Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2287. Zaterda^ 16 April 1887. 27e Jaargang, ^euilleton7 Q)P kSVil It ©Q)®Dv/ Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzea f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERIENTIiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blntl verMcliiJnt Uiimdai- en Vrijdnffavond bij den ultgever P. J. V A K HE A N H E te Ter Ncnzen. JRolitieli Overzicht. De toestand in den Elzas wordt met den dag droeviger. De houding der kiezers bij het vraagstuk van bet septenuaat is oorzaak geworden van eeu ijzeren regime. De meest onbesproken burgers worden zouder eenige blijkbare oorzaak gearresteerd, als gewone dieven tusschen twee gendarmes, om opgesloten te worden in een of andere vesting. Het feit alleen dat men kleedingstukken heeft gedragen of zelfs gekocht, welker kleuren-combinatie aan de Fransche vlag doet deuken, of dat men geabonneerd is op een oppositieblad, wordt be- schouwd als eene misdaad, en met ettelijke maanden gevangenis gestraft. Een Zwitsersch blad vraagt, of men voornemens isalien die in Elzas en Lotharingen sympathie voor Frankrijk gevoelen uit het land te verdrijven, om hen door militaire kolonisten te vervangen. Die draconische maat- regelen verwekkeu natuurlijk veel verbittering aan beide zijden der Vogesen niet alleen, maar ook in Parijs en in gansch Frankrijk. Als oorlogvoeren nog geld kost, dan kan men niet zeggen dat de Franschen klaar zijn, want met de financien ziet het er in hun land alles behalve rooskleurig uit. Het deficit is sedert 1881 er chronisch geworden. A1 eeu wig te kort. De amortisatie is gestaakt en men sluit maar al aan nieuwe leeningen. Met belastingheffen moet men er door slaan, want van bezuiniging van den kant van waar die kan komen willen de monarchalen evenmin als de republikeinen iets weten, daar voor het budget van oorlog elk Franschman stemt en dat is juist de kanker, die alles wegvreet en niets aanbrengt, zoo daar als hier en elders. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Czarina erg lijdende is en dat de laatste aanslagen op den Czaar en de geesteskrankheid harer zuster den toestand zeer hebben verergerd. En die aanslagen hebben nog geeu einde geuomen. Nu heeft de politie te Kroonstad in een winkel een nihilistisch laboratorium gevonden, waar bomrnen vervaardigd werden en eene drukkerij, waarin revolutionaire proclamatien gedrukt werden. De directeur, een student van de polytechnische school, doode zich met een revolverschot, toen de politie binnen trad. De proclamatien waren gericht aan de officieren van het leger. Sinds laug heeft men zulke papieren in de kazernes gevonden. Ook is eene groote hoeveelheid dynamiet gestolen uit het magaziju te Libeau, waar vele personen in hechtenis zijn ge- nomen. In de kathedraal te Moskou had voor eenige dagen een demostratie plaats ten gunste der onlangs gefusileerde Bulgaarsche opstandelingen. Dat Katkolf daarbij uiet ontbrak spreekt vau zelf en bovendien waren ook de gouverneur-generaal van Moskou, een dertigtal Bulgaarsche studenten en twee honderd Russische officieren tegenwoordig. De oud-inetropolitaan sprak de hoop uit, dat weldra 4) Weldra sleeg opnieuw rook en witte damp uit den schoorsteen van het verlaten stoomschip, en nauwelijks had Jenkins de stoomspil in orde ge- bracht, of ze begou te werken, zoodat de kettingen van de kraan rammelden, de tandraderen klapperden, de ontsnappende rook floot, de cylinders snorden rond en de zware balen doken uit de diepte op, alsof het veeren kussens waren om achteruit of opgestapeld, of met een zwaai over boord geworpen te worden, zoodat het water hoog opspoot. Eindelijk lag een derde gedeelte van de lading op den bodem der zee en geheele bergen van het tweede derde gedeelte waren op het achterdek opgestapeld en drukten het achterste gedeelte van het schip al dieper in het water. De kapitein was ijverig in het benedenruim bezig waar hij onvermoeid de handen mee aan het werk sloeghij stond dikwijls diep in het water en zag met zelfvoldoening, hoe het water voorin afnam en naar achteren trok, waar de pompen in voile werking waren. De eb was ingetreden. Het schip lag nu bijna droog en de laatste der balen in den voorsteven vlogen het dek op. Carlos stond voor het open lek, waardoor af en toe nog eene korte golfslag binnendrong. Buiten was het donkere nacht. de dag zou aanbreken, waarop alle slavische landen, die nog onder vreemde heerschappij zuchten, bevnjd zullen worden, en een eenig slavisch rijk zal ontstaan. De Bulgaren zonden aan Alexander III eene depeche, waarin om spoedige bevrijding van hun vaderland gesmeekt wordt. De Keizer antwoordde telegrafisch en prees den vaderlandslievendeu ijver der officieren en studenten. In Bulgarije zelf denkt men er anders over. De verjaardag van vorst Alexander is er gevierd, meer dan 500 telegrammeu zij naar Darmstad ge- zonden. Door het flink optreden der regeering zijn nergens ongeregeldheden voorgevallen. De voorloopige hechtenis van Karaveloff en Nikiforoff is verauderd in streng huisarrest. De eerste heeft verklaard, dat de verhalen over mishandelingen, door hem gedurende zijne gevaugenschap ondergaan, louter verzinsels zijn. Men zegt nu dat de Russi sche gezant Nelidoff aan den Sultau heeft verklaard, dat Rusland zijn leger en zijne vloot ter beschikking vau Turkije wil stellen, indien de groote heer in Bulgarije tusschenbeiden wenscht te komen.De Zieke Man heeft er echter geen ooren naar, over- tuigd als hij is, dat de Russen zullen blijven, even als de Britten aan den Beneden Nijl. Iu Spanje spookt het door. Aan de Pyreneen is weer een wagentransport met patronen in beslag genomen, bestemd voor de Carlisten, die in de bergdistricten van Catalouie verblijf houden. Ar- resteeren is ook daar aan de orde. In de hoofdstad en hare omstreken worden ook wapenen en oorlogs- ammuuitie gevonden in particuliere woningen. In een kruidenierswinkel vond de politie 200 geweren en eenige kisten dynamiet, zelfs patronen met nitro-glycerine. Een gevolg daarvan is dat ver- scheidene personen zijn gevangen genomen. En hoe John Bull het maakt? Behalve met de Iersche zaken heeft hij te rekenen met het bui- tenland. De gouverneur van Canada heeft ver- scheidene dreigbrieven van Ieren ontvangen, met Venezuela heeft hij nog niet afgerekend en een nieuw conflict met Haiti, een der West-Iudische eilanden, is ontstaan. John dreigt met beschieten der vijf voornaamste havens en verlangt afstand van het eiland Tortuga of een millioen dollars ter bevrediging van de Britsche aansprakeu. De Halters rillen en beven. Intusschen heeft de Fransche regeering een oorlogschip gezonden om de Euro- peaneu te Port-au-Prince te beschermen. Dan smeult het vuur nog op den dam, die Engeland van Rusland scheidt, daar in het Oosten. De Emir is nog ziek, het land is in volslagen beroe- ring, aan de eene zijde ligt Engeland op de loer, aan den anderen kant Rusland. Hoe meer Abdur rahman Khan naar Engeland neigt, hoe naijveriger Rusland wordt, dat steeds voortgaat met het .leggen van spoorlijuen. Wie zal het eerst in Herat zijn? /Twee platen zijn ingedrukthet is een groot gat. Hoe wil u dat dicht maken?" vroeg Jenkins en hield zijne lantaarn in de hoogte. „Met planken antwoordde Carlos. Wij dekken de opening, zoo goed wij kunnen, met planken over den geheelen boeg en tot aan het eerste schot dan sluitten wij het waterdichte dwarschot en stutten het met balken, opdat het den druk kunne weerstaan van het boegwater, waarvan genoeg zal binnenkomen onder de vaart die wij te doen hebbenen verder brengen wij een marszeil buitenboords voor den boeg aan. Alle pompen moeten natuurlijk onafgebroken onder de geheele vaart werken, om het water uit het schip te verwijderen. Geef het volk in allerijl het beste te eten, dat er is, en een weinig te drinken, dan begint het werk met het eerste aanbreken van den dag. Slapen kunnen zij daarna." *Het volk zal rust verlangen." #Dat zal het, maar het krijgt die niet. Hij, die niet gehoorzaamt, krijgt met mij te doen." Hij beet op zijne tandeu. //En terwijl wij hout van land halen, stookt gij onder al de kelels; ook de Taxilus moet stoom op hebben de machines moeten ieder oogenblik kunnen werken. Heb je me begrepen Jenkins kuikte. //Het gaat nooit," dacht hij bij zich zelven. Eene der booten van het stoomschip werd te water gelaten en nauwelijks verguldde de eerste gloed vau het morgenrood in de verte de toppen der met sneeuw bedekte bergen van Patagonie, of de eerste Een corr. van het R. N.bl. herinnert, dat dit jaar het verblijf van het hof in de residentie zich uiet door groote feesten heeft gekenmerkt, en knoopt daaraau de opmerking vast, dat het hofleven tegenwoordig veel eenvoudiger is, dan wij het vroeger wel gekend hebben. H. M. de Koningin vertoonde zich bijna dagelijks met het Prinsesje in het publiek, veeial in een open rijtuig bespannen a la Daumont, doch sedert het bekende ongeval steeds met een voorrijder. De statiekoetsen met de vier lakkeien achterop, waarvan Koningin Sophie zich bij voorkeur bediende, komen niet meer voor den dag. Koningin Emma neemt blijkbaar de zaken zoo eenvoudig mogelijk op, als slechts met de hooge positie, die Zij inneemt, overeen te brengen is. Liet Koningin Sophie haar bezoek aan deze of geene iustelling steeds vooruit aankondigen Koningin Emma volgt meer de opwelling van een oogenblik en deelt Hare hofdame van dienst slechts enkele oogenblikken voor het vertrek inede, waarheen zij zich begeven zal. Zoo ook was het bezoek aan de Industrieschool geheel onverwacht en bracht de komst des beschermvrouwe niet weinig ontsteltenis te weeg. Hare Majesteit had daar de achttien satijnen poppen besteld, bestemd voor geschenken aan de genoodigde kleinen op het feest op den 2den Paaschdag en kwam zich persoonlijk overtuigen, of hare orders juist waren opgevolgd. De directrice der Industrieschool had reeds een begin laten maken met den grooten schoonmaak en de loopers op de trappen en de gordijnen hier en daar reeds weg laten nemen. De directrice maakte H. M. excuses, doch deze verklaarde minzaam, dat Zij overtuigd was, dat Haar een feestelijke ontvangst zou zijn bereid, zoo Haar bezoek vooraf ware aangekondigd, doch dat Zij nu gekomen was om naar de uitvoering der bestelling te zien en mede het onderwijs op een gewonen werkdag te aauschouwen. In de Eerste Kamer heeft de heer Fransen van de Putte den Minister van Kolonien een vijf- tal vragen gedaan betreffende den toestand onzer militaire macht in Indie met het oog op de hand- having van orde en rust in den Indischen Archipel. De Minister heeft zich bereid verklaard deze vragen schriftelijk te beantwoorden. Hen aantal kleine wetsontwerpen zijn door de Eerste Kamer aangenomen. De Haagsche kamer van koophandel heeft besloten, een adres te richten aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, houdeude klachten over de roofzuchtige aanvallen, waaraan de Nederlandsche visschers ter zee zijn blootgesteld (vernieling en roof van netten, opzettelijke aan- bijlslag en spoedig ook de eerste boom viel. De booten, die tot zinkens geladen waren, voeren onafgebroken van het laud naar het schip en onafgebroken stopte de bemanning de lekkage met planken en vulde het voorste gedeelte met takken en rijzen, die zij samen stampte en trapte. Maar er was eene groote hoeveelheid noodig, eer het geheele lek gestopt was en eer het geheele vooreinde van het schip onder het dek was volgestopt. De mannen, die langzamerhand alle hoop om tegenstand te kunnen bieden, opgaven, werkten met al de kracht der razernij en der zucht tot zelfbehoud. De kapitein zag in, dat er op zulk eene werkzaamheid verslapping moest volgen en daarom zette hij, zoo lang het mogelijk was, tot snel en onafgebroken werken aan. Weer ging de stoomspil; de eene baal na de andere werd door de achterste luiken neergelaten maar nog lagen er massa's op het achterdek om het vooronder te lichten. Stoom in alle vier ketels meldde Jenkins. Het volk zag er uit als duivels, vuil en zwart van het hoofd tot de voeten, druipende van zeewater en met letterlijk geen droogen draad aan het lijf. Zij die bij de machine bezig waren, zagen er uit als negers. Dood moede waren zij alien. jrNu, mannen, komt het er op aanzeide Carlos en ging op de gangspil zitten, wanneer wij de schuit af brengen, dan begint het werk eerst. Ik kan het u niet op schrift geven, dat wij levend met het schip thuis komen, maar als het gebeurt, dan varing, enz.,) vooral van Belgische college's. Het adres vraagt versterking van toezicht, door de marine op zee uitgeoefend, en betere regeling van de aansprakelijkheid der reeders, daar de benadeelde nu doorgaans geeu verhaal heeft op de visschers zelven. The Leeds Mercury van 24 Maart 1.1. schrijft over het adres van 3 Maart het volgende, dat wij hier vertaald weergeven Een adres, dat bijna het karakter van een manifest heeft aangenomen, is den Koning der Nederlanden aangeboden, Zijne Majesteit verzoe- kende stappen te nemen om de onherstelbare rampen, waardoor de Nederlandsche Oost—Indien bedreigd worden, af te wenden. Het document is van veel beteekenis, niet alleen wegens zijn drin- genden toon, maar ook door het aantal en den rang der heeren, die het onderteekenden. En waar- lijk, er wordt niet minder gezegd dan dat de militaire politiek van het gouvernement, wat de Oost-Indien betreft, volkomen doel heeft gemist, eindigen zal in het verlies van deze tot hiertoe kostbare bezittiugen. De adressanten trachten den Koning de noodzakelijkheid te doen inzien van onmiddellijk raaatregelen te nemen, welke noodig zullen zijn om het prestige der Nederlanders in liunne bezittingen te herstellen, en zoodoende de herleving van handel en bedrijf te verzekeren, welke ten gevolge van rampen en werkeloosheid bijna verloren is gegaan. Het langdurig oorlog voeren op Noord-Sumatra heeft, naar de adressanten ver- klaren, het leger en de vloot teruggebracht tot een staat, welke zijns gelijke niet kent, zonder terug te gaan tot het laatst van de voritre eeuw, den vooravond vau den schandelijXen ondergang van de .Nederlandsche koloniale macht. Het leger is zoo verzwakt, dat het niet alleen zijne operaties heeft moeten staken, doch werkelijk ingesloten en belegerd is op eeu grondgebied, 't welk nauwelijks een vierde gedeelte beslaat vau wat het vroeger veroverd heeft. De adressanten erkennen, dat de maatregelen, waarop zij aandringen, in den tegenwoordigen staat van den handel en de financien in het Koninkrijk, groote oilers zullen medebrengen, maar aangezien de toekomst der Nederlandeu als eene koloniale mogendheid van deze maatregelen afhangt, ver- trouwen zij, dat een beroep op het vaderland gunstig spoedig beantwoord zal worden, en dat, hoe groot het offer ook moge zijn, het met groote vaderlands- liefde zal worden gebracht. De geschiedenis van dien oorlog, meermalen, verhaald, is droevig; de strijd werd lichtvaardig begonnen, met de illusie, dat hij zou zijn als de merkwaardige veldtocht van Cesar, en wel verhaald in drie woordenveni, vidi, viei, doch van de vele duizenden soldaten, die van tijd tot tijd werden uitgezonden, heeft het raeerendeel een grat gevonden op het slagveld of in de hospitalen. verhoog ik ieders loon tot duizend dollars. Ben jelui daarmee tevreden Dat waren zij alien. Dit was het eerste woord, dat geen bevel bevatte, het welk zij van hem hoorden. ,/En nu aan het werk I" sprak hij en sprong van de gangspil af. //Jenkins met de stokers naar de machineEen stoker en een man naar de TaxilusEen man bij het roer." De mannen begaven zich naar de hun aangewezen posten. z/De beide stalen trossen moeten naar de Taxilus overgebracht worden beval hij, en met zijne ijzersterke handen vatte hij mede aan. z/Klaar om af te gaan werd er gemeld. De kapitein keek over de leuning. z/llet is nu hoog tijd! In Godsnaam dan. Aan het roer! Yolle kracht", achteruit!" melde de telegraaf naar de machine. //I nil speed, vooruitschreeuwde Carlos naar de Taxilus z/Middenscheeps het roer'P En nu ving de strijd aan. De schroef begon te werken en bonsde en stampte het groote schip kraakte in zijne voegenhet water giste en bruiste als kokende melk. De trossen vau den sleeper trilden en waren weldra zoo stijf gespanneu als ijzeren stangen. De machine van de Taxilus werkte. Nog bewoog zich de Mykerinus niet Carlos stond bleek en onbe- wegelijk over de leuning gebogen. Eensklaps rees TIE! MZMSCTE (I1141T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1