(iemen^de berichten. Telegrafische berichten. I doen, doch die niet te betalen. Tegen lmar heeft voor eenige dagen reeds eene waarscliuwing ge- staau iu ons stedelijk dugblad, wat blijkbaar wel de waakzaamheid der politie heeft opgewekt, maar deze toch nog geen voldoende aanleidiug gaf om liandelend tegeu de scbuldigen optetreden. Ein- delijk is haar dit gelukt, tengevolge waarvan zij Zaterdagochtend bet vrouwelijke personeel der bende onder toeloop van een talrijk en blijkbaar met dit transport ingenomen publiek, per Ooster- spoor heeft overgebracht naar Haarlem, waar de oplichteressen, alvorens iu Utrecht te kornen, het nog erger scbijnen te bebben gemaakt." Men scbrijft uit Tilburg Eenige jaren geleden werd een ineisje wegens slecbt gedrag naar een verbeterhuis gezonden, docb daarnit zoo verbeterd outslagen, dat zij weldra te 's Gravenbage in een slecbt buis haar intrek nam korten tijd daarna keerde zij ecbter naar haar moeder terug, doch werd door deze, die inmiddels hertrouwd was, weggezouden en zij kwam wederom in haar vorig verblijf terug. Woensdag jl. nu werd zij in hoogst zwangeren toestand van Den Haag naar Tilburg getransporteerd, op grond van art. 22 der Armenwet. De modus quo is echter, zoo al met de wet, dan tocb niet met de menschelijkbeid overeen te brengenwant op dien guren winterdag werd de arme vrouw te Rotterdam uit den treio genomen en, niettegenstaande al bet bidden en smeeken der reeds in barensnood verkeerende, daar weder in den trein gelegd, met bet gevolg dat, eer zij te Breda was aangekoinen, de vrouw onder de hevigste pijuen bevallen was van een dood kind, in het bijzijn van een polietiebeambte en een jongen, die naar Eindhoven getransporteerd werd. Onder de hevigste smarten werd de ongelukkige toen vervoerd naar bet stedelijk ziekenhuis te Breda, waar zij op 't oogenblik nog verblijft. TEH XEUZEX, 32 Maart 1887. Naar ons medegedeeld wordt zal de z. g. theetuin op tweeden Paaschdag feestelijk geopend worden. Een gunstig bekend staand muziekgezel- schap uit Gent zal bij deze gelegenheid zich doen booren. Wij verwijzen onzen lezers naar achter- staande adverteutie, hopende dat nog velen deze inrichting zullen steuuen. Dezer dagen is albier opgericbt eene syrn- phonie-vereeuiging, die thans met geringe kracbten ijverig werkt om een sieraad der gemeente te worden. Moge ook deze vereeuiging, zoo goed als hare zusters de medewerking en ondersteuning genieten en verdienen van alle Ter Neuzenaren. Het aantal kiezers voor den Gemeenteraad alhier bedraagt dit jaar 301, tegen 292 in het verloopen jaar. Voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer beloopt het aantal kiezers respec- tivelijk 181 en 184, tegen 177 in het vorige jaar. Door den beer H. J. Krol Lz., predikant te Budel en Gastel, is het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente te Valkenswaard aangenomen. In de tweede helft der maand Januari is door bet postkaritoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres van J. Kroke te Grandrapids door het hulpkantoor te Zuiddorpe A. G, de Moor te Harderwijk. Zaanislag, 21 Maart. De epidemie van mazelen, die ongeveer 5 maandeu in deze gemeente beerscbende was, heeft thans opgehouden. In het geheel werden aangegeven 367 lijders, waarvan er slechts 3 overleden ziju terwijl heden nog 2 personen aan die ziekte lijden. Oostburg21 Maart. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is, uit Let bevorens gemaakte drietal, beroepen de heer E. A. Lasouder, predikant te Oosterwolde c. a Scliomdijke, 19 Maart. De beer S. G. Geert- sema Beckering, predikant te Oosterzee en Echten, heeft bet beroep naar de Ned. Herv. gemeente albier aangenomen. Middelburg. Tot burgemeester albier is be- noemd ae heer Jbr. Mr. L. Schorer, thans burge meester te Culemborg, vroeger te Axel. andere rneteen heftig wilde antwoorden ging hij geruststellend voort, „maar ik zal u twintig daalders leenen, ofschoon ik zelf niets overhoud." #Kom, scbeur maar deitig daalders los, twintig zijn met voldoende," zcide Friedel, en bet berouwde hem reeds, dat hij niet veel meer gevraagd bad, maar toch grijnsde hij innig vergenoegd bij dege- dachte dat hij Andreas nog langer kon aanklampen. Had hij maar eerst geld gegeven, dan zou hij voor zijn zwijgen een tweede som wel binnen kort loskloppen. „Gij vraagt inderdaad veel en ik zal er morgen om verlegen zijn," antwoordde Kiirtenberg zacht- kens, maar gij zult het hebben onder de voor- waarde, dat onze wegen zich bier zullen scheiden." Hij bleef staan, als ware hij vast besloten zich thans van den gevaarlijkeu man te bevrijden. Ge- durende bun onderhoud echter hadden zij bijnade voorstad bereikt en zij waren thans op de plaats gekomen, waar twee zijstraten elkaar ontmoeten, waarvan de eene langs een langen ouiweg naar de stad liep en de andere naar een naburig dorp. „Och, dat is niet aardig van u om een ouden schoolvriend zoo te behandelen zei Friedel ver- verwijtend (//School" noemt men in de dieventaal het tuchthuis), doch zeg mij ten minste waar gij woont, opdat ik u met een paar dagen mijn nieuw pak kleeren kan toonen. Gij behoeft niet te denken dat ik van het oude zaakje zal reppen als gij het niet wilt hebben. Ik ben een eerlijke kerel en 's Grnvenliage, 22 Maart. Tweede Kamer Bij het voortgezet debat over het kiesrechtartikel stelde de heer Lohman een nieuw amendement voor, om de kieswet te lateu aauwijzen de kenteekenen van maatschappelijkeu welstand, alsmede wenschte hij uit een gezin slechts een persoon te laten kiezen. De heer Heldt stelde een amendement voor, dat de mogelijkheid opent voor vrouwen om stemrecht te bekomen; hij stelde voor, alle meerderjarige Nederlanders tot kiezer te verklaren, die in het onderhoud van zich en de hunnen zouder hulp van anderen kunnen voorzienvoorts wil hij voor- schrijven, dat de stemmingen geheim zijn. De Minister Heemskerk bestreed namens de Regeering alle amendementen hij verdedigde het regeeringsartikel onveranderd, dat het ongewenschte algemeene stemrecht uitsluit, maar toelaat, dat de gewone wetgever het kiesrecht zeer ruim uitbreidt. De aanneming van het amendement-Van Houten zou de Regeering nopen hare taak te eindigen. Morgen voortzetting. De Drentsche zandversluivingen hebben Woens dag en Donderdag weer hevig gewoed. De ter- reinen der verstuiving nemen telkens in omvang toe. Bij Bolde is men begonnen met het opwerpen van aarden wallen. Ook te Drouwen is daarmede een begin gemaakt. Echter zijn deze werken, die ten gevolge van een besluit van Prov. Staten van Drente plaats hebben, nog niet zoover gevorderd, dat zij de verstuivingen genoegzaam kunnen be- perken. In de kolonie Willemsoord overleed Dinsdag jl., op ruim 92jarigen leeftijd, Gijsberta van de Horst, weduwe van Th. Bijkerk, dien zij iu 1812 vrijwillig als marketenster volgde in het leger van Napoleon op den tocht naar Rusland; zij zag Moscou op korten afstand branden, ontkwam, zoowel als haar man, aan het gevaar van verdrinken in de Berezina en had op den terugtocht met allerlei tegenspoeden te kampen, betgeen nog aanmerkelijk verergerd werd, daar door de strenge koude de beide voeten van haar echtgenoot bevroren, zoodat zij samen in het hartje van Rusland eenigen tijd moesten achter- blijven. Zij woonde ook den slag van Waterloo bijBijkerk was destijds wachtineester der huzaren. Beiden werden na den slag gevangen genomen en moesten geruimen tijd hun vrijheid missen. Haar echtgenoot, die in 1786 was geboren, stierf 10 jaren geleden. Na dien tijd werd zij, met onder steuning van de Maatschappij van Weldadigheid. zorgvuldig opgepast door haar nu 60jarigen zoou, die steeds het beste voor haar bespaarde. Sedert ver- leden zomer verkeerde zij in staat van volslagen kindsheid. In het oostelijk deel van Groningen heerscheu de mazelen in een ongekend hevige mate. Een aantal scholen zijn reeds gesloten en de overige zullen weldra moeten volgen. In de gemeente Wodde, op een bevolkiug van slechts 2500 zielen, stierven in veertien dagen 15 kinderen, in het geheel reeds 21, aan deze ziekte. Te Blijham en ook te Winschoten moest een ouderpaar drie kin deren ten grave zien daleu. Te Bellingwolde, waar tot heden deze ziekte zich slechts zeer sparodisch vertoonde, begint ze zich ook uit te breiden. Alleen in het diacouie-armhuis liggen 13 lijders. Om het kwaadaardig karakter worden de mazelen door bet volk de //blauwe mazelen" geheeten. Verandering van weersgesteldheid wordt algemeen zeer gewenscht. De Fransche bladen maken melding van een driedubbelen moord in de rue Montaigne te Parijs, gepleegd op zekere Mile Regnault, haar kamenier en de dochter van deze laatste. Mile Regnault, die zich Regnault de Montille liet noemen behoorde tot den demi-monde en was 35 jaren oud. De kamenier was tien jaren ouder en woonde met haar elfjarige dochter bij haar meesteres in. Behalv.e de kamenier was er nog een keukenmeid in huis. De appartementen door Mil. Regnault bewoond, waren rijk gemeubileerd. valschheid beboort niet tot mijne gebreken." Hij sloeg zich daarbij op de borst dat het dreunde.l z/lk woon in de Langestraat, no. 10," antwoordde Kiirtenberg na eenig dralen. //Langestraat 10" herhaalde Friedel, als wilde hij daardoor het adres beter in ziju geheugen prenten. z/Ik zal 't ontkouden en u uit oude vriendschap een bezoek brengen, maar wees niet bang dat ik u zal ergereu, en nu voor den dag met het moos (=z geld.) Als gij u soms mocht vertellen en een paar daalders meer geven, dat zal ik u niet kwalijk nemen. Ik duid het u volstrekt niet euvel" voegde hij met een spottend lachje er bij, toen hij zag, hoe zorgvuldig de andere het geld telde. vHier zijn dertig daalders," zeide Kiirtenberg en men had daarbij kunnen bemerken dat ieder woord hem zwaar viel, en dat hij zich van zijn dwazen stap volkomen bewust was. //Moogt hij daarmede voor altijd u een eerlijk bestaan verschaffen." //Leg nog een paar daalders er bij; alles is thans zoo duur en ge ziet, dat ik van 't hoofd tot de voeten nieuwe kleeding noodig heb." z/Ik moet eigenlijk het geld zelf gebruiken, maar gij zult het hebben," zeide Andreas na eenig be- zinuen. //Ilier ziju nog tien daalders. Zijt ge nu tevreden (Wordt vervolgd.) Volgens gewoonte ging de keukenmeid eergister- ochtend naar beneden en wekte haar meesteres. Daar- zij geen antwoord bekwam keerde zij naar haar kamer terug en toen zij later weer geen antwoord bekwam werd zij ongerust en ging den concierge waarschuwen. Deze ging de politie waarschuwen en nadat de deur opengemaakt was, vond men de kamenier met door- gesneden hals op den grond en haar dochtertje met gespleten hersenpan in bed liggen. Toen de commissaris van politie de slaapkamer van Mile Regnault binnentrad, vond hij deze letter- lijk outhoofd en den slag was zoo krachtig geweest, dat ook de rechterschouder doorgehakt was en de arm slechts met het vleesch aan het lichaam hing. Men vermoedt, dat de beweegredenen van den moord diefstal is geweest; want de portemonnaie van het slachtoffer is verdwenen en op een meubel, waarin de moordenaar geldswaarden vermoedde, den afdruk van een bebloede hand gevonden. De diefstal moet tusschen 5 en 6 uur in den ochtend zijn gepleegd door een persoon, die den nacht daar in huis had doorgebracht. Een vreeselijke worsteling moet plaats gehad •hebben tusschen den moordenaar en Mil. Regnault, aan wie het gelukte de bel te grijpen. Op haar bellen was de kamenier toegeschoteu die evenzeer vermoord werd, waarna het arme kind getroffen werd. De moordenaar was sedert lang met Mil. Regnault bekend en had zelfs in briefwisseling met haar gestaan, want verscheidene zijner brieven zijn in de brandkist terug gevonden. Een manchetknoop in de slaapkamer van Mil. Regnault gevonden, draagt dezelfde beginletter als de onderteekening der bedoelde brieven. In genoemde brandkist werden 200,000 frs. aan diamanten en aan papier aan toonder teruggevonden. Men ziet dat de ellendeling, denkelijk verschrikt door de komst van de kamtnier en hethuilenvan het kind, na beide voor eeuwig het zwijgen op- geiegd te hebben, de vlucht genomen heeft, zonder de vrucht zijner misdaad mede te nemen. Behalve de brieven en de manchetknoop, waarvan liier boven sprake is, werd ook nog een lederen riem gevonden, waarop de naam van den moordenaar staat. Volgens instructie uit Parijs, zoekt de Brusselsche politie naar den moordenaar zekere Gaston Geissla, kappersbediende, geboren te Nancy, tusschen de 30 en 35 jaren oudzeer netjes gekleed. Geissla had zich Donderdag bij verscheidene kappers te Brussel eu zelfs te Uccle om een betrekking vervoegd, zeggende dat hij, als hij deze niet vond zich naar Antwerpen, Luik of Londen zou begeven misschien ook wel naar Nederland. Cetti's vasten te Berlijn had den 18 Maart zeven dagen geduurd, maar de Duitsche geleerden, die van deze proef belangrijke uitkomsten voor de wetenschap verwachtten, schijnen teleurgesteld te zijn. Dat straalt althans in de berichten der Berlijnsche couranten door. G'etti bevindt zich welhij is alleen huiverig en zeer dorstig, en had in den zevenden nacht voor het eerst een droom. Hij droomde, dat hij een broodje met ansjovis voor zich zag liggen en er in hapte. De gedachte, daarmede zijn vasten verbroken te hebben, maakte hem onrustig, zoodat hij in den slaap ging prateu en daardoor de geneesheeren in den waan bracht, dat het ijlen uit honger begon. Bij zijn ontwaken bleek dat niet zoo te zijnhij is nog in het ongestoord bezit van al zijne geestvermogens. Het Richmond-Hotel, een groot gebouw van vijf verdiepingen te Buffalo in Amerika is tot den grond toe afgebrand. Het was vroeg in den morgen toen den brand uitbrak. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de 125 gasten, die in het hotel sliepen, niet alien deu tijd meer hadden aan het gevaar te ontkomen. Vijftion kwamen in de vlammen om, vijf en twintig hebben 'orandwonden bekomen, velen werden op andere wijze gekwetst. De verhalen der gelukkigen, die er het leven afbrachten zijn nauwelijks te gelooven. Een man, die wanhoopte het gebouw nog te kunnen verlaten, legde zich weer te ruste en bereidde zich voor om te sterven. Een brandweerinan redde den reeds bewustelooze. Een ander hing vier minuten lang aan een vensterbank, terwijl de vlammen zijn handen ver- schroeiden, totdat hem een ladder werd toegestoken, waarlangs hij kon afdalen. Een derde bewoog zich aan zijn handen langs een telegraafdraad naar een belendend huis. Toen drie anderen hem volgden brak de draad en zij vielen naar omlaag en kwetsten zich ernstig. Vijf meisjes wilden zich van de vijfde verdieping langs beddelakens, die zij aan elkander hadden geknoopt, naar beneden laten. Zij aarzelden eerst nog, maar waagden het ten slotte. Toen het de beurt der vijfde was brak het koord en het meisje stortte van een hoogte van vier verdiepingen neder. Zij brak haar beide beenen en haar rug werd zwaar verwond. Haar arinen en haar gelaat waren bovendien met vreeselijke braudwondeu bedekt. Een man redde zich door uit zijn venster te stappen, kalm langs den geheelen voorgevel der vierde verdieping te wandelen, tot hij den hoek van het gebouw bereikte, waar een braudladder stond. Sneeuw en koude doen nog ovetal hun storen- den invloed gevoelen. Triest is ruim 48 uren door de sneeuw belegerd geweest, want gedurende dien tijd was alle gemeen- schap tusschen deze stad en de buitenwereld, zoo wel per spoor als per telegraaf, afgebroken. De gemeenscliap met Weenen is nu weer hersteld, dank zij het dynamiet, waarmede de iugenieurs de spoor- weglijnen in korten tijd van de opgewaaide sneeuw- hoopen hebben bevrijd. Uit Brussel wordt van 18 Maart geschreven Sedert 2 maanden is de sneeuw op de hoogvlakten in de Ardennen niet gesmolten en nu al weer woeden sneeuwstormen in geheel Belgie. Van alle kanten komen hier berichten over verliezen aan menschenlevens en eigendom, overstroomingen en stremming van het verkeer. Hevige sneeuwstormen woedden ook op de En- gelsche kust. De bark Eliza, uit Bristol, had het ongeluk bij Cardiff door deu storm overvallen te worden en verging met de bemanning, welke uit vier matrozen bestond. De Nordd. Allgem. Zeitung maakt weer van de gelegenheid gebruik om te wijzen op het voordeel der ondergrondsche telegraafkabels. Tusschen Triest en Weenen werden door den sneeuwstorm meer dau 1000 telegraafpalen omge- worpen, zoodat telegrammen naar Triest nu alleen over Italie of Corfu kunnen worden verzonden, hetgeen 24 kreuzer per woord duurder is. Istrie en Fiume zijn nu geheel van telegrafische gemeen- schap verstoken en Zara is alleen over Bosniii te bereiken. Ook in Engeland, o. a. te Bristol, Sherborne en ook te Londen, hebben de telegraaf- draden door de sneeuwstormen weer zooveel geleden, dat het seinen moest gestaakt worden. Bristol was zelfs een geheelen dag zonder telegrafische ge- meenschap. Dergelijke storingen voegt de Nordd. Zeit. er bij zijn gelukkig in Duitschland onmogelijk dank zij ons wijdvertakt onderaardsch kabelnet. Dat er behoefte bestaat aan een nieuwen maatregel om aanvaringen op zee te voorkomen, zal wel niemand ontkenncn. Het eerste interuationaal reglement tot regeling van de verplichtingom licht aan boord van zeeschepen te hebben, dagteekent van 25 October 1862 sedert zijn herhaaldelijk wijzigingen in dat reglement gebracht, doch de verlichting is steeds uit het oogpunt van kleur en vermogeu dezelfde gebleven zoowel bij zeil- als bij stoomschepen een groen licht aan stuurboord-, een rood licht aan bakboordzijde. Intusschen zijn de zeelui vrij eenparig van ge voelen, dat groen licht op zee bij mist en damp slecbt aan ziju bestemming beantwoordt. Met genoegen vernameu wij dan ook, dat het aan den Italiaanschen mariue-luiteuant Demenis Bonamico professor aan de Koninklijke Marine-Academie, moet gelukt zijn, op grond van mathematische bereke- ningen, een instrument samen te stellen, dat de snelheid, den koers en den stand van twee schepen ten opzichte van elkaar gedurende hun vaart aanwijst en hierdoor aanvaring voorkomt, tevens van eeuvoudige constructie en dat gemakkelijk te behandelen is. In Italie wekt deze uitvinding opzien, maar zij wordt tot nogtoe geheim gehoudeu. (Stoomp.) I E E T IJ I X G E X. Van 18 tot en met 21 Maart zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 18 Maart. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Retfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Isla, kap. Taggart, van Riga met vlas en hout. 19 Maart. Eng. stoomb. Faithlie, kap. Milne, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Commercial, kap. Weaver, van Antwerpen met creosoot (bestemd voor Selzaete.) Noorsche bark Gjemle, kap. Richman, van Christiansand met hout. 20 Maart. Ling, stoomb. Egret, kap. Dunn, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Lumley, van Londen met stukg. Van 18 tot en met 21 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 18 Maart. Noorsche stoomb. Vike, kap. Larseu, naar Middlesbro ledig. 19 Maart. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng stoomb. John Wells, kap. Retfort, naar Goole met stukg. 20 Maart. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Duitsche stoomb. Brunette, kap. Trapp, naar Dantzig met cichorij. 21 Maart. Eng. stoomb. Isla, kap. Faggart, naar Burn-eiland ledig. Eng. stoomb. Commercial, kap. Weaver, naar Amsterdam ledig (komende van Selzaete.) Eng. stoomb. Faithlie, kap. Milne, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 19 Maart. Eng. stoomb. Achilles, kap. Gardner, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Brook- lands, kap. Moore, van Bilbao met menerie. 20 Maart. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Londen met stukg. 21 Maart. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Newlove, van Goole met kolen. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 18 Maart. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. en schapen. Van 18 tot en met 21 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigeu op en 31 afgeschut. Nb

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2