Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2278. YVoensdag 16 Maart 1887. 27e Jaargang, A AWBBSTIDIM G. AANBESTEDEN D) i Q)S$SRVS(J)BU Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind verschijut Uinwdas- en Vrijdngavond bij deu uilscvcr P. J. VAN WE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Diusdag, 29 Maart 1887, des voor- middags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, 1°. het onderhouden van en doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, met bijlevering der benoodigde materialen, gedurende 1887. 2°. het uitvoeren van eenige verfwer- ken (afzonderlijk perceel). De bestekken liggen ter lezing en zijn verkrijg- baar ter gemeente-secretarie van 18 Maart a. s. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 15 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitiel£ Overzicht, In de Pransche Kamer heeft de Begeering een mal figuur gemaakt bij de behandeling van de voorgestelde verhooging der graanrechten. Acht Ministers waren tegen verhooging, twee er voor en de elfde, Minister-president Goblet, heeft zijne „vrijheid van haudelen" voorbehoudeu. Alsof het hier eeue kleiuigheid geldtEn toch, als men de eene helft van de Kamer gelooven mag, dan is de landbouw geruineerd in Fraukrijk, als het recht wordt verworpen, terwijl volgens de andere helft deze belasting slechts dieut om de arrnen te belasten ten behoeve van de rijken. Een lid der Kamer iuterpelleerde de Regeering over de rol, die de rechterlijke macht op Corsica speelt en niet zonder gevolg, daar de Regeering beloofde den toestaud te zullen verbeteren. Bij de behandeling van de militaire voorstellen in deu Duitschen Rijksdag deelde Von Francken- stein (centrum) naraens zijne politieke vrienden mede, dat zij zich van stemming zouden onthou- den. Eugen Richter laakte den invloed, die op de verkiezingen was uitgeoefend. Het voorstel Von Stauffenberg (trieunaat) werd met 222 stemmen tegen 23 verworpen, terwijl 88 zich onthielden. Polen en Elzassers waren niet in de zaal aanwezig, behalve Gerber, die zich van stemmen onthield. De sociaal-democraten stemden tegen. Daarna FEUILLETQN. 4) Naar het Engelsch. Er kwamen nu twee rechercheurs om het terrein te onderzoeken, maar dit onderzoek ging mij na- tuurlijk volstrek niet aan. Niets verdachts werd verder gevonden, behalve het uniform van Scales, dat men verborgen vond onder de vuile matras van den koopman. Zonder een oogenblik te verliezen zond ik mijn makker naar een naastbij gelegene smidse, om de doorgevijlde stukkeu der handboeien weder aan een te doen sme- den en dit werd binnen het uur verricht. De duisternis begon te vallen het huis was door de politie geslotenik ging dus met mijn makker op het erf, dat er achter lag, ten einde op de terugkomst van Scales te wachten. Eerst trachtten wij ons te vergewissen, dat hij niet ergens in den kolenkelder of het schuurtje zat verscholen. Hierin plaatsten wij een paar kisten en zetten er ons op neder met de geladen geweren binnen ons bereik en wachtten geduldig op de terugkomst van den weggeloopen soldaat wij hielden ons echter gereed om hem desnoods met onze kogels te begroeten. werd paragraaf een van het militaire regeerings- voorstel met 223 tegen 48 aangenomen, terwijl 83 zich onthielden. Paragraaf 2 (legerformatie) werd aangenomen met 247 tegen 20 en 83 ont- houdingen. Met vlag en wimpel dus In Sofia zijn de inhechtenis genomenen zwaar mishandeld, zegt men. Karaveloff zou stervende zijn, terwijl vijt officieren tengevolge van knoetsla- gen zouden zijn bezweken. Uit Gioergewo bericht men, dat een escadron Bulgaarsche cavalerie Phi- lippopel heeft verlaten om een gewapenden troep uiteen te jagen, welke zich tegen het regentschap op het platte land gevormd heeft. De gezanten te Konstantinopel hebben een collectieven stap bij de Porte gedaan, opdat deze nieuwe excecutien in Bulgarije verhindere, misschien tengevolge der tijdiug, dat 500 personen te Sofia in hechtenis zijn geno- men, onder welke vele priesters en notabelen en een neef van Zankoft'. Heeremijntijd wat zal de stakker daaraan doen Het schijnt, dat Rusland zich de gelegeuheid wil openhouden om de Bulgaarsche regeering wegens de executie der acht rebellen ter verantwoordiug te roepen. De Duitsche consul Von Thielmann, te Sofia, die na het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Rusland de belangen der Rus- sische onderdanen behartigt, heeft geprotesteerd tegen de tenuitvoerlegging van het vonnis, omdat acht van de veroordeelden Russische onderdanen waren. Dit is echter onjuist, de muitende officieren hebben voor den krijgsraad alien, op een na, erkend, tot de Bulgaarsche nationaliteit te behooren. De eenige Rus (kapitein Baulmann) is ter beschikking van den Duitschen consul te Roestschoek gesteld. De overigen hadden alien Russische passeu, zoodat het voorwendsel voor eene wraakneming voor de hand ligt. Inderdaad heeft de Russische regeering de uitlevering geeischt van twee ter dood veroordeelden, majoor Panott' en luitenant Kilieff. Zij wist, toen zij dezen eisch stelde, dat het doodvonnis reeds vol- trokken was, en het heeft er dus veel van, dat zij alleen tijd zoekt te winnen. A1 de officieren, die aan de laatste sameuzwering hebben deelgenomen, zijn oudleerlingen van Russische militaire acade- mien. Wat Rusland zal doen? Wij moeten den tijd maar afwachten. Uit de nieuwe wereld meldt men, dat het 49sta congres te Washington weldra aan het einde der zitting is, zonder iets te hebben gedaan voor de vermindering der drukkende lasten en invoerrechten, die des te ongerijmder zijn, omdat zij de schatkist met een overgroot volkomen onnoodig en zelfs gevaarlijk overschot voorzien. De democraten, die op hervorming der tarieven aandringen, herinneren zich hoe president Cleveland drie jaren gelcden, toen hij zijne betrekking aanvaardde, beloofde, de op het volk drukkende lasten te zullen verminderen, en trachten de wetsoutwerpen van Randalle nog Naarmate de avond verstreek, begon de lucht bewolkt te worden, terwijl de drukkende hitte een onweder voorspelde. Plotseling schrikten wij op door een hevigen slag, bijna onmiddellijk gevolgd door een nieuwen verblindenden bliksemstraal die, gelijk wij van uit onze schuilplaats duidelijk konden zien, de hooge kalkrotsen verlichtte, die de stad overschaduwden. Toen begon de regen in stroomen te vallen, en het bouwvallige dak van de schuur bleek al bitter weinig beschutting aan te bieden, want wij waren genoodzaakt onze overjassen aan te trekken. Tot overmaat van ramp veranderde de bodem in een modderpoel, omdat een groot watervat overliep. Na een poos hield de douderbui even plotseling op, als ze gekomen was, en daar ik doodmoe was, door alles wat dien dag was voorgevallen, verzonk ik weldra in een vasten slaap. Toen de stadsklok 12 uur sloeg, maakte Williams mij wakker. Door mijne natte kleederen was ik stijf en koud geworden; ik stond dus op en ging eens even de loods rond, terwijl ik tevens scherp het oog gevestigd hield op den rnuur, daar ik ieder oogenblik vewachtte den vluchteling te zien verschijnen, en den rnuur beklimmen. Onze eentonige nachtwake werd nu een weinig opgevroolijkt door de komst van de kat van den ouden koopman, een groote bonte poes, die zich al spinnende tegen ons kwatn aanwrijven. Williams nam haar in zijn armen, en streelde het lieve dier en toen dit spelletje hem begon te op de agenda van de vertegenwoordiging te brengen. Was dit ontwerp het eenige, dat op de tarieven- kwestie betrekking heeft, dan zou het misschien kans hebben om in behandeling te koinenmaar het aantal dezer hervormings- en herzieniugsvoor stellen is legio en het eene staat het andere in den weg. Zoo zal ook thans weder de netelige zaak voor het volgende congres worden bewaard. Men schrijft uit Den Haag aan de N. Grou. Ct.: //De berichten oratrent den gezondheidstoestand des Konings luiden in de laatste dagen weder gunstiger, ofschoon Z. M. zich nog niet in staat gevoelt het paleis, zelfs per rijtuig, te verlaten. Toch hoopt men dat de vorstelijke familie niet verhinderd zal worden in het voornemen om het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam te brengen waarvoor een paar weken geleden nog zeer groote vrees bestond. Ook nu is dat bezoek nog geens- zins boven twijfel verheven. Maar indien de Koning in beterschap blijft toenemen, is er toch groote kans dat de Amsterdamraers hun feesten niet zullen zien in't water vallen. Het vaste plan der Tweede Kamer schijnt, volgens de //Haagsche kout" der Prov. Gron. Ct., tezijnom op 31 Maart de beraadslagingen over de grondwet te verdagen tot na Paschen, en dan met hernieuwden moed den arbeid weer op vatten. Tot hoe lang! Men denkt daarvoor nog 2 a 3 maanden noodig te hebben, zoodat bij afzonderlijk wetsontwerp zal worden voorgesteld de periodieke verkiezingen uit te stellen tot na de behandeling der grondwets- herziening, om dan, terwijl de musschen op het dak zitten te hijgen, de nieuwe Kamer te kiezen. Z. M. de Koning heeft ingeteekend op de uitgave „Nieuwe kaart van Zeeland" geteekend door J. Holm, gelithografeerd, gedrukt en uitgegeven door dhr. A. W. den Doop te Middelburg. De Minister van Binn. Zaken brengt voor- loopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1887 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onder- wijs in de bovengenoemde vakken zullen worden afgenomen In de Fransche taalvoor het 1. o. in Aug., des noodig ook in het laatst van .Tuli; voor het m. o. in December, des noodig aanvangende in het laatst van Nov.in de Hoogduitsche taal zoowel voor het 1. als voor het m. o. in Aug.; in de Engelsche taal: voor het 1. o. in Aug.; voor het m. o in Dec., des noodig aanvangende in het laatst van Nov.; in de landbouwkunde, den tuin- bouw en de houtteeltzoowel voor bet 1. als voor het m. o. in Aug.; in de gyinnastiek: voor het 1. o. in de maand Juli; voor het in. o. in de vervelen, ging hij naar het watervat en wierp het dier er in het was een ondeugende aardigheid, maar de verzoeking was hem te machtig. Tot onze groote verwondering hoorden wij op eens een pijulijk gebrul in het vat; en bij nader onderzoek bleek het, dat onze gevangene tot aan den hals in het water stond Williams had de verschrikte kat met uitgestrekte klauwen vlak op zijn gezicht gegooid. De arme vent was stijf en gevoelloos van de kramp en kon maar niet uit het vat koraen. Toen stieten wij met een zware plank een gat in het vat, dicht bij den bodem, en zoodra het leeggeloopen was, hielpen we Scales om er uit te komen, brachten hem naar de loods, waar ik hem zijn natte kleeren uittrok en zijn uniform weder aandeed. Zoodra de bibberende kerel praten kon, vertelde hij ons, dat hij voor het afgesproken uur terug was gekomen. Hij had geziendat men den koopman en den deserteur gevangen had genomeu, en daarvan was hij zoo geschrikt, dat hij in het watervat was gekropen, daar hij geen andere schuilplaats vinden kon toen de schemering begon te vallen was hij voornemens zijne ongemakkelijke schuilplaats te verlaten, maar nauwelijks zag hij ons in de loods plaats nemen, of hij bleef, waar hij was Bijna was hij, volgens zijne verzekering, verdronken door de hoeveelheid water dat gedurende het onweder op zijn hoofd nederplofte, terwijl ook maanden Nov. en Dec., gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor 1. o. in handteekenen. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze exa mens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Het gerechtelijk onderzoek in zake de onge- regeldheden te Oldeboorn is begonnen; ds. Homoet, die nog te Veenendaal vertoeft, is tegen Woensdag door den rechtercommissaris te Heerenveen gedag- vaard om getuigenis van het voorgevallene^f te Zondag predikte hij in de Herv. kerk te V., kennelijk met het oog op hetgeen in zijn gemeente voorviel, naar aanleiding van Jesaja: „Ik heb u gekeurd in den smeltkroes der ellende." Dezer dagen brachten twee Duitsche heeren een bezoek aan Assen, om opneming te doen voor het oprichten van een varkensslachterij in het groot, ten einde de varkens, die tegenwoordig door de opkoopers in levenden toestand naar Hamburg worden vervoerd, in 't vervolg geslacht daarheen te veizeuden. Men verwacht, dat te Assen jaarlijks 7000 varkens kunnen worden afgeleverd, zoodat men in Drenthe dus spoedig een Cincinnati in het kleiu zal hebben. Niet zoo vlug als andere jaren zijn deland- bouwers in Zuid-Beveland met het contracteeren voor suikerbieten. Het voorschot van 70 per bunder is voor sommigen nog het lokaas. Meer en meer beginnen zich de teekenen te vertoonen, dat ook te dezen opzichte verandering komen zal. ^adat eenige jaren geleden aan de Marowijne (Suriname), op gronden tusschen de Awa en de lapanahonie, enkele Franschen zich met goed ge volg hadden bezig gehouden met het zoekeu van goud, werd door den Gouverneur een commissie daarheen gezonden, om den juisten stand van zaken met betrekking tot de goudindustrie aan de Maro wijne op te nemen. Dat onderzoek heeft tot geen voldoeude uitkomsten geleid, waardoor de goud- zoekers voortdurend vele moeielijkheden op dit tusschen Nederlandsch en Fransch' Guyana betwiste grondgebied bleven ondervinden. Naar aanleiding hiervan, is thans door den Gou verneur van Suriname een mededeeling ontvangen van de in den Conseil General van Fransch Guyana over die zaak gehouden woordenwisseling, en van het besluit van dien Raad, waarbij het Bestuur van Cayenne wordt verzocht, zich te verstaan met den Gouverneur van Suriname, om te beletten dat meu de terreinen, in gemeld betwist grondgebied gelegen, ontgiune, tot een overeenkomst tusschen de twee belanghebbende Regeeringen zal zijn tot stand gekomen. Onze diplomatic heeft thans een uitstekende gelegeuheid, aan het land een grooten dienst te de bliksemstralen hem niet weinig angst hadden bezorgd. Hij bekende nu ook, dat 'hij in een ledige ton op de bierkar verscholen had gezeten en dat de voerman zijne vlucht begunstigd had, door met zijn maat af te spreken, dat deze het vat en de vluchteling op zijn kar overnam en hem zoo naar de steeg bracht, waar de koopman zijn winkel had. De moeite in aanmerking genomen, welke Scales ons veroorzaakt had, gevoelde ik al bitter weinig medelijden met zijn lichaamslijden en sloeg al bitter weinig geloof aan zijne herhaalde belofteu, dat hij nu rustig en gewillig met ons zou medegaan. Nadat ik de herstelde boeien, die hij den vorigen dag zoo netjes had weten af te leggen, weder aan zijne polsen bevestigd had, besloot ik ook, voor alle zekerheid zijn arm aan dien van Williams vast te maken. loen vertrokken wij in de richting van onze bestemmingmaar Scales, verondersteld eens dat hij kwaad in zin had, was zoo dood af tengevolge van alles wat hij dien dag ondergaan had, dat hij ons niet lastig kon maken. Eindelijk bereikten wij dan tot mijne onuitsprekelijke verlichting met het krieken van den dag de gevangenis en ik gaf Scales aan de zorg van een opzichter over. Eerst werd ons door een van de beambten der gevangenis eenige ververschingen aangeboden, die wij hoog noodig hadden en daarop keerden wij naar het hoofdkwartier terug, waar ik onmiddelijk TER YEIZEMIIE II)HUM *"i m (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1