Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2274. Woensdag 2 Maart 1887. 27e Jaargang, EES ZWIJ&KHD MEDB8EIZIGER Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADYEETENTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. bind verscliijnt Itinsdas- c« Vrljdagavond bij deu nitgever P. J. VAN O E S A N l> b te Ter Neuzen. t*olitieli Overzicht, Zooals we aan 't eind van ons politiek overzicht in 't vorig nummer zeiden, thans kunnen we spreken over de verkiezingen in Duitschland, een campagne, doch gelukkig een verkiezings-cainpague. Baarbij ging het heet toe, nog heeter dan wanneer het belangen van een gemeente geldt. V ij kennen dit. Ter zake. Geen middel werd versmaad, ora den kiezers den wil der regeering op te dringen, en zoo geweldig werkte de regeerings-machine, dat hare werking ver over de Duitsche grenzen werd bespeurd. Men kan zelfs zonder overdrijving zeggen, dat Europa deze verkiezings-campagne heeft meegemaakt. ant de vraag van oorlog of vrede werd opgeworpen om den septenaatseisch te rechtvaardigen, en het afschrikwekkend beeld van een Fransch-Duitschen oorlog, dat dagelijks deu kiezers werd voorgehou- den, wierp een duistere schaduw op de verschrikte wereld. De oude keizer liet zich in persoon hooren; graaf Moltke wierp zijn gezag in de schaalvorst Bismarck donderde tegen de „bronnen-vergiftigers" van de oppositie. Bij dit ongehoorde schouwspel beefde Europa van het eene uiteinde tot het andere een paniek maakte zich meester van de beurzen, ongehoorde sommen gingen in enkele oogenblikken verloren en ieder meer of min geloofwaardig gerucht orntrent aanbouw van barakken, aankoop van paar- den, verplaatsing van troepen, scheen de voorbode te zijn van eene naderende wereld-catastrophe. Er valt niet aan te twijfelen Von Bismarck zal in den nieuwen Rijksdag over een meerderheid be- schikken, ofschoon de Elzas-Lotharingers zich niet aan het manifest van prins Hohenlohe en evenmin aan de mandementen hunner bisschoppen hebben gestoord. Met groote meerderheid hebben zij de protest-candidaten verkozen de eenige onder hunne afgevaardigden, die voor bet septenaat had gestemd, graaf Zorn von Bulach, is niet herkozen. In de gegeveu omstandigheden is deze stemming een dubbel treffend getuigenis van den geest der be- volking in de Rijkslanden. Had Von Bismarck geene meerderheid verkregen, zeer zeker ware hij opnieuw tot ontbinding overgegaan. De heer Von Schloezer, Pruisisch gezant bij het Vaticaan, moet althans gezegd hebben „Mislukt de verkiezing, dan weder en nog eens, totdat er eindelijk eene regeerings-meerderheid komt. Het volk zal dit spoedig moede worden, bij iedere ontbinding zal het aantal volgelingen afnemendaarenboven zijn de kiezers thans het despotisme van den heer Windthorst moede." Wat betreft de Oostersche kwestie, het uur zal aanbreken, waarop men te Berlijn zal leeren inzien, dat men aan de Oostersche zaken eenige aandacht moet schenken. De Czaar ziet met het eene oog naar den Rijn met het andere naar Konstantinopel. De spanning tusschen Irankrijk FEUILLBTON. NAAR HET ERANSCH Maurice Reynold. /Worden de gevallen van krankzinnigheid minder of nemen zij in het algemeen toe?" vroeg ik. „Zij nemen bepaald toe, en ik denk er reeds over een vleugel bij het huis te laten bouwen, ten einde al de lieden, die zich tot mij wenden, te kunnen huisvesten." „Wordt die uitbreiding noodzakelijk door den roep die er van u uitgaat „Neen, dat juist niet. Er zijn honderden personen schijnbaar in het voile bezit van hun verstand die ik jaren lang ken en die zich toch eenmaal onder mijn opzicht zullen stellen." ,/Maar in ernst, dokter, gij zoudt toch niet aan lieden, die volmaakt goed bij hunne zinneu zijn de krankzinnigheid kunnen voorspellen ,/Daarin vergist gij u. Met uw verlof.een oogenblik." Hij boog zich voorover en zag mij een halve minuut doordringend aan. Ik was zoo verbaasd dat ik geen woord kon uitbrengen. en Duitschland kan voor de Russische politiek niet anders dan voordeelig werkeu. Hoe meer Duitschland de handen zijn gebonden, hoe meer de Russen den Bosporus zullen naderen. Het testament van Peter den Grooten ligt in bt. Petersburg, en tot de uitvoeriug van Peters wil dient elke Czaar iets bij te dragen. De Fransche pers blijft onder de bedrijven kalm en bezadigd. De Senaat wil van de gedeeltelijke afschaffing der ouder-prefecturen niets hooren. Met 210 tegen 36 stem men herstelde dit lichaam let oorspronkelijke cijfer op de begrooting voor de onder-prefecten uitgetrokken en door de Kamer, zooals men weet aanzienlijk verminderd. De heer Peyramont, directeur der chauvinistische revanche, is gearresteerd krachtens artikel 84 van den Code Penal, waariu gesproken wordt over manifestation, die gevaar voor den staat kunnen opleveren. Eene aij hem ingestelde huiszoeking heeft geleid tot het in beslag nemen van verschillende papieren. In het Britsche Lagerhuis is door de regeering meegedeeld, dat het bericht niet is bevestigd als zou Frankrijk voornemenszijnopdeNieuwe Hebriden nieuwe forten aan te leggen, de troepen te versterken en nieuwe kazerues te bouwen. Integendeel zijn de Fransche posten aanmerkelijk verminderd, en wordt thans met Frankrijk onderhandeld over eene schikking, waardoor die posten geheel ingetrokken zullen worden. Voorts berichtte men, dat met de Egyptische regeering eene schikking is getroffen, waardoor zij in de gelegenheid wordt gesteld van de heerendiensten gedurende dit jaar volkoinen af te zien. In Ierland gist het opnieuw. De „maanlichters" zijn te Kerry bij nacht het huis van een schout binnen- gedrongen en hebben hem doodelijk gewond. De burgemeester van Dublin moet tot een atgezantschap van werkeloozen gezegd hebben, dat de Engelsche regeering veeleer er aan dacht Ierland te verpletteren dan de ongelukkigen te steunen. Ook verder uitte hij zich zeer heftig. Intusscheu gaan Dillon c. s. ondanks het tegen hen hangend geding, voort met de boeren tegen de landheeren op te zetten. Zij gaan door 'tland, gevolgd door de politie, die er echter niet in slaagt hun 't spreken te beletten. In de G. Ct. lezen wij Nogmaals trichinen. Wellicht gaat het sommigen vervelen over dit onderwerp nog meer te lezen; wij meenen echter ons niet ontslagen te mogen achten van herhaalde waarschuwing in dezen wanneer daartoe aanleiding bestaat. En wij willen er dan ook nog met een enkel woord op wijzen hoe gebleken is, dat sommige lijders de gevreesde ziekte hebben opgedaau door het proeven van rauw gehakt, eene gewoonte welke bij het gereedmaken Daarop hernam hij de achtelooze houding van daareven. Zijn er bijgeval krankzinnigen in uwe familie vroeg hij op voorgewend onverschilligen toon. Ik heb reeds boven gezegd, dat ik zenuwachtig en zeer vatbaar voor indrukken ben. Ik voelde het klamme zweet op mijn voorhoofd parelen. Mijn hart begon hevig te kloppen. „Neen, geen enkele," stamelde ik. En toch herinuerde ik mij bijna op hetzelfde oogenblik, dat ik jaarlijks een klein sommetje gaf als bijdrage voor het onderhoud van een ver verwijderden bloedverwant, dien ik nooit gezien had maar die reeds sedert jaren in een krankzinnigen gesticht was opgenomen. ,/Zijt gij daar wel heel zeker van vroeg de dokter vorschend. Ik beefde over al mijne leden, en bekende, dat ik een overoveroudoom had, die krankzinnig was. „Ik was er zoo goed als zeker van," hernam de dokter kalm. „Men moet altoos ver, zeer ver opklimmen om den oorsprong te ontdekken. Is u iets van uwe voorouders bekeud vGoede hemel," viel ik hem in de rede, vge wilt mij toch niet voorspellen, dokter, dat ik eens gek zal worden „Ge wordt het stellig en zeker, tenzij gij voor dien tijd sterft," antvoordde hij met een zekere zelfvoldoening. „Nooit is mij een geval voorgekomen, van die spijs nog al veelvuldig voorkomt en waartegen niet genoeg kau gewaarschuwd worden. lit schijnt zelfs de oorzaak te zijn van de om- standigheid dat in sommige geziunen slechts een enkel lid is aaugetast. Ook achten wij het niet ondienstig nog mede te deelen, waarom verbrandeii van met trichinen lezet varkensvleesch zoo nuttig kan geacht worden. Men zou allicht meenen dat men dat vleesch evengoed begraven of op een mestput werpen con. Doch het ligt voor de hand, dat dan juist de mogelijkheid bevorderd wordt, dat ratten, muizeu, mollen, zelfs andere dieren dat vleesch nog opgraven of opzoeken en gebruiken, waardoor zoovele bronnen voor nieuwe gevallen in het leven worden geroepen. Slechts door algeheele vernietiging door verbranden wordt dit gevaar voorkomen. Ds. E. J. Ilomoet, van Oldeboorn, heeft met vrouw en kind de vlucht genomen naar Venendaal, waar zijn ouders wonen, nadat men de ruiten in zijne pastorie had ingegooid en hem op allerlei wijze had bedreigd. Naar men verneemt, heeft hij zich oumiddellijk bij den Minister van Justitie beklaagd over de weinige bescherming, welke hij heeft genoten hoewel hij daarop meermalen bij de bevoegde macht in Friesland aandrong. Het getal kinderen op de openbare school in de gemeente Boschkappelle was zoo groot (op 15 Januari 1887, 243), dat op grond van art. 24 der wet op het 1. o. en het Kon. besl. van 3 Oct. 1884 (Stbl. no. 207), naar de uitlegging daarvan gegeven bij schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken van 19 Nov. 1886, (no. 3522, afd. O), op 1 Januari 1887 het hoofd der school behoorde te worden bijgestaan door drie onder- wijzerser waren evenwel slechts twee onderwijzers in dienst gesteld. In den loop van 1886 was de jaarwedde voor een derden onderwijzer door den Raad vastgesteld, had een oproeping van sollicitauten door Burg, en Weth. plaats gehad en was door deze, in overleg met den arrondissements—schoolopziener en na ingewonnen bericht van het hoofd der school, een voordracht opgemaakt en aan den Raad ingediend. Deze weigerde echter de benoeming te doen, ook toen Ged. Staten hem daartoe uitnoodigdendit college verzocht daarop Burg, en Weth. tot de benoeming over te gaan. Toen ook het dagelijksch bestuur der gemeente weigerdeheeft de Comm. des Konings in Zeeland, met toepassing van art. 127 gem.-wet, bij beschikking van 9 Febr. jl. de benoeming gedaan. Zoover wij weten is dit het eerste geval van dien aard, dat zich heeft voorgedaan. (Gem.-Stem.) Men leest in de N. Rott. Ct. Het schijnt, dat ook te Rotterdam het volk waarvan de diagnose geinakkelijker was. Maar wat komt het er op aan. Kom bij mij ge zul er goed behandeld worden en ge zult u waarschijnlijk gelukkiger gevoelen dan ge nu zijt. Intusschen zal ik uw naam en woonplaats opschrijven. Ik zou u tevens zeer verplicht ziju, indieu ge mij nog eene sigaar wildet geven." Ik zonk zwijgend en onsteld achterover. Mijn oogen vestigden zich op het gelaat van den dokter, zooals een beschuldigde ze richt op het gelaat van den rechter, die zijn doodvonnis gaat uitspreken Ik zou het niet kunnen beschrijven in welk een geestestoestand ik verkeerde. Ik geloof niet, dat er iemand bestaat, die in een oogenblik van crisis, onder den invloed van eenig ongeluk of van een diepgaande smartzich niet heeft afgevraagd Wordt ik krankzinnig Zou ik het worden kunnen Wie zal zich over mijn wanhoop verwonderen, nu ik den bekwaamsten geneesheer van krankzinnigen uit geheel Frankrijk, den man tegen wiens uit- spraak men nooit in hooger beroep kwam hoorde verklaren, dat ik bestemd was het verstand te verliezen. Het scheen mij toe, dat ik onder den invloed van een bangen droom verkeerde, en toch sidderde ik van afschuw, toen ik een uitdrukking van duivelsche voldoening meende te lezen in de oogen van den zwijgenden krankzinnige in den anderen hoek van den waggon. De glimlachende dokter, die zooeven mijn vonnis zelf den verkoop op de openbare straat van het socialistische blaadje Recht voor Allen en de schot- schriften uit denzelfden koker wil beletten. Toen Zaterdagavond omstreeks 10 uren een rondventer van dat blad zich op de lloogstraat vertoonde, vormde zich een zoodanige oploop achter lem, dat hij door de politie in bescherming ge nomen en geescorteerd moest worden. Nadat hij in dit gezelschap door de Lamsteeg geleid was, zette hij het bij de Lombardstraat als een haas op een loopen, achtervolgd door eene menigte menschen, die hem echter spoedig uit het oog verloren. Later op den avond hoorde men een troepje ongens op de Hoogstraat zingen het uit Amster dam overgewaaide lied Hop, hop, hop Hang de socialisten op. Uit Leiden meldt men d.d. 27 Februari Gisterenavond omstreeks tien uur trok alhier een troep van twee a driehonderd jongens met een Oranjevlag zingende langs de Heerengracht naar de Zandstraat, waar ze van de tapperij van Tegelaar, den voorzitter der hier bestaande afdeeling van den Sociaal-democratiscken bond, de glasruiten verbrijzelden. Ook bij eenige andere socialisten werdeu de ruiten ingeslagen. De commissaris van politie kwam echter spoedig met een paar inspecteurs en eenige agenten aanrukken, ten einde Tegelaar voor verdere ge- weldadigheden te beveiligen. De bende trok hierop af. Naar men nader meldt was de optocht van den troep straatjongens georganiseerd op het Levendaal voor een tapperij, waar de socialisten een vergadering hadden gehouden. Men heeft in de tapperij geen glasruit heel gelaten. Daarop drong een deel der bende naar binnen en hield er dauig huis. Het portret van Domela Nieuwenhuis werd van den wand gehaald en aan een stok door de stad gedragen. Op de Heerengracht en in de Jan Vosscsteeg werden bij twee tappers, beiden bestuurders van den socialistenbond, de glasruiten verbrijzeld. De steeds aangroeiende bende keerde onder het zingen van het „Wien Neerlandsch bloed" naar Tegelaar terug en zette daar het vernielings- werk voort. De woning van Tegelaar en die van den tapper op het Levendaal geven bij het aanschouwen den indruk, dat er een felle binnenbrand heeft plaats gehad. Omstreeks twee uur in den nacht was het tumult geeindigd. De politie zette verschillende straten af en trachtte zooveel mogelijk de volksmenigte uiteen te drijven. Een deel van het garnizoen is in de kazerne geconsigneerd. Nader lezen wij in de N. R. Ct. Eergisteren middag vertoonde zich weder eene bende aankomende jongens op straatin wier had uitgesproken, scheen mijne opgewondenheid volstrekt niet te bemerken. Hij vergenoegde zich slechts met de hand uit te steken naar de sigaar. Ik gevoelde dat ik hem haatte. „Maarmaar," stamelde ik eindelijk, vgij zoudt u toch kuunen vergissende knapste menschen dwalen wel eens „Ik vergis mij nooit, mijn waarde heer; ikheb van die zaken zoo veel ondervinding, dat het mij dikwijls gebeurt, wanneer ik oplettend een kind in de wieg gadesla, te zeggen Indieu dit kind niet op jeugdigen leeftijd sterft, en indien ik het mag beleven, dan zie ik het groot geworden, nog in een krankzinnigengesticht. Daarom moet ik nood- wendig mijn inrichting uitbreiden, want al die personen, welke in mijn boekje opgeteekend staan, zijn bijna rijp om er in te worden opgenomen. Vreeselijk Ik bleef het antwoord schuldig. Ik had een gevoel, alsof ik gebiologeerd was. „En vergun mij u nog te zeggen," hernam Dr. Ferre, terwijl hij eerst ziju stem liet dalen, maar vervolgens hoe langer hoe luider begon te spreken, „dat ik niet alleen den waanzin bij de menschen kan vooruitzien. Ik bespeur ze zelfs bij de dieren zelfs bij levenlooze voorwerpen. Mijn reis naar Parijs wordt dringend gevorderd, omdat ik aan den wethouder van openbare werken eene vreeselijke ontdekking moet meedeelen, die ik gisteren heb gedaan. Er zijn teekenen van ver- standsverbijstering bij eene reusachtige stoomroachine, TER NE11ZE7V8CHE (01 RAM l»it TAN (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1