Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2273. Zaterdag 26 Februari 1887. 27e Jaargang, EEN ZWIJGENB MEDEREIZIGER Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Araerika 1,32£. Men a.bonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ABVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »!t bind verscliijnt DiiiNdas- en Vrijjdasavond blj den ultgever P. J. VAN O E S A N D E te Ter Neuzen. I'olitieli Overzicht. We begiunen thans met ons overzicht in't Oos" ten. Veel verandering komt daar niet in de toe- standen. Be Rumeensche Kamer heeftmet 99 tecgn 11 stemmen 30 millioen ter beschikking der regeering gesteld voor bewapening. Rusland zal misschien niet ongaarne een conflict tusschen Buitsch- land en Eraukrijk zien oin er ziju voordeel mee te doen. Bat begiut de Porte ook in te zien. Zij merkt, dat ze tot nu toe de dupe van Rusland is geweest, en dat de partij van Zaukofl in Bulganje slechts eene kleine, machtelooze minderheid nil- maakt. Daarenboven worden haar door de toerus- tingen van Oostenrijk de oogen geopend voor het naderend gevaar. Inderdaad wordt in de Oostenrijk-Hongaarsche monnrchie op militair gebied een groote bednjvig- heid aan den dag gelegd. Nu voor materieel en levensmiddelen belioorlijk is gezorgd, komen de verplaatsingen van troepen aan de orde. Be ver- schillende brigades worden gezonden naar de punten, waar zii, bij het uitbreken van een oorlog, aanwe- zi<* moeten zijn. Natuurlijk blijft de regeering verzekeren, dat deze maatregelen van zuiver deien- sieven aard zijn. Met algemeene stemmen zonder discussie hebben de vertegenwoordigingen in Oos tenrijk en Hongarije beide de ten behoeve van de departementen van oorlog aangevraagde creuieten aangenomen. Be conferentie te Konstantmopel vordert niets en zal volgens de verzekenng van Rusland geen bevredigend resultaat opleveren. Na een vervelend debat van vier weken heeft het Britsche Lagerhuis het adres van autwoord op de troonrede aangenomen. Wolff's zending naar Konstantinopel heeft een voor hem«lechten uitslag wehad. R Gold de voorstellen betreifende Egypte. Wolff wijst den uitslag vooral aan den invloed van Eraukrijk en moet in een driftige bui gezegd heb ben Ik zal Frankrijk het mes van Duitschland op de keel zetten." R Kan waar zijn. Uit Cairo hebben de Italianen bericht ontvangen, dat de Fransche consul te Massowah geheime be- trekkingen heeft onderhouden met den Negus van Abessime, en dat door zijne tusschenkomst aan de Abessiniers vier maanden geleden twee mitrailleuses en vele geweren zijn geleverd. Of John Bull hier ook een spaantje inee onder steekt? Men meldt, dat de Abessiniers het strijden moede zijn, nu 20000 van de hunnen door de 400 Italianen zijn neergesabeld. Ris-Aloela weet, dat te Massowah noo- 3000 anderen staau; hij weet dat deze 3000 zoo noodig door 30000 man gedekt zullen worden en daarom begint de Abessiuische veldheer te onderhaudeleu. Hij bedient zich hierbij^ van een zijner gevangenen, den ingenieur graaf Ealimbeni, die, als een audere Regulus, thans tusschen de twee kampen heen en weder trekt. Voor een trouwe- loosheid van Salimbeni beveiligt hem niet alleen diens woord van eer, maar ook de zekerheid, dat 's graven medegevangenen, zijn zoon, luitenant Savoiroux en majoor Piano, daarvoor moeten boeten. Uit deze pogingen tot onderhandeling blijkt reeds, dat Ras-Aloela geneigd is, om met de Italianen tot overeenstemming te komenook gevoelt hij reeds behoefte, om de sehuld van zich af te werpen, door te zeggen, dat een zekere Mohammed-Bev hem tot den aanval heeft aangehitst. Beze is dus de zoudebok, dien hij aan generaal Gene heeft aangeduid. Ook meldt men, dat de Negus zelf naar Asmara gegann is om eene conferentie te houden met Ras-Aloela. Zuidelijker, maar ook aan AfrikaR Oostkust, zitten de Portugeezen in dik weer met den Sultan van Zanzibar. Be Portugeesche gouverneur-generaal van Mozambique is naar Jungi vertrokken, om die plaats te bezelten. Be Sultan had daarheen een stoomboot met oorlogs-materieel gezonden, waarop echter door de Portugeezen beslag werd gelegd Be expeditie door de Spaansche regeering naar Mindanao (een der Philippijnen) gezonden, om de inwoners te straffen voor gewelddadigheden, aan Europeanen gepleegd, heeft Utto ua een hardnekkig gevecht vermeesterd en in de asch gelegd. Men kan dus die zending als geslaagd beschouwen. Van den uitslag der verkiezingen voor den Buitschen Rijksdag is nog niet alles bekend, ook omdat de belangstelling ditmaal zoo bijzonder groot was en er veel meer kiezers opkwamen dan vroeger het geval was. We zullen de volgende maal hier meer van verhalen. Bit is zeker, de IJzeTen Man heeft weer zijn zin gekregen. We hopen dat het hem niet zal berouwen. FEUILLETON. NAAR HET FRANSCII Maurice Reynold. Het Koningsfeest op jl. Zaterdag is door geheel het land met eene zeldzaroe eenstemmigheid en met de grootste opgewektheid gevierd. Ook in het buitenland, te Brussel, Keulen, Louden enz., is onder de daar zich bevindende Nederlanders het feest met alle hartelijkheid heidacht Aan den optocht te Vlissingen namen meer dan 950 personen deel. Het Nederlandsch loodswezen was door 80 leden en 38 kinderen, en het Belgische loodswezen door 180 leden en 140 kinderen vertegenwoordigd. Bes voormiddags had het Ne derlandsch en" Belgisch loodspersoneel zich rond het standbeeld van Be Ruijter geschaard en daar door den heer J. Spanjaard, inspecteur van het Nederlandsche loodswezen op hartelijke wijze toe- gesproken, en waarbij ook een telegram naar Z. M. werd afgezonden. Te Maastricht heeft ook de geheele burgerij feest gevierd. Een zeer eigenaardig nummer bij den optocht aldaaris geweest een schoolles uit de Nadat ik eenige dagen in Belgie had doorgebracht, ging ik te Brussel op den Parijschen trein van 7 uur 30 minuten. Te Tergnier stapte ik even uit, en toen ik mijne plaats in den rookwagen wilde hernemen, bespeurde ik dat deze reeds vol was ik haastte mij dus een goed heenkomen te zoeken in een anderen wagen waarin nog niemand zat. Maar op hetzelfde oogenblik dat de trein zich in beweging zette, werd het portier van den waggon driftig opengerukt en een man sprong naar binnen. Eer "hij nog het portier achter zich kon sluiten werd hij door een tweeden reiziger gevolgd, en de sneltrein spoedde voort, Be eerste reiziger had zich op de bank vlak tegenover mij nedergeworpen. Hij had een forsch oebouwde gestalte, en naar het uiterlijke te oordeelen zal hij zoowat een veertig jaar geteld hebbenhij was bizonder knap en zijne fraaie, schitterende oogen trokken al dadelijk mijn oplettendheid. Zijn donkerblauw pak deed zijne gestalte nog voordeeliger uitkomen. 17de eeuwschoolmeester met pruik, plak en korte broek en de jongens ware vlegels. Het was eene les over de natuurlijke historie in den trant van den Schoolmeester, met al de incidenten, die de school uit dien tijd kenmerkten. Bij de veiling van eene hofstede te Cortgene, ter grootte van ruim 30 hektaren is op f 175 per Schouwsch gemet alles ingehouden. Boor Z. M. is aan den heer Mr. C. J. Picke, op verzoek, met 1 April a. s. eervol ontslag ver- leend als burgemeester van Middelburg. Be avond van eergisteren is te Amsterdam rustig voorbijgegaan. Trouwens de politie hield overal toezicht, doch er was minder volk op de been dan vorige avonden. Op het Waterlooplein was het getal nieuwsgierigen het talrijkst, die rustig het verwoeste koffiehuis stonden aan te stereo. Ook in de Tuinstraat hield de politie de wacht voor het gesloten huis van Fortuyn, wiens buren eveneens hunne winkels al vroeg in den avond gesloten hadden. Een geestverwant, de boekhandelaar Bos, in de Hazenstraat, had zijn winkel niet gesloten, doch de politie waakte ook daar voor de veiligheid. Een vergadering, welke in het Volkspark zou gehouden worden, is niet doorgegaan. Voor het bruggetje, dat daarheen geleidt, was een boom neergelaten en de politie hield ook daar een wakend oog. Be andere, die in den tegenovergestelden hoek had plaats genomen, was klein en ineengedrongen van gestalte en in den rouw. Baar deze beide heeren geen enkel woord met elkander wisselden, maakte ik daaruit op, dat zij elkander niet kenden en dat bun gelijktijdig binnen- treden looter toeval was. Zoo verliepen er tien minuten. ,/Veroorlooft u mij een sigaar op te steken vroeg de grootste der beide heeren mij zeer beleefd. „0, zeker Hij zocht in zijne zakken. „Och, datR gek riep hij lachende,,ik ben zoo overhaast vertrokkendat ik mijn sigaren vergeten heb." „Vergun mij, mijnheer, er u een aan te bieden. En ik reikte hem een havanna en een lucifertje over, die hij beide zonder plichtpleging aannam. Beze kleine beleefdheid had het ijs gebroken en weldra waren wij in een levendig gesprek gewikkeld. Wat den heer in den rouw betrof, hij nam volstrekt geen deel aan ons onderhoud. Toen ik een paar maal bij toeval naar hem keek, bemerkte ik intusschen, dat hij de oogen niet van ons afwendde. Beze soort van spionneering had klaarblijkelijk niet den geringsten invloed op mijn reisgenoot maar ik heb een zeuuwachtig gestel, dat zeer vatbaar voor indrukken is, en deze wijze van mij Een niet groote stoet van jongens en meiden trok wel zingeude door enkele straten, doch daarbij bleef het. Nog acht van de gekwetsten van den vorigen avond bevinden zich in het gasthuis. Een dertigtal personen, meest alien tot de socialisten behoorende, zijn nog in voorloopige bewaring. Onder hen bevinden zich Eckhard, Van Nus en Schuls. Be ruine van „de I,eeuw van Waterloo" lokte den geheelen dag veel nieuwsgierigen. Be Amsterdamsche Ct. deelt nog het volgende medeEergisterenavond werd het op het plein al drukker en drukker, kwamen weder groepjes jongens zingende bijeen, en vormde zich onder een oranje wimpel een optocht die de stad introk en den Jordaan een bezoek bracht. Baar groeide de me- nigte spoedig aan. Op de Westerstraat zag het zwart van de menschen. Be raenigte bewoog zich in de richting van het Volkspark. Be inspecteur Boas trad echter met prijzens- waardige kalmte tusschen de menigte, en verzocht den lieden huiswaarts te keeren. Al gaf men niet onmiddellijk gevolg aan het verzoek, de stoet keerde toch en zag van den gang naar het Volkspark af. Nu ging het al zingende den Haarlemmerdijk en Nieuwendijk op naar den Bam, waar men het volkslied aanhief. Met een oranjewimpel en een kleine nationale vlag voorop trok men nu de Kalverstraat door, hier de woorden uit den mond te kijken, werd mij hoe langer hoe onaangenamer. Nu kwam ik op de gedachte, dat die heer zich misschien beleedigd achtte, omdat wij rookten zonder hem vooraf daartoe verlof te hebben gevraagd, en ik vroeg hem dus of de geur mijner sigaar hem hinderde. „0, in R minst niet," antwoorde hij dood bedaard, terwijl hij onafgewend naar ons bleef kijken. Be reiziger in het blauwe pak boog zich nu naar mij toe en fluisterde //Let maar niet op dien persoon." „Kent gij hem „Ik zou denken van ja. Ik moet mij zelfs verontschuldigen, dat ik hem in dezen wagen heb gebracht. Het is een krankzinnige. Schrik maar niet „Een krankzinnige fluisterde ik, niet weinig verschrikt door deze mededeeling, die mij zoo koelbloedig werd gedaan. „Ja, en ik breng hem naar Parijs. Maar vergun mij, u mijn naam te zeggen. Ik ben dokter Ferre, en directeur van het krankzinnigengesticht bij Tergnier. Gij hebt misschien mijn naam wel eens gehoord?" Inderdaad, ik kende dien. Bokter Ferre toch had eene bijna Europeesche vermaardheid. „Hoe komt het toch, dat u bijna den trein gemist hebt vroeg ik op gedempten toon. z/Wel, ge moet weten," antwoordde de dokter en daar voor portretten van HH. MM. halt hou- dende, naar het Waterloop'ein, waar langs de ruine gedefileerd werd en de bekende anti-socialisten iederen weerklonken. Be politie sloot hier het grootste deel van den optocht af. Het kleinste deel, dat toch nog eenige honderden sterk was, toog nu door de Jodenwijken naar Rapenburg, iattenburg en vervolgens in de richting van de Czaar Peterstraat. Langzamerhand werd de optocht al kleiner en deiner en we willen hopen dat ze voor goed geeindigd is en alles tot kalmte is teruggekeerd. Vele gearresteerden zijn weder losgeiaten. Bij Fortuyn en Bos werd de rust eergisteren niet verstoord. Be eerste had bijtijds zijn winkel gesloten. Een belooning van twee honderd gulden is door de directie der N. Rott. Ct. uitgeloofd, voor dengene, door wiens aanwijzing gevonden wordt de schrijver of drukker van het valsche lulletin, dat op 's Konings verjaardag, ten name van de N. Rott. Ct., in enkele plaatsen verspreid is. Be facsimiles van een paar der adressen zijn in let gisteren verschenen Ochtendblad der courant afgedrukt, in de hoop, dat Hit tot het ontdekken van den dader kan leideu. Sedert enkele weken komt te Goes eene ziekte voor, zich o. a. kenmerkende door pijnlijke zwelling van het hoofd en stijfheid in de ledematen. Na een onderzoek is door het geneeskundig staats- toezicht verklaarddat de ziekte hare oorzaak vindt in het gebruik van met trichinen bezet varkensvleesch. Be burgemeester heeft thans bij openbaarmaking ten ernstigste gewaarschuwd tegen het gebruik van varkensvleesch, ham en worst, ten zij goed gekookt of gebraden, en er tevens op gewezendat het vleesch met koud water opgezet en langzaam in verhitten toestaud moet gebracht worden, opdat het door en door gaar worde. Het geneeskundig staatstoezicht verklaarde, dat Goes tot heden de eenige gemeente is, waar de ziekte meer dan sporadisch voorkomt. Een treurige gebeurtenis had Maandagavond te Nieuwepekela plaats. Zekere E. de Haan leefde, naar het verhaal luidt, reeds eenigen tijd in onmin met zijne kinderen. Be mandie des middags van huis was gegaan keerde des avonds terug, en werd toen bij het binnentreden van zijne woning door een schot in de borst zoodanig gewond, dat hij bewusteloos ter aarde viel. Later keerde het bewustzijn terug en gelukte het hem na groote inspanning de woning van een der ingezetenen op 20 minuten afstand te bereiken. Baar werd oogenblikkelijk een geneesheer ontboden, die constateerde, dat de man een wonde in de linkerborst had. Tengevolge van het bloedverlies bestaat er voor het behoud van zijn leven groote glimlachende, „dat dit nu juist eene der eigen- aardigheden van dien armen man is hij wil alleen in een waggou gaan als de trein reeds in beweging is en dan moet ik er nog voor hem inspringen Ik moet wel toegeven aan zijne grillen maar ge begrijpt, dat mijne oppassers achter hem waren, om zeker te zijn, dat hij mij volgde." ,/Zijt u dan niet bang, dat hij naar ons luistert," vroeg ik, omdat hij luid sprak. „Neen, want hij verstaat toch geen woord van hetgeen wij zeggen. Hij denkt altoos iemand anders te zijn en heeft er geen begrip van, dat wij nu over hem praten. Op dit oogenblik houdt hij zich waarschijnlijk voor Moliere, Lacordaire of voor den baryton Maurel." Bit stelde mij eenigszins gerust en ik waagde een blik op den waanzinnige te slaan. Onze oogen ontmoetten elkander. Be uitdrukking, die ik daarin las, liet geen twijfel overhij had elk woord, dat wij spraken, volkomen begrepen. Uit den zonder- lingen blik, dien hij op mij wierp, sprak duidelijk de listige boosaardigheid van den krankzinnige. Ik begon opuieuw ongerust te worden en vond dat de dokter zijn zieke niet zeer nauwkeurig be- waakte. Toch beproefde ik weder moed te vatten. Ik keerde den ongelukkige den rug toe, ik trachtte hem te vergeten en zooveel mogelijk te genieten van het gesprek met den innemenden geneesheer. z/Ziju er in uw gesticht vele lijders?" vroeg ik. TER \EI ZK\S< HE OIRWT TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1