Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2282. Woensdag 30 Maart 1887. 27e Jaargang. TER NEUZEN. 3) Oude Kennissen. ABONNEMENT: Voor Per dne maandeu binnen Ter Neuzen f 1,Erauco per post: Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVE8TENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bliicl verMcliijnt Diii«daa- ei» Vrljdasavond bij dei» ultgever P. J. v i S n E 8 A K U E te Ter Neazen. (Vervolg). Wat is het kanaal van Gent—Ter Neuzen Iedereen moet het wel kennen, sedert het ver- diept is tot 6m40sedert het verbreed is en recht gemaakt, is dit kanaal de schoonste waterweg ge- worden in het geheele land. Maar is dit te ver- wonderen Is dit grootsche en prachtige werk met heel bizonder verzorgd en vertroeteld geworden door alle Ministers, die sedert 1870, dat is sedert meer dan 17 jaren elkaar aan het Ministerie van Waterstaat zijn opgevolgd P Is deze prachtige vaart niet altijd behandeld geworden ais het bedorven kind van de begrooting Wij hebben de Belgische Staat achtereenvolgens meer dan 20 millioen zien leenen, en die zien aanbieden als voedsel aan dezen Minotaurus en daarmede is het nog niet klaar de belastingschuldigen zullen nog andere smulpar- tijen bijwonen, want de eetlust van het monster zal waarschijnlijk niet gestild zijn, alvorens het 24 h 25 millioen kronen zal hebben ingeslokt. Wat betreft de gewone onderhoudswerken en de gewone kosten van beheer, is het u bekend, dat deze jaarlijks honderd duizend francs bedragen. Als het kanaal geheel gereed zal zijn, en de haven behoorlijk ingericht is, zullen deze in wer- kelijkheid ieder jaar voor 900,000 francs ongeveer op de begrooting der Belgische Staatsschuld voor komenmaar niet een van de 100 belastingschul digen zal er iets van merken, zij komt voor op de begrooting van „Landbouw en Openbare werken" voor eene som van honderd duizend francs en zij zullen op de begrooting der #wegen en middelen" onder de post //Vaartrechten" slechts voor de kleinigheid van 23 a 24000 francs voorkomen. Mijne heeren ik erken gaarne dat de opheffing der vaartrechten op de kanalen en bevaarbare wegen eene schoone zaak is wij zullen daardoor den dank der scheepvaart inoogsten, met hetzelfde recht, als men in onze groote steden en in zekere gemeenten kosteloos onderwijs heeftde reeders, de expediteurs, de scheepskapiteins, de schippers zullen juichen, zij zullen van alle lasten vrij zijn, zij zullen niets meer te betalen hebben, en zij, die hun in wer- kelijkheid deze kostbare voordeelen verschaffen, die in werkelijkheid betalen, zullen er niets van inerken en zullen misschien even hard als de anderen, de opheffing der vaartrechten toejuichen. Opdat de schatkist ongeveer schadeloos gesteld werd voor de opotferingen, die zij zich heeft op- gelegd, ten behoeve der Gentsche industrie en van den Gentschen handel, moesten de inkomsten van het kanaal ongeveer een millioen per jaar bedragen. Ik heb de vrijheid genomen, de laatste algemeene lijst der scheepvaartbeweging te raadplegeu, die in FEUILLETQN. Toch was Elsje te goed en te fijugevoelig om met ruwe hand dingen aan te roeren, die haar Andreas haar niet toevertrouwde. Zij las op zijn voorhoofd en uit de droevig starende oogen zijne geheimste gedachten Op een Zondag, toen alle gezellen in de kerk waren of ten minste afwezig, kon Elsje uit haar slaapkamer weer zien dat de vreemde kerel met haar man op den hof stond te praten en fluisterend met hem sprak. Zij zag duidelijk het bleeke gelaat van haren man. Plot- seling scheen in hem een verschrikkelijk besluit gekomen te zijn zij zag zijne woedende blikken, en 't was of hij gereed stond zich op den onver- biddelijken kwelgeest te werpen en hem te ver- worgen. Nu verwijderden zich beiden in de richting van de schuur en een voorgevoel dat er thans iets verschrikkelijks zou voorvallenkwam in haar gemoed opals door de furien gezweept ijlde zij naar beneden en haar man na. Toen zij ademloos bij de plaats kwam hoorde zij de woedende stem van haren Andreas zeggen „Het gaat zoo niet langerEen van ons moet sterven. Gij hebt me tot waanzin gedreven en nu mag er komen wat er wil de bijbladen der Staatscourant voorkomen, en vond er de volgende lijst. S E L Z A E T E. 1884 8U7 790 255898 249393 505291 1885 805 770 280296 269168 549464 1886 74-1 722 275966 269092 545059 Dat zouden dus voor de drie laatste jaren eene gemiddelde beweging, inkomend en uitgaande, maken van 533771 tonnen per jaar en zoude diensvolgens de vaart op het kanaal met een vaartrecht moeten belast wordeu van fr. 1,87 per ton, opdat de schatkist het millioen inkomen zou vinden, waarop zij recht heeft. Ik betwijfel ten zeerste, dat de Gentsche handel zich eene zoo zware last zou laten welgevallen, en ik wil hem dien ook volstrekt niet opleggen. Maar iudien dat zoo is, waarom beroemen zich zijp afgevaardigdenzijn beste organen op de beweerde natuurlijke topographische voordeelen der haven van Gent? Waarom komt zij dan klagen, met het doel om een kleine ongelukkige spoorweg te benadeelen, over hardvochtige bescherming, ge heel denkbeeldig, terwijl zij de belastingschuldige Belgen verplicht, jaarlijks een groot millioen in de Belgische schatkist te storten, om zich het genoegen te verschaffen, eenige groote schepen te zien be- wegeu in hare uitgediepte dokken? De Regeering heeft edelmoedig aan de Gentenaren een prachtig geschenk gegeven, dat zij zich dus nooit laten voorstaan op deze Kouinklijke mildheid, om daarna de kleiuen en de zwakken te verpletteren en ten gronde te richten. Dit is wel het minste, dat men van hunne edelmoedigheid kan verwachten. De geachte heer De Smet de Naeijer heeft ook nog in zijne redevoering van 9 Maart gesproken over de buitengewoon gemakkelijke wijze van lossen en overslaan, waarmede de spoorweg Gent Ter Neuzen, zijne begunstigers heeft begiftigd deze zelfde gerieflijkheden schijnen noch te Gent, noch te Antwerpen te bestaan, en aan eene zoo nietige oorzaak schijnt hij in vollen ernst de voorkeur toe te schrijven, die zekere ijzer- en gasfabrikanten van Charleroi steeds geven aan de haven van Ter Neuzen. Die geachte afgevaardigde vergist zich. Als eene ernstige mededinging tusschen twee zeehavens ontstaat, ouafhaukelijk van de respectieve topogra- fische ligging, is het noch de kwestie der vervoer- tarieven, noch de buitengewone voorwaarden van het lossen, die in dezen den grootsten invloed uitoefenen. Vooral is het de kwestie der vrachten en indien de heer De Smet de Naeijer, daarvau het duidelijk en onwederlegbaar bewijs wil, zal ik er hem aaustonds een geven, dat hij niet kan weerleggen. In het begin van het jaar 1885, waren de Elsje zag, hoe haar man den vreemde op den grond geworpen had, de knie op zijn lijf zette en in woedde met de handen de hals van hem omspannen hield, terwijl deze nog slechts moeielijk eenig geluid gaf en een donkerrood gezicht had. ,/)m Gods wil, AndreasWat doet ge riep zij verschrikt. Bij den klank van hare welbekende stem keerde Kiirtenberg zich om en liet zijn vijand los. Als door een bliksemstraal getroffen stond hij daar, kon geen woord zeggen en staarde haar in het aangezicht //Andreas1" Als een roerende bede, als een zacht verwijt kwam de naarn over hare bevende lippen, terwijl zij voor hem de armen opende. Hij waagde het niet haar te naderen en zeide dofi,0, ik ben diep ongelukkig daarop zonk hij zwaar zuchtend neder en bedekte zijn bleek gezicht met de handen. Thans had Eriedel zich van den aanval hersteld, Kiirtenberg had hem zoo plotseling aangegrepen, dat hij zich zelfs niet had kunnen verweren „Niet waar, gij zijt de vrouw van hem, daar zeide hij spottend tot Elsje. //Gij hebt een mooien patroon getrouwd. Een nietswaardige schurk, die een ouden vriend heimelijk om het leven wil brengen." Kiirtenberg maakte eene beweging als wilde hij zich opnieuw op den ellendeling werpen, maar een vrachten tusschen Gent, Antwerpen en Liverpool buitengewoon hoogziehicr eenige voorbeelden voor de vracht van eene ton katoen betaaide men 15 shillings, voor een ton melasse 10 shillings, voor een ton zout 6 shillings en voor een ton koffie 15 shillings. Bij den uitvoer op datzelfde tijdstip werd het ijzer en het zink vervoerd voor 10 shillings per ton, het papier voor 15 shillings, wapenen voor 20 shillings, vensterglas voor 15 en suiker voor 15 shillings. Sedert Maart en April 1885 werden de vrachten voor deze artikelen van in- en uitvoer. verlaagd tot ongeveer 40 a 60 en op dit oogenblik nog is de vracht voor katoen 6 en 5 shillings in plaats van 15; voor de melasse 6 shillings in plaats van 10, voor de koffie 10 shillings in plaats van 15. Voor den uitvoer is de vracht van het ijzer en zink 6 shillings in plaats van 10, het papier 8 shillings in plaats van 15, de wapenen 10 shillings in plaats van 20, vensterglas 6 shillings in plaats van 15. Dit zijn de cijfers die mij gegeven zijnik kan er de volstrekte juistheid niet van waarborgen, de Kamer zal dit gemakkelijk begrijpen. Maar waaraan moetl men dezen economischen toe- stand wij ten Aan een buitengewoon eenvoudig feit, namelijk dat juist in de maand Maart 1885 te Ter Neuzen een dienst is daar gesteld in concurrentie met dien tusschen Liverpool en de haven van Gent. Dit is de vooruaamste, om niet te zeggen de eenige oorzaak van den economischen toestand, een toestand buitengewoon gunstigomdat de goederen aankomen tegen een 50 mindere vracht dan vdor twee jaren. De heer De Smet de Naeijer Men vervoert met verlies. De heer Verwilghen Ik erken het men ver voert met verlies, m'aar ten voordeele der Gentenaars. Ik weet zeer goed, dat de Engelsche Maat- schappij geene winsten behaaltmaar indien zij met verlies, naar de heeren van Gent vervoert, sta dan ten minste ook toe, dat zij hetzelfde naar Ter Neuzen doet. Gij doelt op de opheffing der concurrentie van Ter Neuzen, misschien zult gij er toe komen, gij hebt om te slagen, de hulp der machtige en ver- bazend rijke Cork maatschappij, die bijna altijd het monopolie gehad heeft der transporten tusschen Liverpool en Belgie Men verzekert dat deze maatschappij zich een oorlogsfonds gevormd heeft, waardoor zij alle con currentie, die zich zoude kunnen voordoen, tracht te verpletteren. Ik weet niet, in hoever zij zich daarvan tot heden heeft moeten bedienen, maar het blijft niet minder waar, dat dit in hare handen een geducht wapen is. blik zijner lieve vrouw hield hem er van terug hij liet het hoofd weer op de borst vallen. Ja, wij zijn schoolvrienden," ging Eriedel honend voort. //Wel is waar was het eerie geheel bizondere school, waar wij elkaar hebben leeren kennen het tuchthuis. Ja, ja, zie mij maar niet zoo verwonderd aan, goede vrouwuw lieve man heeft met mij in het tuchthuis gezeten, en als je dat van mij niet gelooven wilt, dan kan ik u dat bewijzen. Maar vraag het hem zelven maar, hij zal het niet durven wagen om het voor mij te ontkennen." Een zachte, nauwelijks hoorbare zucht kwam uit de borst van Kiirtenberg. Nu was het verschrikkelijk geheim onthuld, dat hij zoo lang angstig voor zijne vrouw had zoeken te verbergen Hoe zou Elsje dat ontzettend geheim opnemen, dat haar geheel moest te gronde richten Hij waagde het niet haar aan te zien, vertwijfelend had hij het wel luid willen uitschreeuwen, en toch kwam er geen klank over zijne lippen... Onbewegelijk als een inensch die zijnen totalen ondergang te gemoet ziet, staarde hij voor zich been. z/En weet hij ook, waarvoor mijn man in de gevangenis gezeten heeft?" vroeg mevrouw Kiir tenberg bedaard. z/Natuurlijk zou ik dat niet weten lachte Eeberling. //Wegens brandstichting z/Ja, wegens brandstichting," antwoordde Elsje, *maar mijne arme Andreas was toen nog piepjong, Weest op uwe hoede, als men er in slaagt de concurrentie van ler Neuzen te dooden, zult gij Gentenaars er het eerst van te lijden hebben. Dan zult ge, daar het monopolie dan weder bestaat, op nieuw de hooge prijzen van vroeger moeten betalen, gij zult deze rampspoedige vrachten moeten dragen, die op een gegeven oogenblik voor het katoen tot 20 shillings per ton zijn opgevoerd. Op dat oogenblik zullen de Gentsche spinners op de Engelsche markt zeker niet evenals onlangs de concurrentie kunnen doen aan de Engelsche garens. Mijne heeren, ik eindig. Maar ik kan niet toe- staan dat eene eerlijke Regeering, die zichzelven eert en die bewust is van hare waardigheid, maat- regelen zoude nemen, die het bestaan van een spoorweg zouden op bet spel zetten, die zij in het leven heeft geroepen en de daarstelling aangemoe- digd; ik zal nooit kunnen gelooven, "dat zij hem indirect schadelijke concurrenten zouden geven, hem met een zekeren ondergang bedreigende, om hem later te naasten tegen een geringen prijs. Het is zeker, dat het geachte hoofd van het Ministerie der Spoorwegen, wiens rechtschapenheid en nauw- gezette standvastigheid boven alien twijfel verheven zijn, nooit aan dergelijke zoozeer te veroordeelen kunstgrepen de hand zoude leenen. (Slot volgt.) Jfolitiek Overzicht, Geen mensch is in de laatste dagen meer bewie- rookt dan de grijze Keizer aan de Spree. Toch gaat het den ouden heer na al de feesten niet al te wel. Zijn lijfarts is er beter aan toe, tenminste als hem eene dotatie van 300,000 mark niet on- gevallig is. Toen Wilhelm zijn tachtigsten ver- jaardag vierde ontving de gelukkige sterveling 150000 mark. Zulke patienten zien de doctoren graag en geen wonderEsculaap zelf zal 't water om de tanden loopeu als Mercurius hem deze bood- schap brengt. Ook den rijkskanselier en Yon Moltke werden warme ovatien gebracht te Berlijn zoowel als te Keulen, in welke laatste stad de beide groote mannen reeds door standbeelden zijn ver- eeuwigd. Om den trits te voltooien stelt nu de Ivoln. Zeit. voor om nog een monument op te richten voor Von Rood. Dan zou het ijzeren kla- verblad volledig zijn. De Rijkskanselier heeft weer een gehoorzame- en gedienstige rijksdag. Wel heeft men nog met eene oppositie te doen, maar als de Roning van l'ruisen het met het Yaticaan eens is, dan kan Von Bismarck gerust het restje gaan uit- vechten met Windhorst en het Centrum. Niemand houdt dien ijzeren man tegen, de begrootingen gaan er door en de belastingen komen, reeds rekent men met de nieuwe honderd millioen. Een zwarte stip echter b.ijtt er aan den politieken Duitschen hemel. De rijkslanden zonden weder hunne 15 hij had met zijne booze stiefmoeder kort te voren twist gehad en zich daarop in vertwijfeling bedronken, en half zinneloos een nog brandend zwavelhoutje in de werkplaats geworpen. Dat kan men ter nauwernood eene misdaad noemen, en ik begrijp niet, dat mijn arme man daarvoor een zoo zware straf gekregen heeft. In alien geva'lle heeft hij die daad zwaar genoeg geboet en door een uitstekend leven zijn schuld weer goed gemaakt." Kiirtenberg kon ter nanwernood zijne ooren vertrouwen Zijne vrouw kende zijn somber, verschrikkelijk verleden en had daarvoor zachte, verontschuldigende woorden Een straal van vreugde ging door zijn gemoed en als iemand, die uit een zwaren, akeligen droom tot nieuw leven ontwaakt, sprong hij op en hare handen grijpend en ze met kussen bedekkend, zuchtte hij, terwijl heete tranen hem over de wangeu rolden //Elsje Is het mogelijk O, gij mijne goede engel. Meer vermocht hij niet te zeggen, zijne verbazing was te groot en de onmacht nabij zou hij weder ineen gezonkeu zijn als zij hem niet in hare armeu opgevangen en gesteund had. Friedel was ten hoogste verbaasd over dit voor- vnl. Zulk een bedaardheid, zulk een antwoord had hij in de verste verte niet van mevrouw Kiir tenberg verwacht. In 't begin was hij sprakeloos van verwondering en hij begreep zijnen vriend niet. Als zijne vrouw reeds alles wist, waarom had hij dan alles voor haar trachten te verbergen //Ja, TER I IIE CillKA r«T AANTAL SCHEPEN. TONNENMAAT. TOTAAL. inkomend uitgaan inkomend uitgaan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1