ZAAI- en WEILANDEN. BQUWLANQEN, I Eene Hofstede, BOUWLAMDEN, BOU WLANDEN, PatrimoniGle Gosderon. W E I L A N 0 Advertentien. BOUWL AN DEN, B0UWLANDEN EN KREEK, Telegrafische berichten. Gemeno;cle berichten. Handelsberichten. Openbare V erkooping. Een Woonhuis en Erf, Een Woonhuis en Erf, Een Woonhuis en Erf, BOU WLANDEN, Bouw- en Weilanden, wijze liuis. Voortdurend worden er vensterglazen verbrijzeld, liefst de kostbaarste spiegelruiten. Elken avond is men hier algemeen in spanning, wie thaus wel aan de beurt zal komen om zijn eigendom vernield te zien. Zij die de politie op eenigerlei wijze in bet doen van haren plicbt behulpzaam zijn, kunnen er zeker van zijn, dat er wraak op hen wordt genomen. In ongeteekende brieven worden zij bedreigd, dat men na kunne roiten te hebben ingeworpen, hen zelf aan riemen zal snijden. Er zijn avonden geweest dat bij minstens een twintigtal inwoners de glazen ingeworpen werden. Een hoofdman of commandant geeft zijne orders uit dit is hoegenaamd geen geheim de mannen beraadslagen en dan is het bepaald, wie aan de beurt zijn, en dan gebeurt het vandaag of morgen ook. De politie schijnt daartegen onmachtig te zijn, en zoover is het reeds gekomen, dat ieder zich wapent met geweer of revolver, om zelf leven en eigendom te verdedigen. De politie heeft de handen volde daders tarten en sarren in het publiek op alle mogelijke manieren. Men haalt b. v. eene kei uit den zak en toont die aan de politie met de woorden //Kijkdie zou me van avond nog wel eens te pas kunnen komen enz. enz. Nu en dan hoort men, dat de politie een van de belhamels te pakken heeft, doch op hetzelfde oogenblik loopt hij weer vrij rond en begint zijn spel van voren af aan. Het naburige Stratum verkeert reeds in eene soort van beleg, en bij publicatie is afgekondigd, dat men slechts met twee personen tegelijk zich na zes uren des avonds op straat mag bevinden, terwijl eene vroege sluiting der koffiehuizen is bevolen. Maar dit belet niet, dat bijna elken avoDd zoowel te Stratum als te Eindhoven en omgelegen dorpen de wanordelijkheden worden htrhaald. Bij den schapenhouder B. de Jagerte Kapellein Znid-Bevelandis de besmettelijke pokziekte ouder de schapen op nieuw uitgebroken en bereids een daaraan bezweken. Door Ged. Staten van Zeeland is als volgt vastgesteld het aandeel, door de verschillende ge- meeuten in Oost- en West-Vlaanderen te dragen in de lichting voor de nationale railitie van dit jaar Aardenburg 5, Axel 10, Biervliet 6, Boschka- pelle 4, Breskens 3, Clinge 5, Eede 4, Graauw 6, Groede 7, Hengstdijk 2, Hoek 3, Hontenisse 11, Hoofdplaat 4, Hulst 5, Koewacht 7, Nieuwvliet en Waterlandkerkje 3, Oostburg 4, Osseuisse 3, Philippine en Overslag 2, Retranchement en St. Kruis 3, Sas van Gent 2, Schoondijke 5, St. Jan Steen 4, Sluis 5, Stoppeldijk 5, Ter Neuzen 14, Westdorpe 5, IJzendijke 9, Zaamslag 9, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 4. TER XEUZEX, 18 Maart 1887. Ten overstaan van den notaris P. Dregmans werden Womsdag alhier de volgende perceelen geveild 1°. Een woonhuis, zijnde manufactuur- winkel, met aanhoorigheden in de Lange Noordstraat, waarvan kooper werd de heer J. de Smidt Jz., alhier, voor f 6900. 2°. 2 H. 4 A. 50 C. bouwland, in de gemeente Borsselekooper de heer A. Tholens Az., te Yerseke, voor 1130 per H.; en 3°. Vas aandeel in de bijz. Maatschap te Borssele, ter bereiding van groene meede tot garancine met daartoe behooreude meestoof enz., genaamd „De Kroon", aldaar; kooper de heer A. Mol, te Borssele, voor f 105. Woensdag trad alhier in eene openbare ver- gadering van de afdeeling Ter Neuzen van Patrimonium als spreker op de heer K. Kater. Het onderwerp zijner rede was, waarom Patrimonium moest optreden en wat het wenscbte. Yau de gelegenheid om te debatteeren werd door niemand gebruik gemaakt. Hoek. De heer J. H. van 't Hoff, predikant bij de Hervormde gemeente te Goudswaard, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. De Noorsche bark Gjemle, kap. J. Richmann, van Christiansand met hout naar Gent bestemd, is gisterenvoormiddag bij de bomvrije kazerne te Ylissingeu aan den grond gevaren, doch later met hoog water vlot gekomen en zonder schade be- komen te hebben heden voormiddag alhier op de reede geankerd, om morgen vroeg op de haven te komen. Zaumsliig, 17 Maart. Gisterenavond zou Ds. Klaarhamer, doleerend predikant te Middelburg, in het kerkgebouw der Christ. Ger. gemeente alhier (de kerk der Hervormden was voor dat doel gewei- gerd) eene Unie-lezing houden. Eene groote schare, zoo van hier als uit nabu rige plaatsen, was dan ook tegen het bepaalde uur een naburig dorp gedaan om daar eene groote hout verkooping bij te wonen. Er waren weinig koopers geweest en zoo had hij het grootste deel voor een zeer matigen prijs gekocht. Zeer tevreden ging hij weder huiswaarts en zijne gedachten verwijlden reeds weer bij de zijnen Wie den eenvoudig gekleeden man zag, kon hem moeilijk aanzien dat" hij rijk was. Ieder ander zou voor zulk eene gelegenheid een rijtuig genomen hebben, maar bij zijne eenvoudigheid of zijne vergedreven zuinigheid, legde hij alle dergelijke reisjes steeds te voet af en ging o .k heden bedaard weder huiswaarts, naar zijne gewoonte het hoofd een beetje voorover gebogen, en links noch rechts ziende, alsof een denkbeeld hem bezig hield. (Wordt vervolgd.) in de nabijheid van genoemd kerkgebouw aanwe- zig, met ongeduld het oogenblik verbeidende, waarop de kerkdeuren zouden geopend worden en de voor- genomen plechtigheid een aanvang nemen zoude. Groot was dan ook voor velen de teleurstelling, toen men juist op het oogenblik, dat de samenkomst beginnen zou, van ZEerw. een telegram ontving, houdende bericht, dat hij van wege ougesteldheid verhinderd was, het woord tot de gemeente te richteu. Daar de koude bulderbast uit het noordoosten niet toeliet, zich langer aan de buitenlucht bloot te stellen, keerde ieder met haastige schreden huis waarts, misschien wel, om zijnen huisgenooten kond te doen, dat Ds. Klaarhamer, althans voor dezen avond, met recht doleerende (lijdende) was. Hontenisse. Bij het reeds bestaande gebrek aan werkgeving door de landbouwers, schijnen zij zich nog verplicht te gevoelen ouderlingbezuinigingsmaat- regelen te nemen om de dagloonen voor den a. s. veldarbeid nog te vermindcreu voorwaar een treurig teeken, dat de nare loestand van onzen voorheen zoo bloeienden landbouwerstoestand kenschetst. Die treurige toestand is vooral, zoo niet alleen, toeteschrijven aan de groote massas granen die steeds aan verminderde prijzen uit den vreemde vrij in Nederland worden ingevoerd, terwijl volgens het adres van het Provinciaal comite van invoer- rechten op granen in de provincie Groningen, aan den Minister van Financien gericht, ieder land- bouwer die binnenslands honderd gulden tarwe produceert daarvan plus minus dertig gulden in den vorm van lasten aan den Staat moet olferen. Oostburg, 17 Maart. De heer J. P. Vergouwen, onderwijzer aan eene Christelijke school te Middel burg, is benoemd tot hoofd der school met den bijbel alhier. Oostburg. De heer M. J. C. Lurkes, commies 3de klasse, is van Zierikzee naar hier verplaatst. Men schrijft ons uit Gent Eergisteren is een geweldige brand uitgebarsten in de katoenfabriek van den heer J. van den Kerkhove, dicht bij den Vlaamschen schouwburg. Geheel den omtrek der groote statie was verlichtde vuur- kolom steeg sommige oogenblikken vele meters hoog en wierp een treurig licht op de torens van het Belforf en de St. Baafskerk. Een regen van vonken steeg bij iedere instorting omhoog, om neer te vallen op de aanpalende gebouwen, die slechts met uiterste krachtsinspanning der pompiers be- waard bleven. De fabriek is totaal afgebrand, de werklieden, 250 in getal, waren alien aauwezig, en zoo snel verspreidde zich het vuur, dat zij zich met moeite konden redden. De oorzaak is on- bekend. Middelburg, 18 Maart. Mr. C. J. Picke, burge- meester alhier en lid der Eerste Kamer, is heden nacht om 4 uur tengevolge eener beroerte over- leden. 's Graveiiliage. 18 Maart. Tweede Kamer. Het algemeeh debat over het hoofdstuk Kiesrecht is gesloten en de discussie aangevangen over het nieuwe kiesrecht-artikel der Regeering (toekenning van het kiesrecht aan mannelijke Nederlanders boven 23 jaar behoudens uitzonderingen, die aan door de kieswet te stellen kenteekenen van inaat- schappelijken welstand en geschiktheid voldoen). Hierop zijn 4 amendementen voorgesteld van de heeren le. Van HoutenAlgeheele vrijheid voor den gewonen wetgever. 2,:. Ruijs Het oorspronkelijk regeeringsvoorstel, maatstaf huurwaarde, te behouden. 3e. Van der Kaay In plaats van geschiktheid te lezen »of andere kenmerken van vermoedelijke geschiktheid." 4e. Rooseboom Om te voorkomen uitoefening van het kiesrecht door militairen onder de wapenen. De discussie daarover is aangevangen. Maan- dag voortzetting. Uit Nieuwdorp wordt medegedeeld, dat aldaar dezer dagen eene vrouw van haar 18de kind was bevallen, en tevens als bijzonderheid daarbij ge- voegd, dat al de telgen in leven zijn ennogaltijd met vader en moeder zamenwonen. Dit brengt ons in de gedachte, hoe voor eenige jaren zich te Arnhem een huisgezin bevond, gezegend met 22 kinderen, alien nog bij de ouders aanwezig. Een daar logeerend heer ging op den middag met een goed vrienddat gezin bezoeken juist bij het middagmaal, dat alien waren aangezeten, en vermeende zich in een weeshuis te bevinden. Keizer Wilhelm's geboortefeest. De feestelijk- hedendie Dinsdag a. s. ter gelegenheid van 'sKeizers 90sten geboortedag van wege de gemeente Berlijn zullen gegeven worden, zijn thans door een raadscommissie ad hoc definitief vastgesteld. Des mor- gens om zes uren zal de feestdag door een mu- ziek—uitvoering op de buitengalerij van het raadhuis ingewijd worden. De schooljeugd zal in de kerken feestvieren, waarheen zij zich in optocht met muziek voorop begeven zal. Om kwart voor eenen zullen de stedelijke autoriteiten in ambtsgewaad, onder begeleiding van muziek, een plechtigen gang doen naar de Nicolai-kerk, waartoe ook andere corporation uitnoodigingen zullen ontvangen. Het groote feestmnal ten Raadhuize vangt te 5 uren aan. Het Raadhuis en verschillende andere gebouwen en monumenten zullen rijkelijk met bengaalsch vuur verlicht worden, terwijl het standbeeld van Frederik Wilhelm IV een electrhche verkrijgt. De overige gemeente-gebouwen worden met kaarsen geillumineerd. Bij het Keizerfeest der uni- versiteit houd professor Heiurich Von Treitschke de feestrede. De kunst-academie zal door de eerste kuustenaars van Berlijn prachtig gedecoreerd worden. Professor Geselschap heeft daarvoor een fries geschilderd xdie in een reeks van tafereelen een voorstelling geeft van het leven des Keizers. Van het prachtig schilderstuk zullen photographieen in den handel gebracht worden. De Rijksdag zal een adres aan den Keizer zenden en een schitterend feestmaal houden. De Kroon- prins van Oostenrijk is te Berlijn aangekomen. Hij werd door den Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland aan het station ontvangen, waarna de Vorstelijke personen gezamenlijk een bezoek aan den Keizer brachten. Prins Rudolf heeft zijn in- trek in het paleis genomen. Keizer "Wilhelm zal op zijn 90sten geboortedag, de leden van de Pruisische Koninklijke familie daaronder begrepen, door niet minder dan 87 leden van regeerende Vorstelijke huizen omringd zijn. Het gevolg der buitenlandsche Vorsten bestaat uit omstreeks 350 personen. Een feest als Dinsdag a. s. te Berlijn zal gevierd worden is in de wereldgeschiedenis zonder voorbeeld. Dordrecht17 Maart. R 0 E R S V A X II E T G E L II. 47,49 a 47,50 h 12,04 n n 12,11 Belgisch per 100 fr. Engelsch per Op Zondag den 20 Maart hoopt door Gods goedheid onze geliefde moeder NEELTJE BREEMER, wed. M. van Doeselaak, haar 708ten geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen. Uit aller naam, M. II. VAN DOESELAAR. Bevallen van een doebter S. M. OUDRAAD-Van Rosmalen. Ter Neuzen, 18 Maart 1887. De ondergeteekende betuigt zijnen liartelijkeu dank voor de blijken van belangstelling bij het herdenken van zijn 82sten geboortedag ondervonden. Ter Neuzen, den 18 Maart 1887. ABRAHAM ALLAART. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten ver- zoeke van A. D. VAN AERDE, broodbakker enz., te Ter Neuzen, op Woensdag 23 Maart 1887, des namiddngs 2 ure, in de door hem bewoonde herberg aldaar, verkoopen Eerste Perceel. in de Vlooswijksche straat te Ter Neuzen, kadastraal bekend in sectie C n°. 2326. Onbe- woond. Tweede Perceel. als voren, kadastraal bekend in sectie C n°. 2327. In huur bij Pieter van Haelst, voor 8, per maand. Derde Perceel. in de Vlooswijksche straat te Ter Neuzen, ka dastraal bekend in sectie C n°. 2352. In huur bij Alph. de Bock, voor f 7,per maand. De Notaris Geerts, te St. Xicolaas, zal ten verzoeke van den Notaris Van Hevele, te Sinay, met gewin van Instelpremie, verkoopen: Gemeente Koewacht 6 H. 79 A. 40 C. in den polder Benoorden- en Be- oostenbleij, sectie A nos 216, 217 en 218. In gebruik bij Brono, Alfons en Theophiel de Potter, op St. Andries, a f 257,tot 1 October 1895. Gemeente Westdorpe. 2 H. 26 A. 30 C. in den Papeschor- of Nieuwen Westdorpepolder sectie B n°" 161 en 371, west aan den dijk. In gebruik bij de Wede Pieter de Smet, te Westdorpe, a /105,tot 1 October 1898. 2 H. 4 A. 30 O. in den Nieuw Vogelschor- of Westdorpepolder (Vaatjen), sectie A n08 518 en 519, oost den dijk van Nieuw Vogelschor en west den dijk van Ond Vogelschor. 87 A. 40 C. als voren, sectie A nos 382, 591 en 592, oost den dijk van Nieuw Vogelschor en west den dijk van Oud Vogelschor. Deze twee loten in gebruik bij Dirk Scheele, a f 150,tot 1 October 1896. Gemeente Sas van Gent. 1 H. 5 A. 20 C. in den polder St. Albert of Sas van Gent, sectie B n°. 431, zuid en oost aan den dijk van St. Albertpolder. In gebruik bij den heer Charles Louis Wau- ters, h 125 franken, tot 1 October 1892. Gemeenten Sas van Gent en Ter Neuzen 2 H. 73 A. 20 C. in den Van Remoorterepolder, waarvan 50 A. 40 C. te Sas van Gent, sectie B n0' 610 en 611, noord aan de straat, en 2 H. 22 A. 80 C. te Ter Neuzen, sectie J n°. 181, noord aan den dijk van Oud Vogelschor. In gebruik bij Pieter van Damme, tot 1 Oc tober aaustaande. Gemeente Ter Neuzen. 1 H. 28 A. 72 C. in den Seijdlitzpolder, sectie J n°. 218, oost aan Mr. Groverman, west aan Mevrouw Emma Ma- NILIUS. In gebruik bij Pieter Frans van Ooteghem, tot 1 October aanstaande. INSTEL: ROXRERDAG 31 MAART) VERBLIJF: ROXRERDAG 14 APRIL des namiddags ten 1 ure, in de herberg #D e Ster," te St. Nicolaas, aan de Markt. Mr. J. G. van lleinse, Advocaat en Notaris te Ilnlst, zal, krachtens rechterlijk bevel, met tus- schenkomst van den Notaris Roval, te Frasnes- Lez-Riiissevul, ten verzoeke van hunne principalen, in het openbaar presenteeren te verkoopen de na- volgende Gemeente KOEWACHT. Eerste Koop. I'Avtion'. bestaande in WOONHUIS, SCHUUR en verdere AANHOORIGHEDEN, met 13 H. 13 A. 80 C. ERF, TUIN, BOUW- en WEI- LAND, staande en gelegen in de gemeente Koe wacht en daarnader in den Oud Ferdinanduspolder, sectie B n°" 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 32 en 33. Schotbare grootte 8 H. 62 A. 9 C. In pacht (ter uitzondering van het perceel n°. 54, 't welk in eigen gebruik is) bij de Weduwe C. van de Vijver, landbouwster aldaar, tot den 1 October 1889, ten prijze van 505,37 i, alle lasten voor eigenaars rekening. Ingesteld op 8200, Tweede Koop. 4 H. 70 A. 30 C. gelegen als voren, sectie B n". 37, waarvan 2 H. 98 A. 30 C. verpacht zijn aan B. de Buck te St. Jansteen, tot den 1 October 1887, ten prijze van f 65,'s jaars, en 1 H. 70 A. aan de Weduwe Van de Vijver voornoemd, tot den 1 October 1889, ten prijze van 38,'s jaars, vrij van alle lasten. Schotbare grootte 2 H. 55 A. 70 C. Ingesteld op f 2000, Derde Koop. 7 H. 60 C. gelegen als voren, sectie B n°' 34 en 36, in pacht bij E. van Acker, landman te St. Jansteen, tot Vorige prijzen van Tarwe waren onveranderd te bedingen. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,10 a f 7,50, mindere 6,70 a f 7,00. Rogge nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche 5,20 a f 5,50. Gerst nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,60 a 4,90, Overmaasche 4,20 a 4.50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,00 a f 4,40. Haver dunne f 2,40 a f 3,00. Paardebounen f 5,50 a f 6,00 Duiveboonen 6,50 a f 6,90. Witteboonen f 8,50 a f 9,00. Bruineboonen 10,00 a 11,00. Erwten f 6,80 a 7.30. Voeder f 6,50 a 6,80. Koolzaad 6,50 a 7,50. Lijnzaad zaai f a VAN \©.d e p p

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2