Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2272. Woensdng 23 Februari 1887. 27e Jaargang. •i TER NEUZEN, 19 Februari 1S»7. Eindelijk was dan de langverbeide 19 Februari en hiermede een gewichtige dag aangebroken. Is het te verwonderen dat in gansch Nederland geen enkele minuut van die kostbare uren vorloren ging. Hier begon men Vrijdagavond reeds feest te vieren, ginds des nachts, toen twaalf slageu aankondigden dat Onze Koning zijn 71ste levensjaar inging, elders vroeg in den morgen. En zoo was het dan ook hier. Reeds te zes uur, maar vooral te zeven uur was er een ongewone drukte in de straten reeds toen klonken ,/leve de Koning, Oranje boven uit honderden kiudermonden. Ter Neuzen was in feestgewaad, ouder een dak van vlaggedoek verscholen. Onmogelijk de wonin- gen te tellen waaruit de natiouale driekleur stak onmogelijk melding te maken van al de ingezetenen, die door versiering hunner woning, het plaatseu van eereboogen enz. hulde brachten, aan den grijzen Vorst, die thaus jarig was. De Ter Neuzenaren, die in 1874, 1872, 1865 en later toonden zoo gehecht te zijn aan het stamhuis Oranje, bewezen thans weer op ondubbelzinnige wijze dat, ofschoon Zeeuwsch—Vlamingen, het Nederlandsch bloed hun door de aderen vloeide. De geestdrift was inderdaad eenig Oud en jong, arm en rijk, alles was gesierd met de beminde Oranjekleur. Was het wonder dat een vreemdeling verbaasd vroeg, of dit overal zoo was, of men zooveel voor een Koning over kon hebben Maar laat ons in korte t^kkeu de feestviering beschrijven, zooals die volgens 't programma in de beste orde is geschied. Kanonschoten van de oostelijke wal der vesting en het luiden der klokken ora acht ure kondigden den aanvang van het feest aan. Onmiddellijk daarna werden de armen op het stadhais rijkelijk bedeeld. To negen uur werden den kinderen op de scholen feestgeschenken aangeboden en vereenigden de feestcommissie en de verschillende vereenigingen zich op het Marktplein om aan den optoeht deel te nemeu. Omstreeks half tien stelde deze zich in beweging. De deelnarae hieraan was groot hij bestond uit ruim 300 personen en was saam gesteld als volgt. 1. Twee schilddragers (die van Nederland en Oranje) te paard. 2. De Nederlandsche vlag, gedragen te voet. 3. Het wapen van de provincie Zeeland, gedragen te voet. 4. Het wapen van de gemeente Ter Neuzen, gedragen te voet. 5 De Regelings-commissie. 6. Het muziekgezelschap Apollo", met banier. 7. De metalen Kruisridders (afdeeling Ter Neuzen) met banier. 8. De Scherp schuttersvereeniging //Voor Vaderland en Koning." 9. Neuzen's mannenkoor, met banier. 10. De Hangboogschutterij ,/Prins van Oranje. 11. De bemande sloep ffMonden der Schelde. 12. De mannenvereeniging ,/De Batavieren", voorafgegaan door 2 Bestuursleden van die vereeniging te paard. 13. De meisjes-vereeniging „Jacoba van Beijeren." De bemande sloep „de Watergeuzen." 15. meisjes-vereeniging .Ada van Holland." 16. jongelingsvereeniging //Concordia." 17. De vereenigde werkliedeu aan de los- en ladingsplaats bij 't spoorwegstation. 18. De personen, die deelnemen aan de verschillende "Volksspeleu raast- klimmen, wit- en zwartloopen, zakloopen en ring- steken. 19. De Nederlandsche vlag, gedragen te paard. Omstreeks half elf was de optoeht geeindigd. Het zou ons te ver leiden, als we ieder nummer afzonderlijk bespraken en bepaleu ons dus tot enkele. In de eerste plaats een woord van lof voor de metalen Kruisridders. Het deed ieder feestvierende goed die oude strijders met fierheid het feest van hunnen Koning te zien vieren, van den vorst, onder wiens Vader zij voor't Vaderland ten strijde trokken. Daarachter merkten wij op de jonge soherpschut- tersvereeniging „Voor Vaderland en Koning." Voor het eerst zagen wij haar in uniform, en wij moeten zeggen, haar costume is prachtig. Die smaakvolle hoeden met zwarte pluimeu stonden den schutters uitstekend. De handboogschutterij „Prins van Oranje", ofschoon 50leden sterk, was slechts door een 14tal vertegenwoordigdde overige waren bij de feestcommissie, bij het zanggezelschap of bij eene andere vereeniging. Thans komen wij aan een nummer dat algemeen als het schoonste van alle gehouden werd de bemande sloep „Monden der Schelde." In deze sloep prachtig uitgerust,' zaten eenige lieve kleine matrozen met vlaggetjes in de hand. Zij waren zoo netjes gekleed als marine- matrozen, dat er niets meer aan ontbrak dan de koninklijke kroon op de pet om hen als zoodanig te doen doorgaan. Eere de loodsen, die geen kosten en moeite hebtfen gespaard om het feest zooveel luister bij te zettenNu volgden de wakkere Batavieren, eveneens in smaakvolle kleedij. Die petjes in vorm en kleur als van een jockey stonden de flinke jongens kranigook zij werden warm toegejuicht. Wanneer wij nu nog met lof gewagen van de meisjes-vereeniging vJacoba van Beijeren" en „Ada van Holland", de sloep //de Watergeuzen" met wakkere varensgezellen bemand, de vereeniging „Concordia" bestaande uit jonge, fliuke borsten, dan lebben we zoowat het voornaamste medegedeeld en eindigen met den optoeht. met nogmaals te zeggen dat hij schoon, zeer schoon was. TV eder luiddeu om 12 ure de verschillende klokken, als om aan te toonen dat het feest in vollen gang was. Hierna werden de officieren der Scherpsch utters vereeniging beeedigd en had op het Marktplein de parade plaats, in het bijzijn der hier in garuizoen zijnde officieren nogmaals, de uniform der schutters en officieren is net. Ook de uitvoering der exercitie slaagde uitmuntend. Na afloop hiervan gaven de muziekvereeniging Apollo" en het zanggezelschap „Neuzens Man nenkoor" een concert op de kiosk van het Markt plein en hiermede was het eerste gedeelte van 't programma afgeloopen. Des namiddags hadden op verschillende punten van de stad de volksspeleu plaats. Onnoodig te zeggen, dat de feestvreugde door menig schilder- achtig tooneeltje niet weinig verhoogd werd Zoo moet het naar men ons meldt, bij het zak loopen zoo vroolijk zijn toegegaan, dat de meest zwartgallige in een schaterlach uitbarstte. Voor wit- en zwartloopen was geen ambitie. Met het een en ander was het zes ure geworden en kwam de feestcommissie nogmaals op het Marktplein, ten einde den tweeden optoeht te regelen. Thans geschiedde deze begeleid door verlichting met fakkels, diamantvuur en met Bengaalsche vuren in verschillende kleuren. De stoet trok nu ook 14. De De door andere straten. Nadat Apollo" nogmaals eenige stukken op de kiosk uitgevoerd had, werd het feest besloten met een prachtig vuurwerk, vervaardigd door den kunstvuurwerkmaker den heer Hendrickx te Autwerpen. Niet dikwijls is een vuurwerk in Ter Neuzen zoo geslaagd. Bij stil weer en een donkere lucht maakten de stukken een prachtig effect en gelukte bijna alles Vooral het slotstuk, een groot Koninklijk bouquet //Leve Willem III", was prachtig. Hier en daar werd door de ingezetenen geillu mineerd, wat bij enkelen slechts geluktede regen had nog veel bedorven zoo kwam ook van de verlichting van de kiosk niet veel terecht. De feestvreugde duurde voort tot middernacht en werd door niets gestoord. Menige wensch werd nog geuit voor 't welzijn van den hoogen Jubilaris, menige dronkge wijd op de gezondheid van //Willem den Goede" en duizendmaal geroepen„Leve de Koning We zijn gelukkig, te kunnen getuigen Ter Neuzen heeft een Koninklijk feest op waardige wijze gevierd. Liefde' voor 't Oranje-Huis sprak uit iedere daad, was de uiting van 't dankbaar hart. Gansch Ter Neuzen zegt het dan den dichter Haverkamp na Geen wonder, dat velen, dankbaar voor t slagen van het feest, den ontwerpers en leiders, den heeren Sturm en Harte, hunnen dank wilden breng Maandagavond brachten dan ook de vereenigingen Apollo, Neuzens Mannenkoor en de Batavieren, voorafgegaan door de overige leden der commissie bovengenoemde heeren, eere-voorzitter en voorzitter, eene schitterende ovatie. Voor de woningen van beide heeren was dan ook eene ontelbare samen- gepakte menigte, die luide instemining gaf met de woorden van hulde aan de heeren Sturm en Harte gebracht. Toen de vereenigingen het voor deze gelegenheid vervaardigd lied op bekende wijze zongen, deed ieder weidra mede en welgemeend klonk het uit aller mond Lang leve de heer Sturm Lang leve de heer Harte Het scheen of het feest niet wilde eindigen. Tot laat was het drukte in de straten. Op de zaal der societeit ,/Eendracht" vereenigden zich nog velen, en brachten aldaar nog eenige genoe- gelijke uren door. WIJ kunnen ons verslag niet eindigen zonder ook een woord van lof te brengen aan de heeren gewone leden der regelings-commissie, de heeren Wijnman, Eijke, R. Walraven en J. IV iskerke, De taak hun opgelegd is niet zoo gemakkelijk we zijn echter overtuigd, dat' zij door algemeene medewerkiug voldoening hebben en zich in den goeden afloop ruimschoots beloond vinden voor hunne bemoeiingen. Ook den commissarissen voor hun ijver om dit schoone te doen slagen den dank van Ter Neuzen. Omtrent den uitslag van Konings 709te jaar- feest te Sluiskil kan het volgende gemeld worden Dat de liefde tot den Koning ook in de harten van de Sluiskillenaren woont, getuigen de ruime bijdragen tot het vieren van het feest, waarvoor een som van ruim 125 gulden is opgebracht. Ook de driekleur wapperde van bijna alle huizen. Het feest werd geopend met kanonschoten. Teneinde het feest voor de schoolkiuderen nog aanstenamer te maken werden zij des voormiddags voor het uitreiken van de boekjes en portretten, door de feestcommissie onthaald op chocolade en koeken. Om een uur werd er een optoeht gehouden, bestaande uit1. Ringrijders te paard. 2. Mu- ziekkorps uit Asseuede. 3. De feestcommissie. Gaaibollers. 5. Prijskaarters. 6. Mastklimmers. 7. Zakloopers (vrouwen)- 8. Zakloopers (jongens). Hardloopers met hindernissen. De voorgenomen roeiwedstrijd kon wegens het ijs niet gehouden worden. 's Avonds ten 9 uur is er vuurwerk afgestoken dat zeer goed gelukt is. Oud en jong vierde feest tot middernacht en alles liep in de beste orde af. De feestviering te Ilulst. Vrijdagavond 11. werd om half 5 het aanstaande feest door het luiden der klokken en het lossen der kauonnen aange- koudigd. De Harmonie en het Zanggezelschap maakten eene muzikale wandeling door de stad. Van elk huis wapperde toen reeds het Rood, Wit en Blauw. Den volgenden morgen werd men al vroeg gewekt door het kanongebulder, het luiden der klokken en het zingen van nationale liederen. Om half 9 begaven de kinderen der openbare lagere school, in hun Zondagspakje uitgedoscht, alien voorzien van Oranjelinten en lieve vlaggetjes, onder begeleidiug der onderwijzers naar de woning des burgemeesters. Het was gezichtjes der kleinen te zien, die voor des burge meesters huis eenige liederen zongen. Teruggekeerd in het stadhuis werden de kleinen onthaald op chocolade en koeken. Hierbij werd de feestcom missie bijgestaan door eenige dames. Ook de kinderen van de zusterschool en uit het liefdehuis, om de armen niet te vergeten, werden getracteerd. Op de markt waren de toebereidselen gemaakt om des namiddags volksspeleu te houden. Voor het stadhuis, dat gekroond was met groen en vlaggen, waartusschen het borstbeeld van Z. M. stond, be gonnen dan om 2 uur de volksspelen. Eerst nog gaven harmonie en zanggezelschap op eene geinpro- viseerde muziektent het publiek hunne beste stukken ten gehoore. Daarop begonnen een zestig lief- hebbers te kampen met mastklimmen, zakloopen, appelbijten, haringlikken, wipspringen, leelijke ge- zichten zetten enz. Men kan zich wel voorstellen, hoe al die wedstrijden den lachlust der toeschouwers opwekten. Niettegeustaande het koude weder, was het marktplein des avonds propvol, om het ontsteken van een prachtig vuurwerk af te wachten. Droog weder, een donkere avond werkten dan ook het afsteken van het vuurwerk in de hand, dat met recht prachtig mocht genoemd worden. Dank zij de feestcommissie verschuldigd voor het zoo flink kwijten harer taak. De pret duurde inmiddels tot middernacht voort en die dag zal bij velen nog jareu lang in het geheugen geprent blijven. Koewncht, 21 Februari. De groote nationale feestdag is ook hier op waardige wijze gevierd Vrijdagavond om 5 uur werd het feest aange kondigd door het lossen van het geschut, het luiden der klok en het uitsteken der vlaggen. De volgende dag, de heugelijke, onvergetelijke 19de Februari, brak aan met een dikken mist, Gelukkig en tot aller vreugde trok hij op, en werkte het weder niet bizonder mede, was het geen zo- raersche dag, zooals de koude Februarimaand volgens een oud spreekwoord er zeven geeft, de verwachte regen bleef achterwege en dat was voor alien veel. Om 9 uur werden de armen bedeeld, terwijl om 10 uur de schoolkinderen op chocolade met broodjes onthaald werden. 't Was een lust de vroolijke gezichten dier kleinen te zien en hoe ze zich het toegediende lieten smaken. Om 1 uur schaarden zich de schoolkinders in een rij en iedere klasse, voorafgegaan door vlaggen en vaandels, trok met hun onderwijzer naar het dorp. Daar waar de weg St. Andries aan den provincialen sluit, was het ontmoetingspunt van de kinderen der twee open- bare en der bizondere meisjesschool. Nu in een lange rij trokken de ruim 500 Kinderen onder het zingen van nationale liedjes verder en lokten tal van nieuwsgierigen, die met bewondering den flink geordenden stoet gadesloegen en luisterden naar het schoone blijde gezang der grootere leerlingen. Aan den ingang van het dorp werd de stoet afgehaald door den gemeeuteraad en de leden der feestcommissie, voorafgegaan door de zangvereeniging Cecilia. Onder het lossen der kanonnen, het luiden der klok en het zingen van „Wien Neerlandsch bloed" kwam men op het dorpsplein. De kinderen schaarden zich alien om de met groen versierde kiosk, waarop de leden der zangvereeniging eenige toepasselijke liedjes zongen. Nadat de kinderen nog eens //De Koning leev" en »A1 is 't Prinsesje nog zoo klein" hadden doen hooren, ging de stoet uiteen en begonnen de volks spelen, als: mastklimmen, strooplikken, zakloopen, papeten, mastelhappen en hoepelbollen. Hiervoor waren door de commissie schoone prijzen bestemd en de meer dan 250 deelnemers deden hun best deze te winnen. Tot in den avond duurden deze spelen, die herhaaldelijk de lachspieren der toe schouwers in beweging brachten, vooral strooplikken, papeten en mastelhappen, en die de vroolijkste stemming deden heerschen. De leden der com missie kweten zich goed van hunne soms moeilijke taakaan hen vooral komt een woord van lof toe voor de goede leiding. Nog een blijde verrassing wachtte hen. In den voormiddag hadden zij het volgende telegram ver- zonden Aan Z. M. den Koning der Nederlanden. De feestcommissie te Koewacht voor de feesten bij 's Konings 70sten verjaardag, wenscht Z. M. geluk met dit heugelijk feest. Namens de feestcommissie, C. Dierick, Eere-Voorzitter. En terwijl zij 's avonds vergaderd waren, kwam het volgende antwoord Heer Dierick, Eere-Voorzitter der feest commissie te Koewacht. s Konings welgemeenden dank voor aangeboden gelukwenschingen. Adjudant Dumonceau. Een luid hoera een lang zal hij leven steeg onwillekeurig uit aller borst. En staande en met ontdekte hoofden hief men vol geestdrift het „Wien Neerlandsch bloed" aan, waarna de eere-voorzitter een toast op Z. M. uitbracht, die luide toegejuicht werd. Ontvang Overslag. Allerwege in den lande is het feest van 's Konings 70sten verjaardag gevierd, tot zelfs aan de uiterst grens des lauds hebben de inwoners gehechtheid aan hun Vorst en Koning getoond; in de naburige buurtschap Roodesluis, gemeente Overslag, werd het feest des morgens in de vroegte aangekondigd, door het uitsteken der vlaggen en het gebulder van het geschut; des namiddags ten vier uren werd er een optoeht gehouden, waaraan alle inwoners deelnamen, alien voorzien van Oranje- cocarde en sjerpen, daarna hadden er eenige volks- vermakelijkheden plaats, o. a. zakloopen, papeten, enz. waaraan verschillende prijzen waren verbonden; des avonds had er eene algemeene illuminatie plaats, waarvan inzonderheid het Rijkskantoor uitblonk, daar was toch het borstbeeld van onzen geeerbiedigden Koning tentoongesteld in Generaals-uniform om- geven door guirlandes, kransen en bloemen, dit alles was prachtig verlicht door bengaalsch vuur en lampions, verder werd er nog eenig vuurwerk ontstoken en is de avond in gepaste vroolijkheid en eensgezindheid doorgebracht, tot dat een ieder voldaan huiswaarts keerde. Sas van Gent. In den vroegen morgen werd het feest geopend met 21 saluutschoten, waarna in de Katholieke kerk eene gezongen mis plaats had welke door de Katholieke leden der commissie werd bijgewoond. De armen had men reeds daags te voren in de gelegenheid gesteld feest te vieren door het uitreiken van geld of eetwaren. Tegen half elf kwamen de kinderen in de school waar zij toegesproken werden door hunne onder wijzers. Al zingende en voorzien van vlaggetjes deden zij nu eene optoeht door de gemeente terwijl de kinderen der zusterschool zich bij den stoet aanslooten, na afloop waarvan elk kind als aan- denken aan het feest, een portret van den Koning ontving. Om half een werden aan de leden van het gilde van St. Joris bons voor bier uitgereikt. Tegen half twee stonden de kinderen voorzien van van de Ter Neusensclie Courant. Heil, Koning met uw dubble kroon Eerbiedig staan wij voor uw troon, Onwrikbaar vast door lietde en trouwe. Nog straalt in 'toog een booger gloed, Nog trilt een weerklank in 'tgemoed Bij 't oud Wilkelmus van Nassouwe Waarheen ge, o Vorst, uw schreden richt, In 't stadsgedruisch, in stiller streken, Zal ieder oog op U gericht U van dien ouden eerbied spreken. Uw Vorstenhuis, uw Koningsmacht Beboeft geen scbuts, geen ruiterwacbt, Waar trouwe barten voor U gloeien, Waar aller beden samenvloeien. Den Koning heil I Den Koning heil 1 Wiens zeventigst verjaren De geestdrilt voert tot hooger peil, Den gloed verhoogt der snaren MaakGodZijn levensavond schoon I SchraagtVrede en Vrijheid, Willems troon! En Emma heil, Zijn gemalin, Die 't oudberoemd Oranje En Neerlands liefdeals Koningin Verkoos voor 't groot Germanje Waar men Oranje's daden roemt Daar worde ook Emma's naam genoemd Ook onze Wilhelmina heil Haar, Neerlands lust en hope I Haar stamhuis hebben we alles veil 't Dlijk 't duurzaamst van Europe In Willem, Emma, Wilhelmien, Blijf elk 't symbool der Vrijheid zien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 5