Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2276. Woensdag 9 Maart 1887. 27e Jaargang, Binnenland. D E; ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32f Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad verwchljjnt en Vrljdagavond bij den nltgever P. A P E ^4 IH 1* E te Ter Keasen. folitieli Overzicht. De troonrede, waarmede de Duitsche Rijksdag is geopend, heeft in het algemeen een goeden in- druk gemaakt. De Weener bladen zien daarin bijna zonder uitzondering een nieuw bewijs voor Duitschlands vredelievende staatkunde en ook de Parijsche pers beschouwt de verklaringen des Keizers vrij algemeen als een gunstig teeken, waardoor de hoop op behoud des vredes wordt versterkt. De radicale Justice is echter niet tevreden. Volgens het blad van den heer Clemenceau is de troonrede noch oorlogszuchtig, noch vredelievend. „De troonrede," zegt de Justice, be vat noch die vredelievende verzekeringen, welke zij, die geloof slaan aan Bismarcks verklaringen betreffende het Seplenaatmochten verwachtennoch bevat zij oorlogsbedreigingen. Het is een document banal, dat ons niets wijzer maakt." Te Londen is de indruk evenmin volkomen gunstig, te oordeelen althans naar de Times, die in de troonrede volstrekt niets geruststellends ziet. Nu Prins Bismarck een meerderheid heeft voor zijn Septenaat en hiervoor dus geen alarm meer behoeft te maken, beschouwt het Londensche blad deze vredelievende verklaringen der Duitsche re- geering volstrekt niet als iets buitengewoons. In- dien Prins Bismarck den toestand aanmerkelijk beter achtte, zou hij volgens de Times daarvan wel melding hebben gemaakt. De nitslag van 54 herstemmingen voor den Rijksdag is thans bekend. Gekozen zijn7 con- servatieven, 4 vrij-conservatieven, 12 nationaal- liberalen, 6 leden van het centrum, 17 libernlen, 5 socialisten, 2 Welfen. Te Merseburg bekwamen beide eandidaten even veel stemmen (12047), zoodat het lot moet beslissen. Volgens mededeeling van de Germania heeft in de gehouden partij-vergadering van het centrum eene volkomen openhartige gedachtenwisseling plaats gehad over de aanvallen en verdacbtmakingen, waaraan de heeren baron Franckenstein en Windt- horst, naar aanleiding van de ncta's van kardinaal Jacobini, van de zijde hunner tegenstanders hebben blootgestaan. Zooals men weet, werden deze heeren beschuldigd van die belangrijke documenten een tijdlang achterbaks gehouden te hebben. Met groote belangstelling, verklaart het blad, werd door de partij kennis genomen van de ver klaringen harer hooggeeerde leiders, en ten slotte sprak zij eenstemraig hare ouvoorwaardelijke goed- keuring over hunne gedragslijn en haar vol en onverzwakt vertrouwen in hen uit. Eenige dagen geleden meldden sommige bladen, dat een Fransch oorlogschip peilingen deed in de wateren van Helgoland. Dit wordt thans in een bericht uit Bremerhaven aan de Nordd. Allg. Ztg. niet alleen bevestigd, maar er wordt nog bijgevoegd, dat ook een Russisch oorlogschip zich daar ophoudt en FEUILLETQN 2) Naar het Engelsch. Toen hij de grens van zijn wijk bereikt had, ging de soldaat terug en ik wenschte mij zelf reeds geluk, dat ik bijna het open veld bereid had, waar Scales al bitter weinig kans had aan onze bewaking te ontsuappen, toen wij op eens een groote drift ossen tegenkwamen. Ondanks de moeite, welke de drijvers zich gaven, verdeelde de kudde zich in tweeen en liet ons midden doorgaan, en Scales nam nu, ondanks zijne handboeien, de gelegenheid waar, sloop tusschen de beesten door, bereikte het voetpad en liep weder zoo snel als een haas naar de stad terug. Wij trachtten zoo snel mogelijk tusschen de ossen uit te komen en snelden hem achterna, maar daar wij onze ransels en onze geweren te dragen hadden, vorderden wij slechts uiterst langzaam, maar toch trachtten wij den vluchteling in het oog te houden. Wij riepen een paar boeren toe hem den weg te versperren, maar de kinkels moedigden hem nog aan met hunne kreten, zoodra zij mekten, dat het eenvoudig een soldaat was, die aan een escorte trachtte te ontkomen. Gelukkig versoheen er plotse' ling een politie-agent aan den horizonthij breidde zijne armen uit en trachtte den vluchteling tegen te houden, maar Scales boog het hoofd, liep als een dat wat wel ongeloofelijk klinkt de gouverneur van het eiland, dat eene Engelsche bezitting is, de bevolking zou hebben vermaandzich van evensmiddelen te voorzien. Montenegro, steeds de gewillige handlanger van Rusland, dat het van geld en wapenen voorziet, wapent zich, als moest de oorlog aanstonds beginnen. Verleden week kwamen nog 5000 Russische geweren te Cattaro aan. Men meent, dat aan Montenegro is opgedragen Servie te verhinderen, Bulgarije bij te staan en des noods eene poging tot onttrooning van Koning Milan te ondernemen. Een telegram uit Sofia bevestigtdat thans overal in Bulgarije rust heerscht. Het regentschap heeft last gegeven, zoo spoedig mogelijk te onderzoeken, of tegen de van landverraad verdachte personen, die te Sofia zijn gevangen genomen, bewijzen van hun schuld bestaan, opdat zij in het tegenovergestelde geval in vrijheid zouden cunnen worden gesteld. Dit is zeker eene wijze van procedeeren, die met de in Rusland leerschende opvatting van orde geheel in strijd is. Onder de aanhangers der tegenwoordige regeeriug van Engeland openbaart zich ontevredenheid over het uitblijven van het beloofde wetsontwerp tot toepassing van repressieve maatregelen in lerland en men zegt, dat het kabinet de spoedige indiening in overweging zal nemen. De afgescheiden liberalen, die het conservatieve gouvernement in zijne Iersche politiek steunen, zijn evenwel niet geneigd, aan zulke maatregelen hunne goedkeuring te hechten, indien niet te gelijker tijd sommige grieven der Ieren worden uit den weg geruimd. Verrassend is de tijding, dat de Minister voor lerland, sir Michael Hicks Beach, zijn ontslag heeft genomen. Als reden wordt de staat zijner gezondheid opgegeven. Het Parlement van Italie zal Donderdag weder bijeenkomen. Men mag daaruit opmaken, dat dan de Ministerieele crisis zal zijn geeindigd. De Tweede Kainer van Zweden, die zich voor eene verhooging der graanrechten had verklaard, is ontbonden. Den 2 Mei zal de Rijksdag weder bijeenkomen. De bekende kwaal, waaraan Z. M. de Koning lijdt, verbiedt hem, volgens een brief uit de Hof- stad aan de Midd. Ct., het rijden en maakt het hem onmogelijk zijn paleis te verlaten. „Schijnbaar gezond, ondervindt Z. M. toch bijna doorloopend de gevolgen zijner ongesteldheid, welke van dien aard zijn, dat eene onafgebroken bezigheid ook gedurenue slechts zeer korten tijd hem onmogelijk is. Een zeer ruim gebruik van het Wildunger bronwater is het eenige middel om den Koning hevige pijnen te besparen." ram met een vaart op hem aan, wierp den agent op den grond, sloeg rechtsaf en verdween een eindje verder in een steeg. Deze steeg kwam op een werf uit, die achter een rij pakhuizen lag en was blind. Met versterking van den politie-agent volgden wij den vluchteling dicht op de hielen wij waren er zeker van, dat hij niet ontsnappen kon en dat wij hem spoedig zouden vatten. Toen wij aan den ingang van de werf kwamen, ontmoetten wij een volgeladen bierkarnatuurlijk vroegen wij den voerman, of hij den soldaat gezien had. „Jawel" antwoordde de kerel met een grijnslach; „ik denk, dat ge hem in den achtersten kelder vinden zult." Wij liepeu spoedig in de aangewezen riehting roort, maar vonden tot onze teleurstelling dat de kelder- deur met een hangslot was gesloten, terwijl de roest, die aan den beugel zat, bewees dat het in lang niet open was sreweest. De hooge muur, welke de wer.. aan de andere zijde omringde, benam den vluchteling de mogelijkheid om dien te beklimmen. Daar stonden wij nu een oogeublik ademloos van het loopen en tegelijk geheel in verlegenheid door het plotselinge verdwijnen van Scales. Op dit oogenblik begon Williams op onheilspellende wijze zijn pakje patronen los te maken en vulde zijn patroontaschje met den inhoud, om dien te kunnen gebruiken in het geval dat wij den vluchteling ontdekten en hij weigerde zich op ons bevel over te geven. Daar ik wist, hoe vast besloteu mijn Omtrent de verstrekking van materieel aan vereenigingen tot vrij willige oefening in den wapen- handel heeft de Minister van Oorlog nog het vol- gende bepaald Aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen wordt door den Minister kennis ge geven van de vereenigingen, die met 's Konings toesteraming zijn opgericht of die toestemming nader hebben verkregen, voor zoover althans die jennisgeving niet reeds vroeger is geschied. Aan het bestuur van elke vereeniging kan voor ieder geweerdragend lid een achterlaadgeweer worden verstrekt, alsmede enkele geweren tot kamerschiet- oefeningen met toebehooren. Voor ieder geweerdragend lid eener vereeniging cunnen jaarlijks worden verstrekt 50 scherpe en 10 losse patronen tot achterlaadgeweren. Voor camerschietoefeningeu worden geen patronen ver strekt. De Minister van Justitie heeft de procureurs— generaal, fungeerende directeuren van Rijkspolitie, gewezen op de menigvuldige bezwaren, voortgevloeid uit het langdurig verblijf hier te lande der laatstelijk in de omstreken van Eysden gekampeerde Zigeuners, en de groote moeielijkheden, die geruimen tijd de verwijdering hebben belet van deze tot onderscheiden nationaliteiten behoorende personen, onder opmerking dat het dus dringend noodig is, maatregelen te nemen om het binnendringen van dergelijke lieden in het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen. Daartoe moet de wet van 13 Aug. 1849 zeer streng op deze zwervelingen worden toegepast, onder mede- werking van alle ambtenaren en beambten van de grenzen des Rijks of de. haven plaatsen met de hand- having van die wet belast. Wordt toch daar aan de bepalingen dezer wet getrouw de hand gehouden, dan zegt de Minister zal het niet moeielijk zijn, de bedoelde vreemdelingen den toegang in het Rijk te beletten door ze onmiddellijk terug te zenden langs denzelfden weg dien zij gekomen zijn. De Augustus-collecte over 1886 van de Unie „Eene school met den bijbel" heeft de som van f 107,360,51 opgebracht, of f 212,64 meer dan een jaar te voren. Gedurende de 8 jaren, dat deze collecte wordt gehouden beliep de totale opbrengst f 779,579,56. Het aantal scholen met den bijbel is in dit jaar met 16 vermeerderd, waardoor het getal thans tot 441 met ruim 74,000 leerlingen is gestegen. De agenten der suikerfabriek De Ram Cie., te Rosendaal, hebben voor dit jaar in Zeeland reeds vele contracten gesloten voor de levering van bieten tegen 10 per 1000 KG., met een voor- schot van f 70 per hektare. Het „leger des heils" zal, naar de Arnh. Ct. meldt, binnen een week of vier aan ons land een bezoek brengen. Daar ons volk de Engelsche taal niet machtig is, stelt de A. C. zich voor, dat makker was, wist ik dat Scales'leven geen oortje meer waard was, indien hij zich verzette. Terloops zij hier nog gezegd, dat men in de dagen van de ouderwetsche geweren gewoon was bij het escorteeren van gevangenen geladen geweren mede te nemen; maar sedert de invoering der achterladers heeft men deze gewoonte achterwege gelaten. Wij doorzochten het erf in alle richtingen, maar vonden geen spoor van den vluchteling. Al de kelderdeuren waren, evenals de eerste, die wij onderzochten, gesloten. De pakhuizen, waarvan ik reeds melding maakte, werden meerendeels gebruikt tot bergplaatsen van granen, maar wegens den op handen zijnden oorlog was de handel met Pruisische steden aan de Oostzee gestaakt en de gebouwen waren bijgevolg gesloten. Eindelijk scheen er voor den politieagent een licht op te gaan. „Ik verwed er wat onder, sergeant, dat de vent zich in een der vaten op de bierkar verstopt heeft." Dit scheen de geheimzinnige verdwijning van Scales te verklarenwij ijlden dus weder in de riehting van den grooten weg en vonden, toen we ons weder naar de stad wendden, den voerman bezig, zijn vaten voor de deur van een herberg af te laden. De man ontkende onder een stroom van vloeken en scheldwoorden, dat hij den vluchteling een schuilplaats had verschaft. Wij bemerkten spoedig, dat we maar nutteloos woorden verspilden en zetten bijge volg ons onderzoek voort, ofschoon we nauwelijks meer wisten, in welke riehting dit behoorde te geschieden de campagne geen rijke vruchten zal dragen en de godsdienst-oefeningen op straat behooren zoo weinig tot onze volkszeden, dat wij ook uit dien hoofde meer rustverstoring dan bevordering van het gods- dienstig leven er van verwachten. In Engeland laat men die menschen ongestoord zingen en spreken naar welbehagen, maar in ons andje, waar alles de nieuwsgierigheid wekt en het tot den volksaard behoort zich met alles te bemoeien, is het te vreezen, dat deze zangers van godsdienstige iederen op eene vroolijke wijs aanstoot zullen ver- wekken en tot ongeregeldheden aanleiding zullen ven. Yoor den invoer van dergelijke artikelen zouden wij bijna een beschermend tarief verlangen, zegt ret blad. In Gelderland, met name ook in de geheele Betuwe, beginnen de landerijen, in het bizonder de bouwlanden, weder in prijs te stijgen. Te Ophe- mert werd in de vorige week op een publieken verkoop van f 3000 tot /3400 per hektare voor landerijen besteed; 3 hektaren bouwland deden niet minder dan ruim f 11,000, eene som welke aan de beste dagen in vroeger tijden herinnert. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, dringt, ten einde de landlooperij en bedelarij tegen te gaan, aan op de stichting van eene christelijke arbeiderskolonie. Onder de treurige verschijnselen van onzen tijd schrijft hij behoort de toeneming van het aantal landloopers, die uitsluitend van het bedelwerk een beroep maken en een zedeloos leven leiden. Het zijn die bedelaars, die zonder huisvesting van plaats tot plaats trekken en jaarlijks duizenden guldens al bedelend verzamelen en in dronkenschap ver- zwendelen. Dit soort van menschen is in de laatste jaren, ook in ons vaderland, op onrustbarende wijze toe- genomen. De heer Van 't Lindenhout is van oordeel, dat zulke landloopers als zij vreemdelingen zijn, onmiddellijk over de grens moeten worden gebrachtzijn zij bewoners van ons land, dan moet men of zorgeu dat zij naar de Ommerschans ge bracht worden, of hen dwingen tot werken. Om dit laatste doel te bereiken, acht de heer Van 't Lindenhout eene arbeiderskolonie noodig, en deze kan gemakkelijk tot stand gebracht worden, wan- neer elk de helft geeft van wat men anders gewoon is aan zulke landloopers uit te deelen. De aange wezen plaats voor zulk eene kolonie is de Veluwe, en het werkheide ontginnen en bosschen aan- leggen, waarvoor nog duizenden bunders bescbik- baar zijn. De burgemeester van den Haag heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het gebeurde, toen de paarden van het rijtuig der Koningiu aan het hollen waren. Dat ernstige gevolgen zijn voor- Op mijn verzoek ging de coustabel naar het politiebureau om rapport van de zaak te doen, opdat ook meerdere agenten opmerkzaam werden en ons bij het zoeken mochten helpen. Ik zat geducht in angstik zag mij al voor den krijgsraad en veroordeeld tot degradatie en misschien wel tot gevangenisstraf, omdat ik den man had laten ontsnappen, Williams kreeg stellig en zeker gevangenisstraf. Mijn kans op bevordering was voor altoos verkeken, maar daar zooveel op het spel stond, besloot ik mijn zoeken voort te zetten, al moest ik ook den ganschen dag daaraan besteden. Het was nutteloos in de hoofdstraten op Scales jacht te maken, want daar gingen voortdurend de militaire patrouilles door; zij moesten het oog houden op op de soldaten, die maar de geringste blijken gaven aan Bacchus te hebben geofferd. Zij legden ook onmeedogend de hand op elken soldaat, die maar een knoop te weinig aan zijn uniform had of de stropdas niet in de juiste riehting had zitten. Terwijl ik bij mijzelven een plan vormde, hoe ik handelen wilde, bleef mijn makker plotseling stilstaan en riep opgewonden uit„Sergeant, ik heb het gevonden Ik verwed tien tegen een dat hij naar het huis van den ouden Nathan is gegaan." Daarvan ben ik nog zoo zeker niet," antwoordde ik op twijfelacbtigen toon, „maar in ieder geval zullen wij het gaan onderzoeken." Nathan was een oude Jood, die, ofschoon hij met de meeste strengheid buiten de kazerne werd gehouden, TER AEIZEYSCHE COIIRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1