Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 228.3. Zaterdag 2 April 1887. 27e Jaargang, AANKOND1GING. TTr^nTu ZEIN. Wegen en Voetpaden Kunstwerken. Wegen en Voetpaden Kunstwerken. 4) Oude Kennissen. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IMt bind verwcliljnt Dlnnd.ig. en Vrljdngnvo.id bij den uitgever P. J. VAN D E S A N E te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL brengen ter keunis der belanghebbenden, dat te beginnen op 14 April aanstaande, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Axel, den 1 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van be langhebbenden, dat te beginnen op Dinsdng 13 (lezer van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Zaamslag, 1 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. (Vervolg en Slot). Wij vertrouwen, dat onze lezers met genoegen het gesprokene van den heer Verwilghen gelezen zullen hebbende bewoners van onze zoozeer miskende streek zijn hem daarvoor veel dank verschuldigd, want hij heeft voor hen gesproken, zooals in Ne derland nog geen enkel afgevaardigde dat gedaan heeft. En zijti wij dan geen Nederlanders? Moeten wij alleen dienen om belastingen te betalen en zoodoende bij te dragen ann alle groote werken in Nederland, zonder zelf iets te verkrijgen, zelfs al kost het der Regeeriug geen geld? Zou er in het 5" district, in Ter Neuzen, zooveel welvaart heerschen, als niet eenige energieke Belgen en Hollanders de spoorwegen van Ter Neuzen naar Mechelen en van Ter Neuzen naar Gent hadden aaugelegd? Wij hadden dan misschien op dit oogenblik nog niet eens een tram, evenals uu ein- delijk 't Land van Cadzand. Die welvaart danken wij dus voornamelijk den FEUILLETON ,/Doe dat gerust," autwoordde Elsje met de grootste bedaardheid. Mijn man heeft zijne zonden door een twintigjarig voorbeeldig leven lang reeds geboet, en gij zult wel weten, dat nieraand zijn verleden hem ongestraft voor de voeten zal werpen." Deze onbewegelijke standvastigheid der kloeke, bezonnen vrouw bracht plotseling in Friedel een geheelen omkeer te weeg. Hij liet zijne dreigende houding varen en het paar volgend, vroeg hij bijna smeekend»Ik ben totaal vernietigd, zou ik u om een paar daalders mogen smeeken Ik beloof u daarvoor heilig, zoo waarachtig als het heden Zondag is, tegen niemand ooit weer over de zaak te spreken en ook niet weer te komen." Andreas keek zijne vrouw ernstig aan, wat antwoord zij wel geven zou. Doch Elsje antwoordde zoo bedaard als voorheen, zonder zich een oogenblik te bezinnen „gij moogt zooveel praten als ge wilt, wij zullen u het niet verbieden, maar een aalmoes zult ge hebben" en zij greep in hareu zak en reikte hem eene kleine sora. „Wees er echter op bedacht, om nooit mijnen man geld vreemdelingde Nederlandsche schatkist vaart daarbij ook niet slecht, getuige de opbrengst te Ter Neuzen der sluis— en loodsgelden, die onder anderen in 1870 respectievelijk f 40,54 en f 1092,40^ eu in 1885 de aanzienlijke som van f 20182,84 en 34465,01^ bedroegen. En toch moeten de spoorweg—maatschappijen alles zelf bekostigen, zelfs de loskaaien en wat dies meer zij. Is dat billijk? Wij gelooveu het niet, te meer daar er toch immers volgens traktaat met Belgie door beide Regeeringen ieder 100,000 franken be- taald en verwerkt moeten worden aan het Neder- landscb gedeelte van het kanaal en wij betwijfelen moeten, of dit werkelijk zoo geschiedt. Misschien zal men beweren, dat Ter Neuzen een Belgisch belang is, en wij willen dit voor een oogenblik aannemenmaar dan zijn op denzelfden grond \lissingen, Harlingen, zelfs Rotterdam en Amsterdam Duitsche belangen, omdat ook daar bijna niets dan transito—handel bestaat. En toch worden aan de belangen van die plaatsen schatten besteed, waaraan ook wij betalen. Doch niet alleen op handelsgebied zijn wij mis- deeld, eigenlijk in alle opzichten, bijv. in zake onderwijs. Niet dat wij aan Middelburg, Goes en Bergen op Zoom de Hoogere Burgerscholen mis- gunnen, maar waarom kan de Regeering te Ter Neuzen, als eindpunt van twee spoorwegen, ook geene Hoogere Burgerschool stichten? Waarom kost het ons voor ieder kind, dat een Hoogere Burgerschool bezoekt, 1000, tegen 60 op andere plaatsen Of heeft Zeeuwsch-Vlaanderen met 65000 inwoners daarop geen aanspraak? Maar hoe kan het ook anders; de Regeering is van wat hier gebeurt weinig op de hoogte (ge tuige alweer het voorstel het nieuwe kies- district Oostburg). Wij hebben wel afgevaar- digden in de Kamer, maar zij hebben helaas wel wat anders te doen dan voor Zeeuwsch- Vlaanderen te zorgenzij hebben zooveel noodig voor Vlissingen, dat zij bang zouden zijn indiscreet te worden, indien zij ook daarvoor iets vroegen. Het zal daarom voor deze streek van het hoogste belang zijn, dat wij, voor het vervolg buiten alle partijen staande, naar de Kamer iemand afvaar- digen, in deze streek sedert jaren woonachtig en die dus onze belangen kan en wil bevorderen. Dit wat betreft onze Kamerleden maar ook in de Provincial Regeering moeten wij tot ons recht komen. Is er dan in Zeeuwsch-Vlaanderen onder de leden der Provinciale Staten, waarvan het toch immers het derde gedeelte afvaardigt, niemand te vinden, die lid kan en wil zijn van het college van Gedeputeerde Staten Of is onze eisch onbillijk De keuze, die de volgende week gedaan wordt, zal dit moeten leeren. Alsdan zal ook een lid der Eerste Kamer gekozen worden, waarvoor men volgens geruchten uit Middelburg iemand buiten de provincie wil kiezen. En waarom af te persen, want er zal terstond eene vervolging tegen u ingesteld worden. Miju broeder is voor korten tijd rechter geworden en zal met u een kort proces maken." Friedel was bij deze woorden zonder een ,/vaarwel" verdwenen en het echtpaar begreep ter nauwernood, hoe hij zoo spoedig den hof verlaten had. De ellendeling hield ditmaal woordhij moest tot de overtuiging gekomen zijn dat bij er niets meer kon los krijgen. Kiirtenberg wist nog altijd niet, of hij droorade of dat alles de zalige werkelijkheid was. Zijne vrouw kende zijn verleden en nam lachend hem den last weg die op zijne schouders drukte, en waaronder hij jaren lang geleden had Hoe zou zij tot die kennis gekomen zijn en hoe was zij in staat het stilzwijgen er over te bewaren Las z; in zijne oogen een vraag, die hij niet waagde te uiten Terwijl Elsje langzaam aan zijnen arm .verder gingzeide zij met een vriendelijk, I idaard lachje dat hem zoo goed deed: laten we nog een poosje heen en weer loopen, wij kunnen hier het meest ongestoord keuvelen en gij zult wel nieuwsgierig zijn, hoe ik alles ben te weten gekomen?" Hij knikte. Het hart was hem nog* te vol om te kunnen antwoorden. z/Kort voor onze bruiloft ontving ik een ano- niem schrijven, waarin van u sprake was en voor Is er onder de hoogstaangeslagenen op Wal- cheren, Schouwen, Zuid—Beveland of Tholen niemand te vinden, in Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt men nog niemand gepolst te hebben of zijn mannen als Vogelvanger, Fercken en anderen daarvoor niet geschikt? Ook dit zullen wij de volgende week verneraeu. Velen onzer lezers hebben waarschijnlijk ook met ons het verslag der Kamer van Koophandel van Middelburg over 1886 gelezen en onder an deren ook opgemerkt hebben hoe dankbaar de firma Alberts te Middelburg geweest is voor het haar ver- leende bizondere tarief voor het vervoer der 500 ton hout naar Belgie over Ter Neuzen. De Staatsspoorweg had haar eene reductie geweigerd, met omdat die maatschappij er geene mag geven, maar omdat het aandeel in het Belgisch verkeer te gering was om het te kunnen doen. MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen stelden haar in staat het hout te verzenden en tot belooning wordt de Kamer van Koophandel van deze misdaad in kennis gesteld en deze haast zich bij de Regeering hierover eene klacht in te dienen. Wij hebben die klacht niet gelezen, maar wij ver trouwen, dat de Kamer van Koophandel ook daarin vermeld zal hebben, dat de Staatsspoorweg de schapen over zijn lijn van Oldenzaal naar Vlis singen vervoert aan hetzelfde tarief als naar Rot terdam niet alleen, maar bovendien nog 13 reductie op dat tarief geeft. Uit dit laatste feit blijkt, dat men in Middelburg ook al niet gaarne ziet dat Ter Neuzen handel heeftvan uit de hoofdstad der provincie is dus ook al niet veel goeds te wachten. Wij moeten dus zelf de handen aan het werk slaan, om te verkrijgen wat men ons ten onrechte onthoudt en wij hopen door eendrachtige samen- werking daartoe te geraken, gesteund door mannen in Nederland, die billijkheidsgevoel genoeg bezitten om ons te helpen en wier persoonlijke belangen het toelaten. Onze lezers willen wij van hetgeen gedaan wordt zooveel mogelijk op de hoogte houden. folitielt Overzicht, I it het Oosten komen minder gunstige berichten over de duurzaamheid des vredes. Katkoff is volstrekt met tevreden over de Duitsche vertegeu- woordigers in Bulgarije. De verhouding tusschen Rusland en Turkije wordt ongunstiger. De Russische gezant Nelidoff heeft bij den Sultan aangedrongeu op de terugroeping van den Turkschen afgezant lliza-bey uit Sofia en de vervangiug van den grootvizier, dien hij een werktuig van Engeland noernde. Ook opperde hij het denkbeeld eener gedeeltelijke bezetting van Rumelie door Turkije en van Bulgarije door Rusland. Bovendien duwt hij den Sultan de nota onder den neus, volgens welke Rusland aanspraak maakt op de betaling der achterstaliige termijuen der oorlogsschatting van 1878. Voor dat ding is de Zieke Man u gewaarschuwd werd, omdat gij in het tuchthuis had gezeten. ader wilde ik er niets van zeggeu, ik vreesde zijne overijling en ik vertrouwde mij aan mijnen jongsten broeder toe. Hij liet zich terstond in uw vaderland inlichtingen geven en wij werden alles gewaar. Wel was ik er 't begin zeer door getroffen, maar ik had u lief en mijn broeder zeide ook: Andreas heeft een eerbied- waardig karakter, hij heeft de misdaad in zijne jeugd begaan door een rechtschapeu leven weer goed gemaakt, en wie zich uit zulk een toestand weet op te werken en niet ten onder gaat is een tlink mensch, van wien we mogen vertrouwen dat hij den goeden weg niet weer zal verlaten." //O, dat had ik van uwen broeder niet verwacht riep Kiirtenberg uit. ;/Ik heb altijd gevreesd dat als hij het gewaar werd, hij mij het diepst zou verachten, want hij is een streng man." ,/Hij is streng, maar rechtvaardig," antwoordde Elsje, en zijne goede woorden wareu het die mijn besluit versterkten, om mijn levenslot met het uwe te verbinden." //En heeft het u nooit berouwd?" vroeg hij. Zij zag hem in het gezicht, uit hare oogen straalde het reinste geluk en deze stomme maar veelzeggende taal gaf hem een beter antwoord dan alle woorden. //Neen, Andreas," zeide zij eenvoudig, z/en mij berouwt het alleen, dat ik u niet eerder gloeiend bangToch geeft de Sultan maar niet gaaf toe, maar dringt er op aan nauwkeurig Ruslands zienswijze ten aanzien van Bulgarije te vernemen. ooral verlangt hij, dat Rusland nog twee candidaten voor den troon van Bulgarije, behalve den Prins van Mingrelie, zal aanwijzen om tot een bevredigende regeling der Bulgaarsche zaak te kunnen komen. Het schijnt dus dat Rusland, nu 1 urkije bedankt om in Bulgarije op treden, dit werk met de Porte wil deelen. Ook hiervoor zal de Groote Heer bedankenhij ziet de Russen liefst niet over den Balkan. Wat Bulgarije zelf betreft, het regentschap heeft zich beklaagd dat de Porte Bulgaarsche opstandelingen, naar Konstantinopel gevlucht, beschermt. De Porte echter heeft geantwoord, dergelijke boodschappen niet te verwachten. De toestand in Bulgarije kon ook beter. Er komen berichten van oproerige bewegingen te Plevna, Widdin en Kapritza in Oost-Rumelie. Vele stedelijke bevelhebbers zijn reeds afgezet. Ook baart het drijven van zekeren Stojanoll, die tegen Rusland is, veel moeilijkheid. Deze ijveraar wil de twee Bulgarijen tot een republiek maken. Nu heeft de Regeeriug een gezantschap uitgezonden, om tegen te gaan dat het volk meegaat. Dit gezantschap wordt overal met geestdrift ontvangen. Ook in het Pvreneesche schiereiland is de hemel niet helder. In Spanje broeit weer iets. Te Madrid zijn verscheideue personen gevat, onder verdenking van samenspanning tegen het regentschap. Anderen zijn in hechtenis genomen te Barcelona, Valencia, Sevilla, V alladolid en Cadix wegens deelneming aan republikeinsche plannen. Ook zijn oproerige proclamation, tot het leger gericht, in beslaggenomen. Het trekt zeer de aandacht, dat Rusland zich zoo belangstellend betoont in het Heilige land. Daar worden tal van kloosters gebouwd en gron- den door Rusland aangekocht, terwijl de Mosko- vieten overal indringen. Men zegt, dat Rusland, zich stelleude als beschermer der Grieksche kerk, da,ar gaat bouwen op de macht van het godsdien- stig gevoel en Alexander III ten doel heeft, zich te .leruzalem tot //pontifex-maximus," tot opperbevelbebber der orthodoxe kerk, d. i. van alle volken, die den Griekschen godsdienst belijden, wil laten uitroepen. De Europeesche mogendheden hebben liet oog op den Bosporus en nemen van het Heilige land geen notitie, ofschoou Rusland een tweeledig doel in het oog houdtKonstantinopel en Jeruzalein. Rusland denkt nog altijd aan de uitvoering van het testament van Peter. De arme Czaar, hoe machtig en gevreesd, moet intusschen door dubbele wachten worden omgeven. In den ganschen omtrek van Gatschina houden de agenten der geheime politie zorgvuldig ieder in het oog, die aankomt. De geheele omgeving wemelt bovendien van politieagenten, die zich achter boometi en struiken verbergen. Het Keizerlijk verblijf, omgeven door grachten en met kanonnen bezette vertelt heb hoe ik uw verleden ben te weten ge komen. Lk zou u menig onaaugenaam uur ge- spaard hebben, maar mijn broeder zoo wel als ik hielden het voor het beste om nooit over de zaak te speken." G, nu dank ik hem," riep de man levendig. #Ik ben thans voor eeuwig van dien last bevrijd; maar het meest dank ik u, lieve, edele vrouw, die mij voor mijnen ondergang bewaard heeft Daar kwamen de beide, lieve kiuderen van hunne wandeling terug en zij begrepen volstrek niet, waarom huu vader thans zoo vroolijk was en luid jubelend haar in zijne armen sloot. »Pa ziet er van daag geheel anders uit," zeide het knaapje. //Wil pa altijd zoo vroolijk zijn?" //Altijd antwoordde Kiirtenberg met een dank- baren blik op zijne vrouw. //Ma heeft mij voor altijd van mijne zwaarmoedigheid genezen." //Ma, is u dokter geworden?" vroeg het kleine dochtertje en vleide zich lachend tegen haar aan. Deze antwoordde nietszij drukte thans even- eens met eenen zaligen lacli hare kinderen aan haar hart. En de belle zonueschijn van het geluk, dat heden op deze familie straalde, breidde zich steeds verder uit. In het zwaar gedrukte hart van Kiirtenberg woonde thans de volmaakste vrede. K I V I) L. TER \EIZE\N(HE (III llt\T. (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1