Gemensrde berichten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. Dienaangaande In 1883 lieten eigenareu van het Naarder- meer een plas droogmalen. Van een deel der dus verkregen gronden werden een paar oogsten van koolzaad, benevens grasgewas verkregen, maar de opbrengst was niet voldoende om de bemaling van den polder, die bizonder veel van de kwel had te lijden, te bekostigen. Een poging werd gedaan de gronden te verkoopen, welke mislukte. De bemaling is daarop gestaakt, de polder liep vol, en als voorbeen gaat men in het Naardermeer visch- water verpachten, eendenkooien zetten en riet oogsten. Het verslag der Tweede Kamer op het ont- werp nopens de verlenging van den diensttijd der oude lichting van laud— en zeemacht is door de regeering beantwoord. Zij handhaaft haar voorstel, daar zij nog altijd van meening blijft, dat de toe- stand in Europa het noodzakelijk maakt. Met dezen maatregel van dienstverlenging behoeft evenwel niet noodwendig samen te gaan de buitengewone bijeen- roeping van de militie te land, hetzij geheel, hetzij ten deele, terwijl evenmin mag worden aangenomen dat jaarlijks een dergelijk voorstel tot versterking onzer levende strijdkrachten te wachten zou zijn De in het ontwerp bedoelde militieplichtigen, die als plaatsvervangers voor de lichting van 1888 zouden wenscheu op te treden, zullen bij het tot stand komen dezer wetsvoordracht alleen dan in een ongunstigen toestand geraken, indien hun het bewijs van ontslag uit den dienst niet mocht zijn uit- gereikt voor de tweede zitting vau den militieraad voor de lichting van 1888, d. i. voor den tweeden Maandag in April van dat jaar. valt thans niets met zekerheid te zeggen Maar ook al ware het anders, dan nog zou de regeering ten deze geen voorziening wenschen te tretfen, omdat het h. i. niet aangaat, ter behartiging van de bizondere belangen van deze militieplich tigen uitzonderingen te maken op den in het ont werp gestelden regel. De regeering heeft verder voorgesteld, de wet te doen in werking treden op den dag harer af diging, om te voorkomen dat op het bewijs van ontslag aanspraak mocht worden gemaakt in het tijdvak gelegen tusschen de dagteekening der wet en den twintigsten dag van haar afkondiging Door den Commissaris des Konings zijn de burgemeesters in Walcheren, Noord— en Zuid— Beveland en het voormalige 4e district uitgenoodigd hun gevoelen mede te deelen omtrent de uitwerking van de verleden jaar verleende opheffing van de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en veroveren van de bonte kraai, de roek en de ver- schillende soorten van kauwen en musschen, en omtrent de vraag of er reden bestaat voor het weer gedeeltelijk buiten werking stellen van de wet ter bescherming van diersoorten, welke in bet algemeen nuttig voor den landbouw geacht worden. De algemeene vergadfering der Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland werd Zaterdag te 's Hage gehouden. De Vereeuiging, in October 11. opgericht, telt thans 174 donateurs, leden en begunstigers. De voorzitter deelde mede, dat zich reeds eenige artsen hebben aangemeld om in de gelegenheid te worden gesteld, de homoeopathische geneeswijze in het buitenland te bestudeeren, om haar later in ons land in practijk te brengen. Van wege het hoofdbestuur zijn uitgegeven twee brochures, te weten ,,Is de homoeopathie kwak- zalverij door Dr. N. A. J. Voorhoeve hier ter stede, en ^Hahnemann en de homoeopathie", door J. Merckens te Vlissingen. Beide werkjes werden aan de leden ten geschenke gegeven en zullen in den handel worden gebracht Menige belangrijke mededeeling werd gedaan door vele leden, die uit verschillende plaatsen waren te zamen gekomen, en waaruit bleek, dat de homoeo pathie steeds meer aanhangers krijgt in alle rangen en standen en hoe hoog deze geneeswijze wordt gewaardeerd door alien die er eenmaal de uitwerking van hebben ondervonden. Tal van genezingeu, door leeken, werden aangehaald van zieken, die door de gewone doctoren als onherstel- baar waren verklaard of die niet herstelden. Het doel der Vereeniging is en blijft, deugenen in ons land, die de homoeopathie bij eigen ervaring hebben leeren waardeeren, de gelegenheid te openen, om volgens deze geneeswijze te worden behandeld. o TER NEUZEN, 26 April 1887. Men meldt ons: Nog enkele dagen en het buitenwater in het Axelsche gat zal afgesloten zijn. Het werk is tot heden spoedig uitgevoerd, dank zij het drooge weer. Aan het eind dezer week zal het buitengedeelte van den dijk ruim 1,25 M. hoog zijn, boven ge- woon hoogwater. Axel. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn de vijf rijksbeurzen aan de normaalschool alhier verleend aan de mannelijke candidaten Blois van Treslong en Oostdam van Clinge, en De Caluwe van West- dorpe, alsmede aan de vrouwelijke candidaten E. Eijke van Ter Neuzen en C. Duijvestein van Zaamslag. Axel, 25 April. Voor het beroep naar de Ned. Hervormde gem. alhier heeft de heer C. Bouthoorn, predikant te Sprang, bedankt, die mede heeft bedankt voor het beroep naar Loonschendijk. Zaamslag. Op jongstleden Zaterdag, den 23 dezer, had alhier van wege het bestuur der water- keering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders de aanbesteding piaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1888 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van boven- genoemde polders. Ingekomen zijn 9 inschrijvingsbiljetten, n. 1. van de heeren J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 6600, J. van Eck, te Hardingsveld, voor f 6500,— C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 6493,J. de Bree, te Hoek, voor f 6410, J. Jansen, te Ter Neuzen, voor 6239,B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 6190,D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 6098,H. Klaassen te Zaamslag, voor f 6054,en A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 5867,De begrooting bedraagt f 6395,- Aan den laagsten inschrij ver is, behoudens goed- keuring van Gedeputeerde Staten, het werk geguud. Westdorpe. Aan den laagsten inschrijver den heer D. E. Plasschaert alhier is de bouw der R. K. Kerk met toren gegund. Dit zal voor velen uit deze en omliggende gemeenten gedurende vele maanden volop werk oplevereu. Tante morgenop het toiletspiegel haar De inhoud deed duurde geruimen In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een zeer brutale diefstal met braak gepleegd in het kantoor vau den heer A. Jeronimus, dat gehouden wordt in het pakhuis Moriaanshoofd aan den Kinderdijk. De dief of de dieven hebben zich laten inslui- ten of wel zij hebben het slot van de pakhuis- deur opengebroken, en daarna is door middel van een ijzeren staaf, hiertoe uit de kelderval gebroken, de kantoordeur opengemaakt. Eenmaal op het kantoor moet de gaskraan ontdekt zijn en is het gas aangestoken. Dat de dieven geen haast hadden blijkt hieruit dat de ballon en het lampeuglas zijn afgenomen en daarna licht gemaakt is. Hierop hebben de dieven een tweetal lessenaars gedeeltelijk veruield en opengebroken, en vervol- gens de ijzeren brandkast geopend. Waarschijnlijk hebben zij eerst gepoogd het bovenste deel daar- van af te nemen en, toen dat niet gelukte, de kast omgekanteld en met hetzelfde stuk ijzer, dat gediend heeft om de deur open te breken, het letterslot verbrijzeld, waarna zij de kastdeur hebben opengeslagen. Weinig van hunne gading vindeude, is bet ijzeren kastje binnen in de brandkast opengebroken en daaruit eene som van f 455 in specie en bank- papier ontvreemd. Uit verschillende bijomstandigheden is gemakke- lijk af te leiden, dat de dieven zeer op hur. gemak waren en zich volstrekt niet gehaast hebben. Zoo hebben zij een geldzakje medegenomen om de specie te bergen en de portefeuille waarin het bankpapier geborgen was doorsnuffeld enna den inhoud eruit genomen te hebben, in een der lessenaars geworpen. Boeken of andere papieren zijn niet ontvreemd. Een eigenaardig licht werpt nog op dezen diefstal het feit, dat eerst sedert korten tijd op het kantoor een eenigszins belangrijke som aanwezig is, wijl het vroeger altijd elders geborgen werd, doch thans in een daar kort geleden geplaatste brandkast werd bewaard. Tot heden is nog geen spoor van den dader of de daders gevonden De officier van justitie te Middelburg bericht dat voor de ontdekking van den dader een premie van honderd gulden is uitgeloofd, wordende de regeling van de geheele of gedeeltelijke uitbetaling dier premie naar gelang van de gegeven inlichtingen, die tot de ontdekking leiden, door hem, officier voorbehouden. gedane Sigorel ontving den brief den volgenden op het oogenblik dat zii voor haar oogenblik dat zij voor zwarte kanten muts opzette. haar hevig ontstellen en het tijd eer zij weder tot bedaren kwam. Maar toen zij in zooverre tot zichzelve was gekomen, dat zij bedaard over de zaak kon nadenken en zij in een vloed van tranen aan hare smart had kunnen lucht geven, ging zij overleggen wat haar te doen stond. Na lang beraad besloot zij aan een Christelijkevaderlandslievende op- welling gevolg te geven en zelve naar Mainz te trekken. Niet dat zij hoopte haar neef levend terug te zien. Helaashij zou natuurlijk reeds lang bezweken zijn. Maar zij hield zich overtuigd dat Frans haar in het paradijs of elders dank zou weten, dat zij zijn lijk naar Frankrijk had laten overbrengen en dat zij aan zijn laatsten wensch had gevolg gegeven, om in zijn eigen land begraven te worden. Zonder een oogenblik verder te dralen, liet zij een timmerman komen en verzocht hem een flinke eikenhouten, in lood gevatte doodkist te maken en te zorgen dat deze haar in een vuurhouten kist binnen tweemaal vierentwintig uren bezorgd werd. Juffrouw Sigorel was in haar gansche leven nooit verder geweest dan in de omstreken van Nancy. Doch voorzien van een reispas en een valies" stapte zij twee dagen later, nadat zij zich overtuigd had dat de doodkist in de goederen waggon Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 54 centimen tot fr. 0,84; stieren, koeien en runderen 48 tot 7 0 centimenalles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 65 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,95. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,15 tot fr. 3,75; Mechelen fr. 4,09; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,30; Thielt fr. 3,50; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,36 en te Brugge fr. 3,99. 's Gravenhage, 26 April. Tweede Kamer. Na itvoerige discussie is met 45 tegen 32 stem men verworpen het amendement-Godin om de additi- oneele artikelen met Hoofdstuk III der Grondwet samen te voegen. De Regeering had de aannen hiervan ontraden, ofschoou zij anders bereid was voort te gaan. Hoofdstuk III der Grondwet (kiesrechtregeling der beide Kamers) is aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. De discussie over Hoofdstuk IV is aangevangen. was gezet, met een kaartje yoor de tweede klasse in den trein. De tante van Frans was een klein, gerimpeld vrouwtje, wier hoofd en schouders reeds ter aarde neigden. In diepen rouw gekleed, zocht zij zich een bescheiden plaatsje in den waggon en ging toen allereerst haar tweede ontbijt gebruiken dat in den vorm van een half fleschje wijn en water en een paar broodjes met ham uit haar reistasch te voorschijn werd gehaald. Daarna liet zij den blik over hare medereizigers dwalen, doch daar deze niet in haar smaak vielen, sloot zij allengs de oogen. Zoetjes aan viel zij in slaap en toen zij wakker werd, was zij reeds mijlen ver in Duitschland en moest zij van trein verwisselen. Eindelijk was zij te Mainz. Het adres van haar neef op te geven, ten einde de doodkist aan zijn huis te laten bezorgen en zich met een vigilante naar de woning vau Frans te laten brengen dit alles was slechtskiuder- spel voor de oude juffrouw. Zij had een gevoel alsof zij wakend droomde en alsof zij moed noch krachthadom te denken. Toch was zij op het ergste voorbereid. Welnu?" vroeg zij, toen Boiron de deur open deed. Boiron had haar nooit gezien. Dood niet waar zuchtte zij droevig. Boiron spalkte zijn oogen wijd open. „Ik ben de tante van kapitein Coste, voegde de oude vrouw er bij. ,/Ik kom uit Nancy.' (Slot volgt.) Aangaande de door het Utr. Dbl. mededeeling over een „zeer onfrissche aangelegcn- heid" worden aan het N. v. d. D. nog de volgende bizonderheden gemeld De weduwe W., een 82jarige vrouw, die betere dagen gekend heeft, kwam sedert ruim een jaar haar woning niet meer uit. Vroeg men aan Evert, haar inwonenden zoon, hoe het met moeder ging, dan was steeds zijn antwoord„Moeder verhon- gert, die is gauw dood." Men hechtte aan Everts getuigenis echter niet meer waarde dan aan die van iederen anderen idiootvan daar dat de buren niet konden vermoeden, dat de weduwe W. in die ellende zat, die nu openbaar is gewor- den. Met de bloedverwanten bemoeide de weduwe W. zich niet; zij meende indertijd door haar kin- deren benadeeld te zijn en wilde nu geen hunner over den drempel hebben dan haar Evert. De schildering, welke het U. D. gaf, is nog maar een flauw beeld van den werkelijken toestand De deur aan de straat was, als bij veel huizen van ouden datum, in beneden- en bovendeur ge- scheiden. Sedert meer dan een jaar werd de beneden- deur niet meer geopend, omdatzij niet meer open kon. Op enkele plaatsen in het kleine vertrek, dat ongeveer 12 M2. besloeg, lag de dicht ineen- gepakte vuilmassa meer dan lj Meter hoog. De bestanddeelen van dien vuilnisberg boden de meeste verscheidenheid aan huiselijke afval, faecale stof- fen, steenen, hout, potten, panuen, lepels, tafel- borden enz. Daarnaast en daaronder lagen werpen van waarde, zooalsporseleinen bordjes, zilveren horloges, tinnen koffiekannen enz. enz. Niet boven, maar in dat alles zat de weduwe W. Zij gevoelde zich daar zoo in haar element, dat de adjunct-hoofdinspecteur van politie eerst na veel vriendelijke voorspiegelingen haar wist te bewegen, haar hoi te verlaten om de woning te laten ,/op- knappen." Slechts kruipend kon zij het verblijf verlatenhaar beenen waren blijkbaar vergroeid en verzwakt in het nest, dat zij zich gemaakt had. Toen zij buitenshuis werd gebracht, om in een brancard naar het ziekenhuis te worden vervoerd, beving algemeene ontzetting en verbazing al de omstanders, en vooral de buurvrouwen gaven luid- keels haar ontzetting te kennen. Men zag een ge- laat, dat geheel met haar bezet en met loshangend, verward, grijs hoofdhaar orahangen was, bijna als het hoofd van een dier. De huid was met een dikke laag vuil samengegroeid en slechts gedekt door een oude jas en een boezelaar. De oude vrouw is thans goed en wel in het ziekenhuis en haar Evert is mede goed verzorgd. Eene hevige gasontploffing in het kleeder- magaziju ,/De Adelaar," Spuistraat te's Gravenhage, veroorzaakte Zaterdagavond groote ontsteltenis. In eene achterkamer werden werkzaamheden verricht aan het plafond, waardoor eene gaspijp heen ligt. Vermoedelijk door een lek in die pijp verzamelde zich eene groote hoeveelheid gas in het kamertje. De bewoner, de heer Jac. de Wind, trad met licht het vertrek binnen, waarop onmiddellijk met een zwaren slag de ontploffing volgde. De heer d. W. bekwam ernstige brandwonden aan handen en hoofd, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. De vlam werd door middel emmers water gebluscht. Worden jaarlijks in de tweede helft van April honderden kievitseieren per dag gevonden op Tessel, thans is dit geheel anders. Zoekers van professie, die gewoon zijn 30 a 40 stuks per dag te vinden, keeren nu gewoonlijk met 4 a 6 stuks huiswaarts. Men gelooft dat het koude weer de oorzaak van dit alles is, aaugezien het aantal kieviten hier menigvuldiger moet zijn dan het vorige jaar. Dat de eitjes door dit alles zeer duur blijven, is licht te begrijpen. Zaterdag jl. kwam te Grave een jongmau, zich voordoende als iemand, die om huiselijke twisten de ouderlijke woning verlaten, maar bij zijne meerderjarigheid een aanzienlijk vermogen te wachten had. Door zijne geslepenheid wist hij velen voor zich in te nemen, en toen hij verklaarde een meester op de viool te zijn, en daarmede verschillende eeremedailles behaald te hebben, bood men hem een viool te leen. En waarlijk, door zijn betooverend snarenspel misleidde hij de lieden, en men stelde hem eenig geld ter hand, dat hij eerst weigerde, maar later aannam. Telken avoud verscheen de violist in een of auder koffiehuis, ten einde zich te doen hooren, totdat hij op een morgen verdwenen was, de geleende viool met zich nemende waarschijnlijk naar Duitschland. Na ingewonnen information is gebleken, dat bedoelde oplichter was Jean Baptist Cuvilier, een persoon, die reeds te Gent ter zake vau vagebon- dage en oplichterij kennis met de gevangeuis heeft gemaakt. Eene juffvrouw, te Utrecht woonachtig, die een paar dagen geleden, aan een koopman in lorren en beenen voor weinige centen een partijtje vodden verkocht, kwam na het vertrek van den koopman tot de treurige ontdekking, dat uit den gang harer woning een regenmantel was verdwenen, welke daar kort te voren nog had gehangen. Al aanstonds viel de verdenking op den koopman, omdat er behalve deze niemand bij haar in huis was geweest en werd de politie in den arm genomen. Bij het door deze ingestelde onderzoek bleek spoedig, dat de juffrouw zioh niet had vergist in den koopman zekere V., mede te Utrecht woonachtig, en deze werkelijk den regenmantel in zijn bezit had gehad, doch hem reeds weder voor 50 cents aan een vakgenoot had overgedaan. Naar de herkomst daarvan gevraagd, gaf hij op, den mantel onder de vodden te hebben gevonden, welke hij van de juffrouw had gekocht. Men zij dus voorzichtig dergelijke „kooplieden" zonder opzicht in den gang te laten verblijven. Vrijdagmiddag arriveerde te Rotterdam per stoomboot uit Hamburg, een buffel, bestemd voor den Zoologischen tuin te's Gravenhage. Alvorens te worden, moest het beest als vee, door den rijksveearts Poels gekeurd worden. Nauwelijks was echter slechts ten halve nog de deur van het hok opengemaakt, toen de buffel doordrong en wist te ontsnappen, om echter onmiddellijk in de Maas een afkoelend bad te nemen voor zijn drift. Veler hulp was noodig en nadat hij lang met den kop boven water onder een schuit had gelegen, gelukte het aan de vereende krachten, hem onder de schuit uit in een boot te krijgen, van waar hij op een lichter en vervolgens aan den wal werd gebracht. Na de keuring vervolgde de buffel de reis naar de residentie. Bij het station van het plaatsje Nola in Italie lag een stapel houteene vrouw, die in de buurt woonde, goot bij toeval eeu emmer water over het hout uit. Maar wat gebeurt er Het water, dat de vrouw had uitgegoten is in bloed veranderd, dat in breede stroomen over de straat wegvloeit. Op het geroep der oude vrouw verzamelt zich in een oogenblik eene groote, nieuwsgierige menigte. Sommigen vermoeden dat er een lijk onder het hout ligt, anderen weer gelooven aan heksen en tooverij. Men giet nogmaals water op het hout uit, en zie, tot groote ontsteltenis van de omstanders, komt er weer bloed 1 Als de politie aankomt, heeft de oploop reeds het karakter eener volksverzameling gekregeneenigen vormen een kring en enkele onverschrokken politie-agenten ruimen het hout op zij. Nadat dit geschied is, ontstaat er opnieuw een hevige schrikgeen lijk, maar slechts een groote, raadselachtige bloedplas ligt er op den grond. Het lijk moet dus in hout of aarde veranderd zijn. Sedert dit voorval waagt niemand het om 's nachts de piaats des ouheils voorbij te gaan en wijd en zijd werd de sage van het bloedhout door het heele land verteld. Het hielp niet veel, toen bij een chemisch onderzoek bleek, dat het bloed niets anders geweest was dan het uitgegoten water, dat door onrijp pijnboomenhout rood was gekleurd. Nog altijd zijn er de gemoederen over in be- weging. Geissler is ontdekt in den bibberenden en vermagerden persoon van zekeren Gutteudag uit Breslau, die den valschen naam aangenomen had om niet door zijn vagebondeerend leven te Parijs zijn familie te compromitteeren. Op zeker oogen blik dat hij geen kans meer zag om aan een enkelen centime te komen, sprong hij in de Sein, waaruit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2