Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. t e i i c a I d h d I b d t( w 't el hi °I hs komen is in de voornaamste piaats te danken aan de omstandigheid, dat niet ver voorbij den stal van den stalhouder Wegman, in het Noordeinde, een rijtuig stondwaarin het rijtuig waarin H. M. de Koningin was gezeten, is vastgereden. De eenige ernstige poging om, voor dat de aan- rijding piaats had, de paarden tot staan te brengen, is gedaan op den hoek van de Oranjestaat door den agent van politie P. van Deyk, die daarbij gevallen is. Eerst toen de aanrijding had piaats gehad en de paarden daardoor links uitweken, zijndezedoor verschillende personen gegrepen, waaronder mogen worden genoemdde koetsier A. Kabelaar, de stalhouder G. M. Wegman, de agent van politie Blorn en anderen. Zondagmiddag hield de Haarlemscke afdee- ling van het Ned. Werkliedenverbond eene ver- gadering in het lokaal Weten en Werken, alhier. Het Kamerlid, de heer B H. Heldt, hield eene redevoering over het verbond, waarvan hij voorzitter is, en deed zijne omschrijving van doel en streven dezer Vereeniging voorafgaan door eene schets van den tegenwoordigen toestand der werklieden. De ontwikkeling van den werkman moest in de eerste piaats worden bevorderd. Men moest zich aaneen- sluiten tot een kalme, geordende beweging en niet wachten tot anderen het werk der verbetering in handen zouden nemen. De spreker wekte de aanwezigen op tot deelneming aan het Werklie denverbond. Bij het debat werd geruimen tijd het woord gevoerd door den heer Eortuijn, met vele Amster- damsche en Haarlemsche socialisten ter vergade- ring gekomen. Hij voerde een scherpe kritiek op het betoog van den inleider en zette het streven zijner partij uiteen, in tegenstelling met dat van den heer Heldt en zijne medestauders. Ten slotte de houding van den inleider bespre- kende, in zijne positie als Kamerlid, beweerde de spreker, dat Heldt in de laatste dagen niet had gedaan wat hij behoorde te doen, door den Minister van Justitie niet aan te spreken over de diep treurige feiten van de laatste weken, de anti-soci- alistische opstootjes. „Nu hij dat niet deed" zeide Eortuijn „is hij geen volksvertegenwoor- diger, maar een vfllkSverrader Deze woorden werden gevolgd door langdurige bravo's en hoera's van de socialisten, door gesis en geroep van „stilte I" van de overige aanwezigen. Toen de heer Heldt, aan het eind zijner breede repliek, tot deze aantijging was genaderd, zeide hij van de zijde der socialisten geen andere beoordeeling te hebben verwacht. ,/Voorzeker heeft niemand zoozeer als ik betreurd wat geschiedde onder de oranjeleuze, maar daarom vond ik geen reden om eene interpellatie te richten tot den Minister van Justitie, die er niets aan kon veranderen, daargelaten of de tijd voor een interpellatie geschikt was. Het is een gewoon ver- schijnsel, dat personen, in mijne omstandigheden, voor verrader worden uitgescholden, en Eortuijn zelf zou, wanneer hij eemnaal in de Kamer zitting had, spoedig genoeg ondervinden, dat vele zijner partijgenooten hem dien scheldnaam gaven, zooals ook in Erankrijk piaats heeft. Overigens laten mij scheldwoorden als deze, van de zijde van Eortuijn en zijne vrienden, volkomen koud." De Duitschland, het eerste der voor den dagdienst der stoomvaart-maatschappij Zeeland te Vlissingen, op de werf van de Fairfield Enginee ring and Shipbuilding Company" te Govan bij Glasgow gebouwde raderstoomschepen, arriveerde Zaterdagnamiddag te 5 uren van Greenock te Ylis singen. Ofschoon de reis door dikken mist ver- traagd werd, was zij een zeer vlugge; het prachtige vaartuig heeft in alle opzichten voldaan. De En geland zal binnen eenige weken volgen en daarna de Nederland. Uit Ylissingen meldt men van 5 Maart Heden avond werd alhier uit Breda de treurige tijding outvangendat de hoofdconducteur De Grootvan de Staatsspoorwegen, alhier woon- achtig, tusschen de stations Gilze-Rijen en Breda, van en onder den van Venloo te 9 uren hier aan- komenden mailtrein is gevallen. De ongelukkige, een gehuwd en oppassend man, en vader van zes kinderen, werd, nadat men den trein had doen stoppen, vermiukt en levenloos opgenomen. TER NEUZEN, 8 Maart 1887. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekoinen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari 24 20 44 11 s., 5 r. ij., 3 p., 2 k., 2 in., 1 1. 13 s., 3 r. ij2 in., 2 k. 31076 26695 ven 57771 Uitgevaren zijn in Januari 19 en in Eebruari 19 zeeschepen. De Engelsche stoomboot Fairy, van Hull naar Antwerpen bestemd, door mist jl. Zaterdag in het Pas van Ter Neuzen aan den grond geraakt, is met assistentie van drie sleepbooten vlot gekomen en naar Antwerpen opgestoomd. Groenemlijk (Hontenisse). Zondag 6 Maart j.l. vierden J. A. Neeteson en zijne echtgeuoote alhier hun gouden bruiloft. Voir en nabij de woning der jubilarissen waren eerepoorten ge- plaatst, en van vele wouingen wapperde de vlag. In d^n voormiddag werd door eene commissie uit de bewoners van deze piaats den jubilarissen met dit feest geluk gewenscht en hun als geschenk eene prachtige hanglamp aangeboden. Door eenige meisjes werd daarbij een toepasselijk lied gezongen. Des avonds werd door de Harmonie St. Cecilia de feestvierenden eene serenade gebracht. Een tal belangstellenden was daarbij tegenwoordig. IJzemlijke, 7 Maart. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. A. P. van Muijen, een man, wien alien om den ijver en de toewijding, waarmede hij gedurende 40 jaren de betrekking van geneesheer vervulde, hooge achting toedroegen. Behalve zijue bloedver- wanten begeleidden vele vrienden, eenige ambt- genooten uit den omtrek en de leden der afdeeling IJzendijke van de ,/Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" den overledene naar zijn laatste rust- plaats. Namens bovengenoemde vereeniging legde de secretaris met een passend woord een bloemkrans neer op 't graf. De heer D. J. Hollestelle dankte in eene korte toespraak alien voor de laatste eer zijnen overleden zwager bewezen. Schooiulijke, 7 Maart. Bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer Geertsema Beckering, predikant te Oosterzee en Echters, in Friesland. aan toch met de soldaten een leveodigen handel dreef in ruwe, slechte tabak, die men binnengesmokkeld had. Hij had zelfs zijne agenten in de verschillende regimenten, die dezen tak van handel deden bloeien. Een dezer geaccrediteerde vertegenwoordigers in ons regiment was de soldaat Scales. Bovendien verdacht men den koopmanmaar zonder het hem ooit te kunnen bewijzen dat hij stukken van de uitrusting van deugnieten kocht, en havelooze burgerkleederen verkocht aan de deserteurs in ruil voor hunne uniformen. Wij lieten geen oogenblik verloren gaan, maar spoedden ons naar de morsige steeg in de vuile sloppen bij de ha- waar het winkeltje van Nathan gelegen was. 's Gravenhflge, 8 Maart. Tweede Kamer. Met 57 tegen 15 stemmen werd heden aangenomen het derde wetsvoorstel tot grondwetsherziening, wijzi- giug brengende in de bepalingen omtrent het iuko- men der kroon, de voogdij des Konings, het regentschap en de inhuldiging des Konings In de voorgestelde wijzigingen zijn slechts gerin veranderingen gebracht. Bij het debat over het vierde voorstel tot wijziging van de afdeeling macht des Konings, Raad van State en ministerieele departementen bestreed de heer Lohman als Staats- rechterlijke ketterij, dat de Koning zijne macht zou deelen met anderen. Morgen voortzetting. ""rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te JIi(Ulelbur<r. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. v. K., oud 23 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. R. d. W., oud 35 j., huisvrouw van P. J. d. Y., te Kapellebrug (Clinge), is wegens alsvoren veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. B. H., oud 40 j., arbeider te Kapellebrug (St. Jansteen), is wegens beleediging van ambte- naren veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hech tenis. A. E. G., oud 17 j., arbeider te Koewacht, is wegens meineed veroord. tot I jaar gevangenisstraf. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft gis- teren conclusie genomen in het cassatieberoep van C. B., logement-en koffiehuishouder te Ter Neuzen, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Middelburg, door het gerechtshof te 's Graven- hage veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf. Het O. M. concludeerde in deze zaak tot verwer- ping van het beroep. Uitspraak 4 April. Toen wij het oudroest en voddewinkeltje van Nathan bereikten, was hij juist bezig iets aan een paar kinderen te verkoopen. Wij wachtten totdat de jonge klantjes het winkeltje verlaten hadden, en toen vroeg ik Nathan of hij dien achtermiddag ook een bezoek had gekregen van Scales. (Wordt vervolgd.) Volgens telegrammen in buitenlandsche bladen schijnt men reden te hebben om zich bezorgd te maken over den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer. Sedert eenige dagen is Z. M. zeer verzwakt. Hij hoort met moeite en kan ternauwernood spreken. De geneesheeren waken den geheelen nacht bij hem en dienen hem versterkende middelen toe. In de Hofkringen vreest men een noodlottigen afloop voor zijn 90sten verjaardag op 22 Maart. Aan het Ylaamsche hoofd te Antwerpen, waar men een prachtig panorama van de stad en de rivier kan genieten, wordt een Kurzaal ge- bouwd, bestaande uit coucertzaal, koffiekamer, lees- en speelkamer, alles op den weelderigsten voet ingericht. Aan de inrichting zijn tevens een bad- huis en een zwemschool verbonden. Berichten uit Genua melden, dat de toestand in de dorpen langs de Italiaansche kust zeer treurig is. De bevolking durft nog steeds niet terugkeeren naar hare huizen. De koude verergert de ellende. De bergen zijn bedekt met sneeuw en een ijzige wind, gepaard met regen, gaat over de vlakte. Sommige dorpen, als Oneglia en Diana Marino zijn nagenoeg geheel verwoest. In Oneglia zijn 8000 inwoners zonder dak. De Minister van openbare werken reist door de geteisterde streken, om zich van den omvang der schade te overtuigen. Koning Humbert zond reeds tweehonderd duizend francs en de Paus twintig duizend francs tot het lenigen van den nood. De bevolking der Riviera is wanhopig, daar tot dusver reeds 90,000 vreemdelingen de streek hebben verlaten. In de Fransche Academie van wetenschappen heeft men ook over de aardbevingen gesproken. De heer Meunier, adsistent in den ,/Jardin des Plantes," die toevallig in Nizza was, schrijft o. a. het volgende. ffEven voor zes uur 's morgens werd ik door een vreemd geluid gewekt. Eersf; scheen het, alsof het hard waaide, toen alsof er een rijtuig langs het huis reed, en eindelijk deed het mij denken aan het geluid, dat een omnibus maakt, die snel over een slecht plaveisel wordt getrokken. Mijn bed werd eerst in de breedte en daarna in de lengte heen en weer geschud." Yerder werden stukken voorgelezen uit de brief eener dame, die vertelde, dat een gevoel van alge- meene mismoedigheid aan de aardbeving was voor- afgegaan. Te Genua vertelt men, dat op den avond voor de aardbeving de zee drie voet verder terugliep dan gewooulijk. De visschers begrepen instinctmatig dat er gevaar dreigde en brachten den nacht in hun schuiten door. Uit Rome is door Reuter het bericht verspreid, dat pater Petrus Beckx, generaal der Societeit van Jezus, gisteren-ochtend daar overleden is. Pater P. J. Beckx herinnert Het Centrum werd den 8 Februari 1795 te Lichen in Belgie geboren. In 1819 deed hij zijn intrede in de Jesuieten-orde te Hildesheim, was de biechtvader van den katho- liek geworden hertog Ferdinand van Anhalt-Kothen, in 1847 procurator van provincie Oostenrijk, in 1848 rector van het college te Leuven, na den terugkeer der Jesui'eten-orde in Oostenrijk superior van Hongarije en provinciaal van Oostenrijk. Den 2 Juli 1853 volgde pater Beckx pater Roothaan als generaal der orde op. Eerst kort geleaen werd den hoogbejaarden grijsaard, die een leven vol verdiensten en opoffering achter zich heelteen assistent toegevoegd in den persoon van den hoog- eerw. pater Anderledy, thans zijn opvolger. Het Belgische stoomschip Waesland, van New- York den 5 dezer te Antwerpen aangekomen had den vorigen dag, tijdens dikke mist, op het Good- winsand, in het Engelsche Kanaal aan den grond gezeten, doch is, na een deel der lading over boord geworpen te hebben, vlot gekomen. Passagiers en equipage waren aan boord van eene sleepboot opgenomen, maar later weder naar boord terugge- keerd, behalve 70 passagiers, die, via Calais, te Antwerpen arriveerde. Als een gevolg van de aardbeving wordt het volgende medegedeeld In het provincie-stadje Grasse, in het zuiden van Frankrijk, had de Parijsche operettenzangeres Celine Chaumont eene voorstelling aangekondigd. Op den avond dat deze voorstelling zou gegeven worden, was de schouwburg helder verlicht, de tooneelspelers wachtten op het tooneel achter het neergelaten scherm, de souffleur zat in zijn hokje en de kassier aan den ingangalles was gereed, alleen de toeschouwers outbraken. De vrees voor eene aardbeving was grooter dan de aantrekkingskracht der zangeres. Het kostbare uitzet van Cristine Nilson, die binnenkort met graaf Miranda in het huwelijk zal treden, vormt te Parijs het onderwerp van de gesprekken der dames. Het linnengoed is met Spaansche kanten, een geschenk der hofdames te Madrid, afgezet. Kor- setten en lijfjes zijn van echt Indisch 'oatist. Ze werden op last van den prins van Wales voor de kunstenares vervaardigd. Het weefsel is zacht als zijde, of gelijk de prins zich in een begeleidend schrijven uitdrukt, /,week en buigzaam als haar stem." Het bruidskleed is uit Genueesch fluweel en het geschenk eener vorstin. Het hermelijn, waarmede de sleep omzoomd is, heeft de diva zelve uit Rusland medegebracht. Heel haar kostbare garderobe heeft de zangeres aan de weeshuizen te Parijs geschonken. Ze wil, zegt ze,/niets meebren- gen uit vroegere dagen dan het beetje stem, dat ze nog heeft en haar juweelen." In een dorpje in Hongarije ontmoetten elkander twee bruidsparen, die elk in optocht naar de kerk gingen' op een kruisweg. Elk der stoeten had een voorrijder met zijn gevolg, dat de wagen omringde, waarin, volgens de gewoonte van het land, de feestelijk getooide bruid gezeten was. Allen konden evenwel niet tegelijk in de kerk en om het voorrecht, om het eerst in de kerk te komen, ontstond er tusschen de paladijnen van de beide bruidjes een hevigen strijd. Het kwam tot een formeelen slag, de messen werden getrokken en de mannen, die reeds wat opgewonden waren, vielen als bezetenen op elkander aan, zoodat er spoedig bloed vloeide en verscheidene vechtersbazen zwaar gewond werden. Twee hunner overleden reeds den volgenden dag aan hunne wonden. Eindelijk gelukte het aan de toegesnelde politie agenten de vechteuden te scheiden en de meesten hunner, waaronder ook de beide bruidegoms, in hechtenis te nemen. De Ind. Beige meldt het volgende omtrent de gas-ontploffing in eene van de kolenmijuen in de Borignage De mijn behoort aan de ,/vennootschap der 24 aandeeleu" en is bekeud onder den naam Sainte Desiree. In deze mijn worden vier kolenlagen gevonden, doorsueden door twee galerijen, eene op 404, de andere op 495 meter diepte. De ontploffing geschiedde in de benedenste galerij, doch heeft ook hoogerop verwoesting aangericht. Op het oogenblik der ontploffing waren 210 mannen in de mijn werkzaam. Uit de bovenste galerij is een zeker aantal werklieden gered, maar op eene diepte van ongeveer 430 meter was de schacht verstopt door de ingestorte aarde, zoodat men daar beneden niet kon doordringen. Bijna al de arbeiders, die op het oogenblik buiten de mijn waren, zijn onder leiding der twee directeuren aan het werk getogen om de verstopte gang open te maken. Te vier uur 's ochtends werden de eerste drie lijken gevonden, spoedig daarna vijf zwaar gekwetsteu en twee mannen die nagenoeg ongedeerd waren. Omtrent het lot van de ongeveer 200 arbeiders die nog bedolven zitten, verkeerde men toen in de grootste ongerustheid. De meesten konden er het leven niet afbrengen, want de instortende aarde en steenen, de vlammen en de rookwaarmede de ontploffing vergezeld ging moeten samengewerkt hebben om de ougelukkigen te doen omkomen. De gouverneur der provincie Henegouwen en de ambtenaren van de rechterlijke macht zijn op de piaats der ramp aanwezig. Zooals gewooulijk, verdiept men zich in gissingen over de oorzaak der ontploffing. Het mijngas kan ontvlamd zijn bij het openen eener nieuwe galerij, of eene mijn- werkerslamp kan gebrokeu zijn door on voorzichtig- heid of door nedervallende stukken steen. Uit de twee ongedeerd te voorschiju gekomen arbeiders is niets te halen, zij zijn als verwezen van schrik. De laatste berichten melden dat men de benedenste galerij had bereikt. Een zestigtal mijnwerkers waren ontkomen. Het aantal dooden wordt op 144 geschat. Yele lijken zijn geheel zwart, het gevolg van verstikking, andere verpletterd of zwaar verminkt. Eene vreeselijke bijzonderheid is, dat de bevolking van het district, onder den indruk van de ramp, in een toestand van versuffiug schijnt te verkeeren. De kroegen zijn vol bezoekers waarvan sommigen stoindronken. Eene vrouw, wier man en twee zonen zijn omgekomen, bedient rustig de gasten in hare herberg en heeft slechts nu en dan moeite om hare tranen te bedwingen. In de kolendistricten in het Noorden van Frankrijk zijn, naar aanleiding van deze ontploffing, buitengewone maatregelen van voorzichtigheid voorgeschreveu. GEMEENTERAAI) VAN TER NEUZEN. Zitting van Yrijdag 4 Maart. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jacs. de Feijter, Jozias de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Yan der Hooft en Tazelaar. De secretaris geeft lezing van het ver- handelde in de vorige vergadering. Dit verslag wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt inede, dat op 19 Febr. Z. M. den Koning namens de gemeente is gelukgewenscht, en dat hierop eene dankbetui- ging is ontvangen. Aan de orde washet onderzoeken der geloofs- brieven van het nieuw benoemd lid, den heer G. Wieland. De hiervoor benoemde commissie, bestaande uit de heeren Joz. de Feijter, Harte en Grenu, bevond die in orde, waarna met algemeene stemmen tot toelating van den heer Wieland be- sloten werd. Ingekomen was een verzoek van P. A. van de Velde om een hoekje gemeentegrond bij hetterrein naast de woning van I. Poppe. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten dit verzoek in te willigen. Verder wordt in behandeling genomen het ver zoek van A. Meeusen om vergunning tot het plaatsen van een treur-esch op het graf zijner echtgenoote. Met algemeene stemmen wordt af- wijzend op dit verzoek beschiktde raad meent, dat indien dit verzoek wordt toegestaan en meer anderen dit voorbeeld volgden en boomen bij de graven plantten, de begraafplaats weldra onbruikbaar zou zijn. Wei zou aan adressaut de permissie gegeven worden tot het plaatsen van een rozeu- boompje of een andere struik. De voorzitter, wijzende op het feit dat tegenwoordig op de begraafplaats meer en meer monumenten verrijzen, wenschte een verordening in het leven te roepen, waarin bepaald werd, dat voor ieder geplaatst monument, zou worden betaald. Met algemeene stemmen wordt besloten het Dagel. Best, uit te noodigen deze zaak in behandeling te nemen. Ingekomen waren een verslag van de Nieuwjaars- commissie, eenige brieven van Ged. Staten waar onder een, waarin dit college den Raad kennis geeft, dat ingekomen was een adres van T. L. van Wagtendonk, laatstelijk gedurende drie maanden r.' -r J E S If 01 hi Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letterss. atnkgoederen, r. ij. raw ijzer, p. pikkolen, k. kolen, m. minerie, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2