Gemengde berichten. Telegrafische berichten. midden zich een persoon bevond, die een gedeelte van eene lijst, afkomstig van het portret van Domela Nieuwenhuis als zegeteeken medevoerde. Onder het zingen van volksliederen liepen zij eenige grachten af. Daarbij bleef het voor het oogenblik. Toeii de avond was ingevallen, zag men grootere troepen in de Haarlemmerstraat, die van tijd tot tijd Bengaalsch vuur ontstaken. Weldra werden bij verscheidene koffiehuis— en kroeghouders, zooals bij Zwart op de Haarlemmerstraatbij Doesburg in het Zeeuwsche Koffiehuis bij Kriek op de Oost-Dwarsgracht, en meer anderen de glazen ingeworpen. Ook de woningen van personen die als socialisten bekend stonden, moesten in hetzelfde lot deelen. Men zegt, dat het volk in de van binnen verwoeste woning van Tegelaar eene naamlijst heeft gevonden van de daar wonende socialisten. De samenscholingen werden weldra van dien aard, dat de politie niet bij machte bleek te zijn, de ongeregeldheden te keer te gaan. Om half acht uur werd de infanterie ontboden, die weldra door de stad patrouilleerde. Een half uur later kwam de cavalerie op het terrein die door onderscheidene charges bier en daar de menigte uit elkander dreef. Verwondingen van ernstigen aard schijnen hierbij niet te hebben plaats gehad. Na middernacht zag men geene samenscholingen meer. De burgemeester, benevens de militaire autoriteiten, bevonden zich op het stadhuis. De anti-socialisten zijn nog verre van rustig. De laatste glasruit, die in de woning van Tege laar was heel gebleven, werd gisteren morgen omstreeks elf uur ingeworpen. Naar men zegt, is er gisterenochtend eene bijeenkomst op het sehuttersveld gehouden, waarbij overlegd zou zijn, welke personen het gisterenavond moesten ontgelden. Men twijfelde echter niet, of de politie zou tijdig hare maatregelen nemen. Naar men verder verneemt, zou een jongeling zich bij het inslaan van glasruiten zoodauig aan den pols hebben verwond, dat zijn toestand niet buiten gevaar is. TEH NEUZEN, 1 Maart 1887. De officier van gezondheid J. van Pienbroek, is bestemd om als chef van het militair hospitaal te Willemstad op te treden. Le Bien Public komt ons wat nieuws ver- tellen; het bevat in zijn geheel een door den heer Fieve, Kamerlid van Gent, gehouden rede over het kanaal van Ter Neuzen. De spreker betoogde, dat dit kanaal nu reeds kan beschouwd worden als een vaarweg van den eersten rang. Hij heeft dan ook in overweging gegeven, tot verdere verbreeding over te gaan, zoodat schepen van groote tonnemaat elkander ongehinderd zouuen kunuen passeeren. De heer H. J. Krol Lz., predikant bij de Hervormde gemeente te Budel en Gastel, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Valkens- waard, Dommelen en Aalst. Uit Hulst schrijft men ons Verleden week werd alhier de betrekkelijk hooge som van 2000 aan bankpapier gevonden. De eigenaar hiervan, de koopman P. M. te Axel was spoedig gevonden. Niet weinig verheugd zijn schat terug te hebben, gaf hij, op aandrang van anderen om den eerlijken vinder goed te beloonen, dezen eenglas bier Zaamslag, 28 Eebr. Ds. P. J. W. Klaarhamer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, hoopt den 9 Maart a. s. alhier eene Unielezing te houden. Men meldt uit Middelburg i. d. 28 Eebr. Daar Ds. Klaarhamer heden aan de oproeping tot verschijning voor het classicaal bestuur niet heeft voldaan, is met de zaak voortgegaan, en genoemde predikant geschorst in zijne betrekking, met behoud van traktement. Boschkapelle. Hebben wij reeds in de ver- slagen van onderscheidene gemeenten uit de om- geving gezien, hoe daar 's Konings verjaardag op waarvan men zich in den omtrek van Tergnier bedient om steenen te vergruizelen, waarmede men grintwegen maakt. De gevolgeu zijn niet te overzien, zoodra de krankzinnigheid der machine haar toppunt zal bereikt hebben. Ik vraag u, mijnheer, hebt gij u wel ooit een stoommachine voorgesteld, die plotseling razend is geworden Welke neillooze ongelukken moet dit niet nazich slepen En hoe haar ooit in haar vaart te stuiteu. Men zal mijn hulp inroepen, maar wat zal ik er aan kunnen doen P Waar is het vertrek met dubbele ijzeren en gecapitonneerde muren, waarvan de wanden tegeu hare alles vernielende razernij zullen bestand zijn? Neen, mijnheer, er is geen oogenblik te verliezen. Men moet dadelijk de noodige maatregelen nemen en het is mijn plicht, voordat het te laat is, van den wethouder het bevel ter vernietiging dezer machine te verkrijgen." Bij deze woorden meende ik een gesmoord lachen te hooren, dat uit den anderen hoek van den wagen kwam. Ik keerde mij om en ontmoette weder den blik van den heer in den rouw. In hetzelfde oogenblik vielen mij de sehellen van de oogen en begreep ik alles. Dwaas, die ik was Niet alleen had ik mij door een krankzinnige om den tuin laten leiden, maar nog bovendien hadden zijne bespottelijke verzekeringen mij doodelijk verschrikt Op dit oogenblik stoomde de trein het station binnen. Terwijl wij laugerzamer under het gewelf doorreden, wierpen een paarmannen van eene reusach- waardige wijze is gevierd, ook deze gemeente bleef hieraan niet ten achter en liet van hare gehecht- heid aan het Vorstelijk Iluis van Oranje ten voile blijken. A1 vroeg in den morgen dan waaide de vaderlandsche vlag van de meeste woningen zoo buiten als in de kom der gemeente. Door de zorg der tot dit eind benoemde com- rnissie tot retreling van het feest en de door deze aan de huizen onzer welwillende iugezetenen ge- collecteerde gelden, waartoe zonder onderscheid ieder het zijne had bijgedragen, werden in den voor- middag de armen en minvermogenden, welke zich hiertoe hadden aangemeld, ruimschoots met brood bedeeld, terwijl daarenboveu die der bedeelden, welke den leeftijd van 70 jaar hadden bereikt, op een flink krentebrood werden vergast. Schoon was in den namiddag onder klokgelui de wandeling der schoolkinderen, ongeveer 250 in getal, alien met een oranjelintje of ander eerbewijs versierd, begeleid door hunne oriderwijzers en ge- volgd door de feestcommissie en de meeste inge- zetenen, onder welke wandeling de schooljeugd verschillende op het feest toepasselijke liederen uitvoerde, waarna deze, in het schoolgebouw terug- gekeerd, op chocolade en koeken werd onthaald. Daar was het ook treifend te zien hoe ordelijk alles zich toedroeg, hoe op T gelaat der kinderen tevredenheid was te merken over? de ruime tractatie, hun op dezen merkwaardigen dag toegedacht, waarbij 't Wien Neerlandsch bloed en het lang leve de Koning door de lokalen van het schoolgebouw weergalmden. Geen wonder dan ook, dat onze waardige burgemeester in een gepaste toespraak een woord van dank richtte tot alien, die op eenige wijze hadden medegewerkt tot het welslagen van dit zoo heugelijk Oranjefeest. De rij der volksspelen, afgewisseld door geschut, nam ten half tien ure in den voormiddag een aan- vang met het om prijs touwtjespringeu door meisjes, waarop achtereenvolgens in den loop van den dag de algemeen bekende vermakelijkheden, waaronder ook om het hardst loopen door oude vrouwen en jongedochters, voor welke alle fraaie prijzen uitge- loofd, plaats grepen, en deze in den avond met het mede om prijs tabak rooken werden besloten. Algemeen was overigens de deelneming der in- gezeteuen aan het feest, hetwelk tot laat in den avond voortduurde. En zoo zal deze nationale dag voorzeker nog lang bij de Bosschenaren als een aangenaam souvenir in aandenken blijven. Overslug. De EdelAchtbare heer burgemeester en T hoofd der school alhier hebben 's Konings 70sten verjaardag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Heeds vroeg in den morgen hadden de meeste inwoners in de kom der gemeente, door het uit- steken van vlaggen hunne ingenomenheid met 'i feest, doen blijken. Des namiddags om 1 uur wareu de kinderen van 413 jaar oud, in hun Zondagspakje gesto- ken, in de school alwaar den jongens een oranjestrik op de mouw en de meisjes een op de borst ge- speld werd. Om half 2 plaatste het hoofd der school hen drie aan drie voor 't schoolgebouw en gaf hun roode, witte, blauwe en oranjevlaggetjes, opgesmukt met vergulde figuurtjes, in handen. In de voorste rij droeg een jongetje met oranjesjerp, een versierd bordje, waarop eene vergulde gekroonde W tus- schen de jaartallen 18171887 prijkte. Op ge- pasten afstand vokrde een ventje van den eerste broek met een van verguld galon orazoomd oranje sjerp, een in miniatuur verguld Neerlands wapen op de borst, een hoed met pluim in de nationale kleuren op't hoofd en dragende een houten vergulde gekroonde W. Daarop volgde een grootere jongen met eene achthoekige figuur, waarop in vergulde letters stond„God zij met hem" met een fraaien rand in transparant omgeven. In de laatste rij zag men drie meisjes, de grootste en oudste der leerlingen, van welke het middelste het portret des Konings droeg, dat op eene van wit bordpa- pieren achthoekige figuur in transparant, geplaatst was. De beide andere meisjes droegen opsc'nriften in keurig geschilderde letters, op houten, kunstig tige lichaamsgestalte een blik in ons compartiment, vervolgens liepen zij naast den wagen, totdat de trein stilstond. De ware krankzinnige werd al meer en meer on- rustig en opgewonden. Hij wrong de handen, keek mij vervolgens smeekend aan en stainelde eenige woorden. Plotseling ijlde hij naar het portier, maar de heer in het zwart versperde hem den weg, greep hem bij den arm en zeide op gebiedenden toon ,/Kotnaan, mijnheer Meslan, ga weer zitten, dadelijk" Deze woorden hadden een geweldige uitwerking op den krankzinnige. Hij viel op de bank terug en verborg het gelaat in zijne handen. De in het zwart gekleede heer gaf den beiden on- bekenden, die op het perron wachten, een teeken. Zij openden onmiddellijk het portier en namen den ongelukkige mede, die niet den minsten weerstand bood. Toen zeide de andere reiziger mij, dat hij eigen- lijk Dr. Ferre was. Dezen morgen," vervolgde hij, ,/had ik mij voor zaken naar het station van Tergnier begeven, en bespeurde op het eigen oogenblik, dat de trein ver- trok, dat een mijner verpleegden, die had weten te ontsnappen, een compartiment lste klasse binnen- ging. Hem te volgen was het werk van een oogen blik, nadat ik mijn groom nog toegeroepen had, aan Dr. Drumond te Parijs te telegrafeeren om mij aan het station aldaar met twee oppassers op te wachten. Het ovenge weet gij." uitgesneden figuren met vergulden rand. Op het eene las men //Hij leve hoog" op het andere z/Hulde aan Z. M. den Koning" 1 Deze zes zoo- genaamde banieren staken hoog boven de vlaggetjes uit en waren aan zwarte stokken met vergulden knop gespijkerd. Nu stond de stoet, die een schilderachtig voor- komen had, gereed. De vroolijke jeugd hief een feestlied aan, en op het kommando van voorwaarts marsch trok de stoet zingen de naar de woning van den Burgemeester, die met't Koninklijk insfgne omhangen, op de stoep verscheen. Het hoofd der school hield hier eene korte, doch bondige feest- rede, waarna T hoofd der gemeente het woord opnam, en hem dankte voor de moeiten en kosten aan dat groot aantal versieringen besteed. Ook verzocht hij den kinderen na den optocht op krentenbroodjes met chocolade. Daarna zongen zij het Neerlandsch volkslied gevolgd door een feestlied, dat van al de toepasselijke feestliederen, die in den optocht ge- zongen zijn, mij het best beviel. Dat lied, door 't hoofd der school, in 1874 voor 's Konings zilveren jubelfeest opgesteld, en toen met's Konings dank vereerd, is, naar mijne meening, een plaatsje onder dit verslag, wel waardig. De Burgemeester plaatste zich toen achter den stoet en volgde hem door de kom der gemeente, terwijl de jeugd, met den glans van vreugde op 't gelaat, verschillende feestliederen zong Aan de woning van Z.E.A. terug gekomen, bracht zij de versieringen naar de school, en liep toen in galop om haar hartje te goed te doen aan lekkere krentebroodjes met chocolade. Eere wien eere toekomtDaarom eere aan den EdelAchtbaren heer Burgemeester 1). Mattelee, die het niet beneden zich achtte den luisterrijken kin- derstoet te volgen en daareuboven 54 kinderen, die aan den optocht deelnamen, zoo rijkelijk en op zijne kosten te onthalen Eere aan't hoofd der school den heer P. Stroecken, die op zijne kosten dat groot aantal versieringen in zoo'n korten tijd heeft weten te vervaardigen. In aanmerking genomen, dat de Overslagsche jeugd, naar mij gezegd is, nooit een feest gevierd heeft, kan men den heer Stroecken toeroepen Geluk met het welslagen van uwe feestviering Stoppeldijk, 28 Februari. Door den bisschop te Breda is tot kapelaan bij de Roomscli Katholieke gemeente alhier benoemd, de heer H. Verschoote. Aardenburg, 28 Februari. De heer G. G. Sweere is door den Roomsch Katholieken bisschop van Breda, tot kapelaan alhier benoemd. Iloofdpliiat, 26 Februari. In de door het Waterschap voor de uitwatering door de sluis bij het gehucht Nummer Een, in den Hoofdplaatpolder, uitgeschreven geldleening van f 85,000, a 4 in 170 obligation van /500, is ingeschreven voor 394 aandeelen van f 500, tot een gezamenlijk bedrag van 198,138, en is de leening toegewezen aan den hoogsten inschrijver, de heer J. A. Zip, te Middelburg, voor 170 aandeelen tegen 505,34. Deze geldleening strekt ter voorziening in de kosten van den bouw eener uitwateringsluis het graven van een gedeelte waterleidinghet maken eener vaste ijzeren brug en verdere werk- zaamheden in den Hoofdplaatpolder, waarvan de aanbesteding op den 10 Maart a. s. is bepaald. Oostblirg, 26 Februari. Tot het beroepen van een predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente alhier is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren Lasonder te Gosterwolde, Scholte te Hontenisse en Reinier te Elspeet. "rechtszaken. Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. De reclitbank heeft in hare zitting van 1 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. S., oud 10 jaar, te Koewacht, is wegens diefstal en beschadiging van eens anders goed veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. F. J. van den B., oud 17 jaar, werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeiing veroord. tot 1 maand gevang. J. J. B., oud 23 jaar, zonder beroep te Hontenisse, is wegens overtrading der hondenbelastiug te Hontenisse vrijgesproken. Heeft de heer Meslan wel eens woeste buien?" ,/Sorns. Toen de trein stilstond was het ergste te vreezen. Ik was althans blij dat hij gewillig ging zitten." ,/Waarom hebt ge mij onderweg niet gewaar- schuwd z/Dan ware er een vreeselijk tooneel voorgevallen en ik had niemand, die mij bijstand kon verleenen. Buitendien, de razernij van mijn armen patient komt slechts bij tusschenpoozen voor. Ik vermoedde, dat gij alleen in hem een verstandigen en aangenamen reisgenoot zoudt hebben, want hij heeft veel geest indien hij zijn verstand had mogen behouden, ware hij een schitterend talent geworden. Nu heeft hij ten einde zijne vlucht te begunstigen, zich van mijn naam en beroep bediend. Indien gij de waarheid niet hadt ontdekt, hadt gij mijn goeden naam kunnen schaden, door verkeerde geruchten omtrent mijne geneeswijze te verspreiden." En de dokter begon hartelijk te lachen. ,/Vaarwel," zeide hij, terwijl hij mij de hand drukte. ,/Als gij ooit weder eens te Tergnier zijt, kom mij dan eens opzoeken, al ware het maar om u gerust te stellen omtrent uwe geestelijke ver- mogeus en om u te overtuigen, dat zekere ken- teekenen van verborgen krankzinnigheid nooit tot ontwikkeling komen." EINDE. 's (iravenhage, 1 Maart. Tweede Kamer. Grond- wetsherziening. Het regeeringsartikel 6 (Benoem- baarheid tot rijksbetrekkingen) is verworpen met 38 tegen 35 stemmen, zoodat het oude artikel is behouden. Art. 7 is aangenomen met 59 tegen 14 stemmen, doch gewijzigd, zoodat de afzonderlijke naturalisatiewet voor iederen vreemdeling behouden blijft, maar de wet de gevolgen zal regelen voor echtgenoot en minderjarige kinderen van de gena- turaliseerden. Hoofdstuk I is aangenomen met 47 tegen 33 stemmen. De discussie over Hoofdstuk II (afdeeling troons- opvolging) is aangevangen. Morgen voortzetting. Hoewel al de bij het Juli -oproer gewonde personen het gasthuis te Amsterdam verlaten hebben, zijn er nog twee personen in behandeling gebleven, die geregeld de polikliniek bezoeken en wier vol- komen geneziug nog wellicht eenige maanden kan duren. De een heeft eene schotwoud in den rechter- schouder, de ander eene woud in het linker onderbeen. In het geheel werden op 26 en 27 Juli jl. in het Binnen-Gasthuis opgenomen 60 door geweer- schoten getroffeu menschen. Van deze waren 16 dood of stervende, 6 stierven den volgenden dag, 4 zijn eerst later gestorven. Er kwamen bij deze gelegenheid in verhouding meer doodelijke verwondingen voor dan in den regel bij een oorlog het geval is. De oorzaak daarvan wordt door sommige doctoren toegeschreven aan het treffen op korten afstand en aan de groote uitwerking der patronen onzer Beaumont-geweren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de brandkast uit het postkantoor te St. Oedenrode (Noord-Brabant) gehaald, nadat men eene ruit had uitgesneden om naar binnen te komen en daarna de buitendeur had geopend. Men heeft er f 1300 uitgehaald, een aangeteekenden brief liet men liggen. De daders ziju nog niet bekend. De berichten omtrent de aardbeving in Noord- Italie luiden allertreurigst. Het kleine stadje Dianomarina is geheel verwoest, evenals het op 3 kilometers vandaar verwijderde dorpje Corvo. De kazerne te Final Marina is ingestort, en het herto- gelijk paleis te Genua heeft zeer geleden. Te Monte- Carlo heerschte zulk een paniek, dat zelfs de speelzaal twee dagen lang ledig bleef. Tal van kasteelen hebben zoozeer geleden, dat zij ieder oogenblik dreigen in te storten. Een telegram uit Rome meldt De plaatsen, welke het meest van de aardbeving geleden hebben, zijn volgens officieele berichten Bajardo met 300 dooden of gewondenDiano Marina met 250 dooden of gewondenBussana met 50 dooden en 36 gewonden Diauo-Castello met 30 dooden en verscheidene gewondenCastel- lano met 30 dooden en vele gewonden. Al deze gemeenten verkeeren in grooten nood. Volgens een ander bericht bedraagt het getal dooden meer dan 2000. Op verscheidene schepen werd de schok in voile zee zoo krachtig gevoeld, dat de bemanning in de meening verkeerde van op een rots geloopen te zijn. Nader meldt men nog het volgende: 't Meest schijnt Mentone van de aardbeving geleden te hebben. Vreeselijk zijn de verwoestingen, aldaar aangericht. Op vele punten heeft de stad het aanzien, alsof zij gebombardeerd is. Bij de toegangen van het spoorwegstation onder anderen is geen huis ongedeerd gebleven. Overal lagen puinhoopen en allerwege kampeerde de bevolking onder den blooten hemel. In cijfers is de toestand, dat 800 huizen zwaar beschadigd zijn en daarvan 450 gesloopt zullen moeten worden. Voortdureud komen nog berichten, zoowel uit Mentona als uit andere plaatsen des lands van het overlijden van personen, als gevolg van de wonden die zij ontvangen hadden. De Minister wacht de rapporten der prefecten van de door de aardbevingen geteisterde departe- menten af, om te bepalen hoe groot het krediet zal zijn, dat hij bij de Kamers zal aanvragen ter tegemoetkoming in den nood. Middelerwijl heeft hij 10,000 fr. aan den prefect der Zee-Alpen gezonden. De commissie van den departementalen raad van dat gewest heeft eene som van 17,000 fr. ter be- schikking van den prefect gesteld, om voorhands in de dringste behoeften te voorzien. De bevolking blijft nog erg angstig. Het bericht dat de beroemde sterrekundige Flammarion eene herhaling der aardbeving voor waarschijnlijk hield, veroorzaakte opnieuw een paniek. De prefect der Zee-Alpen seinde dan ook dadelijk naar Parijs om nadere inlichtingen. Flammarion seinde toen terug: //Desecondaire schokken, die gelijk ik verwachtte, zich hebben voorgedaan, werden door mij voorspeld op grond der overeenkomst tusschen de aardbeving in de Zee-Alpen met die van 't vorige jaar in Spanje. Mogten er nu nog nieuwe schokken komen, wat mogelijk is, zoo zullen die echter op denzelfden grond slechts zeer zwak zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2