Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Door den Minister van Binnenlandsclie Zaken is aan de Commissarissen des Kouings de volgende circulaire gezonden nNaar aanleiding dat in den laatsteu tijd meer- malen honden, verdacht aan dolheid te lijden, naar 's "Rijks veeartsenijschool werden gezonden, of lijken van verdachte honden, zonder dat deze door de districts-veeartsen waren gezien, derwaarts gezonden werden, ten einde te doen constateeren, of bet vermoeden van dolheid gegrond was, heb ik de eer U. H. E. G. te verzoeken, de burgemeesters door bet Prov. blad uit de noodigen, wanneer bij hen aangifte, als bedoeld bij art. 2 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad n°. 110) plaats heeft daarmede met den meesten spoed voor zooveel noodig telegraphisch de districts-veeartsen in kennis te stellen. Gelief hun daarbij tevens te verzoeken, te voor- komen, dat honden, waarvan vermoed wordt dat zij aan dolheid lijden, levend naar 's Rijks vee artsenijschool opgezonden worden, in plaats van onmiddellijk te worden afgemaakt, en dat lijken van verdachte honden derwaarts gezonden worden, ten zij die honden, hetzij levend of dood, door de districts-veeartsen zijn gezien en dezen van hunne bevindingeu aan de burgemeesters mededeelingen hebben gedaau." In de Kolnische Yolkszeitung wordt gewezen op het groot nadeel, 't welk de Duitsche koophandel, vooral in den jongsten tijd, ondervindt van het onregelmatig postverkeer tusschen Engeland en het vasteland. Zoo kwam o. a. jl. Zondag de boot weder te laat te Ostende om de brievenmailen met den spoortrein mede te geven. De reden was ook nu weder als van ouds, womdat het vaartuig wegens ongunstig weder het kanaal niet binnen kon komen. Aan 't slechte gehalte van de Belgische postschepen wordt een groot gedeelte der schuld van't ongerief geweten. De Duitsche regeeriug schijnt niet veel hoop te koesteren op verbetering van dieu toestand, want zij heeft een poging beproefd om een deel van het postverkeer over de lijn Vlissingen-Queens- borough te doen plaats hebben. Te beginnen met 1 Juni zal dagelijks een postverzending over Vlis- singen geschieden. Door dien dienst komen de pakketten uit het noorden en gedeeltelijk ook uit het zuiden van Duitschland zes uren vroeger te Londen aan dan tot hiertoe. Van 1 Juni zullen dus driemalen per dag postverzendingen uit Duitsch land naar Engeland plaats hebben. Nog meer van belang acht de schr. in de Koln. Yolkszeitung het feit, dat ook binnenkort het post verkeer van Engeland en Duitschland over lis- singen zal worden georganiseerdVoor gansch Noord- en West-Duitschland is dit van uitnemend gewicht. De Nederlandsche postadministratie schijnt alles in 't work te stellen, om een deel van het postverkeer tusschen Groot—Brittanie en het vaste land in haar macht te krijgen en te behouden. Belgie zal zich dus veel inspanning moeten getroosten, om de groote geldelijke voordeelen, welke het van't transito—postverkeer geniet, te behouden. Een regel- matig verkeer wordt daartoe gevorderd. In de maand Maart en in de eerste helt't van April kan van een geregelden dienst geene sprake wezen. De schuld d aar van ligt niet enkel aan de gebrekkige con- structie van de Belgische transportschepen, maar ook aan de ongunstige ligging der haven van Ostende, welke bij ongunstig weder de landing van het scmp onmogelijk maakt. Uit dat oogpunt biedt de haven van Ylissingen een grooter waarborg aan. Op dien grond moet de poging van Engeland om voor de postverzending naar Duitschland de lijn Vlissingen— Queensborough te kiezen, door de Duitsche han- delswereld met vreugde worden begroet. TER NEIIZEN, fi Mei 1887. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen iugekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Eebruari Maart April 24 20 28 46 11 s., 5 r. ij., 3 p., 2 k., 2 m., 1 1. 13 s., 3 r. ij2 in., 2 k. 15 s., 6 m., 2 r.ij., 2 k., 2 h., 1 p. 17 m., 14s., 5 r.ij., 4h., 3 p., 2 k., 1 1. 31076 26695 39530 73722 118 171023 's Gravenlisiffe, 6 Mei. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de groudwetsherziening is bij het aangehoudeu Hoofdstuk 11 bepaald, dat geschillen tusschen provincien, gemeenten of wa- terschappen door den Koniug zullen worden be- slist, tenzij de beslissing aan een specialen admi- nistratieven rechter wordt opgedragen. Dit aan- gehouden Hoofdstuk II (macht des Konings, Raad van State en Miuisterieele departementen) is aan- genomen met 54 tegen 14 stemmen. De discussie over Hoofdstuk Y is daarna voort gezet en gevorderd tot den Hoogen Raad. Maandag voortzetting. zij wist, dat monsieur onschuldig was en dat zij hem liefhebben zou en bijstaan, wanneer ook alle anderen hem smaadden en verlieten, toen werd het hart der toehoorders geroerd en een goedkeurend gemompel giug door de zaal. Op deze zonderlinge wijze kwam dus kitty s harts- geheim, dat haar zoo menig gebed op de lippen had gelegd en zoovele tranen had gekost dat zoet en tecelijk zoo kwellende geheim, dat zij haar leven lang niet had willen verraden, nu aan het licht. In °hare verklaring verzweeg zij ook niet hoc zij •relet had op zijn komen en gaan, op zijn doen en fatcn had achtgegeven, hoe haar een eenvoudig zit- 'oankje aan het dakvenster tot wachttoren diende, en zij hier haar held dagelijks om twaalf uren zag thuiskomen. Zij wist zich nog te herinneren op welke dagen hij vroeger of later was thuis gekomen en had al de kleinere bizonderheden van zijn voorkomeu met eene nauwkeurigheid in gedachte gehouden, alsof zij een sterrekundige en hij een komeet of planeet geweest ware. Haar gansche verhaal was zoo eenvoudig en openhartig, dat men even zoo gaarne de eerste lentebloem had vertreden, als er aan te twijfelen of de kleine Kitty nog verder met kleingeestige vragen mocht kwellen. Hoe nadeelig het ook voor den goeden naam van den procureur-generaal zijn mocht, toch gevoelden al de aanwezigen maar al te duidelijk, dat de kleine liefdesgeschiedenis en de heldenmoed van dit reine, maagdelijke hart gezegevierd hadden over alle sluwheid en geleerdheid der rechtsgeleerden. Kitty was zeer opgewonden, toen haar verhoor was afgeloopen en zij op haar vorige plaats onder de wachtende getuigen dicht bij de deur was terug- gekeerd. Eenige oogenblikken verstoud zijuogwat er gesproken, toen werd het plotseling duister om haar heen. Een der beambten, die haar had in 'toog gehouden, ging naar haar toe en vroeg of Uitgevaren zijn in: Januari 19, Eebruari 19, Maart 23 en April 42 zeeschepen. De heer W. van Beveren, onderwijzer aan de Christelijke school te Ter Neuzen, is als zoo- danig benoemd te Dinteloord. Tot bezoek van familie en kennissen alhier zijn uit Noord-Amerika overgekomen een paar wehuwde vrouwen, tot den werkeiiden stand be- hoorende, die voor eenige jaren met hunne echt- •renooten derwaarts vertrokken en zich te Albany, in den staat New-York, vestigden. Zij verklaren aldaar met de huunen een goed bestaan te hebben, hetgeen trouwens ook wel is aan te nemen, daar men met eene bekrompene beurs het wel zoude nalaten eene pleizierreis naar het vaderland te onderoemen. De echtgenooten hebben het voor- uemen hunne vrouwen te komen afhalen. Sas van Gent, 4 Mei. De heer J. H. C. Israel, thans predikaut te Maria—Hoorebeke, in Belgie, heeft gisteren het examen of colloquium doctum voor het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland met gunstig gevolg afgelegd, en alzoo tot de evangelie—bediening, in de Ned. llervormde kerk toegelaten. Door de Herv. gemeente alhier toezegging van beroep aan den heer Israel gedaau zijnde, zal nu eerstdaags tot het beroepen worden overgegaan. 7,amusing. In de op 3 Mei, jongstleden, gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze Margaretha—Kleine Huissens— en Eendragtpolders werd, o. m. ter tafel gebracht een ontwerp van grensregeling tusschen de werken van den Eendragt- en die van den Yan Lijndenpolder. Daartoe werd voorgesteld eene lijn, gaande door het snijpunt van het midden der zeedijkkruinen van gemelde polders, en deelende den hoek, door beide midden-kruinlijnen gevormd, groot 92° 41, middendoor. Tegen deze regeling werden geene bedenkingen geopperd. Voorts werd op voorstel van het bestuur besloten tot het aanleggen van verdedigingswerken aan den oever van den Eendragtpolder tusschen de raaien XY1II en XX. Deze werken moeten bestaan in het zinken van 2 stukken, te zamen groot 3260 M"., in het be- storten dezer stukken en de tusschen liggende strooken met 4260 scheepston steen en in het bezetten van den laagwaterrand met rijsbeslag en steen over eene oppervlakte van 840 M3., zulks ter voorkoming van ontgronding van het westelijk gelegen sluk der aldaar in 1886 gedane bezinking, waarvoor wegens de ontstane verdiepingen, vrees bestaat. De in de vorige week te Middelburg publiek verkochte polders Caland en Bastiaan-de-Lange, met daarin gelegen gebouwen en bijbehoorende schorren enz'., in het Sloe gelegen, waarvan de opbrengst slechts 36,000 bedroeg, werden voor eenige jaren door de verkoopers aangekoc'nt voor 200,000. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 dezer de volgende vonnissen uitgesproken I. v. H., oud 37 j-, werkman te St. Jan Steen is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. L, oud 27 j., te Kapellebrug (Clinge), is wegens beleediging veroordeeld tot 7 dagen ge- vangenisstraf. Door den Raad van State is gisteren behandeld het beroep van den gemeenteraad van Hoek tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goed- keuring is onthouden aan de begrootiug voor 1887. In dezelfue zitting is o. a. ingekomen een koninklijk besluit, houdende beslissing inzakehet beroep van den gemeenteraad van l.fzeudijke van een besluit van Ged. Staten van Zeeland van 10 Dec. 1886, tot vaststelling van de rekening dier gemeente over 1885. Het besluit van Ged. Staten is hierbij gehand- haafd en het beroep ongegroud verklaard. zij niet liever bij de appelvrouw buiten in de gang wilde zitten en wat versche lucht scheppen. Kitty vol<*de hem en kreeg een stoel naast de appelvrouw Nu" en dan kwam er iemand naar buiten en kocht noten of appels en vertelde dan aan de koopvrou w, hoe moedig Kitty zich gehouden had, en dat mijn- heer Leclerc zulk een eerlijk gezicht had en er zoo knap uitzag. Kitty verheugde zich zeer over dezen lot, maar langzamerhand sloop een nog veel zaliger gevoel haar hartje binnen. Nu haalde zij eerst ruim adem en verdween al haar angstHet lot was haar gun stig geweest, zij had hare verklaring afgelegd, hare geschiedenis verhaald, en o welk eene zaligheid Monsieur, de groote, de onvergelijkelijke had haar gehoord De hemel had dus haar gebed ver- hoord en nog wel op eene wijze, zooals zij dit nooit gedroomd had. Haar hart vloeide over van geluk en zaligheid. T Het bleek dat Kitty gelijk had gehad. In zijne toespraak tot de jury wenschte de president haar aeluk met dezen uitslag, want de leden der jury spraken den heer Leclerc vrij, overwegende dat de in deze zaak betrokken houder van het pandjeshuis zich inde identiteit des persoons moest vergist hebben. Kort na het verhoor werd bewezen, dat nog iemand anders den heer Leclerc op^ Kerstdag op het ijs had gezien, en daardoor werd Kitty's getuigenis bevestigd. Toen het Kerstfeest weder aanbrak, hadden Kitty en hare moeder slechts een kostganger meer in het kleine huisje bij de weide, en dat was de heer Leclerc. Hij stond bij alien in hooge achting en eer, en woonde ook niet langer op gemeubileerue kamers. Hij was de gelukkige echtgenoot van de moedige Kitty. einde. Men schrijft uit Zeeland aan het U. D. 't Is alweer de tijd der verkoopingen van boeren- inspannen. De eene volgt de andere op, en t is voor velen eene soort inspanning om die bij te wonen. Helaas, de meesten zijn gedrongen veilingen, van boeren die uitgespannen worden, en waarvan de verpachter zich uit die opbrengst eenigszins tracht te dekken voor de tekorten in de laatste jaren geleden. Kon men vroeger voor paarden, vee en werktuigen op die veilingen altijd op hooge prijzen rekenen, en wel vooral ten gevolge van het verleenen van een lang crediet door de nota- rissen, thans is dat het geval niet meer. De notarissen, geleerd door de ondervinding, opgedaan in de laatste jaren, hebben hun crediet zeer veel ingekrompen, zoodat tal van koopers, die vroeger de prijzen naar de hoogte brachten, tbans niet meer zonder goede borgen worden toegelaten. En dat juist zij nu niet zoo heel gemakkelijk gegoede borgen kunnen aanwijzen, is wel aan te nemen. De prijzen zijn dan ook aanmerkelijk gedaald, en daarom komt er voor den boer, die zich van de zaken ontdoet, behalve de geleden verliezen of de verschuldigde pacht, nog bij dat zijn inspan 7s of soms nog meer minder opbrengt dan de som, die hij daarvoor heeft uitgegeven. Is nu ook dat kapitaal door hem bij anderen opgenomen, en hij daarvoor rente verschuldigd, dan zal er al zeer weinig voor hem overschieten, tenzij de hoedanig- heden van paarden en vee een goeden invloed op de prijzen uitoefenen. Maar 't schijnt wel of ook dat niet veel meer geeft. De eigenlijke liefhebberij onder de boeren is weg. Men beperkt zich tot het hoog noodige, en het goedkoopste lijkt 't best. In de goede jaren ging een boer naar de veiling met last van de vrouw, die koe of dat paard te koopen, en dan werd er verder niet over den prijs gedacht. Toen waren de veilingen een soort kermis en werd er nog al eens een koopje gedaan, dat later bleek erg tegen te vallen thans dank zij de drankwet, is de pret er veel af, en 't schijnt ook dat men beter zaken kan doen, wanneer men zich vrijwaart tegen koude voeten en de gevolgen van dien door warme koffie, dan door genever of warme punch. De arbeiders ondervinden het nadeel van't gure weder. De wintervrtfchten zijn meestal reeds een- maal gewied, doch de zomergewassen, als erwten, gerst en boonen, groeien zoo langzaam, dat er voor die vruchten aan zuiveren nog niet te denken valt. Als 'teens goed geregend heeft, begint het aanleggen van nieuwe meekrap-bedden, dat aan velen handen werk geeft. Hoewel de prijs der garancine aanmerkelijk gedaald is, blijven toch enkelen de teelt der kiemen voortzetten, terwijl ook de vrucht bijzonder geschikt is om het land van onkruid te zuiveren. Een dienstmeisje te Oosterhout had haar dienst verlaten en wilde het er den dag, alvorens in hare nieuwe betrekking te gaan, nog eens goed van nemen. Zij bleef dan ook tot laat in den avond uit, met het gevolg dat haar vader haar weigerde binnen te laten. Ten einde raad herin- nerde zij zich dat haar vriendin, die bij den notans M. diende, haar wel een onderkomen zou ver- schaffen. De geheele familie was echter uit de j stad. Als een' vlugge hinde klouterde zij echter over een tamelijke hooge omheining en zag zich op de vliering een bescheiden plaatsje te verschail'en. Zij was intusschen niet onopgemerkt gebleven. Een buurman stelde de politie van het feit in kennis. Spoedig was de burgemeester met agenten van politie ter plaatse en, flink gewapend, stelden zij een onderzoek in, tot zij eindelijk de uegentienjarige schoone, in Morpheus armen rustende, op aangeduid plaatsje vond. Zij werd mede naar het politiebureau genomenwaar haar moeder haar des anderen daags op minder hartelijke wijze vandaan haalde. Uit Zandeweer wordt gemeld Onlangs is in de N. R. Gt. gemeld, dat land- bouwers uit zeker dorp een adres aan Z. M. hebben opgezonden, waarin verlof wordt gevraagd, daar ter plaatse de raven te mogeu uitroeien. Dit voorjaar werden ook wij bezocht door een troep witgebekte raven. In een oogenblik zaten de boomen van het kerkhof vol van hunne nesten en ze gaven ons reeds een voorproefje van hetgeen wij zouden smaken, als die vogels te zorgen zoudeu hebben voor een talrijk kroost. De vernielzucht dier dieren grenst aan het on- gelooflijke. Terstond werd eene veldtocht tegen de vernielers geopendeen jager gaven wij ieder wat voor kruit en lood, waarmee hij een dag of 3, 4 bij de kerk moest schieten en nu is er geen raaf meer te hooren of te zien. Zoo'n onherbergzaam, rumoerig oord dat leek hun niet en het aardigste van het geval is, dat zij zelfs liunne nesten tot het laatste takje toe hebben weggehaald en meegenomen. De proef is gemakkelijk te nemen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de jeugdige barones De Rothschild, die met den baron Van Zuylen (een neef van den voormaligen Nederland- schen gezant te Parijs) in het huwelijk zal treden, haren echtgenoot een kapitaal van meer dan 100 millioen francs aanbrengt, zijnde het erfdeel van haren overleden vader. In de kringen der haute finance te Parijs wil men weten, dat de geheele familie Rothschild tegen dit huwelijk is, niet alleen wegens het verschil in godsdienst, maar vooral ook omdat de bruidegom weinig gefortuneerd is. De jonge dame echter stoort zich aan dien tegenstand niet. In het Nijverheidspaleis te Antwerpen, dat gebouwd is op een gedeelte van het terrein dat in 1885 ingenomen werd, door de wereldtentoon- stelling, wordt thans een tentoonstelling van post- zegels gehouden. Dat de postzegellief hebberij velen een aardigen stuiver opbrengt, hiervan is een der eerste inzenders, de heer Moons uit Brussel, het bewijs, hij heeft zijn fortuin in dien handel gemaakt. In alle groote steden zijn aanzienlijke bandelshuizen, die met groote kapitalen werken te Parijs alleen zijn 150 magazijnen van postzegels. Kooplieden in dezen tak van handel staan niet alleen met alle landen der wereld in betrekking, maar ze reizen ook voortdurend heen en weer om oude en nieuwe postzegels te verzamelen. Wanneer ergens eene staatkundige omwenteling plaats grijpt, de postzegelhandelaar is dadelijk gereed om de oude vellen postzegels van de regeering op te koopen. Tal van merkwaardige postzegels, die inderdaad historische waarde bezitten, vindt men op deze tentooDstelling. Om een denkbeeld te geven van de fabelachtige sommen die voor enkele postzegels worden betaald, strekke de mededeeling, dat een Londensch han- delshuis een handvol bladen inzond, die op een waarde van 500 pd. st. geschat worden een enkele postzegel, die van het eiland Reunion van 1852 wordt op 2500 francs geschat. In den nacht van Zaterdag op Zondag is meer dan de helft van het dorp Arnautki'i, op den Europeeschen oever van den Bosporus, in de asch gelegd. Zes- of zevenhonderd huizen en magazijnen, meest alien uit hout opgetrokken, werden in weinige uren vernield. Bovendien zijn nog 17 steenen gebouwen, waaronder een synagoge en een Joodsche school geheel uitgebrand. 's Avonds om tien uur brak de brand uit en eerst den volgenden morgen, lang na zonsopgang, was men hem meester. Ruira driehonderd huisgezinnen verloren al hetgeen zij bezaten. In denzelfden nacht zijn ook in Stamboel ongeveer zestig huizen en magazijnen afgebrand. In een vergadering der Liverpoolsche veree- niging tegen het tabaksverbruik heeft een vrouwelijk lid betoogd, dat het wenschelijk is dat alle jonge vrouwen en meisjes de huwelijksaanzoeken van rookers afwijzen; zij verklaarde niet te begrijpen hoe eene welopgevoede jonge vrouw behagen kon scheppen in het gezelschap van mannen, wier adem met tabaksrook bezwangerd en daardoor walgelijk is. Onder verbetering komt het ons voor, dat on- gehuwde dames verstandig doen eerst op andere eigenschappen van een man te lettenmocht het wezen dat zij inderdaad den rook van een sigaar onvereenigbaar achten met echtelijk geluk, laten zij dan maar eerst den man nemen; als zij een- maal getrouwd zijn zullen zij wel een middel vin- deu om de sigaren te doen verdwijnen. In elk geval zouden wij haar aanraden: zorg maar eerst dat ge getrouwd zijt, als de man overigens goed is. Het Casino van Monte Carlo is verleden week de schouwplaats van een schandaal geweest, waarbij de bank in een enkelen slag meer dan 300,000 frs. verloor. Het gebeurde moet zich aldus hebben toegedragen. Een zeker aantal valsche spelers hadden, zonder daarin belet te zijn, plaats genomen aan een tafel van trente-et-quarante. De croupier was door hen omgekochtop zeker oogenblik onstond een groot leven; een stapel louisd'oris op den grond Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, r.ij. ruw yzer, p. pikkolen, k. kolen, m. minerie, h. bout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2