Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2290. Woensdag 27 April 1887. 27e Jaargang, g i i FA MB fc II1 SsfWlL Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschtjnt Uinsdat- en Vrijdstgavond bij den uitgever P. J. VAN DE S A K D E te Ter Nenzen. folitieli Overzicht, De republikeinen hebien in Frankrijk alle re- denen van tevredenheid over de verkiczingen, die hier en daar plaats hebben, daar al hunne kandidaten zegevieren en de republiek meer terrein wint. In Parijs is men nog altijd kleingeestig genoeg zooveel mogelijk den nationalen haataan te kweeken. Thans heeft de gemeenteraad besloten, de eerste nieuwe straat in Parijs te noemen naar een onlangs over- leden lid van den lluitschen Rijksdag. Natuurlijk heeft men hierbij het oog op den Elzasser //Pro- testier" Jacques Kable. Dat de Duitsche autoriteiten in Elzas en Lotha- ringen tegenwoordig de Franschgezinden trappen en stooteu is bekend, inaar dat de nationale haat zoo ver zou gaan, als spreekt uit een bericht van de Agence Havas, hadden wij niet kunnen denken. De Fransche commissaris van een klein plaatsje aan de grens, zekere Schnabele, moet over de grens gelokt zijn door den Duitschen commissaris van politie te Ars aan de Moezel, onder het voorgeveu over dienstzaken te zullen spreken. Achter de struiken hadden zich eenige agenten, in witte kielen verkleed, verborgen en namen den Franschman in hechtenis na eene worsteling. Daarop moet hij naar Metz zijn getransporteerd om een verhoor te on- dergaan. Parijs is in rep en roer, de Fransche Minister van Justitie confereerde met Globet en met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken. De prefect van het departement Meurthe-et-Moselle, waarin het plaatsje Pagnv is gelegen, is naar Parijs outboden, terwijl den procureur—generaal en den procureur der republiek Je Nancy last is gegeven naar Pagny te gaan en de zaak nauwkeurig te on- derzoeken. Betrekkelijk kleine zaken hebben wel eens groote gevolgen. 't Is in elk geval wenschelijk dat er aan die Duitsche overmoedigheid in den Elzas een einde komt. Het kabinet van Berlijn staat met het Vaticaan op beteren voet dan met de Russische pers. Onlangs werd het nihil isme voorgesteld als een product van Duitsche afkomst en de laatste aanslag op het leven van den Czaar als het werk van Duitsche of Oostenrijksche samenzweerders. De Swet, een der hoofdorganen van het panslavisme, gaat in zijne insinuatien nog verder. Naar aanleiding van den dood van den Straatsburger afgevaardigde Kable schrijft het blad: Weder een nieuw offer van den strijd met de Duitsche hegemonie! De heer Kable, een der leiders van de Fransche partij, is gestorven, kort nadat een ander patriot, de afge vaardigde Antoine, uit het gebied der Rijkslanden was verbannen. Welk eene verwonderlijke reeks van zonderlinge gelijktijdige gebeurtenisseD, die men bezwaarlijk als toevallig kan beschouwen. Alle uitnemende tegenstanders der Duitsche hegemonie sterven juist dan, als hunne jegens Duitschland vijandige macht een bijzonder ernstig karakter ver- FEUILLETON. Ernstig gewond en kreunend van pijnlag kapitein Coste uitgestrekt op een ellendig bed van stroo, in een klein, vochtig kamertje, in een der achterbuurten van Mainz. Het eerste kanonvuur te Sedan had hem een wond toegebracht boven de linkerknie. Zijn been was gezwollen en zwaar als lood. Ondanks de groote koude, gutste het zweet hem langs het gelaat. Hij kreunde en kermde, ja stootte zelfs nu en dan een krachtigen vloek uit. Maar geen uitroepen kon de pijn verlichten, die van minuut tot minuut erger scheen te worden. wBoiron riep hij eindelijk uit, toen het grauwe daglicht door de ramen gloorde. //Boiron, hoe laat is het Een schorre stem riep uit het aangrenzend vertrek ,/Zeven uur, kapitein.'' „Eenige seconden daarna verscheen een half- gekleede soldaat voor de deur. a Boiron!" zeide de zieke, ,/kleed je dadelijk aan en loop naar den chirurgijn. Ik kan het niet langer uithouden." Boiron kleedde zich, legde de kachel aan en opende toen het raam, waardoor een ijskoude luchtstroom naar binnen drong. Daarop schoof hij het raam krijgt. Zoo stierf ook generaal Skobeleff plotseling, na zijne beroemde te Parijs gehouden redevoering zoo stierf Koning Lodewijk van Beieren op een tijdstip, toen het Duitsche rijk zich moest voor- bereiden op een hardnekkigen strijd met het Zuid- Duitsche particularisme. En nu is weer een Fransch patriot gestorven, korten tijd nadat hij, trots alle inspanning van de regeerengs-agenten, met een overweldigende raeerderheid naar den Rijksdag was afgevaardigd. En telkens komt zulk een sterfgeval plotseling, onverwacht, maar niet zonder de klaar- blijkelijke aanwezigheid van duivelsche intrigues." „Zooals de waard is vertrouwt hij zijne gasten," dat is het beste antwoord, dat de Duitsche pers op deze insinuatien kan geven. De Swet mag een vrijbuiter onder de bladen zijn, de officieuse pers maakt het tegenover Duitschland niet veel beter. Zoo betoogde een dier bladen, dat het wantrouwen tegenover Duitschland volkomen ge- motiveerd was door het traktaat van Berlijn, door de ondersteuning van Oostenrijk's oostersche staat- kunde en door de onoprechte politiek van de Duitsche regeering. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung antwoordt hierop, dat de ondersteuning van Oostenrijk's staatkunde ten opzichte van het Balkau- schiereiland niet dagteekent van het congres te Berlijn en niet van Duitschland, maar van Vorst GortschakofF is uitgegaan, die ettelijke jaren voor 1878 aan Oostenrijk de concession had gedaan, welke het Russische blad thans aan de onoprechte politiek der Duitsche regeering toeschrijft. Katkoff laat zich ook nog al hooren, nu Von Giers niet gedecoreerd is op het Paaschfeest. Hij stelt thans in zijn Wjedomosti den eisch, dat alle in Russisch-Polen gevestigde Duitsche fabrikanten over de grenzen zullen worden gezet. Tevens dringt hij er op aan, dat de Keizerlijke regeering alle maatschappijen op aandeelen en alle eigenaars van industrieele ondernemingen zal bevelen, adver- tentien betreffende zaken, aan het hoofd waarvan zij staan, te doen opnemen in de Russische Pe- tersburgsche Courant en in de Moskouer Wjedomosti. Zoo blijkt het alweer, dat chauviuisme en panslavisme dezen braven patriot niet verhinderen om ook zijn eigen potje te vuUr te zetten. De Tijd verneemt, dat de onlangs door Z. M. den Koning tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemde president der »St.— Josephs-Gezellen- Vereeniging", de heer H. C. J. M. van Nispen tot Sevenaer, van H. M. de Koningin een schrijven ontving, waarin H. M. met lof gewaagt van het christelijk liefdewerk door hem bestuurd. De Vorstin deed dit blijk van waardeering vergezeld gaan van een aanzienlijke som gelds, ten bate der .St.-Josephs- Gezellen-Vereenigiug". weder dicht en liep de deur uit. Geen half uur later kwam hij terug, vergezeld van een langen, dikken man, met een gelen baard en geel haar, waarop een kale hoed prijkte, terwijl een even kale overjas los om zijn logge leden hing. In dieu tusschentijd was het licht geworden. „Hoe gaat het, kapitein," begon de chirurgijn. „Gij schijnt een slechten nacht gehad te hebben." „Ik lijd meer dan vijfhonderd duivels in de hel," antwoordde de kapitein lakoniek. yWij zullen het been eens bekijken." De chirurgijn maakte het verband los en er kwam een loodkleurige wond te voorschijn. z/Sapristikreunde de kapitein, toen zijn been lucht kreeg. De chirurgijn bleef zwijgend op de wond staren, die hij hier en daar bevoelde. //Weluu vroeg de kapitein op eens. Doch in plaats van te antwoorden, wreef de chirurgijn zich peinzend den neus. z/Spreek, mijnheer. Zeg wat gij te zeggen hebt," zeide de kapitein. //Ik wil liever sterven, dan nacht op nacht door zulke folterende pijnen gekweld worden." De chirurgijn keek den zieke scherp aan en scheen tevreden over het mannelijk gelaat, dat onder zijne oogen lag. Toen zeide hij langzaam z/Ik denk dat een kleine operatie noodzakelijk zal zijn." z/WatGaat ge mij het been afzetten riep de kapitein ontzet uit. Ook de burgemeester der hoofdstad, Mr. G. van Tienhoven, heeft wel een blijk willen geven van zijn ingenomenheid met de vereeniging, door toe- zending van een milde gift en een vleiend schrijven gericht aan haar president. Het was Vrijdag juist vier jaar geleden, dat het tegenwoordig Ministerie benoemd werd, ten einde den daarop volgenden dag zijne functien te aanvaarden. De helft der mannen, die toen optraden, de heeren Heemskerk, Du Tour, Weitzel en Van den Bergh, zijn thans nog aan het roerde overigen de beeren \an Bloemen Waanders, Geerling, Grobbeeen Van der Does, hebben achtereenvolgens hunne plaats aan anderen ingeruimd; de heer Geerling heeft zelfs reeds zijn derden opvolger. Sedert 1848 is het nog slechts eenmaal gebeurd, dat een Ministerie den leeftijd van vier jaren heeft overschreden. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan de G. C. gemeld: De laatste hand is gelegd aan het werk waarmee voor 8 maanden een aanvang werd gemaakt, nl. met het leggen van den tramweg BreskensMal- deghem. Op 7 Mei a. s. is ue inwijding bepaald. Met trots mogen alien, die de hand in de tramzaak hebben gehad, terugzien op den voltooiden arbeid. Alle bezwaren, die zich hebben voorgedaan, zijn uit den weg geruimd en dank zij het beleidvol overleg van heeren commissarissen, zijn de vele moeielijkheden, waarmee men te kampen heeft gehad, overwonnen. Ook aannemer en werkvolk hebben eer van hun werk. Men zal zooals we reeds vroeger meldden, de opening van den tram niet onopgemerkt laten voorbij- gaan. Hier en elders zal feest worden gevierd en vooral te Aardenburg en te Maldeghem heeft men grootsche plannen. Alleen te Oostburg vonden de pogingen om feestelijkheden in het leven te roepen geen bijval. Door eenige ingezetenen van Amsterdam en andere plaatsen is, naar De Standaard weet mede te deelen, een adres aan den Koning verzonden, om Zr. Ms. hulp in te roepen tegen de machts- overschrijdingen, die de politie hier en elders zich bij onderscheidene gelegenheden veroorloofd zou hebben. Bij het request is een uitvoerige opgave gevoegd van de feiten, waarop adressanten hun bewereu steunen. Hen afschrift van het adres is aan de Tweede Kamer gezonden. Voor een paar weken begaf zich een groep inwoners van Wissekerke (N.-B.) naar de Nieuwe Wereld. Thans maken zich weer zes gezinnen reisvaardig om hen te volgen. De berichten van familiebetrekkingen luiden over het algemeen gunstig. Een jonge boerenknecht, die zes weken geleden vertrok, drukte in zijn eersten brief reeds zijne verbazing uit over de groote hoeveelheid #Ik vrees, dat het wel zoo ver zal moeten komeu." z/Morgen?" z/Neen, morgen nog niet. Over een dag of wat. Wij behoeven geen haast te maken." z/Dat ontbrak er nog maar aan," bromde de kapitein, met een paar ontzettende vloeken, terwijl de chirurgijn zijn wond met koudwater bevochtigde en door het leggen van een koel verband, de pijn tot bedaren trachtte te brengen. z/Wanneer moet het zijn vroeg hij nogmaals, toen de chirurgijn naar de deur staple, om heen te gaan. z/Ik weet het niet," antwoordde deze, ik kan den dag niet bepalen." De kapitein verbeeldde zich echter, dat hij er alles van wist. „Er is geen hoop. Het been moet worden afgezet. Het is niet heel prettig. Dergelijke operaties loopen dikwijls slecht af. Welnu, wij zullen ons op het ergste voorbereiden en onze zaken gaan regelen." Daar de wond weder begon te branden, verzocht hij zijn oppasser, hem zijn intkoker en de noodige schrijfbehoeften te brengen, Eerst schreef hij op een enveloppe z/Mejuffrouw Sigorel, Kloosterstraat 12, Nancy." Daarna stelde hij, onder het schrijven hoe langer spek en vleesch, die dagelijks te zijner beschikking staat. lemand die twee jaar geleden als werkman vertrok, schreef onlangs aan zijn broerKom maar over ik haal u met de blauwtjes (schimmels) van het station. Zeer zelden gelukkig hoort men hier te lande van een zoo gruwzaam feit, als dicht bij de grens der gemeente Amsterdam moet zijn voor- gevallen. Aan den Omval is het lijk opgehaald van een naar gissing ongeveer 16jarig meisje, met verwondingen bozen het voorhoofd en aan het rechteroor, met ontbrekenden rechteronderarm en den linkerarm gestrikt in een in elkaar gedraaide das, die vermoedelijk gediend heeft om de arinen saam te binden. Zonder eenigen twijfel heeft men hier te doen met een moord, met een dier geheimzinnige voorvallen, waarvan in de groote wereldsteden zoo herhaaldelijk wordt vernomen. Het lijk schijnt een dag of tien in het water te hebben gelegen, zoodat de misdaad in de feestweek is gepleegd. Wel is op enkele plaatsen reeds ontbinding ingetreden, maar de regelmatige trekken zijn duidelijk te herkennen. Bovendien kunnen een paar gouden oorbelletjes een geel glimmende metalen armband ook bij twijfel aan de indentiteit gewichtige aanwijzingen zijn. Vreemdsoortig is zeker dat het ondergoed niet van merk is voorzien. De schouwingdie vanwege de justitie in de gevangenis alhier geschiedt, zal wellicht aan den dag brengen of de moord met andere misdrijven is gepaard gaan. 't Is wenschelijk dat tot in de kleinste plaatsjes van ons land aan deze treurige ontdekkiDg ruime openbaarheid worde gegeven, gelijk reeds in de gemeenten bij Amsterdam is geschied. Herkenning van het lijk zal allicht leiden tot het bekend worden van bizonderheden, die het onderzoek der justitie in de hand werken. Er bestaat nu reeds grond tot het vermoeden dat de misdaad is gepleegd dicht bij de grens van Amsterdam, want uit de windrichting en stroomiug van het water in de laatste dagen moet worden opgemaakt dat het lijk van de stadszijde naar den Omval is gedreven. In een Fransch vakblad lezen wij, dat onder- handelingen geopend zijn tusschen de Belgische en Nederlandsche Gouvernementen, tot vorming van een telefonische verbinding tusschen Brussel en Amster dam. Deze lijn zou verbonden worden met die tusschen Brussel en Parijs, zoodat men van de beurs te Parijs direct met ons land zou kunnen spreken. Intusschen blijft de dienst tusschen Parijs en Brussel goede resultaten opleveren. De administratie zou zelfs besloten hebben, een tweede keten van siliciumbronsdraad aan te leggen, die gelijk aan dien waarvan men zich thans bedient, in de plaats zou komen van twee der ijzerdraden, die thans voor het telegrafeeren worden gebruikt. hoe zenuwachtiger wordende, met koortsachtige haast, den volgenden brief op z/Lieve tante 1 Ik heb u onlangs gemeld dat mijn wond begon te genezen, maar de pijn is in de laatste dagen zoo verergerd, dat de dokter er over denkt mijn been af te zetten. Ik moet bekennen dat het mij aan het hart gaat, dit onontbeerlijk werktuig te moeten verliezen doch het koudvuur laat geen andere keus over. Eindelijk aangezien men vijf van de zes keeren bij dergelijke operaties het leven laat laat ik u bij dezen mijn innigen dank betuigen voor alles wat gij sedert mijne kindsche jaren voor mij gedaan hebt terwijl ik u tevens erfgename maak van het weinige dat ik bezit. Vaarwellieve tante. Ik heb een droevig voorgevoel, dat dit de laatste brief is, dien gij ooit meer van mij ontvangen zult. Ik hoop, dat gij nog lang voor hen die u liefhebben, gespaard zult blijven en uoem mij, Uwe u liefhebbende neef, Frans Coste. P. S. Het is geen vrees voor den dood, die mij zoo zenuwachtig maakt. Neen, ik kwel er mij alleen over, dat ik in een Duitsche doodkist moet iiggen en dat ik begraven zal worden op het grondgebied van Bismarck." TEH AEIZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1