Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING No. 2292. Woensdag 4 Mei 1887. 27e Jaargang, S C H U I T E K IJ. vtrirootiii JerJarajs Mppiie. KITTY'S imiTSGEIIEIll, aan te besteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verachijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den aitgever P. X. VAN D E 8 A N D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN herinneren belanghebbendendat zij zich ter iuschrijviii<>' voor de schutterij moeten vervoegen op de gemeente-seeretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juui a. s. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve ingeschreven, zonder lotiug ingelijfd, en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 2 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PHILIPPINE, zullen op Maandug den 23 Mei 1887, des namiddags ten drie uren, trachten Het VERGROOTEN der Haven van de gemeente met bijlevering der benoodigde materialen. Aanwijzing zal geschieden op Woensdag 18 Mei 1887, des namiddags 3 ure. c Gedrukte bestekken zijn ad f 1,verkrijgbaar bij den gemeente—secretaris. Philippine, 27 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. D'HOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBfl, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Naar luide van de jongste berichten heeft het Hooggerechtshof te Leipzig bewijzen gevonden van Schnaebele's schuld. Wij ontleenen daaraan het volgende. In Februari zijn gearresteerd de bandels- ageut Tobias Klein te Straatsburg en de fabrikant Martin Schrebert te Schiltigheim, beschuldigd van landverraad, wegens openbaring van plaunen voor vestingbouw aan de Franschen. Kleiu werd in het bezit gevonden van drie brieven, in welke inlichtingen werden gevraagd over de verdedigingswerken van Straatsburg, en uit welke bleek, dat de schrijver dier brieven reeds dergelijke inlichtingen uit Metz had ontvangen. Na eerst geloochend te hebben bekende deze beschuldigde, toen men hem een brief van zijne hand voorleide, dat hij door een Franschen ambtenaar van politie te Parijs, Kirschauer, ge- FEUILLETON. NAAR HET DUITSCH. Kitty's liefdegeschiedenis begon in het huisje van roode baksteenen, dat in het zuidelijk gedeelte van de stad Albani aan den oever der rivier bij de weiden gelegen is. Uit de vensters der bovenste verdieping heeft men een zeer ruim uitzicht op den Hudson en het verafgelegen Katskillgebergte. Kitty had na eene zeer oppervlakkige kennismaking haar hart weggeschonken aan een jongmensch met wien zij nauwelijks een paar woorden had gewisseld. De zaak droeg zich volgender wijze toe. Zij en hare moeder, die weduwe was, hadden, ter gemoetkoming in haar liuishuur, eenigen heeren kost en inwoning aangeboden. Dit is nooit zonder gevaar voor het vrouwelijk geslacht, vooral in eene groote en lichtzinnige stad. Dit bleek spoedig genoeg, want de schoone Kitty liet zich dadelijk bekoren, door den tweeden beerdie kamers bij haar huurde. Het was een Franschman, met een knap uiterlijk, doukere lokken, blauwe oogen en blozende wangen. Hij telde 23 en Kitty was pas 16 jaar. Zij was een getrouwe lezeres van het New-Yorker weekblad en verlangde vurig naar een ,/held." Monsieur Leclerc had zijne kamer nog geen drie durende 1879 en 1880 was belast met het spion- neeren te Mainz en te Straatsburg. Later corres- pondeerde hij met den overste Vincent te Parijs en zond de brieven met inlichtingen aan zekeren Picard te Nancy. Daarua werd hij door Schnaebele uitgenoodigd tot eene conference te Pagny. Deze had hem gelast zijne brieven te zenden aan Kenzig te Pont-h-Mousson, en dit was later geregeld ge- schied. De bij Klein gevonden brieven waren van Schnaebele afkomstig, daarom had de rechter van instructie last gegeven om Schnaebele in handen te krijgen, en hem, zoodra hij zich op Duitsch grondgebied vertoonde, op te lichten en naar Metz te brengen. Vandaar de arrestatie op 20 April. Schnaebele ontkende eerst alle schuld en beweerde op Fransch grondgebied gearresteerd te zijn. Later erkende hij, zich te hebben kunnen vergissen. Ook erkende hij de drie brieven geschreven te hebben. Intusschen is Schnaebele uit de gevan- genis ontslagen en veilig en wel te Parijs, waar men hem een zetel in den Senaat voorbereidt. Een gelijk geval heeft aan Duitschlands oostelijke grens plaats gehad. Een Russische schildwacht trachtte een Duitscher te arresteeren die over de grenzen stak. Er ontstond eene worsteling en de soldaat schoot zijn geweer in de lucht af, om den post te waarschuwen. Voordat deze aangekomen wasschoten eenige Duitschers toe die hun landsman bevrijdden en den Rus het geweer ontnamen. »Een ongeluk komt nooit alleen," sprak Jochum, en brak hals en been. Een mooi zaakje voor Katkoff De Duitsche Rijksdag grijnst tegen 250 millioen mark aan, die opnieuw voor het leger geeischt worden, waardoor de uitgaaf voor 18871888 op 675 millioen wordt gebracht. Brrr Maar,'t kan niet zuiniger, zegt de minister van oorlog, en de regeering is elk oogenblik bereid dat aan te toonen, en dat is immers zoo royaal als 't maar kan. Ook is volgens den minister van oorlog het ver- mogen des volks om zulk eene belasting op te brengen niet uitgeput. HmEene mooie redeneering en motiveering Tegen den alvermogenden Rijks- kanselier heeft de //Berliner Volkszeitung" eene strafactie ingesteld, daar hij in de rede, op 30 Januari in den Rijksdag gehouden, bij het bespreken van de houding der Duitsche pers in de Bulgaarsche kwestie, het blad heeft beleedigd. De ambtenaar van het openbaar ministerie van het Landgericht verklaarde zich onbevoegd om van de zaak kennis te nemen, daar vorst Bisraark als generaal aan de militaire rechtbank onderworpen wasdaarentegen beweert het blad, dat Bismarck niet als generaal te beschouwen is, omdat hij van zijn kiesrecht gebruik maakt. Mocht dit bezwaarschrift worden afgewpzen, dan zal het blad zich tot de militaire rechtbank wenden. In Rusland schijnt het juk nog te zacht. De dagen betrokken of het meisje aanbad hem reeds in stilte. Des nachts droomde zij van hem en des daags was hij haar geen oogenblik uit de gedachte; hare fraaie kastanjebruine oogen rustten op hem, wanneer hij kwam of ging, als ware er buiten hem niemand op de wereld. De zaak hegon werkelijk een ernstig aanzien te krijgen. Zonder den minsten grond ging Kitty voort, de wenschen van haar hart haar hoop zou te veel gezegd zijn te voeden. Zij was terughoudeud en in zichzelve gekeerd. Zij kwam ofschoon de dagen verliepen volstrekt niet op vertrouwelijken voet met haar held en hij schonk haar niet meer dan de gewone opmerkzaamheid. Door hare droomerijen werd Kitty nog schuwer en fijngevoeliger van aard, waardoor zij de zoozeer gewenschte kennismaking eerder vertraagde dan bevorderde. In hare jeugdige onervarenheid zag zij nergens een uitkomstsoms kwam de onbezonuen en wanhopige gedachte bij haar op, om aan haar held een brief te schrijven, waarin zij hem verzocht hare zijne oplettendheid en zijn medelijden te schenken, of, zoo hem dit onmogelijk was dan het huis te verlaten. Zij had zelfs te middernacht eens een dergelijk epistel opgesteld het zal wel niet heel mooi gesteld zijn geweest. Toch had haar vrouwelijk gevoel haar ter elide ure nog gedrougen den brief maar te verbranden, in plaats van dien op zijn kamer te leggen, zooals eerst haar plan was geweest. Kitty ging op een Zondagschool en verzuimde minister van Binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de afschaffing der lijfeigenschap eene groote misdaad is geweest. De humane politiek van Alexander II is den man een gruwel en omdat het slavenjuk den boeren moeilijk weer kan wor den opgelegd, wil hij hen athankelijk maken van eene nieuwe, speciaal voor dit doel in te stellen klasse van ambtenaren. Zoo'n ambtenaar moet dau elken boer kunnen veroordeelen tot eene geldboete van hoogstens vijf roebels of gevangenisstraf van hoogstens eene week, hij beslist, zonder aan de bepalingen van het burgerlijk wet'ooek gebonden te zijn, over alle geschillen tusschen fabrijeanten en werklieden, tusschen grondbezitters en boeren, en hij is bevoegd om bij zulke conflicten geldboeten van 300 roebels en gevangenisstraffen tot drie maanden op te leggen. Als vereischten om voor deze betrekking benoembaar te zijn, worden geener- lei bijzondere kundigheden gesteld, wel moeteu die ambtenaren van adel zijn en tot de klasse der grondbezitters behooren. Mooi zou 't wezen, zoo al de leden van den rijksraad het ontwerp afstem- den en dat Tolstoi, zoo heet dat middeleeuwsch voorwerp, zijn portefeuille neerlei. Maar dan kan de Czaar het ontwerp toch nog kracht van wet geven, want zoo kan het in Rusland, doch wij willen voorloopig Alexander III er te goed voor houden zoo iets barbaarsch te durven bestaan. In Engeland heeft men het nog altijd druk over den brief van Parnell. De Times blijft de echt- heid volhouden en daagt den leider der Iersche nationalisten uit tot het instellen eener rechtsver- volging. Wat Parnell doen zal? 11. M. de Koningin heeft aan ieder der 17 inspecteurs van politie, die tijdens het jongste ver- blijf der Koninklijke familie in de hoofdstad buiten- gewonen dienst hadden, een fraaie gouden doekspeld met diaraantjes en met de letters W. en E. ineengestrengeldgedekt door een kroondoen uitreiken, als herinnering. Na een zeer werkzaam leven is te Groede overleden de heer M. Mazure, een man die ruim 34 jaar de belangen der gemeente als burgemeester behartigde. Geruimen tijd was de overledene tevens lid van de Provinciale Staten van Zeeland, later werd hij gekozen tot lid van de Gedeputeerde Staten en bij Kon. besluit van 20 Juli 1857 werd hij benoemd tot dijkgraaf van den polder Groede en Baenst." Een zestigjarig man, van diefstal beschuldigd, stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht. De beschuldigde weigerde den raadsman te zien en te spreken die ambtshalve als verdediger hem was toegewezen. Deze was daarom van oordeel, dat zelden de godsdienstoefeuing in de kleine steenen kerk aan den hoek bij te wonen. Men had haar te degelijk opgevoed en de stem van haar geweten sprak te luide, dan dat zij er in ernst aan had kunnen denken zich in den Hudson te verdrinken maar zij geraakte toch in een zielstoestand dat de wensch om spoedig een engel in den hemel te worden zeer sterk bij haar werd. Ook valt het geenszins te loochenen, dat, op een zekeren Zondag namiddag, toen men den heer Leclerc met eene dame zag wandelenKitty zeer lang aan den oever der rivier stond en ouafgewend den blik op het diepe water gevestigd hield. Dit eu geheel haar gejaaga voorkomen was ook aan andere meuschen opgevallen. Hare moeder had echter niet het minste vermoeden van de oorzaak dat geheim was Kitty alleen bekend. Intusschen ging de heer Leclerc alle dagen naar zijn bureau in de stad, verscheen geregeld aan tafel en verheugde zich in een uitmuntenden eetlust. Vermoedde hij dan volstrekt niets van de machtige betoovering, die hij uitoefende? Nu verandert het tooneel van de handeling. Korten tijd nadat het bovengemelde voorgevallen was, bevond Kitty zich op zekeren morgen in de gerechtszaal van het stadhuiszij zat onder de getuigen en was nog geheel verward door al de nieuwe indrukken, welke haar overstelpten. zijne taak geeindigd was. Het openbaar Ministerie was van eene andere meening: hij moest den man ver- dedigen, ondanks diens weigering om verdedigd te w orden. De rechtbank, aan wier beslissing de kwestie werd onderworpen, deelde die zienswijze en de advocaat moest dus pleiten. Hij deed dit op de volgende eenvoudige, korte wijze. Na den eisch van den substituut-officier van justitie, strekkende tot vier maanden gevangenis straf, zeide de verdediger, dat het feit, naar" hem voorkwam, zoo wettig als overtuigend be wezen is, en hij niets in het belang van bekl. heeft te ze£?8en- I leiter liet het dus aan de beslissing der rechtbank over. Op die wijze had, naar de Arnh. Ct. opmerkt, ieder zijn zinhet openbaar Ministerie en de rechtbank, die den rechtsgeleerden bijstand vorderden de advocaat die niet verdedigde, en de beschuldigde die niet verdedigd wilde worden. A a een te Middelburg gehouden examen zijn tot roeiers der dranken benoemd de kommiezen I. O. Eversdijk te Axel, L. Manneke te Philippine, A. W. Sorber en P. C. v. d. Bos, beiden te RapenburgH. v. d. Kamp en J. P. Manni, beiden te Walsoorden en W. C. v. d. Putte te Eede. Het Nieuwsbl. v. Ned. doet nader uitkomen, dat het treurig familiedrama te Amsterdam een zwaar verwijl vormt voor hen, door wier onverschil- ligheid zegt het blad de pensioensregeling zoo lang hangende is gebleveu. De in 1882 overleden echtgenoot en vader der slachtoifers, de heer Lieveloo, had nl. als ambtenaar bij de f 2000 in het Pensioenfonds bijgedragen, waarvan noch hij, noch zijn weduwe ooit een cent heeft genoten. Toen hij stierf, bleef zijn gezin in armoede achter. Dat de man al wat hem met zijn bescheiden inkomeu mogelijk was, had gedaan om de toekomst van ziju gezin minder duister te doen ziju, blijkt uit het feit, dat hij een der eerste deelnemers was in de particuliere Ondersteunings- vereeniging, die de ambtenaren der Rijkstelegraaf zelven hebben opgericht, maar die natuurlijk slechts op kleine schaal kan werken. Daaruit ontving de weduwe eerst 700 en verder een kleine jaarlijksche uitkeering. Had de Staat zijn ambtenaar niet verplicht, aan het Pensioenfonds bij te dragen, dan had de heer Lieveloo voor hetzelfde bedrag dat hij thans in dat fonds stortte, bij een parti culiere levensverzekering— maatschappij voor zijne vrouw 4 a 5000 gulden kunnen formeeren, zegt het Nbl. In de op 1 Mei gehouden vergadering van leden der Kiesvereeniging Yolksonderwijs, te Oostburg, werd op voorstel van het bestuur besloten een request te zenden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met verzoek om ingeval de enkelvoudige kiesdistricten worden ingevoerd, uithoofde van de Het was eene zitting van de jury. De rechter van het arrondissement en twee bijzitters vormden "het gerechtshof. Aan het einde der hooge en lange zaal verdrong zich eene onrustige menigte. De gerechtsdienaars en een sterk hek hielden het woelende volk in bedwang en de wijde ruimte voor de bank der getuigen vrij. Deze open ruimte was bestemd voor de advocaten, de gezworenen en de getuigen. Kitty zag daar niets dan manuen. De procureur-generaal nam het openbaar ministerie waar. Het was tien uur in den morgen. Onze heldiu verkreeg al spoedig den indruk, alsof de rechter en de advocaten elkander vrij ruw en onbeleefd behandelden. ,/Mijuheer de procureur," zeide de rechter, ,/gij hadt deze zaak reeds moeten gereed hebben, en gij moest het hof niet laten wachten dit is nu reeds de derde morgen, dat wij niet voort kunnen." z/De rechtbank heeft niet het recht mij te bevelen," antwoordde de procureur-generaal driftig. /;Ik veroorloof mij u te doen opmerken, dat ik niet door het hof aangesteld ben. De lieden uit dit district hebben mij gekozen en aan hen alleen ben ik verantwoording schuldig voor de vervulling van mijn arnbt." z/Ook al goed, maak u maar niet driftig," zeide de voorzitter van het hof met koele kortheid en beleedigende onverschilligheid, terwijl hij de hand over zijn langen, witten baard streek. TER HEIZEIWSCI!^ (01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1