Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2289. Zaterdag 23 April 1887. 27e Jaargang, OP LEV EM EH DOOD., Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederlaiul f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. AD-VEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind veraciiijjnt Dinndag- en Vpijjdngavond bij den nitgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. F*olitieli Overzicht, In Prankrijk begint men te denken aan bezui- niging op de begrooting voor 1888. OfBoulanger ook van die partij is, dat is nog niet gebleken. De aebtbare wetgevers zijn tot 10 Mei met vacantie naar bunne provincien weergekeerd en het duurt dus nog een viertal weken voor zij bunne koffers weder pakken, om in het Luxembourg en het Palais Bourbon met Boulanger te kunnen gaan cijferen want wil men van belang bezuinigen, dan dient men in de eerste plaats de oorlogsministers op de vingers te tikken. Hun bodemlooze put is met geen miliarden te dempen en hun geldkist gelijk aan het vat der Danaiden. Bismarck is weer te Berlijn. Zijn Rijksdag is beladen met een groot aantal wetsontwerpen, die zeker eerst nog eens door den Kanselier moet worden doorgesnuffeld. Nu, de Eerlijke Makelaar kan nu rekenen op eene meerderheid, zijne ont- werpenom geld bijeen te scharrelen om het tekort te dekken en de vermeerderde kosten voor het septennaat, zullen er wel doorgaan. Suiker- belasting en brandewijnbelasting zullen komen en naast de belastingen komt de Elzasser kwestie aan de orde. Bismarck zal in deze nog verder gaan dan de stadjiouder Hohenlohe heeft voorgesteld. De nieuwe Duitschers zullen gekortwiekt worden, en het Rijksland zal nog veel moeten kosten, omdat het overdekt moet worden met vestigingen en vKanonenbahnen." Of het Bismarck naar den zin is, dat men zoo vrij is geweest hem na te rekenen in het tellen der uitgebrachte stem men bij de jongste verkieziug, men zou 't niet denken. De officieuse bladen deelden ons mee, dat het aantal steramen,op vrijzinnige candidaten uitgebracht, aanmerkelijk was geslonken, terwijl nu blijkt dat de voorstelling zeer onjuist is. Het gansche resultaat der verkiezingen komt thans in een geheel ander licht, want terwijl de voorstanders van het septennaat, over het geheele land gerekend, de tegenstanders van dit wetsontwerp met 25000 stemmen zouden hebben verslagen, blijkt het nu, dat de oppositie 3 a 400000 stemmen meer had dan de regeeringspartij. Uit het Balkan—schiereiland komt weinig nieuws. De politie te Bucharest heeft aan de aldaar verblijf houdende uitgewekenen uit Bulgarije bevolen de Rumeensche hoofdstad zoo spoedig mogelijk te ver- laten. De regeering te Sofia heeft eene belangrijke militaire promotie doen plaats hebben, daar de rijen der Bulgaarsche officieren door opstanden en inui- terijen zeer gedund zijn. De Bulgaren hebben getoond dat zij het heel wel buiten de officieren van den Czaar kunnen stellen. Het Eolkething heeft weer een werkzaam aan- deel genoinen in de behandeling der Deensche zaken. Tot dusverre lei men de regeeringsvoorstellen ter zijde, nu wil men het goede, dat door Estrup wordt FEUILLETON. Weinig minuten later sloeg de vlam bijna uit den schoorsteen. De stokers werkten alsof zij dol waren, er was nieuw leven in hen gekomen bij de gedachte, dat het loon voor zulk eene ongehoorde inspanning hun ontsnappen kon. De schroef draaide al sneller en sneller, de machine begon als razend te werken, de spanning van den stoom nam zichtbaar toede wijzer van den manometer stond reeds verre boven de roode streep. De Lola bleef op gelijken afstand. nBelast de veiligheidskleppen," klonk op nieuw het commando. Als een paard, dat door zweep en sporen wordt voortgedreven, schoot de Mykerinus met haar vernielden voorsteven voortmet een zacht getik sprong de wijzer van graad tot graad, de pompen begonnen met angstverwekkende snelbeid te werkenmaar de druk van het schuimende water op het geteisterde schip nam ook angstverwekkend toe. Reeds had deze woeste onbarmhartige jacht anderhalf uur geduurd het vijandige stoomschip had ook al door nieuwe kolen op het vuur gestort, hetgeen de zwarte rookzuil uit zijn schoorsteen verried het was voorgesteld, in behandeling nemeu, omdat eene jarenlang volgehouden parlernentaire werkstaking voor het land nadeelig moet zijn. De uitgaven voor de militaire zaken vinden evenwel geen genade in de oogen der vertegenwoordiging en daarotn sloot Estrup den Rijksdag, om weder eene financieele wet te octroyeeren, als van ouds. Dat de Duitsche officieuse pers Estrup's handeling goedkeurt, zal niemand verwonderen, die den Kanselier kent. Onze zuidelijke naburen houden zich thans ook druk bezig met de militaire zaken, in zooverre namelijk, dat men het land beveiligen wil voor rampen, die uit een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zouden kunnen voort- vloeien. Generaal Brialmont, een man wiens wetenschap hoog geroemd wordt, eischt versterking van Namen en Luik, een leger van 70 a 80000 man en daarvoor algemeene dienstplicht. Zoo meent hij de Duitschers en de Franschen allebei van den Belgischen bodem te kunnen weren Men moet zich maar iets verbeelden. In Spanje heeft men gedurig nog te rekenen met dynamietbommen en dat is ook al niet veel lekkers. Voor de wouing van den burgemeester van Comas in de provincie Oviedo vernielde zoo'n ding een aantal vensters. Aan de trap der woning van den Minister van open bare werken ontdekte men er een, die van een aangestoken lont was voorzien, weike nog tijdig kon worden uitgedoofd. De Minister-president Sagasta heeft in de laatste zitting van de Cortes ook een vuurtje afgestoken. Er ontstond een verzet tegen den Minister van Kolonien over eene overeenkomst met eene stoomboot- maatschappij gesloten, betreffende het vervoer van postpaketten. Toen de Minister zijn streng niet stijf kon trekken, kwam Sagasta zijn collega te hulp door de kabinets-kwestie'te stellen, een middel, dat in de jongste tijden meer wordt gebezigd door Premiers om hun zin door te drijven. Had de president Martos de zitting niet gesloten, de ge- volgen van dezen /,meer en meer gebruikelijken weg" waren niet uitgebleven. 's Ministers prestige heeft door deze handeling zeer geleden, en geen wonder, 't Gaat toch niet aan om bij alle zaken van zeer ondergeschikt belang eene kabinets-kwestie te stellen. De Iberische oorlogsminister heeft groote plannen. Hij wil ingrijpende veranderingen voorstellen en ook de algemeene dienstplicht. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van den 8sten April 1887 (Staatsblad n°. 48), waarin op grond dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de inilitie te land der lichting van 1882 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883, na het verstrijken van hunnen gewonen dieusttijd, alsnog in dienst te houden, bepaald wordt, niet dichter bij gekomen, maar ook niet achteruit v Alle man aan de stoomspil I" riep Carlos den manschappen toe, die alien nieuwe krachten schenen verkregen te hebben. ,/I'wee man in het ruim, twee op dek, overboord met de lading 1" En lang duurde het niet, of de eene baal na de andere vloog over de leuning, terwijl dehaken der kranen al door ratelend in het ruim daalden, om dadelijk daarna met nieuwe buit naar boven te komen. Het volk was opeens als geelectiseerd. ,/IIoe groot is de drukking?" vroeg de kapitein naar beneden. wDrie en een half atmosfeer en ze neemt nog toe." z/Bij vier springen we onfeilbaar in de lucht 1" dacht Carlos. H Hoeveel water in het ruim vroeg hij. „Het stijgtvierenveertig centimeter." j/Een mooi vooruitzicht 1" dacht hij. ;/En toch nadert het schip steedsWat voor booze geest mag wel in die oude kast van een stoomboot gevaren zijn Nu was de Lola zeer goed te kennen. Carlos hield er onafgewend zijn kijker op gericht. Het beslissende oogenblik naderde het was nu of of //Ik zal de Taxilus moeten opgeven," dacht hij bekommerd. Daar kwam op eens den glans der fiijdschap op zijn ernstig aangezicht. //De ketels dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten- Generaal ingedieude voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Dezer dagen bevatte het Vaderland de mede- deeling, dat de Minister van Waterstaat enz. voor- nemens was de opzichters bij den aanleg van Staatsspoorwegen, die eerstdaags buiten betrekking dreigen te geraken, in het vaste korps opzichters van den waterstaat op te nemen. Volgens de Zw. Ct. bestaat er echter voor die vrees voorulsnog weinig grond. De zaak is, volgens dat blad, als volgt De Minister, zeer te recht begaan met het lot van menig technicus in deze voor de techniek droevige tijden, heeft voor enkele jongelui, die, volgens de voorschriften, wel beneden dejaren zijn, maar volgens hun chefs daartoe in aanmerking komen, de gelegenheid geopend, om, na inievering van de vereischte bescheiden omtrent gezondheid enz., door een officieel examen blijk te geven van voldoeude wetenschappelijke ontwikkeling en vak- kennis, om eventueel in aanmerking te komen voor een benoeming tot opzichter van den waterstaat, in den laagsten rang. Het eenige voorrecht, als het een voorrecht heeten mag, op 30jarigen leef- tijd te beginnen met /"1000 traktement, zou dus eigenlijk daarin bestaan, dat de spoorweg-opzichters met veel practiscbe ervaring, na een behoorlijk examen, zouden worden geduld in het overigens zeer verdienstelijk korps der opzichters van den waterstaat. De te Nieuwediep binnengekomen visschers melden, dat zich langs onze kust weer honderden Engelsche visschersvaartuigen ophouden, waarvoor de Hollandsche vakgenooten niet ten onrechte res pect hebben. Ook eergisteren bleven reeds de gewone rooverijen niet uit. Van den Enkhuizer schokker Hopende visscber werden, terwijl deze aan de beug lag, vijf lijnen vischwant met alle fcoebe- hooren door den kotter R(amsgate) 344 afgesneden en meegevoerd. Een andere, eveneens te Enkhuizen thuisbehoorende visscher onderging hetzelfde lot, maar deze kon de kapers zoolang achtervolgen, tot ze genoodzaakt waren, zijn eigendom over boord te werpen, waardoor het weder in zijn bezit kwam. Oorlogsschepen waren in de nabijheid niet aanwezig. De Tijd deelt het volgende mede, wat van goede zijde werd verhaald Het Prinsesje houdt veel van de hoofdstad, doch er is een //maartje" aan verbonden. Prinses Wil- helmina heeft een bizonderen hekel aan officieele bujgingen, zoodat haar telkens moet worden in- gescherpt, dat de beleefdheid die plichtplegingen tegenover het publiek noodig maakt. Om zich op de Lola koken over; ze moet hare vaart verminderen." Zoo was het inderdaad. ,/Stop aan het spil 1" beval hij. Het volk viel plat op het dek neder. z/Hoe groot is de drukking „Drie driekwart 1" klonk het van beneden. Het ging op leven en dood. Het was op den zevenden dag na de afvaart van kaap Froward, dat een vaartuighetwelk ieders aandacht trok, met een kleiner op sleep- touw de La Plata opstoomde. Het schip ging buitengewoon zwaar en lag vooral van voren ongewoon diep. Zes mijlen was het hoogste, waartoe de stoomboot het brengen kon. Aan het roer van het groote schip stond een enkel man, die er uitzag als de doodoverigens was er geen sterveling te zien. Het was de Mykerinus en haar nieuwe kapitein. Bij het half uitgegane vuur zat Jenkins met verwilderde blikken en wierp werktuigelijk nu en dan een schop kolen op het vuur. Alle an- deren sliepen diep en zwaar het was eer bewusteloosheid dan slaap. Met de machine, die op het punt was uit te loopen, werkte de Mykerinus zich tusschen de oorlogschepen door naar de reede, slechts voortsluipende en bijna uitsluitend door den stoom gedreven daar maakten de over dat kleine~kruisje te wreken, past het Prinsesje nu op haar poppen het neigen en buigen als een straf toe, en zelfs de zwaarste, die aan haar kleine, met zemelen gevulde, vrouwelijke onderdanen wordt opgelegd. Ecu bezoeker der feesten, die medelijden had met ile kleine Prinses, toen zij in het open rijtuig naast Hare Moeder, op den avond der illuminatie door de stad reed, maakt de opmerking, dat, wegens de koude, de Koningin dien avond wel een ander meisje had kunnen meenemen. Het toenemend gebruik der zoogenaamde gecombineerde rondreisbiljetten is de oorzaak, dat ook de meeste Belgische spoorwegen, wat dit ver- keer betreft, zich bij de bestaande Duitsche ver- eeniging hebben aangesloten, ten gevolge waarvan de uitgifte van deze biljetten wordt vergemakkelijkt. Wel is waar bestond er reeds een afzonderlijk tarief voor rondreizeu door Belgie en Nederland, maar nooit mochten coupons voor een reis door Belgie met die voor eene reis door de landen, welke zich aan die vereeniging hadden aangesloten^ in een en hetzelfde biljet worden vereenigd. Thans echter is door de toetreding der Belgische spoor wegen dit bezwaar opgeheven. Met 1 Mei a. s. zal voor deze biljetten wederom een nieuw tarief worden uitgegeven, waarin ook de Belgische spoorwegen zijn opgenomen. De voorwaarden van uitgifte hebben eveneens eenige wijzigingen ondergaan. Ten einde bedriegerij tegen te gaan, is de vol- genae bepaling nog opgenomen //Blijkt de reiziger niet de rechtmatige eigenaar te zijn, dan wordt hem het biljet afgenomen en overigens met nem gehandeld als met een reiziger, die zonder geldig plaatsbewijs ontdekt wordt."° Er zijn er die nog twijfelen, of de toestand van net Indische leger uit een oogpunt van oefening en samenhang wel zoo erg slecht is als door die oude gepensioneerde pruttelaars wordt beweerd. Het best kan men echter over de waarheid liunner klachten oordeelen, wanneer men de gewone berichten van Atjeh met aandacht leest en er over nadenkt. Zoo schrijft een Indisch blad bv., dat de bajonet- aanval der kolonne Van Neer had bewezen, dat de Atjeher nimmer stand houdt en ook niet bestand is tegen een stouten aanval met de bajonet, en dat d a a r o m de troepen te Atjeh na dat feit dagelijks in die vechtwijze werden geoefend De troepen op het oorlogsveld, die geoefend moeten worden in het vechten met de bajonet1 j Men meldt uit Amsterdam at men zeide van de diners ten hove, dat deze tegenwoordig zoo eenvoudig geworden waren, kan ik tegensprekenwel is raij opgevallen, dat twee mannen, voor nog de schroef op hield te werken, het anker loshet viel met geweld in de diepte neder, tot de kett.ing was afgeloopen, en er stond niemand gereed bij den stopper. En toen de gezondheidscommissie aan boord kwam gevoelde zij zich alles behalve op haar gemak, want alles op het schip sliep en het was niet mogelijk, iemand wakker te krijgen. De eerste, die ontwaakte, was Carlos, die na verloop van zes en dertig uren de oogen in het hospitaal opsloeg, waar heen men hem gebracht had. Na hem outwaakten langzamerhand al de ande- ren uit hun op den dood gelijkenden slaap. Als bergloon kwam hem het derde gedeelte der waarde van schip en lading toe, hetwelk de assurantie- maatschappij hem gaarne met tachtigduizend dollars betaalde. Acht dagen, nadat hem het geld was uitbetaald werd het huwelijk voltrokken. lerwijl Carlos met zijne jonge vrouw aan den arm uit het portaal der indrukwekkende hoofd- kerk stapte en het ruischende orgel hem met juichtonen vergezelde, keek zij met tranen in de oogen en met een innig gevoel van minderheid naar hem op. Maaar hij boog zich tot haar en fluisterde z/Ik lieb met den driebubbelen dood gestreden, om u te winnen nu zal mijn leven drievoudio- gezegend zijn bij u E I N D E. Hilt NElDZmC COIIRMT. 6) <«g>£lCg!9=- (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1