Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2279. Zaterdag 19 Maart 1887. AAMBESTBDIH 6. 27e Jaarg ang. AANBESTEDEN: i) Oude Kennissen. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per ]a»r, tot veel verminderden prijs. Kit bind verMchijnt UiiiMdns- en Vrijdag.-tvontl bij den nltecver P. Jl. V i M DE 8 A N D E te Ter Neuzen. BU deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag2!) Maart 1887, des voor- middags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, 1°. het onderhouden van en doen van herstellingen n.a.n de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, met bijlevering der benoodigde materialen, gedurende 1887. 2°. het uitvoeren van eenige verfwer- ken (afzonderlijk perceel). De bestekken liggen ter lezing en zijn verkrijg- baar ter gerueente-secretarie van 18 Maart a. s. Inlichtingen zijn te bekoraen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 15 Maart 1887. Burgemeester en "VVethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht, Langzamerhand worden meer bijzonderheden over den aanslag op Keizer Alexander bekend. Wij ontleenen daaraan het volgende Zondag jl. zeide de Czaar tot generaal Grosser, den gouverneur van St. PetersburgffIk weet dat mijn tweemaandelijksch verblijf te St. Petersburg u veel moeite en zorg heeft gekost maar thans is alles voorbij, alles is goed afgeloopen." Intusschen vatte de politie argwaan op tegen zes personen, blijkbaar studenten, die in de nabijheid van het paleis Anitschkow waren opgeinerkteen hunner droeg een voorwerp dat op een groot boek geleek, een tweede had een zak, een derde een pakje bij zich. Men ging hen achterna en nam hen in hechtenis, maar eerst op het oogenblik dat de Keizer het paleis verliet. De misdadigers hadden tot uitvoering van hnn plan den hoek van de Newski-prospect en der Morskaia-straat gekozen, waar het rijtuig des Keizers in het gedrang wegeus de buiging van den weg een poos stapvoets moest gaan. Ook de aandacht der omstanders werd toen getrokken door de blijkbare zwaarte van het boek, dat een der studenten van do eene hand in de andere nam, en ook door het afhangende koord. Na de inhechtenisneming moet gebleken zijn, dat het boek een flesch dynamiet met vergiftigde kogels FEUILLETON. De schrijnwerker Kiirtenberg leefde in zeer goede en aangename omstandigheden. „De man wordt letterlijk door het geluk vervolgd," zeiden zijn buurlieden en zij hadden geen ongelijk. Vooron- geveer tien jaren was hij als een arrne drommel in de provineiestad gekomen en thans bezat hij er een huis, een bloeiende zaak en daarbij eenejonge, uitmuntende huisvrouw en twee allerliefste kiu- deren, zoodat hij een gelukkigst huiselijk leven leidde. Meester Kiirtenberg gevoelde zich ook te huis het best op zijne plaats; in den kring der zijnen ging den anders stilzwijgenden, ernstigen man het hart open, dan was hij een geheel ander mensch, dan straalden zijne anders zoo ernstige oogen en het bleeke gezicht, dat den stempel der zorg droeg, helderde op. Bijua angstig vermeed hij het be- zoeken van koffiehuizen, men zag hem nooit bij openbare vermakelijkheden of in vroolijke gezel- schappen; sommigen zochten de reden van" deze terugiioudendheid in de gierigheid van Kiirtenberg, anderen geloofden, dat hij daarorn de wereld schuwde, omdat hij iets te verbergen had. Aan benijders en vijanden ontbrak het den wakkeren schrijnwerker daarenboven evenmin als bevatte de politie—agent, die de kleverige kogelstof aanvatte, moet bedwelmd ter aarde zijn gestort. Ook is, naar men zegt, eene vrouw aangehouden, die een bom iu haar handmof verborgen had. Voor een nieuwen moordaanslag is men voorloopig niet beducht. De Czaar begaf zich langs een omweg over de Newa—kade naar het Warschauer station, oin naar Gatschina te vertrekken. Hij was zeer outroerd, toen hij vernam aan welk gevaar hij en zijn gezin ontkomen waren. Aan de Spree kraait Bismarck's liaan weer koning, alhoewel bij de stemming is gebleken, dat door het gansche rijk op de leden der oppositie 138 stem- men meer zijn uitgebracht dan op die der regee- rings-partijen, maar in den Rijksdag beschikt Bis marck met eene vaste meerderlieid van 41 stemmen. \Y indthorst kan de banken afloopen naar de oppo- santen, de Rijkskanselier in jzijn eeuwige uniform van kavalerie-generaal wint de partij, zonder dat de stille grijsaard Von Moltke zijn gekruiste beenen beboeft te verroeren achter zijn lessenaar. Von Benningsen, het hoofd der nationaal-liberalen, had in den Rijksdag een zoet woordje voor de regee- riugs—voorstellen, uatuurlijk Wiudthorst zal den uitslag der herstemming afwacbten en zwijgt Richter teekende de houding der „Forschritt," welk korps in dezen Rijksdag tot eene kleine keurbende is geslonken. Ook de rijke koopinan Singer, de socialistische afgevaardigde, heeft gesproken. Uit den mond van dezen chef-kleermaker vernam men alles wat eene oppositie onverzoenlijkst bedenken kan. "Geen groscben en geen man." De vergadering boort half verstoord naar deze radicale weigeriug. Als er een oprecht onderzoek van de geloofsbrieven plaats had., zouden er twoehonderd uwer hieruit gejaagd moeten worden," klonk het door de zaal, en verder uwat ons betreft, wij ziju tevreden met de 150,000 stemmen, die wij ondanks onze verloren zetels gewonnen hebben." Het ruim drie decimeter lange potlood van on Bismarck is in beweging, maar overigens is er noch protest, noch toejniching. Anders was bet, toen de militaire voorstellen der regeering in de derde lezing werden aangenoinen en wel met 227 stemmen voor en 31 tegen, terwijl 64 zich onthielden. Een levendige bijvul volgde. De Standard—correspondent te Weenen ontving van een „diplomaat van oudervinding" de volgende niet zeer hoopvolle scbets van de naaste toekomst. „Rusland kan elk oogenblik zijne oprechlheid be- wijzen door Bulgarije de hand der verzoening toe te steken, die gretig zal worden aangenomen. Het oogenblik is thans bijzonder gunstig voor eene praktische en wettige oplossing; het is, om zoo te zeggen de laatste gelegenbeid, maar ditisjuist eene reden voor Rusland, om bet te laten voorbij- gaan. Gij zult zien, dat Ruslaud, indien het met voorstellen voor den dag komt, die zoo zal maken anderen, wien het geluk meer dan gewoon be- gunstigt. En geluk moest het wel geweest zijn, dat Kiirtenberg zoo spoedig een welgesteld man geworden was, al had bij ook, al het mogelijke gedaan oin zich deze gunst van 't lot waardig te toonen. Toen hij voor ongeveer tien jaren als jong- gezel hier aankwam, had hij bij een der beste schrijnwerkers werk bekomen, die weldra de vlijt en vaardigheid van zijnen nieuwen bediende wist te waardeeren. Kiirtenberg was geen jongeling meer, toen hij in de provineiestad kwam, hij naderde langzamer hand reeds de dertig en hij moest een veelbewogen leven achter zich hebben, want hij was in alle groote steden van Duitschland geweest, had zich ook een jaar te Parijs opgehouden en door zijn arbeiden in de beste werkplaatsen eene vaardigheid verworven, die zijn nieuwe meester naar waarde wist te schatten. Na korten tijd werd hij tot opzichter aangesteld. Tot leedwezen van den baas—schrijnwerker hadden zijne beide zonen het handwerk niet willeu leeren. De oudste was koopman geworden, de tweede had zich aan de studie gewijd en reeds zijn laatste examen achter den rug; daarorn was het meester Holm's lievelingsgedachte geweest zijne docbter aan een schrijnwerker uit te huwen, opdat zijne bloeieude zaak in de familie bleef bestaan. Elsje was eerst zeventien jaar, toen Andreas Kiirtenberg de werkplaats haars vaders binnentrad; dat zij noch door Bulgarije, noch door de mogend heden kunnen worden aangenomen. De pourparlers zullen nog eenige weken of maanden duren, en inmiddels zullen de gebeurtenissen niet stil staan Er kan iets in Bulgarije of in Italie gebeuren, dat Rusland de gewenschte aauleidinggeeft. Daarenboven is de dag niet ver meer verwijderd, waarop Frankrijk te St. Petersburg zal kunnen aankondigen „Nous sommes prets." Vorst Bismarck heeft eene groote fout begaan, toen hij alarm blies en dreigde, zonder te slaan. Daardoor werd de Fransch Russische alliantie bevestigd. Voor Frankrijk zijn nu de oorlogstoerustingen eene zaak van leven of dood, en op bet oogenblik, dat het gereed is, zal ook voor Rusland het tijdstip zijn gekomen, om het masker af te werpen. Het kan wezen, dat ik mij vergis, maar zoolang ik het niet zie, geloof ik niet, dat Rusland eenig voor de Bulgaren aannemelijk voorstel zal doen." Naar de N. R. C. verneemt, is aan H. M. de Koningin der Nederlanden de zeldzaine onder- scheiding te beurt gevallen, door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte Orde voor vrouwen van de heilige Groot martelares Katbarina. Graaf Kapnist, de Russische gezant b'j ons hof, heeft Woensdag Petersburg verlaten en zal dadelijk na zijn aankomst te 's Gravenhage audientie aanvragen, ten einde aan H. M. de insig- nien der orde te kunnen aanbieden. Aan den beeldhouwer Bart, van Hove, te Amsterdam, is van wege Z. M. den Koning de vereerende opdracht gedaan, een marmeren beeld te vervaardigen van onze kroonprinses Wilhelmina. Reeds morgen zal de heer Van Hove zich naar 's Hage begeven om met zijn artistieken arbeid een aanvang te maken. De koetsier Anton Kabelaar ontving het volgend schrijven 's Gravenhage, 15 Maart 1887. Hare Majesteit de Koningin, door den heer bur gemeester der residentie onderricht, dat bij gelegen- heid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en H. K. H. Prinses Wilhelmina op den 19Februari 11. zoo ernstig bedreigd werden, gij, nadat het Koninklijk rijtuig door eene gezegende beschikking der Voorzienigheid was tot staan gebracht, tot het in bedwang houden der paarden hebt medegewerkt of op andere wijze bijstand hebt verleend, draagt mij op u daarvoor de dankbetuiging van Hare Majesteit over te brengen en u door de aan bieding, namens Hoogstdezelve, der bierbijgaande som van honderd gulden, in de gelegenheid te stellen om desverkiezend een geschenk aan te koopen, dat tot zij hoorde dag aan dag den lof van den nieuwen jonggezel en geen wonder dat zij deu Zwaab, gelijk hij genoemd werd, met welwillende oogen aan- zag, wieus vlijt en kennis de vader nooit op- liield te prijzen. Andreas was daarenboven een flink gevormd, groot man, wiens blauwe oogen somtijds zoo zwaarmoedig konden uitzien, als droeg hij een heimelijk verdriet bij zich, en voordat het jouge meisje het zelve verinoedde, had zij eene ware neiging voor hem opgevat. Hij was in geenen deele zoo ruw en woest als de anderen, trok zich altijd stil terug, en juist zijn ernstig en bedaard wezen wekte Elsjes genegenheid. Zij helde meer oyer tot eene blijdere opvatting van het leven, al hield zij ook niet van eene woeste vroolijkheid. Tusschen het jonge meisje van den schrijnwerker en den nieuwen opzichter had nu en dan een ver- trouwelijk gesprek plaats gehad, wat meester Holm, die steeds meer de voortrefFelijke eigenschappen van Kiirtenberg leerde hoogschatten, niet belette, en zoo kwam het dat niemand meer verwonderd op- keek, toen Elsje, nadat zij haar negentiende jaar had bereikt, met Andreas voor het altaar trad en meester Holm aan zijn schoonzoon de zaken over- droeg, om zelf stil te gaan leven. De oude man behoefde geen berouw over zijn genomen besluit te hebben. Andreas Kiirtenberg beantwoordde volkomen aan het vertrouwen, dat de edele meester iu hem gesteld had. De plotse- ing veranderde, gelukkige omstandighedeu, die blijk van erkenning der door u betoonde bulpvaar- digheid en ter gedachtenis voor u in het gebeurde zal dienen. De generaal-majoor, ndjudant en particulier secretaris van Z. M. den Koning, waarne- mend secretaris van H. M. de Koningin Graaf H. Ddmonceau. Door den heer C. L. Brinkman te Amster dam is vanwege de olksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, een houtgravure uitgegeven die een oogenblik uit het leven van een dronkaard voorstult. De beklagenswaardige man staat op het punt weder een kroeg biunen te gaan, van welk voor- nemen zelfs de tranen zijner vrouw hem niet hebben kunnen terughouden. Men ziet hoe zijn dochtertje hem nu traeht te verteederen door zich aan hem vast te klampen en hem toe te spreken met de woorden „Ach vader, niet meer!" De teekening voor de plaat is geleverd door den bekenden teekenaar, den heer Joh. Braaken- sick te Amsterdam, wien daarvoor niet dan lof kan worden gebracht, terwijl de gravure is bewerkt door den heer Walter te 's Hertogenbosch. De prijs is 10 cents per stuk, terwijl bij be- stelling van 25 exeroplaren 10 pet., van 50 exem- plaren 12| pet., van 100 exemplaren 15 pet. rabat wordt toegekend. Het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Politie-bond heeft aan de politie-ambtenareu in Nederland een roudschrijveu toegezonden, waariti het doel van het bond wordt uiteengezet. Dat doel zal zijn lo. Verbreiding van meerdere kennis van het politievak zelf en bij het publiek. 2o. Aankweeken van kameraadschap en onder- linge samenwerking, in het belang van de politie en van het publiek. 3o. Verbetering eu verheffing van deu maatsehap- pelijken stand van den politieraan. 4o. Oprichting eener weduwen- en weezenkas en zoo mogelijk van een pensioenfonds. De contributie voor den politieambtenaar, die lid van deu bond, wordt, is gesteld op 1 per jaar. De weduwen- en weezenkas en het pensioenfonds zullen afzonderlijk worden beheerd, maar staan onder controle van het hoofdbestuur. Buiten de gewone leden zullen er ook donateurs en eereleden ziju. Donateurs zijn zij die f 5 per jaar of in eens eene som van /"100 storten. Na aftrek der onveruiijdelijke kosten wordt het restant der jaarlijksche contributie in de weduwen- en weezenkas gestort, of tot een ander doeleinde in het belang der leden aangewend. Reeds sedert vele maanden houdt iu de omstreken te Eindhoven eene bende thans hoort men al van twee benden de roode eu de zwarte bijna iederen nvond op de schandelijkste zoo raenig hoofd op hoi brengen, dedeu op An dreas haren invloed niet gevoeleu. Hij behield niet alleen de voortrelfelijke eigenschappen waarom Holm hem zoo gewaardeerd had, maar tevens toonde bij zich een zeer liefdevolle eclitgenoot en vader. Voor zijn Elsje legde de anders zoo stil- zwijgende, in zich zelven gekeerde man eene aan dweepzucht grenzetide teederlieid aan den dag, als wilde bij zijne bestendige dankbaarheid bewijzen, dat zij bij zijne armoede hern haar hart en hand lad geschonken. In den kring der zijnen jwas Kiirtenberg een geheel ander man, dan verhelderde zijn duistere blik en veranderde de eenigszins linksche houding die hij tegenover de wereld aannam bier aan de zijde van zijne jonge, lieve vrouw, bij het onscliul- dig spel met zijne kinderen, werd hij vroolijk en zorgeloos en zelf een kind dan kon hij lachen en gelukkig zijn. Elsje was ecbter ook eene vrouw, zoo goed als hij zich maar kon wenschen. Hare altijd vriendelijke natuur omgaf hem als een zachte, warme lucbt, die zelfs de donkerste buien verhelderde. Door den ijver en de vlijt van Kiirtenberg werden zijne zaken nog meer uitgebreia hij kon zich tien aren later reeds tot de meest gegoeden der stad rekeneu en toch ging de man voort met zijn stil en eenvoudig levenhet onverwacht geluk, dat al zijn ondernemingen hadden, bracht hem 't hoofd niet op hoi. Op zekeren dag had de meester een reisje naar TER \EIZE\SC IIE COIMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1