Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2285. Zaterdag 9 April 1887. 27e Jaargang, Binnenland. op LEVEB ii D 0 0 0 ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voo Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit I.I.i,I veracliijwt Ulugidag- en Vrljdagavoud bij deti aitgevcr P. j. v A N D E S A N D E te Ter \euzeo. t*olitieli Overzicht, Het kost veel moeite om nieuws uit Rusland te verkrijgen. Telegram men, waarin van politiek sprake is, worden niet eens aangenomen en de brieven ziju onderworpen aan een regime, ten gevolge waar- van meer dan een brief zijne bestemming niet bereikt. Zooals wij dachten, de Czaar is weder guustig voor Katkoff gestemd. Indien Von Giers wordt opgeofferd aan dien Panslavistischen agitator, dan zal een en ander niet zonder uitwerking blijven op de buitenlandsche politiek. Die oud-Russische opruier is een gevaarlijk sujet. Hij correspondeert open en bloot met sommige Russische zaakgelas- tigden in het buitenland, zonder dat het departe- ment van buitenlandsche zaken daarover wordt geraadpleegd. Een dezer agenten, die Katkoff in plaats van Von Giers als chef erkennen, is de consul Hitrove te Bucharest. Tijdens den laatsten militairen opstand in Bulgarije onderhield deze Russische diplomaat een druk telegrafisch veikeer met den redacteur der Moscouer Wje domosti, om dezen mede te deelen, dat zijne vrienden Bendereff en Grueff in veiligheid waren en hem van alles wat in het hoofilkwartier der Bulgaarsche opstan- delingen dat vvil zeggenin het Russisch con- sulaat te Bucharest werd verhandeld, geheel op de hoogte te houden. Men zegt nu zelfs, dat Katkoff op nieuw gedecoreerd zal worden door den Czaar. Als 't waar is, zal Von Giers ook spoedig zijne matten oprollen. De Regeering in Duitschland is erg verstoord over de houding der Elzassers. Eenige ingrijpende maatregelen zullen in toepassing worden gebracht. Men wil zelfs dat de geheele Landesausschuss (provinciale vertegenwoordiging) zal worden opge- heven, zoodat ook de wetgevende arbeid van dit lichaain op den Rijksdag moet worden overgebracht. De betrekking van stadhouder zal eveneens vervallen, of althans niets meer worden dan een eerepost, en in plaats daarvan zal zoowel inElzas als in Lotharingen een Oberprasident aan het hoofd van het bestuur staan. Deze hervormingen ontnemen natuurlijk alle uitzicht op eene later aan de Rijkslanden te verleenen zelfstaudige staatsinrichting, maar schijnen ten doel te hebben eene rechtstreeksche inlijving bij Pruisen voor te bereiden. Pruisen heeft een groot absorptie-vermogen, maar of het verstandig is aan het Koniukrijk een paar provin- cieu toe te voegeu, waarin de oppositie zoo de overhand heeft, dat geven wij nog niet toe. Pruisen heeft aan Sleeswijk-IIolsteiuHannover, Keur- Hessen en Hessen-Darmstad zwaar te verteren stukken in zijn maag; komen de nieuwe Rijkslanden daar nog bij dan zal er altijd nog meer walging outstaan. Misschien bedenkt Bismarck zich eerst eens. Maar opspraak zal 't genoeg geven, vooral nu de afgevaardigde naar den Rijksdag, Antoine, bij besluit van den stadhouder uit Elzas-Lotharingen is verbannen en de Fransche bladen zeggen, dat zij zich van alle beschouwingen omtrent het over de grenzen zetten van Antoine zullen onthouden. De nMagdeburger" mag zeggen: „dit land is Duitsch, ffund damit Punktum," geen Elzasser die dat in gemo3de nazegt. Daar klinkt nog immer het: „Adieu h ma patrie, adieu a la France zoo weemoedig. In het land der Apeuijnen is 't onder en boven den grond niet in het gereede. Te Forli zijn weder hevige aardschokken gevoeld, en hoe het nog met het Kabinet zal komen, dat mag Joost weten. Crispi heeft eischen gesteld, zoo zegt men. Van de negen portefeuilles neemt hij vier te zijner beschikking, om zich een behoorlijken invloed in het Kabinet te verzekeren. Dan eischt hij, dat Robilant geen lid van het nieuwe Kabinet zal worden, en verder nog bekend te worden gemaakt met het doel der zoo pas gesloteu triple alliantie. Daarin schuilen geheimendie Von Keudell Duitsch gezant bij het quirinaal en overbrenger van Bismarck's brief, zelfs niet weet, waaroin die zijn ontslag heeft gevraagd, zooals een Fransch blad beweert. Hoe Depretis er mee aan moet, dat ligt niet voor de hand te gissen. In Albion beheerscht nog altijd de Iersche toe- staud de politiek. De eerste lezing der dwangwet is teneinde gebracht. Parnell redevoerde anderhalf uur om een amendement aan te bevelen, waarbij hij een grondig onderzoek naar de Iersche toestanden aanbeval. Een voorstel om de discussie te ver- dagen werd met 361 tegen 253 stem men verworpen en met hetzelfde aantal voor en tegenstemmers tot sluiting der debatten besloten. Gladstone en zijne vrienden pakten op, de Parnellisten juichten deze demonstrate toe en volgden het voorbeeld. John Morley heeft in eene bijeenkomst van Londensche radicalen zich met heftigheid verklaard tegen de bepaling, volgens welke personen, wegens in Ierland gepleegde misdrijven in hechtenis genomen, onder zekere omstandigheden in Engeland zullen moeten terecht staan. Hij noemde het voorstel even be- lachelijk als kwaadwillig, even dom als wreed. De volgende zittingen zullen waarschijnlijk niet zoo vreedzaam toegaan, want de oppositie tegenover Salisbury wordt sterker. In het Vad. leest men Belgie begint ons ook op het gebied van den tuinbouw een ernstige concurrentie aan te doen. Er is nl. te Antwerpen een naamlooze vennootschap opgericht tot het opkoopen in het groot van groenten voor de Londensche markt. In dit debouche heeft onze landbouw in de laatste jaren een niet onbelangrijke compensate gevonden FEUILLETON 2) Het was des morgens vijf uur. In het oosten duidde eene smalle, oranjekleurige streep aan, dat de dag aanbrak. Aan het bolwerk lag de'Paxilus, een kleine, sterk gebouwde stoomsleper, die reeds meuigmaal in het ruime sop geweest was om een of ander vaartuig te bergen en een verleden had, waarop ze met eere kon terugzien. Het vaartuig zelf zag er alles behalve schoon uit met zijn deklast van vastgesjorde kolenzakken. Het pas gehuurde volk, woeste, vermetele kerels, die hun leven wel voor minder gewaagd hadden dan hun nu was aangeboden, lagen afgemat door het nachtelijk werk op het dek te slapen. Uit den schoorsteen steeg reeds de stoom in fijngekrulde wolkjes op, welke de frissche morgenwind spoedig uiteenspreidde. Juist toen de klokken in de slapende stad plechtig begonnen te luiden, kwam de hooge gestalte van den kapitein uit den morgennevel te voorschijn. Behendig sprong hij van de hooge kade op het dek der stoomboot. Jenkins klauterde tegen de smalle ijzeren trap der machinekamer naar boven. z/Alles klaar z/De machine gereed om af te gaan. Proviant cn kolen ingenomen, alle man aan boord." z/Fluit het volk op!" De scherpe toonen der bootmansfluit rolden over de slapeudeu. De oude gewoonte bracht hen in een oogenblik op de been. Met een strak gelaat monsterde de kapitein zijne manschappen en liet den scherpen, onderzoekendeu blik zijner doordringende oogen lang op ieders aangezicht rusten. De kerels schenen onder uezeu blik zich alles behalve op hun gemak te gevoelen. Hij trad op den laatste van hen toe, een man met boosaardige trekken. De kapitein zag hem met onderzoekenden blik aan, en op zijn aangezicht scheen men te kunnen lezen //Met dien man gaat het niet lang." n/Waarom staart de kapitein mij zoo aan mompelde de kerel. n Wat gaat hetn mijn gezicht aan Ik ben hier om te werken, niet om op een dierententoonstelling te staan." Op hetzelfde oogenblik vloog er iets over het dek, dat met een zwaren slag op de planken van de kade neerkwam. Het was het lichaam van den tnan. Met de snelheid van den bliksem had de kapitein hem bij den eenen schouder gevat, tegen den grond geslingerd, vervolgens in de hoogte geheven, alsof hij een klein kind geweest ware. Dadelijk daarop glinsterde in zijne rechterhand iets, dat groote overeeukomst met den blanken loop van een revolver had. //Zijn er nog meer, die iets te zeggen hebben P" vroeg hij. Geen antwoord. Het volk keek schuw naar hem op. z/De trossen losbeval hij. tegenover d^ dalende prijzen van andere producten. In 1884 werd voor 9,3 millioen aan groenten naar Engeland verscheept4£ millioen naar Duitschland en 3 millioen ongeveer naar Belgie. Men tracht nu de Belgische groenten naar Eugeland en Duitschland te verschepen. Onze landbouw zij op zijne hoede, al zal 't nog wel eenigen tijd duren voordat Belgie ons kan overvleugelen. Zij hebben 20 jaren noodig gehad om't zoover te brengen als wij zijn. Van 1847 tot 1856 werd jaarlyks gemiddeld voor circa 2 ton gouds aan versche groenten uit Nederland uitgevoerd. In het vol- gend 1 Ojarig tijdperk steeg het bedrag tot f 777,000 van 1867 tot 1876 tot gemiddeld b millioen s jaarsen in het laatstverloopen 1 Ojarig tijdperk tot ongeveer 12 millioen 's jaars. In 1884 werd voor 16^ millioen uitgevoerd, en daarenboven 6 ton aan ingemaakte groenten. 't Is wel de moeite waard voor de Belgen om ons dit »af te snoepen." Maar ook voor ons om het te behouden Volgens alle berichten, welke uit Transvaal tot ons komen, blijkt meer en meer, dat er voor dit land nog luttel tijd geleden beschouwd werd als op het punt fiuancieel bankroet te gaan, een onge- dachte toekomst is weggelegd. De tijdingen omtrent het ontdekken van nieuwe goudvelden houden voort- durend aan, en er heerscht dan ook een ware goud- koorts. Men heeft witte kwarts gevonden, rijk in zichtbaar goud, en te Pretoria zijn zeer schoone monsters ontvangen uit Zoutspanberg. Naar men zegt heeft de heer Els, onlangs een bod van 100,000 p. st. geweigerd, dat hem door een Londensche syndicaat gedaan werd voor zijn hoeve te Mitwatersrand. Dinsdagnacht is te Middelburg inbraak met dief- stal gepleegd in het kantoor van de ijzerhandelaren J. Agelink van Rentergem Co. Men heeft de deur, die toegang geeft tot het terrein, opeDgemaakt (hoe weet men niet), uit de kautoordeur eene glasruit gesneden en is zoo binnengekomeu. Bij onderzoek is gebleken dat men niets ontvreemd heeft dan ruim f 100 aan baar geld. Het is zeer opvallend, dat er juist dien nacht ingebroken is, nu er eenig geld te stelen was, daar het zeer zeldzaam is dat er 's nachts geld wordt achtergelaten. Er is natuurlijk aangifte bij de politie gedaan. H°e de lust tot het leggen van oesterpannen in Zuid-Beveland geweken is blijkt thanser is geen enkele liefhebher meer, die dit jaar zijn geluk hierin beproeven zal. Was het getal pannen voor een paar jaren tot millioenen gestegen, thans is het tot nul gereduceerd, tot groot nadeel voor hen, die zich van ruime verdiensten verstoken zien. le Nijmegen is onlangs opgericht een vereeni- ging llumanitas, ten doel hebbende verzorging en ondersteuning van ouder— en havelooze kinderen, Het volk ging gehoorzaam aan het werk. De kapitein had het roer gegrepen. De gele streep in het oosten was breeder geworden en vuriwe stralen schoten uit den horizon op. Halve kracht, af klonk de machine-telegraaf. De schroef^ begon te werken, eerst langzaam, daarna sneller. Irillende deelde ze hare bewegingen aan het schip mede, dat vlug den La Plata-stroom uit- schoot. Aan de kade stoud de matroos die aan land geworpen was met de# hand tot een vuist samen- getrokken op den rug; geen blik van boord trof hem. Voor den kapitein bestond hij niet; de anderen waagden het niet, naar hem te zien. Op de machine-telegraaf lag de revolver zoodanig, dat de hand van den stuurder die dadelijk kon gnjpen. Het was volkoinen stil geworden. De grillige, verbazend breede stroom lag daar werkelijk als eene onmetelijk groote zilveren plaat in het eerste morgeulicht, dat een bloedrood schijusel in het stroomende water wierp. //Full speed, vooruit!" z/De schroef werkte sneller, het water rees schui- mend tegen den boeg van de Taxillus op en schoot kokend langs de zijde van het schip. De haven met zijne mastbosschen verdween meer en meer uit het gezichtin suizende vaart schoot de sleepboot voorbij eenige oorlogschepen op de reede men heeft den vuurtoren op het door brandingen geteisterde kleine eiland Lobos op zijdenu is men het reeds voorbij, en komt men in den onmetelijken oceaan, terwijl het van alle gezinten in Nederland, voor welke op geene andere wijze gezorgd is, met eerbiediginc van ieders godsdienst. Naar mate van de bijdrage, die men stort, van ten minste 25 cent of veel- vouclen, is men een Strijder, Voorstrijder, Hoofd- voorstrijder, Oppervoorstrijder of Donateur. Het aanwerven van Strijders geschiedt door de V oorstrijders enz. oor f 2,50 bijdrage outvangt men nl. een practised ingericut boekje bevattende tien kaarten a f 0,25, welke men onder zijne bekeu- den moet trachten aan den man te brengen. erder zal de vereeniging hare inkomsten trachten te vermeerderen door het doen opzainelen van verschillende voorwerpen, die gewoonlijk worden weggeworpen, maar toch waarde bezitten, als sigaren- punten, gebruikte kurken, capsules, oud papier, postzegels enz. enz., welke dan, wanneer ze in grooten voorraad zijn, ten bate der vereeniging zullen worden verkocht. Het hoofdbestuur is gevestigd te Nijmegen; elders worden afdeelingen opgericht, zooals reeds te Utrecht een bestaat. Naar ieder zich nog herinneren zal, werd in den nacht van 29 lebr. 1884 ten postkantore te Breda een groote diefstal gepleegd van bank- papier en effecten, welke laatsten, in vijf envel- loppen gesloten, behoorden aan de kassiers Ingen- IIousz en Zn. aldaar. De effecten waren Nederland- sche, Russische, Amerikaansche en Belgische. Een der drie veroordeejden, W. B., meesterknecht in een sigareufabriek, verklaarde de effecten in de tj.briekskachel verbrand te hebben. Het gereehts- hof te 's Hertogenbosch nam dit als feit aan, waarna genoemde kassiersfirma op wettigen grond aan de verschillende Regeeringen de waarde van de verbrande stukken terugvroeg. Amerika liet niets van zich hoorenRusland gaf binnen een paar maanden andere stukken, en thans heeft onze Regee ring Ruslands voorbeeld gevolgd. Dat dit eerst nu geschiedde, is een gevolg van de gevorderde for- maliteiten er moest viermaal een oproeping telkens met een tusschenruimte van zes maanden, plaats hebben, en bovendien moet nu nog een borgtocht voor tien jaren gegeven worden Onder de Nederl. stukken bevond er zich ook een van 1000 Amsterdammaar aan het gemeentebestuur is te vergeefs vergoeding verzocht. Uit Zuid-Limburg wordt geschreven: Door de landbouwers in Zuid—Limburg wordt zeer geklaagd over het jaarlijks toenemen der kraaien, die groote schade aan de veldvruchten toebrengen. Ook in het jachtveld richten deze vogels groote verwoestingen aan; vooral op de jonge hazen hebben zij het gemunt, welke op be- hendige wijze door hen gevangen en verscheurd worden. Het is derhalve in het belang van land bouw en jacht hoogst noodig, dat de regeering eiland met zijn blauwe kleur zich in een halven cirkel van den horizon schijnt los te makeu, waar boven zich nu de zon verheft en stroomen van gouden gloed over hernel en zee uitstort. Jenkins kwam van de machine naar boven en vatte stilzwijgend het stuurrad. //Recht het zuiden in zeide kapitein en liet hem het roer over, waarna hij, met het bovenlijf over de borstweriug, gebogen in het water keek. //Wij moeten niet minder dan derdehalf honderd zeemijlen per dag makeu," sprak hij een poos later. Hoe lang //Vijf en een half a zes dagen, als wij eene kalme zee houden, anders langer." z/Dat is te veel geeischt van de oude ketels." z/Zij moeten het uithouden." //All right, captain! Gaan wij naar de straat p" Ja. Ik ga nu slapen tot acht uur. Als kaap San Antonio gepasseerd is, stuur je ZZW." De revolver bleef liggen. Maar op den stoel naast de kooi lag een andere, welke door den kapitein kon bereikt worden. Hij sloot zijne deur achter zich af. Het scheepsvolk zat, zonder iets te doen, bijeen eu praatte zacht met elkauder. Af en toe vloog een schuwe blik, als door instincmatige vrees ingegeven, naar de hut van den kapitein. Jenkins stond on- wrikbaar aan het roer. Nu was hij de nauwge- zetheid en dienstijver in persoon, een geheel ander mensch dan 's avonds te voren. Zijn blik was onaf- TER NEIIZEISCHE <<11111VI.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1