Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2286. Woensdag 13 April 1887. 27e Jaargang. o n 0P LEY EM EM. D00D., Binnenland. ,erleg™ p*™ ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermindgrden prijs. folitieli Overzicht, De voornaamste bladen in Italie verklaren, dat nog zelden in een Ministerie zoovele bekwaine mannen zijn vereenigd geweest als thans. De beste en geachtste leden van het vorig Ministerie, zijn in het nieuwe overgegaan en voor hen doen de nieuwe Ministers niet onder. Voor de spoorwegen en het departement van oorlog verwacht men van Siracco en Bertole Viale een tijdperk van hervor- mingen en dat de portefeuilles van justitie en binnenlandsche zaken aan Zanardelli en Crispi uitmunteud zijn toevertrouwd, wordt door niemand bestreden. De financien blijven onder het beproefd bestuur van Maglianavoor landbouw en koophandel en voor marine zijn Grimaldi en Brin erkende specialiteiten. Wei wordt het at'treden van graaf Robilant als Minister van buitenlandsche zaken betreurd, maar men kan toch niet ontkennen, dat zijne onbekendheid met parlementaire vormen een groot nadeel was. Hij wordt vervangen door Depretis, die in de diplomatie geen nieuweling is en Robilants politiek heeft ondersteund en goed- gekeurd. Men mag veronderstellen, dat onder Crispins leiding de binnenlandsche politiek euergiek zal zijn en dat voor eene verzoening met den Paus geen te hooge prijs zal worden geboden. Tegen- over Abbessinie zal voorzeker zonder langer weifelen worden gehandeld. De positie van het regentschap van Bnlgarije wordt van dag tot dag moeielijker. Zoolang niet een nieuwe Vorst is gekozen, blijft een groot ge- deelte van het volk op den terugkeer van Vorst Alexander hopen en is bereid, dien terugkeer met alle middeleu te bevorderen. Rusland, dat zich de revolutie, die het in het eigen land met ge- welddadige willekeur hoopt te onderdrukken, buitens- lands tracht dienstbaar te maken, verhindert hard- nekkig de verkiezing van een Vorst en onder zijne vleugelen worden onophoudelijk aanslagen gesmeed tegeu het Bulgaarsche volk. Een berucht hand- langer der panslavisten, Nabokolf, die door Russische tusschenkomst aan de welverdiende straf eens oproer- makers is outtrokken, heeft eene expeditie georgani- seerd, die naar men vreest, dat tusschen Burgas en Emine zal landen om te trachten de Turken en de Grieken in den Balkan over te haleu de wapen en tegen het regentschap op te vatten. Voorzorgsmaatregelen ter verijdeling van dezen aanslag zijn genomen, maar dat is niet het eenige gevaar, dat de rust in Bulgarije bedreigt. De Eransche begrootingscommissie heeft Bouvier tot haar voorzitter gekozen en Peytral benevens Casimir Perier tot liare ondervoorzitters. In de Eransche bladen kan men het protest der rechterzijde lezen over hare uitsluiting uit de begrootings commissie, welk protest met de volgende woordeu eindigt Uit blad verwchijnt Uiimdai- en VrijjdaeaTond bij den aitsever P. J. VAN I) E S A N D E te Ter Neuzen FEUILLETO N Om den breeden mond van Jenkins speelde een tevreden lachje en met kracht draaide hij aan het roer. Vooruit, steeds vooruit spoedde zich de Taxilus langs hare vloeibare, schuimende baan. Het weder hield zich goed, de ketels insgelijks. Op den morgen van den zesden dag had men Kaap de la Virginis aan den ingang der Straat van Magelhaen bereikt. Hoe veel kolen hebben wij nog?" vroeg de kapitein, terwijl hij zijn blik over de woeste, zandige kust liet gaan, die als groote zandriffen oprees en voor het grootste gedeelte slechts verlevendigd werd door tallooze zwermen watervogels, die nu en dan door elkander fladderden. //Tot van avond." De deklast was reeds lang opgebruikt. //Wij hebben nog anderhalf honderd zeemijlen te maken. Stook uit alle macht onder de ketels, voor de duisteruis valtbinnen twaalf uren moeten wij er zijn." //Dat gaat niet, kapitein," sprak Jenkins, en er lag iets van afgrijzen in zijn blik. „De ketels houden het niet uit, het is dwaasheid C arlos antwoordde niets. Hij keek alleen zijn z/Tegenover deze nieuwe daad van onverdraag- zaamheid is het de plicht der rechterzijde het land te laten oordeelen over de toewijding, waar- van zij het bewijs gegeven heeft en over de uit sluiting, die met haar 3,500,000 belastingschuldigen treft. De verantwoordelijkheid, die zij gedacht heeft te deelen, zal nu weer evenals vroeger enkel op de republikeinsche meerderheid neerkomen. De rechterzijde, getrouw aan haar prograinma //noch nieuwe belastingen noch leeningen, maar bezuini- gingen wacht nu de nieuwe begrootingscommissie aan het werk." Op dit protest zouden gegronde aanmerkingen zijn te maken. Men zou bijvoorbeeld kunnen vragen is het toewijding waarvan de rechterzijde zoo hoog opgeeft, wanneer zij, gelijk zij tot nog toe gedaan heeft, steeds negatief werkzaam is, steeds de Regeering den voet dwars poogt te zeiten en niet schroomt, ter omverwerping van het bestaand bestuur, elke coalatie, bij voorkeur die met de uiterste liukerzijde, gretig aan te nemen Wei zijn er edele, weldenkende droite—mannen, die niets liever zouden willen dan die inconstitutioneele prak- tijken te laten varen, getuige het plan van den overleden Duval en Lepoutre, om een Republikein sche rechterzijde te vormen, doch de meerderheid der conservatieven schijnt haar oppositie niet te willen opgeven. Intusschen, in het protest ligt ontwijfelbaar waarheidzou het echter niet beter geweest zijn otn de vier plaatsen maar aan te nemen die de linkerzijde haar had toegestaanwel eischte de rechterzijde er negen, doch waarom niet van haren kant eenige toenadering getoond en zich voorloopig met die vier plaatsen tevreden gesteld? De verlofgangers der nationale militie, bij een der korpsen infanterie ingedeeld, lichting 1884 en 1885, zullen dit jaar onder de wapenen komen van 10 Augustus tot 13 September. De Amsterdamsche feeslviering bij het bezoek, dat de Kooinklijke familie in de Paaschweek aan de Hoofdstad brengtbestaat (Woensdag) uit Yolksspelen, Kinderspelen, een Gondeltocht, Muziekuitvoeringen op zeven openbare punten der stad. Algemeene illuminatie en Bengaalsche verlichting van 4 torens. (Donderdag) Roeiwedstrijd, Kinderspelen, Muziekuitvoeringen op 6 plaatsen, Vuurwerken op het IJ en op den Amstel. (Vrijdag) Morgenzang voor het Paleis des Konings door 4500 schoolkinderen onder leiding van Henri Brandts Buijs. Hetzelfde blad verneemt dat de Koning vrij wel is en levendige belangstelling toont in al wat de Amsterdammers verrichten, om de hoofdstad ter zijner eere te versieren. Sinds lang was Z. M. niet zoo gezond als juist dezer dagen. stuurman aan met een blik, die maakte, dat deze zijne oogen neersloeg. N //Dwaasheid is het, maar er is methode in de dwaasheid," fluisterde de kapitein en keek stil naar het noorden. Men vloog voorbij Punta Arenas, de stad aan het einde der aarde, met hare kleine houten huizen en kerk, van den laudkaut omringd door een sombe- ren krans van dichte, eeuwenoude wouden, en aan de zeezijde omgeven door een uitgestrekt ter- rein met afgebrande boomen, wier verkoolde stompen de kolonie omgaven als de zwarte gedenkteekenen van een reusachtig kerkhof. De oevers werden hooger, het vaarwater smaller, de klippen groener en dichter met boomen begroeid tot aan den water- spiegel vooruit verhief zich de besneeuwde romp van den berg Sarmanto en stak twee donkere graniethorens uit zijn schitterend witten mantel op, terwijl witte wolken als een nevelsluier om zijn top zweefden al grootscher werd het tooneel, al talrijker de bergstroomen, die als zilveren draden door het groen slingerden, van duizelende hoogten neerstortende en in den val wegstuivende. En terwijl de zon daalde, vie! haar laatste gouden schijnsel op het stoute, met bosch begroeide voor- gebergte van Zuid-Amerika Kaap F/oward. In koortsachtige spanning stond de kapitein zoo ver mogelijk naar voren op de in al hare voegen steunende en trillende stoomboot wat gaf hij om het stoute natuurtafereel bier in deze doodsche eenzaamheid De Minister van Marine heeft, als vervolg op de aankondiging van 13 December 1886, ter ken- nis van zeevarenden gebracht, dat het wrak in het Pas van Ter Neuzen zoodanig is weggezonken, dat het geen gevaar meer oplevert, weshalve de daarbij geplaatste wrakton is opgenomen. In de provincie Zeeland waren op 1 Januari jl. gevestigd 86 geneeskundigen, 1 tandineester, •31 apothekers, 1 drogist en 3t vroedvrouwen, verdeeld over 61 gemeenten. Zeeland telt echter 109 gemeenten, zoodat nog 48 plaatsjes van ge- neeskundige hulp verstoken zijn. Men bericht uit Louden aan het Haagsche Dagblad dat de commissie indertijd door den Board of trade benoemd, om een onderzoek in te steilen naar de klachten van de Engelsche drijfnetvisschers in de Noordzee, bij haar enquete tot de slotsom is gekomen, dat de Belgische visschers zich aan de meeste overtredingen van de Noordzee-visscherij conventie schuldig maken. Zij stelt der Regeering voor, dat aan alle Britsche en Belgische visschers een visch—akte zal worden uitgereikt, die in geval van een overtreding der bepalingen van de conventie kan worden ingetrokken. Voorts zal in gevallen van boos opzet schadevergoeding worden geeischt voor speciale rechtbanken. De commissie spreekt de verwachting uit, dat de Belgische Regeering het niet aan medewerking zal laten ontbreken. Sedert het begin dezes jaars trekken elke week familien van Texel naar Noord-Amerika. De zucht tot landverhuizen was hier zelden zoo groot. V ooral uit den Eierlandschenpolder en van De Cocksdorp trekken vele personen naar de nieuwe wereld. De kosten voor overtocht worden gewoonlijk door familieleden, die reeds vroeger naar Amerika togen, overgemaakt. 't Schijnt dus dat er in.de Nieuwe W ereld wel wat te verdienen is. In de gemeenten Baarn en Laren wordt thans veel gesproken over een lijk, waarmede dezer dagen letterlijk gesold zou zijn. De geschiedenis zou luiden als volgtDen 27 Maart jl. overleed Anton Leenberg, oud 32 jaren, arbeider, wiens vrouw sinds jaren wachteres is aan den Ooster- spoorweg tusschen Baarn en Hilversum. Drie hunner kinderen, vroeger reeds overleden, zijn begraven op het protestantsche kerkhof te Baarn. Donderdag 31 Maart zou het lijk van A. Leenberg begraven worden, mede te Baarn; men had reeds de noodige aangifte gedaan, het graf betaald, enz. enz., en de gemeente Baarn zelfs verstrekte het benoodigde doodskleed. In den avond van den 30 komt echter een boodschap van den burgemeester, meldende dat het lijk niet in Baarn begraven kan worden, met teruggave van het reeds betaalde geld, want Leenberg was gestorven buiten de gemeente, 5 of 6 meter over de grens. Wij hebben nog voor een uur kolen," had Jenkins gemeld,/dan moet ik de machine laten uitloopen, die trouwens ieder oogenblik weigeren kan." z/Dan gaan wij in de sloep en roeien verder/ had de kapitein geantwoord en keek nu uit naar de Mykerinus. Vlak achter kaap Froward, aan den anderen kant moest het stoomschip vastzitten. Als nu een ander hem eens voor was geweest, als eene voorbij- vareude stoomboot het op sleeptouw genomen had, als de bewoners der Pescher-eilanden bet overvallen en in brand gestoken hadden hoe menige rook- zuil had hij niet uit hun leger zien opstijgen boven de ineengegroeide kronen der boomen. Eene ge- ruststelling voor hem was dat de kapitein nog niet van Valparaiso kon terug zijn. De laxilus snoof als met eene laatste krachtsin- spanning voorbij een vooruitstekende rotspunt en daar lag de fraaie stoomboot, welke door een te korten draai aan den grond geraakt was, met den boeg hoog boven den waterspiegel, maar oogenschijn- lijk zonder eenige schade. De borst van den kapitein verhief zich bij de uiepe ademhaling en een glans van vreugde straalde hem uit de oogen. Dicht op elkander stond achter hem het scheepsvolk een van hen trad op hem toe. v\ ij hebben den kapitein niet gevraagd, waarheen wij moeten," begon hij op bescheiden toon, „maar nu wij geen kolen meer hebben, zouden wij het <marne weten" Men gehoorzaamde, en gaf kennis aan het gemeentebestuur van Laren, dat volgaarne bereid was, het lijk op het kerkhof aldaar te doen begraven. Maarde gemeente Laren heeft geen kerkhof, want haar dooden worden begraven te Blancum alleen is er in de heide een begraaf- plaats van zelfmoordenaars drenkelingen enz. /en en ander niet wetende, ging de familie met J ,iaar Laren, niet vermoedende dat haar vader zou geplaatst worden op een kerkhof, waar sedert 15 jaar slechts 4 menschen zijn begraven id. zelfmoordenaars. Voor zulk een begrafenis bedankte de familie, maakte rechtsomkeertj kwam in den namiddag te 3| uur aan het kerkhof te Baarn en gaf er kennis van de zaken maar het hjk werd niet ontvankelijk verklaard. Er ontstoud reeds verwarring, toen door des overledenen broeder getelegrafeerd werd aan den ommissans des Konings te Utrecht, hoe gehandeld moest worden. De Comtnissaris gelastte, dat het ljk binnen 24 uren moest begraven worden in die gemeentewege, waar het zich bevoud. Er werden van gemeente nu 4 arbeiders aangesteld om een graf te delven. Te Wetsinge-Sauwert, waar de doleerenden nog in het bezit zijn van het kerkgebouw, heeft de organist, die niet met ds. Teves' meegaat, het orgel op, en de avondmaal-goederen achter slot gedaan. Zondag hadden de niet-doleerenden voor het eerst weer godsdienst-oefeuing, onder leiding van den ringpredikant ds. Siemens, van den Andel die in eene kamer van een particulier voor ongeveer 30 personen optrad. Drie politie-agenteu waren aanwezig tot handhaving der rust, welke echter met gestoord is geworden. - Bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd, zooals men weet, door het hoofdbestuur het iuitiatief Ge nomen voor ue stichting van een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen. De Algem. Vergadering schonk aan het p'an haar goedkeuring en er werd te Utrecht een huis met tuin aangekocht, dat voor bedoelde school zou worden ingericht. Intusschen rezen nj eenige afdeelingen tegen de uitvoering van het plan financieele bezwaren, waarvan het gevolu- was, dat de zaak in een volgende alg. vergaderm- opmeuw aan de orde werd gesteld." Een nieuwe commissie werd benoemd, om na te gaan of het mogelijk was, zonder te groote financieele opofle- ringen een dergelijk plan te verwezenlijken en of misschieu aan een andere plaats dan Utrecht de voorkeur moet worden gegeven. Bij den thans rondgedeeldeii beschnjvingsbrief is ook het advies van die commissie gevoegd, welke voo,-stelt, vast te houden aan het oorspronkeliik plan, dat de scu.ol te Ltrecht zal worden gevestigd, maar een kweekschool te stichten op meer bescheiden voet, //Wij zijn waar wij wezen moeten,"zeideCarlos en wees op de groote stoomboot. „Als ze mor-en vlot is en het mthoudt tot Montevido, betaal°ik je ieder vijf honderd dollars uit." De donkere aangezichten helderden op; de een keek den ander tevreden aan. De Taxilus be^ou aDgSchm halTT' H 1 7areU Vlak b'J de stoot°boot. ,/bchip hallo klonk het van daar. Een matroos keek over de leu mug. "G°oi °,ns eene vanglijn toeriep de kapitein. De machine stopte. Den man schenen de aan gezichten met te bevallen .W.fwiUe?" W" g"f h» ,/Het stoomschip van den grond halen 8ii van dien k,nt'm 7iet lk. ?,ar hoe is I'M, komt er watr Ik moet mijne boot vastleggen." ,/Neen. Ik ben verantwoordelijk voor het schip." De Taxilus legde zich naast de stoomboot Carlos °m teenteren!"commandeerde Behendig klauterde hij zelf langs de valreepop, en de over,gen volgden hem. Nauwelijks was hi met de oogen in een rechte lijn met het dek geko men, of hij zag den bewaker vlak voor zich staan. hlef met beide banden dreigende eene hand- TER VEI Z1.VSHIK <01 RUT. 3) —=ssg>£=<gs=-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1