Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Brieven nit No. 2277. Zaterdag 12 Maart 1887. 27e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. 'tHaaij e. Telegrafische berichten. TER XELZEV, 11 Maart 1887. Gisteren gaf de zangvereeniging ,/Neuzens Man- nenkoor" alhier haar laatste coucert in dit seizoen. De opkomst was niet groot, wat wel te bejammeren was, daar de uitvoering der verschillende nummers over 't algemeen zeer goed was te noemen. De dames van 't gemengd koor en de werkende leden van het mannenkoor hebben zicli uitstekend gekweten. Vooral de laatsten verdienen een woord van lof, daar hunne gelederen door verschillende omstandiglieden gedund waren. Den ganscbeu avond en vooral via: gedurende het bal heerschte een gezellige toon velen, zoo niet alien, gingen dan ook na middernacht in opgewekte stemming huiswaarts. Wij hopen, dat nog vele dames en heeren de zangvereeniging door medewerking zullen steunen en zien, na een woord van dank aan't bestuur en den directeur voor de wijze, waarop zij hunne taak vervulden, met verlangen het volgende concert te gemoet. Heden had alhier de aanbesteding plants van het verbouwen van een landbou werswoonhuis in den Nieuwe Neuzenpolder, ten verzoeke van den heer H. Wolfert. Hiervoor hadden ingeschreven de heerenM. Klaassen, te Ter Neuzeu, voor 810P. A. Mielen, te Ter Neuzeu, voor 800 P. J. Wisse, te Zaamslag, voor 798 Joris Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 788 en M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 782. Aan den laatsten inschrijver is het werk gegund. Het bouwen van woningen wordt hier nog maar onafgebroken druk voortgezet. Ongeveer een 20tal huizen worden in verschillende deelen der gemeente hetzij uieuw opgetrokken of verbouwd, waarmede men reeds is aangevangen of eerstdaags daartoe een begin zal makeu. In de 1* helft der maand Januari zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen vanA. Tolens te RillandP. de Wade te Vlietpolder; Madelle Y. A. Wijck te Ostendedoor het hulpkantoor te Axel J. Schellens te Rotterdamdoor het hulp kantoor te Zuiddorpe L. Polet te Hontetiisse. Op den 1 Januari jl. waren in deze gemeente 660 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren oud. Hier van werden gerekend tot de school be volking te behooren 629. Op gemeld tijdstip genoten in deze gemeente onderwijs in de school aan de Molenstraat 329, in die te Lamswaarde 283, in die aan den Molenhoek 151 en in die aan de Noordstraat 98 leerlingen. Hoofdplaat, 10 Maart. Door het bestuur van het' Waterschap voor de uitwatering door de sluis bij het gehucht Nummer Een, in deze gemeente, heeft heden, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats gehad van het maken van werken tot verbetering van de uitwatering, bestaande in het bouwen eener steenen uitwateringssluis, het graven van een gedeelte waterleiding, het maken van eene vaste ijzeren brug en verdere werkzaamheden in den calamiteusen Hoofdplaatpolder, waarvan de begspoting beloopt 75,245. Yoor deze werken werd door de volgende heeren ingeschreven, als J. Linzel, te Stadskanaal, in Groningen, voor 73,924; L. Brand, te Giessendam, voor f 75,198 E. W. Dekker, te Sliedrecht, voor 77,900 P. de Yriend, te Sas van Gent, voor f 90,900 J. Leijs, te 's Heer Arendskerke, voor f 92,900 en A. vain der Beek, te Zaamslag, voor f 93,000. Oostburg. Tot verloskundige te Colijnsplaat is benoemd mejuffrouw L. A. de Pauw alhier. Op 19 Eebr. was te Rotterdam een roode bevestigd aan een der telephoonpalen op den Binnenweg aldaar. Die vlag, welke groote ergerms verwekte,"werd spoedig neergehaald. Wie dat deed werd eerst niet gemeld. Thans wordt medegedeeld, dat het de 17jarige Andreas Dekkers is. Zijn naam was volgens de Tijd, van den beginne bekend, doch werd geheim gehouden, ten einde Dekkers te vrijwaren voor mishandelingen van de zijde der socialistenen dat dit noodig was, is gebleken, want reeds tweemaal is de jongen door een paar kerels opgewacht geworden, die hem minstens een pak slaag wilden toedienen. Sedert wordt den jongen geregeld een geleider verstrekt, als hij naar zijn baas gaat of van hem terugkomt. De jongen is een verpleegde van het St. Laurentius—Jongens- gesticht te Rotterdam. Van het bestuur van dat gesticht ontving hi] als belooning voor zijn flink gedrag een zilveren horloge. 11 Maart. Tweede Kamer. heden het out 's GTaveuhage, Met eenparigheid is eigeningsontwerp voor den spoorweg Maassluis - Hoek van Holland; met 56 tegen 7 stemmen dat voor eene nieuwe sluis te Ymuiden en met 55 tegen 4 stemmen het ontwerp tot uitbreiding der vnjstelling van het patentrecht tot werklieden al- leen of met vrouwen en kinderen werkende. Maandag grondwetsherziening. betrokken ambtenaar van verklaarde, dat hij evenmin bezwaren had tegen de huwelijk. Die ambtenaar den burg, stand en als de toeziende voogd voltrekking van dit oordeelde echter zijn verklaring als voogd in dit geval niet voldoende, en weigerde mitsdien, het huwelijk te voltrekken. Op een daarna door R. ingedieud verzoekschrift is evenwel door de rechtbank te Dordrechtin overeenstemming met de conclusie van het O. M., overwogen, dat de verklaring van requestant, dat hij als voogd toestemming verleent aan de minder- jarige tot het aangaan van dit huwelijk, voldoende is, zoodat het verzoek werd toegewezen. Zondagnamiddag had onder de gemeente In de eergisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, zijn ingekomen de Koninklyke besluiten, houdende beslissing in zake de beroepen van lo Het bestuur van den grooten of ouden St. Albertspolder, van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, houdende vaststelling van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Sas van Gent. Met wijziging van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland is beslist, dat de vrije straat moet worden afgevoerd van den legger der wegen en voetpaden van de gemeente Sas van Gent 2o Den Gemeenteraad van Sas van Gent, van een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, hou dende vaststelling van den legger der wegen en voetpaden in die gemeente. Met wijziging van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland is be slist, dat als onderhoudsplichtigen van de duikers, gelegen in den ouden weg, moeten worden aange- wezen de polders daardoor uitwaterende, en dus de Karnemelkspolder voor den duiker in zijnen dijk, de Sint-Pranciespolder voor dien in zijnen dijk ge legen. Voorts is het beroep van appellant, voor zoover het andere bezwaren betreft, ongegrond verklaard. Leer-sum een zeer droevig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer Van Doorn, te Darthuizen, kraaien wilde schieten, stond hij met de hand rustende op den loop van zijn geladen geweer, op de vogels te wachten, pratende met een zijner buren. Op eens ging het schtft af, doorb'oorde v. D. de hand en de geheele lading drong hem in het hoofd, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. Waarschijnlijk heeft de haan van T geweer in een verkeerden stand gestaan en is deze door de een of andere nood- lottige beweging overgegaan. De ongelukkige, nog jonggehuwd en pas jaar hier woonachtig, laat eene weduwe met een kind achter. Men begrijpt de ontsteltenis der vrouw, die tijdens het ongeluk plaats had, ongesteld te bed lag. Men schrijft uit Kerkrade Zaterdag jl. vervoegde zich ten koffieliuize van den heer Hochstenbach alhier een fatsoenlijk gekleed heer. Onder het gebruiken van een paar glaasjes cognac laadde hij een revolver en vroeg herhaalde- lijk of er nog geen heeren daar waren geweest. Toen hij zijn gelag betaalde, bieven daar een paar centen van over, welke de vreemdeling weigerde aan te nemen onder voorgeven, dat hij ze niet meer noodig had en men ze dus wel aan de armen kon geven. Daarna vertrok hij. Eenig heilloos plan vree- zende, stelde de koffiehuishouder de marechaussee in kennis met het voorgevallene. Deze begaf zich aan- stonds op weg in de richting naar Kloosterrade, al- waar zij spoedig opgeschrikt werd door een revolver- schot. Ter plaatse gekomen vonden zij den geheim- zinnigen vreemdeling badende in zijn bloed. Hij had door een revolverschot een einde aan zijn leven ge- maakt. Men verdiept zich in gissingen wat de oorzaak van dezen zelfmoord kan zijn. Ook de idenditeit van den vreemdeling is nog niet bekend. Nader verneemt men nog de volgende bijzonder- heden De ongelukkige, een zekere Yogels geboortig uit Herzogenrade en wonende te Essen, heeft van uit Herzogenrade naar zijn vrouw gezonden zijn overjas en een postwissel ten bedrage van 30 Mark. Ook heeft hij in een cafe aldaar met potlood op een zijner machetten die hij vervolgens onder een stoel wierp, geschreven //het zal spoedig met mij gedaan zijn." Ook moet hij nog een telegram naar zijn vrouw afgezonden hebben, ten gevolge waarvan deze zich ijlings op reis begaf orn haar man van zijn heilloos voornemen af te brengen, doch te laat. Het lijk is gevonden in de boschjes achter Rolduc, juist over de greus op Duitsch grondgebied. Naar men wil, zou de ongelukkige gevallen zijn als slachtoffer van een Amerikaansch duel. Voor diegenen onzer lezers die niet weten wat een Amerikaansch duel is, zij hierbij aangemerkt, dat dit hierin bestaat, dat door het lot beslist wordt wie van de beide duellisten door zelfmoord een einde aan zijn leven moet maken. Zoo het gerucht waarheid bevat, zou dit Ameri- kaansche duel het gevolg zijn van de jongste verkiezingen in Duitschland. Het volgende eigenaardige geval heett zich voorgedaanEen persoon te Oost— en West— Barendrecht, zekere R., wenschte in het huwelijk te treden met een minderjarige, waarover hij voogc Hij wendde zich te dien einde tot den Bij mistig weder kunnen de machinisten der locomotieven de signalen niet zien, welke hun aanwijzen of zij al of niet met de treinen kunnen doorrijden. De bewoners der huizen aan de Cein- tuurbaan te Amsterdam hooren bij dergelijke ge- legenheden dat er toch middelen zijn om in het gemis van het zien der seinen te voorzien. Zij hooren alsdan knallen als van geweervuur, twee- driemaal achter elkander. Bij de spoorwegen worden nl. gebezigd kleine blikken doosjes met knalpoeder. Onder aan het doosje zijn twee reepjes dun lood bevestigd, die door den baanwachter in een oogwenk om de rail kunnen worden gebogen, waardoor het doosje boven op die rail ligt. Het al of niet hooren der knallen is dan voor den machinist het sein wat hem te doen staat, stilhouden of doorrijden. Het is duidelijk dat als de trein na het ontploffen der doosjes is voortgereden, weder onmiddellijk andere doosjes op dezelfde plaats worden gelegd voor de Door een jager te Hebelermeer werd verleden week een stokoude vos geschoten. Deze veteraan had zeker een zeer avontuurlijk leven achter den rug, want hij was aan alle leden verminkt. Zijnekaken stonden kruiselings over elkaar, en het gedeelte tanden, dat hij nog had, was heel achter in den bek aanwezig. Zijn linker voor- en achterpoot waren slechts stompjes, als aandenken uit een hevig gevecht behouden, zoodat hij sterke neiging tot vallen had. Zijn staart getuigde ook van geen vriendelijke bejegening, want hij miste de helit, terwijl zijn eene oog het andere zocht, dat hij reeds jaren geleden scheen verloren te hebben. De grootste werken en scheppingen die door was. vernuft en energie zijn tot stand gebracht, hebben lelaas maar al te dikwijls tal van menschenoffers gekost. Zoowel de grootsche bouwwerken in Assvrie en de pvramiden van Egvpte, als het doorboren van harde rotsgesteenten en het doorgraven van landengten, hebben duizenden menschenlevens ge- eischt. Een van de grootste reuzenwerken van deze eeuw, de doorgraving van de landengte van Panama, maakt op dezen regel geene uitzondering het klimaat, zoowel als de moeielijkheden aan het werk verbonden, eischen vele offers. Thans worden, zooals blijkt uit een brief uit Monrovia, de hoofd- stad van de negerrepubliek Liberia, aldaar pogin- aangewend om negers voor de werken van het Panama-kanaal aan te werven. Een Eransch ondernemer heeft dit voorstel gedaan aan de verschil lende maatschappijen, die bij de onderneming belang hebben, daar Europeanen, noch Chineezen tegen het klimaat bestand blijken. Het gebruik van olie bij storm om de golven te doen bedaren is onlangs een onderwerp van behandeling geweest bij de zeemans-vereenis te Papenburg. De van Duitschland, Amerika en Engeland verzamelde berichten werden eerst voor- gelezen, waarna een der aanwezigen zijne eia ervaringen in dit opzicht mededeelde. Over het aanwenden van olie en hare onwaar- deerbare werking was natuurlijk slechts eene meening, daarentegen had men verschil van inzichten omtrent de wijze waarop zij moet worden gebruikt. Na over dit punt van gedachten gewisseld te hebben, sprak de vereeuiging als hare meening uit dat het meest doelmatig zou zijn een zak van zeildoek, gedeeltelijk met zwam of werk gevuld om olie op te nemen. Het bedrag der kosten is een punt, dat geheel niet in aanmerking komt en in elk geval in geen verliouding hoegenaamd staat tot de menschenlevens en de waarde, die somwijlen kunnen worden gered. Men rekent, dat gemiddeld 4 a 5 liter olie voldoende zal zijn om zich gedurende 24 uren hevigste stortzeeen beveiligen. tegen Den 5den dezer had te Rome de huwelijks- voltrekking plaats van de jouge gravin Marina. De dame had te Parijs voor 12,000 frs. aan toiletten besteld, waaronder een bruidskleed, dat 3000 frs. kostte. Op het eerste bericht van de aardbeving bestelde zij per telegraaf de goederen af en stelde de daarvoor bestemde som ter beschikking van het hulp—comite voor de slachtoffers. De schoone gravin ging toen in ijverig aan het werk om bruidskleed te vervaardigen, waarmede zij voor het altaar trad. de kring harer vriendinnen een eenvoudig batisten 10 Maart 1887. Dat die Kabelaar-geschiedenis eindelijk knapjes vervelend wordt zal ik niet ontkennen en hadden zich weer geen nieuwe lezingen voorgedaan, ik zou er geen woord meer over reppen. Op den 19 Eebruari toen het ongeluk plaats had, hoorde ik reeds de meest uiteenloopende verhalen. Ge kunt begrijpen dat het ongeval als een loopend vuurtje door de stad ging, steeds vergroot, en had ik 's avonds de Koningin en het Prinsesje niet in levenden lijve voor mij gezien, ik was misschien naar bed gegaan in de treurige veronderstelling dat de vriendelijke moeder en het aanvallige kind deerlijk verminkt waren. Zoo althans luidden de eerste berichten. Wie ik ook sprak hij was oog- getuige van 't ongeval geweest en had medegeholpen om de hollende paarden tot staan te brengen. Zooveel menschen hoorde ik vertellen van hun koen en krachtig optreden dat ik waarlijk niet begreep hoe twee paarden door zoo'n menschendam hadden kunnen heenbreken. Nadat de eerste agitatie voorbij was slonk het aantal redders tot een vijf en twintigtal en later op den avond tot een man, zijnde de agent van politie Blom die's avonds dan ook, naar men verzekert, op Hoog bevel, naast het rijtuig liep waarmede Koningin en Prinsesje de stad doorkruisten om de verlichting te zien. Reeds in de Haagsche bladen die op den 19u uitkwamen trof het mij dat aan verschillende per- sonen de eer werd toegekend de paarden tot staan te hebben gebracht, daarop volgde protest van an dere personen die het ook beweerde gedaan te hebben, en daar had men het gehaspel gaande. Eindelijk scheen men het er over eens dat Anton Kabelaar de man was aan wien gansch Nederland het behoud van Koningin en Prinsesje te danken had en natuurlijk keek ik dagelijks in de Staats- courant of de man nog niet benoemd was tot broeder van den Nederlandschen Leeuw of zoo iets van dien aard, doch die benoeming liet en laat nog steeds op zich wachten. Dat verwonderde mij reeds want het was toch niet aan te nemen dat de Koning, was het eenmaal zeker aan wien de redding te danken is, dezen persoon niet zou l^loonen. Wel wisten de Haagsche bladen te vertellen dat Kabelaar een levenslange toelage van f 5 had ontvangen, dat hem een gouden horloge was geschonken enz. enz. doch al even spoedig werden die berichten tegengesproken en op het oogenblik waarop ik dezen brief schrijf heeft Kabelaar vanwege Z. M. den Koning of van de Koningin nog niets ontvangen. Intusschen hadden eenige particulieren de handen ineengeslagen om den man, aan wien men meende dat de Natie zooveel verplicht was, een Souvenir aan te bieden. Een dame die ik bescheidenheidshalve hier niet noemen zal reed als een Peter van Amiens wel niet op een ezel maar in een net koetsje door Kabe laar in persoon bestuurd de stad door met een lijst en had al heel spoedig het zaakje gedreven in de richting waarin zij het hebben wilde. Kabelaar was de held van den dag en van alle kanten kwamen adressen, geschenken en aanzoeken om zijn portret in weekbladen of tijdschriften te mogen opnemen. Daar verschijnt een paar dagen geleden een open brief van den burgemeester der residentie in de couranten waarin wel aan Kabelaar lof wordt toegezwaaid voor zijn hulp doch ook onbewimpeld wordt verklaard dat het niet aan hem maar aan een rijtuig, dat op den bewusten dag in het Noord Einde stond, te danken is dat de paarden tot staan kwamen. Te drommel daar zaten de men schen met hun blijken van vereering en waardeering. In dat schrijven werden nog een paar personen genoemd die, al was het dan niet alien evenveel, ook hulp hadden verleend, en om eerlijk te blijven zou men dus aan al die menschen blijken van erken- telijkheid hebben moeten geven. Intusschen het gouden horloge met insctiptie is gekocht (ik heb het zelf gezien) en Woensdagavond zou het aan Kabelaar uitgereikt worden doch na dien vervelenden brief van den Burgemeester, welke den vereerders de gelegenheid beneemt speeches af te steken en een soort napretje te organiseeren, heeft men be- sloten voorloopig de uitreiking niet te doen plaats hebben maar nog een nader 't hoeveelste weet ik niet onderzoek in te stellen. Een tiental verklaringen zijn thans ingekomen. In de eene verklaart eene dame bereid te zijn onder eede te bevestigeu dat Kabelaar en niemand dan "fcabelaar de redder isin eene andere wordt de bewering van den Burgemeester bevestigd dat aan de botsing met het reeds genoemde rijtuig de red ding te danken isweer een ander verklaart dat een Commies van het Departement van Einancien de paarden het eerst in den teugel is gevallen weer een ander dat een politieagent het heeft ge daan vervolgens een bekend anti—revolutionair kamerlid die constateert dat alleen aan de Voor- zienigheid de redding te danken is enz. enz. Dus de ljvoegsei van de Ter Nensensche Courant. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 5