c I h ti d b h v d b d b. n P' in 'k b« er M hi d e aa hi da hi de nc st: E< be de to *t ell ha op ha; Oil ha) vlaggen aan het station geschaard ten einde het muziekgezelschap uit Gent at te halen. Onder het spelen der nationale liederen, het gebulder van het geschut en het luideu der klokken van de Protestantsche en Katholieke kerken en van het stadhuis trok men nu door de gemeente, waarna de kinderen werden onthaald en de volks- spelen plaats liadden benevens eeu concert om te eindigen met een welgeslaagd vuurwerk. De vreugde was algemeen en werd in geen enkel opzicht ge- stoord. Aangenaam is het om te kunnen molden, dat de feestcommissie zich uitstekend van haar taak heeft gekweten en tot ieders genoegen werk- zaam is geweest. Mocht de Koning zooveel jaren leven als er glazen op zijne gezondheid zijn gedronken dan zal Zijne JVlajesteit ongetwijfeld den leeftijd van eeu Mathusalem bereiken. Stoppeldijk20 Pebr. Scheen het dat 'sKo- nings 70ste verjaardag alhier onopgemerkt zou voorbijgaan, zij, die zich op dien dag in onze gemeente bevonden, konden zich van het tegen- overgestelde overtuigen. Reeds vroeg in den morgen wapperde van elk huis de nationale vlag en was ieders borst versierd met de Oranjekleur. Vreugdeschoten verkondigden, dat ook wij, Stop- peldijkenaren, met hart en ziel aan het Huis van Oranje verknocht zijn, dat wij innige. liefde ge- voelen voor onzen dierbaren Koning. Door de milde giften der ingezetenen was de feestcommissie in staat gesteld op de eerste. plaats aan onze arme medeburgers te denken. Eene bnitengewone be- deeling van brood, katoen en dekens maakte, dat ook zij met peclit konden feestvierenzij toch, die van den morgen tot den avond moeteu zwoegen en arbeiden werden hierdoor in staat gesteld zich op dezeu feestdag eenige weelde te verscbaheu. Hierop zouden de schoolkinderen onthaald worden, waartoe de scholieren van Pauluspolder naar het dorp Rapenburg kwameu om aldnar de Harinouie Amphion", de societeit „het Vies Gespan", „de Kruisvaarders" en de feestcommissie af te halen. Alsuu trok men stoetsgewijze onder het spelen van eenige muziekstukken en het zingen van toe- passelijke liedereu naar de school te Pauluspolder. Hier bracht men eenigeu tijd in vroolijkheid door, terwijl de kleinen zich zaten te vergasten aan chocolade met koeken, afgewisseld door bun welluidend gezang. Ten 1 ure stelde de stoet zich weder in bewegiug om zich te begeven naar de school bij de Veerstraat. Alhier aangekomen richtte het hoofd der school het woord tot de aanwezigen, waaronder zich nn ook de raadsleden bevonden. tlij wees, nadat door de kinderen een feestlied was gezongen, op de belangrijkheid van dit feest en de liefde en gehechtheid, die ieder Nederlander zijnen Vorst verschuldigd isvoort s bedankte hij de toehoorders voor de ruime bijdragen, waardoor de feestcommissie in staat was gesteld zijnen scholieren een prettigen dag te bezorgen. Deze rede werd beantwoord door den Edelachtb. heer burgemeester, tevens schoolopziener. Zlvl. aclitb. bracht zijnen dank aan de feestcommissie en wenschte den kinderen geluk met dit feest. De ernst, waarmede dit alles gepaard ging, maakte echter spoedig plaats voor gullen lach en blijde uitroepen van den kant der kleinen, toen, door eenige dames, der jeugd eenige versnaperiiigen werden toegediend. Een driewert „hoera klonk door de school, een //leve de Koning deed de lucht weergalmen Daar er 's avonds eenige volksspelen op het dorp Rapenburg zouden plaats hebbeu, verliet men ten 3 ure het schoollokaal en trok men in optocht naar het dorp. Na zich voor het gemeentehuis opgesteld te hebben lietcn de kinderen nogmaals de Volksliederen klmken, begeleid door de Harmome. Oranje Bovenklonk het van alien kant en liiei- mede was het plechlige voor van daag geeindigd. Men ging uiteen om de lachs|)ieren te oefenen bij de volksspelen. Alvorens te eindigen moet ik nog een woord van dank richten tot de ingezetenen, die zoo gul waren met hunne bijdragen. Dank vooral aan hen, die hebben meegewerkt om deze gitten in te zamelen dank aan de feestcommissie, die zich zoo belangloos beijverde om dit teest luister bij te zetten, dank aan alien, die toonden, dat zij.,/Neerlandsch bloed" in de aderen hebben. Ja, ons hart klopte hoog in de borst, toen wij 's avonds door ons vreedzaam dorp wandelden en ieder in vreugde zagende illuminatie aan sommige gebouwen, waaronder de pastorie en het gemeentehuis, bewees oris, dat onzen Vorst liefde wordt toegedragen van iedereen, en dat wij Hem steeds beminnen met hart en ziel. "Uit Zaamslag meldt men ons: Het schijnt wel, dat moeder Natuur den inhoud van dit oude, algemeen bekende volksrijmpje bij vornieuwing tot waarheid heeft willen maken, door jl. Zaterdag, althans bij afwisseling, met hare lieve zon het feest op te vroolijken, dat met reclit een Nederlandsch, een Oranjefeest lieeten mag. Evenals bijna overal in den lande hebben ook Zaamslags ingezetenen bet Koningsfeest op eene waardige wijze gevierd en daardoor een tretfend blijk geleverd van bunne innige gehechtheid aan het geliefde Huis van Oranje-Nassau. Reeds vroeg in den morgen heersclite overal de grootste bedrijvigheid en haastte ieder zich, om de Vaderlandsche driekleur, van Oranje-wimpel voor- zien, van de huizeu te doen wnpperen, of de laatste hand te leggen aan de aangebrachte versieringen, waarvan sommige bijzonder net en smaakvol waren afgewerkt. Tal van eerepoorten, heel aardig versierd met prachtig vervaardigde kroonen en kuiislbloemen, afgewisseld door onderscheidene lampions, eene smaakvol versierde estrade ten dieuste der muziek- vereeniging en van het mannenkoor, luer en daar kunstig bewerkte transparanten, waarvan die bij den wageumaker Wisse en den scboenmaker Dixhoorn des avonds vooral de aandacht trokken, bonderden van vlaggen, lustig wappereude boven de boofden eener feestvierende, vroolijk gestemde volksmenigte, dit alles gat ons dorp een recht feestelijk aanzien, dat nog oneindig verhoogdwerd door de ongedwotigen feestvreugde, welke ieders hart op dezeu blijden dag vervulde. Te 9 ureu verzamelde zich de jeugd in de beide versierde scholen op het dorp, om daar onder har- telijke toespraken van de zijde der onderwijzers en het zingen van gelegenheids-liederen ter eere van Oranje, "het feestgeschenk te outvangen, haar door het gemeentebestuur aangeboden. Werd den leerliugen van de bijzondere school daarbij eene Heine versuapering verstrekt, ook die der openbare school zouden in dat opzicht niet vergeten worden. Onze innige dank zij liiervoo- toegebracht aan de milde geefster, uiejuifrouw de weduwe Moes, die op zoo'n verrassende wijze liet hart der kleinen wist te verheugen door de gift van een lekkeren sinaas-appel of een geldswaarde van 5 cent. Intusschen werd van wege het gemeentebestuur voor een bedrag van f 120 -|- 10 van de feest commissie uitgedeeld aan de armen, waardoor ook dezen in staat gesteld werden 's Komngs jaardag dankbaar en op onbekrompen wijze te herdenken. Overeenkomstig de aanwijzing op het programma werd er des middags ten 12 ure een aanvaug ge- maakt met de door de Regelings-commissie v.ast- gestelde feestelijkheden voor dien dag. Op het bepaalde uur kwatn men dan ook in of nabij de dorpsschool te zamen tot het organiseeren van den voorgenomen optocht, bestaande uit 1. eene afdeeling der eerewacht te paard, com mandant C. van Dixhoorn. 2. Met muziekgezel schap ,/de Volharding. 3. Het Mannenkoor. 4. De schooljeugd. 5. De kroonsters. 6. De feestcommissie en 7. Een afdeeling der eerewacht, commandant D. Buitler. Na onder het spelen van eenige muziekstukken en het zingen van enkele vaderlandsche liederen de voornaamste strateu van het dorp doorgetrokken te zijn, arriveerde de stoet in de besle orde op het dorpsplein bij den muziek- tempel, waarop muziekverceniging en mannenkoor beurtelings eenige stukken ten beste gaven, die flink werden nitgevoerd. Onmiddellijk daarna ging men over tot de uit- voenng der volksspelen, nl. mastklimmen, waarvoor 11 deelnemers, liardloopen, waaraan eveueens 11 personen deelnamen, zakloopen, waarvoor zich 12 deelnemers hadden aangegeven en eindelijk spriet- loopen, waaraan door 10 personen deel genomen werd. Door enkele dezer deelnemers, o. a. de gebroeders Eraeijenhove is daarbij een aardig som- metje verdiend. Intusschen was de avond iugevallen en daarmede ook de tijd aaugebroken, dat illuminatie en vuur werk aan de beurt kwamen. Wat het eerste betreft, verdicnt vooral genoemd te worden de estrade, die door tal van kostbare lampions en smaakvol geordende illumineerglazen een prachtig gezicht opleverde, benevens verschei- dene andere lichtversieringen, aan de woningen van particulieren aangebracht. Allen, zoowel vreemden als iugezeteuen betuigden eenparig hunne tevreden- heid over hetgeen zij zagen. Overal heerschte de beste harmonie. Allen bezielde dezelfde geestdntt, die nog aanmerkelijk verhoogd werd, toen het uur gekomen was voor het vuurwerk, dat onder den Hank der heerlijkste muziektoneri ontstoken werd. Zoo duurde, onder het werpen van voetzoekers en het zingen van liederen, onder luiin en scherts, de feestviei'ing en, wat veel ineer zegt, de feest vreugde voort tot ongeveer middernacht, toen ieder met een vroolijk gestemd hart en eeu //Leve de Koning Oranje boven 1" op de lippen hutswaarts keerde. Eere en dank aan alien, die zoo zeer hebben medegewerkt aan het welslagen van dit feest, dat voor elk waar Nederlander zoo rijk in beteekenis is. Dat de blijde herinnering aan dezen Oranje-dag lang, zeer lang is ons aller hart moge voortleven. En alzoo heeft Othene voor het eerst zelfst.andig feest gevierd. Moge het dit nog meer kunnen doen Moge het daardoor zich niet willen afzon- deren vaii de kom der gemeente, maar meer rnede- werking toonen tot het in stand houden van vele nuttige zaken Oostbnrg, 19 Eebruari. De 7(Jste verjaardag van Z. M. onzen geerbiedigdeu Koning werd heden alhier gevierd, door het luiden van 3 klokken het uitsteken der vlaggen van alle openbare en particuliere gebouwen, terwijl's morgens om 11) ure eene buiten- gewone bedeeling aan de armen plaats had. De scholen waren netjes versierd, terwijl de kinderen met de Oranjekleur en sommigeu met vlaggetjes waren getooid. De estrade was daags te voren op de markt g«- plaatst en met veel vvapens, en nationale en Oranje wimpels versierd. Omstreeks 2| ure formeerde de stoet zich op de markt, verschillende gemeente—autoriteiten en feestcommissie en het muziekgezelschap, T welk er lustig op inblies en het feest veel luister bijzette, Eindelijk vliegt de deur open en men ziet in het koffiehuis personen die zich reeds voor den ingang op een verhevenheid hebben geschaard, klaarblijkelijk met 'de bedoeling de bende het indringen te beletten. Deze dringt voorwaarts, maar daar kualt uit het koffiehuis een pistoolschot, onmiddellijk gevolgd door eeu tweede, en meerdere, zeker wel een schot of aclit, men zegt van losse patronen, welke echter over de hoofden der indringers ^emikt zijn, wat niet verhindert, dat een per- soon uit de talrijke inenigte aan den arm werd opende den stoet, dan volgden de schoolkinderen van de openbare en bijzondere scholen met hunne onderwijzers, en zette de stoet zich in bewegiug, maakte een wandeliug door Oostburgs voornaamste straten, waarna de kinderen in de scholen op ver- verschmgen werden onthaald. 's Avonds was de estrade netjes a giorno ver- liclit en voerde de muziekvereeniging daarop eenige lieve muziekstukjes uit. Intusschen waren teertonnen aangebracht en begon het gezellige bij dergelijke- feesten als gewoou, door het werpen met voetzoekers, brauden van teertonnen, verlichting en muziek op de markt, wat wil men nog meer Zingen, pretmaken en een glaasje drinken, ziedaar het einde van een feest, dat nog lang in ieders geheugen zal blijven. IJzendijke, 20 Eebr. Ook voor onze gemeente was de dag van gisteren een ware feestdag. an alle liuizen wapperde de nationale driekleur, oud en jong was met Oranje lintjes en strikjes getooid. Reeds "vroeg in den morgen werd de pleclitigheid aangekondigd door kanongebulder. Te 9 ure werd door de feestcommissie van de bijeengebrachte gelden circa 50 gulden onder de armen verdeeld. Na den middag werden op de markt volksspelen gegeven, nadat de deelnemers met de muziek aan het hoofd eeii optocht door de plaats hadden ge- houden. Na afloop hiervan gaf het muziekgezelschap ,/t Wien Neerlaudsch bloed" en andere bekende volksliederen ten gelioore. De vreugdevureu des avonds door de jeugd aan gestoken, de duizendeu voetzoekers, die werden ontstoken, de opgewekte stemming, waarin alien verkeerden, leverden de schoonste getuigenis van de liefde, die ons volk den grijzen Oranjevorst toedraagt. Een vuurwerk besloot het programma der feestelijkheden l>e ongeregeldlicden van den afgeloopen naelit te Amsterdam. De betreurenswaardige demonstratie tegen de sociaal-democraten van Maandagavond, heeft zich in den afgeloopen nacht herhaald. Reeds vroeg in den avond bewoog zich door onze stad weder eeu troep zingende jongens, nu eens wel, dan niet met vlaggen, die zich uit den Jordaan, langs de hoofd- wegen naar het Waterlooplein begaf, waar zich, gelijk men weet, liet socialistisch koffiehuis //De Leeuw van Waterloo" bevindt. De nieuwsgierige memgte, welke zich op en om dat plem bevond, groeide steeds in getal aan, docli lucid zich rust.ig, hoewel men onder haar uitingen hoorde welke alles- behalve sympatiek voor de sociaal-democraten waren. De politie, wier sterkte zich scheen bepaald te hebben tot de agenten der derde sectie, hield de talrijke nieuwsgierigen echter op een alstaud van het koffiehuis, zoo dat zich op liet Waterlooplein een uitgestrekte kring had gevormd. Nadat de bende jongens zich hier reeds vroeger had vertoond en zich dan kalrn had gehoudeii, hoewel zij den krin<r der oinstanders verbrak om vlak langs het koffiehuis te loopen, kwatn te ongeveer elf uur weder, ditmaal zonder vlaggen. Zij zal toen lioogstens een honderd, honaerdvijftig personen sterk geweest gekwetst. Na volgt op straat een tooueel van onbeschrij- felijke verwarriug. Men vluclit naar alle zijden weg en de omstanders en de aanvallers en de po- lilie-agenten. Men hoort geschreeuw, gegil; men rolt over elkander heeumaar de politie-agenten naderen spoedig weder het koffiehuis, om het, nu er op de menigte is geschoten, te doen ontruimen, thans met uitgetrokken sabel. Nog altijd is slechts een deur van het koffiehuis open. Doch de politie slaat de andere deur, welke in driven opengaat, stuk, daarin bijgestaan door de bende met hare knuppels, welke zich weder verzameld heeft, Kruit of patronen schijnt men in De leeuw van W a terloo" niet meer te hebben. Ten mmste er wordt niet geschoten. Maar thanS begint men, terwijl nu binuen een nog grooter tooneel van verwarriug en schrik ontstaat, van daar uit naar buiten met alle projectielen te werpen, welke men voor de hand heeft. Stoelen, bierglazen, aschbakjes, fles- schen vliegen door de lucht. De politie is nog altijd buiten, want de meuigte van biuneu houdt haar tegen en intusschen trachtte men daar de lampen te dooven door ze stuk te slaan om in het duister te kunnen zijn. Slechts een lamp houdt het uitwel was haar ballon en glas ge- broken, doch zij beschijnt, al heen en weder slin- gerende, de ontzettende verwarriug, die biunen heerscht. De deur is eindelijk geheel naar binnen gedraaid en nu ontstaat in het koffiehuis een al gemeen snuve qui peut, Mannen en vrouwen willen naar buiten vluchten, doch stuiten op de politie-agenten en de jongens, de eersten die er met liet platte van de sabel, de anderen die er met bunne knuppels op los slaan, zuodat het niet ou- waarschijnlijk is, dat daarbij enkele min of meer zware verwondingen zijn toegebracht. Binnen vijf minulen schijnt het koffiehuis ledig. De jongens heffen een kreet van overwinning aan, onder het geroep van ,/Leve de Koning Weg met de sociaal-democraten Oranje bovenen maken zich van de brandende lamp meester, welke in triumf op straat wordt uitgedoofd, terwijl het nu in het koffiehuis stikdonker is. Intusschen had de politie verscheidene arrestanten gemaakt, die uit het koffiehuis kwamen, naar men zegt ook Van der Stadt. Zij werden naar het in de nabijheid zijnde politiebureau gebracht en de agenten hadden veel moeite ze tegen de opdringende menigte te bescherinen. Het was nu in bet koffiehuis, gelijk gezegd, stik donker. De agenten drongen er behoedzaam binnen, ontstaken eenige Inciters en bij haar flaliwen sc'kijn, ontdekten zij den eigenaar van vDe Leeuw van Waterloo", Penning, die zich met een vrouw, achter het buffet had verscbolen en, zoo bleek als eeu doode, meer dood dan leveud te voorschijn wordt gehaald en naar het politiebureau treleid. Inder- haast had men een oude lantaarn gehaald. Er werd licht ontstoken en nog eenige personen werden Cthene, 19 Eebr. Met Hokke negen bevonden zich voor de school 36 paarden, naar kleur ge- rangschikt en netjes opgetuigd, bestegen door even- veel met oranje getooide ruiters. Nu verzocht de feestcommissie het hoofd der school met de kinderen aan te sluiten, om den optocht te beginnen. Deze <*ing over Othene tot bij den heer M. Dieleman, die ieder ruiter eene verversching aaubood, waarna men zich naar den dijk wendde om daarover den tocht voort te zetten tot bij den lieer W. de Klerk Jr., waar de geheele stoet werd onthaald. Vervolgens keerde men terug en ging tot aan de orenspaal van Ter Neuzen en daarna Othene weder op, waarna de kinderen de school ingingen en, na flink getracteerd te zijn en menig aangenaam liedje o-ezongen te hebben, het geschenk ontvingen, dat de gemeenteraad hun bij deze gelegenheid wilde ter hand doen stellen. Eere daarom aan ons be- stuur, dat onze kleinen zoo goed heeft bedacht. Na den middag liadden de volksspelen plaats, die alle ordelijk zijn afgeloopen en waarbij veel genot werd gesmaakt. Onder het zingen van het volkslied en de meuwe deun //hop, hop, hop, enz. tiok zij onge- hiuderd voort en evenmin als de menigte, scheen de politie ernst aan dit schijnbare spelletje te vinden. Ongeveer eeu kwartier later, het zal toen runn kwart^ over elf uur geweest zijn, kwam de bende, thans veel versterkt, vooral van grootere personen, en met een nationale en oranjevlag aan de voorhoede, van de zijde der Lazarussteeg opnieuw opdagen. Ook thans scheen de politie niet te vermoeden, wat deze bende in den zin had, want de kring der omstanders werd opnieuw verbroken en de troep schaarde zich voor „De Leeuw van Waterloo." Dit koffiehuis was de groote verzamelplaats der sociaal-democraten. Het was er stampvol ook met vrouwen en enkelen hadden zich reeds vroeger naar huis begeven. Het bleek dat al die personen daar gekomen waren met het doel het koffiehuis te verdedigen, wanneer er opnieuw de ruiten werden stukgeslagen. Alle deuren van het koffiehuis waren gesloten, doch er was veel licht. Toen nn eenmaal de bende jongens zich voor deze woniDg bevond, trachtte zij met geweld de deur te openen wat haar ondanks kolossale knuppels en boomstronken waarmede zij gewapend wasniet zoo spoedig gelukte. er uitgehaald. Bij dit licht kon men de ver- woesting zien, welke thans in het koffiehuis heerschte j Er was nagenoeg niets heel gebleven spiegels waren kort en kleinstoelen en tafels lagen stuk op den grond, die van de petroleum en andere vochten dreef. Alleen liet buffet was er nog goed afge- komen, maar overigens was er letterlijk niets ge- spaard gebleven, behalve, naar het scheen, eenige kasten, die hier en daar langs den wand stonden. Te midden van deze ruhie werden twee revolvers j en een groote dolk door de politie gevouden. Bij uader onderzoek vond men onder het biljart, dat achter in de vrij groote zaal stolid, welke voor de outrunning zeker een honderdtal personen had i geherbergd, nog een man, die in bewaring werd. genomen en alleen door het geroep der agenten: viiiet mishandfilen, menschen ougehinderd naar het politiebureau kon worden gebracht. De politie zette toen haar onderzoek voort en daar de belhamels, die deze droeve ongcregeldheden be- gounen, intijds weder waren vertrokken, kon niemand hunner vooralsnog gearresteerd worden. De deuren van het koffiehuis werden weder gesloten, de menigte bleef nog een poos lang kijken, doch er viel niets meer voor en het Waterlooplein bleef verder rustig. Alleen trok een bende jongens, waarschijnlijk dezelfde belhamels, zingende nog een tijd door de stad, maar zij scheen eindelijk uit elkaar te zijn gegaan. V V( W£ „Geen Zaterdag was ooit zoo kwaad, Of de zon scheen vroeg of laat." cj f zijn. i_» a _w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 6