Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2275. Zaterdag 5 Maart 1887. 27e Ja&rgang, Binnenland. 0)1 BiSi 3,40 3,50 5,25 5,32 5,351 5,40, 5,45, 5,511 6,0l 6,55 8,24* 8,35 9, it' 9,15 9,22 9,30. 9,3! 9,33- i 10,01 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verscliijnt Uin<tdas> en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neazen. Bij de/.e courant belioort een bijvoegsel. folitieli Overzicht, De verkiezingen in Elzas—Lotharingen worden door de Russische pers druk besproken. Vrij algemeen wordt de vrees uitgedrukt, dat de Rijkskanselier in het daar geleden echec een voorwendsel zal zien om op de Rijkslanden een regime toe te passen, dat tot een conflict met Frankrijk zou kunnen leiden. De Nevoie Vremya zest//De verzoeking zal voor den rijkskanselier zeer groot zijn, maar hij zal zich ongetwijfeld bedenken met het oog op de afwachtende houding van het kabinet van St. Petersburg. De meuwe politiek van Rusland, die hierin bestaat, dat men zich door de Bulgaarsche zaken niet laat afleiden van hetgeen in het Westen zal voorvallen, zal derhalve eene nuttige uitwerking hebben.' Het blad zegt verder, dat Von Bismarck, als hij den oorlog begint, noch te St. Petersburg, noch te Pariis onvoorbereide lieden zal vinden. Volgens den heer Dilke kan Husland meer dan 6 millioen soldaten onder de wapenen breugen en bezit het meer ruiterij dan Duitschland en Oostenrijk samen. De weg naar Konstantinopel staat voor Rusland open, zegt hij, men stelt zich in Europa wel voor, dat Oostenrijk of een verbond van Balkanstaten Rusland zou kunnen tegenhouden, maar dan houdt men geen rekening met de ontzagwekkende uitbreiding van het Russische leger sedert 1878. Thans aan Rusland den oorlog verklaren zou van den kant der Duitschers een zelfmoord zijn, zoo vervolgt de schrijver, daarom blijft men te Berlijn vriendschap- pelijk tegenover den Czaar, hoe gaarne men den despoot van Oost—Europa uok in de knijp zet. Het bericht, dat de Keizers van Rusland en van Oostenrijk 22 Maart te Berlijn zouden komen, wordt niet bevestigd. Eerstgenoemde stuurt echter zijn oom, Grootvorst Michael, die ook den vorigen Czaar herhaaldelijk aan het Pruisische Hof vertegen- woordigde en een groot voorstander van een goede verstandhouding tusschen St. Petersburg en Berlijn is. Voorts verwacht men er den Prins van Wales, den Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden, een Prins van Italie, den Koning van Saksen, den Groothertog en de Groothertogin van Baden, den Groothertog van Hessen en andere regeereude vorsten. Na de onrust der laatste tijden verwacht men te Berlijn en misschien niet ten onrechte dat deze bijeenkomst van zooveel gekroonde hoofden en aanstaande vorsten het vertrouwen op het voort- duren van den vrede zal herstellen. De Ministerieele crisis in Italie duurt voort. Koning Humbert is een warm voorstander van het samengaan met Duitschland en Oostenrijk en heeft het zoowel Depretis als Robilant tot voorwaarde gesteld, dat deze staatkunde het richtsuoer moest FEUILLETON worden voor elke nieuwe Ministerieele combinatie. Het is echter de vraag of het, zouder Kameront- binding, mogelijk zal zijn voor deze politiek eene meerderheid te vinden. Robilant heeft die taak evenmin kunnen volbrengen als Depretis en den Koning medegedeeld, dat hij de vorming van een Kabinet aan anderen moest overlaten. Goede raad is nu duur, want op dit oogenblik kan een Ita- liaansch Kabinet niet bestaan zonder de samenwer- king van de rechterzijde met een goed deel van de linker. Eene Parlementsontbinding acht Hum bert zeer gevaarlijkzij zou aan de buitenlandsche staatkunde van het Koniukrijk eene door hem niet gewenschte richting geven. Eindelijk hebben de Italiaansche Kabinet-formeerders nog te kampen met eene zeer eigenaardige moeielijkheidKoning Hum bert wil evenmin als zijn vader Israelieten in het Ministerie opnemen. Door het weren van den po- pulairen, talentvollen staathuishoudkundige Luzzati is ditmaal de poging mislukt om een Kabinet samen te stellen. In Eugeland maken de socialisten nog al veel bewegingvooral in de hoofdstad. Zondag j.l. kwamen ze in optocht uit verscheidene wijken de Kathedraal van St. Paul binnen en maakten er groot rumoer. Een sterke politie-macht hield hen in Jt oog, zoodat de orde overigens niet is ver- stoord geworden. De sterke arm schijnt bij voortduring noodig te zijn om de verstoorders der orde tot hun plicht te brengen. In ons land beginnen de broederen op elkaar in te hakken en moeten de leiders het vooral ontgelden. //Wie wind zaait, zal storm oogsten," dat ondervinden thans die leiders op maatschappelijk zoowel als op kerkelijk terrein. Men drijft den spot met de vredestichters en wanneer men het zoover gebracht heeft, dan is ook de tijd gekomen, dat alle welgezinden met afkeer en heilige veroutwaardiging vervuld zijn tegenover de rust- verstoorders en de handen ineen slaan, niettegen- staande verschil van richting op politiek of kerkelijk gebied, om de verbrekers van orde en wet paal en perk te stellen. Tot hiertoe en niet verder! 1) Naar het Engelsch Eindelijk heeft de stoomtram in Westelijk Zeeuwsch Vlaauderen de geheele baan afgelegd verleden week werd een bezoek gebracht aan Mal- deghem, doch slechts bij wijze van proefneming. Men berekent, dat op het einde dezer maand de weg voltooid zal zijn. De vorige week had een der machinisten verzuimd, zijne locomotief van water te voorzien. Men weet, welke gevolgen dit verzuim kan hebben. Hierop volgde ontslag van den betrokkene. Tot nogtoe bleef het gelukkig bij twee offers, die de tram in het begin van dit jaar eischte. //Sergeant, men heeft je aangewezen den gevan gene Scales te begeleiden. Ik raad je, hem scherp in 'toog te houden, want hij is tot alles in staat en indien hij er maar even kans toe ziet, laat hij je zitten," zeide mij onze adjudant. wHeel goed, adjudant." tfHier is je instructie," zeide de ofhcier, terwijl hij mij het bevelschrift overhandigde, waarbij mij, onder bedreiging der zwaarste straffen, indien ik de orders niet stipt nakwam, gelast werd den sol- daat Jeremia Scales dood of levend naar de militaire gevangenis van het district te brengen. Ik groette den ofhcier en keerde me juist om, ten einde het vertrek te verlaten, toen de kolonel binnenkwam. z/Goeden morgen, kolonel," zei de adjudant. //Deze sergeant moet Scales escorteeren en ik waarschuwde hem juist, dat hij met een loozen vos te doeu heeft." ,/De drommel hale dien kerel," bromde de kolonel. ,/Toch schijnt de schelm weer bij mij terug te komen. De krijgsraad, waarvoor hij terecht stond, veroor- deelde hem, en zeer terecht wanneer men let op zijn verleden, om uit den dienst ontslagen te worden, zoodra hij zijn tijd had uitgezetenen nu trekt de generaal waarschijnlijk op hoog bevel - juist dat gedeelte van de straf weder in, waarmede de dienst alleen kon gebaat worden. Gedureude rnijn twintigjarigen diensttijd heeft de ondervinding mij geleerd, dat het altijd zoo gaat. Yerleden voorjaar bv., tijdens de groote afdanking, waren wij gedwongen oppassende kerels naar huis te zenden, die oneindig veel beter waren dan deze knaap. Nu de Eransch-Duitsche oorlog aan de orde is, trachten de autoriteiten vrijwilligers voor de garde te werven, opdat de regimenten weder voltallig worden. Men schijnt wel het uitvaagsel in dienst te nemen, ten minste te oordeelen naar de kerels, die ze mij sturen. Buitendien men slaat geen acht op de aanwijzing van den krijgsraad, het schuim van ons leger als eerloos weg te zenden, en men laat de schelmen bij hun korps blijven. Ja, sergeant," aldus besloot de bevelvoerende ofhcier zijn betoog, terwijl hij zich tot mij wendde, /;je krijgt daar een onverbeterlijken kerel voor je rekening en als je niet scherp toe- ziet, zal hij je nog in ongelegenheid brengen." Ik groette de beide ofheieren, verliet de kamer van den ordonnans en begaf me naar rnijn kwartier om eenige toebereidselen voor de reis te maken, want we moesten te voet acht mijl langs de zeekust afleggen. Toen ik klaar was, begaf ik mij naar de kamer van den soldaat, die aangewezen was mij te vergezellen j ik wilde de zaak eens met hem overleggen. Deze man was herkomstig uit Wales, hij heette Williams en was een oudgediende, wiens Men gaat dan ook op alle mogelijke wijzen voor- zichtig te werk. Het schrikken van paarden komt zeldzamer voor nu onder het rijden slechts gebeld wordt, terwijl vroeger ook het schrille gefluit zich looren deed. Het gunstige weder van den afgeloopen winter droeg er niet weioig toe bij, om het aanuemeren werkvolk zooveel mogelijk naar den zin te maken. G. C. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt, meent men, en lang niet zonder grond, op het spoor te zijn van den schrijver der adressen van het bulletin, dat op 's Konings verjaardag werd verspreid, althans treffende overeenkomst heeft men ontdekt tusschen de hand dier adressen en het schrift van iemand uit Rotterdam. Het bulletin zelf is ook aan enkele drukkers ter bezichtiging gegeven. Tot heden oopen de meeningen dezer vakmannen uiteen. Een lunner acht het niet on waarschijnlijk, dat ook de drukker in Rotterdam moet gezocht worden. Uit Leiden wordt gemeld, dat Woensdag op de hoeken der straten publication waren aangeplakt, waarin samenscholingen van meer dan vijf personen op de openbare straat werden verboden, en patrouilles de stad doorkruisten. Des middags zag men een beschonken persoon in de Paradijssteeg op het dak der woning waarin den vorigen avond de ruiten waren ingeslagen, jezig met dit af te breken en de pannen op straat te werpen. Niettegenstaande het angstgeschrei der zich alleen in de woning bevindende huisvrouw en de dringende vertoogen der omstanders, ging de woesteling met zijn vernielingswerk voort, tot het een passeerend heer gelukte, hem van boven te doen komen. Ook liepen in de buitengemeenten van Leiden geruchten, dat de socialisten, die buiten Leidens veste wonen, 's avonds bezoek zouden ontvangen. Ook daar waren maatregelen genomen. De burge- meesters waren met politie op hun post, en op de Singels werd gepatrouilleerd. Circa half 9 kwam langs de Heerenbrug de eerste oploop. De heer Parmentier, die als burgemeester van Leiderdorp optrad, posteerde zich op de brug en wist aan de voorhoede te beduideu, dat hij hen niet kon toelaten. Met een //leve de burgemeester van Leiderdorp werd de terugtocht aangenomen. Later werden op hetzelfde punt nog invallen beproefd, maar eveneens teruggezonden. Buiten de Plantage en de Zijlpoort stonden huzaren gereed. Men verhaalt, dat zich Maandagavond in de Looierstraat te Leiden een bende vertoonde voor de woning vau een socialist. Deze hing daarop terstond het portret van Z. M. den Koning voor de glazen, dat door hem en zijne vrouw, ieder met een lichtje in de hand, werd bijgelicht. Dit was echter niet voldoendede man moest op verlangen der menigte naar buiten komen en een liedje ter diensttijd bijna verstreken was. Hij was letterlijk de held van een honderdtal gevechten. Zijn onder vinding als soldaat dagteekende reeds van den tweeden oorlog tegen de Sihks, toen hij nog een jongen was. Hij woonde vervolgens de expedition bij tegen de Kaffers, in de Krim en in Indie, tijdens de demping van den opstand aldaar. Het laatst van alle maakte hij de expeditie naar Abes- sinie mede, ongeveer twee jaar voor het tijdstip, waarop ik dit schrijf. Ik deelde Williams al de opmerkingen mede van den kolonel en den adjudant betreffende onzen gevangenemaar de oudgediende deed alsof hij de zaak zeer licht opnam. (,Nu, sergeant, ik heb wel taaier karweitjes ge- had," zeide hij en voegde er toen bij, terwijl hij naar zijn Suidergeweer wees//ja, laat hem maar eens beproeven het hazenpad te kiezen; hij loopt niet ver, dat beloof ik u." De gevangene, Scales, was een man van onge 25 jaar met een weerzinwekkend uiterlijk veer Hij was eerder lenig en vlug dan krac'ntig gebouwd maar toch was hij de schrik van al de vredelie vende manschappen wegens zijn dierlijke en wraak- zuchtige geaardheid. Hij had drie jaren lang ge diend en was al dien tijd voortdurend in moei lijkheid geweest. Toen het regiment van eene expeditie terugkeerde, kwam hij terug met een zeer slecht boekje; en de slechte naam, waarin hi stond, werd later door zijne daden bevestigd. Bij de afdanking zou men hem stellig naar huis eere van den Koning zingen en een ffLeve de Coning aanheffen, waaraan door hem voldaan werd. Toen was het volk tevreden. Eergistervoormiddagte 11 urenwaren er weer eenige anti-socialisten voor de woning, waar ze den vorigen avond de ruiten hadden ingeworpen, en voerden daar een gesprek met den bewoner. O. a. verweet men den man, dat de socialisten de psalm- en gezangboeken verbrand hadden en den godsdienst wilden afschaffen. Men kon zoo werd jezegd niets beters doen dan zulke onverlaten ophangen. Een oud moedertje, van over de 70 jaren, stemde ten voile met deze meening in, door uit te schreeuwen //Ja hangen, dat moesten ze De socialist trachtte zich te verdedigen, o. a. met te zeggen, dat hij niet aansprakelijk was voor letgeen door sommige socialisten misdreven werd. Ja," werd er toen geroepen, ,/jij bent ook een vervloekte socialist. Wij hebben je naam ook gevonden op de lijst bij TegelaarOphangen moesten wij je, zoo'n ongeloovigeOnder dit alles bleef de man bedaard, en daaraan alleen had lij 't te danken, dat de samenscholing zonder landtastelijkheden afliep. Omtrent den diefstal in het postkantoor te St. Oedenrode meldt men nader De dieven hebben eerst getracht een paneel uit de deur te zagen, hetgeen hun slechts gedeeltelijk gelukte. Daarna hebben zij eene ruit uitgesneden en zoodoende de blinden aan den binnenkant van let raam opengebroken. Nadat het raam er geheel uitgelicht was, hebben zij de brandkast naar buiten gedragen en op eene stootkar geplaatst, die zij uit het karhuis van zekeren C. Kemps weggehaald hadden. Zij hebben toen de kast, zooveel mogelijk over den berm van den weg rijdende, naar eene weide gebracht, zeer kort bij bewoonde huizeu op den Lindendijk, en daar door middel van voorhamers, welke zij bij den smid Kapal gestolen hadden, een gat in de deur geslagen, het slot er uit gebroken en den inhoud, ongeveer f 1300, medegenomen. Een bankbiljet van f 25 en een van f 10, zoomede een aan- geteekenden brief aan het adres van H. W. v. d. Hagen, heeft men op de weide laten liggen. De dieven schijnen op hun gemak te werk te zijn gegaan, daar men in het kantoor eene flesch, nog gedeeltelijk met jenever gevuld, en de overblijfselen van de tabak vau den directeur vond. De marechaussee is druk bezig om de daders op het spoor te komenheden waren zij in Schijndel en Vechel om nasporingen te doen omtrent de herkomst van de flesch, waarop een etiket </Echte Schiedamsche Jenever" geplakt was. Naar men verneemt, heeft de bediende in het station te Bokstel Zondagmorgen drie personen, die geheel wit bestoven waren (wellicht door het krijt, waarmede de kast opge- vuld was) het station zien binnenkomen. hebben gezonden, maar vriend Scales was gedeser- teerd. Juist bij het ontstaan van de paniek, die veroorzaakt werd door de verwikkelingen tusschen Erankrijk en Pruisen, was hij gepakt en naar zijn korps teruggebracht. Hij kreeg twee maanden ge- vaugenisstraf en werd toen weder in dienst gesteld. Geen drie dagen later werd er in de kamer van een ofhcier ingebroken en al zijn kostbaarheden ontvreemdmen vermoedde dat Scales hierin be- trokken was met een makker, die in een even slecht blaadje stond. Deze laatste deserteerde met den buit, maar men nam Scales gevangen, als verdacht van medeplichtigheid aan dezen diefstal, en leverde hem over aan de burgerlijke overheden. Wegens gebrek aan de noodige bewijzen werd hij weder op vrije voeten gesteld. Vervolgens sloeg hij een onderoffleier, en voor dit vergrijp werd hij tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Volgens den krijgsraad moest hij daarop uit het leger weggejaagd worden, maar gelijk wij reeds hoorden, daelit de districts-commandant daar anders over. Geen wonder inderdaad, dat de achtenswaardige kolonel verontwaardigd was over het vooruitzicht, dat zulk een man weder zijne plaats in de gelederen zou hernemen. Zulke kerels breugen het regiment in minachting, vooral waar de militairen met de burgers in aanraking komen. In den namiddag verschenen Williams en ik in de provoost. Wij waren beiden in marschtenue en hadden ieder tien patronen en het rantsoen voor den TEK \EimS( HE (01 RAM Iir-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1