Geinengde berichten. Telegrafische berichten. De Staats -Courant bevat een verslag, uit- gebraeht aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur voor Zeeland, over de in de eerste maanden dezes jaars te Goes waargenomen epidemie van tricbinenziekte (tricbinose). Het getal aan- getaste personen kan niet met juistheid worden opgegeven, omdat niet alien geneeskundig werden behandeld, maar mag gerust op 70 gesteld worden, of meer dan 1 op 100 inwoners. Gelnkkig is slecbts een lijderes bezweken. De meest afdoende maatregel voor den mensch bestaat in de onthouding van het gebruik van varkensvleescb, ham en worst, die niet door en door gaar gekookt of gebraden zijn. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn nu reeds meer dan 320 gemeenten, waarbij 73 meer dan vijfjaar, vacant. Thans, nu de heer P. Van Binnendijk, cand. te Anjum, het beroep naar Garsthuizen heeft aangenomen, is geen enkele candidaat, die in 1885/86 bij de Ned. Herv. Kerk werd toegelaten, meer beroepbaar. TER NEUZEN, 29 April 1887. Heden had teMiddelburgdeaanbesteding plaats van: Het verrichten van baggerwerk op de slik- van 1 tong en in de oosterhaven alhier. (Raming/ 8000) en 2e. Het maken van een paar buitenvloeddeuren in de Oostsluis alhier. (Raming 3700). Yoor het eerste perceel hadden ingeschreven de heereu Benninck, te Utrecht, voor 7749 A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 7500 en M. de Jong, te Sliedrecht, voor f 5200. Yoor het tweede, de heeren A. Tholens, voor 3596 C. P. v. Praeijenhove, voor f 3277 S. van Rees, voor 3254 G. J Balkenstein, voor f 3275 M. D. de Putter, voor f 3209 en J. L. Koole, voor f 2985. Alle inschrijvers waren uit Ter Neuzen No. 1 der 62 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in deze provincie is thans de heer D. P. P. Seijdlitz, te Hulst, met een totaal van f 3884,16no. 2 is de heer P. van Praeijenhove, te Axel, met f 583,28. De uitvoer van vee naar Belgie neemt in den laatsten tijd buitengewoon toe. Men koopt al wat maar te krijgen is voor dat land op. Men meent dit in verband te moeten brengen met de aan- hangige wet tot belasting van vee bij den invoer in Belgie. Ilonteiiisse, 28 April. Door den gemeenteraad was aan C. v. d. Bent, te Middelburg, een subsidie verleend van f 600 's jaars voor een stoomtram van Walsoorden naar Hulst, waarvoor door hem concessie is gevraagd. Aangezien nu ook door A. Hartog Az., te Yerseke, gelijke concessie en subsidie aanvrage is gedaan, heeft de gemeenteraad, in de vergadering van Dinsdag jl., zijn besluit in zooverre gewijzigd, dat de subsidie die zal worden verleend aan hem, die de concessie erlangt, onder voorwaarde, dat binnen zes maanden nadat de concessie is verkregen, met de werkzaamheden voor de lijn een aanvang is Aan de gemeente St. Jansteen is door het rijk, boveu en behalve de vergoeding van 30 pCt., subsidie verleend ter behoorlijke in rich ting van het lager onderwijs, ten bedrage van f 1200 Middelburg. 29 April. Gisterenavond zijn de personen van P. P., C. v. E. eii A. V. gearresteerd en naar 't huis van bewaring alhier overgebracht, als verdacht van in den nacht van 23 op 24 dezer den diefstal bij den heer Jeronimus alhier te hebben gepleegd. 's Graveuhage, 29 April. Tweede Kamer. Met 52 tegen 3 stem men is aangenomen het ontwerp tot verdaging der periodieke verkiezingen tot 30 Augustus a. s., alsmede met 40 tegen 19stemmen de verlenging van den dienst der land-militie 1882 en zee-militie 1883 met 1 jaar. De re- geering beloofde de bezwaren voor plaatsvervangers 1888 en schutterijen zooveel mogelijk te ver- minderen. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitttng van 29 dezer de volgende vonnissen uitgesproken L. d. M., oud 17 j., arbeider te Zuiddorpe is gens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. W. A. J. F., oud 10 j., te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 28 April 1887. J. v. B., te Clinge, ter zake van het bejagen van eens anders grond zouder vergunning; veroor deeld in eene boete van f 5, subsidiair 3 dagen hechtenis. S. P., te Kieldrecht, ter zake van1°. openbare dronkenschap, 2°. het niet muilkorven van zijn bondveroord. in eene boete van f 0,50 en eene f 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. P. J. L., te Rapenburg, ter zake van openbare dronkenschapveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht* E. K., te Koewacht, ter zake van strooperij veroord. in eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. M. v. B., te Koewacht, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. B., te St. Jansteen, ter zake van het niet opeigen grond uitgraven van konijnen zonder vergunning; veroord. in eene boete f 1, subs. 1 dag hecht. J. Y te Stekene, ter zake van herstellen van wildstrikkenveroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. A. v. C., te Axel, ter zake van het jagen op spoorsneeuw veroord. in eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. A. P., te Houtenisse, ter zake van het te laat vertoeven als bezoeker in eene herberg te Clinge veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. L. v. D. d. K., te Clinge, ter zake van het op verboden uur toelaten van bezoekers in eene herberg te Clingeveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. B., te Hontenisse, ter zake van het als spuit- gast verlaten van de brandspuit bij een brand te Hon tenisse zonder permissieontslagen vau rechtsver- volging. P. P., te Hontenisse, ter zake van het als bode bij de brandweer te Hontenisse niet voldoen aan de gegeven ordersveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. Rte Hontenisse, ter zake van het als spuit- gast te Hontenisse niet tegenwoordig zijn bij eene oefening met de brandspuitveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. d. B., te Hontenisse, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 daghecht, F. M., te Moerbeke, ter zake van het jagen op Zondagveroord. in eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. B. J. P., te Koewacht, ter zake van het jagen zonder akte en vergunning; veroord. in twee boeten elk van 3, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. P. P., te Koewacht, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder vergunning (driemaal ge pleegd)veroord. in drie boeten elk van f 5, subs 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. v. M., te Wachtebeke, ter zake van het jagen zonder vergunning van den rechthebbende veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht C. L. R., te Koewacht, ter zake van strooperij interlocutoir vonnis. P. R., te Koewacht, ter zake als voren veroord. in eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht S. R., te Koewacht, ter zake als vorenveroord. in eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. R. v. D., te Stoppeldijk, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. d. B., te St. Jansteen, ter zake van poging tot strooperijveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. B., te Stoppeldijk, ter zake van overtreding J. F. d. Y., te Graauw, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. v. I., te Graauw, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consentveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. M., te Kemseke, ter zake van het niet muilkorven van een hond; veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. C. L. Y., te Beveren, ter zake van openbare dronkenschap veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. L., te Clinge, ter zake van het zonder voor- zien te zijn van een akte niet behoorlijk zorg dragen dat zijn hond wild drijftveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden in Zeelandveroord. in eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. adres aan juffrouw Sigorel achter, voor het geval dat er brieven aan hem moesten worden opgezon- den en daar hij weinig lust had de doodkist mede te nemen, deed hij alsof hij die vergat. Toen tante Sigorel haar neef volkomen hersteld voor haar bed zag verschijnen, straalden hare zwakke oogen van blijdschap. Zij sloeg hare ver- magerde armen om zijn hals, en toen zij hem honderd vragen had gedaan omtrent zijn gezond- heid en andere voor haar belangwekkende onder- werpen, zeide zij eindelijk vEn Prans wat hebt gij met die kist gedaan vZij is gebleven, waar zij was/' Toen ging zij rustig slapen. Drie dagen later werd er, terwijl de kapitein zat te ontbijten, luid aan de deur gescheld. Maria, de trouwe dienstmaagd van juffrouw Sigorel, haastte zich open te doen. Een zware kist werd ran een goederenwagen afgeladen. ,/Is die voor mij vroeg de kapitein. Hij begreep er niets van. Wie ter wereld kon hem zulk een gevaarte toezenden Zijn verbazing duurde echter niet lang, daar hij de kist herkende. Het was de doodkist, die hem door zijn hospes werd nagezonden. //Zij wil ons niet loslaten. Het is zonderling,' mompelde hij. Dien zelfden dag werd de toestand van tante Sigorel hoogst bedenkelijk en tegen den nacht lag zij op sterven. De kapitein schreide als een kind. ,/Ik heb mijn tijd gehad," mompelde zij. //Ik ben niet bang om te sterven." Hij kuste haar op het voorhoofd en bleef met neergeslagen oogen bij het sterfbed zitten. Het spijt mij, dat „Wat spijt u, lieve tante Zij glimlachte. z/Ik dacht aan de kist als gij die had mede- srebracht, zou ik haar ten minste niet voor niets hebben laten maken. De kapitein was het niet met zichzelven eens of hij haar zeggen zou, dat de doodkist in de gang stond. Misschien zou hij er zijn weldoenster genoegen mede gedaan hebben. Oude lieden houden niet van onnoodige uitgaven. Maar hij durfde niet. Een paar minuten later was tante overleden. Hoewel de kist veel te lang en te hoog was, werd haar lijk er toch in geborgen. En toen zij aan den schoot der aarde was toevertrouwd, keerde Prans met een verruimd geweten naar huis, in het bewustzijn dat tante geen onnoodige uitgaaf had gedaan. E I I* R E. Te 's Gravenhage bestaat een vereenigmg Anonymus, die dezer dagen aan de leden der societeit z/Vereeniging" een leestavond aanbood. Er werden muzikale voordrachten gehoudentooneelstukjes opgevoerd en levende beelden vertoond. Yan een der nummers van het programma, een //tableau mecanique", geeft het Haagsche Dagbl. aldus ver slag //Het orkest speelde het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch bloed beide volksliederen werden door de feestgenooten medegezongen. Het gordijn gaat omhoog en op het tooneel is verschenen een rijtuig a la Daumont bespannen, waarin H. M. de Koningin en het Prinsesje ge- zeten zijn statig buigen zij voor de hen groetendeu eensklaps slaan de paarden op hoi, H. M. en het Prinsesje verkeeren in doodsangst, de postiljon wordt van het paard geslingerd, Kabelaar werpt zich voor de paarden, brengt ze den bewusten zweepslag toe en brengt ze tot staan. Nu Snellen eenigen der omstanders een hunner verwondt zich de hand toe en grijpen het rijtuigook de agent van politie is niet vergeten. Daverend was het applaus en de voorstelling moest tweemaal herhaald worden. De ontwerpers hadden eer van bun werkaan de dame en het kind, die de vorstelijke personen met veel gratie voorstelden, werd resp. een bouquet in nationale kleuren en een met oranjelint aangeboden." Te Renswoude is gevat en gevankelijk naar Utrecht overgebracht een minderjarigedie op verschillende plaatsen oplichting pleegde, o. a. door zich uit te geven voor agent eener vereeniging, om gelden in te zamelen voor eene christelijke school. Te Renswoude ging hij de herbergeu langs, voorgevende van rijkswege belast te zijn met het nazien van het vergunningsrecht euz., en eischte bij het heengaan eenig geld voor de moeite Hij drong zich bij eene arme familie in, zich voordoende als een neef van de vrouw, en liet zijne zoogenaamde familie mederijden met het paard en rijtuig, hetwelk later gebleken is gehuurd te zijn bij G. K., te Dieren, die niet weinig verheugd was, toen hij zijn eigendom, waarnaar hij reeds twee dagen verlangend had uitgezien, terugkreeg. Een bezoeker van het Paleis te Amsterdam, die den rondleidenden knecht een dubbeltje gaf, werd door dezen aan de politie overgeleverd, op grond dat hij hem (bediende) een beleediging had aangedaan. Het bleek voor den inspecteur van politie, dat de man een kwartje niet voor een beleediging hield en daarop aanspraak maakte. Logisch intusschen zou die som twee en een halve beleediging moeten vertegenwoordigen. Volgens recht en rede echter moet ieder, die de hand opent voor fooien, tevreden zijn met hetgeen men daarin legteen tarief van vrijwillige giften is onbestaanbaar. (Arnh. Ct.) Een 17jarige boerenknaap te Bergumerheide vermaakte zich onlangs kostelijkna aan een buurman een snoeimes en een blokje te hebben gevraagd, kapte hij zijnen hond den staart af De politie maakte op grond van art. 254 van het Strafwetboek proces-verbaal ophet O. M. bij de Rechtbank te Leeuwarden eischte Dinsdag tegen den dierenbeul 1 maand gevangenis. De politie te Leipzig heeft dezer dagen een goede vangst gedaan. Op het einde van Januari had men een bankier te Maagdenburg 30,000 mark aan verschillende geldswaardige papieren ontstolen. Voor een paar dagen nu kwam er een jongmensch, die van een ander de opdracht gekregen had, om te vragen, of men twee effecten, waarvan hij de nommers noemde, veilig kon koopen. Daar die effecten juist behoorden tot die, welke te Maagden burg gestolen waren, werd de jonge man naar het bureau van politie gebracht en daar na eene mislukte poging om te ontvluchten, in hechtenis genomen. Nog dienzelfden dag werd de andere onbekende, de zwager van het jongemensch, nadat hij langen tijd tegenweer geboden had, gearresteerd. Men vond hem nog in't bezit van 13000 mark van het gestolen geld. De rest vond men bij de vrouw van dezen tweeden gevangene. Schoone vrouwen hebben altijd en overal iets voor op hare minder door de natuur bedeelde zusteren, luidde een stelling, in een der clubs te Londen verdedigd en bestreden. Als bewijs dat dit waar was, zoowel bij theater-prinsessen als bij de armste bedelaressen, werden twee vrouwen uit de bedienden van de club gekozen, een beeldschoon dienstmeisje en een oude schoonmaaksterdeze werden in lompen gekleed en de straat opgezonden om te bedelen. Zij kwamen echter niet terug. Zij hadden zich zoo onbeholpeu aangesteld, dat zij weldra door de politie opgepakt werden en den volgenden ochtend voor den rechter verschenen, te gelijk met de leden der clubom getuigenis af te leggen. Daar armoede geen motief voor hare overtreding geweest was, veroordeelde de rechter beiden tot het maximum der strafacht dagen gevangenis. Tot de getuigen sprak hij//De heeren zullen zeker overtuigd zijn, dat de zaak nu voor hen opgelost is en zij een plaats hebben leeren kennenwaar een mooie vrouw in geen enkel opzicht iets voor heeft boven een andere." Dat het toeval soms de politie zeer in de hand werkt, bewijst het volgende. Een handelshuis te Nordhausen had tegen een handelsreiziger te Berlijn een aanklacht ingediend, wegens beleediging en op den 18 dezer moest de zaak dienen. De aangeklaagde schreef eenigen tijd vroeger uit een stad in Pommeren aan zijn advocaat, dat hij op dringende reis was en daarom niet op den bepaalden datum kon verschijnen. Daar echter zijn persoonlijk verschijnen noodzakelijk was, kon vau behandeling geen sprake zijn. Bij het proces- verbaal waren akten gevoegd, waaruit bleek dat de aangeklaagde zich reeds een gevangenisstraf vau twee maanden op den hals had gehaald. Een getuige verklaarde den reiziger nog voor enkele dagen te hebben gezien. Bij onderzoek bleek dat de gevangene volstrekt niet de reiziger was en dat deze eenvoudig een ander voor hem liet zitten. De reiziger, die bij de tweede zitting op den 20,ten dezerwel tegenwoordig was kreeg nog zes maanden er bij en zal nu zelf de straf moeten ondergaan. De remplacant is eveneens aangeklaagd. De Madridsche correspondent van de Figaro heeft Bazaine bezocht. Wij laten hier een paar fragmenten volgen uit 't verhaal dat hij van dit bezoek doet. Ik vond den maarschalk in een leunstoel liggende, bij 't balkon van zijn kamer om de zon te kunnen geuieten. Hij draagt een band om 't hoofd en 't linker oog is geheel met bloed beloopen. Zijn handen beefden en hij ziet er veel ouder uit dan hij is. Hij was gekleed in een blauwgeruite kamer- japon waarvan de ellebogen door de mouwen staken. Zijn rechterbeen, dat hij twee maanden geleden gebroken heeft, was geheel omwouden met zwart- zijdeu zwachtels. Hij spreekt zoo onduidelijk, dat men hem alles moet laten herhalen, voor en alleer men hem verstaat. Hij gevoelt zich zeer verlaten en spreekt veel van zijne vrouw en dochter die in Mexico zijn. Het ziet er in de kamer zeer schamel uit. Een ijzeren ledikant, een houten tafel, tevens waschtafel, een kleine, kreupele schrijf- lessenaar, twee of drie stoelen en een paar schilderijen aan den wand, ziedaar het geheele ameublement. Bazaine's wond geneest, doch ik heb reden te vreezen dat de hersenen zijn aangedaan. Destem, de uitdrukking zijn niet die van een man die geheel hersteld is. Hij gelooft niet dat Hillairand gek is. Hij heeft zich bijzonder vaderlandslievend willen toonen, zegt hij, wellicht in de hoop depute of lid van den gemeenteraad te worden. Generaal Boothde aanvoerder van het reddingsleger, gebiedt thans over een aanzienlijke strijdmacht. Vooral moet men hiertoe rekenen de couranten en tijdschriften, die van wege het //leger" worden uitgegeven, en die, door hunne groote oplage en uitgebreiden kring van lezers van veel dienst kunnen zijn. Het hoofdorgaan The War Cry behoort tot de meest gelezen en talrijkst verspreide weekbladen van Londen. Het heeft eene oplage van 230,000 exemplaren. Behalve dit zijn er nog ongeveer twintig bladen met dergelijke klinkende titels die in de provincie verschijnen en wier gezamenlijke oplage bijna 500,000 exemplaren bedraagt. Daarbij komt nog het maandblad All Round the World, waarvan 35,000 exemplaren worden gedrukt. Met deze strijdmacht nog niet tevreden, heeft Booth het plau opgevat, een dagelijks verschijnende War Cry uit te geven. Om het denkbeeld van den generaal omtrent het materieel voordeel, dat hij hiervan zou kunnen krijgen, te karakteriseereu, is hier wellicht de mededeeling niet misplaatst van het feit, dat een Londensch boekhandelaar eene advertentie in The War Cry wilde plaatsen. De advertentie zou een jaar lang geplaatst worden en hiervoor werd Booth een som van 1000 pd. st. geboden. De generaal wees echter het voorstel van de hand, op grond dat de boeken die de be- doelde firma uitgaf niet in zijn smaak vielen. Sedert eenige dagen bevindt zich te Rome, waar vele autoriteiten hem een hartelijk welkom bereidden, de bekende Prederik Douglass, de eenige neger, die lid van den Senaat is in de Vereenigde Staten. Hij is verrukt over Rome, dat hij in alle richtingen doorkruist, en wekt bij die tochten de algemeene aandacht door zijn in het oog vallend uiterlijk. Hoewel niet pikzwart, is zijne huid toch zeer donker, terwijl het sneeuwwit van haar en baard daarbij zonderling afsteekt. Ieder is vol belangstel- ling om den man te zien, die zooveel bijgedragen heeft tot de afschaffing der slavernij, en zijne levens- geschiedenis is weer op aller lippen. Hij werd in het graafschap Talbot in Maryland geboren, als slaaf en zoon van slaven. Zijnen vader heeft hij nooit gekendzijne moeder, van wie hij als kind gescheiden werd, omdat men haar aan eenen anderen meester in de buurt verkocht, kwam dikwijls des nachts stil over de velden aan- sluipen, om haren beveling even te omhelzen. Op tienjarigen leeftijd leende zijn eigenaar hem aan eenen bloedverwant bij Baltimore en toen hij de zonen van zijnen nieuwen patroon zag schrijven en ■n n i ■mmwan—-bihmmitmc—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2