Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2288. Woensda^ 20 April 1887. 27e Jaargang, Still m ti^ii ii mm Binnenland. ■S 5 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kac zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per ja&r, tot veel verminderden prijs. IDlt bind verscliijnt Uinstdns- en Vrijdng-nvond bij den uitgcver P. JI. V A SI E S> A Rt E> E te Ter Sircreu. folitieli Overzicht, Uit Rusland wordt medegedeeld, dat er weder een aanslag op den Czaar heeft plaats gehad en op zijne gemalin tevens. Op den wandelweg arresleerden de agenten een jongen man en eerie jonge vrouw, die een bom bij zich hadden. Eenige minuten na de arrestatie reden de vorstelijke personen langs den weg. De nihilisten die op 13 Maart den aanslag pleegden staan te recht. De regeering heeft alle draden van het complot in handen, tengevolge van de inlichtingen, door het zoontje van de vroedvrouw, in wier huis de samenzweerders bijeenkwamen, verstrekt. Bovendien zit die ongelukkige ,/Czaar aller Russen" nog in de knijp tusscben Katkoff en Von Giers. Men verhaalt nu, dat Katkolf gedreigd heeft de uitgave van zijn blad te zullen staken, indieu men zijne vaderlandsliefde niet beter waardeerde. Von Giers wordt verkeerd ingelicht omtrent de Bulgaarsche toestanden, zegt bij, en de Duitsche consul-generaal Von Thielmann wordt voorgesteld als vijandig geziud jegens Rusland. Naar aanleiding van een en ander zou nu Von Giers aan den Russischen gezant te Konstantinopel andere instruction in de Bulgaarsche kwestie hebben gegeven, waa^door de onderhandelingen met de Porte zijn hervat. Als het waar is, dat Katkoff naar Parijs gaat, dan behoeft niemand te denken, dat hij daar veel goeds zal stichten, en dat bezoek zal in Duitschland argwaan verwekken, te meer nu bij komt mede- deeleudat hij in correspondentie staat met den Franschen consul te Roestschoek, die hem inlich tingen omtrent de Bulgaarsche toestanden verstrekt. De Fransche bladen bespreken gewoonlijk ook de Bulgaarsche kwestie op eene voor de regeering vijandige wijze. De Engelschen worden beschuldigd van den Battenberger te blijven patrouiseeren waardoor de oplossiug wordt vertraagd. Rusland zou anders nu geneigd zijn naast den Mingrelier als candidaten voor den betwisten troon te stellen den Vorst van Oldenburg en den Prins van Leuchtenberg, tegen welke laatsten de Bulgaren geen bezwaar zouden hebben. Wezenlijk wordt ook gemeld, dat de Sultan heeft afgezien van het zenden eener circulaire over de Bulgaarsche zaken aan de groote mogendheden, waarin zij zouden worden uitgenoodigd te zamen een einde te makeu aan den tegenwoordigen toestand. Die arme SultanAller droevigste gevolgen onder- vindt de man van die troebelen. 't Geld is weer op en alle pogingen om de loonen der ambtenaren uit te betalen blijven vruchteloos, terwijl de buiten- laudsche wapenleveranciers hunne leveringen staken. Rusland en Engeland beiden zullen op dien gelde- loozen toestand van den Zieken Man gaan speculeeren. De Spanjaarden schijnen hun part ook te willen hebben van Afrika. Thans zijn ze de Franschen te slim af geweest door een wig te schuiven tusschen FEUILLBTON. 5) ,/God zij geloofd!" tluisterde de kapitein, met de .handen om de trossen gevouwen, en het volgende oogenblik voegde hij er geheel bedaard bij,/Scherp bakboord met het roer!" De tros werd van de Taxilus los gemaakt en de manschappen zwaaiden met de petten. Carlos was vooruit gegaan en keek over boordhet schip lag goed. Hoe veel water in het schip?" klonk de vraag naar beneden. ^Zes-en-twintig centimeter." ffStop de machine!" Voor den boeg werd nu een nieuw en sterk mars- zeil aangebracht, dat het water moest beletten door het lek naar binnen te dringeu. De mannen keken elkander aan. z/Dat's goed bedacht!" zei een van hen zacht. De auderen knikten en in hunne gedachten zagen zij de blanke zilveren dollars reeds gliusteren. De vreemde matroos, die als wacht op de My- kerinus gebleven was, trad op den kapitein toe en salueerde. Tot dus ver had hij geen hand uitge- stoken. z/Waar gaat u heen, kapitein vroeg'hij beleefd. //Naar Montevideo." //Wil u inij bij Punta Arenas aan land zetten Marokko en de Fransche nederzettingen aan den Senegal. De geheele kuststreek van Kaap Blanco tot Kaap Mogador is gesteld onder opperheerschappij van Spanje, en niet alleen de kuststreek maar ook al het land tot op 150 mijlen van de kustlijn. In ous vorig nommer deelden wij iets mede van het conflict met Haiti. Nu, dat muisje kan een staart krijgen. Men wete, dat het kabinet van St. James door zijn gezant te Porteau-Prince, den eisch heeft gesteld, dat de republiek haar het eiland Tortuga zou afstaan, of een millioen dollars schadeloosstelling zou betalen. De kwestie komt hierop neer. Op het genoemde eiland, ten noor- den van Haiti gelegen, hebben zich Engelschen gevestigd en zich daar landerijen toegeeigend. De republiek bezet.te daarop het eiland, zonder aan de nieuwe grondbezitters sc'nadevergoeding toe te ken- nen, en wel omdat de daar wonende Engelschen bij onlusteu op Haiti herhaaldelijk tegen de repu bliek hadden partij getrokken. De gezant handhaaft echter de aanspraken zijner landslieden en bedreigde de regeering van Haiti met een bom- bardement van de havens, indien zijn eischen niet biimen vijf dagen werden ingewdligden of- schoon die vijf dagen al lang verstreken zijn, het bombardement heett nog niet plaats gehad, hoewel Haiti niet heeft toegegeven. En waarom niet? In de Nieuwe wereld bestaat een //leer van Monroe," die geen eukel president durft verloochenen. Zij luidt: //Amerika duldt niet eenige inmenging van eene Europeesche mogendheid in zuiver Amerikaan- sche aangelegenheden." Dientengevolge zijn twee schepen van de Amerikaausche marine naar de wate- ren van Haiti gezonden, teneinde krachtig te pro- testeeren tegen elk misbruik van macht van de zijde van Engeland. En ziedaar de staart van 't muisje. John Bull zal nu wel een toontje lager zingen. Aan den anderen kant van ons wereldrond is John gelukkiger geweest. De Koning van Korea heeft tot zijn eersten minister benoemd een luite- nant van een Enge.lsche kanonneerboot, gestationeerd in de Chineesche wateren. Vroeger bekleedde een Duitscher, Von Mollendorf deze betrekking. Met deze promotie zal men in St. Petersburg evenmin in zijn schik zijn als in Parijs, men zag het Britsche licht in't oosten liever tanen. H.H. M.M. de Koning en de Koningin woon- den eergistermorgen onder gehoor van Ds. Adriani de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk. De voorganger had tot tekst gekozen het laatste gedeelte van Johs. 20 vers 19 Vrede zij ulieden." De kerk was, zoo mogelijk, voller dan ooit bij een bezoek des Konings. Geruimen tijd voor het uitgaan der kerk stond het Prinsesje aan het Carlos zag hem aan. z/Ben je bang om te verdrinken?" z/Neen, maar ik wilde gaartie naar mijn kapitein." z/Hij is te Valparaiso." »Ja maar hij komt terug en vindt hij zijn schip niet, dan gaat hij verder. Dan kan ik hem ver- tellen, hoe ailes gegaan is.'' z/'tls eigenlijk dom van mij, als ik aan uw wensch voldoe, maar het zij zooik ben geen zeeroover. Ik berg het schip voor de assurautie. Wie het eerst komt, het eerst maalt Maar stop- pen doe ik niet. Ga aan boord van de Taxilus en neem de sloep. Dan kunt ge afzetten waar en wanneer ge wilt." De man salueerde wederom. z/Verrainder het vuur op de Taxilus en houdtje in ons kielzog!" riep Carlos. //Wie weet waar het goed voor zijn kan," dacht hij. //Full speed, voor uit!" commandeerde hij naar de machinekamer. De gestrande Mykerinus had de terugreis aanvaard. Het was een bovenmenschelijk werk een reuzen- werk, het schip behouden over te brengen. Er bestond slechts eene mogelijkheid; zoo snel mogelijk te varen. Trof men ruw weder, dan was de Mykerinus verloren. Het schip was er op gebouwd veertien mijlen per wacht te makeu en maakte er nu slechts tien. Het volk bij de machine af te lossen daar was bijna niet aan te denken. Evenals het drink water aan de smachtende karavaan, zoo ook moest de slaap bij uren aan de uitgeputte raa'm van het zijbalkon de terugkomst van vader en moeder af te wachten. Te half twee verlieten de Koning en Koningin het paleis weder in een open landauer met vier paarden, en reden langs de Heerengracht naar Artis" waar Hunne Majesteiten verwelkomd werden door het bestuur. Evenals altijd verdrong men zich in de paden en lanen, en stond eene dichte menigte in de Plantage gesch'aard; evenals altijd viel er wanorde op te merken. Omstreeks half drie vertrokken Hunne Maje steiten, met het voornemen om een bezoek te brengen aan de Muiderpoort en omstreken, en van daar naar de eilanden te gaan, waar, indien er gelegenheid voor zou bestaan, zooveel mogelijk aan de hoeken van strateu en bij versieringen stil zou worden gehouden; vervolgens langs de Prins—Hendrikkade naar en onder den boog van de brood— en banketbakkers, en voorts naar den Jordaan, waar bczocht zou worden de school tot verbreiding der waarheid in de Elandstraat. Onnoodig te zeggen dat H.H. M.M. overal uitbundig toegejuicht werden. Ds. Adriani dineerde ten paleize, terwijl tevens tot de genoodigden behoorden de hertog van Saksen-Meiningen, Jhr. C. Hartsen, Mr. M. H. Insinger en de kamerheeren in buitengewonen dienst. De Koninklijke familie heeft gister-ochtend te 9,30 de hoofdstad verlaten en is per Oosterspoor naar het Loo vertrokken, tot op het perron door den burgemeester en den Commissaris des Konings uitgeleid, terwijl vele militaire en civielen autoriteiten reeds vroeg ten paleize verschenen om den afscheids- groet aan de Hooge bezoekers te brengen. Z. M. deed den burgemeester de gewone gift van f 2000 voor de algemeene armen ter hand stellen met verzoek aan de burgerij van Amsterdam Z. M. innigen dank te betuigen voor de vele ondubbelzinnige blijken van gehechtheid aan Zijn Huis aan den dag gelegd. 't Was Donderdagavond te Amsterdam weer hetzelfde lieve leventje als dat van de vorigen. Overal in de stad waren de illuminatien weer ontstoken, die door den wind den vorigen avond, helaas, waren gespaard gebleven. Het woelde en krioelde weer door de straten; goed georganiseerde gecostumeerde optochten met aanvoerders te paard, met schilden en banieren, verhoogden wederom de feestvreugde. Tegen 9 uren stroomden duizenden en nog eens duizenden naar IJ en Amstel, waar vuurwerk werd ontstoken. Op den Amstel werden 12, op het IJ 14 groote stukken afgestoken. Toen de laatste zwermpot door de lucht knetterde, ging de onafzienbare menschenmassa nog lang niet naar huis, maar bewoog zich als een niet al te zee naar de stadliefst het centrum woelige manschappen worden toegemeten, en zij moesten door bedreigingen worden gewekt. De kapitein en Jenkins losten elkander om het andere uur af en zij gingen aan den arbeid bij de machine of het roer met de revolver in de hand. Maar zou de doodsangst de afgematheid kunnen overwinnen? Bovendien steeg het water in het ruim en het was in elk geval slechts een kwestie van tijd, of de golven zouden wegspoelen, wat het verstand en de kracht der menschen tot bescherming hadden aangehracht. Hoe sterk de pompen ook werkten, het zoute water drong al meer en meer naar binnen. Het was de avond van den tweeden dag. De Mykerinus bevond zich reeds lang in open zee. Hij, die niet door den nood werd wakker gehouden, lag in den diepen slaap, die op uitputting volgt. De roergangers staarden als droomend op het kompas en hielden werktuigelijk het rad vast. De kapitein stapte zwijgend op de commandobrug heen en weer. Onderzoekend gleed zijn blik langs den horizon. Eensklaps week elk spoor van vermoeidheid uit zijne trekken daar ginds in het zuiden kwam een stoomschip opzetten, men kon duidelijk den rook zien. Als een voorgevoel werd het hem ingegeven, dat dit de kapitein van de Mykerinus was, die nu zijn schip zocht en door de mededeeling van den matroos geleid, hem nazette. Met een sprong was hij van de com mandobrug af. Hij stormde de kajuit van Jenkins daarvan, om in de kotftehuizen de stof uit den mond te verdrijven. En het was laat in den nacht voor de stad in ruste was. Al vroeg echter was het Vrijdag voor velen weder reveille, want de aubade der 4500 kindereu, onder begeleiding van 5 fanfarenkorpsen, had de belangstelling van duizenden in niet geringe mate opgewekten die verwaehting werd nog verre overtroffen. In de grootste orde hadden de kleinen de Nieuwe Kerk kunnen bereiken, en van daar was de toegang naar den Dam, door een lage doch stevige schutting, gemakkelijk gemaakt, zoodat er van gedrang geen sprake kon zijn. Te 9 uren was voor het Paleis de fine fleur van stad en land samen, waaronder zeer vele leden der Tweede Kamer en van den Gemeenteraad. HH. MM. de Koning en de Koningin verschenen met het Prinsesje precies ten 9 uren, met een pracht—exemplaar van de feestgidswaarin de feestliederen zijn opgenomen, in de hand, aan het gewone vertrek des Konings naar de Damzijde, toen de verdienstelijke Brandts Buys de verhevenheid beklom, van waar hij de duizenden kinderen en 5 orchesten zou dirigeeren. Een korte roffel van 20 tamboers spoorde tot aandacht even aan. Daar zwaait de stat' van den bekwamen dirigent en daar weerklinken uit duizend keelen de eerste tonen van de Nederlandsche vlag//Daar wuift ge weer zoo vrij en blij En het was alsof de zon behagen had in der kinderen jubelen en gezang. Nog even te voren vielen enkele harde winterkorreltjes uit de lucht, doch op het oogenblik dat het frissche geluid het luchtruim indrong, brak de zon door't nevelachtig gordijn en zette gloed en leven aan de indruk- wekkende plechtigheid bij. Hoe de vier coupletten gezongen werden, met welk een juistheid de attaque plaats had, daarover zullen de muziekkenners van beroep ongetwijfeld alien eenstemmig in lof zijn. Er was" duchtig gerepeteerdtot Dinsdag toe, zelfs in de open lucht achter het museummaar die repetition hadden dan ook effect. Dat de Koninklijke familie in het gezang behagen had, daarvan kunnen de duizenden getuigen, die, op de daken en op den Dam gezeten, zagen hoe 11. M. de Koningin de woorden aan de kleine Wilhelmina voorzeide. Het Marsch-lied, eveneens van den dirigent, ietwat zwaarder dan het Vlaggelied, liep mede uitmuntend van stapel, maar de groote menigte op den Dam en Z. M. de Koning binnen in het Paleis raakten alien opgetogen toen ten slotte het YV ilhelmus" weerklonk waarbij de menigte eerbiedig het hoofd ontblootte en Z. M. zelfs met de hand de maat sloeg. Doch evenals aan alle lofzangen een einde komt, zoo kwam ook een binnen. Deze lag als dood, behalve dat hij geweldig snorkte. Carlos nam een pot vol water eu goot den inhoud over zijn aangezicht uit. De slapende schrikte eensklaps op; Carlos schudde hem, tot hij geheel wakker werd. »Naar de machine, Jenkins," riep hij, ,/men vervolgt ons!" Nu was Jenkins helder wakker. vMaakt dat ge naar beneden komtvervolg- de de kapitein. wNu staan ons vier uitwegeti open in de lucht springen, het schip laten volloopen, aan boord geklampt worden, of hen ontloopenhet laatste wilde ik het liefst, maar dit is het onwaarschijnlijkst. Alles wat er aan olie, terpentijn, petroleum eu spiritus in het schip is, moet op het vuur geworpen worden haast u en rnaak alles gereed. De machine is nieuw en houdt het wel uit. Manometer en veutiel bestaan voor ons niet meer. Weg was hij en vatte op de commandobrug den besten kijker. ,/Juist," mom- pelde hij, //ik herken reeds den schoorsteen met de roode en witte strepenhet is de Lola van Valparaiso; ze maakt elf mijlen in het uur; ze moet dadelijk na ons bij kaap Froward aangekomeu zijn wij zijn op het juiste oogenblik weggekomen. Nu moeten wij twaalf mijlen inaken!"~ Hij trad op de spreekbuis toe en riep: //stook wat hij kunt Hij is het." (Slot volgt.) i TER UI/IVSHIK COHANT mmm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1