han- delsweg is geopend dat langs hare banen de tram zich bewege en welvaart brenge in onze streek, wier welzijn ons na aan 't harte ligt. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 55 centimeu tot fr. 0,84; stieren, koeien en runderen 50 tot 70 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. In de eerste dwarsstraat, die ik voorbij kwam woonde Janssen, die zeepzieder. Aan den over- kant stond de knecht uit de brouwerij op schild- wacht, en zag er vrij knorrig uit. w Lief weertje, meneer", bromde hij „daar moet ik nu met mijn oude stijve beenen op wacht staan, 't is pleizierig!" Maar wat moet je dau doen?" „Ja, dat mag ik u eigenlijk niet zeggen, maar u zult het niet vertellen. Ik moet wachten, totdat de Janssens naar het bal zijn, en dan moet ik mijn volk gaan waarschuwen. Mijn mevrouw wil niet het eerst op het bal komen, weet u?" Twintig passen verder tegenover de brouwerij stond de broeder van het zuchteude Lientje. „Gaat ge mee?" vroeg ik hem. ,/Onmogelijkik moet hier wachten om redeneu En de jongeling met zijn waterblauwe oogen bleef onafgebrokeu staren naar de vensters der brouwerij. Ik verraoedde, dat hij zin had in een van de mooie meisjes van den brouwer, en hoopte haar naar den Gouden Leeuw te kunnen begeleiden. Eindelijk was ik dicht bij het logement gekomen, juist bij het huis van den domine. Domine stond voor het open raam, niettegenstaande het Februari was, en daarenboven ongemakkelijk koud. De oude heer had een aardig dochtertje, dat hij zelf naar het bal wilde brengen. ,/Gaat gij mee, domine vroeg ik beleefd groetend. //Dank u, nog niet. Wacht maar niet op mij (Slot volgt.) Ook te Eext wordtvolgens de Asser Ct., tegenwoordig de lynchwet toegepast. Acht dagen geleden werden daar bij een welgesteld ingezeten pi. m. 30 groote glasruiten verbrijzeld, omdat hij met zijne vrouw en eenige dochter den inwonenden man van laatstgenoemde verstiet. Deze verliet het huis zijner schoonouders en vertrok weer naar zijne ouders te Annen. Om die reden brachten de jongelui aan genoemden landbouwer eene serenade met ketel muziek. De ontevredenen (geheel Eext) hebben eer van hun werk gehad, want de dochter is haar man gevolgd. De vader, die nog meer onheilen vreesde, had zich intusschen van een revolver voorzien. Zondagavond jl. brachten de jongelingen, en corpsvoorzien van lange kalken pijpeneen bezoek aan de dienstmaagd van een ander ingezeten, die inmiddels naar Gieten was gevlucht. Bedoeld meisje zou met 1 Mei in't huwelijksbootje gestapt zijn, doch zei zoo in eens haar beminde het jawoord op. Men zag, dat 4 veldwachters waren gearriveerd, en vandaar zeker, dat dien avond alles rustig is afgeloopen. Iu den nacht van Maandag op Dinsdag zijn echter weer in een ander huis alle ruiten en ramen vernield, waaruit des daags de bewoners verhuisd waren. (T Was een gehuurd huis waarvan de eigenaar te Noordlaren woont.) De daders zijn onbekend. Te Rozendaal zijn weder tallooze Belgische twee centimestukken in omloop, zoodat men bijna geen Hollandsche centen meer ziet. Het kan ook niet anders. Vroeger werden de Belgische centen in verscheidene gemeenten uitgegeven thans nog alleen te Rozendaal, zoodat alles naar deze gemeente is samengestroomd. Bij ontvaugst van 100 centen, zijn het gewoonlijk alle Belgische. Velen maken hiermede een aardige winst, daar men in Belgie voor een Hollandschen gulden 105 centen betaalt, zoodat eene zuivere winst van 5 pCt. verkregen wordt. Als eene merkwaardigheid wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de heer Oudegeest, emeritus-predikant te Engelen, en zijne echtgenoote hun diamanten bruiloft vierden. De zes zonen van dit echtpaar zijn alien ook predikant, respectievelijk te Vucht, Engelen, Bokstel, Vlijmen, Opijnen en Atjeh (laatstgenoemde thans met verlof te Leiden). Leiders aan doofheid, die zich mochten willen laten overhalen om de veelvuldig geadverteerde Oor- I trommels van Nicholson voor ongeveer 20 aan te schaffen, doen zeker verstandig door zich voor af ook eens van andere zijde dan door den verkooper te doen inlichten. Het Maandblad tegen de Kwak- zalverij heeft toch in zijn April-nommer uitvoerig die dure instrumentjes besproken, en ook in het thans verschenen Mei-nommer wordt er tegen ge- waarschuwdbeide nommers van dat maandblad zijn, naar men ons meldt, zoolang de voorraad strekt, op aanvraag verkrijgbaar bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. Behalve het genoemde bevat het Mei-nommer een ernstige waarschuwing tegen een geschrift, dat tegenwoordig onder den naam De Spiegel der Jeugd wordt geadverteerd en door bet Maandblad ,/een schandelijk boek" genoemd wordt. Uit Roermond wordt gemeld Gisterenavond ten kwart voor elven, toen in de groote Harmonie-zaal- juist een comediestuk ten einde liep, klonk daar het geroepbrand, dat iu een oogenblik eene onbeschrijfelijke verwarring ver- oorzaakte. De personen der galerij drongen en sprongen zelfs naar beneden in de eivolle zaal. Het tegenhouden door enkele bedaarde mannen is oorzaak, dat de ongelukken bepaald bleven tot gekneusde arraen en beenen (lichtelijk), gebroken hekken en stoelen. De 4 a 500 personen zagen, buiten gekomen, het koffiehuis van den heer Theelen in lichtelaaie staan. Dit gebouw, van het come- diegebouw door een huis gescheiden, is op de boven- verdieping geheel en al uitgebraud. Brandweer, schutterij enz. waren in een oogenblik aanwezig en men zag veel burgers druk aan het werk. Zonder de hulp der tegenhoudende heeren ware het ougeluk niet te overzien geweest. Twee kin- deren die te midden der vlammen sliepen zijn gered. Het huis, waaraan 6 a 7000 gld. schade is, is verzekerdde meubelen, die geheel verbrand zijn, niet. Men schrijft de oorzaak toe aan het omvallen eener petroleumlamp. Te Parijs is weder een moord gepleegd. Een handelsreiziger, een Turk van afkomst, was in dienst geweest van een handelaar, met wien hij ongenoegen had gekregen, ten gevolge waarvan hij ontslagen was. Oj) grond nu dat hij aanspraak had op schade- loosstelling, vervolgde de ex-bediende zijn patroon iederen dag, steeds echter zonder eenig gevolg te zien van zijne bedreigingen. Zaterdagavond nu verloor de handelaar, een zekere Petrizzi, zijn geduld. Op de herhaalde be- leedigingen van Weissmann, zijn vroegeren reiziger, gaf hij met eenige vuistslagen antwoord. Zoo kwam het tot een gevecht. Op eens zagen de nieuwsgierigen, die zich op het trottoir rondom de vechtenden geschaard hadden, Petrizzi neervallen. De ongelukkige was doodelijk getroffen door zeven dolkstooten. De moordenaar, dien men voor een Duitscher hield, werd door de hevig veront- waardigde omstanders neergeworpen en zoo getrapt en geslagen, dat hij geheel bebloed door de politie opgenomen werd, die niet weinig moeite had, om hem aan de handen der verwoedde menigte te onttrekken. Donderdag is het oordeel uitgesproken over de ni'nilisten, beschuldigd de bewerkers te zijn geweest van den aanslag van 1-3 Maart. Het oordeel was zooals men verwacht had. Zeven der beschul- digden worden opgenangen, de acht overige zijn tot verbanning veroordeeld: het maximum is 20 jaar, het minimum 2 jaartot deze laatste straf is de onderwijzeres Yonkora veroordeeld. Gedurende de behandeling merkte men vooral de bedaardheid der vrouwen in de misdaad betrokken opeen van hen, Raisa Schmidowa is, naar het schijnt een bijzonder mooie vrouw. Toen de president haar vroeg welke de verhoudingen waren waartoe zij tot een der beschuldigden, de zoon, van een Poolsch landeigenaar, stond, zeide zij: „hij is mijn echt- genoot.,' //Gij zijt toch niet gehuwd?" //Niet gehuwd? o neen, maar men kan zeer goed gehuwd zijn zonder dat een pope het huwelijk heeft ingezegend." De politie verwerft bij dit proces allesbehalve lofzij wist niets van de fabrikatie der bommen en den 13en Maart wist zij zelfs niet datdegearresteerden bommen droegen. Dit valt op te maken uit het volgeude. Een der beschuldigden wierp een half uur na zijn arrestatie midden in de politiepost een bom, die hij reeds sedert den morgen onder zijn jas had gedragen. De bom ontplofte niet en de 40 personen die in de kamer waren brachten er dus het leven af. Eerst daarna werden de ge- vangenen gefouilleerd. //Maar," zeide de president tot een getuige, inspecteur van politie, //waarom hebt gij de beschuldigden gearresteerd Zij hadden het voorkomen van bedelaars." Het vonnis iu hun afwezigheid uitgesproken, is den beschuldigden bekend gemaakt. Het zal eerst wetskracht hebben na Keizerlijke bekrachtiging. Men denkt dat de Czaar gratie zal verleenen. De trans-atlantische paketboot Champagne, die Zondagochtend van Havre naar New-York vertrok met 800 landverhuizers, is tegen het raiddaguur door het stooraschip Ville de Rio in zee aangevaren. De ramp ontstond doordien een dikke mist heerschte. De Ville de Rio zonk dadelijk en de Champagne werd nabij Aromanche op de kust gezet. Men schat het aantal omgekomenen op een zestigtal. Dat is grootendeels het gevolg hiervan, dat een 50tal Italiaansche landverhuizers, die in groote meerderheid zich op 't schip bevonden, met geweld zich in een der reddingbooten wierpen, die onder het gewicht bezweek. De overige van de Champagne omgekomenen behooreu tot de bemanning. (Later werd bericht, dat men nog 15 personen heeft gered, die zich aan de boot hadden vastgeklampt en dat het geheele getal omgekomenen 17 bedraagt, waar- onder 3 raatrozen.) De bemanning der Ville de Rio is gered door de Ville de Bordeaux, die de haven had verlaten. De passagiers der Champagne zijn naar Havre teruggebracht met het Engelsch stoomschip Vultur. Voorts wordt nog een tweede zeeramp gemeld. De Bretagne, die eergisterochtend te Havre uit New- York aankwam, heeft, naar de passagiers mededeelen, een Noorsch vaartuig in den grond geboord. De bemanning was gered. Men schrijft uit New-York d.d. 22 April In September van het vorig jaar zond ik u een uitvoerig bericht van het ongeluk, den wereld- beroemden Jumbo, den gewezen beveling van de Loudensche jeugd, te St. Thomas, in Canada, over- komen; thans zal het dier zijne laatste rol spelen voor het //Supreme Court." De zaak is namelijk, dat de circus-eigenaars, Barnum en Hutchinson, een rechtsgeding tot schade- vergoeding hebben begonnen tegen de Grand- Trunk-spoorwegmaatschappij, wegens overriden van den reuzenolifant. Toen de circus-voorstelling afgeloopen was (15 Sept. '85), werden de olilanten naar den trein gebracht, en nog slechts een viertal, waarouder Jumbo en zijn onafscheidelijke metgezel, de Baby- elephant," stonden op een sterk hellend zijspoor, toen plotseliug een goederentrein kwam aansnorren. De oppasser trachtte het dier van de glooiing te drijven maar zij was te steil. Toen Jumbo den aankomenden trein gewaar werd, greep hij den naast hem staanden //Baby" met den snuit en slingerde hem de helling af toen ging hij zelf in draf naar een dicht bij zijnden inham, waar hij veilig zou geweest zijn. Voordat hij echter bij dien inham was, greep hem de locomotief en slingerde hem ter zijde, terwijl zij zelve aan de aan de andere zijde ontspoorde. Het dier kreeg een schedelbreuk en stierf binnen 10 minuten. Hij zou zich zelven gered hebben, n—a—k—-w.il 11—^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2