(jemengile berichten. Telegrafische berichten. bewijzen, door een ernstig gevaar van de scheep- vaart af te wenden. Eenige Britscbe parlementsleden bebben namelijk het voorstel gedaan, uiet langer aan gezagvoerders op buitenlandsche schepen loodsbewijzen uit te reiken, en hun dus niet toe te staan, zonder behulp van loodsen, hun schepen in of uit Britscbe havens te brengen. Aldus zoudeu vreetnde scbepen belast worden °met de betaling van loodsgelden, waarvan Engelsche schepen vrij zouden zijn, ingeval bun kapiteins zelf in staat zijn zontler loodsen uit en in te komen. Dit voorstel, dat aan Cromwell s scheepvaart- wetten herinnert, is zoozeer in stnjd met de be- ginselen, welk in Engeland in de laa,tste dertig jar en op handelsgebied bebben gebeerscbt, dat bet moeite kost te gelooven aan de aannemmg van zulk een inbreuk op die staatkuude. Bestaat er ai eenige grond tot maatregelen van wedervergeldmg tegenover landen waar nog onderscheid wordt ge maakt tusschen vreemde en eigen scbepen, - die grond ontbreekt tegenover Nederland, dat bij zijn loodswezen gelijkstelling toepast. Onze Minister van buitenlandsche zaken zal net ecbter zeker niet enkel laten aaukomen op bet vertrouwen in een onveranderde handhaving der Britsche vrijzinnige haudelspolitiek. Uit Aalten raeldt men Wanneer hier de stemming niet verandert loopt de godsdienststrijd nog op moord en doodslag uit. Het voik is over 't algemeen verwoed op den drijver (Ds. Gangel), die hier alles op haren en snaren gezet beeft. Bij voortdunng wordt s mans huis 'snachts bewaakt. Reeds is de politie met 4 rijksveldwacbters versterkt, ora bij voorkomenfle ongeregeldheden de orde te helpen handbaven maar de vraag rijst,/Zullen zij daartoe in staat zijn, wanneer de beide partijeu aan t kloppen mian?" Naar ik verneem, moet de heer Gangel van zijn bezoek bij den Commissaris des konings vrij kaal zijn afgekomen. llet advies van Mr. Heineken te Amsterdam aan den heer Gangel ,,geen sleutels afgeven, maar ook met preeken. Door bet O. M. bij den Hoogen Raad is conclusie genomen in de op 28 Eebr behandelde zaak van P. van der Stadt, en J. A. Eortuyn, die door het Hof te Amsterdam veroordeeld zijn tot 6 tnaanden gevangenisstraf wegens opzetting door gedrukte geschnften tot wederspannigheid. (Het bekende biljet verspreid na bet paling-oproer.) De conclucie strekte tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 12 April a. s. Nu voor de regeling van de erfopvolging op den Troon, enz. in het ID Hoofdstuk der Grond- wet de dubbele Kamers zijn ingesteld, heeft de Regeering een nieuw art. 78 ontworpen, strekkende om° te bepalen, dat, wanneer de Staten-Generaal in dubbelen getale worden bijeengeroepen aan de gewone leden van elke Kamer een gelijk getal buitengewoue leden wordt toegevoegd, op dezelfde wijze "als de gewone te verkiezen. Het besluit der bijeenroeping wijst teveus den dag der ver- kiezing aan. 't niethoe bet zij, in de algemeene vergadering van jl. Vrijdag erkende de president dat bet bestuur te overijld bad gcbandeld en legde hij't genomen besluit aan bet oordeel der vergadering voor. Hierop werd met algemeene stemmen tot het boudeij van een festival besloten en eene regelings-commissie benoemd. Wij zullen dus feestviereuof bet ecbter juist den 7 Augustus zal zijn durven wij niet verzekeren. Naar wij uit goede broil vernemen, beeft de burgemeester verklaard voor dien dag vooreerst zijne toestemming nog niet te kunnen geven. Intusschen vertrouwen wijdat dit feesl op welken dag ook gebouden, algeineenen bijval zal vinden, vooral als bet der regelings-commissie celukt eens eenige afwisseliug te brengen m het programma der feestelijkhedeu, dat voor de reeks van muziekfeesten in de laatste jareu in den omtrek gegeven overal gelijk was en voor de groote massadie niet komt om veel slechte en weinig goede muziek te liooren, weinig aantrekkelijks bad. Om een staaltje te geven van de warme belang- stelling van bet bestuur en vooral vau den president in alles wat bet muziekgezelscbap betreft, deelen wij nog het volgende medeUit eenige woorden, door den president op de laatste vergadering gesproken, meenden sommige werkende leden te kunnen opmaken, dat hij voornemens is hen daags na de feestelijkbeden eens flink te outlialsn. Dat zij zoo'n president in eere houden! Borssele, 13Maart. Jl. Vrijdag had de verkoo- pincr plaats van den boeren-inspan vau wijlen de wed. i P. °Minderboud. Ondanks bet fraaie weder en de bekende goede kwaliteit der paarden en vooral van bet rundvee, was er weinig volk aanwezig. loch gin2 alles goed van de hand. De tien melkkoeien brachten gezamenlijk de som op van f 1379. De beste werden verkocbt voor 172 en 160. Van de zeven werkpaarden werd het beste verkocbt voor 315, terwijl drie andere voor 300 per stuk een kooper vonden. Te zamen brachten ze op 1968. TEK \EUZEX, 15 Maart 1887. Zondag beeft aan den oever van den calam. Nieuwe Neuzeupolder bewesten de bestaande zinkwelken aan den z.g. Koepel, een oeverafscbuiving plaats gehad ter lengte van c. a. 200 M. bij eene breedte van c. a. 60 M. Dewijl de afstand van de afschuiving tot den dijksteen nog ruira 100 M. bedraagt, is er nog geen direct gevaar voor den polder. De voorjaarsexamens voor onderwijzer zullen dit jaar aanvangen den 4 April en tot deskuudige bij de commissie voor Zeeland is o. a. aangewezen de heer H. J. Vooren, hoofd van school A albier. I.lzendijke, 14 Maart. Dit jaar is bet 50 jaar o-eleden, dat ons tnuziekgezelschap „Geduld overwint" werd opgericht. Algemeen bekend was het dat men deze opricbting feestelijk zou herdenken tocli wekte het aller verwondering op, toen ver- leden week door het bestuur werd aangekondigd, dat op Zondag 7 Augustus albier een festival zou worden gebouden. Wat tocb was bet geval Zonder de overige leden te raadplegen, zonder zelfs toestemming te vragen aan het hoofd der gemeente, ofschoon zij zeer goed wisten, dat zij diartoe verplicbt waren, hadden de bestuursleden biertoe besloten. 't Was duidelijk zij wilden noch de overige leden, noch den burgemeester hierm kennen. Zagen zij ecbter in dat deze stap al te kras was en vreesden zij op zoo'n manier de uoodige gelden niet bijeen te krijgen Wij weten aan den adjudant rapport deed van het gebeurde. Die officier beval den soldaat en mij om ten behoorlijken tijd voor den bevelvoerende officier te verscbijuen. De kolonel dieude ons eene berisping toe, die tevens eene lofrede bevatte; nu eens bracht hij'ons den omvaug van ons misdrijf onder het oocr, dat wij een gevangene hadden laten ontsnappen, dan' weder prees hij onzen moed en onze volhar- dinf, waardoor wij niet alleen den vluchteling we der0^ handen hadden gekregen, maar tevens den voortvluchtigen dief. Dit gedrag was met alleen eervol voor bet Engelsche leger in het algemeen, maar voor ons regiment in het bijzonder. De deserteur werd aan de burgelijke autonteiten over<*eleverd en werd veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf, en een dergelijk lot wacbtte Scales wanneer bij zijn straf in de militaire gevangems bad ondergaan. Het geval werd verder door den generaa* in 's Gravenhage, 15 Maart Tweede Kamer. Bij de behandeling van bet hoofdstuk Kiesrecbt der grondwetsherziening verklaarden de heereu Kolk- man, Reekers en Van der Biesen zich voor het regeeringsvoorstel, teneinde het kiezerskorps te ver- nieuwenalgemeen stemrecht zagen zij op gezag der regeeriug er niet in. De heer Heldt verdedigde het algemeen stem recht als burgerrecht en bestreed het voorstel der regeering. De heer Schimmelpenninck van Nyenbeek ver- klaarde, dat de additioneele niet zouden worden verworpeu na aanneming van hoofdstuk III. De heeren Zaaijer en an der Eeltz kwamen op tea-en verdachtmaking der liberalen als zouden zij eiikel art. 80 willen herzien zonder voorloopig kiesreglement. De heer Van Diggelen wilde de regeering geen band aauleggen in zake kiesrecht. De Minister Heemskerk verdedigde het regee ringsvoorstel. begaf teneinde den ooievaar te outdekken, die zich reeds op zijn vorig nest zou hebbeu nedergezet. Liever vandaag dan morgen heb ik mijn spitter, sprak de ongeduldige tuinder; het weer loopt mee, we gaan spinazie zaaien de vraag naar jonge radijsjes begint ook al te komen en dan gaan we aardappelen leggen en peulen en doperwten. De bloemkool onder het glas staat nu met zooveel zonneschijn ook al extra goedwe zouden de planten wel liaast kunnen uitpoteu. "Vrijdagavond stond er een rad om de inaan een slecht teeken en die den volgenden ochtend, den 12de" van Lentemaand, zijn hoofd buiten het venster stak, haalde het gauw weer binnen. Dat was geen Maartsche bui, maar bijna een sneeuw- storm en het sneeuwde altijd door met een dikke laag, zooals in Januari. De boer was bij den haard gekropen vau fluitende spreeuwen en lijsters, zingende leeuwerikken en nestelende ooievaars was niets te ontdekken. En zoo moet de kou uit de lucht, merkte de teleurgestelde tuinder aan, die daarbij eene streep door zijne rekening kreeg. Een zeldzame vangst deed dezer dagen een inwoner van Eisden. Hij had namelijk in een vertrek zijtier woning een muizenval van ijzerdraad gespannen. Toen men na twee dagen ging kijken, vond men er niet minder dan zeven muizen in, twee ouden en vijf pas geworpen kleineu, die door de onvoorzichtigheid en snoeplust der moeder in de gevangenis geboren werden. Eergisteren wist een gevangene uit de gevan genis te Den Bosch te ontsnappen, door zich op de wandelplaats tusschen de ijzeren stangen van het afsluithek door te wringen. De bewaarder maakte alarm, waarop de gevangene door de politie werd nagezet en nog gearresteerd voor hij de stad had kunnen verlaten. Het gaat den leider der sociaal-democraten in de celgevangenis te Jtrecht in t geheel niet goed. Zoo wel het voedsel als de koude en de slaapgelegenheid in de enge eel schijnen nadeelig te werken op deze veroordeelde, wien thans schrijf- werk is gegeven om den kost in de eel te verdieuen. Een aantal brieven, die men hern stuurt, blijven onbeautwoord, want de daarbij ingesloten postzegels voor antwoord worden teruggezonden. Die zegeltjes mag hij niet behouden. De postzegels voor zijn brieven moet hij zelf verdienen met gevangeniswerk. Een welgesteld vervener te K. was door de rechtbank te Heerenveen wegens mishandeling veroordeeld tot 200 boete, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf. Hoe wel hij verzocbt had boete toe te passen, bezwaarde hem de 200 toch en besloot hij die som „zittende" te verdienen. Hij begaf zich daartoe in arrest, na uit voorzorg in een cafe ettelijke eieren verorberd te hebben. Het beviel hem echter in de eel zoo slecht, dat hij wenschte te betalen, maar voordat hij ont- slagen kon worden, moesten er contanten wezen en °deze had hij uiet meegenomen. Men vergunde hem echter een brief je aau een kennis te Heeren veen te schrijven, om van deze f 200 te leenen. De kennis bewees hem dezen dienst, de gevangene betaalde en hem werd ruim 13 korting toegestaau wegens doorgestane gevangenschap vau den dag. In het Parijsche Eden—theater trad sedert eenigen tijd eene negerin, miss Mercedes, met hare gedresseerde reuzenslangen op. Op zekeren dag kreeg een jeugdig Parijzenaar het in 't hoofd, de zwarte dame het hof te maken, ze verdween met hem en liet hare slangen in het Eden-theater achter. De dieren zijn in een grooten koffer op- gesloten en men geeft ze voedsel door een buis uiemand durft ze echter aanraken. De directie heeft reeds de schulden der slangentemster betaald, om haar den terugkeer aangenamer te maken. Op de hoeken der straten viudt men nu de volgende annonce Mercedes, keer tot uwe slangen terug Tot nu toe is aan deze oproeping geen gehoor gegeven. Vreemde verschijnselen in een appel. De ^Industrie Blatter" melden het volgende: Een dame die zich altijd in een uitstekende gezondheid had mogen verheugen, werd des nachts plotseling ziek, en kreeg zulk een hevige koliek, dat zij nauwelijks in staat was van hare in tranen badende dochter afscheid te nemen. De pijnen gingeu echter over, en de zieke consulteerde den volgenden morgen een der beroemdste geneeskundigen uit Berlijn, die duidelijke sporen van loodvergiftigiug opmerkte. Daar echter de dame niets gebruikt had, waariu lood zou kunnen vermoed worden, werd de zaak moeielijk, totdat na lang zoeken, de patient zich herinnerde, den dag te voren een appel gegeten te hebben, en het curieuse feit bleek, dat door een schot op vogels, hageltjes in den appel waren geraaktdie door het appelzuur aangetast waren gewordeu en aldus de vergiftiging hadden doen plaats grijpen. Elke redactie ontvangt wel eens eene klacht van een correspondent, dat zijn bericht niet ge- plaatst werd. Het is ook ontmoedigend, eene me- dedeeling, welke men zelf voor belangrfjk hield, niet opgenomen te zien, en het is verklaarbaar, dat bij herhaalde teleurstelliug de correspondent de pen er bij neerlegt. Niet alzoo een der berichtgevers van de Sint- Petersburger courant. Sedert 1867 zendt hij ge- regeld den eerste van elke maand een overzicht van de gebeurtenissen, welke in de afgeloopen maand in zijne gemeente plaats hadden, en even geregeld legt de redactie die, als te onbeduidend, ter zijde. Bij herhaling is hem verzocht zijn tijd en zijne postzegels te sparende eene hoofdredacteur na den andere is opgetredenmaar de correspondent blijft zijne berichten zenden nog altijd aan het adres der woning van den hoofdredacteur, die in 1867 leefde en nu reeds lang dood en begraven is. De redactie weet geen middel om dezen hardhekkigen correspondent kwijt te raken. De dood alleen kan haar van hem verlosseu. RECHTSZAKEN, Arroiidissemeiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Maart de volgende vonnissen uitgesproken S. M. P., oud 31 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. 1«. H. v. T., oud 12 j., 2°. C. v. T., oud 25- i., arbeidster, vrouw van J. d. D., beiden te Zaam- slag, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 3 dagen gevangenisstraf, de 2e tot 8 boete ol 8 dagen hechtenis. J. v. W., oud 44 j., landbouwer te Hengstdijk, is wegens alsvoren veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Men schrijftT aan L. Ct: Een varkenshaar maakt no» geen schoenhorstel, zei de boer, toen hij den geurigen mest op het land krooi en den leeuwerik hoorde zingen. Zooveel zon en lekker weer op den dag, dat zal menigeen opbreken, want er zit nog een boel kou in de lucht. Het was half Pebruari dat men ook al van lentestondjes hoorde gewagen en de stedeling zich naar buiten overweging genomen, die op zijn vorig besluit terug- kwatn en nu bevel gaf om Scales uit do gelederen weg te jagen. Het infantenecorps in dienst van Ha°re Majesteit de Koningm, werd dus gelukkig van zulk een schelm bevrijd. Het slot van dit avontuur kwam mijn beurs nog vrii duur te staan. De seTgeant van de waclit aan I de kazerne rapporteerde, dat de handboeieu zeer in het ruwe hersteld waren; dit rapport ging eerst naar den officier, die de week haddeze sprak er met den kwartiermeester over, die de handboeien op ziin beurt weder aan een wapensmid liet zien. Deze laatste deskundige keurde ze voor den dienst als onbruikbaar af, en nu werd ik veroordeeld om een nieuw paar, als boete te betalen. Zonder mor- ren betaalde ik echter gaarne de som alles wel beschouwd, was ik nog hartelijk blij, dat ik er z66 sroedkoop afkwam. 8 E I SD E. wEen kaaseter" schrijtt in de Leeuwarder Courant Als er iets in terpen gevonden wordt, dan komt het in de courant; nu heb ik ook wat gevonden en zou graag willen, dat u er een plaasje voor overbadt. Zoo ja, wees dan zoo goed in uw blad te doen afdrukken de volgende lijst van voorwer- pen, gevonden in een stukje kruidkaas van 2,7 kilogram Een eiudje touw van 21 mM. lang, eenige hout- splinters, strootjes en steeltjes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood luciferhoutje, eenige- slee'ntjes (marmer of albast)eene aanzienlijke hoeveelheid onkruidzaden, een dozijn heele kruid- nagels eu eenige korrels echte komijn. De kaas zelve was van uitnemende kwaliteit en bewerking en gemaakt door een zindelijken boer. Die man heeft dus goede waar willen leveren, maar Liefelijk klonk in zijn oor de lokstem der verleiding door handelaren, die zich tot taak stellen het uit- schot aau den man te brengen hij kocht goedkoop I „kruid" en heeft daardoor meegewerkt aan het be- derven van den goeden naam der Eriesche kaas." Op den spoorweg van Parijs naar de Mid- dellandsche Zee werd reeds sedert eenigen tijd bedrog gepleegd door een reiziger, die valsche kaartjes eerste klasse vervaardigde. Eindelijk kwam men den man op het spoor, die, na korten tijd de zaak ontkend te hebben, een volledige bekentenis aflegde en den conducteur die hem betrapt had, 1350 valsche spoorweg-kaartjes gaf, die in het geheel eene waarde van 300,000 frs. vertegenwoor- digden. De bedrieger gebruikte de kaartjes met alleen voor eigen gebruik, maar hij dreef er eeu vrij uitgebreide handel mede, door ze voor ver- minderden prijs, vooral aan vreemdelingente verkoopen. De Independance Beige verhaalt van eeu arm meisjeMarguerite Boyenval te Theuelles (arrondissement St.-Quentin), dat reeds sinds 31 Mei 1883, dus ruim 45 maanden, slaapt. Zij is broodmairer, hare oogen zijn gesloten, de tanden op elkaar geklemd, de ademhaling normaal, de polsslag goed, doch langzaam. De doctoren be- weren, dat zij nog langen tijd in dien toestand kan blijven, mits de organen gezond en sterk zijn. In Engeland heerscht vreugde Er is niet langer twijfel of handel en nijverheid herleven. De Economist deelt mede, dat 's lands inkomsten meer dan een millioeu pond sterling meer hebben opgebracht. dan geraarad is in het financieele jaar dat 31 Maart eindigt. Voor het volgende jaar kan men op een nog grooter inkomen rekenen, ofschoon de middelen reeds 91,370,000 pond sterling in het laatste dienstjaar hebben opgebracht. Bovendien zijn de cijfers van Engelands buiten- landschen handel gedurende de twee eerste maanden van dit jaar zeer bemoedigend. In Januari en Eebruari is er bv. voor een waarde van 2,441,302 pond sterling meer aan grondstoffen voor fabrieken ingevoerd dan gedurende de twee eerste maanden van 1886 en voor 1,068,962 pond sterling meer o-eweven goederen uilgevoerd. Van bewerkt metaal is voor 133,788 pond sterling meer uilgevoerd; vau machinerieen voor 280,707 pond sterling meer. Van alle artikelen sarnen is de invoer gedurende de beide eerste maanden 7,7 pCt. grooter en de uit voer 6,6 pCt. grooter. Eeu zonderling avondmaal had onlangs te Glasgow plaats, nl. alleen voor dieven. Er waren er 150. Iedere gast ontving een gedrukt biljet, Aan de eene zijde stond „Toegangskaart voor het speciaal voor dieven uit biefstukpastei en plum- pudding bestaande avondmaal, dat den 17 1 ebruari, om half zeven, in Toolbooth Hall, High Street 10, plaats heeft. Dit avondmaal is slechts voor mannen, die wegens diefstal veroordeeld zijn geweest. Ned Wright, uit Londen, die zelf inbreker en prijs- bokser geweest is, zal eene belangrijke mededeeling doen en eene meuigte middeltjes aangeven, om vrij te komen. Daar het aantal gasteu op 150 begroot wordt, wordt men verzocht vroeg te komen." Aan de andere zijde stond: ,/Wanneer iemand in het gebouw wil komen, zonder opgemerkt te worden, dan kan men aan de achterdeur, aau de Old Ex change Court, binnengaan." Al degenen, die veroor deeld waren geweest, moesten voor Ned IVright de revue passeeren, en velen, die niet veroordeeld waren geweest werden afgewezen. Onder het eten werden vele geestige toosten geslagen, en Ned's dochter bespeelde de guitar. Een toeschouwer ver- telt, dat het zoo netjes toeging, dat de aristocratie van West End in Londen er een voorbeeld aan had kunnen nemen. Een boekhandelarr te Weenen ontving onlangs van een firma uit Warsehau het volgende telegram Zend oogenblikkelijk een Oosteurijksch „kavalerie-r e g i m e n t". De boekverkooper las en herlas, krabde zich achter het oor en begreep er niets van. Ten einde raad telegrafeerde hij ten slotte terug tfKan u niet helpen wend u tot het Mmisterie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2