Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2294. Woensdag 11 Mei 1887. 27e Jaargang, Het bal te Kippenburg. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$.. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per par, tot veel verminderden prijs. Ult bind verschljnt Dingdas- en Vrijdaffavond blj den uitgcver P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. JPolitielz. Overzicht. /Bismarck is niet de baarlijke duivel, zooals men hem gedurende de laatste maanden te Parijs heeft afgeschilderd" zegt de Presseen grondt dat oor- deel op de wijze, waarop hij zich heeft geschikt naar het volkenrecht en het feit der arrestatie van Schnaebele, waartegen niets in te brengen was ongedaan gemaakt, teneinde eeuen oorlog met Frankrijk te voorkomen. De veel besproken grens- cominissaris heeft aan de redactie van de France een brief gericht, waarin hij verzoekt, geen gevolg te geven aan het voornemen, in dit blad aange- kondigd, om eene inschrijving te openen, teneinde hem het kruis van het legioen van eer, met diamanten omzet, aan te bieden. Een verstandige zet van Schnaebele. Weg met die eeuwige herin- neringen, die den nationalen haat voeden Er is zoo weinig noodig om dien haat levendig te houden. Dat zag men weder op den 4d6n Mei, tijdens de opvoering van Wagner's Lohengrin, aan de mani- festatie. //Leve Frankrijk en het legerschreeuwde eene menigte in den omtrek van het Eden-Theatre, en de weergalm klonk uit de zaal. De politie deed de straat voor den Parijschen schouwburg daarop ontruimen. Het Fransche bloed kookt nog als het denkt aan de vernedering in 1870. Normandier noch Gasconjer, zelfs niet de minder levendige be- woner van het centrum, maar het minst de Elzas- ser gelooft aan de vredelievende gezindheid van Duitschland. Werkman en boer tusschen Vogesen en Pyreneen roepen om //revanche." In de door de Fransche begrootings-commissie gehouden zit- ting gaf de Minister van Financien een overzicht van de verschillende bezuinigingen door hem in de uitgaven der departementen gebracht, te zamen tot een bedrag van 13,500,000 frc. De bezuiniging van 9 millioen op het budget van oorlog spruit voort uit inkrimpingen bij den administratieven dienst van het leger. De ruzie met Engeland over het bezetten der Nieuwe Hebriden loopt met een sisser af. Frankrijk heeft verklaard de troepen terug te zullen trekken, zoodra de openbare orde zou zijn tot stand gekomen. In het Engelsche Parlement gaat het nog heftig toe zonder Parnell. De Iersche leider is verkouden en heeft daarom in de laatste dagen zijn landgoed niet verlaten. De couservatieven geven in bedekte termen te kennen dat Parnell zich schuil houdt, omdat hij de bekende aantijgingen van de Times niet kan weerleggen. Die passieve houding heeft de vrienden der regeering doen onderstellen, dat ook de overige leden der Iersche partij zouden weigeren om, naar aanleiding der in het openbaar tegen hem ingebrachte beschuldigingen, een ge- rechtelijk onderzoek aan te vragen. Vandaar de door Charles Lewis voorgestelde motie, dat een FEUILLETON. De gesprekken van de gasten der onlvangersvrouw waren zeer geanimeerd, zeer geestig en leerrijk ge- weest. Ik had daar vernomen, dat de onlvangers vrouw een juifrouw Smits /,van haar eigen" was en dat haar zeven zusters alien gelukkig getrouwd warenmen had mij verteld, dat de vrouw van den notaris zeven waaiers en dat de doming twee paarden haddat Feith mooier verzen maakte dan Van Alphen en dat de dienstmeiden tegenwoordig in 't geheel niet deugden. Ik wist precies wie het best komkommers inmaakte en wie in Kip penburg de mooiste japonnen droeg; ook was het mij niet verborgen gebleven, dat de dokter en de apotheker sedert twiutig jaren met elkaar overhoop lagen en dat Rossini geen opera's zou hebben gemaakt, als hij niet zooveel aan muziek gedaan had. Van de opera was het gesprek gekomen op het bal, dat binnenkort zou plaats hebben en ter wille waarvan gansch Kippenburg sedert zeven weken en drie dagen in angstige spanning ver- keerde. Dit bal was bestemd om het schitterendste te worden van alle, waarop ooit de Kippenburger voeten gehuppeld en de oogen der schoone Kip- penburgsters geschitterd hadden. De rijke grond- bezitters van den omtrek hadden alien de lijst geteekend en de gemeente-secretaris Janssen had reeds van de vrouw van den burgemeester (de grof artikel in de Times, waarin de heer Dillon een opzettelijke leugenaar werd genoemd, moest worden beschouwd als een inbraak op de privelegieu van het Huis. Tot ver'oazing van den voorsteller en niet minder van de regeering, greep Dillon de gelegenheid aan om aan te dringen op een volledig onderzoek naar de beschuldigingen, die in den laatsteD tijd tegen de Iersche leden waren ingebracht De voorzitter gaf eenige inlichtingen omtrent de wijze waarop dit onderzoek moest worden ingeleid en daarmee vereenigde zich Dillon. Dit was alles behalve naar den zin der regeeriDg, die dadelijk voorstelde het debat tot den volgenden dag te verdagen, naar het heette om af te wachten dat het Huis in eene kalmere gemoedsstemming zou zijn gekomen, maar feitelijk omdat zij zelve niet wist, welke houding zij tegenover de motie van Charles Lewis zou aannemen, nu het bleek, dat de mijn in verkeerde richting was gesprongen. Zij beweerde, dat het Times-artikel geen schending der priviiegien van het Huis was, en dat, indien men meer licht over de zaak wenschte verspreid te zien, niet het Lagerhuis maar de rechtbank zich met deze zaak moest belasten. Zij verklaarde zich zelfs bereid, om zelve een laster-proces tegen de Times in te leiden, waarbij zij Dillon wilde toestaan zijn eigen advocaat te kiezen. Toen dit denkbeeld op levendig verzet bij de Gladstonianen en de Parnellisten stuitte, en dezen beweerden dat het hier geen strafzaak gold, radar een kwestie, waarin door mannen van eer, door //gentlemen" uitspraak moest worden gedaan, bleek het, dat een goed deel der regeeringspartij dit gevoelen deelde, want de verdaging van het debat werd met eene meerderheid van slechts 39 stem men aangenomen, terwijl de regeering gewoonlijk over eene meerderheid van ruim 100 stemmen beschikt. Den volgenden dag is het debat voortgezet en ten tweede male verdaagd. Over de reis van den Indischen Maharadjah. Dhulip Singh naar Rusland maken de Britten zich bezorgd, te meer nu hij vergezeld wordt door een Ier en door de Russische politie ongeraoeid wordt gelaten, terwijl Katkoff aan de beide heeren bezoeken, brengt. Von Giers wist van de tegenwoordigheid dier beiden niets af. Tot zijn ontslag is besloten, zooals men thans uit Moskou bericht. Katkoff's z/Wjedomosti" gaat steeds voort met zijn pers- campague tegen Duitschland. Dagelijks wordt het theraa van Duitschland's ondankbaarheid en trouwe- loosheid op nieuw behandeld en verzekerd, dat de regeering te Berlijn, onder den schijn van vriend- schap, nooit heeft opgehouden tegen Rusland te intrigueeren. In Bulgarije gaat het betrekkelijk goed. Sto'ilof de Bulgaarsche minister van justitie, heeft gezegd dame die in Kippenburg den toon aangaf) verlof gekregen om zijn demi-saison aan te houden, omdat hij geen rok bezat. En voor die concessie bestonden geldige redenen, want de secretaris had een aardig duitje geld en was ongetrouwd, schoon hij zijn jaren al haden de burgemeestersvrouw had drie meisjes jonge meisjes, zooals zij be weerde, schoon de jongste (Annemietje heette zij) altijd een kleur kreeg als zij van de vrijwilligers van dertig hoorde spreken 'tarme schaap was zoo bang voor hatelijkheden Het discours was dus hoogst interessant geweest en ik ongelukkig griffiertje aan't kantongerecht, wiens eenige verdienste in deze titulatuur, mijn kwaliteit van jonkman en een heel klein kapitaaltje bestond (van dat laatste maakten de Kippenburgers veel te veel beweging) ik was de eenige toehoorder van den welsprekenden woordenvloed geweest. Alleen toen men over de bals van de residentie sprak, had ook mijn bescheiden woordje eene plaats kunnen vinden. Twee jaren lang toch had ik in den Ilaag, half voor mijn genoegen, half uit plichts- besef, zooveel diners, soupers, the's, avondjes en bals bijgewoond en met zooveel dochters van refe- rendarissen en staatsraden gewalst, dat ik stof ge- noeg had om alle Kippenburgers te overblutfen, als ik maar gewild had. Dat deed ik echter niet integendeel ik was spaarzaam in mijne mededeelingen, die met om- zichtigheid uitgelokt en met gretigheid aangehoord werden. De vrouw van den plattelandsheelmeester drukte mij onder tafel heimelijk de hand, nadat dat sedert den opstand te Roetschoek eene geheele omkeering in de stemming van die deelen der be- volking is gekomen, welke zich vroeger, uit vrees voor Rusland, jegens de regeering vijandig toonden. Riza-Bey, de Turksche gevolmachtigde, had vol- koroen gelijk gehad, toen hij aan de Porte schreef, dat er geen Russische oppositie meer was, die als eene macht in het land kon beschouwd worden. Zelfs de geestelijkheid was ten gunste van het regentschap. Omdat Rusland de wettigheid der groote Sobranja betwist, zal de regeering de kleine Sobranja bijeengeroepen, die reeds voor drie jaren is gekozen, en op wier wettigheid dus niets kan worden ingebracht. Deze vergadering is het eigenlijke wetgevende lichaam en kan dus eene nieuwe regent- schapswet samenstellen, die aan den eisch der tegenwoordige omstandigheden voldoet. De groote Sobranja zou dan nog slechts den naam van den regent behoeven in te vullen. Over de houding der militairen is Stoi'loff ook zeer te vreden. Aan de Amsterdammer wordt berichtdat Z. M. de Koning voornemens zou zijn, den Minister Heemskerk, tot belooning voor zijne verdiensten bij de behandeling der grondwets-herziening, op te nemen in den Nederlandschen adel, met den titel van Baron. Tevens zouden de burgemeesters van Amsterdam en van 's Gravenhage tot den adelstand worden verheven met het prsedicaat van Jonkheer. De Koninklijke familie vertrekt 16 dezer naar het buitenland. 's Oehtens 8 uur vertrekken HH. MM. van 't Loo, zullen eerst over Winterswijk tot het station Vrexen reizen en van daar per rijtuig naar Arolsen. Na een verblijf van eenige dagen aldaar zal de Ivoninklijke familie naar Wildungen vertrekken. De administratie der Duitsche Rijkspost heeft aan de Belgische regeering haar besluit medegedeeld om, te beginnen met 1 Juni a. s. de mail naar Lngeland, die tot dusver over Ostende verzonden werd, over de lijn Vlissingen—Queensborough te verzenden. Voor de Belgische schatkist een verlies van 1$ millioen. Rscht voor Allen deelt mede, dat de gezond- heidstoestand van Doraela Nieuwenhuis op het oogenblik vrij bevredigend is, tengevolge van het genietbare voedsel, dat hem tot dusver bleef verstrekt. De commissie uit de Tweede Kamer, in welker handen de Vederl.-Belgische verklaring tegen den zg. handel in meisjes werd gesteld, juicht het doel daarvan ten zeerste toe, en zonder zich te ontveinzeu, dat het koesteren van hooge verwach- ik haar verzekerd had, dat zij ongetwijfeld in de salons der residentie een diepen indruk zou maken en dat haar dochter Keetje er zou worden aange- beden. Ik had mij ook de opmerking veroorloofd, dat men het in de residentie voor gepast houdt, bij alle uitnoodigingen te laat komen en om geen prijs ter wereld de eerste zou willen zijn van de- genen, die op een bal of op eene partij verschijnen. De dames hadden daar lang en breed over gepraat en konden het alien wel zekerheel goed begrijpen. Eindelijk brak de lang gewenschte dag aan. Gansch Kippenburg was door danswoede aangetast wat maar handen en voeten had onder de defti<ra burgerij natuurlijk maakte zich gereed voor het bal. Er werd in die week geen gemeenteraadszitting gehoudenmaar het stedelijk muziekkorps (acht man en een kleine jongen voor den grooten trommel) 'eld vier repetities per dag. Naaisters, wasch- vrouwen, modisten, kappers, barbiers, manufacturiers, schoenmakers en loopjongens beleefden een gouden eeuw alle dames vereenigden zich in kleine comite s om linten, kanten, bloemen, japonnen en mutsen te vergelijken en uit te zoekenin alle huizen werd getornd en genaaid, geknipt, en gezoomd, gewasschen en gestreken, gebabbeld en gekibbeld. in minstens veertig percent van de familien was de heele week lang het eten aangebrand, en op memge plaats dreigde de huiselijke vrede verstoord te worden. De eenige kalme personen in het geheele stadje waren de surnumerair van het postkantoor en ik; tingen lichtelijk tot teleurstelling leiden zou, uit zij daarbij den wensch, dat de Regeering op dezen weg zal voortgaan. Daartoe wijst de commissie op de beraadslaging van 28 Maart in den Duitschen Rijksdag. -Men leest in de N. R. Ct.In het oosten van Drenthe, voornamelijk in de veenkolonien, waar door kleine landbouwers en arbeiders vele Friesche melkschapen worden gehouden, wordt in den jong- sten tijd van de melk dier schapen boter gekarnd. De schapenboter is iets witter van kleur dan die van koemelk, doch onderscheidt zich door zuiver- heid en goeden smaak. Deze boter wordt tot nog toe niet in den handel gebracht, doch zou, met een weinig goed boterkleursel vermengd, verre de voorkeur genieten boven die van vele Drentsche veehouders afkomstig. In de tweede helft van Juni e. k. zal een vergehjkend onderzoek plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 'sRijks Waterstaat, volgens het onder dagteekening van 3 Dec. 1886 vastgesteld prograraina, opgenomen in de St—Ct. van 4, 9 en 15 Jan. jl. en verkrijgbaar bij gebr. Van Cleef, te 's Gravenhage, tegen 5 cent" het exemplaar. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij, die op 1 Jan. 1887 den 21jarigen leeftijd reeds en uen dertigjarigen leeftijd nog niet zijn ingetreden. Zij, die aan het vergelijkend onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 1 Juni a s aanmelden aan het Ministerie van Waterstaat, met een op zegel geschreven verzoek. In de Volkszaal Emmanuel," Gerard Dou- straat te Amsterdam, is Zondag voor het eerst eene brigade van het „leger des heils" opgetreden. Er werd een viertal godsdienstige oefeningen ge houden, telkens bijgewoond door een paarhonderd personen, doch niet uit de klasse der maatschappii, tot welke het leger zich bij voorkeur wendt. Ge lukkig kennen wij trouwens hier te lande niet de armzalige buurten, die bv. het East-End van Londen zulk eene treurige vermaardheid geven. De zaal was telkens gevuld met nieuwsgierigen. De samenkomsten werden geopend met eene korte toespraak en een gebed, alles in het Nederlandsch. Under begeleiding van viool werden vervolgens stichtelijke liederen gezongen op eenvoudige en aangename wijze, zoodat de geheele vergadering heel spoedig althans het refrein kon meezingen! De liederen zelf werden in een klein, net gedrukt tekstboekje tegen 5 cts. te koop aangeboden. De volkszaal, uitwendig met het wapen van het leger des heils voorzien, was van binnen behangen met rood doek, waarop in duidelijke witte letters stichtelijke spreuken stonden. wij beiden waren in de residentie zoo verwend geraakt, dat ons het Kippenburger bal niet bizonder intcresseerde. De avond van het bal was eindelijk gekomen. Lientje Janssen, de dochter van den zeepzieder, had den geheelen dag aan de piano gezeten, en o zoo weemoedig gezucht, gespeeld en gezongen allerlei Duitsche liederen, waarin Amor met pijl en if6',1 hoofdrol speelde en waarvan een ver- bnjzeld hart en een geschokt gemoed schering en inslag waren. Ja zelfs waren twee kostbare tranen, ffpaarlendauw", slond er in het lied, aan hare oogen ontrold, en op de muziek gevallen, en haar prozaische vader, die er bij stond, zei dat het zonde was van het papier, omdat het zoo licht scheurde als het nat werd. Maar hij wist ook met, de eerzame zeepzieder, wat Lientje wel wist, dat haar surnumerair onlangs in de jassenkamer van de buitensocieteit Keetje Mulder had gekust Intusschen ging de minuutwijzer rustig zijn gang Mnder zich door de koortsachtige stemming der Kippenburgers van streek te laten brengen. Om zeven uur precies zou het bal beginnen. Tegenover mijn venster zag ik de vrouw van den bierbrouwer al klaar staan, versierd met een reusachtige muts met roode en gele linten en een uitgesneden japon, en omstuwd door twee zonen en vijf dochteren. Ik begreep dat het tijd werd, schuierde mijn hoed no" eeus af, trok mijn rok aan, en wilde mij juist op weg begeven, ^toen er aan de deur werd geklopt. //Binnen!' //Goedenavond meueer! complement van mevrouw van den notaris, meneer! en hier TER uxrasm CW1AMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1