Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTED1NG No. 2293. Zaterdag 7 Mei 1887. 27e Jaargang* verpotii itr haven 18 PUlippt KITTY'S HARTSGEHEIM. aan te besteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult blad verwchljut Uinwdns- en Vrijdngavond blj den nltgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PHILIPPINE, zullen op Ilium dag den 23 Mei 1887, des namiddags ten drie uren, trachten Het VERGROOTEN der Haven van de gemeente met bijlevering der benoodigde materialen. Aanwijzing zal gescbieden op Woensdag 18 Mei 1887, des namiddags 3 ure. Gedrukte bestekken zijn ad 1,verkrijgbaar bij den gemeente—secretaris. Philippine, 27 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. D'HOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. folitieli Overzicht, Te St. Petersburg is bet proces aangevangen tegen de deelnemers aan den moordaanslag tegen den Czaar gepleegd. Ofscboon dit met gesloten deuren plaats vindt, lekt er toch wel iets van uit. A1 de bescbuldigden hebben een leeftijd van even over de twiutig jaren, alleen de vroedvrouw in wier huis de samenzweerders zijn gearresteerd, telt 38 jaar. Men vindt onder hen niet minder dan negen studenten aan de Petersburgsche universiteit, terwijl bijna alien tot de Grieksch-orthodoxe kerk behooren. Zelfs bevindt zich onder de aangeklaagden een neef van een Russisch minister. Deze had beproefd officier te worden, was echter uit den dienst verwijderd om zijn levensgedrag en later acteur geworden. Strop of verbanning zal de jonge lui voor de deur staan, niettegenstaande de dreig- brieven der nihilisten aan verschillende autoriteiten en rechters. Onder al de bedrijven slaat Katkoff maar door, trots de reprimande van den Czaar. Als antwoord op de bewering van sommige Duitsche bladen, dat Ruslaud zijn ondergang zou tegemoet gaan, indien het zich niet bij Duitschland en Oostenrijk aansloot, omdat het alleen niet tegen Engeland is opgewassenzegt Katkoff, dat de Engelsche intriges in het Balkan-scbiereiland slechts daardoor zoo gevaarlijk zijn geworden, dat zij door de staatkunde van Von Bismarck worden gesteund. Had Rusland alleen met Engeland rekening behoeven te houden, dan zou er sedert lang geen Bulgaarsche kwestie meer bestaan maar Duitschland heeft steeds Engeland tegen Rusland gesteund. Toen Gladstone eene toenadering FKTJILLETQJSL NAAR HET DUITSCH. (Slo t.) De kleine Kitty was zijne voornaamste getuige a decharge. Zij verklaarde, dat de monsieur op het bewuste uur tusschen een en twee schaatsen had gereden. Zij had uit het venster der boven- verdieping even voor een uur hem met zijne schaatsen naar de bocht bij het eiland zien gaan. Dit afgelegen oord had hij opgezocht om zijne eerste proeven af te leggen, want, voegde zij er bij, hij wil als eerst beginnend schaatsenrijder nog gezien noch uitgelachen worden. Zij had uit het bovenvenster zoo lang naar hem gekeken als hij op het ijs was, en hem precies te twee uur in huis zien terugkeeren, waar de gansche familie aan den feestdisch hem wachtte. Terwijl Kitty al deze bizonderheden eenvoudig en natuurlijk mededeelde, durfde zij den blik niet op monsieur Leclerc slaan. Het geoefende oog van den procureur-generaal had haar geheim spoedig geraden, en toen het kruisverhoor een aanvang nam, deed hij haar de directe vraag, of zij den gevangene lief had. Kitty zag hem verschrikt aan en zweeg. De jonge verdediger verzette zich tegen deze vraag. tot Rusland beproefde, spuwden de organen van Bismarck vuur en vlam en de verklaarde vijand van Rusland, Salisbury, kwam aan het bewind. Verder zegt hij, dat Rusland volstrekt niet beducht is voor eene botsing met Engeland. Dat de Russen al over den Balkan zouden zijn, indien er geen groote mogendheden waren, dat gelooven wij ook wel, maar of dat nu eene oplossing der kwestie mag heeten, dat is iets anders. Ook die zaak blijft nog in den molen. Men zegt, dat den Zieken man een voorstel is gedaan, om tegen afdoening der oor- logsschuld, grondgebied in Azie af te staan aan Rusland. De groote lleer zit er van alle kauten geducht in. De Ieren zijn wat in hun schik met Gladstone, dit blijkt ook hieruit, dat men een monument voor hem wil opriehten te Dublin. De Lord-mayor en het gemeentebestuur der stad hebben een inteekenlijst geopend ten behoeve van een stand- beeld van den staatsman, uit dankbaarheid voor de diensten, welke Gladstone aan de zaak van Ierland heeft bewezen. De Duitsche bladen zijn wel in hun schik met het feit, dat graaf Kalnocky de orde van het Gulden Vlies is verleend en geen wonder, want terwijl het aan den westelijken horizon nog steeds weerlicht en de Panslavisten aan de Newa en de Moskwa gaarne zouden zien, dat de vurige tongen boven den Riju neersloegen en een electrische vonk naar den Balkan deden overslaan, is Kalnocky steeds de man geweest, wiens politiek dit heeft verhinderd. Volgens berichten van kolonel Chermside, aan de zuidelijke grens van Egypte gestationneerd, heeft daar tusschen de Egyptische troepen, onder het commando van Engelsche officieren, en eene talrijke bende Soedaneesche opstandelingen een ernstig treffen plaats gehad, dat voor de Egyptenaren zeer gunstig afliep. De opstandelingen werden geheel verslagen en verloren 150 man aan dooden, hun vaandels, wapens, amunitie en kampbenoodigdheden. In de Transvaal wil de spoorwegaanleg nog maar niet vlotten. Geen spade is nog in den grond gestoken en dat is de schuld van den Jan Saliegeest der Hollandsche kapitalisten. In Amerikaansche spoorwegen van ontkende of twijfelachtige soliditeit, durft de rentenier zijn geld te steken, zegt men te Pretoria, maar in eene zekere, vaste, goede geldbelegging als de bouw en exploitatie van de lijn Delagoabaai Pretoria, daar durft hij niet tegen aan. Na tien jaren zullen Portugeezen en Engelschen met de dividenden gaan strijken. Op Portugeesch gebied is reeds over een afstand van 15 Engelsche mijlen de aardebaan gereed. Dezer dagen komt de Volksraad bijeen, en er zal zeker met ernst over de spoorwegaangelegenheden worden gesproken, daar in de goudvelden en de verbinding met de Delagoabaai de toekomst der Zuid-Afrikaansche Republiek ligt. De procureur-generaal stond er echter op hij was er zeker van, zoo beweerde hij, dat hier op diezelfde plaats meer dan eene vrouwelijke getuige hare ziel met meineed belast had om haar geliefde van de straf der euveldaad te redden. Het was zijn plicht als procureur-generaal van het hof, Kitty naar den aard van deze verstandhouding te vragen. Hierop volgde een kort debat. Eindelijk verklaarde het hof, dat de gezworenen er aanspraak op konden maken, de nadere bizonderheden te vernemen van een gevoel dezer getuige voor of tegen den ge vangene. Zoo zag dan Kitty zich gedwongen in het bijzijn van monsieur" eene bekentenis van hare liefde voor hen af te leggen. Zij had het reeds op zich zelve een zware beproeving beschouwd voor de rechters te moeten verschijnende gedachte daaraan had haar dagen en nachten vervolgd en haar den slaap ge- roofd. Het was toch geen kleinigheid, alleen en in het openbaar te moeten optreden ten gunste van een man, dien men in de gevaugenis had geworpen en dien iedereen voor een misdadiger aanzag. Hare moeder echter had haar het hart onder den riem gestoken en haar voor oogen gehouden, dat het wel degelijk haar plicht was voor een kostganger in de bres te springen, die hier vreemd was en alleen op de wereld stond; vooral wanneer haar feiten bekend waren door welke zijne onschuld aan het licht kon komen. Onder deze omstandigheden was Kitty dus, of- Uit Azie meldt men, dat de opstand in Afghanistan zal worden onderdrukt. Mocht echter de Emir het onderspit delven, dan zouden Engeland en Rusland plannen maken om den stammen-oorlog te onder- drukken en Stamboel stellen onder eene regeering welke door hen beschermd zal worden. Onze dikke Emir zal nog wel eens gaan denken aan het epigram van onzen Huigens: »Een boer in 't midden van twee advocaten, „Is of twee katten om een vischken zaten." Ter bevordering eener spoedige mobilisatie van het leger heeft de minister van oorlog den vooraad kleeding- en uitrustingstukken in de garnizoensmagazijnen belangrijk vergroot. Naar men verneemt, is een ten behoeve van den gevangene Domela Nieuwenhuis ingediend verzoek om gratie van de hand gewezen. Dezer dagen is in de volksvertegenwoordiging lang en breed gesproken over de controle van de algemeene rekenkamer hier te lande. Niet onaardig is in het licht dier discussien het volgende staaltje van streng toezicht, door het college op de rijks- uitgaven en schuldvorderingen ten laste van den staat uitgeoefend: Een officier van gezondheid was verplicht zich nu en dan voor dienstzaken in verband met de militie te begeven van R. naar een aan den Hollandschen spoorweg gelegen gemeente. De militaire dokter bracht daarvoor het rijk 70 cent in rekening, zijnde de prijs van een spoorwegkaartje 1" klasse. De rekenkamer maakte bezwaar, de declaratie te verevenen. Zij vroeg inlichtingen omtrent de vraag, of bedoelde officier al dan niet in uniform reisde. Toen haar geantwoord was, dat hij in burgerkleeren in het spoor was gestapt, werd zijn vordering met 12 cent, zegge 12 cent, verminderd en herleid tot 58 cent, op grond dat, wanneer hij in militaire uniform had gereisd, de spoorweg-maatschappij aan den officier de reductie van 12 cent had verleend. De schuldeischer heeft ten slotte het rijk de 70 cent cadeau gedaan, nadat over dit zaakje een bundel stukken was gewisseld, waarvoor aan schrijfloon alleen reeds f 6 zou moeten betaald zijn. Te Rotterdam werd Woensdag eene openbare vergadering gehouden van landbouwers en belang- stellenden in den veehandel, opgeroepen door een commissie, om maatregelen te beramen tot herkrijgiug van den vrijen invoer van ons vee in Engeland. De vergadering werd bijgewoond door de voor naamste veehouders en handelaars uit Zuid-Holland. Uit de opgewekte beraadslaging bleek, dat de ver- gaderden met het voorgestelde doel volkomen in- schoon nog altoos zeer beklemd, toch gaarne voor de rechtbank verschenen, biddende en hopende dat zij het werktuig mocht worden, om den heer Leclerc zijne vrijheid te hergeven. Wel had zij niet zonder innerlijken angst aan de mogelijkheid gedacht, dat zij daarbij uit onvoorzichtigheid haar geheim kon verradenmaar zij was er geenszins op voorbereid, dat men de openlijke verklaring harer liefde van haar eischen zou. In den eersten schrik, die haar deze ontdekking veroorzaakte, scheen het haar iets onmogelijks; maar terwijl de advocaten het onderling daarover nog oneens waren, werd zij langzamerhand met het denkbeeld vertrouwd en ontwaakte haar vrouwelijke heldenmoed. //Kon dat niet het keerpunt zijn/'dachtzij; „de zoo vurig gewenschte gelegenheid om monsieur te redden Toen de rechters nu het bovengemelde oordeel uitsprakeu, was zij het reeds met zich zelve eens geworden en antwoordde op zijne vriendelijke vraag //Zeg ons, mijn kind, hoe staat het er mede, maar vrees niets, zijt gij hem genegen met vrijmoedigheid ofschoon met een bios Ja, mijnheer de rechter 1" Toen nu de procureur-generaal haar daarop met zijne strikvragen zocht in de war te brengen, ge- voelde zij, dat zij streed voor den man, dien zij beminde, en schrikte voor geen offer terug. Niet alleen door haar stilzwijgen, maar ook met heldere stemden en meenden, dat het beletsel, om de belemmeringen in Engeland opgeheven te zien, uitsluitend bestaat in de dispensatie, welke door onze Regeering gegeven wordt tot doorvoer van Duitsche schapen, en algemeen was men 't eens, dat de winsten, welke die doorvoer aan enkele Nederlandsche ondernemingen en personen bezorgt, tegenover de voordeelen, aan vrijen invoer in Enge land verbonden, te luttel zijn om in aanmerkiug te kunnen komen. Met algemeene stemmen werd besloten, aan de commissie, die het initiatief voor deze vergadering had genomen, op te dragen om een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken te overhandigen en verdere maatregelen te nemen, ten einde ondersteu- ning voor het doel te verkrijgen van verschillende personen en corporation. De districts-veearts L. Swart, te Dordrecht, is tijdelijk ontheven van het toezicht in de gemeenten gelegen in Walcheren. Noord- en Znid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, en is dat toezicht als werkkring opgedragen aan den te Goes als stand- plaats aangewezen tijdelijken buiteugewonen districts- veearts E. L. van Mervennee. Er worden in Nederland dagelijks zoo enorme hoeveelbeden /cakes" (kaakjes, Engelsche beschuitjes van Peak Irean e. a.) in allerlei kwaliteiten verbruikt, dat men nauwelijks zal kunnen gelooven dat aan- deelen der //Nederlandsche Biscuitfabriek" te Am sterdam, welke die koekjes even goed levert als de Engelschen, dezer dagen voor 40 pet. werden verhandeld. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, naar aanleiding van het voorkomen van trichinen bij varkens te Goes, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres te richten, waarbij krachtig wordt aangedrongen een nauwkeurig onderzoek te doen instellen en des geraden de meest gestrenge maatregelen tegen uitbreiding dier ziekte te nemen. Het koffiehuis van den heer Penning //De Leeuw van aterloo op het W aterlooplein, te Amsterdam, is als ruine weder geopend. De vensters zijn echter nog met planken dichtgespijkerd, zoodat er voortdurend gas moet brandende spiegel vertoont nog slechts enkele glasschervenhet behangsel hangt in flarden aan de muren en op het biljart is een tropee gebouwd van keisteenen en alle andere projectielen, in het cafe na de bestorming gevonden, welke tropee gedekt wordt door allerlei wapens als talhouten, pooten van stoelen en door tal van andere daar vernielde voorwerpen. Van het vernielde cafe zullen photographische afbeeldingen in den handel worden gebracht onder het motto //De praktijk onzer grondwet/J stem en duidelijke woorden bekende zij, dat zij monsieur van ganscher harte beminde, zonder dat hij ooit daarvan iets vermoed had. In de vergaderzaal heerschte eene ademlooze stilte. De lieden bogen zich voorover om beter te kunnen luisteren. Men had in die ruimte maar al te dikwijls de uitingen van haat en wraakzucht vernomen, maar de onthulling van eene geheime liefde en van de uiting van een rein en onschuldig gemoed, dat was iets ongehoords, iets wat men daar ter plaatse nog nooit had bijgewoond. Toen Kitty de aan haar gerichte vragen moedig beantwoordde" en bescheiden, maar zonder de minste vrees bekende, hoe diep en oprecht zij den heer Leclerc lief had, hoe onwrikbaar zij overtuigd was, dat hij een man van eer was, toen werd iedereen in de zaal geroerd. Men stond hier niet in een weidsch strijdperk, ook was Kitty geen opmerkelijke figuur, maar wat de wereld in haar helden en heldinnen vereert is de moed, en die straalde uit haar geheele wezen en gaf aan haar jeugd het vuur der onverschrokkenheid. Zelfs de procureur-generaal werd door den bezie- lenden gloed van de getuigenis die zij aflegde eenigszins van zijn stuk gebracht, want zij had het wapen, waarmede hij had gedacht haar te verslaan, tegen hem gekeerd. Toen de behoorlijke, kleine Kitty beleedigd werd door een haar krenkende vraag, en onder tranen moedig en vastbesloten verzekerde, dat TEI NEtZEVSClE (OlltWf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1