Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2280. Woensdag 23 Maart 1887. 27e Jaargang, AA3HBBSTEDIBJ 6. AANBESTEDEN 2) Oude Kennissen. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kac zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verscliijjnt UiuNdag. en Vpljjd.*«savond bij den uitaever P. X. VAN D E S A Al B E te Ter Keuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag30 Maart 1887, des voor- middags 11 uren, in het gemeentebuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, 1°. het onderhouden van en doen van herstellingen sxn.n de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, met bijlevering der benoodigde materialen, gedurende 1887. 2°. het uitvoeren van eenige verfwer- ken (afzonderlijk perceel). De bestekken liggen ter lezing en zijn verkrijg- baar ter gemeente-secretarie van 18 Maart a. s. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente— bouvvmeester. Ter Neuzen, 15 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Het is zeet verklaarbaar, dat de uitslag der ver- kiezingen in Elzas-Lotharingen te Berlijn een zeer onaangenamen indruk beeft gemaakt." Men gaat echter te ver, wanneer men dnaruit wil afleiden, dat de Duitsche regeering de Rijkslanden voor een te gevaarlijk bezit houdt en dus het oor zou willen leenen aan een voorstel, om aan de beide provincien eene zekere autonomie, ja zelfs politieke neutraliteit toe te kenuen. De niet ongelukkige bemoeiingen van de kerk met zekere vraagstukken van inter- natiouale politiek bebben aanleiding gegeven tot het gerucbt, dat een voorstel is in gekomen om van Zwitserland, Elzas-Lothariugen, Luxemburg, Belgie en Nederland een zoogeuoeinden neutralen gordel te makeneen rij van stootkussens tusschen Duitschland en Frankrijk. Voorloopig toont men zich in Duitschland weinig gezind om dit denkbeeld van den Parijschen Figaro te verwezelijken. Iu- tegendeel wordt de anti-Duitscbe demonstratie in de Rijkslanden door de regeering te Berlijn met groote gestrengheid beantwoord. Men weet, dat in de vorige week een aantal schertn-, gymnastiek- en zangvereenigingen zijn ontbonden, als verdacht van gemeenschap met Fransche geestverwanten, terwijl ettelijke officieele personen, die bij de ver- kiezingen niet genoeg ijver voor „de goede zaak" hadden betoond, van hunne ambten zijn ontzet. De heer De Lesseps, die eenige dagen te Berlijn FEUILLETON. ,/Lange Andreas, zie ik je ten langenleste nog eens weer? Nu, dat doet me pleizierMet die woorden werd Kiirtenberg uit zijne droomeD gewekt. Hij zag op en ontwaardde een man met een verwilderd gezicht waaruit een paar kleine kwaadaardige oogen hem woest aanzagen. Het was een in lompen gekleede, vierkante kerel, met een dikken knoestigen stok in de hand. „Gij kent mij zeker niet meer?" ging de landlooper lachend voort en plaatste zich voor den scbrijnwerker, die zonder een woord te spreken verder wilde gaan. Het is al langen tijd geleden dat wij slaapkameraden waren, maar ik heb je toch op staanden voet weer herkend, al ben je ook gebeel verauderd." ,/Ge vergist u.," antwoordde Kiirtenberg en wilde zijn weg vervolgen." tfOch, maak maar geen uitvluchtjes, Andreas en zijn breede hand op Andreas schouder leggend voegde gij er bij„Dat is tot niets nut. Ik heb voor gezicbten een zeer sterk geheugen. Met wien ik eens in de gevangenis gezeten heb, dien herken ik altijd weer. Ik had het trouwens niet kunnen droomen, dat ik hier op de blauwe mertine (in de dieventaal beteekent dit Pruisen) heeft doorgebracbt, waar hij den Franschen gezant Herbette de versierselen van bet grootkruis van het legioen van eer kwara overbrengen, is in de Duitsche hoofdstad door de Keizerlijke familie en de verschillende autoriteiten ontvangen op eene uiterst vleiende wijze, die in Frankrijk niet onop- gemerkt is gebleven. Men zou zich echter ver- gissen, indien men in deze hulde, gebracht aan den talentvollen en beminnelijken grijsaard, die het geheim der eeuwige jeugd schijnt te bezitten, iets meer zag dan eene waardeering van zijne persoonlijke eigenschappen. De geruchten van eene door hem tot stand gebrachte toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk zijn even ongegrond als de bewering, dat hij den heer Von Bismarck zou hebben gewonnen voor de neutralisatie van het Suez-kanaal, waarbij natuurlijk aan eene gansch andere neutralisatie moet worden gedachtdan die, welke door Sir Henry Drummond Wolff aan de Porte is voorgesteld. De Russische gezant te Konstantinopel, de heer Nelidoff, begint tegenover de Porte meer dan ooit te voren een aanmatigenden en hoogen toon aan te slaan. Hij heeft thans den Sultan laten weten, dat hij niet meer met de Porte verkoos te ver- keeren, zoolang Kjamiel Pacha grootvizier was. De Italiaansche Opinione bespreekt in een hoofdartikel de zich in den laatsten tijd telkens herhalende aanvallen der Fransche pers op Italie's politiek. Deze staatkunde zegt het orgaan van graaf Robilant is het noodzakelijk gevolg van het feit, dat Frankrijk, door zich van Tunis meester te maken, Italie's belangen in de Middel- landsche Zee heeft bedreigd, en wel nadat de jongste der groote mogendheden een bewijs van belangeloosheid had gegeven door met ledige handen van het congres van Berlijn terug te keeren. Frankrijk kau, na de annexatie van Tunis, des te minder eene lijdelijke berusting van Italie verwachten, omdat het nu zooals men pleegt te zeggen uit de versterkte haven van Birserta Sicilie en Sardiuie bedreigt. Italie is niet voor- nemensaan zijn iuvloed in de Middellandsche Zee nog meer afbreuk te laten doen en heeft daarom nauwere betrekkingen aangeknoopt met Engeland, Oostenrijk en Duitschland. Toch heeft Frankrijk niets van Italie te duchten, indien het slechts den vrede van Europa niet verstoort, en Italie's belangen in de Middellandsche zee verder onaangetast laat. Ook wanneer Frankrijk deze voorwaarden niet vervultzal bij Italie geen oogenblik de gedachte opkomen, om zijn voordeel te doen met eene mogelijke nederlaag van de Fransche wapenen. Wie heweert, dat in zulk een geval Italie voor zich Nizza en Savoye zou eischen, is een lasteraar. Ouze woorden zijn duidelijk zegt Opinione. Moge de Fransche pers daarin aanleiding vinden, om zich niet te mengen in onze binnenlandsche een oude kameraad en landsman zou aantreffen." Bij het woord „gevangenis" was den schrijnwerker de schrik om 't hart geslagenschuw en doodsbleek zag hij naar alle kanten uit of iemand dat woord ook mocht gehoord hebben. Van ver warring kon bij niets zeggen. „Wees nu maar niet bang, er is niemand te zien," zeide de landlooper en met eene boosaardige vreugde schiep hij vermaak in de grenzenlooze verlegenbeid van den andere. //Nu, kom, het is geen scbandeIk heb meer dan eens in het tuchthuis gezeten, en ik zou den kerel willen zien, die mij dat durft verwijten." z/Ik weet niet wat ge wilt en ken u inderdaad nietzeide Kiirtenberg nog eens en beproefde meteen om door een vluggen looppas zich van hem te verwijderen. ffNu maak mij nu alsjijblief niet kwaad 1" riep tbans de landlooper dreigend en verhaastte zijne schreden om aan de zijde van den andere te blijven. ,/Ben je soms te voornaam geworden om een ouden kameraad een vriendelijk woord te gunnen Maar wie als gij vijf jaren in het tuchthuis gezeten heeft, heeft geen recht meer om trotsch te zijn, en mij kunt ge niet wijs maken, dat ik den schrijn werker Andreas Miinsing niet weer herkennen zou. Gij wordt zoo rood om 't gezicht als een meisje. Ja, de zwarte Friedel Ueberling heeft nog goede oogen. En nu kom, Andreas. Vertel mij eens aangelegenheden. Mogen de Franschen zich ook het denkbeeid uit het hoofd zetten, dat Italie's buitenlandsche politiek zal veranderen, wanneer de linkerzijde aan het roer komt. Slechts de radikaalste leden van de uiterste linkerzijde zouden de basis van Italie's buitenlandsche staatkunde willen ver anderen eene meerderheid zou voor zulk eene poging stellig niet te vinden zijn. Frankrijk zou dus verstandig doen, indien het zich niet met onwaarschijnlijke combinatien bezig hield, maar er zich op toelegde, zijne betrekkingen tot Italie vruchtbaarder en hartelijker te maken. De regeering heeft besloten generaal Gene uit Massowah terug te roepen en hem door een ander als bevelhebber over de Italiaansche troepen te vervangen. De reden hiervoor is, dat de generaal het beslag heeft opgeheven op te Massowah aan- wezige, voor Ras—Aloela bestemde geweren en deze wapenen aan het opperhoofd der Abyssiniers heeft gezonden, om daardoor de uitlevering van graaf Salimheni en diens medgezel te verkrijgen. Door de regeering is thans een wets-ontwerp ingediend tot uitstel van de periodieke Juni-ver- kiezingen. Het eeuig artikel luidtIn afwijking van artikel 100 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) wordt de tijd voor de verkiezingen tot vervulling van de plaatsen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Maandag van September 1887 aftreden, vastgesteld, op den tweeden Dinsdag van Augustus 1887. Als toelichting zegt de regeering z/Daar het niet zeker is, dat het werk der her- ziening van de Grondwet zoo spoedig zal vorderen, dat voor Juni a. s. de wetten, bedoeld in art. 196 der Grondwet, zullen zijn afgekondigd, en eene ontbinding der Kamers van de Staten-Generaal zal hebben plaats gehad, schijnt het wenschelijk de aanstaar.de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer tot een later tijdstip uit te stellen, ten einde te voorkomen dat de kiezers spoedig na de gewone verkiezingen weder tot eene nieuwe ver- kiezing moeten worden opgeroepen. In het voorgestelde ontwerp van wet wordt daartoe de tweede Dinsdag der maand Augustus aangewezen, omdat het den minister voorkomt, dat voor dien tijd voor beide Kamers der Staten-Gene raal genoegzame tijd beschikbaar zal zijn om het werk aan de herzieuing verbonden zonder over- haasting ten einde te brengen." Men meldt uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren aan de G Ct. Nu de tramweg BreskensMaldeghem zijne vol- tooiing nadert, worden in verschillende gemeenten plannen gevorind om de inwijding, die naar alle hoe het je gegaan is, sinds wij elkander in het tuchthuis vaarwel" gezegd hebben z/Spreek toch niet telkens van het tuchthuis zeide Kiirtenberg met gedempte stem, en hij zag in dat hij zijn anderen medegevaugene toch niet meer kon ontkomen. Waarom niet?" grinnikte de andere met de grootste brutaalheid van een totaal bedorven mensch. ¥Het is volstrekt geen schande zich in het tuchthuis een paar jaar te hebben opgehouden. We kunnen het ook inrichting tot zedelijke verbetering noemen,.dat klinkt inderdaad veel fijner zeide de landlooper en liet daarbij een woest gelach hooren. Kiirtenberg keek weer angstig naar alle kanten om. Tot zijn geluk was de landweg tamelijk eenzaam en het begon reeds te schemeren. Slechts nu en dan reed naar het naaste dorp een wagen met koren, maar de daarop zittende knechts en meiden lachten en schaterden onder elkaar en zagen hun beiden niet aan. ,/Hoe gaat het je thans?" vroeg de landlooper. //Ik zoek mij door het leven te slaan," was het ontwijkend antwoord. z/Heel mooi, maar menigeen gel ukt dat niet. Ik heb bijna heel Duitschland doorkruist, en zooals je ziet, heb ik het nog niet ver kunnen brengen," en bij dat gezegde zag hij lachende naar zijne vuile lompen. vJa, als men ten minste maar eens een nieuw pak kon krijgen, dan zon 't wel mogelijk zijn om werk te vinden, maar zooals ik er thans waarschijnlijkheid in de laatste helft der maand April zal plaats hebben, feestelijk te vieren. Daartoe worden hereids maatregelen genomen, zooals het inzainelen van gelden, het engageeren van muziek- korpsen enz., o. a. te Breskens en te Schoondijke. De gemeente Sluis werd in de afgeloopen week eigenares van een kuis, dat in den wfig stond. Ilierdoor is weer een der vele bezwaren uit den weg geruimd. Het trampersoneel is door de benoeming van den heer Heuft te Winterswijk tot directeur bijna voltallig; de machinisten zijn reeds aangesteld en in dienst. Jammer, dat, nu de goede zaak tot stand ge bracht is, zich hier en daar stemmen verheffen tegen hen, die meer of minder in haar belang deden. De Kadzandtenaars zullen echter weten, wie zij als hunne weldoeners te beschouwen hebben en diegenen te gelegener tijd hunne hulde betoonen. Naar wij van goederliand vernemen, zegt het Gron. Wbld., is F. Domela Nieuwenhuis1 in de gevangenis ernstig ougesteld. Deze ongesteldheid' is te onrustbarender, omdat is bekend geworden, dat zijne ziekte van dien aard is, dat verder ver- blijf in de eel voor hem doodelijk zal zijn. Ook in andere bladen zagen wij reeds berichten van dien aard. Of zij uit betrouwbare bron voortvloeien, weten wij niet. Zoo het waar is, wat daar wordt mee- gedeeld, dan mag men van den rechtvaardigen en humanen zin van den minister verwachten dat hij de celstraf niet feitelijk tot doodstraf maaktzoo het niet waar is, zou uitdrukkelijke tegenspraak van bevoegde zijde niet ongewenscht zijn, om te voorkomen, dat het bericht verder worde geexploiteerd. Vad. Naar wij vernemen, is weldra eene voordracht van wet te verwachten om de bij de militie in»e- lijfden, die dit jaar voor ontslag aan de beurt zouden komen, tot een jaar langeren dienst te verplichten. Een telle heide— en boschbrand is eergisteren onder Apeldoorn uitgebroken, vermoedelijk door vonken uit een locomotief. Het vuur brandde eerst over ongeveer unr de beplanting langs de spoor- baan weg. Van de spoorlijn sloeg het in de keide- velden van het kroondomein, van de Kootwijker maalschap en op die, gelegen onder Hoog-Buurloo. Veel akkermaalshout ging verloren, terwijl zelfs nog niet hij raining kan gezegd worden, over hoeveel 1IA. de vlammen zich uitstrekten. De idle wind maakte het blusschen schier onmogelijk. De burgemeester van Apeldoorn was sjeruimen tijd op het terrein. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct: Een kleine, maar gevaarlijke bende, had sinds eenigen tijd hier verkeerde praktijken uitgeoefend, voornamelijk door bij winkeliers bestellingen te uitzie, durf ik mij bij 't daglicht ter nauwernood laten zien." Kiirtenberg zweeg en overlegde, of hij niet misschien door het geven van een som gelds van den verschrikkelijken man kon afkomen Maar zijn helder verstand deed hem Jegelijkertijd inzien, dat hij daardoor den ellendigen landlooper aan zich verbinden zou, want de praktijk der oude schurken was hem niet onbekend, dat zij n.l. gaarne oude kameraden, die zich trots alles weer er boven op werken, opsporen om hen geld af te persen en niet eerder te rusten voordat zij hem weer op den weg des verderfs gevoerd hebben. Daarom had Andreas zich zoo ver mogelijk van zijn vaderland verwijderd. Hier, in deze ver verwijderde streken hoopte hij nooit een mensch te zullen ontmoeten, die hem aan zijn ongelukkig verleden kerinnerde, en nu had dat onzalig noodlot hem toch getroffen. z/Gij zijt een welvarend man, naar ik zie, gij kunt mij helpen," ging Friedel voort, nog voordat de schrijnwerker iets had gezegd. „Het zou waar- lijk aardig zijn als gij een ouden kameraad aan een paar daalders wildet helpen. Ik wil ook een eerlijke kerel worden, en als ge me twintig of dertig daalders wilt leenen, hoort ge, slechts leenen, Andreas, dan zou 't mij toch eenig voordeel aan- gebraclit hebben, dat ik mij over 't weerzien van een ouden kameraad mocht verheugen. f Gij moet niet denken, dat ik er warmpjes inzit," antwoordde Kiirtenberg voorzichtig, en toen de TER NEIIZENSCHE COIIRA NT i ri

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1